Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

30 października 2019 r.
6:16

Dyrektor ZDM: Zrezygnujemy z buspasa przy al. Tysiąclecia. "Powodował wiele zamieszania"

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
1592 112 A A
Buspas na al. Tysiąclecia po stronie Dworca Głównego PKS powstał w połowie grudnia 2016 r. Zniknie<br />
Buspas na al. Tysiąclecia po stronie Dworca Głównego PKS powstał w połowie grudnia 2016 r. Zniknie
(fot. Maciej Kaczanowski)

Władze miasta rezygnują z buspasa wytyczonego trzy lata temu na al. Tysiąclecia przy dworcu PKS. Jego likwidacja ma nastąpić „lada dzień”. Urzędnicy rozważają też zmiany na jednym z rond na Czubach. Za to najwięcej emocji budzą najnowsze i najdłuższe w mieście buspasy działające na Bronowicach… od soboty

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Tutaj zmienią oznakowanie

Buspas na al. Tysiąclecia po stronie Dworca Głównego PKS powstał w połowie grudnia 2016 r. Uprzywilejował komunikację zbiorową względem ruchu samochodów indywidualnych. Dodatkowy sygnalizator przed przejściem koło hali Nova (tzw. śluza dla autobusów) zapalał się nad buspasem wcześniej, dzięki czemu kierowcy autobusów zamierzający skręcać w ul. Wodopojną mogli bez problemów przedostać się od prawej do lewej krawędzi jezdni.

Tak już nie będzie. – Lada dzień zrezygnujemy z tego buspasa i puścimy ruch bez uprzywilejowania komunikacji autobusowej – mówi Kazimierz Pidek, dyrektor Zarządu Dróg i Mostów. Czy w jego ocenie korytarz dla autobusów się nie sprawdził? – Różne są głosy. Generalnie rzecz biorąc buspas czasami powoduje wiele zamieszania przy zjeździe z ronda Dmowskiego w kierunku dworca PKS. Doszliśmy do wniosku, że trzeba to oznakowanie zmienić i dać sobie spokój z tym buspasem.

Tutaj też warto zrezygnować?

Urzędnicy przyznają, że w przyszłości możliwe są zmiany na rondzie u zbiegu ul. Jana Pawła II z ul. Armii Krajowej i Matki Teresy z Kalkuty. Są tutaj dwa buspasy, które umożliwiają autobusom i trolejbusom bezkolizyjny skręt w prawo z pominięciem ronda. Ale obowiązujące tutaj oznakowanie często wręcz utrudnia komunikacji miejskiej przejazd ul. Jana Pawła II od strony os. Poręba.

Kiedyś bezkolizyjny skręt w prawo był dostępny dla wszystkich pojazdów, które były oddzielone od innych ciągłą linią, a ruch odbywał się płynniej niż teraz. Obecnie wydzielony korytarz służy wyłącznie autobusom, trolejbusom i taksówkom, a inni muszą dotrzeć do ronda stojąc w długim korku. W tym samym korku tkwią też autobusy i trolejbusy, chociaż buspas miał ułatwić im przejazd.

Miasto nie wyklucza likwidacji buspasów. – Są przymiarki, ale trzeba to dobrze przemyśleć – mówi Pidek. – Za dużo osób jeździ już tam na pamięć.

Zmiany na rondzie, o ile Ratusz się na nie zdecyduje, mogą być wprowadzone dopiero w roku 2022. Dlaczego nie wcześniej? Ratusz tłumaczy, że do końca roku 2021 nie może wprowadzać tu istotnych zmian, bo musiałby oddawać unijną dotację, z której korzystał przebudowując skrzyżowanie.

Przeklinają najnowsze buspasy

W sobotę w Lublinie zaczęły działać dwa najdłuższe w mieście buspasy wyznaczone na ul. Fabrycznej i Drodze Męczenników Majdanka. Kierowcy nie są nimi zachwyceni, bo stracili jeden pas ruchu w stronę centrum miasta i jeden w kierunku Felina. Szczególnie rano tworzą się dość duże kolejki do śródmieścia.

