Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

14 grudnia 2012 r.
20:52
Edytuj ten wpis

Lotnisko Lublin. Kolej nie może zarabiać na torze przez 30 lat

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 21 A A
Pociąg na lotnisko (Jacek Świerczyński)
Pociąg na lotnisko (Jacek Świerczyński)

W piątek pojechaliśmy pociągiem do terminalu lotniska. Od poniedziałku składy będą po tej trasie kursować regularnie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Przejazd z Lublina pod terminal trwa 15 minut i na razie będzie kosztować 4,70 zł. Od stycznia będzie drożej. – O złotówkę – zapowiada Justyna Mądry, dyrektor Lubelskiego Zakładu Przewozów Regionalnych (LZPR). Ale zastrzega, że bilet nie będzie droższy od stawki wynikającej z liczby kilometrów.

Bilet na lotnisko kupimy w dworcowej kasie, a w drugą stronę u konduktora. – W przyszłości na peronie stanie biletomat – zapowiada dyrektor LZPR. Z urządzeniem jest problem, bo znosi mrozy do minus 20 stopni. Na dni gdy temperatura spadnie jeszcze niżej, kolejarze muszą obmyślić ogrzewanie.

Nie zarobią przez 30 lat

Pociągów do lotniska będzie pięć (o godz. 6.37, 9.26, 12.30, 14.58 i 18.23) i tyle samo powrotnych (7.32, 11.50, 14.18, 17.26 i 19.50). Te z Lublina z godz. 9.26 i 14.58 i powrotne z 11.50 i 17.26 nie pojadą w niedziele. Pozostałe będą jeździć przez cały tydzień.

W przyszłości składów może być więcej, choć jest pewien problem. Właściciel toru przez 30 lat nie może na nim zarobić takie były warunki unijnej dotacji, która pokryła 85 proc. kosztów budowy linii. – Tor musi wychodzić na zero. To, co byśmy na nim zarobili trzeba by zwracać Komisji Europejskiej – tłumaczy Sławomir Burczaniuk ze spółki PKP Polskie Linie Kolejowe.

To właśnie tej firmie przewoźnik musi płacić za dostęp do torów. Opłata naliczana jest od każdego pociągu. Właściciel linii uspokaja: uciekając przed dochodem spółka nie będzie blokować zwiększania liczby pociągów. – Możemy równie dobrze obniżać opłatę za dostęp do torów – stwierdza Burczaniuk.

Buraków i pszenicy samolotem się nie wozi

W piątek oficjalnie oddano tor do użytku. W kolejce do budowy czeka odchodząca od niego bocznica. – Ma służyć do lotniczych przewozów towarowych – mówi Andrzej Matysiewicz z PKP PLK. Dlatego jezdnię obok terminalu przecina nie jeden, ale dwa tory.

Los bocznicy zależy od tego, czy lotnisko uruchomi terminal cargo. – Nie wiem, kiedy to będzie, ja mogę otwierać cargo choćby dzisiaj – ucina Grzegorz Muszyński, prezes Portu Lotniczego Lublin. – Ale buraków i pszenicy samolotem się nie wozi, więc cargo będzie dopiero jak powstanie tu duży zakład produkcyjny, np. z branży nowoczesnych technologii.

