Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

25 września 2012 r.
18:14
Edytuj ten wpis

Lotnisko Lublin: Walizki będą terkotać na bruku. Przez tańszą kostkę

0 37 A A
Betonowa kostka brukowa ze ściętymi krawędziami (czyli tzw. fazowana) układana jest na parkingach i
Betonowa kostka brukowa ze ściętymi krawędziami (czyli tzw. fazowana) układana jest na parkingach i

Na parkingach przed terminalem układana jest kostka brukowa. Problem w tym, że ma ścięte krawędzie i wózki z bagażami będą na niej terkotać, jak na kocich łbach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
„Piszę w niepokojącej sprawie związanej z powstającym Portem Lotniczym Lublin. Otóż przed terminalem układana jest zwykła kostka brukowa, powiem nawet, że najtańsza. Nie ma ona równej powierzchni, a to oznacza terkotanie kółek walizek itp. Wypadałoby chociaż przed samym terminalem ułożyć coś reprezentacyjnego” – napisał wczoraj do nas jeden z naszych Czytelników.

Betonowa kostka brukowa ze ściętymi krawędziami (czyli tzw. fazowana) układana jest na parkingach i chodnikach przed terminalem.

Eksperci z branży nie szczędzą negatywnych komentarzy.

– Nikt już nie kładzie kostki fazowanej na lotniskach, a nawet przy marketach – mówi szef jednej z dużych firm budowlanych. – Skoro mamy mieć nowoczesne lotnisko, to powinno ono spełniać standardy europejskie. A tu nawet o polskich standardach nie ma mowy. W dodatku to niewielka oszczędność, bo rzędu ok. 10 proc. w stosunku do kostki bezfazowej.

– Zarówno przed hipermarketami i na lotniskach zdecydowanie lepiej sprawdza się tzw. kostka bezfazowa. Wózki z bagażami czy zakupami nie skaczą po niej, tylko płynnie jadą. Poza tym jest łatwiejsza do utrzymania w czystości – tłumaczy Andrzej Polakowski, rzeczoznawca budowlany z Lublina.

Suchej nitki na kostce nie zostawili też internauci na forum skyscrapercity.com. „Na peronie jakoś dało się ułożyć przyzwoite płyty chodnikowe. Co prawda tam końcowy efekt psuje gustowny płotek i czerwone płyty krawędziowe, ale i tak wygląda to o wiele lepiej, niż tam, gdzie jest „baum” – pisze jeden z użytkowników.

Spytaliśmy władze portu lotniczego, dlaczego na parkingach i chodnikach układana jest kostka fazowana, a nie inna komfortowa nawierzchnia nie powodująca wstrząsów.

– Wizytówką regionu nie jest podjazd i kostka, tylko lotnisko – odpowiada Piotr Jankowski, rzecznik PLL. – Według projektu miała być kostka, która spełnia odpowiednie przepisy i taka jest układana przez wykonawcę. Materiał ten jest powszechnie używany, spełnia wymogi dla chodników i dróg.

