Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

7 listopada 2019 r.
6:36

Lublin ma problem przez zmiany podatkowe. W przyszłym roku 65 mln zł mniej do wydania

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
15 170 A A
Urząd Miasta Lublin
Urząd Miasta Lublin (fot. Maciej Kaczanowski)

O co najmniej 65 mln zł mają zmaleć przyszłoroczne dochody miasta z powodu zmian w systemie podatkowym – takie wyliczenia przedstawił lubelski Ratusz. Im mniejsze są dochody, tym mniej pieniędzy do wydania. Ubytek w miejskiej kasie może być jeszcze większy, jeśli spełnione zostaną inne zapowiedzi zmian.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Szacunki zostały sporządzone przez skarbniczkę miasta na prośbę radnego Bartosza Margula (klub prezydenta Żuka). Radny chciał wiedzieć, o ile skurczy się budżet Lublina wskutek zmian wprowadzanych przez władze centralne. Zmiany przekładają się bezpośrednio na finanse samorządów, którym przysługuje określony procent podatku odprowadzonego przez mieszkańców, a jest to ważne źródło ich dochodów.

• Najdotkliwsze dla kasy miasta jest obniżenie stawki podatku dochodowego od osób fizycznych z 18 na 17 proc. Ratusz szacuje, że tylko z tego powodu przyszłoroczne dochody samorządu skurczą się o 30 mln lub nawet 35 mln zł.

• Uszczupleniem przyszłorocznych dochodów o 10 do 12 mln zł ma skutkować zwolnienie z podatku PIT wszystkich osób w wieku do 26 lat.

• Trzecia zmiana niekorzystna dla budżetu Lublina to podniesienie kwoty kosztu uzyskania przychodów (do 3 tys. zł w przypadku osób pracujących w miejscu zamieszkania i do 3600 zł dla pracujących poza miastem). Jak wpłynie to na miejskie finanse? – Będzie skutkować rocznym ubytkiem w dochodach budżetu miasta w 2020 r. na poziomie około 20 mln zł – stwierdza w swym piśmie skarbnik Irena Szumlak.

Łączny ubytek pieniędzy spowodowany wspomnianymi zmianami jest oszacowany przez Ratusz na ok. 65 mln zł. To prawie jedna trzecia rocznych wydatków na zapłatę dla przewoźników obsługujących komunikację miejską, albo dziewięciokrotność rocznego kosztu utrzymania szkolnych pływalni.

Z jakich wydatków lub inwestycji trzeba będzie zrezygnować? Wszystko powinno być jasne w przyszłym tygodniu, bo prezydent musi do 15 listopada ogłosić swój projekt budżetu miasta na przyszły rok, uwzględniając w nim skromniejsze dochody.

• Władze Lublina obawiają się, że ubytek w miejskiej kasie może być jeszcze większy, jeżeli spełnione będą inne zapowiedzi zmian w systemie podatkowym. Jedną z nich jest propozycja zniesienia górnego limitu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Skutkowałaby to zmniejszeniem podstawy opodatkowania, a więc także podatku PIT.

– Zniesienie górnego limitu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe spowoduje dodatkowy uszczerbek w dochodach jednostek samorządu terytorialnego – stwierdza Szumlak i prognozuje, że w przyszłym roku miejską kasę mogłoby z tego powodu ominąć 10 mln zł.

• Kolejna niepokojąca samorząd zmiana to możliwość przeniesienia pieniędzy z Otwartych Funduszy Emerytalnych na Indywidualne Konta Emerytalne. Również to miałoby uszczuplić strumień wpływów z podatku PIT. Władze Lublina szacują, że w grę może wchodzić kwota od 9 do 10 mln zł.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 170

