Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 lipca 2019 r.
14:16

Kupon na zakupy za butelkę. Radna prosi o butelkomaty, ale one już są w Lublinie

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
98 15 A A
Automat do zbiórki butelek i puszek w centrum handlowym E. Leclerc
Automat do zbiórki butelek i puszek w centrum handlowym E. Leclerc (fot. Krzysztof Mazur)

O ustawienie w Lublinie urządzeń przyjmujących puste opakowania apeluje do Ratusza jedna z radnych. Powołuje się na Warszawę, gdzie stanęły dwa automaty, dzięki którym można wymienić butelkę na kawę lub bilet do kina. Tymczasem urządzenia działające na podobnej zasadzie są w Lublinie… od siedmiu lat.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zalew plastiku, który jest szkodliwy dla środowiska i w konsekwencji dla zdrowia i życia ludności, wymaga zdecydowanych i konkretnych działań – przekonuje radna Marta Wcisło w swoim piśmie do prezydenta miasta.

Kaucja? Nie ma szans

Nie jest to pierwsza prośba radnej w tej samej sprawie. O automaty upominała się już w kwietniu, gdy proponowała, aby urządzenia wypłacały drobną kwotę (np. 10 groszy) za zwróconą butelkę. Zastępca prezydenta odpisał wówczas radnej, że stworzenie sieci automatów, owszem, mogłoby zachęcić mieszkańców do właściwej segregacji odpadów, ale w polskim prawie nie ma podstaw do wypłacania kaucji za takie opakowania, więc potrzebne są odpowiednie „instrumenty prawne”.

Radna patrzy na stolicę

Ponawiając swoją prośbę radna nie wspomina już o kaucji, ale powołuje się na przykład Warszawy. W stolicy stanęły ostatnio dwa „recyklomaty”, które w zamian za oddawane butelki ze szkła lub plastiku oraz za metalowe puszki wydają punkty dające się wymienić np. na kawę lub bilet do kina.

Do końca roku w Warszawie ma być łącznie dziesięć takich urządzeń, które sprezentował władzom miasta jeden z koncernów produkujących napoje gazowane. Wcisło chce, aby podobne automaty były także u nas. – Inicjatywa ta jest bardzo potrzebna – stwierdza w swym piśmie miejska radna.

W Lublinie już to jest

Ratusz odpowiada, że automaty na puste butelki z plastiku i aluminiowe puszki po napojach stoją w Lublinie od prawie siedmiu lat. – Urząd Miasta już w grudniu 2012 roku zakupił dwa automaty służące do zbiórki zużytych opakowań, które aktualnie znajdują się w Centrum Handlowym E.Leclerc przy ul. Zana, gdzie każdy może wrzucić zgromadzone opakowania, wspierając w ten sposób lokalny recykling – przypomina Olga Mazurek-Podleśna z biura prasowego w lubelskim Ratuszu. – Za utylizację butelek i puszek w automatach wydawane są kupony, które następnie można wymienić na nagrody.

Co „wypłaca” automat?

– Początkowo, w zamian za uzyskane punkty i otrzymane kupony, można było zdobyć gadżety miejskie – odpowiada Mazurek-Podleśna. – Obecnie nagrodami są bony zakupowe do centrum handlowego E.Leclerc o wartości od 50 zł do ponad 400 zł.

Maszyna nie płaci za butelki bonami zakupowymi, tylko wydaje kupony, z którymi można wziąć udział w konkursie. Zebrane kupony należy złożyć w siedzibie Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin (ul. Zana 38), a zgłoszenia będą przyjmowane do 15 października. – Konieczne jest także rozwiązanie quizu dotyczącego środowiska i ekologii – zastrzega Mazurek-Podleśna.

Jakie są zasady? Im więcej kuponów, tym więcej punktów, dodatkowe można dostać za wyniki quizu. Bony zakupowe będą przyznane 24 osobom z największą liczbą punktów.

