Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 listopada 2009 r.
19:36
Edytuj ten wpis

Lublin 2016 - ruszył wyścig o Europejską Stolicę Kultury 2016 roku

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 12 A A

1,5 mln euro dostanie Lublin, jeśli zostanie Europejską Stolicą Kultury 2016 r., nie wspominając o pieniądzach, które zostawią u nas turyści. Dziś ruszył konkurs, którego finałem będzie wybór takiej stolicy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Co roku wybierane są dwa miasta, które otrzymują tytuł Europejskiej Stolicy Kultury: jedno spośród "starych krajów” Unii Europejskiej i drugie z nowych.

W 2016 r. przyjdzie czas na Hiszpanię i Polskę. Kto będzie reprezentować nasz kraj? To pokaże dopiero konkurs, który dziś ogłosiło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN).

Lublin, który również o ten tytuł chce walczyć, ma 10 miesięcy na złożenie dokumentów.

Miasta ubiegające się o ten tytuł do końca sierpnia przyszłego roku muszą złożyć do ministerstwa komplet dokumentów.

– Powinny przygotować taki program, z którym chcą i mogą identyfikować się mieszkańcy danego miasta – mówi Monika Smoleń, wiceminister kultury. – Musi to być program, który wpisuje kulturę jako jeden z podstawowych punktów rozwoju miasta, a nie jako jednorazowe przedsięwzięcie – zastrzega.

– Zakładamy utrzymanie obecnych wydatków na kulturę, a nawet ich nieduży wzrost, wspieranie organizacji pozarządowych i utworzenie nowych przestrzeni – mówi Włodzimierz Wysocki, zastępca prezydenta.

– Realne jest dokończenie Teatru w Budowie, dzięki czemu w mieście powstanie nowa instytucja kultury, zakładamy wyremontowanie Warsztatów Kultury, niedługo powinniśmy też uzyskać przestrzeń dla lubelskiej Zachęty (chodzi o pomieszczenia w rozbudowanej Plazie – przyp. red.) – wylicza. Miasto ma też odnowić Centrum Kultury i Teatr Stary, utworzyło też nową instytucję "Rozdroża”.

We wrześniu przyszłego roku wnioskami zajmie się komisja złożona z 13 ekspertów, w tym przedstawicieli różnych instytucji unijnych. Sześć osób w jej składzie stanowić mają reprezentanci ministra.

Selekcję przejdzie od dwóch do czterech miast, które trafią na tzw. krótką listę. Zwycięzca powinien być znany na początku 2011 r.

– Bezpośrednim finansowym zyskiem dla miasta ze strony Komisji Europejskiej jest 1,5 mln euro nagrody – informuje Smoleń. – Tych zysków jest znacznie więcej: to jest promocja miasta, turyści, często nowe inwestycje i podniesienie jakości życia.

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 10 listopada 2009 o 13:05
0
Myslę, że najsłuszniejszą drogą byłoby promowanie się jako skansen Taki powrót do natury I miasto wyjątkowe tym, że kobiety nie maja biustów, a drogi mają głównie dziury
Avatar
Osiolek / 10 listopada 2009 o 12:06
0
~buba~ napisał:
Ty nie jesteś osiołek. Ty osioł zwyczajny! skompromitowałeś się tą wypowiedzią doszczętnie. jak widac najwi ęcej pisza ci co najmniej wiedzą. poczytaj sobie o ESK, lubelskiek kulturze itp i potem zabieraj głos


Spiewac lub pisac kazdy moze - jeden troche lepiej, drugi toche gorzej...
Jak tak bardzo wierzysz w slowo pisane to tak na wszelki wypadek, zanim sprawdzisz czy napis na plocie odpowiada zawartosci to lepiej rekawice ochronne zaloz.
Co zas sie tyczy mojego gatunku to jestesmy szczegolnie podatne na marchewke i kija ;p