Komentarze 21

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
wojtek / 16 grudnia 2012 o 17:13
0
Doszli do wniosku, że jak kogoś stać na latanie, to stać go też na drogi bilet PKP. W ten sposób odstraszą nadmierną liczbę osób jeżdżacych np. do pracy na trasie Lublin-Świdnik. Jeżeli spółka ma nie przynosić dochodów, to po co im wozić większą liczbe pasażerów ? W ten spoóśb zaoszczędzą na utrzymaniu pociągu np. wandalizm, sprzątanie, pewnie przez jakiś dłuższy okres czasu na poborze energi elektrycznej itd. W tym akurat przypadku, im mniej pasażerów tym lepiej.
Avatar
COOLejaż / 16 grudnia 2012 o 15:51
0
skoro kolej nie może zarabiać na torze przez 30 lat, to za kilka lat dojdzie do wniosku, że "niedochodowy tor" trzeba zamknąc... Ot takie "Lubelskie Błędne Koło"...
Avatar
stefan / 16 grudnia 2012 o 11:21
0
[quote name='poznań' timestamp='1355610600' post='709970']
panie Andrzeju szacun za takie podejscie pasażera ,a ja czekam na loty do Poznania i też przylecę sobie do rodzinnych stron ,po to aby wspomagać liczbowo i f;;;o rodzinne strony .Panowie 4.7zł to ani drogo ani tanio bilet tramwajowy 30 minutowy w Poznaniu kosztuje 3.4zł.Czyli jest troche korków trochę świateł i za daleko nie pojedziesz a tu około 12 km ???
[/quote]
kto jeszcze oprócz ciebie ?
Avatar
jon / 16 grudnia 2012 o 11:18
0
[quote name='xxx' timestamp='1355583719' post='709783']
"mogę otwierać cargo choćby dzisiaj – ucina Grzegorz Muszyński, prezes Portu Lotniczego Lublin. – Ale buraków i pszenicy samolotem się nie wozi, więc cargo będzie dopiero jak powstanie tu duży zakład produkcyjny, np. z branży nowoczesnych technologii"

A Zakłady Lotnicze w Świdniku to co - przenice produkują??
[/quote]
wiadomo co produkują i radzą sobie z transportem produktów bez airportu
Avatar
jon / 16 grudnia 2012 o 11:16
0
[quote name='Jan Kanty' timestamp='1355582693' post='709776']
Bardzo się cieszę, że na lotnisko można dojechać pociągiem. Interesuje mnie jednak jaką pojemność będzie miał skład jeżdżący do portu. Układ godzin wyjazdu ułożony jest tak, że aby dojechać np. w poniedziałek na lot o 14 można dojechać w zasadzie tylko jednym połączeniem o 12.30. W samolocie jest ok 180 pasażerów. Jeśli każdego z nich zechce odprowadzić (aby podziwiać nasz piekny dworzec lotniczy) tylko jedna osoba, i zachęceni pragnieniem zobaczeniem osiągnięcia PKP jakim jest nowa linia kolejowa, wybiorą (w większości) pociąg, czy PKP liczy się z możliwością "klęski urodzaju" tzn, że jednym składem może chciać jechać kilka setek pasażerów?????? (o bagażach nie wspomnę).
[/quote]
sądzisz, że każdy odlatujący będzie tłukł się przez cały Lublin z bagażami, żeby dojechać do dworca PKP i dalej szynobusem ? ludzie tak się zrobili wygodni, że dystans 700 metrów jadą samochodem . gdzie rodzina , znajomi z pojazdem czy wreszcie taxi ?
tak więc spokojnie . poza tym te 180 osób to wersja optymistyczna !
nie wszystkie wersje lądujących tu samolotów będą miały taką pojemność.
no i wreszcie nie będzie 100 % wypełnienia
[quote name='Jan Kanty' timestamp='1355582693' post='709776']
Bardzo się cieszę, że na lotnisko można dojechać pociągiem. Interesuje mnie jednak jaką pojemność będzie miał skład jeżdżący do portu. Układ godzin wyjazdu ułożony jest tak, że aby dojechać np. w poniedziałek na lot o 14 można dojechać w zasadzie tylko jednym połączeniem o 12.30. W samolocie jest ok 180 pasażerów. Jeśli każdego z nich zechce odprowadzić (aby podziwiać nasz piekny dworzec lotniczy) tylko jedna osoba, i zachęceni pragnieniem zobaczeniem... rozwiń
Avatar
Colorado / 16 grudnia 2012 o 02:28
0
Ludzie z PKP chyba żarty sobie robicie, tor ma być niedochodowy a tu chcecie doić prawie 6 zł za 15 minut dojazdu do lotniska?? Jakaś kpina!! Za 4 zł to można busem do Łęcznej dojechać. Kasę będziecie doić za drakońskie ceny biletów i tor ma być niedochodowy?? Oto Polska właśnie i kolejna jakaś kombinacja!!
Avatar
poznań / 15 grudnia 2012 o 23:30
0
panie Andrzeju szacun za takie podejscie pasażera ,a ja czekam na loty do Poznania i też przylecę sobie do rodzinnych stron ,po to aby wspomagać liczbowo i f;;;o rodzinne strony .Panowie 4.7zł to ani drogo ani tanio bilet tramwajowy 30 minutowy w Poznaniu kosztuje 3.4zł.Czyli jest troche korków trochę świateł i za daleko nie pojedziesz a tu około 12 km ???
Avatar
Andrzej z Lublina / 15 grudnia 2012 o 21:04
0
A ja nie narzekam, tylko się cieszę.
Do tej pory tylko raz poleciałem za granicę z Okęcia (trochę daleko).
A teraz, to będę sobie latał z Lublina co roku. Skorzystam sobie też tak wycieczkowo z tych wszystkich obecnych połączeń: Londyn, Oslo (w lecie), Dublin i co tam jeszcze wymyślą.
Nadrobię wycieczkowe zaległości i trochę świata zobaczę.
Światowcem zostanę
Avatar
emigrant / 15 grudnia 2012 o 19:35
0
czesc witaj Polsko czy w kancu przestaniecie narzekac ,cieszcze sie ze cos jest zrobione i to dla was lub waszych znajomuch sasiadow ,rodziny szanujcie to co macie ,anie szukajcie narzekania i wymowek bo to jest poprosty smieszne emigrant ps ja bardzo sie ciesze z tego co powstalo i dzieku temu wiele osob dostalo prace dzieki ktorej byc moze pomoglo swojej rodzinie bliskim znajomym prtzestancie nazekac bo to jest zenujace
Avatar
pikuś / 15 grudnia 2012 o 19:21
0
DROGO!!!
Za przejazd ze stacji w Lublinie
do Lotniska Świdnik/Lublin 4,7 pln
a potem 5,7 pln to jest drogo!

