Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 listopada 2020 r.
19:57

Lublin. Bloki na rogatce warszawskiej? Radni nie mówią „nie”

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
3 12 A A
(fot. Maciej Kaczanowski)

Budowę bloków mieszkalnych przy rondzie Honorowych Krwiodawców ma umożliwić nowy plan zagospodarowania terenu, na którego opracowanie zgodziła się Rada Miasta. O taką zgodę prosili miejscy planiści na wniosek właściciela terenu, który uznał, że nie opłaci mu się tutaj budowa galerii handlowej

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Uchwała radnych skutkuje tym, że Urząd Miasta zaproponuje nowe przeznaczenie nieruchomości na rogu al. Warszawskiej i al. Kraśnickiej. Mowa o 3,4 ha gruntu, który jest w większości niewykorzystany. Teraz nie wolno zbudować tutaj niczego poza obiektami usługowymi, bo tak mówi obowiązujący plan zagospodarowania terenu, uchwalony przez Radę Miasta już w 2013 r. Wtedy pojawiały się wizje budowy hotelu i centrum handlowego.

– Właściciel jest cały czas ten sam, firma nazywa się Atrium – mówi Małgorzata Żurkowska, główny urbanista miasta. – Gdy opracowywaliśmy plan miejscowy w 2013 r., oni czynnie w tym uczestniczyli. Ta funkcja, którą wyznaczyliśmy w narożniku al. Warszawskiej i al. Kraśnickiej jak najbardziej spełniała oczekiwania firmy – podkreśla Żurkowska. Siedem lat temu właściciel był zadowolony z planu, teraz już nie jest. – W międzyczasie powstało dużo galerii handlowych w Lublinie, a głównie galeriami zajmuje się ta firma.

Spółka Atrium Galeria Lublin oraz współpracująca z nią firma BLM Architekci poprosiły Urząd Miasta o zmianę przeznaczenia gruntów. Właściciel tłumaczy, że obowiązujący plan jest mu nieprzydatny „z powodu braku zapotrzebowania na określone w nim funkcje”. Firmy proszą o dopuszczenie tu budowy mieszkań. – Pod wynajem, jak deklaruje wnioskodawca, nie pod sprzedaż – zastrzega Żurkowska.

Ratusz uznał, że zmiana planu jest zasadna i poprosił Radę Miasta o zgodę na opracowanie nowej wersji, dopuszczającej budowę mieszkań. – Żeby zapobiec rozlewaniu się miasta, jest istotne, żeby funkcje mieszkaniowe dopuszczać blisko centrum – przekonuje Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina. Z kolei wiceprzewodniczący Rady Miasta podkreśla, że atrakcyjnie położony teren leży odłogiem. – Od siedmiu lat na tym terenie nic się nie dzieje – mówi Marcin Nowak (klub prezydenta Żuka).

Jak wysoka może być nowa zabudowa? – Plan określa już wysokości: to 3, 5 i 14 kondygnacji. Nie zamierzamy ingerować w wysokości, chodzi tylko o funkcję – stwierdza Żurkowska. Jeżeli jej zapowiedź rzeczywiście zostanie spełniona, to najwyższy budynek będzie mógł stanąć przy al. Warszawskiej, by tworzył „dominantę”, nowy symbol tego miejsca.

Według opozycji Ratusza jest zbyt uległy wobec deweloperów. – To jest przykład tego, jak wasza większość przysługuje się deweloperom – twierdzi radny Piotr Breś (PiS). – Znowu zmieniamy plan zagospodarowania przestrzennego. Nie uchwalamy nowych, tylko zmieniamy na wniosek deweloperów.

