Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 listopada 2019 r.
9:35

Kwitły i pachniały. Skoszą wszystkie łąki kwietne w Lublinie

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
12 39 A A
Al. Unii Lubelskiej w Lublinie
Al. Unii Lubelskiej w Lublinie (fot. Maciej Kaczanowski)

Do weekendu skoszone mają być wszystkie kwietne łąki założone na zlecenie miasta. Nie wszystkim się to podoba. – Jak te rośliny mają się wysiać? – irytuje się nasza Czytelniczka oburzona ścięciem kwiatów na al. Unii Lubelskiej. – Po przymrozkach wyglądałyby nieestetycznie – tłumaczą miejscy urzędnicy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kolorowa łąka na al. Unii Lubelskiej kwitła na pasie zieleni między jezdniami ruchliwej dwupasmówki.

– Z racji wyjątkowo ciepłego października wciąż jeszcze kwitła, pachniała i cieszyła oczy – podkreśla pani Maryla, nasza stała Czytelniczka. Jest oburzona faktem, że w zeszłym tygodniu kwiaty zostały skoszone. – Oburza mnie to nie tylko ze względu na walory wizualne łąki. Przecież to są rośliny, które jesienią się wysiewają, by za rok zakwitnąć. A jak mają się wysiać, skoro się je kosi, jeszcze w deszczu, a to, co skoszone, zabiera?

– Nasiona w tych miejscach w naturalny sposób już się wysiały – zapewnia Olga Mazurek-Podleśna z biura prasowego w lubelskim Ratuszu. Podkreśla, że wszystkie łąki kwietne założone przez miasto są traktowane jako jednoroczne. – Do połowy listopada zostaną skoszone i zebrane.

Urzędnicy tłumaczą, że właśnie tak umówili się z ogrodnikami, którym zlecili utrzymanie przyulicznych łąk. – Koszenie jest konieczne po pierwszych przymrozkach i po obfitych deszczach, ponieważ rośliny gniją i czernieją. Ich wygląd, pomimo ciepłego października, byłby coraz gorszy. Tym bardziej nieestetycznie wyglądałyby zimą bez śniegu, lub po jego stopnieniu wczesną wiosną – przekonuje Mazurek-Podleśna. Obiecuje, że kwiaty pojawią się tu wiosną. – Łąki będą odtwarzane i dosiewane, żeby ponownie mogły cieszyć mieszkańców różnorodnymi, kolorowymi kwiatami. Będziemy też kontynuować praktykę tworzenia łąk na terenach miejskich w przyszłym roku.

W tym roku kwietne łąki zostały założone na zlecenie władz miasta na powierzchni około 1 ha. Cieszyły oczy m.in. na ul. Głębokiej między Wileńską a al. Kraśnicką, na Nałęczowskiej przy skrzyżowaniu z al. Kraśnicką, na al. Unii Lubelskiej, na Bernardyńskiej niedaleko Zamojskiej, w wąwozie między Czubami a osiedlami LSM, nad Zalewem Zemborzyckim koło Mariny oraz na rondzie obok ZUS.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 39