Oznakowanie ulicy może budzić wątpliwości, bo w niektórych miejscach napisy na asfalcie mówią, że pas jest przeznaczony dla autobusów i taksówek, podczas gdy znaki pionowe mówią tam wyłącznie o pasie dla autobusów. W innych miejscach jest odwrotnie: na jezdni napisy „BUS”, na znakach „BUS” oraz „TAXI”. Na pewnych odcinkach znaki pionowe w ogóle „nie zauważają” wyznaczonych na jezdni korytarzy dla komunikacji miejskiej i nadal informują, że pas jest dostępny dla wszystkich.

Dodajmy, że buspas na Drodze Męczenników Majdanka w stronę centrum biegnie od Sulisławickiej do Łęczyńskiej, a w przeciwnym kierunku od Wolskiej do Krańcowej. Korytarze dla autobusów wyznaczone są także na Fabrycznej.

Al. Racławickie, gdzie jeszcze?

Miasto nie rezygnuje z pomysłu wyznaczenia buspasów na Al. Racławickich oraz ul. Lipowej, ale na razie nie ma wystarczającej sumy pieniędzy, aby zabrać się za przebudowę tych ulic. Urzędnicy liczyli na to, że wydadzą najwyżej 41 mln zł, ale oferty od wykonawców zaczynały się od 106 mln zł.

W obowiązującym wciąż „Planie zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego” uchwalonym przez Radę Miasta można też znaleźć pomysły na inne buspasy: na al. Kraśnickiej od ronda Honorowych Krwiodawców do skrzyżowania z ul. Roztocze, na Lwowskiej, Nadbystrzyckiej, Głębokiej oraz na al. Piłsudskiego między pl. Bychawskim a Al. Zygmuntowskimi.

Wszystkie te plany były jednak wpisane jako „projekty rezerwowe”, czyli takie, które mogą być zrealizowane, ale wcale nie muszą. Na razie nie zanosi się na ich wykonanie.

Buspas na Drodze Męczenników Majdanka w stronę centrum biegnie od Sulisławickiej do Łęczyńskiej, a w przeciwnym kierunku od Wolskiej do Krańcowej
Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 112