e-Wydanie

Komentarze 15

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gustaw J / 19 lipca 2019 o 20:27
+24
No to żeby było jeszcze bardziej ekologicznie i ekonomicznie to jeszcze trzeba napisać podanie, życiorys, dwa zdjęcia, akt urodzenia, lisa szczepień, nazwisko panieńskie matki , imię dziadka, stan cywilny, świadectwo ukończenia szkoły podstawowej , badanie psychiatryczne i psychologiczne bo trzeba mieć nasrane w głowie żeby coś takiego urządzić żeby ludzi zniechęcić !
Avatar
Gość / 19 lipca 2019 o 14:31
+23
No to z.... ta ekologia. Ciekawe ile osób ma czas tak biegać lub jeździć po całym Lublinie, żeby nazbierać na kupon 50 zł? I jeszcze ten quiz, normalnie porażka, więcej latania niż z wyrobienie jakiegoś dokumentu.
Avatar
angel / 19 lipca 2019 o 19:38
+22
kupony ,konkursy ,quiz z ekologii, czekanie .... komu by sie chcialo? ! to specjalnie zeby jak najmniej osób cos z tego skorzystało
Avatar
Piotr / 19 lipca 2019 o 17:24
+22
Co za kiepski pomysł, forma grzecznościowa. Przecież za kupony, mało kto będzie zainteresowanych. Niech nawet dają 1 grosz za butelkę albo 5 groszy to znajdzie się dużo ludzi aby oddać. Nawet dzieci z chęcią by sobie trochę zarobiły. Forsa za butelki to idealny pomysł na początkowy zarobek, inne to buble. To tylko moje zdanie.
Avatar
Gość / 19 lipca 2019 o 15:21
+18
Pani Podleśna kpi sobie z mieszkańców, mamy jechać z Czechowa czy też z Bronowic na Zana z butelkami? Prezydent Żuk powinien wpłynąć na takie niedorzeczne tlumaczenia
Avatar
Gość / 19 lipca 2019 o 14:40
+16
ja też podziękuje, już kiedyś wiozłem udział w jakieś ekologicznej akcji miasta, musiałem pojechać do centrum do urzędu odebrać nagrodę - świetlówkę. Nagroda działała niecały miesiąc co po czym się przepaliła (jakaś najtańsza chińszczyzna w pudełku z logo ekologi i miasta Lublin). Tym oto sposobem zmarnowałem czasu, i powstał kolejny niebezpieczny odpad do utylizacji.
Avatar
Gość / 20 lipca 2019 o 00:10
+15
Kiedyś był w leclercu na turystycznej, chodziliśmy z dziećmi z siatami wrzucać butelki, punktów nie było na co wymienić. Aż w pewnym momencie automat zniknął, a my zostaliśmy z około 500 punktami,które w niedługim czasie wyblakły i poszły do śmieci. I ucz człowieku dzieci segregacji, jak Cię wydymali :(
Avatar
Gość / 20 lipca 2019 o 07:22
+13
dostając punkty czy bilet jak nie chodzę to będę pół miasta lecieć z butelkami, szkoda bardzo. Jak dostanę pieniądze i to będę mieć niedaleko punt skupu to tak Rząd na 500 plus to ma a ja będę się nadwyrężać aby z butelkami pół miasta latać bo nie mogą więcej tych punktów skupu zorganizować, szukają idiotów za darmo
Avatar
Gość / 20 lipca 2019 o 09:04
+10
Oddawałabym za darmo byle gdzieś niedaleko
Avatar
Gość / 19 lipca 2019 o 14:53
+9
Nie no to jakaś KPINA. Ruchy pozorowane by nic nie robić a mieć usprawiedliwienie, że przecież coś zrobiliśmy. Każdy problem w tym mieście tak rozwiązujecie? Jeżeli tak to gratulacje.
Avatar
. / 22 lipca 2019 o 09:20
+3
Wrzucam butelki do automatu. Potem stoję w urzędzie 2 godziny w kolejce by dostać kupon. Nie dziwię, że butelki w rzece lądują. To miast z ekologią nie ma nic wspólnego.
Avatar
Gość / 21 lipca 2019 o 08:53
+2
Bony zakupowe będą przyznane 24 osobom z największą liczbą punktów - to czysta kpina z ludzi chcących postępować ekologicznie !!! TYLKO I WYŁĄCZNIE BONY ZAKUPOWE LUB BONY DO WYMIANY NA GOTÓWKĘ !!!
Avatar
Gość / 20 lipca 2019 o 09:04
+10
Oddawałabym za darmo byle gdzieś niedaleko
Avatar
Gość / 20 lipca 2019 o 07:22
+13
dostając punkty czy bilet jak nie chodzę to będę pół miasta lecieć z butelkami, szkoda bardzo. Jak dostanę pieniądze i to będę mieć niedaleko punt skupu to tak Rząd na 500 plus to ma a ja będę się nadwyrężać aby z butelkami pół miasta latać bo nie mogą więcej tych punktów skupu zorganizować, szukają idiotów za darmo
Avatar
M.Jaroszek / 20 lipca 2019 o 05:40
0
Co za kiepski pomysł, forma grzecznościowa. Przecież za kupony, mało kto będzie zainteresowanych. Niech nawet dają 1 grosz za butelkę albo 5 groszy to znajdzie się dużo ludzi aby oddać. Nawet dzieci z chęcią by sobie trochę zarobiły. Forsa za butelki to idealny pomysł na początkowy zarobek, inne to buble. To tylko moje zdanie.