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 12 listopada 2019 r. o 10:52
+14
Po co łąki mają same wyrastać, jak można zmarnować pieniądze podatników na sztuczny zasiew?
Avatar
Gość / 12 listopada 2019 r. o 09:50
+12
Miastowe narzekacze nie wiedzą, że łąki się kosi albo, że wysiewanie nie następuje w okresie zimowym?
Avatar
Gość / 12 listopada 2019 r. o 12:30
+11
Ile będzie kosztowało lubelskich podatników wiosenne sianie?
Avatar
hodowla wiecznych malkontentów / 12 listopada 2019 r. o 09:48
+11
Skąd wy bierzecie tych wszystkich oburzonych na wszystko i wszystkich czytelników i czytelniczki? Na forum jest jakiś tajemny dział o nazwie "Chcesz na coś ponarzekać? Napisz tutaj co cię boli a my to zamieścimy na stronie"
Avatar
nn / 12 listopada 2019 r. o 14:40
+10
Tak na chłopski rozum. Żeby rośliny się wysiały to trzeba to co się skosi zostawić na jakiś na łące, w międzyczasie przetrząsnąć parę razy żeby dobrze wyschło, a na koniec zebrać. Tak jak to robią rolnicy na wsi podczas sianokosów. Nie powinno się od razu pokosu zabierać. Trzeba zauważyć, że nasiona kwiatów i ziół na łąki kwietne są bardzo drogie. W zależności od rodzaju mieszanki cena wynosi od około 40 do 140 zł za 100 gramów, przy czym 100 gramów wystarcza na obsiew od około 25 do 50 metrów kwadratowych. Czy to nie jest marnowanie pieniędzy?
Avatar
quń / 12 listopada 2019 r. o 10:41
+10
Łąki jednoroczne - nowatorska koncepcja lubelskich ratuszowców.
 Nie rozumiesz logiki ratuszowej. Jakby nie wykosili, to by się rośliny wysiały. Same. Jakby się wysiały same, to nie trzeba by było ich wysiewać ponownie. Jakby nie było trzeba ich wysiewać ponownie, to nie mozna by tego zlecić. Jak nie można by tego zlecić, to zaprzyjaźnione z ratuszem "organizacje pozarządowe" nie mogły by dostać zleceń na wysiew.
Avatar
Gość / 12 listopada 2019 r. o 14:35
+9
Nie ma to jak zapach mamony przelewanej z ratusza za czynności przelewania z pustego w próżne. Kwiatki "rozwoju" zakwitną wysiane POnownie na wiosnę.
Avatar
Gość / 12 listopada 2019 r. o 09:51
+8
malkontenci byli, są i będą. Taka natura Polaka, wpisana w jego DNA
Avatar
Japolan / 12 listopada 2019 r. o 10:07
+7
  Wystarczy wysiąść na dowolnej pętli autobusowej blisko pól i łąk (np. na Widoku), by zauważyć, że łąki są tworami wieloletnimi. Wiara w hednoroczne łąki obnaża skandalicznie niski poziom umysłowy w lubelskim Ratuszu. Zgodnie z tą wiarą, etaty w Ratuszu także powinny być jednoroczne.  
Avatar
niestety Dziennik Wschodni schodzi na psy / 12 listopada 2019 r. o 10:06
+7
To że ktoś jest waszym stałym czytelnikiem, nie znaczy od razu, że musicie publikować każdą jego złotą myśl, szczególnie gdy nie ma w ogóle racji i próbuje być na siłę mądrzejszy od wszystkich
Avatar
bożenia / 19 listopada 2019 r. o 17:54
+2
pięknie kwitły,mam nadzieje że w przyszłym roku będzie tak samo.bardzo dobry pomysł/
Avatar
Japolan / 16 listopada 2019 r. o 13:42
+1
Aż trzy głosy pod rząd w celu obrony marnotrawienia publicznych pieniędzy! Przypadek? Ośmielam się w to wątpić.
Avatar
Przemek_Leniak / 13 listopada 2019 r. o 20:18
+2
Japolan - potrafisz ubawić na czym jeszcze się nie znasz?
Avatar
Przemek_Leniak / 13 listopada 2019 r. o 20:06
+4
Taka sytuacja ż rośliny trzeba wysiewać co roku nie jest niczym zaskakującym wynika to zazwyczaj z doboru gatunków ... nie mniej taką łakę również trzeba kosić jakoś postaram się to wam wytłumaczyć ;-) w uprawie dajmy na to owsa chodzi o to by roslina wydała nasiona - po to jest ta uprawa w kwietnej łące chodzi o to by przez cały okres wegetacji na uprawianym kawałku ziemi coś tam kwitło problem w tym że nic nie kwitnie wiecznie jedne rośliny kwitną wcześniej inne póżniej ale jeśli nie skosi się tych co kwitły wcześniej to oczywiście późniejsze rośliny nie zakwitną bo nie będą miały na to miejsca - to zostało już zajete przez te rośliny które kwitły wcześniej i teraz skupiają się na wydaniu nasion te rośliny nie znikają po kwitnięciu ot tak - odwrotnie ekspansywnie bronią zdobytego terytorium po to by móc się rozmnożyć aby więc łąką wyglądał nadal pięknie trzeba ją skosić co da miejsce na zakwitnięcie roślinom kwitnącym później rozumiecie ideę? ... po tym jak zakończy się drugi okres wegetacyjny też trzeba łakę skosić po to by przygotować miejsce na rozwój roślin które zakwitną na wiosnę gdyby nie kosić kwietnej łaki w kolejnym roku mielibyście po prostu zachwaszczony ugór nie zostawia się również pokosów ani tym bardziej nieskoszonych roślin na zimę bo... zresztą co ja wam opowiadami - nie uwierzcie przecie ;-) po prostu spróbójcie sami swoje teroie sprawdzić na włansym kawałku ziemi  i za dwa lata podzielcie się wynikami...
