Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

5 kwietnia 2019 r.
9:53

Nowe zasady na deptaku w Lublinie. Ma być ładniej albo nic

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 21 A A

Ratusz wprowadza nowe zasady dotyczące wyglądu kawiarnianych ogródków i reklam na deptaku i w jego bliskich okolicach. Ten, kto nie zastosuje się do nowych reguł, nie będzie mógł wystawić stolików na ulicę. – Chcemy rozszerzyć te zasady na inne ulice śródmieścia – zapowiadają urzędnicy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zaprezentowana wczoraj „Lubelska Księga Standardów” będzie dotyczyć na razie tylko deptaka, części pl. Łokietka oraz fragmentu pl. Litewskiego. – Ta przestrzeń została opisana w najdrobniejszych szczegółach – mówi Marek Poznański, który w Urzędzie Miasta pełni funkcję menadżera śródmieścia. – Chodzi o to, żebyśmy mogli być dumni z tej przestrzeni.

Zgodnie z nowymi zasadami niemożliwe będzie już ustawianie na deptaku drewnianych budek zasłaniających handlowcom ich witryny. Tego typu przedświąteczne jarmarki mają być przeniesione na pl. Zamkowy. Nie oznacza to jednak przeprowadzki Jarmarku Jagiellońskiego.

Reguły ustalone w „Lubelskiej Księdze Standardów” będą dotyczyć także kawiarnianych ogródków. Stoliki i krzesła nie będą mogły być już ustawiane na podestach. Mają stawać bezpośrednio na nawierzchni. To tylko jedna z reguł zapisanych w dokumencie. – Są tutaj jednoznacznie określone kwestie związane z rozmiarami ogródków, ich wystrojem – opowiada Hubert Mącik, miejski konserwator zabytków.

Restauratorzy będą musieli stosować się do nowych wytycznych, bo Urząd Miasta zapowiada, że będzie od tego uzależniał swoją zgodę na wydzierżawienie miejskiego deptaka pod kawiarniany ogródek. Także później trzeba będzie się trzymać ustalonych reguł. – Mamy możliwość rozwiązania umowy w trybie natychmiastowym – wyjaśnia Agnieszka Mochol-Dul, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarowania Mieniem. Zapewnia, że „Księga” nie jest wprowadzana znienacka i była konsultowana z samymi restauratorami. – Nie jest to dla nich jakąś nowością.

– Nie dostałem jeszcze tej księgi do ręki, ale jeżeli jest w niej to, co było uzgadniane z menadżerem śródmieścia, to nie ma w niej żadnych zapisów godzących w nasze interesy – mówi Marcin Polański, właściciel klubu Ostro. Podkreśla jednak, że restauratorzy będą się starali o zgodę na stosowanie markiz. – Dotychczas urząd zgadzał się tylko na parasole, tymczasem markizy są tutaj historycznie uzasadnione.

To nie koniec zmian, bo samorząd wskazał także możliwe lokalizacje i wygląd mobilnych punktów gastronomicznych, takich jak wózki z lodami bądź rowery z kawą. Na deptaku będzie sześć miejsc na taki handel. Zostaną wydzierżawione tym, którzy zaoferują najwyższy czynsz. – W przyszłym tygodniu odbędzie się przetarg – zapowiada Mochol-Dul.

Ratusz nie opracowywał samodzielnie wytycznych co do estetyki deptaka. – Spojrzeli na to specjaliści z zewnątrz. Bazowali na materiałach opracowanych przez Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków, które obowiązywały od 2013 roku – zastrzega Mącik. Prace nad księgą zlecono łódzkiej pracowni architektonicznej RSWL. Urzędnicy zapowiadają, że nie jest to ich ostatnie słowo, bo zamierzają ustalić standardy również dla innych obszarów śródmieścia. – Chodzi o Stare Miasto, Lubartowską, Narutowicza, przedłużenie Krakowskiego Przedmieścia – wylicza Poznański. Na pierwszy ogień ma pójść Stare Miasto. – Dobrze, żeby takie standardy powstały dla innych ulic – ocenia Polański. – Proszę spojrzeć chociażby na Lubartowską lub Świętoduską. Tam jest reklamowy chaos.