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 7 listopada 2019 r. o 09:19
+41
No cóż, czytając komentarze to nie dziwię się że Lubelszczyzna jest pośmiewiskiem dla Poznania czy Gdańska. Przecież to nie wina Żuka, że pieniędzy będzie mniej. Ktoś, kto choć trochę myśli od razu zauważy, że PIS chce zniszczyć samorządy by przejąć w nich władzę. Oraz fundusze UE. Przecież to przez decyzje tego najgorszego w historii rządu pieniędzy będzie mniej. To celowe działanie tych zdrajców Polski. Tak jak było z deformą edukacji. Najpierw się wymyśli gniota a potem jego realizację zrzuci na samorządy. A złodziejka darów z PCK ucieka potem do Brukseli. Teraz tak samo będzie. Zabraknie pieniędzy to pojawią się dziury w jezdni, komunikacja gorzej będzie funkcjonować, itp. A potem się powie tępej masie, że to samorząd sobie nie radzi i trzeba go zlikwidować. A tępa masa to łyknie.
No cóż, czytając komentarze to nie dziwię się że Lubelszczyzna jest pośmiewiskiem dla Poznania czy Gdańska. Przecież to nie wina Żuka, że pieniędzy będzie mniej. Ktoś, kto choć trochę myśli od razu zauważy, że PIS chce zniszczyć samorządy by przejąć w nich władzę. Oraz fundusze UE. Przecież to przez decyzje tego najgorszego w historii rządu pieniędzy będzie mniej. To celowe działanie tych zdrajców Polski. Tak jak było z deformą edukacji. Najpierw się wymyśli gniota a potem jego realizację zrzuci na samorządy. A złodziejka darów z PCK ucieka ... rozwiń
Avatar
_K_ / 7 listopada 2019 r. o 08:15
+39
I tak zostanie zlikwidowany samorząd.... . wszystkim będzie zarządzać Warszawka. Czy dla obywatela ten 1% to tak dużo, robi mu to różnicę???
Sądząc po ocenach Twojej wypowiedzi forumowicze kompletnie nie rozumieją, o co chodzi. Nic dziwnego, że PiS wygrywa w naszym regionie w cuglach :-(
Avatar
lubelak / 7 listopada 2019 r. o 09:22
+33
No to w końcu trzeba zlikwidować ratuszową farmę trolli. Będą spore oszczędności.
 Tylko co ma farma pisowskich trolli w ministerstwie sprawiedliwości do lubelskiego ratusza? Nie widzę związku.
Avatar
_K_ / 7 listopada 2019 r. o 08:13
+32
I to jest bardzo dobra wiadomosc. Im mniej pieniedzy w budżecie tym wiecej w kieszeniach obywateli.
Tylko potem nie marudźcie, że drogi dziurawe, chodniki krzywe i nie ma kasy na sadzenie drzew.
Avatar
Gość / 7 listopada 2019 r. o 09:32
+30
Znaczy się konsumpcja zamiast inwestowania. Cóż, w końcu tego chciał ciemny lud.
Avatar
Gość / 7 listopada 2019 r. o 09:33
+29
PiS spełnia swoje obietnice kosztem pieniędzy z samorządów - sprytne
Avatar
nie ma się z czego cieszyć / 7 listopada 2019 r. o 09:33
+28
to się przełoży na mniejszą ilość inwestycji
Avatar
Gość / 7 listopada 2019 r. o 09:46
+27
Co z tego że wprowadzają te zmiany podatkowe, jak wszystko drożeje w nieporównywalnie większej skali???!!! To jest robienie z ludzi idiotów
Avatar
Gość / 7 listopada 2019 r. o 09:34
+27
co tam remonty ulic w Lublinie i nowe inwestycje, najważniejsze że dżesiki i brajanki będą mieć na faje i wódę
Avatar
Gość / 7 listopada 2019 r. o 09:36
+26
Władza centralna powinna zrekompensować te straty samorządom lokalnym. Ale tego nie zrobi, bo zadłużyła Polskę do tego stopnia, że już na nic nie ma pieniędzy.
Avatar
Zniesmaczony / 15 listopada 2019 r. o 12:53
0
Ratusz w akcji. Proponuję poczytać, jaki procent komentarzy  wrogich mieszkańcom Lublina powstaje w pewnych godzinach. I na to idzie nasza kasa.
Avatar
analityk / 15 listopada 2019 r. o 12:50
0