Taka sytuacja ż rośliny trzeba wysiewać co roku nie jest niczym zaskakującym wynika to zazwyczaj z doboru gatunków ... nie mniej taką łakę również trzeba kosić jakoś postaram się to wam wytłumaczyć ;-) w uprawie dajmy na to owsa chodzi o to by roslina wydała nasiona - po to jest ta uprawa w kwietnej łące chodzi o to by przez cały okres wegetacji na uprawianym kawałku ziemi coś tam kwitło problem w tym że nic nie kwitnie wiecznie jedne rośliny kwitną wcześniej inne póżniej ale jeśli nie skosi się tych co kwitły wcześniej to oczywiśc... rozwiń
Avatar
Przemek_Leniak / 13 listopada 2019 r. o 19:53
+4
Wy tak na poważnie? mógłbym się posmiać z waszego inwalidztwa ale nie - szkoda mi was po prostu... kwietna łąka to oczywiście efekt uprawy przygotowania gleby - zerwania darni, głębokiej orki, nadania glebie odpowiedniej stryktury glebogryzarką , doboru nasion - całkowicie sztucznego i specjalnego pod kątem roślin o ładnych kwiatach, wysiania ich, nawożenia... łąkę taka oczywiście się kosi - jest to konieczne by niektóre wysiane gatunki mogły zakwitnąć oraz by powstrzymać te rośliny które uważamy w takiej uprawie za chwasty (a rosną one zazwyczaj lepiej niż kwiaty) w pierwszym roku taką łakę kosi się raz a w następnych dwa razy w roku pokosy się oczywiście zbiera bo inaczej wygniłyby uniemożliwiając rozwój roślin co jakiś czas rośliny kwietnej łąki ustępują roślinom naturalnym pokrzywie łobodom i komosom oraz trawom wtedy trzeba uprawę założyć od nowa ... cóż są oczywiście ludzie którzy co nieco o uprawie czegokolwiek wiedzą - jedni bo są ogrodnikami,  inni bo rolnikami, inni bo mogli kiedyś uprawie się przyglądać ale jest coraz więcej kompletnych lajkoników (ignorantów) - ludzi żyjących w miejskim zoo i sadzących że łąka to tak sama rośnie, a mleko jajka czy mąką pochodzą ze sklepu... niestety ignorancja bywa bardzo krzykliwa do tego stopnia że redakcje gazet decydują się o tym że ktoś się nie zna a pyszczy napisać artykuł ;-)
Wy tak na poważnie? mógłbym się posmiać z waszego inwalidztwa ale nie - szkoda mi was po prostu... kwietna łąka to oczywiście efekt uprawy przygotowania gleby - zerwania darni, głębokiej orki, nadania glebie odpowiedniej stryktury glebogryzarką , doboru nasion - całkowicie sztucznego i specjalnego pod kątem roślin o ładnych kwiatach, wysiania ich, nawożenia... łąkę taka oczywiście się kosi - jest to konieczne by niektóre wysiane gatunki mogły zakwitnąć oraz by powstrzymać te rośliny które uważamy w takiej uprawie za chwasty (a rosną... rozwiń
Avatar
Konserwator / 12 listopada 2019 r. o 15:54
+5
Dobry pomysł z tymi kwiatkami , pachnące. Jak była cukrownia , to czuć było wysłodkami parującymi na ciężarówkach.
Avatar
nn / 12 listopada 2019 r. o 14:40
+10
Tak na chłopski rozum. Żeby rośliny się wysiały to trzeba to co się skosi zostawić na jakiś na łące, w międzyczasie przetrząsnąć parę razy żeby dobrze wyschło, a na koniec zebrać. Tak jak to robią rolnicy na wsi podczas sianokosów. Nie powinno się od razu pokosu zabierać. Trzeba zauważyć, że nasiona kwiatów i ziół na łąki kwietne są bardzo drogie. W zależności od rodzaju mieszanki cena wynosi od około 40 do 140 zł za 100 gramów, przy czym 100 gramów wystarcza na obsiew od około 25 do 50 metrów kwadratowych. Czy to nie jest marnowanie pieniędzy?
Avatar
Gość / 12 listopada 2019 r. o 14:35
+9
Nie ma to jak zapach mamony przelewanej z ratusza za czynności przelewania z pustego w próżne. Kwiatki "rozwoju" zakwitną wysiane POnownie na wiosnę.
Avatar
.. / 12 listopada 2019 r. o 13:43
-7
Jak sie pani zirytowala. Az do do Dziennika poszla ze swoja irytacja
Avatar
Gość / 12 listopada 2019 r. o 13:06
-15
bardzo dobrze że skosili. Na cholerę tu tyle badyla?
Zobacz wszystkie komentarze 39