Ostatecznie Rada Miasta zgodziła się na rozpoczęcie prac nad zmianą planu zagospodarowania terenu u zbiegu al. Warszawskiej i al. Kraśnickiej. Zagłosowało za tym 18 radnych z klubu prezydenta Żuka, opozycyjni radni PiS głosowali przeciw bądź wstrzymywali się. Dodajmy, że uchwała dotyczy także terenu, na którym położona jest stacja paliw, bo również ta nieruchomość należy do Atrium.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
_kun / 19 listopada 2020 r. o 20:34
+28
Te chaszcze jako tako wyglądają jedynie na zdjęciach z drona. Jak tamtędy przejdziesz(za stacją jest skrót na osiedle), to się odechciewa. Dobrze, że w końcu to jakoś zagospodarują.
Avatar
Benny102 / 20 listopada 2020 r. o 08:11
+17
Po co w takim razie uchwalać jakiekolwiek plany i zatrudniać miejskich planistów jak deweloradni zmieniają te plany jak chcą.
 Po co w takim razie procedura zmiany planów skoro raz uchwalone powinny zostać niezmienione po wieki wieków? Ano pewnie dlatego, że plany trzeba zmieniać wraz ze zmieniającym się otoczeniem i potrzebami mieszkańców. W kraju jest deficyt mieszkań i wynosi kilkaset tysięcy i co naturalne w takim przypadku ludzie je chętnie kupują. Z czym masz problem? Wolałbyś nakazać właścicielowi działki budowę kolejnej galerii handlowej stawiać wbrew wszelkiej logice czy aż tak cię boli, że ludzie mają pieniądze na nowe mieszkania?
 Po co w takim razie procedura zmiany planów skoro raz uchwalone powinny zostać niezmienione po wieki wieków? Ano pewnie dlatego, że plany trzeba zmieniać wraz ze zmieniającym się otoczeniem i potrzebami mieszkańców. W kraju jest deficyt mieszkań i wynosi kilkaset tysięcy i co naturalne w takim przypadku ludzie je chętnie kupują. Z czym masz problem? Wolałbyś nakazać właścicielowi działki budowę kolejnej galerii handlowej stawiać wbrew wszelkiej logice czy aż tak cię boli, że ludzie mają pieniądze na nowe mieszkania? rozwiń
Avatar
MCbolo / 20 listopada 2020 r. o 09:06
+8
Kamienice w tym miejscu to świetny pomysł ale dla lepszego efektu dołożyłbym jeszcze skocznię narciarską i kosmodrom.
Avatar
DrInz / 20 listopada 2020 r. o 09:46
+3
Kamienice w tym miejscu to świetny pomysł ale dla lepszego efektu dołożyłbym jeszcze skocznię narciarską i kosmodrom.
  żeby z niego wystrzelić w kosmos urzędasów dewastujących centrum miasta ordynarnymi blokowiskami rodem z dalekich przedmieść? 
Avatar
DrInz / 20 listopada 2020 r. o 08:45
+2
tam nie powinny powstać bloki, tylko KAMIENICE Sama zabudowa ronda krwiodawców to generalnie dobry pomysł,  tylko że tam powinny powstać budynki zorientowane pierzejowo do ulicy i ew. jakieś fajne narożniki, z usługami w parterze, z wyjściami na chodnik, tak jak w centrach cywilizowanych miast.... a znając zamiłowanie naszych urzędasów od planowania przestrzennego do demolowania miasta, to pewnie dopuszczą tam jakieś ordynarne blokowisko, z parkingami od strony ulicy i z parkingami w każdej możliwej przestrzeni między budynkami. Więc nie wiem czy nie lepiej  na razie zostawić ten bardzo eksponowany teren w spokoju, i poczekać te 20 lat aż "sowieci " z ratusza zostaną zastąpieni bardziej rozgarniętymi ludźmi, wiedzącymi co to miasto...   Rondo Krwiodawców i okolice powinno swoją zabudową stanowić zachodnią, reprezentacyjną bramę do centrum miasta, tymczasem obok jeden deweloper już stawia swoje klocki na terenie koło wydz. artystycznego umcs, oczywiście rozrzucone po działce jak g...no po polu.....  
tam nie powinny powstać bloki, tylko KAMIENICE Sama zabudowa ronda krwiodawców to generalnie dobry pomysł,  tylko że tam powinny powstać budynki zorientowane pierzejowo do ulicy i ew. jakieś fajne narożniki, z usługami w parterze, z wyjściami na chodnik, tak jak w centrach cywilizowanych miast.... a znając zamiłowanie naszych urzędasów od planowania przestrzennego do demolowania miasta, to pewnie dopuszczą tam jakieś ordynarne blokowisko, z parkingami od strony ulicy i z parkingami w każdej możliwej przestrzeni między budynkami. Więc nie ... rozwiń
