Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

30 marca 2011 r.
18:39
Edytuj ten wpis

Kto zastąpi apb. Życińskiego?

Autor: Zdjęcie autora PIT
0 24 A A
Według jednego z księży nowy metropolita lubelski powinien zostać wybrany do końca czerwca. (Archiwu
Według jednego z księży nowy metropolita lubelski powinien zostać wybrany do końca czerwca. (Archiwu

W kościele pojawiło się kilka nazwisk duchownych, którzy mogą zastąpić zmarłego w lutym metropolitę lubelskiego. Wśród nich jest między innymi biskup Wacław Depo z Zamościa, bp Tadeusz Pikus z Warszawy oraz bp Ignacy Dec ze Świdnicy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Dzisiaj „Gazeta Wyborcza” do tych nazwisk dodała osoby bp Andrzeja Dziuby z Łowicza, bp Andrzeja Czai, który jest profesorem KUL i księdza Grzegorza Rysia, pełniącego funkcję rektora seminarium duchownego w Krakowie.

Duchowni nie chętnie rozmawiają na ten temat. – Jak to się mówi: „non comment” – kwituje bp Pikus.

– Te nazwiska to zwykłe przypuszczenia, tutaj trzeba spokojnie czekać na decyzję Stolicy Apostolskiej – komentuje wysoko postawiony duchowny z Zamościa.

– Uważam, że ksiądz Ryś jest bardzo dobrym kandydatem. To wybitny historyk, jest profesorem, więc z uwagi na KUL byłby idealny (osoba, która zajmie miejsce arcybiskupa archidiecezji, obejmie też funkcję Wielkiego Kanclerza KUL – przyp. red.). To powinien być ktoś, kto zrozumie środowisko profesorskie, a zarazem osoba otwarta na świat – ocenia ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski. – Kandydat powinien znać diecezję, którą będzie kierował, dosyć ze „spadochroniarzami” z innych części Polski – dodaje.

Według jednego z księży nowy metropolita lubelski powinien zostać wybrany do końca czerwca. Nowego arcybiskupa wyznacza papież. Raz na trzy lata do Stolicy Apostolskiej trafia lista osób zdolnych do pełnienia funkcji biskupa. Legat Papieski przeprowadza tajny wywiad na temat potencjalnych kandydatów. Zgromadzone informacje przedstawia Kongregacji ds. Biskupów i Sekretariat Stanu. Po zapoznaniu się z nimi nazwiska trzech kandydatów są przekazywane papieżowi, który mianuje spośród nich biskupa danej diecezji.

W tym momencie archidiecezją lubelską kieruje bp Mieczysław Cisło, który pełni funkcję tymczasowego administratora.

Komentarze 24

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
kuria metropolitarna / 15 czerwca 2011 o 19:36
0
informujemy iz wybranym nowym metropolitą został bp edward białogłowski z rzeszowa decyzja przyszła wczoraj przed południem z stolicy apostolskiej:)
Avatar
Petrus / 24 kwietnia 2011 o 12:07
0
Niestety w Polsce biskupów mianowało się dotychczas według kluczy: tytuł naukowy, rektor seminarim lub kanclerz kurii, spadkowicz z Watykanu!!! Układy!!! Układziki itd... Daleko nie musimy sięgać nasi biskupi - J.E. Bp. C. - Rektor Seminiarum, J.E bp. M. - kanclerz, J.E. bp. W.- prof. KUL, sercanin - a skąd ten sie wziął to nie wielu pewnie wie, ponieważ jest sposza jakiegkolwiek układu!!!! Albo nasi sąsiedzi - J.E. bp. D. z Zamościa - rektor, J.E. bp. K. z Siedlec - Watykan, J.E. Bp. N. z Sandomierza - Watykan, itd....

Mam nadzieję, że teraz się to zmieni, ponieważ jest tylu wspaniałych kapłanów, którzy powinni prowadzić Lud Boży do zbawienia. Mamy juz dosyć, my Lud wierny nepotyzmu, układów i kolokwialnie można rzec - kumplostwa. Chcialibyśmy mieć prawdziwego Pasterza, kogoś kto nie jest medialny, nie jest oderwany od duszpasterstwa, kto rozumie życie, młodych ludzi, trudności i przede wszystkim nasza lubelszczyznę, czyli niestety Polskę D.

W naszej archideicezji jest tylu wspaniałych kapłanów, których cechuje wiara, otwartość, szczerość, nie ogranicza ich profesura czy też stanowisko.