 Wobec kompletnego olania sprawy przez Rząd RP, braku rozwiązań systemowych, każde miasto podchodzi do sprawy inaczej. Jako, że nie płacisz kaucji za butelki PET i puszki w Polsce, to nie ma skąd brać środków na wypłaty tych "groszy".  Stąd każde polskie miasto inne "Proof of Concept" sobie może ustawiać. Najpierw był Lublin 2012 roku, UML umieścił butelkomat w hipermarkecie (partnerstwo publiczno-prywatne), czyli w firmie handlowej, która wprowadza na rynek opakowania PET oraz zbiera butelki wydając kaucje, automaty poszerzyły E.Leclerc'owi swoiste CSR, lub tzw. Environmental Care, plusują, nagrody są dla najbardziej skrupulatnych zbierających, a całość jest ubrana w szaty akcji edukacyjnej lub promocji postaw przyjaznych środowisku (quiz?!).  Następny był Kraków 2019 umieszczono automaty w Urzędzie Miasta, i z tego co mi wiadomo nie było tam partnerstwa tylko całość pokryta sumptem Miasta i jednego z radnych (Wantuch?), POC zamknięto ponieważ zainteresowanie przerosło kwotę przeznaczoną na wypłaty. Koncept świetny, tylko póki co nie utrzyma się jako rozwiązanie systemowe. Wtenczas do gry wchodzi Warszawa, w 2019,  która podobnie jak Lublin stawia automaty w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, ale Warszawa wybiera do współpracy nie firmę która dystrybuuje opakowania, ale firmę wprowadzającą je na rynek (czyli trafia aż do źródła, czyli samego producenta butelek, puszek i napojów) czyli Coca-Coli, a jako miejsce ustawienia maszyn nie Urząd Miasta, i nie Hipermatket, a publiczny Plac w centrum Warszawy. W przypadku renumeracji, system warszawski zdaje się być podobny do lubelskiego, ale bardziej spersonalizowany i mocniej sfinansowany. Tak więc wnioski mogą być różne, a każdy z tych proof-of-concept cenny, bo dostarcza wiedzy, jak w przyszłości zaprojektować system dla całego kraju. Co do Radnych Wcisło i Wantucha, nie musza mieć pełnej wiedzy o wszystkim, tyle dobrze, że wykazują się inicjatywą, dociekają i zwracają uwagę na takie detale. Swoja drogą, Czesi nakręcili kiedyś film o nauczycielu "Butelki Zwrotne" nie był to majstersztyk, ale zawsze można sobie w weekend obejrzeć, bo to takie na czasie! :)
 Wobec kompletnego olania sprawy przez Rząd RP, braku rozwiązań systemowych, każde miasto podchodzi do sprawy inaczej. Jako, że nie płacisz kaucji za butelki PET i puszki w Polsce, to nie ma skąd brać środków na wypłaty tych "groszy".  Stąd każde polskie miasto inne "Proof of Concept" sobie może ustawiać. Najpierw był Lublin 2012 roku, UML umieścił butelkomat w hipermarkecie (partnerstwo publiczno-prywatne), czyli w firmie handlowej, która wprowadza ... rozwiń
Avatar
Gość / 20 lipca 2019 o 00:10
+15
Kiedyś był w leclercu na turystycznej, chodziliśmy z dziećmi z siatami wrzucać butelki, punktów nie było na co wymienić. Aż w pewnym momencie automat zniknął, a my zostaliśmy z około 500 punktami,które w niedługim czasie wyblakły i poszły do śmieci. I ucz człowieku dzieci segregacji, jak Cię wydymali :(
Avatar
Gustaw J / 19 lipca 2019 o 20:27
+24
No to żeby było jeszcze bardziej ekologicznie i ekonomicznie to jeszcze trzeba napisać podanie, życiorys, dwa zdjęcia, akt urodzenia, lisa szczepień, nazwisko panieńskie matki , imię dziadka, stan cywilny, świadectwo ukończenia szkoły podstawowej , badanie psychiatryczne i psychologiczne bo trzeba mieć nasrane w głowie żeby coś takiego urządzić żeby ludzi zniechęcić !
Avatar
angel / 19 lipca 2019 o 19:38
+22
kupony ,konkursy ,quiz z ekologii, czekanie .... komu by sie chcialo? ! to specjalnie zeby jak najmniej osób cos z tego skorzystało
Avatar
zaq / 19 lipca 2019 o 18:14
+5
No to z.... ta ekologia. Ciekawe ile osób ma czas tak biegać lub jeździć po całym Lublinie, żeby nazbierać na kupon 50 zł? I jeszcze ten quiz, normalnie porażka, więcej latania niż z wyrobienie jakiegoś dokumentu.
 Ja mam czas! Co 2 tygodnie (maks co miesiąc) zabieram worek pustych butelek. Przy okazji robie zzakupy w Leclercu (bo to mój najbliższy hipermarket). Dzięki temu mam już uzbierane 1662 butelki. Ostatnio rok temu w marcu wymieniłem troche kuponów na rózne gadżety (tak bym miał pewnie ze 2500 w tym momencie)
Avatar
Gość / 19 lipca 2019 o 18:13
+1
hi hi hi radna nawet nie wie co jest w Lublinie? wylosowali ją na tą radną przypadkiem? :)
Zobacz wszystkie komentarze 15