Komentarze 37

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Devon / 28 września 2012 o 19:32
0
Z tą kostką to jest grubszy problem. Każdy znienawidził płytki betonowe 50x50 cm, ile ich jeszcze spękanych, połamanych. Dlaczego? Bo kładziono je na lichym podłożu. Kostkę też się tak kładzie - na ubitym piachu. A fachowa robota to podbudowa z cementu i na to płyty kamienne, betonowe albo w ogóle lany beton. I nic się łamać, zapadać nie będzie. A kostka bauma (żadna ona brukowa, tylko betonowa) to najpodlejszy rodzaj nawierzchni, przeznaczony, jak piszą sami producenci, do placów manewrowych przed fabrykami (a nie na lotnisko, Krakowskie Przedmieście czy 3 Maja tuż przed piękną lubelską secesję).
Z tą kostką to jest grubszy problem. Każdy znienawidził płytki betonowe 50x50 cm, ile ich jeszcze spękanych, połamanych. Dlaczego? Bo kładziono je na lichym podłożu. Kostkę też się tak kładzie - na ubitym piachu. A fachowa robota to podbudowa z cementu i na to płyty kamienne, betonowe albo w ogóle lany beton. I nic się łamać, zapadać nie będzie. A kostka bauma (żadna ona brukowa, tylko betonowa) to najpodlejszy rodzaj nawierzchni, przeznaczony, jak piszą sami producenci, do placów manewrowych przed fabrykami (a nie na lotnisko, Krakowskie Pr... rozwiń
Avatar
juzeff / 28 września 2012 o 11:14
0
"...– Wizytówką regionu nie jest podjazd i kostka, tylko lotnisko – odpowiada Piotr Jankowski, rzecznik PLL..." Tak , bo na lotnisko przyleco byznesmeny z np. Biłgoraja, Chodla ( bez urazy) i tylko przesiądo sie do tych Beingów czy jak im tam.
Nie mam słów. Pewnie wizytówką tego pana nie jest jego ubiór, buty, gajerek tylko - gmach lotniska.
Równie piramidalnej bzdury nie słyszałem!!
Avatar
~Gośka / 27 września 2012 o 18:40
0
A ja się pytam jak ten Wasz czytelnik wszedł na lotnisko?!!!!!!!!!! Powinny być mandaty za łamanie przepisów! Jak był projekt to nikt nie zajrzał! A teraz zbudowane i jak zwykle nie pasuje! Są znaki o zakazie ruchu! I jest z każdej strony jak byk: "nieupoważnionym wstęp wzbroniony" ! Ja się pytam dlaczego nikt tego nie egzekwuje! Po 500 mandatu i będzie spokój a jak nie to czekać na drzwi otwarte!
Avatar
jerry / 27 września 2012 o 17:35
0
Wystarczyło pomyśleć i odwrócić kostkę.Druga strona nie ma fazy. Panowie fachowcy , myślenie ma nadal kolosalną przyszłość!
Avatar
Basia / 27 września 2012 o 07:47
0
ludzie odczepczcie się od tego lotniska...albo juz bilety za drogie będą, teraz kostka zła..a pojutrze co wymyslicie.Lepeij by było nic nie budować, zaorac całe lubelskie i chodzic w workach na kartofle. Kupa malkontentów
Avatar
anatol / 26 września 2012 o 19:53
0
niby drobiazg, a jednak siara
Avatar
adg / 26 września 2012 o 17:07
0
aaa, wyobrazcie sobie 200 pasazerow z terkoczacymi walizkami! Bedzie tak huk jak by boeing startował, pewnie okoliczni mieszkancy zaprotestuja