Poczekamy, zoabczymy, oby nie skończyło sie jak zawsze.... kościoły pustoszeją


Pozdrawiam

sparow30@wp.pl
Niestety w Polsce biskupów mianowało się dotychczas według kluczy: tytuł naukowy, rektor seminarim lub kanclerz kurii, spadkowicz z Watykanu!!! Układy!!! Układziki itd... Daleko nie musimy sięgać nasi biskupi - J.E. Bp. C. - Rektor Seminiarum, J.E bp. M. - kanclerz, J.E. bp. W.- prof. KUL, sercanin - a skąd ten sie wziął to nie wielu pewnie wie, ponieważ jest sposza jakiegkolwiek układu!!!! Albo nasi sąsiedzi - J.E. bp. D. z Zamościa - rektor, J.E. bp. K. z Siedlec - Watykan, J.E. Bp. N. z Sandomierza ... rozwiń
Avatar
BBTR67 / 1 kwietnia 2011 o 19:30
0
Podpisuję się!!!
Avatar
Bimberek / 1 kwietnia 2011 o 10:54
0
Jak ta Gazeta Wyborcza martwi się o Kościół, a ostatnio o obsadę Archidiecezji Lubelskiej! Oczywiście, najlepszym kandydatem byłby Adam Michnik! Ale ponieważ nie może, to Wyborcza lansuje ks. Grzegorza Rysia, który pochodzi ze samego środeczka sitwy krakowskiej, wyjątkowo spolegliwej wobec Gazety Wyborczej. Macharski, Dziwisz, Pieronek, Nycz, ks. Boniecki i środowisko Tygodnika Powszechnego, to tylko niektórzy przedstawiciele tej kliki. Wystarczy? Chcę arcybiskupa-POLAKA!!!
Avatar
Kuriewicz / 31 marca 2011 o 12:04
0
Najlepiej syn albo córka żeby kasa pozostała w rodzinie.
Avatar
ja / 31 marca 2011 o 08:51
0
[font="Georgia"][size="5"][color="#FF0000"]Wśród wymienionych kandydatów do Arcypasterstwa obecny Bp. Tadeusz Pkus widnieje na SB-ckiej Liście Wildsteina i to właśnie On powinien dostać stołek po Życińskim - reszta nie jest godna tego zaszczytu, bo kto niż On zastąpi "Filozofa"?[/color][/size][/font]
Avatar
Bogdan / 31 marca 2011 o 07:51
0
A u nas na Wydziale mówią, że dziekan z prawa ma wielkie parcie na stołek, który zagwarantuje mu spokojną starość, ale czy się nadaje, to już jest wątpliwe, bo unika studentów jak chol....ra
Avatar
Witek / 31 marca 2011 o 07:46
0
Cały Senat KULu był uwikłany w kontakty z byłym i uzależniony od sp józia więc są to jego ludzie, zatem ci odpadają, Krakowiaków już mamy dostatek, więc też nie, pozostaje więc Biskup Łowicki, profesor i normalny, tylko czy to się ceni w Kościele????
Avatar
ja / 31 marca 2011 o 07:40
0
Już dawno Wartkan powinien skontaktowac sie z GW i wysłuchać jaj rady.
Avatar
Polak / 31 marca 2011 o 04:59
0
[quote name='Korektor' timestamp='1301506143' post='456771']
Skrót od arcybiskupa to "abp", a nie "apb". Poza tym, pisze się "niechętnie", a nie oddzielnie.
Pozdrawiam!
[/quote]

tylko tyle masz do powiedzenia ???? wy tyko mieszacie razem z "polakiem" Aronem Szechterem vel Adamem Michnikiem gramatykę to ucz w szkole nie na forum panie "polak". Na forum proszę zabierać głos na dany temat !
Avatar
kuria metropolitarna / 15 czerwca 2011 o 19:36
0
informujemy iz wybranym nowym metropolitą został bp edward białogłowski z rzeszowa decyzja przyszła wczoraj przed południem z stolicy apostolskiej:)
Avatar
Petrus / 24 kwietnia 2011 o 12:07
0
Niestety w Polsce biskupów mianowało się dotychczas według kluczy: tytuł naukowy, rektor seminarim lub kanclerz kurii, spadkowicz z Watykanu!!! Układy!!! Układziki itd... Daleko nie musimy sięgać nasi biskupi - J.E. Bp. C. - Rektor Seminiarum, J.E bp. M. - kanclerz, J.E. bp. W.- prof. KUL, sercanin - a skąd ten sie wziął to nie wielu pewnie wie, ponieważ jest sposza jakiegkolwiek układu!!!! Albo nasi sąsiedzi - J.E. bp. D. z Zamościa - rektor, J.E. bp. K. z Siedlec - Watykan, J.E. Bp. N. z Sandomierza - Watykan, itd....

Mam nadzieję, że teraz się to zmieni, ponieważ jest tylu wspaniałych kapłanów, którzy powinni prowadzić Lud Boży do zbawienia. Mamy juz dosyć, my Lud wierny nepotyzmu, układów i kolokwialnie można rzec - kumplostwa. Chcialibyśmy mieć prawdziwego Pasterza, kogoś kto nie jest medialny, nie jest oderwany od duszpasterstwa, kto rozumie życie, młodych ludzi, trudności i przede wszystkim nasza lubelszczyznę, czyli niestety Polskę D.

