Ruszamy z czwartą edycją plebiscytu "Koło Gospodyń 2018". Do tej pory otrzymaliśmy 22 zgłoszenia - kół, stowarzyszeń wiejskich i zespołów ludowych. Dziś zaczyna się głosowanie.
Kandydatki i kandydaci
"Koło Gospodyń 2018" to konkurs, w którym pokazujemy aktywne mieszkanki i mieszkańców małych i większych miejscowości w województwie lubelskim.
W czwartej edycji naszego plebiscytu biorą udział nie tylko koła gospodyń (wiejskich i miejskich), ale też stowarzyszenia i zespoły śpiewacze. W tym roku otrzymaliśmy 22 zgłoszenia. Członkowie kół biorą czynny udział w życiu kulturalnym i religijnym. Kultywują regionalne tradycje, które często przechodzą z pokolenia na pokolenie (wszystkie kandydatury prezentujemy na stronach 10-11).
- Wspólnie się uczymy: babcie przekazują nam swoją wiedzę i umiejętności, a młodzi wprowadzają starsze osoby w różne nowinki. Zauważyłam, że do takich organizacji coraz chętniej wstępują młode kobiety, a także panowie - mówi Elżbieta Wołoszun przewodnicząca Koła Gospodyń Miejskich "Zosie Samosie", które zwyciężyło w ubiegłorocznej edycji naszego plebiscytu.
Czym się zajmują
W konkursie "Koło Gospodyń 2018" startują zarówno grupy z kilkudziesięcioletnią tradycją, jak i takie, które powstały w ostatnich latach. Najstarsze ze zgłoszonych kół obchodziło w tym roku 65-lecie istnienia, a najmłodsze zostało aktywowane w kwietniu 2017 roku.
Niezależnie od stażu wszystkie grupy prężnie działają na rzecz lokalnej społeczności. Organizują biesiady, pikniki i dożynki. Chętnie dzielą się swoją wiedzą i umiejętnościami poprzez prowadzenie różnego rodzaju warsztatów. Ich działalność często skupia się na dzieciach, dla których członkowie kół organizują kursy i imprezy, takie jak dzień dziecka, dzień babci, choinka czy andrzejki.
Uczestnicy naszego plebiscytu są aktywni w takich dziedzinach, jak wicie wieńców dożynkowych i palm, gotowanie lokalnych potraw, hafciarstwo, malowanie obrazów, prowadzenie zespół śpiewaczych, tanecznych, teatralnych, a nawet kabaretowych. Swój dorobek prezentują na pokazach, jarmarkach i kiermaszach.
Chętnie włączają się w akcje charytatywne. Współpracują ze szkołami, stowarzyszeniami i lokalnymi instytucjami kultury. Działalność prowadzą z własnych środków lub uzyskanych z różnego rodzaju dotacji – gminnych, rządowych i unijnych. Najliczniejsza grupa, która bierze udział w naszym plebiscycie zrzesza 25 osób. Najmniejsza posiada 4 członków.
Zwycięzcy
W ubiegłym roku w zwyciężyło Koło Gospodyń Miejskich we Włodawie "Zosie Samosie". W momencie wygranej kolo działało dopiero rok, ale już miało na koncie wiele sukcesów.
- Dzięki wygranej w plebiscycie Dziennika Wschodniego stałyśmy się bardzo rozpoznawalne. Można powiedzieć, że stałyśmy się marką Włodawy - komentuje Elżbieta Wołoszun. W 2016 roku w naszym plebiscycie wygrało Koło Gospodyń Wiejskich z Marynina w gminie Konopnica, a rok wcześniej Koło Gospodyń Wiejskich ze Stasina (gmina Wojciechów).
Zgłoś się
Plebiscyt ruszył 9 listopada, ale jeśli nie zdążyłeś się zgłosić - nic straconego. Na kandydatury czekamy przez cały okres trwania plebiscytu, czyli do 20.11.2018. Koła mogą zgłaszać nie tylko sami członkowie, ale też wszyscy czytelnicy Dziennika Wschodniego oraz instytucje (urzędy gmin, ośrodki kultury). Zgłoszenia przyjmujemy mailowo pod adresem promocja@dziennikwschodni.pl i za pośrednictwem wyciętego z gazety kuponu.
Głosowanie
Jeśli chcesz zagłosować na wybrane koło wyślij SMS pod numer 71051 o treści KG. nr kandydatury (przykład: KG.999). Koszt SMS-a wynosi 1,23 zł z VAT. Stawka obowiązuje wyłącznie na terenie RP. Z jednego numeru telefonu można wysłać nieograniczoną liczbę SMS-ów (1 SMS liczony jest jako 1 głos). Głosowanie trwa od 9 listopada do 21 listopada 2018, do godziny 12. Szczegółowy regulamin dostępny jest na www.dziennikwschodni.pl oraz w siedzibie redakcji