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 30 października 2019 r. o 06:57
+34
Likwidują buspas w miejscu najbardziej potrzebnym (najwięcej linii autobusowych, największy ruch w mieście) i jezdni do tego najbardziej przystosowanej (trzy pasy ruchu w jedną stronę). Ja pier.... ale mamy specjalistów w tych urzędach!!!
Avatar
Gość / 30 października 2019 r. o 07:20
+32
Jedyny buspas jaki miał sens...
Avatar
Gość / 30 października 2019 r. o 07:38
+26
Zupelny Bareja jest na JP2. Wiekszosc autobusow skreca w lewo, ale stoja w dlugim korku bo blokuja je samochody ktore chca skrecic w prawo lecz nie moga bo jest buspas. I ten stan absurdu trwa od lat trwa mać.
Avatar
Pikolo / 30 października 2019 r. o 07:22
+22
Dlaczego nie można zrobić tak jak jest w Wielkiej Brytanii.BusPass w godzinach porannego i popołudniowego szczytu jest dla komunikacji a w pozostałych godzinach dla wszystkich.
Avatar
Gość / 30 października 2019 r. o 08:24
+21
W Kozim Grodzie główną funkcją bus-pasów wydaje się być wyżebrywanie pieniędzy z UE, którymi następnie można hojnie obdzielić wiodące korporacje budowlane. To czy przez te bus-pasy komunikacja się polepszy czy pogorszy jest sprawą absolutnie drugorzędną (może nawet lepiej, kiedy pogorszy, bo wtedy po 5 latach można zorganizować kolejną przebudowę).
Avatar
JBK / 30 października 2019 r. o 07:54
+21
Mistrzostwo świata organizacji ruchu osiągnięto przy ulicy A. Grygowej z buspasami!!!!!!!!!!!!
Avatar
Gość / 30 października 2019 r. o 06:44
+21
Zwykle staram się dbać o poziom komunikacji ale teraz wręcz mi ciężko... Boże widzisz a nie grzmisz... Co za argumentacja dotycząca Tysiąclecia i ronda na Czubach "Zdania podzielone", "Za dużo osób już jeździ na pamięć" ?? Co to w ogóle znaczy? Czy to ma prawo mwi człowiek zajmujący się tym zawodowo? CO oznacza jeżdżenie na pamięć na Czubach? 1) Pod zamkiem problem był jeszcze parę miesięcy temu - 3 pasy od Witosa dopuszczające jazdę prosto -> za rondem zwężenie do dwóch. Naprawiono to, są dwa prosto, sporadycznie ktoś pojedzie na pamięć, ale jest dużo lepiej. Zyskują dziennie tysiące osób na centralnym odcinku kilkunastu linii.... 2) Czuby - tutaj zgadzam się że do likwidacji. Zysk z Buspasa ? Korzysta z niego kilka linii, na ogół na końcowym odcinku linii, gdzie wiozą na ogół pasażerów. Zyskuje dużo mniej osób niż pod zamkiem. A cierpi znacznie więcej osób w autach, które muszą stać w korku nawet by skręcić w prawo... 2) Czub
Zwykle staram się dbać o poziom komunikacji ale teraz wręcz mi ciężko... Boże widzisz a nie grzmisz... Co za argumentacja dotycząca Tysiąclecia i ronda na Czubach "Zdania podzielone", "Za dużo osób już jeździ na pamięć" ?? Co to w ogóle znaczy? Czy to ma prawo mwi człowiek zajmujący się tym zawodowo? CO oznacza jeżdżenie na pamięć na Czubach? 1) Pod zamkiem problem był jeszcze parę miesięcy temu - 3 pasy od Witosa dopuszczające jazdę prosto -> za rondem zwężenie do dwóch. Naprawiono to, są dwa prosto, sporadycznie kt... rozwiń
Avatar
Hinon / 30 października 2019 r. o 06:56
+19
Co za kretyn pogarsza ruch tworząc bus pasy na dr męczenników majdanka?? Tam nigdy nie było korków do momentu wytyczenia bus pas .. Jolopie pod swoim domem sobie wymaluj bus pasy !!
Avatar
Ja / 30 października 2019 r. o 07:21
+18
Pomyłką jest człowiek który to wymyśla . Akurat pod zamkiem jest potrzebny buspas bo tam najwiecej autobusów jeździ a poza tym jest szeroka jezdnia. Natomiast nowe buspasy do ronda przy Gali to pomyłka ponieważ jeździ mało autobusów i został tylko jeden pas dla samochodów co powoduje korki a korki to SMOG! Dodatkowo po buspasach mogłyby się poruszać motocykle i samochody elektryczne a nie tylko autobusy i Taxi
Avatar
miki / 30 października 2019 r. o 08:40
+16
Z jednej strony kupują nowe trolejbusy i budują parkingi, żeby ludzie przesiadali się do komunikacji, a z drugiej likwidują priorytet dla komunikacji w najważniejszym miejscu. Bez sensu.
Avatar
Gość / 31 października 2019 r. o 06:03
+4
W LUBLINIE BUS PASY TO CHORY POMYSŁ. PRZEZ 3 LATA NA TYSIĄCLECIA PRZY DWORCU JEST TRAGEDIA . KORKI OD OBI PO ZAMEK .NIECH SIĘ PAN ŻUK PRZEJEDZIE TAMTĘDY OKOŁO 15TEJ. POWODZENIA ŻYCZĘ !!!
Avatar
lublinianka / 30 października 2019 r. o 20:53
-6
Mam nadzieję że jadnakowoż buspasy zostaną, wygra rozsądek i doro wspólne a nie jednostki wygodnictwo
Avatar
Qurczak / 30 października 2019 r. o 19:58
-4
I dobrze, że pomysł likwidacji buspasów upadł.
Avatar
Michał / 30 października 2019 r. o 16:41
-6
Chyba chłopu coś na mózg padło. Będą jeszcze większe korki bo autobusy zablokują już przejazd i dopiero wielkie zamieszanie.(jeden wielki młyn)
Avatar
Niezadowolona / 30 października 2019 r. o 14:11
-8
Uważam, ze buspasy przy dworcu i w centrach przesiadkowych miasta mają sens i nie rozumiem pomyslu na ich likwidację tam, gdzie są dodatkowo 2 pasy dla zwyklego ruchu. Natomias wyjęcie z uzytkowania 1 pasa na odcinku ok 1 km przy pozostawieniu tylko 1 dla zwyklych uzytkownikow spowoduje skutek dokładnie odwrotny od zamierzonego. Korki już są gigantyczne, a sama widziałam, ze busy "wolą" skrajny lewy, a prawy zostaje pusty. Pomyłka kompletna.
Avatar
Antypolityk / 30 października 2019 r. o 14:02
+13
Aaaaaa .....teraz rozumiem ! Czyli 5 lat muszą być te chore buspasy na Drodze Męczenników Majdanka bo trzebaby oddawać dotację! No przetrwaliśmy zabory, wojny i komunizm przetrwamy i pomysły ZDM.
Avatar
Japolan / 30 października 2019 r. o 13:43
+4
Którą linią autobusową dojeżdża Pan Dyrektor ZDM?
Tą samą co prezydent Żuk i dyrektor ZTM.
Świetne sformułowanie!
Avatar
Gość / 30 października 2019 r. o 13:18
-1
Jak na takich ulicach (które są magistralami autobusowymi) nie może być buspasów? Wszystkie szerokie ulice/aleje w centrum/śródmieściu powinny mieć buspasy. Prawdziwe buspasy, a nie tylko odcinki przed skrzyżowaniami.
Avatar
/ 30 października 2019 r. o 12:50
+8
Którą linią autobusową dojeżdża Pan Dyrektor ZDM?
 Tą samą co prezydent Żuk i dyrektor ZTM.
Avatar
Gość / 30 października 2019 r. o 12:46
+3
Którą linią autobusową dojeżdża Pan Dyrektor ZDM?
Zobacz wszystkie komentarze 112

