Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

27 stycznia 2019 r.
20:15

Lublin: Miasto zamknie ulicę na kilka miesięcy. Kupcy są wściekli, boją się bankructwa

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 58 A A
Ul. Fabryczna ma być zamknięta dla wszelkich pojazdów przez kilka miesięcy. Edward Płomiński, prezes Stowarzyszenia Handlowców i Przemysłowców „Na Klinie” uważa, że osoby prowadzące tu działalność, bardzo to odczują
Ul. Fabryczna ma być zamknięta dla wszelkich pojazdów przez kilka miesięcy. Edward Płomiński, prezes Stowarzyszenia Handlowców i Przemysłowców „Na Klinie” uważa, że osoby prowadzące tu działalność, bardzo to odczują

Wściekłość i strach zapanowały w sklepach wzdłuż ul. Fabrycznej, która wkrótce ma być zamknięta dla ruchu. Kupcy są wściekli, bo byli zapewniani, że droga nie będzie zamykana na czas wymiany mostu. Teraz Ratusz nagle zmienił zdanie, a kupcy boją się bankructwa

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Część z nas może pójść z torbami – mówi nam Edward Płomiński, prezes Stowarzyszenia Handlowców i Przemysłowców „Na Klinie”.

To jeden z przedsiębiorców prowadzących działalność w pawilonach, które ciągną się wzdłuż ul. Fabrycznej między rondem a kościołem. Mieści się tu grubo ponad setka sklepów i zakładów usługowych, część w głębi kwartału, część blisko głównej ulicy. Na ich właścicieli padł blady strach, gdy okazało się, że ul. Fabryczna ma być całkiem wyłączona z ruchu. – Jeśli stanie się placem budowy, klienci do nas nie przyjdą – obawia się przedsiębiorca.

Zamknięcia Fabrycznej chce firma, która prowadzi przebudowę ronda przy Gali, jezdni i mostu, a Ratusz wstępnie się na to zgadza.

– Zamknięcie ulicy wprowadzone byłoby w dni przypadające na ferie zimowe – przyznał kilka dni
temu Karol Kieliszek z Urzędu Miasta.

– Protestujemy przeciwko stosowaniu przez miasto metody faktów dokonanych – pisze stowarzyszenie do prezydenta miasta. Przypomina, że kupcy już w roku 2013 (na etapie planowania przebudowy) zwracali uwagę na możliwy problem. Ale wtedy byli zapewniani przez miasto, że problemu nie będzie. – Roboty prowadzone będą, z pewnymi ograniczeniami, pod ruchem, przy zapewnieniu dostępności dojazdu do posesji – odpisał im wówczas Mirosław Łuciuk, zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Mostów.

Jednym z warunków stawianych przez miasto w przetargu na przebudowę ronda przy Gali i wymianę mostu na Czerniejówce było to, że „wykonawca ma obowiązek zapewnienia przejezdności w całym okresie trwania robót”. Musiała się z tym liczyć każda firma starająca się o kontrakt.

Wybrany w przetargu wykonawca uznał, że konieczne jest zamknięcie Fabrycznej, chociaż Ratusz długo upierał się przy tym, by pozostała tutaj przynajmniej komunikacja miejska.

W końcu władze miasta uległy namowom wykonawcy, ruch ma być skierowany na objazdy przez Wolską, zaś autobusy i trolejbusy pojadą w jednym kierunku (do pl. Bychawskiego) przez ul. Lubelskiego Lipca ’80, a w drugą stronę (do ronda przy Gali) przez ul. 1 Maja. – W przypadku otwarcia dla ruchu ul. 1 Maja, skierowane zostaną tędy w jednym kierunku linie: 3, 6, 7, 16, 17, 23, 29, 55, 156, 157, 159 i 160 – zapowiada Justyna Góźdź z Zarządu Transportu Miejskiego.

Handlowcy z Fabrycznej czują się oszukani.  – Jeden z podstawowych warunków przetargowych jest negowany przez wykonawcę – oburza się szef kupieckiego stowarzyszenia. – Skoro wygrywający przetarg oferent nie wywiązuje się z przyjętych zobowiązań, a poważnie tracą na tym mieszkańcy i użytkownicy tej dzielnicy Lublina, należałoby po prostu rozwiązać z nimi umowę, ponieważ jest to nieuczciwe wobec pozostałych uczestniczących w przetargu oferentów, jak i naszych członków, którym może grozić nawet bankructwo – dodaje Płomiński i zapowiada, że kupcy gotowi są żądać od miasta odszkodowań.