Wydaje mi sie, że wykalkulowano to tak, że
jeżeli stac cie na bilet lotniczy to zapłacisz
kilka zł więcej za przejazd szynobusem.

Ale co powiedza latający za przysłowiową złtówke w promocji?
Avatar
wojtek / 16 grudnia 2012 o 17:13
0
Doszli do wniosku, że jak kogoś stać na latanie, to stać go też na drogi bilet PKP. W ten sposób odstraszą nadmierną liczbę osób jeżdżacych np. do pracy na trasie Lublin-Świdnik. Jeżeli spółka ma nie przynosić dochodów, to po co im wozić większą liczbe pasażerów ? W ten spoóśb zaoszczędzą na utrzymaniu pociągu np. wandalizm, sprzątanie, pewnie przez jakiś dłuższy okres czasu na poborze energi elektrycznej itd. W tym akurat przypadku, im mniej pasażerów tym lepiej.
Avatar
COOLejaż / 16 grudnia 2012 o 15:51
0
skoro kolej nie może zarabiać na torze przez 30 lat, to za kilka lat dojdzie do wniosku, że "niedochodowy tor" trzeba zamknąc... Ot takie "Lubelskie Błędne Koło"...
Avatar
stefan / 16 grudnia 2012 o 11:21
0
[quote name='poznań' timestamp='1355610600' post='709970']
panie Andrzeju szacun za takie podejscie pasażera ,a ja czekam na loty do Poznania i też przylecę sobie do rodzinnych stron ,po to aby wspomagać liczbowo i f;;;o rodzinne strony .Panowie 4.7zł to ani drogo ani tanio bilet tramwajowy 30 minutowy w Poznaniu kosztuje 3.4zł.Czyli jest troche korków trochę świateł i za daleko nie pojedziesz a tu około 12 km ???
[/quote]
kto jeszcze oprócz ciebie ?
Avatar
jon / 16 grudnia 2012 o 11:18
0
[quote name='xxx' timestamp='1355583719' post='709783']
"mogę otwierać cargo choćby dzisiaj – ucina Grzegorz Muszyński, prezes Portu Lotniczego Lublin. – Ale buraków i pszenicy samolotem się nie wozi, więc cargo będzie dopiero jak powstanie tu duży zakład produkcyjny, np. z branży nowoczesnych technologii"