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Muzeum na Majdanku i w Bełżcu będzie można już zwiedzać z przewodnikiem

Muzeum na Majdanku i w Bełżcu będzie można już zwiedzać z przewodnikiem

To oferta dla zorganizowanych grup i indywidualnych zwiedzających. Zwiedzanie z przewodnikiem zostało wstrzymane przez epidemię koronawirusa.

Tragiczna śmierć policjanta w miejscowości koło Lublina

Tragiczna śmierć policjanta w miejscowości koło Lublina

Nie żyje 40-letni policjant. Zginął w sobotę po godzinie 14. Mieszkał w podlubelskiej Kalinówce.

Kłos Chełm przegrał z Omegą Stary Zamość. Znowu rozdawali prezenty

Kłos Chełm przegrał z Omegą Stary Zamość. Znowu rozdawali prezenty

Duża przewaga, sporo sytuacji, a tymczasem po 45 minutach wynik 0:2. Kłos Chełm prowadził grę w starciu z Omegą Stary Zamość, ale do przerwy tracił do rywali dwie bramki. Po zmianie stron czwartoligowiec zaliczył kontaktowe trafienie, ale to wszystko, na co było stać drużynę Roberta Tarnowskiego.

Dawny cmentarz żydowski na Wieniawie. Jest teraz w wyjątkowy sposób oznaczony

Dawny cmentarz żydowski na Wieniawie. Jest teraz w wyjątkowy sposób oznaczony

Prawnik Maciej Chorągiewicz zadbał o to, żeby teren został posprzątany. Plastyk Jarosław Koziara land artem oznaczył dawny żydowski cmentarz przy ul. Leszczyńskiego.

Victoria Żmudź – Granica Dorohusk 8:0. Hat-trick zagranicznego napastnika

Victoria Żmudź – Granica Dorohusk 8:0. Hat-trick zagranicznego napastnika

Dobry występ drużyny Piotra Molińskiego w piątkowym meczu kontrolnym. Victoria łatwo rozbiła Granicę Dorohusk 8:0 nawet mimo nieobecności kilku podstawowych zawodników.