e-Wydanie

Komentarze 21

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 5 kwietnia 2019 o 11:56
+21
A kiedy usuniecie nielegalnie parkujące samochody z deptaka i Placu Łokietka?
Avatar
:) / 5 kwietnia 2019 o 11:32
+9
Jakby zrobili parking podziemny pod litewskim jak było zakładane na początku to bym się zgodził na wywalenie z krakowskiego parkowania ale nie ma gdzie parkować w tym miescie
a parkingi pod CSK, tarasy zamkowe, plaza + całą strefa parkowania w centrum to pies? czy chodzi ci o januszową nadzieję parkowania za friko??
 są jeszcze parkingi na okopowej i na peowiaków, czyli nawet jak ktoś jest upośledzony ruchowo albo wyjątkowo leniwy, to itak ma parking w każdej części tego niewielkiego przecież śródmieścia Lublina....ale na 100% chodziło cebulakowi o możliwość parkowania za darmoszkę :)
 są jeszcze parkingi na okopowej i na peowiaków, czyli nawet jak ktoś jest upośledzony ruchowo albo wyjątkowo leniwy, to itak ma parking w każdej części tego niewielkiego przecież śródmieścia Lublina....ale na 100% chodziło cebulakowi o możliwość parkowania za darmoszkę :) rozwiń
Avatar
Gość / 5 kwietnia 2019 o 10:07
+9
Świetna sprawa, bardzo dobry ruch w stronę ucywilizowania wszechogarniającej szyldozy. Trzymam kciuki żeby się to udało wprowadzić w PRAKTYCE!
Avatar
DrInz / 5 kwietnia 2019 o 10:41
+8
trzeba teraz przedłużyć deptak od 3Maja do wieniawskiej, zostawiając ewentualnie ruch poprzeczny aut na kierunku 3maja-kołłątaja, chopina-ewangelicka, wieniawska-lipowa
Avatar
Gość / 5 kwietnia 2019 o 13:07
+7
Urzędnicy powinni odejść. Zabili centrum, a teraz mają pomysły na ukwiecenie płyty nagrobnej...
Avatar
Anka / 5 kwietnia 2019 o 10:41
+7
Brawo! Wreszcie koniec ze śmieciowymi "reklamami" i dziadostwem. Teraz jeszcze przypilnujcie - tak jak napisał już ktoś wcześniej - żeby samochody nie zastawiały chodników na Krak. Przedmieściu.
Avatar
EdmunT / 5 kwietnia 2019 o 11:24
+6
Jakby zrobili parking podziemny pod litewskim jak było zakładane na początku to bym się zgodził na wywalenie z krakowskiego parkowania ale nie ma gdzie parkować w tym miescie
a parkingi pod CSK, tarasy zamkowe, plaza + całą strefa parkowania w centrum to pies? czy chodzi ci o januszową nadzieję parkowania za friko??
Avatar
!! / 5 kwietnia 2019 o 10:10
+6
no i bardzo dobrze, ale kiedy w końcu zostanie usunięte albo przynajmniej ucywilizowane parkowanie na KrakPrzedm od 3Maja do Ewangelickiej?? parkujące tam samochody zostawiają pieszym wąski pasek chodnika pod ścianą, a to pownien być miejski deptak na reprezentacyjnej ulicy! albo całkiem wywalić stamtąd parkowanie, albo chociaż zamienić na parkowanie równoległe, skoro kierowcy-sieroty nie potrafią parkować i koniecznie "cumują" jak najbliżej ścian kamienic!
Avatar
kubeba / 5 kwietnia 2019 o 22:41
+4
Syf w Bramie Grodzkiej niech zlikwiduje bo tam straszy a nie do ogródków piwnych się przyp>>>>ala.
Avatar
manager / 5 kwietnia 2019 o 10:38
+2
A co to za głupie stanowisko ,,menadżer śródmieścia,,?. czy w każdej dzielnicy jest jakiś. ,,menadżer,,? :):):). Ja chcę być ,,menadżerem,, dzielnicy Czuby. Nic nie trzeba robić, kasa dobra leci, praca na świeżym powietrzu.
Avatar
Mamba wschodnia / 6 kwietnia 2019 o 19:34
+1
Centrum wymiera. Chwała owadu.
Avatar
Alo / 5 kwietnia 2019 o 23:47
0
A kiedy usuniecie nielegalnie parkujące samochody z deptaka i Placu Łokietka?
 Ja bym chciała aby strażnicy miejscy którzy spacerują z rzadka po deptaku byli karani za to że nie dają mandatów nielegalnie parkującym. Tak długo jak cwaniackie parkowanie w miejscach nielegalnych nie będzie GWARANTOWAŁO mandatu tak długo ta swołocz będzie tak parkowała za darmochę.  Straznicy miejscy spacerują, ale chyba nie na tym polega ich praca, powinni wypisywacmandaty nonstop bo jest komu. Kazdy kto jedzie do centrum musi być przygotowany na koszt parkowowania. Pozostali którzy parkują i nie płacą gdyby mieli pewnośc ze dostaną mandat (teraz to chyba 2% szany na mandat) to nawet by nie wjeżdzali do centrum =mniejszy ruch=mniejszy smog,hałas