A Zakłady Lotnicze w Świdniku to co - przenice produkują??
[/quote]
wiadomo co produkują i radzą sobie z transportem produktów bez airportu
Avatar
jon / 16 grudnia 2012 o 11:16
0
[quote name='Jan Kanty' timestamp='1355582693' post='709776']
Bardzo się cieszę, że na lotnisko można dojechać pociągiem. Interesuje mnie jednak jaką pojemność będzie miał skład jeżdżący do portu. Układ godzin wyjazdu ułożony jest tak, że aby dojechać np. w poniedziałek na lot o 14 można dojechać w zasadzie tylko jednym połączeniem o 12.30. W samolocie jest ok 180 pasażerów. Jeśli każdego z nich zechce odprowadzić (aby podziwiać nasz piekny dworzec lotniczy) tylko jedna osoba, i zachęceni pragnieniem zobaczeniem osiągnięcia PKP jakim jest nowa linia kolejowa, wybiorą (w większości) pociąg, czy PKP liczy się z możliwością "klęski urodzaju" tzn, że jednym składem może chciać jechać kilka setek pasażerów?????? (o bagażach nie wspomnę).
[/quote]
sądzisz, że każdy odlatujący będzie tłukł się przez cały Lublin z bagażami, żeby dojechać do dworca PKP i dalej szynobusem ? ludzie tak się zrobili wygodni, że dystans 700 metrów jadą samochodem . gdzie rodzina , znajomi z pojazdem czy wreszcie taxi ?
tak więc spokojnie . poza tym te 180 osób to wersja optymistyczna !
nie wszystkie wersje lądujących tu samolotów będą miały taką pojemność.
no i wreszcie nie będzie 100 % wypełnienia
[quote name='Jan Kanty' timestamp='1355582693' post='709776']
Bardzo się cieszę, że na lotnisko można dojechać pociągiem. Interesuje mnie jednak jaką pojemność będzie miał skład jeżdżący do portu. Układ godzin wyjazdu ułożony jest tak, że aby dojechać np. w poniedziałek na lot o 14 można dojechać w zasadzie tylko jednym połączeniem o 12.30. W samolocie jest ok 180 pasażerów. Jeśli każdego z nich zechce odprowadzić (aby podziwiać nasz piekny dworzec lotniczy) tylko jedna osoba, i zachęceni pragnieniem zobaczeniem... rozwiń
Avatar
Colorado / 16 grudnia 2012 o 02:28
0
Ludzie z PKP chyba żarty sobie robicie, tor ma być niedochodowy a tu chcecie doić prawie 6 zł za 15 minut dojazdu do lotniska?? Jakaś kpina!! Za 4 zł to można busem do Łęcznej dojechać. Kasę będziecie doić za drakońskie ceny biletów i tor ma być niedochodowy?? Oto Polska właśnie i kolejna jakaś kombinacja!!
Avatar
poznań / 15 grudnia 2012 o 23:30
0
panie Andrzeju szacun za takie podejscie pasażera ,a ja czekam na loty do Poznania i też przylecę sobie do rodzinnych stron ,po to aby wspomagać liczbowo i f;;;o rodzinne strony .Panowie 4.7zł to ani drogo ani tanio bilet tramwajowy 30 minutowy w Poznaniu kosztuje 3.4zł.Czyli jest troche korków trochę świateł i za daleko nie pojedziesz a tu około 12 km ???
Avatar
Andrzej z Lublina / 15 grudnia 2012 o 21:04
0
A ja nie narzekam, tylko się cieszę.
Do tej pory tylko raz poleciałem za granicę z Okęcia (trochę daleko).
A teraz, to będę sobie latał z Lublina co roku. Skorzystam sobie też tak wycieczkowo z tych wszystkich obecnych połączeń: Londyn, Oslo (w lecie), Dublin i co tam jeszcze wymyślą.
Nadrobię wycieczkowe zaległości i trochę świata zobaczę.
Światowcem zostanę
Avatar
emigrant / 15 grudnia 2012 o 19:35
0
czesc witaj Polsko czy w kancu przestaniecie narzekac ,cieszcze sie ze cos jest zrobione i to dla was lub waszych znajomuch sasiadow ,rodziny szanujcie to co macie ,anie szukajcie narzekania i wymowek bo to jest poprosty smieszne emigrant ps ja bardzo sie ciesze z tego co powstalo i dzieku temu wiele osob dostalo prace dzieki ktorej byc moze pomoglo swojej rodzinie bliskim znajomym prtzestancie nazekac bo to jest zenujace
Avatar
pikuś / 15 grudnia 2012 o 19:21
0
DROGO!!!
Za przejazd ze stacji w Lublinie
do Lotniska Świdnik/Lublin 4,7 pln
a potem 5,7 pln to jest drogo!

