Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 kwietnia 2016 r.
9:02

KUL sprzedał Pałac Potockich polsko-włoskiej spółce. Wiadomo, co będzie w środku

0 11 A A

Polsko-włoska spółka Building Investment kupiła od Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Pałac Potockich. Kwota transakcji pozostaje tajemnicą

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Działkę w centrum Lublina z zabytkowym, ale zaniedbanym budynkiem uczelnia po raz pierwszy wystawiła na sprzedaż w 2010 roku. KUL chciał za nią 10 mln zł, ale chętnych nie było. Potem na krótko pojawił się pomysł, by ulokować tu Centrum Dziedzictwa Kulturowego Polonii. Jednak z powodu braku funduszy na remont pomysł zarzucono i uniwersytet znów zaczął szukać nabywcy. Do przełomu doszło pod koniec listopada ubiegłego roku, kiedy zawarto wstępne porozumienie z inwestorem zainteresowanym nieruchomością. Akt notarialny podpisano wczoraj.

– Życzeniem nabywcy było, aby nie ujawniać kwoty transakcji – mówi Lidia Jaskuła, rzecznik prasowy KUL. – Środki, które zarobiliśmy na sprzedaży przeznaczymy na ulepszenie i rozbudowę infrastruktury uczelni.

Dziś budynek zostanie przekazany inwestorowi. – Jesteśmy w trakcie opracowywania ostatnich projektów – mówi Maciej Urban, wiceprezes Building Investment i syn znanego lubelskiego przedsiębiorcy, Jarosława Urbana. – Mamy też za sobą wstępne rozmowy z potencjalnymi najemcami. Do tej pory nie mogliśmy działać zdecydowanie, bo obiekt nie należał do nas.

W planach jest przywrócenie zabytkowi oryginalnego wyglądu. Pojawi się mansardowy dach, a nad wejście wrócą łukowate okna. Okna pojawią się też w miejscu tych, które dawniej zostały zamurowane. Drzewo rosnące na dziedzińcu najprawdopodobniej tam pozostanie. Inwestor planuje też nowe nasadzenia i wybudowanie alejek. Na tyłach budynku będzie parking.

Po gruntownym remoncie w Pałacu Potockich będą m.in. apartamenty, restauracja i centrum szkoleniowo-edukacyjne. – Jeśli nie zdarzy się nic nieprzewidzianego, to prace rozpoczniemy w tym roku. Potrwają one ok. dwóch lat – mówi Urban.

Spółka prowadzi rozmowy z jednym z przyszłych najemców, który jest zainteresowany otwarciem tutaj piwnego ogródka już tego lata. – Ale umowa nie została jeszcze podpisana – podkreśla Urban.

Stary kryminał

Pałac zwany był starym kryminałem, gdyż między 1792 a 1826 rokiem pełnił rolę więzienia (które potem przeniesiono na zamek). Po 1918 r. mieścił się tu Główny Komisariat Policji Państwowej. Po II wojnie światowej budynek nadal nie miał dobrej sławy – był siedzibą Milicji Obywatelskiej, konkretnie ZOMO.

Historia budowli sięga 1719 roku, kiedy pałac był siedzibą Jerzego Potockiego, starosty grabowieckiego. Przechodził w rodzinie z rąk do rąk, tracił na swej świetności, by w końcu, w 1789 roku Jan Nepomucen Potocki przekazał go na rzecz Skarbu Państwa.

Stając się więzieniem zabytek stracił sporo okien, które zamurowano. Obniżono mu też dach. Dawny ogród typu włoskiego zamieniono na dziedziniec. W połowie lat 90. ubiegłego wieku zabytek trafił w ręce KUL.