Już się usprawiedliwiają, że źle rządzą. I to nie my, to kolega. A skończyć z zatrudnianiem ponad realne potrzeby, zmusić kolesi do pracy, zlikwidować przerost zatrudnienia. Ale nie, chcą żyć jak pączek w maśle naszym kosztem. Ten numer już nie przejdzie. Jasne?
Avatar
Max / 11 listopada 2019 r. o 07:34
0
Najlepiej nie robić nic niech ludzie więcej płacą bo władzom ciągle brakuje. Jak podatnicy mają mieć lepiej to źle ważne żeby władze miały dobrze.
Avatar
_K_ / 8 listopada 2019 r. o 12:39
0
Bedzie zatem niecałe 3% mniejszy  Budżet Lublina na 2019 (dochody)  to ponad 2 200 000 000 zatem 65 000 000 jest mały pypciem ale przykopać można ! o jej granda ! PiS jest be ...
Procenty, to w butelce są ważne. Tutaj chodzi o realną kasę.
Avatar
uwaga na propagandowe wpisy: / 8 listopada 2019 r. o 10:18
-4
polskatimes.pl/prawo-i-sprawiedliwosc-kroluje-w-polskim-internecie-pomaga-w-tym-zdyscyplinowana-armia-trolli/ar/8866523
Avatar
. / 8 listopada 2019 r. o 10:18
-3
Bedzie zatem niecałe 3% mniejszy  Budżet Lublina na 2019 (dochody)  to ponad 2 200 000 000 zatem 65 000 000 jest mały pypciem ale przykopać można ! o jej granda ! PiS jest be ...
 Jakim małym pypciem? I po co ta wzmianka o dochodach? Lublin na inwestycje co roku przeznacza nieco ponad 400 mln, więc nawet nie trzeba niczego liczyć, żeby zrozumieć że 65 mln będzie kwotą bardzo odczuwalną przy planowaniu budżetu. Po prostu będzie trzeba zrezygnować z inwestycji czyli remontów dróg bądź np: budowy nowej szkoły.
Avatar
ciekawy wywiad / 8 listopada 2019 r. o 10:08
-4
***s://lublin.onet.pl/prezydent-lublina-o-obietnicach-pis-jedynym-wyjsciem-dla-samorzadow-bedzie-ciecie/22jl8zg
Avatar
TO JEST NIECAŁE 3% / 8 listopada 2019 r. o 07:30
+1
Bedzie zatem niecałe 3% mniejszy Budżet Lublina na 2019 (dochody) to ponad 2 200 000 000 zatem 65 000 000 jest mały pypciem ale przykopać można ! o jej granda ! PiS jest be ...
Avatar
Habey Marc / 7 listopada 2019 r. o 20:57
-4
Witam, drobne lub większe kwoty rozłożonena raty, już w 0 oprocentowaniu na ***pandafinansowa.pl Zapraszam.
Avatar
pl / 7 listopada 2019 r. o 16:22
-10
Ale wiesz, że największy wzrost tego długu miał miejsce za czasów ekipy "szczerego" hyżego ruja?
A co do "chowania głowy w piasek" - dług Polski w relacji do PKB od kilku lat SPADA. Logika podpowiada, że łatwiej jest 2 tysiaki długu oddać zarabiając pięć, niż tysiak długu, zarabiając tysiąc pięćset. Zastanawia mnie też jedna rzecz. Fakt, że operujecie non-stop sloganami z wybjurczej, jednak żadnego sloganu nie jesteście w stanie poprzeć danymi. Ale skąd te dane macie wziąć, skoro nawet jedna z agencji ratingowych niedawno przyznała, że gwarancją tempa i kierunku rozwoju Polski jest pozostanie PiS u władzy. Nigdy fanem PiS nie byłem i choć mam wobec nich sporo zastrzeżeń, to pierwszy raz zagłosowalem na nich w ostatnich wyborach. Dlatego, że program "żeby było tak jak było" nie jest żadną alternatywą.
 Wszystko fajnie do czasu pierwszego kryzysu. Spadnie koniunktura, gospodarka zwolni i wtedy dopiero będzie płacz i zgrzytanie zębami. Nie jest żadną sztuką rządzić w czasach światowej hossy. A niestety wygląda na to, że PiS nie ma przygotowanego żadnego scenariusza na wypadek bessy. Pożyjemy, zobaczymy jak to będzie. 
 Wszystko fajnie do czasu pierwszego kryzysu. Spadnie koniunktura, gospodarka zwolni i wtedy dopiero będzie płacz i zgrzytanie zębami. Nie jest żadną sztuką rządzić w czasach światowej hossy. A niestety wygląda na to, że PiS nie ma przygotowanego żadnego scenariusza na wypadek bessy. Pożyjemy, zobaczymy jak to będzie.  rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 170