 Ja bym chciała aby strażnicy miejscy którzy spacerują z rzadka po deptaku byli karani za to że nie dają mandatów nielegalnie parkującym. Tak długo jak cwaniackie parkowanie w miejscach nielegalnych nie będzie GWARANTOWAŁO mandatu tak długo ta swołocz będzie tak parkowała za darmochę.  Straznicy miejscy spacerują, ale chyba nie na tym polega ich praca, powinni wypisywacmandaty nonstop bo jest komu. Kazdy kto jedzie do centrum musi być przygotowany na koszt parkowowania. Pozostali którzy parkują i nie płacą gdyby mieli pewnośc ... rozwiń
Avatar
Alek / 5 kwietnia 2019 o 23:37
-3
trzeba teraz przedłużyć deptak od 3Maja do wieniawskiej, zostawiając ewentualnie ruch poprzeczny aut na kierunku 3maja-kołłątaja, chopina-ewangelicka, wieniawska-lipowa
 Również uważam ,że czas wyłączyć całe Krakowskie z dostępności dla osobówek , Na początek pozwolic wjeżdzać tylko MPK i taxi , bo w tej chwili za każdym razem jak idę przez ten parking chodnikowy i słyszę ryczących popisującyh się GÓWNIARZy na motocyklach  i osobówkach to naprawdę odechciewa się wizyty w centrum. Wyciszyć ruch , wywalić parkujące samochody na Krakowskim dzięki temu piesi będą mieli chęc spacerować, znajdzie się również miejsce na jezdni dla rowerzystów dzięki czemu nie będą męczyć pieszych
 Również uważam ,że czas wyłączyć całe Krakowskie z dostępności dla osobówek , Na początek pozwolic wjeżdzać tylko MPK i taxi , bo w tej chwili za każdym razem jak idę przez ten parking chodnikowy i słyszę ryczących popisującyh się GÓWNIARZy na motocyklach  i osobówkach to naprawdę odechciewa się wizyty w centrum. Wyciszyć ruch , wywalić parkujące samochody na Krakowskim dzięki temu piesi będą mieli chęc spacerować, znajdzie się również miejsce na jezdni dla rowerzystów dzięki czemu nie będą męczyć pieszych rozwiń
Avatar
kubeba / 5 kwietnia 2019 o 22:41
+4
Syf w Bramie Grodzkiej niech zlikwiduje bo tam straszy a nie do ogródków piwnych się przyp>>>>ala.
Avatar
Gość / 5 kwietnia 2019 o 13:07
+7
Urzędnicy powinni odejść. Zabili centrum, a teraz mają pomysły na ukwiecenie płyty nagrobnej...
Avatar
Gość / 5 kwietnia 2019 o 11:56
+21
A kiedy usuniecie nielegalnie parkujące samochody z deptaka i Placu Łokietka?
Avatar
:) / 5 kwietnia 2019 o 11:32
+9
Jakby zrobili parking podziemny pod litewskim jak było zakładane na początku to bym się zgodził na wywalenie z krakowskiego parkowania ale nie ma gdzie parkować w tym miescie
a parkingi pod CSK, tarasy zamkowe, plaza + całą strefa parkowania w centrum to pies? czy chodzi ci o januszową nadzieję parkowania za friko??
 są jeszcze parkingi na okopowej i na peowiaków, czyli nawet jak ktoś jest upośledzony ruchowo albo wyjątkowo leniwy, to itak ma parking w każdej części tego niewielkiego przecież śródmieścia Lublina....ale na 100% chodziło cebulakowi o możliwość parkowania za darmoszkę :)
 są jeszcze parkingi na okopowej i na peowiaków, czyli nawet jak ktoś jest upośledzony ruchowo albo wyjątkowo leniwy, to itak ma parking w każdej części tego niewielkiego przecież śródmieścia Lublina....ale na 100% chodziło cebulakowi o możliwość parkowania za darmoszkę :) rozwiń
Avatar
EdmunT / 5 kwietnia 2019 o 11:24
+6
Jakby zrobili parking podziemny pod litewskim jak było zakładane na początku to bym się zgodził na wywalenie z krakowskiego parkowania ale nie ma gdzie parkować w tym miescie
a parkingi pod CSK, tarasy zamkowe, plaza + całą strefa parkowania w centrum to pies? czy chodzi ci o januszową nadzieję parkowania za friko??
Avatar
Dnl / 5 kwietnia 2019 o 11:21
-8
Jakby zrobili parking podziemny pod litewskim jak było zakładane na początku to bym się zgodził na wywalenie z krakowskiego parkowania ale nie ma gdzie parkować w tym miescie
Avatar
Żuko / 5 kwietnia 2019 o 11:08
-10
Deptak ma być przede wszystkim przyjazny osobom LGBT.
Zobacz wszystkie komentarze 21