– Zapoznamy się z pismem od przedsiębiorców i postaramy się czym prędzej udzielić im informacji. Pamiętamy o naszej wcześniejszej korespondencji z tymi osobami, stąd możemy się domyślać jak wyglądamy w ich oczach. Postaramy się przybliżyć argumenty wykonawcy – odpowiada Kieliszek. – Bardzo długo staliśmy na stanowisku, że komunikacja miejska powinna pozostać na czas robót. Mamy nadzieję, że obsługa komunikacją miejską od ul. 1 Maja będzie w jakiejś części zmniejszała trudności z dotarciem do pawilonów. Ruch pieszy pozostanie w ciągu ul. Fabrycznej, blisko pawilonów i z wykorzystaniem kładki, aby dojścia mieli zarówno piesi idący od ul. 1 Maja oraz od strony ul. Wolskiej.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 58

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 27 stycznia 2019 r. o 20:27
+72
Firma wygrała przetarg z warunkami jakie tam były zawarte . Być może zapewnienie przejezdności odstraszyło inne firmy a gdyby tego zapisu nie było cena była by niższa i ofert więcej. Miasto zapłaciło absurdalnie wysoką cenę za ten kontrakt na warunkach jakie tam były zapisane. Co takiego nieprzewidywanego zdarzyło się po podpisaniu kontraktu. Czy ta sprawa nie powinna być zbadana przez odpowiednie organa państwa?
Avatar
Kupiec / 27 stycznia 2019 r. o 20:43
+58
Skoro dyrektor Zarządu Dróg obiecał że nie zamkną ulicę Fabryczną to niech teraz publicznie wytłumaczy się z tych obiecanej. Chyba że wszyscy mają kupców w ...
Avatar
Gość / 27 stycznia 2019 r. o 20:22
+52
Spokojnie , deptak mieli zamknąć rok temu do świąt ale..... wyszło im do następnych świąt. Jeśli firma jest w połowie okresu robót a zrobiła 5% zakresu to czarno to widzę. No ale jak się z kolegami od koniaczka podpisuje umowy i nie ma kar to inaczej nie będzie.
Avatar
Gość / 27 stycznia 2019 r. o 22:16
+46
Popieram kupców. Miałem sklep na Narutowicza. Podczas robót, wymiany nawierzchni ruch odbywał się innymi ulicami. Już nie mam sklepu na Narutowicza - niestety nie wytrzymałem. ZUS i czynsz trzeba płacić. Nikt nie pyta się czy masz za co.
Avatar
Gość / 27 stycznia 2019 r. o 20:45
+44
dyrektor ZDM jest bezkarny, kiedy się to skończy?
Avatar
fredo / 27 stycznia 2019 r. o 21:28
+23
Firma wygrała przetarg z warunkami jakie tam były zawarte . Być może zapewnienie przejezdności odstraszyło inne firmy a gdyby tego zapisu nie było cena była by niższa i ofert więcej. Miasto zapłaciło absurdalnie wysoką cenę za ten kontrakt na warunkach jakie tam były zapisane. Co takiego nieprzewidywanego zdarzyło się po podpisaniu kontraktu. Czy ta sprawa nie powinna być zbadana przez odpowiednie organa państwa?
 W normalnym mieście tak by sie to odbyło ale tu jest Lublin. Jeżeli rzeczywiście w SIWZ i umowie warunkiem powierzenia wykonania prac zleceniobiorcy było utrzymanie przejezdności Fabrycznej to zmiana tego warunku jest złamaniem przepisów PZP. Od chwili złożenia oferty w kosmosie i Lublinie nie zaszły aż takie zmiany które uniemożliwiałyby wykonanie prac zgodnie z warunkami umowy. Jeżeli wykonawca złożył ofertę "od czapy" to teraz albo robi tak jak było umówione albo zrywa umowę i placi karę. Istnieje też prawdopodobieństwo tego, że wykonawca widząc podejście UM do egzekwowania wykonywania prac w mieście zgodnie z umowami założył, że UM pozwoli na wszystkie jego fanaberie.
 W normalnym mieście tak by sie to odbyło ale tu jest Lublin. Jeżeli rzeczywiście w SIWZ i umowie warunkiem powierzenia wykonania prac zleceniobiorcy było utrzymanie przejezdności Fabrycznej to zmiana tego warunku jest złamaniem przepisów PZP. Od chwili złożenia oferty w kosmosie i Lublinie nie zaszły aż takie zmiany które uniemożliwiałyby wykonanie prac zgodnie z warunkami umowy. Jeżeli wykonawca złożył ofertę "od czapy" to teraz albo robi tak jak było umówione albo zrywa umowę i placi karę. Istnieje też prawdopodob... rozwiń
Avatar
Gość / 27 stycznia 2019 r. o 21:12
+17
Dobrze że to nie rolnicy będą blokować , tylko " sami swoi" he he. Chcieliście wizjonera , to macie , ma was wszystkich tam gdzie słońce niedochodzi.A znając realia , to dwa lata minmum węzeł będzie się budował , bo międzyczasie wszystko podroźeje i budowniczy spier****y z budowy , tak jak tunelem na Kunickiego.
Avatar
mo / 28 stycznia 2019 r. o 06:31