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Zakończyły się poszukiwania w rejonie Giewontu. Nikogo nie znaleziono
film

Zakończyły się poszukiwania w rejonie Giewontu. Nikogo nie znaleziono 0 0

Służby zakończyły poszukiwania w rejonie Giewontu. Nie natrafiły na żadne osoby, które mogłyby potrzebować pomocy.

Półmaraton Chmielakowy przebiegł przez Krasnystaw i okolice (zdjęcia)
galeria

Półmaraton Chmielakowy przebiegł przez Krasnystaw i okolice (zdjęcia) 0 0

Trwają Chmielaki Krasnostawskie. Jedną z atrakcji imprezy był sobotni półmaraton (ok. 21 km). Trasa biegła ulicami miasteczka, następnie ścieżką rowerową nad Wieprzem, drogą między stawami i Niemienice. W sobotę po południu odbędą się występy kapel, Abba Show, wybory miss, a wieczorem koncerty zespołów Sarsa i Nocny Kochanek

95. PZLA MP: Guba i Kopeć ze złotymi medalami, brąz Fedaczyńskiego

95. PZLA MP: Guba i Kopeć ze złotymi medalami, brąz Fedaczyńskiego 0 0

Udane rozpoczęcie 95. PZLA Mistrzostw Polski przez naszych zawodników. Już pierwszego dnia imprezy w Radomiu złote krążki wywalczyli: Paulina Guba (AZS UMCS Lublin) i Dominik Kopeć (Agros Zamość). W sobotę rano na podium stanął także Rafał Fedaczyński.

Wyszedł z więzienia, znów zaczął znęcać się nad żoną

Wyszedł z więzienia, znów zaczął znęcać się nad żoną 0 1

60-latek z gminy Łuków odpowie za znęcanie się nad żoną. Pół roku temu wyszedł z więzienia, gdzie odsiadywał wyrok za to samo przestępstwo

Tak działało oczernianie sędziów przeciwnych "dobrej zmianie". Rozmowa z mec. Ewą Stępniak z Lublina, pełnomocniczką Emilii

Tak działało oczernianie sędziów przeciwnych "dobrej zmianie". Rozmowa z mec. Ewą Stępniak z Lublina, pełnomocniczką Emilii 13 24

– Hejterka Emilia została wykorzystana, a w obliczu kłopotów pozostawiona sama sobie. Zwróciła się więc z prośbą o pomoc do drugiej strony – wyjaśnia adwokat Ewa Stępniak z Lublina, pełnomocnik Emilii Szmydt – bohaterki tzw. „afery Piebiaka”. Internautka miesiącami, w porozumieniu z ludźmi z Ministerstwa Sprawiedliwości szkalowała sędziów przeciwnych zmianom w sądownictwie.