(na podstawie www.teatrnn.pl)

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 20 kwietnia 2016 o 08:06
0
Sukienkowi górą!
Avatar
AUTYŚCI (z)BAWIENIA / 19 kwietnia 2016 o 18:44
0

PEDOgogiczna ROLA KOŚCIOŁA czyli CZARNY FASZYZM GŁOSI (z)BAWIENIE JAK KURIA JEGO MAĆ:

Chcąc mieć pełny obraz należy korzystać ze wszystkich istniejących stron związkowych FACEBOOK'a:

1) kz nszz solidarnosc organistow

2) kz nszz solidarnosc organistow 2

3) kz nszz solidarnosc organistow 3

4) kz nszz solidarnosc organistow 4

Każdy też będzie mógł nawiązać kontakt e-mailem:

kznszzsolidarnoscorganistow@gmail.com

W przeciwieństwie do Kuriewnych okienek kontaktowych wymagających szczegółowych danych interesanta e-mail związkowy jest anonimowy.

CZARNI, czyli AXCELENCJE, księŻULE, ZAKONNICE i wszelkie inne ŚW.(irnięte) WOLONTARIATY powinny zdawać sobie sprawę, że WSZYSTKO, CO NAPISZĄ MOŻE BYĆ UŻYTE... przeciwko Nim!!!, czyli tak jak do tej pory ha ha ha...

Jak się (z)BAWIĆ, to się (z)BAWIĆ!!!

NIEDOJRZAŁOŚĆ EMOCJONALNĄ i wszelkie inne NIEDOJRZAŁOŚCI PSYCHO - SPOŁECZNE CZARNEGO BETONU z wszelkimi podległymi Kółkami Różańcowymi i Partiami Politycznego (z)BAWIENIA widać gołym okiem!

Jednym słowem polskiego proroka z lat 1980 – tych: „DOROSŁE DZIECI MAJĄ ŻAL ZA KIEPSKI przePiS NA TEN ŚWIAT...”!

Nieograniczona władza - zdaniem CZARNEGO BETONU - pokazała jedynie od lat skrywaną CHOROBĘ PSYCHICZNĄ CZARNEJ MAFII (z)BAWIENIA, a związek nie nadąża z przykładami, dowodami i innymi pier...dołami (z)BAWIENIA jak KURIA JAEGO MAĆ, ha ha ha...

Tylko w kwietniu internetowa prasa podała o CUDACH PEDOgogicznej ROLI KOŚCIOŁA NA DRODZE (z)BAWIENIA, a wcześniej też nieźle cudowali (patrz archiwum fejsa):

1) „NEWSWEEKz dn. 18.IV.2016 r. w artyKULe: „„Tomasz Lis.”. Ks. Kazimierz Sowa: ONR-owcy w katedrze to jest dzień hańby polskiego Kościoła [RELACJA] oPiS-uje PEDOgogiczną ROLĘ KOŚCIOŁA NA DRODZE (z)BAWIENIA.

2) „SUPEREXPRESSz dn. 18.IV.2016 r. w artyKULe: 26 mln zł dla Rydzyka od PiS. Opozycja podliczyła "dług wdzięczności"oPiS-uje PEDOgogiczną ROLĘ KOŚCIOŁA NA DRODZE (z)BAWIENIA.

3) „FAKT24.PLz dn. 18.IV.2016 r. w artyKULe: „Duchowny: Kara śmierci dla Tuska? To zasadne". Do Watykanu zabrał 12 uchodźcówoPiS-uje PEDOgogiczną ROLĘ KOŚCIOŁA NA DRODZE

PEDOgogiczna ROLA KOŚCIOŁA czyli CZARNY FASZYZM GŁOSI (z)BAWIENIE JAK KURIA JEGO MAĆ:

Chcąc mieć pełny obraz należy korzystać ze wszystkich istniejących stron związkowych FACEBOOK'a:<... rozwiń

Avatar
Gość / 19 kwietnia 2016 o 14:01
0

Czas rozliczyć tych panów w sukienkach co rozkradają nasz narodowy majątek w majestacie prawa !!