PS. a tak serio to niezla lipa, sprobojcie sobie pojezdzic taka walizka po lubelskich osiedlowych chodnikach taka sama rzeźnia
Avatar
Leon / 26 września 2012 o 14:18
0
No.... pan Piotr się popisął - ...Wizytówką regionu nie jest podjazd i kostka, tylko lotnisko... a co się składa na wizytówke lotniska, czyż nie parkingi i podjazdy ?. Coś mi się wydaje że pan Piotr nie za bardzo rozumie czym jest całokształt.
Avatar
tomek / 26 września 2012 o 13:58
0
Alez glupia odpowiedz tego idioty Jankowskiego. Prawdziwy dramat.
Avatar
ravajas@wp.pl / 26 września 2012 o 13:57
0
Ktoś, kto napisał skargę jest chyba idiotą. Kostka z jednej strony ma tzw. fazę, a z drugiej jest wykończona na ostro. Wystarczy położyć ją odwrotnie (tzn fazą do dołu) - tak się robi. Nie o co kruszyc kopii. Chyba, że ktoś po prostu lubi się czepiać.
Avatar
Devon / 28 września 2012 o 19:32
0
Z tą kostką to jest grubszy problem. Każdy znienawidził płytki betonowe 50x50 cm, ile ich jeszcze spękanych, połamanych. Dlaczego? Bo kładziono je na lichym podłożu. Kostkę też się tak kładzie - na ubitym piachu. A fachowa robota to podbudowa z cementu i na to płyty kamienne, betonowe albo w ogóle lany beton. I nic się łamać, zapadać nie będzie. A kostka bauma (żadna ona brukowa, tylko betonowa) to najpodlejszy rodzaj nawierzchni, przeznaczony, jak piszą sami producenci, do placów manewrowych przed fabrykami (a nie na lotnisko, Krakowskie Przedmieście czy 3 Maja tuż przed piękną lubelską secesję).
Z tą kostką to jest grubszy problem. Każdy znienawidził płytki betonowe 50x50 cm, ile ich jeszcze spękanych, połamanych. Dlaczego? Bo kładziono je na lichym podłożu. Kostkę też się tak kładzie - na ubitym piachu. A fachowa robota to podbudowa z cementu i na to płyty kamienne, betonowe albo w ogóle lany beton. I nic się łamać, zapadać nie będzie. A kostka bauma (żadna ona brukowa, tylko betonowa) to najpodlejszy rodzaj nawierzchni, przeznaczony, jak piszą sami producenci, do placów manewrowych przed fabrykami (a nie na lotnisko, Krakowskie Pr... rozwiń
Avatar
juzeff / 28 września 2012 o 11:14
0
"...– Wizytówką regionu nie jest podjazd i kostka, tylko lotnisko – odpowiada Piotr Jankowski, rzecznik PLL..." Tak , bo na lotnisko przyleco byznesmeny z np. Biłgoraja, Chodla ( bez urazy) i tylko przesiądo sie do tych Beingów czy jak im tam.
Nie mam słów. Pewnie wizytówką tego pana nie jest jego ubiór, buty, gajerek tylko - gmach lotniska.
Równie piramidalnej bzdury nie słyszałem!!
Avatar
~Gośka / 27 września 2012 o 18:40
0
A ja się pytam jak ten Wasz czytelnik wszedł na lotnisko?!!!!!!!!!! Powinny być mandaty za łamanie przepisów! Jak był projekt to nikt nie zajrzał! A teraz zbudowane i jak zwykle nie pasuje! Są znaki o zakazie ruchu! I jest z każdej strony jak byk: "nieupoważnionym wstęp wzbroniony" ! Ja się pytam dlaczego nikt tego nie egzekwuje! Po 500 mandatu i będzie spokój a jak nie to czekać na drzwi otwarte!
Avatar
jerry / 27 września 2012 o 17:35
0
Wystarczyło pomyśleć i odwrócić kostkę.Druga strona nie ma fazy. Panowie fachowcy , myślenie ma nadal kolosalną przyszłość!
Avatar
Basia / 27 września 2012 o 07:47
0
ludzie odczepczcie się od tego lotniska...albo juz bilety za drogie będą, teraz kostka zła..a pojutrze co wymyslicie.Lepeij by było nic nie budować, zaorac całe lubelskie i chodzic w workach na kartofle. Kupa malkontentów
Avatar
anatol / 26 września 2012 o 19:53
0
niby drobiazg, a jednak siara
Avatar
adg / 26 września 2012 o 17:07
0
aaa, wyobrazcie sobie 200 pasazerow z terkoczacymi walizkami! Bedzie tak huk jak by boeing startował, pewnie okoliczni mieszkancy zaprotestuja

PS. a tak serio to niezla lipa, sprobojcie sobie pojezdzic taka walizka po lubelskich osiedlowych chodnikach taka sama rzeźnia
Avatar
Leon / 26 września 2012 o 14:18
0
No.... pan Piotr się popisął - ...Wizytówką regionu nie jest podjazd i kostka, tylko lotnisko... a co się składa na wizytówke lotniska, czyż nie parkingi i podjazdy ?. Coś mi się wydaje że pan Piotr nie za bardzo rozumie czym jest całokształt.
Avatar
tomek / 26 września 2012 o 13:58
0
Alez glupia odpowiedz tego idioty Jankowskiego. Prawdziwy dramat.
Avatar
ravajas@wp.pl / 26 września 2012 o 13:57
0
Ktoś, kto napisał skargę jest chyba idiotą. Kostka z jednej strony ma tzw. fazę, a z drugiej jest wykończona na ostro. Wystarczy położyć ją odwrotnie (tzn fazą do dołu) - tak się robi. Nie o co kruszyc kopii. Chyba, że ktoś po prostu lubi się czepiać.
Zobacz wszystkie komentarze 37

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Błąd na pomniku smoleńskim w Kraśniku? Zapytaliśmy prof. Bralczyka
galeria

Błąd na pomniku smoleńskim w Kraśniku? Zapytaliśmy prof. Bralczyka 11 6

Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej czy Rzeczypospolitej Polskiej? Na napisie umieszczonym na odsłoniętym w niedzielę pomniku smoleńskim w Kraśniku z postacią prezydenta Lecha Kaczyńskiego jest ta pierwsza wersja. Zdaniem językoznawcy prof. Jerzego Bralczyka obie formy są dopuszczalne, choć w sytuacjach uroczystych lepiej jest odmienić obydwa człony.