59-latek odpowie za pornografię z udziałem dzieci i zwierząt

59-latek odpowie za pornografię z udziałem dzieci i zwierząt 0 1

Miał w komputerze ponad tysiąc zdjęć i 500 filmów z pornografią dziecięcą, a także z udziałem zwierząt. 59-latkowi grozi 12 lat więzienia

22-latek zniszczył kapliczkę. Twierdzi, że nie wiedział, co robi

22-latek zniszczył kapliczkę. Twierdzi, że nie wiedział, co robi 0 9

22-latek z Zamościa zniszczył przydrożną kapliczkę. Grozi mu 5 lat więzienia

Lubelskie: Wypadek motolotni. Nagle uderzyła w ziemię

Lubelskie: Wypadek motolotni. Nagle uderzyła w ziemię 9 2

68-letni pilot motolotni z Radomia został ciężko ranny w wypadku motolotni w miejscowości Ułęż

Zabił konkubenta matki, ją ranił. Nie trafi do więzienia. "Dziękuję za sprawiedliwy wyrok"
film

Zabił konkubenta matki, ją ranił. Nie trafi do więzienia. "Dziękuję za sprawiedliwy wyrok" 16 3

Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze umorzył postępowanie ws. 21-letniego Dominika K., który w październiku 2017 r. zabił konkubenta, a ją ranił. Sąd przychylił się do opinii biegłego, uznając, że sprawca był w momencie zabójstwa niepoczytalny.

Pożary lasów w Amazonii. Brazylia nie ma pieniędzy, by je ugasić [wideo]
film

Pożary lasów w Amazonii. Brazylia nie ma pieniędzy, by je ugasić [wideo] 0 4

Od dwóch tygodni płoną lasy Amazonii - największego lasu deszczowego na świecie, który pełni funkcję magazynu węgla pochłanianego z powietrza. Zielone płuca spowalniają w ten sposób trwający kryzys klimatyczny

Pandy wielkie pojawią się w zoo w Zamościu? To może być turystyczny hit Lubelskiego

Pandy wielkie pojawią się w zoo w Zamościu? To może być turystyczny hit Lubelskiego 118 5

- Dzisiaj spotkaliśmy się z władzami miasta Ya’an. Podczas spotkania podpisaliśmy list intencyjny dotyczący współpracy, której owocem mają być… pandy wielkie - ogłosił w piątek prezydent Andrzej Wnuk.

Speed Car Motor Lublin przegrał z GKM Grudziądz, ale zostaje w ekstralidze

Speed Car Motor Lublin przegrał z GKM Grudziądz, ale zostaje w ekstralidze 15 18

Speed Car Motor Lublin utrzymał się w światowej elicie na kolejny rok. „Koziołki” przegrały co prawda na wyjeździe z MRGARDEN GKM Grudziądz 38:52, ale uratowała ich wygrana żużlowców z Częstochowy w Gorzowie. Sezon zakończyły na szóstej lokacie

Speed Car Motor Lublin zostaje w PGE Ekstralidze! Zadecydował wynik spotkania Stali z Włókniarzem

Speed Car Motor Lublin zostaje w PGE Ekstralidze! Zadecydował wynik spotkania Stali z Włókniarzem 344 16

Speed Car Motor Lublin utrzymał się w PGE Ekstralidze jeszcze zanim lubelscy zawodnicy wyjechali na tor w Grudziądzu. W Gorzowie Wielkopolskim tamtejsza truly.work Stal zremisowała 45:45 z forBET Włókniarzem Częstochowa. Dzięki temu "Koziołki" nie muszą się już martwić o wynik swojego starcia z MRGARDEN GKM Grudziądz.

Speed Car Motor Lublin - MRGARDEN GKM Grudziądz 38:52. Wyraźna przewaga gospodarzy [zapis relacji na żywo]

Speed Car Motor Lublin - MRGARDEN GKM Grudziądz 38:52. Wyraźna przewaga gospodarzy [zapis relacji na żywo] 13 16

Speed Car Motor Lublin powalczy dzisiaj na wyjeździe z MRGARDEN GKM Grudziądz. Dla żółto-biało-niebieskich jest to niezwykle ważne spotkanie, bo zadecyduje o tym, czy utrzymają się oni bezpiecznie w PGE Ekstralidze. Jednocześnie lublinianie muszą jednak bacznie obserwować to, co dzieje się na torze w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie truly.work Stal podejmuje forBET Włókniarza Częstochowa. Zapraszamy do śledzenia naszej relacji na żywo!

"Nie będziemy się skupiać tylko na samym mieście Lublin, tak jak było to wcześniej". PiS rozpoczął kampanię w Białej Podlaskiej

"Nie będziemy się skupiać tylko na samym mieście Lublin, tak jak było to wcześniej". PiS rozpoczął kampanię w Białej Podlaskiej 51 45

– To są listy śmierci, oczywiście w tym pozytywnym znaczeniu – stwierdził na inauguracji kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości w Białej Podlaskiej poseł Marcin Duszek.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.