+14
Typowe działanie korupcyjne dla CBA. Ogłasza się w przetargu warunki, które odstraszają innych wykonawców, a następnie ten co posiada wiedzą, że warunki te można po przetargu zmienić ( często podaje się bhp) wygrywa. Tak robił np. ZDW w Lublinie.
Avatar
obserwer / 28 stycznia 2019 r. o 07:06
+7
Proste, miasto mówiło że nie będzie, jak będzie niech wykonawca lub miasto płaci wyrównania za utracone zarobki przez okres zamknięcia .
Avatar
a / 28 stycznia 2019 r. o 05:30
+5
Baranie skończony. Nie słyszysz, że w zamawiający ( miasto ) żądał przejezdności ulicy? 
Avatar
łęczyńka przeżyła / 4 lutego 2019 r. o 15:43
0
czego w y chcecie trzeba drogę wyremontować i koniec jak łęczyńską zamykali to się nikt nie pytał i dobre firmy wytrzymały a ci kupcy jak im zamkną drogę to już upadłość --- to jakaś kpina
Avatar
Andrzej / 31 stycznia 2019 r. o 09:48
0
W ten sam sposób zniszczyli działalność na sąsiedniej 1maja gdzie prawie wszystko padło i lokale stoją pozamykane.
Avatar
DrInz / 28 stycznia 2019 r. o 17:07
0
Mogliby wyburzyc te syfiaste pawilony, i zbudowac cos co nie szpeciloby miasta
Avatar
Koziołek Lubelski / 28 stycznia 2019 r. o 14:11
+1
W mieście rządzonym przez Owadzią KauOlicję to normalka. Zamknąć jakąś arterię i babrać się miesiącami z robotą. Wygląda to tak, że przez 3/4 okresu inwestycji po placu budowy plącze się dwóch roboli i cieć do pilnowania sprzętu. Jak termin upływa następuje gwałtowna ruchawka i wykonywanie robót byle jak, aby zdążyć z terminem - zwykle przesuwanym o kilka miesięcy.
Avatar
KrysiaZGazowni / 28 stycznia 2019 r. o 13:33
0
Czyli sklep wydaje towar autu?
Avatar
KrysiaZGazowni / 28 stycznia 2019 r. o 13:31
-1
I super, niech rusza swoje tluste pupcie kierowcy w potrzebie. Przejsc pareset metrow? Skandal!
Avatar
Jerzy Wdowiak , lat 82 / 28 stycznia 2019 r. o 13:12
0
Odczepcie się naszego ukochanego Prezydenta i jego współpracowników. To są ludzie bardzo mądrzy i na dziś nie ma alternatywy dla nich. Jedynie może Pan Wasilewski był podobym do naszego ukochanego Prezydenta. TO mowa nienawiści i PIS doprowadziły do tego że trzeba będzie zamknąć ulicę, zresztą wszyskie ulice dla wyborców PISu powinny byc zamknięte. Tyle w temacie. Panie Żuk jest Pan naszym Prawdziwym Bogiem, trzymamy za Pana kciuki.
Avatar
pływak / 28 stycznia 2019 r. o 12:55
0
Proszę się odczepić od wykonawcy, w SIWZ nie było wymogu utrzymania ruchu. Błąd zamawiającego, potem usiłował to wymusić na wykonawcy nic za to nie dopłacając, bezskutecznie jak widać. SIWZ jest ciągle na stronie ZDiM, do przeczytania. ***s://biuletyn.lublin.eu/gfx/jednostki/userfiles/_public/zarzad-drog-i-mostow-w-lublinie/zamowienia-publiczne/ogloszone/2018-02-28-robota-budowlan--owazony-transport-miejski---a189/2018-02-28-specyfikacja-istotnych-warunkow-zamowienia/46995_siwz.pdf
Avatar
Marcin / 28 stycznia 2019 r. o 11:53
+3
Ciekawe jak wam zamkną kwartał ulic pod waszym blokiem i powiedza nagle ze nie bedzie przejezdny jednak bo wykonawcy bedsie ciężko zrealizowac zamówienie.Tu nie chcodzi juz o tych kupcow tylko o wykonawców i podejście urzedu. Jeśli umieścili w SIWZ kwestie przejezdności drogi to kilkunastu wykonawców moglo od razu zrezygnować gdyz bylo to albo ciezko wykonalne lub malo opłacalne. Jesli urzad wybral oferte nie najtańsza sugerujac sie ta korzyscia a teraz z niej rezygnuje to roznica w cenie zamówienia jest stratą dla miasta czytaj dla naszego wspólnego budżetu. Nie znam dokumentacji ale mi to śmierdzi...
Ciekawe jak wam zamkną kwartał ulic pod waszym blokiem i powiedza nagle ze nie bedzie przejezdny jednak bo wykonawcy bedsie ciężko zrealizowac zamówienie.Tu nie chcodzi juz o tych kupcow tylko o wykonawców i podejście urzedu. Jeśli umieścili w SIWZ kwestie przejezdności drogi to kilkunastu wykonawców moglo od razu zrezygnować gdyz bylo to albo ciezko wykonalne lub malo opłacalne. Jesli urzad wybral oferte nie najtańsza sugerujac sie ta korzyscia a teraz z niej rezygnuje to roznica w cenie zamówienia jest stratą dla miasta czytaj dla naszego ... rozwiń
Avatar
ziggy / 28 stycznia 2019 r. o 11:11
0
Faktycznie, trzeba było poczekać aż most się zawali i wtedy sami błagaliby o remont Fabrycznej :)
 +1
Zobacz wszystkie komentarze 58