Spiewac lub pisac kazdy moze - jeden troche lepiej, drugi toche gorzej...
Jak tak bardzo wierzysz w slowo pisane to tak na wszelki wypadek, zanim sprawdzisz czy napis na plocie odpowiada zawartosci to lepiej rekawice ochronne zaloz.
Co zas sie tyczy mojego gatunku to jestesmy szczegolnie podatne na marchewke i kija ;p rozwiń
Avatar
mosquito / 10 listopada 2009 o 08:21
0
Gość napisał:
mosquito to jakiś zakompleksiony nieudacznik i nie ma co się przejmować jego dyrdymałami

ja też Cię kocham !
Avatar
~buba~ / 10 listopada 2009 o 08:19
0
Ty nie jesteś osiołek. Ty osioł zwyczajny! skompromitowałeś się tą wypowiedzią doszczętnie. jak widac najwi ęcej pisza ci co najmniej wiedzą. poczytaj sobie o ESK, lubelskiek kulturze itp i potem zabieraj głos



Osiolek napisał:
Skad wiesz, ze nie ma pojecia o lubelskiej kulturze? Konkursy czy tez inne formy zbierania pomyslow oglos jak byc ESK?
Kto bedzie decydowal gdzie zostana wydane pieniadze z budzetu na ubieganie sie o ESK? Moze nowy dyrektor Wydzialu Rozwoju UML
zostanie koordynatorem - sprawdzil sie w stawianiu "slupow wyborczych" to i moze Lublin na ESK postawi?
Widzialas moze okolice "teatru w budowie" golym okiem? A moze warunki POzyskania lokalu na "galerie" tuz obok najwiekszej nekropolii lubelskiej znasz - nekropolia bedzie promowala galerie czy galeria nekropolie?
Widzialas w krajach UE lub innych czesci swiata galerie obok miesca wiecznego spoczynku ludzkich szczatkow? A moze "teatr w budowie" na Majdanek przeniesc trzeba albo gdzies w okolice Kirkutu zeby byl bardziej atrakcyjny kulturowo?
Bylas ostatnio w okolicach miejsc pierwszego kontaktu przyjezdnych z kandydatem do ESK 2016? Zaiste, szczegolnie wjazdy do Lublina i to te od zachodu zachecaja do spedzania tu czasu i poznych powrotow do domu.
Byc moze "mosquito" przebywa czasowo lub na stale poza Lublinem i jedynym jego punktem odniesienia jest jeden z lokalnych politykow stale goszczacy w rubrykach spoleczno - kulturalno - politycznych?
Nie wiem czy Ty wiesz, ze pomimo "marchewek i tubtina" ruch turystyczny a naszym kierunku sukcesywnie spada - chcesz byc stolica kultury dla Europy czy dla samego Lublina? Jezeli miara uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych sa "sami swoi" to POra zmienic nazwe na bardziej odpowiadajaca warunkom - Lublin kandydatem na Lubelska Stolice Kultury 20016. Jak sie wezmiemy dzisiaj do roboty to moze w 2016 inne miasta wojewodztwa przescigniemy;p
rozwiń
Avatar
mosquito / 10 listopada 2009 o 08:17
0
folkatka napisał:
Mylisz się mosquito.
Najwyraźniej nie masz pojecia o lubelksiej kulturze.

nie mam bo o czym tu mieć ? Luminatorzy biorą kasę o którą zresztą ciągle się kłócą. Między sobą. Dzieła nie widać. Kultura to "Arena" na miasteczku UMCS. Koła gospodyń wiejskich więcej mają związku z kulturą niż zapyziały Lublin.
Avatar
mosquito / 10 listopada 2009 o 08:14
0
Lubelską kulturę widać na zaśmieconych ulicach z psimi odchodami. Da, my kulturnyj narod.
Avatar
Osiolek / 10 listopada 2009 o 07:29
0
folkatka napisał:
Mylisz się mosquito.
Najwyraźniej nie masz pojecia o lubelksiej kulturze.