Avatar
Gość / 19 kwietnia 2016 o 12:47
0
W czasie okupacji hitlerowskiej koszary ss.
Avatar
Gość / 19 kwietnia 2016 o 12:06
0
W tym budynku UB realizowało swoją politykę wobec przeciwników nowego moskiewskiego ustroju w Polsce. Piwnice dużo tam widziały.
Avatar
Gość / 19 kwietnia 2016 o 11:51
0
Może to i dobrze. Bo jeszcze trochę czasu by upłynęło i pozostałaby tam tylko sterta gruzu. Niestety, państwo lekką ręką oddaje kościołowi nieruchomości nie stawiając jednocześnie wymogów dotyczących właściwego utrzymania obiektów. A ci najlepiej potrafią liczyć pieniądze. Z kalkulacji wynikało pewnie, że nie warto ładować środków w ten zabytek. Zresztą było tam ZOMO. Chociaż pewnie wcześniej już okadzili te ściany.
Avatar
Gość / 19 kwietnia 2016 o 11:07
0
Cwany ten KUL, najpierw chodzi na żebry a potem sprzedaje za miliony.
Avatar
Franek / 19 kwietnia 2016 o 10:15
0

KULwam Mać, zeby to FRANEK nie został po śdm-ach.

Avatar
wertep / 19 kwietnia 2016 o 10:11
0
W jaki sposób sprzedawca uzyskał przed laty ten obiekt. A może wyłudził od skarbu państwa lub samorządu aby teraz sprzedać za grube miliony a niedługo skowyczeć o następne darowizny przed radnymi!!??
Avatar
Gość / 19 kwietnia 2016 o 09:50
0
No i dobrze, dzięki temu ta część środmieścia wyładnieje.
Avatar
Gość / 20 kwietnia 2016 o 08:06
0
Sukienkowi górą!
Avatar
AUTYŚCI (z)BAWIENIA / 19 kwietnia 2016 o 18:44
0

PEDOgogiczna ROLA KOŚCIOŁA czyli CZARNY FASZYZM GŁOSI (z)BAWIENIE JAK KURIA JEGO MAĆ:

Chcąc mieć pełny obraz należy korzystać ze wszystkich istniejących stron związkowych FACEBOOK'a:

1) kz nszz solidarnosc organistow

2) kz nszz solidarnosc organistow 2

3) kz nszz solidarnosc organistow 3

4) kz nszz solidarnosc organistow 4

Każdy też będzie mógł nawiązać kontakt e-mailem:

kznszzsolidarnoscorganistow@gmail.com

W przeciwieństwie do Kuriewnych okienek kontaktowych wymagających szczegółowych danych interesanta e-mail związkowy jest anonimowy.

CZARNI, czyli AXCELENCJE, księŻULE, ZAKONNICE i wszelkie inne ŚW.(irnięte) WOLONTARIATY powinny zdawać sobie sprawę, że WSZYSTKO, CO NAPISZĄ MOŻE BYĆ UŻYTE... przeciwko Nim!!!, czyli tak jak do tej pory ha ha ha...

Jak się (z)BAWIĆ, to się (z)BAWIĆ!!!

NIEDOJRZAŁOŚĆ EMOCJONALNĄ i wszelkie inne NIEDOJRZAŁOŚCI PSYCHO - SPOŁECZNE CZARNEGO BETONU z wszelkimi podległymi Kółkami Różańcowymi i Partiami Politycznego (z)BAWIENIA widać gołym okiem!

Jednym słowem polskiego proroka z lat 1980 – tych: „DOROSŁE DZIECI MAJĄ ŻAL ZA KIEPSKI przePiS NA TEN ŚWIAT...”!

Nieograniczona władza - zdaniem CZARNEGO BETONU - pokazała jedynie od lat skrywaną CHOROBĘ PSYCHICZNĄ CZARNEJ MAFII (z)BAWIENIA, a związek nie nadąża z przykładami, dowodami i innymi pier...dołami (z)BAWIENIA jak KURIA JAEGO MAĆ, ha ha ha...

Tylko w kwietniu internetowa prasa podała o CUDACH PEDOgogicznej ROLI KOŚCIOŁA NA DRODZE (z)BAWIENIA, a wcześniej też nieźle cudowali (patrz archiwum fejsa):

1) „NEWSWEEKz dn. 18.IV.2016 r. w artyKULe: „„Tomasz Lis.”. Ks. Kazimierz Sowa: ONR-owcy w katedrze to jest dzień hańby polskiego Kościoła [RELACJA] oPiS-uje PEDOgogiczną ROLĘ KOŚCIOŁA NA DRODZE (z)BAWIENIA.