W naszej archideicezji jest tylu wspaniałych kapłanów, których cechuje wiara, otwartość, szczerość, nie ogranicza ich profesura czy też stanowisko.

Poczekamy, zoabczymy, oby nie skończyło sie jak zawsze.... kościoły pustoszeją


Pozdrawiam

sparow30@wp.pl
Niestety w Polsce biskupów mianowało się dotychczas według kluczy: tytuł naukowy, rektor seminarim lub kanclerz kurii, spadkowicz z Watykanu!!! Układy!!! Układziki itd... Daleko nie musimy sięgać nasi biskupi - J.E. Bp. C. - Rektor Seminiarum, J.E bp. M. - kanclerz, J.E. bp. W.- prof. KUL, sercanin - a skąd ten sie wziął to nie wielu pewnie wie, ponieważ jest sposza jakiegkolwiek układu!!!! Albo nasi sąsiedzi - J.E. bp. D. z Zamościa - rektor, J.E. bp. K. z Siedlec - Watykan, J.E. Bp. N. z Sandomierza ... rozwiń
Avatar
BBTR67 / 1 kwietnia 2011 o 19:30
0
Podpisuję się!!!
Avatar
Bimberek / 1 kwietnia 2011 o 10:54
0
Jak ta Gazeta Wyborcza martwi się o Kościół, a ostatnio o obsadę Archidiecezji Lubelskiej! Oczywiście, najlepszym kandydatem byłby Adam Michnik! Ale ponieważ nie może, to Wyborcza lansuje ks. Grzegorza Rysia, który pochodzi ze samego środeczka sitwy krakowskiej, wyjątkowo spolegliwej wobec Gazety Wyborczej. Macharski, Dziwisz, Pieronek, Nycz, ks. Boniecki i środowisko Tygodnika Powszechnego, to tylko niektórzy przedstawiciele tej kliki. Wystarczy? Chcę arcybiskupa-POLAKA!!!
Avatar
Kuriewicz / 31 marca 2011 o 12:04
0
Najlepiej syn albo córka żeby kasa pozostała w rodzinie.
Avatar
ja / 31 marca 2011 o 08:51
0
[font="Georgia"][size="5"][color="#FF0000"]Wśród wymienionych kandydatów do Arcypasterstwa obecny Bp. Tadeusz Pkus widnieje na SB-ckiej Liście Wildsteina i to właśnie On powinien dostać stołek po Życińskim - reszta nie jest godna tego zaszczytu, bo kto niż On zastąpi "Filozofa"?[/color][/size][/font]
Avatar
Bogdan / 31 marca 2011 o 07:51
0
A u nas na Wydziale mówią, że dziekan z prawa ma wielkie parcie na stołek, który zagwarantuje mu spokojną starość, ale czy się nadaje, to już jest wątpliwe, bo unika studentów jak chol....ra
Avatar
Witek / 31 marca 2011 o 07:46
0
Cały Senat KULu był uwikłany w kontakty z byłym i uzależniony od sp józia więc są to jego ludzie, zatem ci odpadają, Krakowiaków już mamy dostatek, więc też nie, pozostaje więc Biskup Łowicki, profesor i normalny, tylko czy to się ceni w Kościele????
Avatar
ja / 31 marca 2011 o 07:40
0
Już dawno Wartkan powinien skontaktowac sie z GW i wysłuchać jaj rady.
Avatar
Polak / 31 marca 2011 o 04:59
0
[quote name='Korektor' timestamp='1301506143' post='456771']
Skrót od arcybiskupa to "abp", a nie "apb". Poza tym, pisze się "niechętnie", a nie oddzielnie.
Pozdrawiam!
[/quote]

tylko tyle masz do powiedzenia ???? wy tyko mieszacie razem z "polakiem" Aronem Szechterem vel Adamem Michnikiem gramatykę to ucz w szkole nie na forum panie "polak". Na forum proszę zabierać głos na dany temat !
Zobacz wszystkie komentarze 24

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Graffiti psuje krajobraz? Bolesław Stelmach chce by je zamalować i posadzić bluszcz

Graffiti psuje krajobraz? Bolesław Stelmach chce by je zamalować i posadzić bluszcz 3 7

Zamalowania graffiti na murach wzdłuż al. Solidarności koło skansenu i ogrodu botanicznego domaga się Rada Kultury Przestrzeni. Zamiast malowideł z zeszłorocznej imprezy Meeting of Styles wolałaby tu zieloną ścianę z bluszczu. Ratusz zapowiada jednak, że w sierpniu… powstanie tu nowe graffiti