Wydaje mi sie, że wykalkulowano to tak, że
jeżeli stac cie na bilet lotniczy to zapłacisz
kilka zł więcej za przejazd szynobusem.

Ale co powiedza latający za przysłowiową złtówke w promocji?
Zobacz wszystkie komentarze 21

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Korona – Grom 1:2. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Korona – Grom 1:2. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej 0 0

Grom Różaniec znakomicie wszedł w nowy sezon rozgrywkowy. Podopieczni trenera Bogdana Antolaka wygrali trzeci mecz z rzędu pokonując na wyjeździe Koronę Łaszczów 2:1 zdobywając decydującą bramkę w doliczonym czasie gry

Tanew – Orkan 5:1. Do trzech razy sztuka

Tanew – Orkan 5:1. Do trzech razy sztuka 0 0

W trzeciej kolejce Tanew Majdan Stary odniosła pierwsze w tym sezonie zwycięstwo ligowe. Bohaterem spotkania był Arkadiusz Kusiak, który skompletował hattricka

Wściekły Kaczyński na billboardach w Lublinie. Akcja wymierzona w PiS

Wściekły Kaczyński na billboardach w Lublinie. Akcja wymierzona w PiS 60 14

Billboardy z wizerunkiem rozwścieczonego Jarosława Kaczyńskiego pojawiły się przy ulicach w wielu polskich miastach, m.in. w Lublinie. Hasła na plakatach uderzają w PiS

Chmielaki 2018. Te piwa wygrały. Wyniki konkursu piw
galeria

Chmielaki 2018. Te piwa wygrały. Wyniki konkursu piw 1 2

Wiemy, kto zwyciężył Konsumenckim Konkursie Piw podczas 48. Ogólnopolskiego Święta Chmielarzy i Piwowarów "Chmielaki Krasnostawskie 2018".

Dłoń trzymająca drzewo. Nietypowa instalacja w Lublinie

Dłoń trzymająca drzewo. Nietypowa instalacja w Lublinie 0 2

Twórcy: Kamil R. Filipowski – autor projektu / współpraca rzeźbiarska, Paweł Pawluk – rzeźbiarz, Kamila Czosnyk – współpraca rzeźbiarska, Tymoteusz Wojna – pomoc rzeźbiarska. Produkcja: Centrum Kultury (Pracownia Sztuki Zaangażowanej Społecznie „Rewiry”, Dział Promocji i Komunikacji, Dział Koordynacji i Programowania). To oni stoją za zwracającą uwagę instalacją na skwerze koło Centrum Kultury.

Poszły dzieci na jarmark i się dobrze bawiły [zdjęcia]
galeria

Poszły dzieci na jarmark i się dobrze bawiły [zdjęcia] 0 1

Na Błoniach pod Zamkiem w ramach Jarmarku Jagiellońskiego czekało wielkie podwórko z zabawkami z minionej epoki. Dzieciom się podobało

Chełmianka – Wiślanie Jaśkowice 2:0. Ciągle mają komplet!