Avatar
___K___ / 20 listopada 2020 r. o 11:50
0
Po co w takim razie uchwalać jakiekolwiek plany i zatrudniać miejskich planistów jak deweloradni zmieniają te plany jak chcą.
Po co w takim razie procedura zmiany planów skoro raz uchwalone powinny zostać niezmienione po wieki wieków? Ano pewnie dlatego, że plany trzeba zmieniać wraz ze zmieniającym się otoczeniem i potrzebami mieszkańców. W kraju jest deficyt mieszkań i wynosi kilkaset tysięcy i co naturalne w takim przypadku ludzie je chętnie kupują. Z czym masz problem? Wolałbyś nakazać właścicielowi działki budowę kolejnej galerii handlowej stawiać wbrew wszelkiej logice czy aż tak cię boli, że ludzie mają pieniądze na nowe mieszkania?
Może trzeba było zorganizować refendum i zapytać mieszkańców?
Po to w wyborach bezpośrednich wybiera się władze miasta, żeby nie trzeba było w każdej sprawie organizować referendum.
Po to w wyborach bezpośrednich wybiera się władze miasta, żeby nie trzeba było w każdej sprawie organizować referendum. rozwiń
Avatar
KARINA05 / 20 listopada 2020 r. o 10:57
-7
ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję Bogu że ponownie postawiłeś ANNA CHROMA na mojej ścieżce. W przypadku wszystkich Twoich potrzeb finansowych lub masz kłopoty finansowe, po prostu skontaktuj się z tą wspaniałą ANNA CHROMA, a będziesz miał pełną satysfakcję.Ta kobieta właśnie pomogła mi niewielką sumą 55 000 zł, a to mi wystarczy. Jest kobietą serca, dzięki tej wspaniałej kobiecie mogłem podnieść standard życia i zadłużenie. Jeśli potrzebujesz małej pożyczki, skontaktuj się tylko z nimi, a nie zawiedziesz się. E-mail: annachroma1949@gmail.com Dziękuję Ci   UWAGA NIE POLSKI, wstrzymaj się
ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję Bogu że ponownie postawiłeś ANNA CHROMA na mojej ścieżce. W przypadku wszystkich Twoich potrzeb finansowych lub masz kłopoty finansowe, po prostu skontaktuj się z tą wspaniałą ANNA CHROMA, a będziesz miał pełną satysfakcję.Ta kobieta właśnie pomogła mi niewielką sumą 55 000 zł, a to mi wystarczy. Jest kobietą serca, dzięki tej wspaniałej kobiecie mogłem podnieść standard życia i zadłużenie. rozwiń
Avatar
deweloperska_sila / 20 listopada 2020 r. o 08:21
-9
Po co w takim razie uchwalać jakiekolwiek plany i zatrudniać miejskich planistów jak deweloradni zmieniają te plany jak chcą.
Po co w takim razie procedura zmiany planów skoro raz uchwalone powinny zostać niezmienione po wieki wieków? Ano pewnie dlatego, że plany trzeba zmieniać wraz ze zmieniającym się otoczeniem i potrzebami mieszkańców. W kraju jest deficyt mieszkań i wynosi kilkaset tysięcy i co naturalne w takim przypadku ludzie je chętnie kupują. Z czym masz problem? Wolałbyś nakazać właścicielowi działki budowę kolejnej galerii handlowej stawiać wbrew wszelkiej logice czy aż tak cię boli, że ludzie mają pieniądze na nowe mieszkania?
 Może trzeba było zorganizować refendum i zapytać mieszkańców?
 Może trzeba było zorganizować refendum i zapytać mieszkańców? rozwiń
Avatar
deweloperska_sila / 20 listopada 2020 r. o 08:22
-11
A czy w tym przypadku pomógł również słynny słowacki inwestor?
Avatar
deweloperska_sila / 20 listopada 2020 r. o 07:36
-17
Po co w takim razie uchwalać jakiekolwiek plany i zatrudniać miejskich planistów jak deweloradni zmieniają te plany jak chcą.
Avatar
___K___ / 20 listopada 2020 r. o 11:50
0
Po co w takim razie uchwalać jakiekolwiek plany i zatrudniać miejskich planistów jak deweloradni zmieniają te plany jak chcą.