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 21.05.2019

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 21.05.2019 0 0

Szykuje się protest młodych lekarzy. "Minister nie dotrzymał obietnic"

Szykuje się protest młodych lekarzy. "Minister nie dotrzymał obietnic" 5 9

Minister zdrowia nie dotrzymał obietnic złożonych w ramach porozumienia z lutego ubiegłego roku – irytują się lekarze i na 1 czerwca zapowiadają manifestację na ulicach Warszawy. Być może będzie to początek większej akcji.

Uwaga TVN: Plotki przyczyniły się do śmierci Weroniki z Chełma? Reportaż [wideo]
film

Uwaga TVN: Plotki przyczyniły się do śmierci Weroniki z Chełma? Reportaż [wideo] 18 22

Czy samobójstwo nastolatki ma związek ze śmiercią 67-letniego proboszcza? Rodzice nastolatki uważają, że do tragedii mogły przyczynić się plotki, jakie krążyły o niej i duchownym.

Lubelskie: Bitwa o kapustę w Lidlu. Ludzie zostawili pobojowisko

Lubelskie: Bitwa o kapustę w Lidlu. Ludzie zostawili pobojowisko 313 19

W Kraśniku doszło do bitwy o kapustę w jednym ze sklepów sieci Lidl. Walka zakończyła się totalną demolką na stoisku z warzywami.

Więzienie za cofanie licznika w samochodzie. "Oszuści szykujcie się na prowokacje i donosy"

Więzienie za cofanie licznika w samochodzie. "Oszuści szykujcie się na prowokacje i donosy" 20 7

Od najbliższej soboty nawet na pięć lat będzie można trafić za kratki za „kręcenie” licznika w samochodzie

Te figurki powszechnie kojarzone są z bezguściem. Niecodzienna wystawa w Lublinie
galeria

Te figurki powszechnie kojarzone są z bezguściem. Niecodzienna wystawa w Lublinie 4 1

To nie jest częste, by artyści na wernisaż przygotowywali strój korespondujący z pracami. Tak było w poniedziałek w Galerii w Pasażu na Tatarach. Powód był szczególny. Można tam oglądać wystawę „Karypel”. Karypel to nikt inny tylko krasnal

Lublin: Parking przy popularnym hipermarkecie będzie płatny. Ile zapłacą kierowcy?