Skad wiesz, ze nie ma pojecia o lubelskiej kulturze? Konkursy czy tez inne formy zbierania pomyslow oglos jak byc ESK?
Kto bedzie decydowal gdzie zostana wydane pieniadze z budzetu na ubieganie sie o ESK? Moze nowy dyrektor Wydzialu Rozwoju UML
zostanie koordynatorem - sprawdzil sie w stawianiu "slupow wyborczych" to i moze Lublin na ESK postawi?
Widzialas moze okolice "teatru w budowie" golym okiem? A moze warunki POzyskania lokalu na "galerie" tuz obok najwiekszej nekropolii lubelskiej znasz - nekropolia bedzie promowala galerie czy galeria nekropolie?
Widzialas w krajach UE lub innych czesci swiata galerie obok miesca wiecznego spoczynku ludzkich szczatkow? A moze "teatr w budowie" na Majdanek przeniesc trzeba albo gdzies w okolice Kirkutu zeby byl bardziej atrakcyjny kulturowo?
Bylas ostatnio w okolicach miejsc pierwszego kontaktu przyjezdnych z kandydatem do ESK 2016? Zaiste, szczegolnie wjazdy do Lublina i to te od zachodu zachecaja do spedzania tu czasu i poznych powrotow do domu.
Byc moze "mosquito" przebywa czasowo lub na stale poza Lublinem i jedynym jego punktem odniesienia jest jeden z lokalnych politykow stale goszczacy w rubrykach spoleczno - kulturalno - politycznych?
Nie wiem czy Ty wiesz, ze pomimo "marchewek i tubtina" ruch turystyczny a naszym kierunku sukcesywnie spada - chcesz byc stolica kultury dla Europy czy dla samego Lublina? Jezeli miara uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych sa "sami swoi" to POra zmienic nazwe na bardziej odpowiadajaca warunkom - Lublin kandydatem na Lubelska Stolice Kultury 20016. Jak sie wezmiemy dzisiaj do roboty to moze w 2016 inne miasta wojewodztwa przescigniemy;p

Skad wiesz, ze nie ma pojecia o lubelskiej kulturze? Konkursy czy tez inne formy zbierania pomyslow oglos jak byc ESK?
Kto bedzie decydowal gdzie zostana wydane pieniadze z budzetu na ubieganie sie o ESK? Moze nowy dyrektor Wydzialu Rozwoju UML
zostanie koordynatorem - sprawdzil sie w stawianiu "slupow wyborczych" to i moze Lublin na ESK postawi?
Widzialas moze okolice "teatru w budowie" golym okiem? A moze warunki POzyskania lokalu na "galerie" tuz obok najwiekszej nekrop... rozwiń
Avatar
Gość / 10 listopada 2009 o 00:11
0
mosquito to jakiś zakompleksiony nieudacznik i nie ma co się przejmować jego dyrdymałami
Avatar
folkatka / 9 listopada 2009 o 23:06
0
Mylisz się mosquito.
Najwyraźniej nie masz pojecia o lubelksiej kulturze.
Avatar
mosquito / 9 listopada 2009 o 22:13
0
przecież to chodzi o to żeby "zaprzyjaźnione" firmy zrobiły na kampaniach promocyjnych bo kuda miastu do stlicy kultury ? Z czym ? Zteatrem w wiecznej budowie ?
Avatar
Gość / 10 listopada 2009 o 13:05
0
Myslę, że najsłuszniejszą drogą byłoby promowanie się jako skansen Taki powrót do natury I miasto wyjątkowe tym, że kobiety nie maja biustów, a drogi mają głównie dziury
Avatar
Osiolek / 10 listopada 2009 o 12:06
0
~buba~ napisał:
Ty nie jesteś osiołek. Ty osioł zwyczajny! skompromitowałeś się tą wypowiedzią doszczętnie. jak widac najwi ęcej pisza ci co najmniej wiedzą. poczytaj sobie o ESK, lubelskiek kulturze itp i potem zabieraj głos