Powrót Granicy, zmiana trenera w Łazach

Powrót Granicy, zmiana trenera w Łazach 2 0

Granica Terespol wygrała rywalizację w grupie I bialskiej klasy A i wywalczyła awans do bialskiej klasy okręgowej

Przedszkolak wybierze sobie przyszły zawód. Nowy pomysł MEN

Przedszkolak wybierze sobie przyszły zawód. Nowy pomysł MEN 0 1

Dzieci w przedszkolach będą miały zajęcia z doradztwa zawodowego – wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Przyszły zawód dzieci mają wybierać przez zabawę

Pracownicy Aldika grożą strajkiem. Rozmowy ostatniej szansy

Pracownicy Aldika grożą strajkiem. Rozmowy ostatniej szansy 2 0

30 lipca przedstawiciele komisji zakładowej NSZZ Solidarność spotkają się z przedstawicielami sieci Aldik. Będą rozmawiać o podwyżkach. Jeśli nie usłyszą konkretów, nie wykluczają rozpoczęcia strajku.

Sprzedaż mieszkań zaczyna zwalniać

Sprzedaż mieszkań zaczyna zwalniać 0 1

W drugim kwartale tego roku Polacy kupili mniej nowych mieszkań niż rok wcześniej. W statystykach GUS widać pierwsze symptomy spadku aktywności deweloperów – oceniają eksperci. Liczba nowych pozwoleń na budowę rośnie, ale wolniej niż kiedyś.

Koncert w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku
22 lipca 2018, 17:00

Koncert w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku 1 0

Co Gdzie Kiedy. Trwa Festiwal Fresków w Lublinie. W najbliższą niedzielę, 22 lipca o godz. 17 w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku odbędzie się koncert Szymona Krzemiania i Grzegorza Siedlaczka.

Jej mąż miotał się z bólu, ale nie chcieli go przyjąć do szpitala. Zmarł kilka dni później

Jej mąż miotał się z bólu, ale nie chcieli go przyjąć do szpitala. Zmarł kilka dni później 42 12

Ostry ból głowy, 40-stopniowa gorączka, wymioty. – Stan męża się pogarszał, dosłownie miotał się z bólu, a ja byłam bezsilna – opowiada Katarzyna Gnaś. Mimo to, 26-latek nie został przyjęty do szpitala w Poniatowej. Kilka dni później zmarł

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 lipca 2018 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 lipca 2018 roku 0 0

Legia – Cork City 3:0. Pewny awans mistrzów Polski

Legia – Cork City 3:0. Pewny awans mistrzów Polski 6 2

W rewanżowym meczu I rundy eliminacji do Ligi Mistrzów zespół z Warszawy pokonał na swoim stadionie niżej notowanego rywala z Irlandii i awansował do dalszej fazy rozgrywek

Ponad miesiąc temu zmienili ruch na rondzie. Kolejna stłuczka

Ponad miesiąc temu zmienili ruch na rondzie. Kolejna stłuczka 3 1

Kolejna stłuczka na rondzie Wyszyńskiego w Zamościu. Od 6 czerwca obowiązuje tu ruch okrężny a kierowcy nadal mają problemy

Miasto poszło na rękę dłużnikom z mieszkań komunalnych. Odzyskało ponad 900 tys. zł

Miasto poszło na rękę dłużnikom z mieszkań komunalnych. Odzyskało ponad 900 tys. zł 7 5

Ponad 900 tys. zł udało się odzyskać miastu od zadłużonych najemców mieszkań komunalnych, którzy zgłosili się do programu dającego im szansę na umorzenie do 70 proc. zaległości. Z takiej możliwości skorzystała prawie co siódma z uprawnionych osób. Jak dużych długów mogą się pozbyć?

"Burmistrzu przestrzegaj prawa!". Pani Maria będzie pikietować codziennie

"Burmistrzu przestrzegaj prawa!". Pani Maria będzie pikietować codziennie 2 3

Maria Kosidło z Radzynia Podlaskiego zaczęła we wtorek pikietę pod Urzędem Miasta. W toczącym się od dwóch lat sporze chodzi o mieszkanie komunalne. Kobieta zarzuca urzędnikom, że bezprawnie rozwiązali z nią umowę i zajęli lokum

Rolnicy protestowali, zablokowali weterynarzy. "Chcemy pokazać, że polski rolnik to jest siła!"
film

Rolnicy protestowali, zablokowali weterynarzy. "Chcemy pokazać, że polski rolnik to jest siła!" 37 26

Hodowcy świń z okolic Parczewa zablokowali samochód lekarzy weterynarii, którzy zamierzali przeprowadzić ubój zwierząt zagrożonych afrykańskim pomorem świń. – Chcemy pokazać, że polski rolnik to jest siła – nie ukrywa przewodniczący rolniczego stowarzyszenia, który przyjechał wesprzeć okolicznych mieszkańców