W Białej Podlaskiej powstała pierwsza odkryta pływalnia. Rektor wskoczył do wody [zdjęcia]
galeria
film

W Białej Podlaskiej powstała pierwsza odkryta pływalnia. Rektor wskoczył do wody [zdjęcia] 5 1

Pierwsza odkryta pływalnia w mieście już otwarta. Obiekt powstał przy Państwowej Szkole Wyższej. Pierwszy do wody wskoczył rektor prof. Józef Bergier.

Zderzenie busa z osobówką na al. Witosa. Kilka osób rannych. Droga zablokowana

Zderzenie busa z osobówką na al. Witosa. Kilka osób rannych. Droga zablokowana 8 1

Na al. Witosa w Lublinie doszło do zderzenia chevroleta z busem pasażerskim. Według informacji policjantów kilka osób jest rannych.

Ciężarówka wjechała w samochód osobowy. Dwie osoby nie żyją
PILNE

Ciężarówka wjechała w samochód osobowy. Dwie osoby nie żyją 7 8

Tragiczny wypadek w miejscowości Leokadiów na trasie DK-12. Nie żyją dwie osoby,

Wypadek w wesołym miasteczku. 11-latek porażony prądem

Wypadek w wesołym miasteczku. 11-latek porażony prądem 10 2

11-letnie dziecko zostało porażone prądem w wesołym miasteczku w Okunince.

"Wystaw to!" w Labiryncie
20 lipca 2018, 19:00

"Wystaw to!" w Labiryncie 2 0

Co Gdzie Kiedy. Galeria Labirynt 2 (ul. Grodzka 3) zaprasza na wernisaż ekspozycji Wystaw to!. Otwarcie wystawy odbędzie się 20 lipca o godz. 19.

Co się dzieje w Straży Miejskiej? Co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy odchodzi

Co się dzieje w Straży Miejskiej? Co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy odchodzi 32 11

Ze Straży Miejskiej odchodzi co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy – alarmują kontrolerzy z Ratusza. Komendant odpowiada, że zarobki są nieatrakcyjne, a fundusz płac zależy od tego, ile pieniędzy przekaże mu Ratusz. Czy w miejskiej kasie znajdą się pieniądze na podwyżki dla strażników?

Udawał szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na córkę. Kobieta dała się nabrać

Udawał szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na córkę. Kobieta dała się nabrać 0 0

Podawał się za szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na operację córki. Wyłudził od kobiety ponad tysiąc złotych.

Górnik Łęczna wrócił z obozu na Litwie

Górnik Łęczna wrócił z obozu na Litwie 2 0

Zawodniczki Górnika Łęczna wracają ze zgrupowania z zaledwie jednym zwycięstwem. Podopiecznym Piotra Mazurkiewicza udało się pokonać białoruski FK Mińsk

W Lubartowie powstanie kompleks sportowy [wizualizacje]
galeria

W Lubartowie powstanie kompleks sportowy [wizualizacje] 0 0

Będzie kolejny etap inwestycji przy ul. Parkowej w Lubartowie. Do końca września ma powstać budynek szatniowo-sanitarny z pełną infrastrukturą, a do lipca przyszłego roku: pełnowymiarowe boisko z naturalną nawierzchnią

Francja odbiera puchar mistrzostw świata, a w Strefie Kibica pustki
Od Czytelnika
galeria

Francja odbiera puchar mistrzostw świata, a w Strefie Kibica pustki 43 21

W niedzielę podczas finału Mistrzostw Świata nie było chętnych na wspólne kibicowanie w Strefie Kibica w Lublinie

Dziś będzie lało i grzmiało. Ostrzeżenie IMGW. Jaka pogoda w kolejne dni?

Dziś będzie lało i grzmiało. Ostrzeżenie IMGW. Jaka pogoda w kolejne dni? 8 2

Cały tydzień ma być deszczowy. Dzisiaj możemy spodziewać się również burz. IMGW wydał ostrzeżenie

Gastronomia na deptaku. Już wiadomo ile trzeba zapłacić za miejsce

Gastronomia na deptaku. Już wiadomo ile trzeba zapłacić za miejsce 0 3

Na 400 zł została ustalona stawka za jedno miejsce pod wózek gastronomiczny na odnowionym deptaku.

MKS Perła Lublin wraca do treningów

MKS Perła Lublin wraca do treningów 0 3

MKS Lublin dzisiaj wraca do treningów. Zespół mistrzyń Polski wzmocniło aż pięć nowych zawodniczek

Duże zmiany i nowa inwestycja na giełdzie w Elizówce