Spiewac lub pisac kazdy moze - jeden troche lepiej, drugi toche gorzej...
Jak tak bardzo wierzysz w slowo pisane to tak na wszelki wypadek, zanim sprawdzisz czy napis na plocie odpowiada zawartosci to lepiej rekawice ochronne zaloz.
Co zas sie tyczy mojego gatunku to jestesmy szczegolnie podatne na marchewke i kija ;p


Spiewac lub pisac kazdy moze - jeden troche lepiej, drugi toche gorzej...
Jak tak bardzo wierzysz w slowo pisane to tak na wszelki wypadek, zanim sprawdzisz czy napis na plocie odpowiada zawartosci to lepiej rekawice ochronne zaloz.
Co zas sie tyczy mojego gatunku to jestesmy szczegolnie podatne na marchewke i kija ;p rozwiń
Avatar
mosquito / 10 listopada 2009 o 08:21
0
Gość napisał:
mosquito to jakiś zakompleksiony nieudacznik i nie ma co się przejmować jego dyrdymałami

ja też Cię kocham !
Avatar
~buba~ / 10 listopada 2009 o 08:19
0
Ty nie jesteś osiołek. Ty osioł zwyczajny! skompromitowałeś się tą wypowiedzią doszczętnie. jak widac najwi ęcej pisza ci co najmniej wiedzą. poczytaj sobie o ESK, lubelskiek kulturze itp i potem zabieraj głos



Osiolek napisał:
Skad wiesz, ze nie ma pojecia o lubelskiej kulturze? Konkursy czy tez inne formy zbierania pomyslow oglos jak byc ESK?
Kto bedzie decydowal gdzie zostana wydane pieniadze z budzetu na ubieganie sie o ESK? Moze nowy dyrektor Wydzialu Rozwoju UML
zostanie koordynatorem - sprawdzil sie w stawianiu "slupow wyborczych" to i moze Lublin na ESK postawi?
Widzialas moze okolice "teatru w budowie" golym okiem? A moze warunki POzyskania lokalu na "galerie" tuz obok najwiekszej nekropolii lubelskiej znasz - nekropolia bedzie promowala galerie czy galeria nekropolie?
Widzialas w krajach UE lub innych czesci swiata galerie obok miesca wiecznego spoczynku ludzkich szczatkow? A moze "teatr w budowie" na Majdanek przeniesc trzeba albo gdzies w okolice Kirkutu zeby byl bardziej atrakcyjny kulturowo?
Bylas ostatnio w okolicach miejsc pierwszego kontaktu przyjezdnych z kandydatem do ESK 2016? Zaiste, szczegolnie wjazdy do Lublina i to te od zachodu zachecaja do spedzania tu czasu i poznych powrotow do domu.
Byc moze "mosquito" przebywa czasowo lub na stale poza Lublinem i jedynym jego punktem odniesienia jest jeden z lokalnych politykow stale goszczacy w rubrykach spoleczno - kulturalno - politycznych?
Nie wiem czy Ty wiesz, ze pomimo "marchewek i tubtina" ruch turystyczny a naszym kierunku sukcesywnie spada - chcesz byc stolica kultury dla Europy czy dla samego Lublina? Jezeli miara uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych sa "sami swoi" to POra zmienic nazwe na bardziej odpowiadajaca warunkom - Lublin kandydatem na Lubelska Stolice Kultury 20016. Jak sie wezmiemy dzisiaj do roboty to moze w 2016 inne miasta wojewodztwa przescigniemy;p
rozwiń
Avatar
mosquito / 10 listopada 2009 o 08:17
0
folkatka napisał:
Mylisz się mosquito.
Najwyraźniej nie masz pojecia o lubelksiej kulturze.

nie mam bo o czym tu mieć ? Luminatorzy biorą kasę o którą zresztą ciągle się kłócą. Między sobą. Dzieła nie widać. Kultura to "Arena" na miasteczku UMCS. Koła gospodyń wiejskich więcej mają związku z kulturą niż zapyziały Lublin.
Avatar
mosquito / 10 listopada 2009 o 08:14
0
Lubelską kulturę widać na zaśmieconych ulicach z psimi odchodami. Da, my kulturnyj narod.
Avatar
Osiolek / 10 listopada 2009 o 07:29
0
folkatka napisał:
Mylisz się mosquito.
Najwyraźniej nie masz pojecia o lubelksiej kulturze.