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Dragon 21. Żołnierze ewakuowali zbiory muzeum w Białej Podlaskiej
ZDJĘCIA
galeria

Dragon 21. Żołnierze ewakuowali zbiory muzeum w Białej Podlaskiej

Strzelają, latają, pływają i ewakuują muzeum – tak żołnierze ćwiczą na manewrach Dragon 21. To największe tegoroczne ćwiczenia wojskowe. Scenariusz rozgrywa się na terenie Polski Wschodniej. Wojsko ćwiczy na poligonie oraz na tzw. terenie przygodnym.

Teatr Andersena ogłosił repertuar na czerwiec i lipiec
12 czerwca 2021, 16:00
galeria

Teatr Andersena ogłosił repertuar na czerwiec i lipiec

Do 20 czerwca będzie można oglądać długo wyczekiwany premierowy spektakl "Pippi Langstrump" Teatru Andersena. Ale wiemy już, co instytucja zaprezentuje pod koniec miesiąca i w lipcu.

Czwarta fala epidemii kornawirusa. "Na pewno nie będzie ona tak silna jak poprzednie"
magazyn

Czwarta fala epidemii kornawirusa. "Na pewno nie będzie ona tak silna jak poprzednie"

Wśród starszych pacjentów odsetek zaszczepionych jest znacznie wyższy, przez co wirus będzie miał do nich utrudniony „dostęp”. Wirus będzie się starał „przeżyć” i może więc silniej zaatakować młodszych, którzy do tej pory nawet jeśli chorowali, to najczęściej nie mieli objawów – Rozmowa z prof. Agnieszką Szuster-Ciesielską z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS w Lublinie

Hetman Zamość – Siarka Tarnobrzeg 0:3. Czwarta porażka z rzędu
film

Hetman Zamość – Siarka Tarnobrzeg 0:3. Czwarta porażka z rzędu

Jeszcze kilkanaście dni temu Hetman niespodziewanie zaczął odbierać rywalom punkty. W czterech występach dopisał do swojego konta siedem „oczek”. Niestety, dobra seria szybko się skończyła. W sobotę ekipa z Zamościa doznała już czwartej porażki z rzędu. Tym razem lepsza okazała się Siarka Tarnobrzeg, która wygrała na wyjeździe 3:0.

Wólczanka – Stal Kraśnik 3:2. Katastrofa w końcówce i spadek do IV ligi

Wólczanka – Stal Kraśnik 3:2. Katastrofa w końcówce i spadek do IV ligi

Sobotni mecz w Wólce Pełkińskiej idealnie podsumował nieudany sezon w wykonaniu Stali. Piłkarze Marcina Wróbla prowadzili już dwoma bramkami, a dodatkowo ostatnie pół godziny grali w liczebnej przewadze. Mimo to nie zdobyli ani jednego punktu. Gospodarze w samej końcówce „wyciągnęli” wynik z 1:2 na 3:2. Porażka oznacza spadek zespołu z Kraśnika do IV ligi.

Sprzątanie rzek. Organizatorzy czekają na wolontariuszy [harmonogram akcji]

Sprzątanie rzek. Organizatorzy czekają na wolontariuszy [harmonogram akcji]

Sprzątanie rzek będzie miało swoją letnią edycję. Organizatorzy zachęcają wolontariuszy do wodnego ekopatrolu. Finał odbędzie się w sierpniu na Krznie w województwie lubelskim.

Avia Świdnik – Sokół Sieniawa 1:1. Nieudany atak na pozycję wicelidera

Avia Świdnik – Sokół Sieniawa 1:1. Nieudany atak na pozycję wicelidera

Stawką meczu w Świdniku było drugie miejsce w tabeli. Przed pierwszym gwizdkiem Sokół wyprzedzał Avię o trzy punkty. I nic się w tym temacie nie zmieniło. Zawody zakończyły się remisem 1:1. A to oznacza, że piłkarzom Łukasza Mierzejewskiego będzie już ciężko dogonić rywali.