Po co w takim razie procedura zmiany planów skoro raz uchwalone powinny zostać niezmienione po wieki wieków? Ano pewnie dlatego, że plany trzeba zmieniać wraz ze zmieniającym się otoczeniem i potrzebami mieszkańców. W kraju jest deficyt mieszkań i wynosi kilkaset tysięcy i co naturalne w takim przypadku ludzie je chętnie kupują. Z czym masz problem? Wolałbyś nakazać właścicielowi działki budowę kolejnej galerii handlowej stawiać wbrew wszelkiej logice czy aż tak cię boli, że ludzie mają pieniądze na nowe mieszkania?
Może trzeba było zorganizować refendum i zapytać mieszkańców?
Po to w wyborach bezpośrednich wybiera się władze miasta, żeby nie trzeba było w każdej sprawie organizować referendum.
Po to w wyborach bezpośrednich wybiera się władze miasta, żeby nie trzeba było w każdej sprawie organizować referendum. rozwiń
Avatar
KARINA05 / 20 listopada 2020 r. o 10:57
-7
ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję Bogu że ponownie postawiłeś ANNA CHROMA na mojej ścieżce. W przypadku wszystkich Twoich potrzeb finansowych lub masz kłopoty finansowe, po prostu skontaktuj się z tą wspaniałą ANNA CHROMA, a będziesz miał pełną satysfakcję.Ta kobieta właśnie pomogła mi niewielką sumą 55 000 zł, a to mi wystarczy. Jest kobietą serca, dzięki tej wspaniałej kobiecie mogłem podnieść standard życia i zadłużenie. Jeśli potrzebujesz małej pożyczki, skontaktuj się tylko z nimi, a nie zawiedziesz się. E-mail: annachroma1949@gmail.com Dziękuję Ci   UWAGA NIE POLSKI, wstrzymaj się
ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję Bogu że ponownie postawiłeś ANNA CHROMA na mojej ścieżce. W przypadku wszystkich Twoich potrzeb finansowych lub masz kłopoty finansowe, po prostu skontaktuj się z tą wspaniałą ANNA CHROMA, a będziesz miał pełną satysfakcję.Ta kobieta właśnie pomogła mi niewielką sumą 55 000 zł, a to mi wystarczy. Jest kobietą serca, dzięki tej wspaniałej kobiecie mogłem podnieść standard życia i zadłużenie. rozwiń
Avatar
DrInz / 20 listopada 2020 r. o 09:46
+3
Kamienice w tym miejscu to świetny pomysł ale dla lepszego efektu dołożyłbym jeszcze skocznię narciarską i kosmodrom.
  żeby z niego wystrzelić w kosmos urzędasów dewastujących centrum miasta ordynarnymi blokowiskami rodem z dalekich przedmieść? 
Avatar
MCbolo / 20 listopada 2020 r. o 09:06
+8
Kamienice w tym miejscu to świetny pomysł ale dla lepszego efektu dołożyłbym jeszcze skocznię narciarską i kosmodrom.
Avatar
DrInz / 20 listopada 2020 r. o 08:45
+2
tam nie powinny powstać bloki, tylko KAMIENICE Sama zabudowa ronda krwiodawców to generalnie dobry pomysł,  tylko że tam powinny powstać budynki zorientowane pierzejowo do ulicy i ew. jakieś fajne narożniki, z usługami w parterze, z wyjściami na chodnik, tak jak w centrach cywilizowanych miast.... a znając zamiłowanie naszych urzędasów od planowania przestrzennego do demolowania miasta, to pewnie dopuszczą tam jakieś ordynarne blokowisko, z parkingami od strony ulicy i z parkingami w każdej możliwej przestrzeni między budynkami. Więc nie wiem czy nie lepiej  na razie zostawić ten bardzo eksponowany teren w spokoju, i poczekać te 20 lat aż "sowieci " z ratusza zostaną zastąpieni bardziej rozgarniętymi ludźmi, wiedzącymi co to miasto...   Rondo Krwiodawców i okolice powinno swoją zabudową stanowić zachodnią, reprezentacyjną bramę do centrum miasta, tymczasem obok jeden deweloper już stawia swoje klocki na terenie koło wydz. artystycznego umcs, oczywiście rozrzucone po działce jak g...no po polu.....  