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 2 grudnia 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 2 grudnia 2020 r.

LUK Politechnika Lublin – Lechia Tomaszów Mazowiecki 3:0
galeria

LUK Politechnika Lublin – Lechia Tomaszów Mazowiecki 3:0

W zaległym spotkaniu szóstej kolejki LUK Politechnika Lublin pokonała Lechię Tomaszów Mazowiecki 3:0

Creative Jam w Warsztatach Kultury
4 grudnia 2020, 17:30

Creative Jam w Warsztatach Kultury

Warsztaty Kultury zapraszają do udziału w spotkaniach online pt. "Creative Jam", które zostaną poświęcone szeroko pojętej kreatywności, szczególnie w sektorze kultury. Spotkania odbędą się 4 i 11 grudnia o godz. 17.30.

Tlen medyczny dla szpitala tymczasowego w Targach Lublin już jest, łóżka jadą

Tlen medyczny dla szpitala tymczasowego w Targach Lublin już jest, łóżka jadą

Jutro mają być już gotowe zbiorniki tlenu, które od dzisiaj w szpitalu tymczasowym w Targach Lublin montuje firma Messer Polska. Kolejny krok to odbiór instalacji tlenowej wewnątrz budynku i przyłączy.

Puławy: Największy, najdroższy i prawie gotowy plac zabaw [zdjęcia]
galeria

Puławy: Największy, najdroższy i prawie gotowy plac zabaw [zdjęcia]

Prace przy budowie nowego placu zabaw, który powstaje pomiędzy osiedlem Atrium, ul. Pileckiego i Miejskim Przedszkolem nr 3, dobiegają końca. To będzie największy i najdroższy obiekt tego rodzaju w Puławach. Jego koszt to 1,41 mln zł.

Zmiany na stołkach Biomed Lublin, producenta leku na Covid-19. "Sytuacja jest stabilna"

Zmiany na stołkach Biomed Lublin, producenta leku na Covid-19. "Sytuacja jest stabilna"

Na czele lubelskiej spółki, która pracuje nad „polskim lekiem na Covid-19”, nie stoi już Marcin Piróg. W poniedziałek Biomed Lublin poinformował o rezygnacji prezesa ze stanowiska, a on sam przestał wypowiadać się w mediach

Akademia Zamojska nie odzyskuje blasku. Spór wykonawcy z miastem

Akademia Zamojska nie odzyskuje blasku. Spór wykonawcy z miastem

Problem z remontem zabytkowego gmachu Akademii Zamojskiej. Miasto, które jest inwestorem i wykonawca prac konserwatorskich są w sporze. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zostało poinformowane o sytuacji

Pierwszy spacer w lubartowskim Parku Miejskim wczesną wiosną

Pierwszy spacer w lubartowskim Parku Miejskim wczesną wiosną

Na terenie Parku Miejskiego w Lubartowie kończą się prace rewitalizacyjne. W tej chwili wykonawca utwardza alejki.