Chełmianka – Wiślanie Jaśkowice 2:0. Ciągle mają komplet! 3 2

zwalniają tempa piłkarze Artura Bożyka. Chełmianka w niedzielę zanotowała trzecie zwycięstwo z rzędu. Tym razem biało-zieloni pokonali na własnym boisku ekipę Wiślan Jaśkowice 2:0

Car Gwarant Start Gniezno – Speed Car Motor Lublin 47:43. Przegrana w oparach skandalu

Car Gwarant Start Gniezno – Speed Car Motor Lublin 47:43. Przegrana w oparach skandalu 1 0

Speed Car Motor poniósł drugą porażkę z rzędu. Podopieczni Dariusza Śledzia nie sprostali Car Gwarant Startowi Gniezno na wyjeździe i przegrali 43:47. Lublinianie wystartowali jednak w szóstkę, bez Oskara Bobera

Praca w Lublinie. "Niewolnictwo było popularne 100 lat temu". Wasze reakcje na nasz artykuł

Praca w Lublinie. "Niewolnictwo było popularne 100 lat temu". Wasze reakcje na nasz artykuł 67 11

Nasz czwartkowy artykuł o problemach ze znalezieniem pracowników wywołał duży odzew. Internauci zamieściliście wiele komentarzy na naszym forum, były listy i telefony do redakcji. Bardzo wiele osób chciało się podzielić swoja historią

Oskar Bober wykluczony za alkohol. Jest oświadczenie klubu

Oskar Bober wykluczony za alkohol. Jest oświadczenie klubu 69 15

Do skandalu doszło dziś w hicie 1 ligi żużlowej, w którym wicelider Start Gniezno podejmował lidera lubelski Speed Car Motor.

Dla dzieci: Teatrzyk Warzywny w Lublinie
26 sierpnia 2018, 12:00

Dla dzieci: Teatrzyk Warzywny w Lublinie 1 0

Co Gdzie Kiedy. Fundacja Sztuczka zaprasza najmłodszych widzów na wyjątkowe przedstawienie kulinarne, które odbędzie się 26 sierpnia o godz. 12 przy ul. Dolnej Panny Marii 8. Wstęp wolny.

Obiad po lubelsku. Co proponują szefowie kuchni z Lublina?
Kulinarna Mapa Lubelszczyzny
galeria

Obiad po lubelsku. Co proponują szefowie kuchni z Lublina? 0 3

Poprosiliśmy lubelskich szefów kuchni o pomysły na obiad po lubelsku. Składający się z przystawki, zupy i dwóch dań głównych do wyboru. Przepisy powstały dla przewodnika „100 dań lubelskich”, który ukaże się we wrześniu na Europejskim Festiwalu Smaku. Książka ma w podtytule „Przewodnik dla szefów kuchni i turystów”. Powstała, by wypromować lubelskie dania wśród szefów kuchni w całej Polsce. I po to, żeby zagraniczni turyści mogli zamawiać w Lublinie regionalne dania

Przybysz | Przybysz - koncert w Centrum Spotkania Kultur
5 listopada 2018, 20:00

Przybysz | Przybysz - koncert w Centrum Spotkania Kultur 1 1

Co Gdzie Kiedy. Paulina i Natalia Przybysz po latach wracają do wspólnego koncertowania. Już 5 listopada o godz. 20 siostry wystąpią na scenie Centrum Spotkania Kultur!

Car Gwarant Start Gniezno - Speed Car Motor Lublin 47:43. Lublinianie jechali bez Bobera [zapis relacji na żywo]

Car Gwarant Start Gniezno - Speed Car Motor Lublin 47:43. Lublinianie jechali bez Bobera [zapis relacji na żywo] 13 8

Rozbiła auto na drzewie, pasażer w szpitalu. Jechała po alkoholu

Rozbiła auto na drzewie, pasażer w szpitalu. Jechała po alkoholu 12 4

Wypadek w Nałęczowie. Kobieta kierująca po alkoholu straciła panowanie nad autem. Samochód rozbił się na drzewie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!