tam nie powinny powstać bloki, tylko KAMIENICE Sama zabudowa ronda krwiodawców to generalnie dobry pomysł,  tylko że tam powinny powstać budynki zorientowane pierzejowo do ulicy i ew. jakieś fajne narożniki, z usługami w parterze, z wyjściami na chodnik, tak jak w centrach cywilizowanych miast.... a znając zamiłowanie naszych urzędasów od planowania przestrzennego do demolowania miasta, to pewnie dopuszczą tam jakieś ordynarne blokowisko, z parkingami od strony ulicy i z parkingami w każdej możliwej przestrzeni między budynkami. Więc nie ... rozwiń
Avatar
deweloperska_sila / 20 listopada 2020 r. o 08:22
-11
A czy w tym przypadku pomógł również słynny słowacki inwestor?
Avatar
deweloperska_sila / 20 listopada 2020 r. o 08:21
-9
Po co w takim razie uchwalać jakiekolwiek plany i zatrudniać miejskich planistów jak deweloradni zmieniają te plany jak chcą.
Po co w takim razie procedura zmiany planów skoro raz uchwalone powinny zostać niezmienione po wieki wieków? Ano pewnie dlatego, że plany trzeba zmieniać wraz ze zmieniającym się otoczeniem i potrzebami mieszkańców. W kraju jest deficyt mieszkań i wynosi kilkaset tysięcy i co naturalne w takim przypadku ludzie je chętnie kupują. Z czym masz problem? Wolałbyś nakazać właścicielowi działki budowę kolejnej galerii handlowej stawiać wbrew wszelkiej logice czy aż tak cię boli, że ludzie mają pieniądze na nowe mieszkania?
 Może trzeba było zorganizować refendum i zapytać mieszkańców?
 Może trzeba było zorganizować refendum i zapytać mieszkańców? rozwiń
Avatar
Benny102 / 20 listopada 2020 r. o 08:11
+17
Po co w takim razie uchwalać jakiekolwiek plany i zatrudniać miejskich planistów jak deweloradni zmieniają te plany jak chcą.
 Po co w takim razie procedura zmiany planów skoro raz uchwalone powinny zostać niezmienione po wieki wieków? Ano pewnie dlatego, że plany trzeba zmieniać wraz ze zmieniającym się otoczeniem i potrzebami mieszkańców. W kraju jest deficyt mieszkań i wynosi kilkaset tysięcy i co naturalne w takim przypadku ludzie je chętnie kupują. Z czym masz problem? Wolałbyś nakazać właścicielowi działki budowę kolejnej galerii handlowej stawiać wbrew wszelkiej logice czy aż tak cię boli, że ludzie mają pieniądze na nowe mieszkania?
 Po co w takim razie procedura zmiany planów skoro raz uchwalone powinny zostać niezmienione po wieki wieków? Ano pewnie dlatego, że plany trzeba zmieniać wraz ze zmieniającym się otoczeniem i potrzebami mieszkańców. W kraju jest deficyt mieszkań i wynosi kilkaset tysięcy i co naturalne w takim przypadku ludzie je chętnie kupują. Z czym masz problem? Wolałbyś nakazać właścicielowi działki budowę kolejnej galerii handlowej stawiać wbrew wszelkiej logice czy aż tak cię boli, że ludzie mają pieniądze na nowe mieszkania? rozwiń
Avatar
deweloperska_sila / 20 listopada 2020 r. o 07:36
-17
Po co w takim razie uchwalać jakiekolwiek plany i zatrudniać miejskich planistów jak deweloradni zmieniają te plany jak chcą.
Avatar
LAS / 19 listopada 2020 r. o 21:07
-17
Te chaszcze jako tako wyglądają jedynie na zdjęciach z drona. Jak tamtędy przejdziesz(za stacją jest skrót na osiedle), to się odechciewa. Dobrze, że w końcu to jakoś zagospodarują.
To samo można było przeczytać przed wydaniem pozwolenia na budowę „hotelu studenckiego” przy Paganiniego 23. Teraz jest tam 100 razy mniej zieleni niż wcześniej, 6 razy mniej powierzchni biologicznie czynnej, niż przewiduje MPZP, nad jednym z wejść do budynku można przeczytać „wejście do mieszkań”, a w lecie temperatura wokół jest średnio 10 razy wyższa, niż przy sąsiednim budynku SM Czechów. Na zdrowie!
To samo można było przeczytać przed wydaniem pozwolenia na budowę „hotelu studenckiego” przy Paganiniego 23. Teraz jest tam 100 razy mniej zieleni niż wcześniej, 6 razy mniej powierzchni biologicznie czynnej, niż przewiduje MPZP, nad jednym z wejść do budynku można przeczytać „wejście do mieszkań”, a w lecie temperatura wokół jest średnio 10 razy wyższa, niż przy sąsiednim budynku SM Czechów. Na zdrowie! rozwiń