Lublin: Parking przy popularnym hipermarkecie będzie płatny. Ile zapłacą kierowcy? 4 2

Do końca maja zakończy się montaż szlabanów na parkingach przy hipermarkecie E. Leclerc przy ulicy Zana w Lublinie. Później parkujący tam dłużej niż dwie godziny będą musieli za pozostawienie samochodu zapłacić

Zakłady Azotowe Puławy: Dywidenda najniższa od dekady

Zakłady Azotowe Puławy: Dywidenda najniższa od dekady 16 5

Dobra wiadomość dla stanu finansów Zakładów Azotowych „Puławy”, gorsza dla akcjonariuszy. Według rekomendacji zarządu spółki, na wypłatę dywidendy przeznaczonych ma zostać ponad 33 mln zł, czyli ok. 27 procent zysku za ubiegły rok. Reszta ma podwyższyć kapitał zapasowy firmy.

Instytut Europy Środkowej w Lublinie

Instytut Europy Środkowej w Lublinie 44 0

W poniedziałek w Lublinie zainaugurował działalność Instytut Europy Środkowej.

Rowerowa wiosna. Dzieci pojadą do szkół na rowerach i hulajnogach

Rowerowa wiosna. Dzieci pojadą do szkół na rowerach i hulajnogach 12 2

Przez najbliższe dwa tygodnie uczniowie podstawówek będą dojeżdżali do szkół rowerami i hulajnogami, na deskorolkach i rolkach. Wszystko po to, by zyskać cenne nagrody

Serduszko małej Kingi z Lublina potrzebuje pomocy

Serduszko małej Kingi z Lublina potrzebuje pomocy 53 5

38 tys. zł ma kosztować kolejny zabieg w klinice w Niemczech, który musi przejść 7-letnia Kinga Mróz z Lublina. 

Skwer Zbigniewa Hołdy w Lublinie już otwarty. "Zbyszek to był skromny facet" [zdjęcia]
galeria

Skwer Zbigniewa Hołdy w Lublinie już otwarty. "Zbyszek to był skromny facet" [zdjęcia] 24 13

Sędziowie, adwokaci, akademicy. Przedstawiciele duchowieństwa i ruchu LGBT. Sąsiedzi i przyjaciele. W poniedziałek w południe uroczyście została przecięta biało-czerwona wstęga na niebieskiej tabliczce Skwer Zbigniewa Hołdy przy ul. Lipowej (naprzeciwko CHR Plaza).

Ukradli alpaki z hodowli pod Lublinem. Szukają auta na radomskich tablicach

Ukradli alpaki z hodowli pod Lublinem. Szukają auta na radomskich tablicach 146 9

To prawdopodobnie pierwsza kradzież tych zwierząt w Polsce. W poniedziałek z hodowli z miejscowości Józefów Pociecha koło Lublina złodzieje ukradli parę młodych alpak. Policja prowadzi postępowanie w tej sprawie i razem z właścicielem zwierząt prosi o pomoc w ustaleniu sprawców

Tajemnicze dźwięki w miejscowości pod Lublinem. Mieszkańcy powiadomili policję
ALARM24

Tajemnicze dźwięki w miejscowości pod Lublinem. Mieszkańcy powiadomili policję 17 53

Nie wiadomo skąd dobiegają dźwięki, które słyszą mieszkańcy podlubelskiej Kalinówki (gmina Głusk). Wiadomość o "odgłosach odległego wybuchu" otrzymaliśmy od naszego Czytelnika. Mieszkańcy powiadomili też policję.

Lubelskie: Kandydat Wiosny podejrzany o milionowe wyłudzenia. Jest reakcja Biedronia

Lubelskie: Kandydat Wiosny podejrzany o milionowe wyłudzenia. Jest reakcja Biedronia 109 25

Marcin W. – kandydat Wiosny do europarlamentu i przedsiębiorca z Ryk – ma zarzuty wyłudzenia blisko 17 mln zł dotacji z rolnej agencji. Partia przeprowadza wewnętrzną kontrolę, a sam Marcin W. do niczego się nie przyznaje. Do sprawy odniósł się lider Wiosny Robert Biedroń

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.