Lublin: Miasto jest przygotowane do zimy. Na opady śniegu czeka kilkadziesiąt maszyn

Lublin: Miasto jest przygotowane do zimy. Na opady śniegu czeka kilkadziesiąt maszyn

Kilkudziesięcioma maszynami do odśnieżania i solenia jezdni będzie dysponować tej zimy Zarząd Dróg i Mostów, który odpowiada za stan lubelskich ulic. Drogi jak zwykle podzielono na kilka „kolejności utrzymania”, a na tych najważniejszych luźny śnieg będzie mógł zalegać do dwóch godzin po ustaniu opadów

Spektakle z programu Konfrontacji Teatralnych dostępne w Internecie
5 grudnia 2020, 19:00

Spektakle z programu Konfrontacji Teatralnych dostępne w Internecie

Centrum Kultury w Lublinie zaprosi w dniach 5-8 grudnia na internetowe premiery czterech postpandemicznych spektakli o nadziei z cyklu "I co teraz?", pierwotnie prezentowanych w ramach tegorocznej edycji Konfrontacji Teatralnych.

Biała Podlaska: Po kolejce został most. Radny ostrzega przed niebezpieczeństwem

Biała Podlaska: Po kolejce został most. Radny ostrzega przed niebezpieczeństwem

Dawny most kolejki wąskotorowej w Białej Podlaskiej jest w złym stanie technicznym. Zdaniem radnego Zjednoczonej Prawicy nie jest odpowiednio oznaczony. Władze miasta obiecują to poprawić.

Poczta Polska szuka pracowników przed świętami. W sortowni można zarobić od 17 do 25 zł

Poczta Polska szuka pracowników przed świętami. W sortowni można zarobić od 17 do 25 zł

Ludzi do sezonowej pracy w sortowni paczek i doręczaniu przesyłek szuka przed świętami Poczta Polska. Rekrutacja wciąż trwa. Sporo pracy przy paczkach z Azji mają też celnicy i służbowe psy

Gęsta mgła przyczyną tragedii. W zderzeniu furgonetki z autobusem zginęło 13 osób, a 15 zostało rannych
film

Gęsta mgła przyczyną tragedii. W zderzeniu furgonetki z autobusem zginęło 13 osób, a 15 zostało rannych

Sekhupura, Pakistan. Trzynaście osób zginęło, a piętnaście zostało rannych w wypadku drogowym, do którego doszło w poniedziałek (30 listopada) w Sekhupurze w prowincji Pendżab w Pakistanie.

Wyprawy poza utartym szlakiem. "Podczas podróżowania przechodzę na inny poziom świadomości"
Magazyn

Wyprawy poza utartym szlakiem. "Podczas podróżowania przechodzę na inny poziom świadomości"

Rozmowa z Celiną Lisek-Lewicką, autorką bloga „Cel w podróży”. Podróżniczka pochodzi z Rejowca Fabrycznego, obecnie mieszka w Warszawie. Odwiedziła ponad 50 krajów. Ostatnio reprezentowała Lubelszczyznę w konkursie „Turystyczne Mistrzostwa Blogerów”

Na znak protestu w Lublinie wyłączono część oświetlenia
galeria

Na znak protestu w Lublinie wyłączono część oświetlenia

W ramach protestu wyłączona została na godzinę iluminacja pl. Litewskiego. W ten sposób samorządy miast sprzeciwiają się zmianom w polskim prawie mogącym uszczuplić ich dochody oraz protestują przeciw zapowiedzianemu przez rząd zawetowaniu budżetu Unii Europejskiej

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.