Start Krasnystaw – Kryształ Werbkowice 1:3. Zwycięstwo i dwa transfery

Start Krasnystaw – Kryształ Werbkowice 1:3. Zwycięstwo i dwa transfery

Na początek przygotowań były dwa remisy z Huczwą i Tomasovią. W dwóch kolejnych sparingach Kryształ najpierw pokonał Orła Srebrzyszcze 6:0, a następnie beniaminka IV ligi Start Krasnystaw 3:1. Drużyna z Werbkowic ogłosiła także dwa transfery. Trener Jacek Ziarkowski będzie miał do dyspozycji: Grzegorza Mulawę (Lublinianka) oraz Damiana Otrębę (Tomasovia).

Kraśnik. Kierowca tankował nie tylko paliwo. Zatrzymali go na stacji

Kraśnik. Kierowca tankował nie tylko paliwo. Zatrzymali go na stacji

Pracownicy jednej ze stacji paliw koło Kraśnika zatrzymali pijanego kierowcę. Mężczyzna miał prawie 3 promile w wydychanym powietrzu.

Koronawirus. 14 nowych przypadków w ciągu doby w województwie lubelskim

Koronawirus. 14 nowych przypadków w ciągu doby w województwie lubelskim

Najwięcej zarażonych przybywa w powiecie bialskim. Do 4 lipca w całym województwie odnotowano 677 chorych.

Orlęta Spomlek – Chełmianka 1:3. Dwa szybkie ciosy i po meczu

Orlęta Spomlek – Chełmianka 1:3. Dwa szybkie ciosy i po meczu

W sparingowym starciu naszych trzecioligowców górą klub z Chełma. Piłkarze Jana Konojackiego pokonali w Radzyniu Podlaskim tamtejsze Orlęta 3:1. O losach meczu zdecydowały tak naprawdę pierwsze fragmenty spotkania. Goście już po siedmiu minutach mieli w zapasie dwa trafienia.

Dramatyczny apel Michała Wójcika z Ani Mru Mru. Prosi o pomoc
film

Dramatyczny apel Michała Wójcika z Ani Mru Mru. Prosi o pomoc

- Moja Jani zachorowała, ma raka. Ale rak to nie wyrok i chcemy podjąć z nim walkę. Dziś proszę was o pomoc, o fundusze na pobyt dla niej w klinice – mówi w internetowym nagraniu komik Michał Wójcik z lubelskiego kabaretu Ani Mru Mru. Jania to partnerka kabareciarza.

Cztery osoby ranne w dwóch wypadkach. Kierowcy popełnili częsty błąd

Cztery osoby ranne w dwóch wypadkach. Kierowcy popełnili częsty błąd

Trzy kobiety i jeden mężczyzna zostali zabrani do szpitali w wyniku dwóch wypadków. Przyczyną każdego było to samo – nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu.

Lublinianka zaczyna sparingi od pogromu

Lublinianka zaczyna sparingi od pogromu

Udane rozpoczęcie meczów kontrolnych w wykonaniu klubu z Wieniawy. W starciu z Orionem Niedrzwica Duża drużyna Dariusza Bodaka wygrała aż 7:0. Co ważne, w składzie Lublinianki pojawił się Tomasz Brzyski.

Avia – Świdniczanka 1:2. Znowu lepsi od trzecioligowca

Avia – Świdniczanka 1:2. Znowu lepsi od trzecioligowca

Beniaminek IV ligi nie przestaje zaskakiwać. To tylko mecze kontrolne, ale Świdniczanka znowu pokonała wyżej notowanego rywala. Przed tygodniem uporała się z Lewartem Lubartów (3:1), a teraz wygrała w derbach z Avią Świdnik 2:1.

Słoneczny Wrotków już działa. Ceny biletów się nie zmieniły [zdjęcia]
galeria

Słoneczny Wrotków już działa. Ceny biletów się nie zmieniły [zdjęcia]

Można już korzystać z atrakcji na Słonecznym Wrotkowie w Lublinie. Ze względu na obostrzenia spowodowane epidemią koronawirusa na terenie ośrodka może przebywać jednocześnie 1200 osób.

Nielegalne automaty do gier hazardowych w Hrubieszowie

Nielegalne automaty do gier hazardowych w Hrubieszowie

Cztery nielegalne automaty do gier hazardowych ujawniła kontrola w jednym z lokali na terenie Hrubieszowa.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.