2) „SUPEREXPRESSz dn. 18.IV.2016 r. w artyKULe: 26 mln zł dla Rydzyka od PiS. Opozycja podliczyła "dług wdzięczności"oPiS-uje PEDOgogiczną ROLĘ KOŚCIOŁA NA DRODZE (z)BAWIENIA.

3) „FAKT24.PLz dn. 18.IV.2016 r. w artyKULe: „Duchowny: Kara śmierci dla Tuska? To zasadne". Do Watykanu zabrał 12 uchodźcówoPiS-uje PEDOgogiczną ROLĘ KOŚCIOŁA NA DRODZE

PEDOgogiczna ROLA KOŚCIOŁA czyli CZARNY FASZYZM GŁOSI (z)BAWIENIE JAK KURIA JEGO MAĆ:

Chcąc mieć pełny obraz należy korzystać ze wszystkich istniejących stron związkowych FACEBOOK'a:<... rozwiń

Avatar
Gość / 19 kwietnia 2016 o 14:01
0

Czas rozliczyć tych panów w sukienkach co rozkradają nasz narodowy majątek w majestacie prawa !!

Avatar
Gość / 19 kwietnia 2016 o 12:47
0
W czasie okupacji hitlerowskiej koszary ss.
Avatar
Gość / 19 kwietnia 2016 o 12:06
0
W tym budynku UB realizowało swoją politykę wobec przeciwników nowego moskiewskiego ustroju w Polsce. Piwnice dużo tam widziały.
Avatar
Gość / 19 kwietnia 2016 o 11:51
0
Może to i dobrze. Bo jeszcze trochę czasu by upłynęło i pozostałaby tam tylko sterta gruzu. Niestety, państwo lekką ręką oddaje kościołowi nieruchomości nie stawiając jednocześnie wymogów dotyczących właściwego utrzymania obiektów. A ci najlepiej potrafią liczyć pieniądze. Z kalkulacji wynikało pewnie, że nie warto ładować środków w ten zabytek. Zresztą było tam ZOMO. Chociaż pewnie wcześniej już okadzili te ściany.
Avatar
Gość / 19 kwietnia 2016 o 11:07
0
Cwany ten KUL, najpierw chodzi na żebry a potem sprzedaje za miliony.
Avatar
Franek / 19 kwietnia 2016 o 10:15
0

KULwam Mać, zeby to FRANEK nie został po śdm-ach.

Avatar
wertep / 19 kwietnia 2016 o 10:11
0
W jaki sposób sprzedawca uzyskał przed laty ten obiekt. A może wyłudził od skarbu państwa lub samorządu aby teraz sprzedać za grube miliony a niedługo skowyczeć o następne darowizny przed radnymi!!??
Avatar
Gość / 19 kwietnia 2016 o 09:50
0
No i dobrze, dzięki temu ta część środmieścia wyładnieje.
Zobacz wszystkie komentarze 11

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wieczorny maraton na rolkach po Lublinie. Tym razem w nietypowych strojach [zdjęcia]
galeria

Wieczorny maraton na rolkach po Lublinie. Tym razem w nietypowych strojach [zdjęcia] 2 0

To był już czwarty w tym roku przejazd rolkarzy przez Lublin. Tym razem część z nich pojawiła się w przebraniach zwierząt.

Żniwowanie w Muzeum Wsi Lubelskiej
22 lipca 2018, 11:00

Żniwowanie w Muzeum Wsi Lubelskiej 1 0

Co Gdzie Kiedy. Muzeum Wsi Lubelskiej zaprasza na kolejną odsłonę wakacyjnych pokazów dawnego rzemiosła. W niedzielę, 22 lipca o godz. 11 w Skansenie rozpoczną się pokazy żniwowania.