Skad wiesz, ze nie ma pojecia o lubelskiej kulturze? Konkursy czy tez inne formy zbierania pomyslow oglos jak byc ESK?
Kto bedzie decydowal gdzie zostana wydane pieniadze z budzetu na ubieganie sie o ESK? Moze nowy dyrektor Wydzialu Rozwoju UML
zostanie koordynatorem - sprawdzil sie w stawianiu "slupow wyborczych" to i moze Lublin na ESK postawi?
Widzialas moze okolice "teatru w budowie" golym okiem? A moze warunki POzyskania lokalu na "galerie" tuz obok najwiekszej nekropolii lubelskiej znasz - nekropolia bedzie promowala galerie czy galeria nekropolie?
Widzialas w krajach UE lub innych czesci swiata galerie obok miesca wiecznego spoczynku ludzkich szczatkow? A moze "teatr w budowie" na Majdanek przeniesc trzeba albo gdzies w okolice Kirkutu zeby byl bardziej atrakcyjny kulturowo?
Bylas ostatnio w okolicach miejsc pierwszego kontaktu przyjezdnych z kandydatem do ESK 2016? Zaiste, szczegolnie wjazdy do Lublina i to te od zachodu zachecaja do spedzania tu czasu i poznych powrotow do domu.
Byc moze "mosquito" przebywa czasowo lub na stale poza Lublinem i jedynym jego punktem odniesienia jest jeden z lokalnych politykow stale goszczacy w rubrykach spoleczno - kulturalno - politycznych?
Nie wiem czy Ty wiesz, ze pomimo "marchewek i tubtina" ruch turystyczny a naszym kierunku sukcesywnie spada - chcesz byc stolica kultury dla Europy czy dla samego Lublina? Jezeli miara uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych sa "sami swoi" to POra zmienic nazwe na bardziej odpowiadajaca warunkom - Lublin kandydatem na Lubelska Stolice Kultury 20016. Jak sie wezmiemy dzisiaj do roboty to moze w 2016 inne miasta wojewodztwa przescigniemy;p

Skad wiesz, ze nie ma pojecia o lubelskiej kulturze? Konkursy czy tez inne formy zbierania pomyslow oglos jak byc ESK?
Kto bedzie decydowal gdzie zostana wydane pieniadze z budzetu na ubieganie sie o ESK? Moze nowy dyrektor Wydzialu Rozwoju UML
zostanie koordynatorem - sprawdzil sie w stawianiu "slupow wyborczych" to i moze Lublin na ESK postawi?
Widzialas moze okolice "teatru w budowie" golym okiem? A moze warunki POzyskania lokalu na "galerie" tuz obok najwiekszej nekrop... rozwiń
Avatar
Gość / 10 listopada 2009 o 00:11
0
mosquito to jakiś zakompleksiony nieudacznik i nie ma co się przejmować jego dyrdymałami
Avatar
folkatka / 9 listopada 2009 o 23:06
0
Mylisz się mosquito.
Najwyraźniej nie masz pojecia o lubelksiej kulturze.
Avatar
mosquito / 9 listopada 2009 o 22:13
0
przecież to chodzi o to żeby "zaprzyjaźnione" firmy zrobiły na kampaniach promocyjnych bo kuda miastu do stlicy kultury ? Z czym ? Zteatrem w wiecznej budowie ?