Lubelskie. Wypadek podczas zawodów. Wędkarz przetransportowany śmigłowcem do szpitala
ALARM24

Lubelskie. Wypadek podczas zawodów. Wędkarz przetransportowany śmigłowcem do szpitala

Policjanci wyjaśniają okoliczności tragicznego zdarzenia, do którego doszło dzisiaj podczas zawodów wędkarskich w Markuszowie (powiat puławski). Poszkodowany 62-letni wędkarz został przetransportowany śmigłowcem do szpitala.

Podlasie Biała Podlaska – Wisła Puławy 0:2. Lepsi nawet w rezerwowym składzie

Podlasie Biała Podlaska – Wisła Puławy 0:2. Lepsi nawet w rezerwowym składzie

Mimo nieobecności kilku podstawowych piłkarzy Wisła Puławy wygrała w Białej Podlaskiej 2:0. A Podlasie na finiszu rozgrywek zanotowało właśnie trzecią porażkę z rzędu. Mimo to piłkarze Rafała Borysiuka znowu utrzymali się w bezpiecznej strefie tabeli. Mają jednak ciągle tylko punkt przewagi nad Orlętami Spomlek i dwa nad KS Wiązownica. A to zapowiada duże emocje w ostatniej serii gier.

Chełmianka – Lewart Lubartów 2:1. Ostatnia kolejka przesądzi o spadkach

Chełmianka – Lewart Lubartów 2:1. Ostatnia kolejka przesądzi o spadkach

Ciekawa sytuacja w grupie czwartej III ligi. Drużyny, który utrzymują się nad kreską znowu przegrały swoje mecze. Z kolei te ze strefy spadkowej przedłużyły nadzieje na utrzymanie. Nie wszystkie, bo Stal Kraśnik została w sobotę trzecim spadkowiczem. Reszta ekip powalczy o ligowy byt w ostatniej kolejce. W tym gronie będzie Lewart Lubartów, który prowadził na wyjeździe z Chełmianką 1:0, ale ostatecznie przegrał 1:2.

Białorusini blokowali drogę do Koroszczyna. Nie był to jedyny protest

Białorusini blokowali drogę do Koroszczyna. Nie był to jedyny protest

Białorusini protestowali w sobotę w pobliżu przejścia granicznego w Koroszczynie. W ten sposób domagają się, by prezydent Aleksandr Łukaszenka otworzył granicę z Polską.

Przerwany mecz Dania-Finlandia na EURO. Reanimacja Christiana Eriksena
film

Przerwany mecz Dania-Finlandia na EURO. Reanimacja Christiana Eriksena

Dramat podczas skandynawskich derbów na Euro 2020. Christian Eriksen stracił przytomność w 43. minucie meczu Dania – Finlandia, rozgrywanego na stadionie Parken w Kopenhadze. Piłkarz upadł na murawę biegnąc przy linii bocznej boiska.

Niedziela ma być chłodna i burzowa. Jaka pogoda w kolejnych dniach?
film

Niedziela ma być chłodna i burzowa. Jaka pogoda w kolejnych dniach?

Niedziela zapowiada się dość chłodno i burzowo. Jednak w kolejnych dniach powróci ciepło - w czwartek miejscami może zrobić się upalnie. Należy spodziewać się także przelotnych opadów deszczu.

Moskwa. Dni wolne z powodu rosnącej liczby zakażeń koronawirusem

Moskwa. Dni wolne z powodu rosnącej liczby zakażeń koronawirusem

Mer Moskwy Siergiej Sobianin poinformował w sobotę, że dni od 15 do 19 czerwca będą w stolicy Rosji wolne od pracy. Pracodawcom w Moskwie mer ponownie zalecił przeniesienie co najmniej 30 proc. pracowników do pracy zdalnej. Powodem jest wzrost liczby zakażeń koronawirusem.

Winiarze świętują w Janowcu. Miłośnicy wina mają w czym wybierać [wideo, zdjęcia]
galeria
film

Winiarze świętują w Janowcu. Miłośnicy wina mają w czym wybierać [wideo, zdjęcia]

Miłośnicy win z różnych zakątków Polski przyjechali do Janowca, gdzie swoje stoiska wystawiły najlepsze winnice Małopolskiego Przełomu Wisły. Święto Wina rozpoczęto od tradycyjnego przemarszu z kościoła na janowiecki zamek w towarzystwie strażaków oraz słynnej "Czarnej Damy".

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.