Poradnia Leczenia Ran Przewlekłych powstała w bialskim szpitalu

Poradnia Leczenia Ran Przewlekłych powstała w bialskim szpitalu 0 0

Przy szpitalu w Białej Podlaskiej zaczęła funkcjonować Poradnia Leczenia Ran Przewlekłych. Placówka podpisała umowę z lubelskim NFZ.

Śmiertelny wypadek na drodze krajowej nr 19. Nie żyje pieszy

Śmiertelny wypadek na drodze krajowej nr 19. Nie żyje pieszy 5 0

Do tragicznego wypadku doszło po godz. 1 w nocy na drodze krajowej nr 19 w miejscowości Firlej.

Wraca Puławskie Kino Samochodowe
27 lipca 2018, 0:00

Wraca Puławskie Kino Samochodowe 7 1

Co Gdzie Kiedy. Gratka dla miłośników kina w Puławach. W dniach 27-29 lipca odbędzie się kolejna już edycja Puławskiego Kina Samochodowego, nawiązującego do amerykańskiej tradycji seansów.

94 PZLA MP. Podsumowanie drugiego dnia. Kto zdobył medale? [zdjęcia]
galeria

94 PZLA MP. Podsumowanie drugiego dnia. Kto zdobył medale? [zdjęcia] 0 0

Małgorzata Hołub-Kowalik i Karol Zalewski złotymi medalistami w biegu na 400 metrów. To dość spora niespodzianka bo za faworytów w obu przypadkach uchodzili inni uczestnicy finału

Tłumy na koncercie Siła Kobiet na pl. Zamkowym w Lublinie [zdjęcia]
galeria
film

Tłumy na koncercie Siła Kobiet na pl. Zamkowym w Lublinie [zdjęcia] 96 25

W Lublinie trwa koncert Siła Kobiet. Na scenie występują: Paulina Przybysz, Monika Brodka, Katarzyna Nosowska i Kayah. Na plac Zamkowy przyszły tłumy

Wjechał samochodem w rowerzystki. 13-latka nie żyje
kraj
film

Wjechał samochodem w rowerzystki. 13-latka nie żyje 5 2

Radomyśl (woj. wielkopolskie). Na trasie Wschowa-Radomyśl samochód osobowy uderzył w dwie nastolatki jadące na rowerach. Młodsza z dziewcząt, 13-latka, zginęła na miejscu. Jej rok starsza koleżanka została przewieziona do szpitala. Przyczyny wypadku bada prokuratura.

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek
2 sierpnia 2018, 17:00

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek 2 0

Co Gdzie Kiedy. Popularny spektakl Centrum Kultury - Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek będzie można zobaczyć bezpłatnie w ramach wakacyjnego projektu Lato na Placu Litewskim. Pokaz odbędzie się dwukrotnie - w czwartek, 2 sierpnia i piątek, 3 sierpnia o godz. 17 przy pomniku Unii Lubelskiej.

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić?
galeria

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić? 37 4

Żeby obejrzeć wszystkie występy, najlepiej zacząć w czwartek. Dlatego już dziś przedstawiamy program festiwalu, choć najwięcej spektakli będzie dopiero za tydzień. Jak zwykle warto zarezerwować dużo czasu, dobrze zaplanować dzień i zatroszczyć się o wygodne obuwie

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle!
film

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle! 0 0

Podczas inauguracyjnego konkursu Letniego Grand Prix 2018 na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle reprezentacja Polski zajęła pierwsze miejsce osiągając rekordową przewagę 71,3 punktu nad drugimi w klasyfikacji Niemcami. Trzecie miejsce przypadło Norwegom

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty 15 4

Przebudowany po drugim spadku z rzędu zespół z Łęcznej w pierwszym meczu nowego sezonu wywalczył punkt w Wejherowie chociaż po niespełna pół godzinie gry przegrywał 0:2

Tomasovia pokonała Stal Kraśnik 4:2

Tomasovia pokonała Stal Kraśnik 4:2 4 1

Po sparingu Stali z Tomasovią zdecydowanie lepsze humory panują w obozie czwartoligowca. Drużyna Pawła Babiarza ograła beniaminka III ligi 4:2

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!