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 25 września 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 25 września 2020 r.

"Złota Setka 2019" Dziennika Wschodniego. Wielka gala - nagrodziliśmy najlepsze firmy
zdjęcia
galeria

"Złota Setka 2019" Dziennika Wschodniego. Wielka gala - nagrodziliśmy najlepsze firmy

W czwartek uhonorowaliśmy zwycięzców Złotej Setki 2019. To powstający już od 24 lat prestiżowy ranking biznesowy Dziennika Wschodniego. Tegoroczny zwycięzca obronił pozycję sprzed roku.

Wojna Kaczyński – Ziobro. Wcale nie poszło o futra
magazyn

Wojna Kaczyński – Ziobro. Wcale nie poszło o futra

W kryzysie parlamentarnym i konflikcie na linii Jarosław Kaczyński – Zbigniew Ziobro nie chodzi wcale o głosowanie nad ustawą futrzarską. Tu idzie o to, kto po prezesie PiS będzie wodzem na prawicy.

Była dyrektor RCKiK w Lublinie: Nie znam powodów odwołania

Była dyrektor RCKiK w Lublinie: Nie znam powodów odwołania

Elżbieta Puacz, była dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie w przesłanym w czwarte do mediów oświadczeniu odniosła się do decyzji ministra zdrowia o jej odwołaniu. Twierdzi, że nie zna powodów, przez które straciła stanowisko.

Skłodowskiej już będzie można jeździć, ulicą Lipową niebawem

Skłodowskiej już będzie można jeździć, ulicą Lipową niebawem

W piątek po południu otwarty dla ruchu powinien zostać wyjazd z ul. Skłodowskiej do Lipowej. Ulica była ślepa z powodu budowy odcinka kanalizacji burzowej.

Dworzec Metropolitalny w Lublinie ma już obiecane 173 mln zł. Kiedy budowa?
zdjęcia
galeria

Dworzec Metropolitalny w Lublinie ma już obiecane 173 mln zł. Kiedy budowa?

Lublin dostanie ponad 173 mln zł unijnej dotacji do budowy Dworca Metropolitalnego przy ul. Młyńskiej. Umowę w tej sprawie podpisali wczoraj marszałek województwa i prezydent miasta. Wykonawca nowego dworca powinien być wybrany w październiku i jeszcze w tym roku może wkroczyć na teren budowy.

"Złota Setka 2019". Oto najlepsze firmy w województwie lubelskim [na żywo]
Transmijsa on-line
film

"Złota Setka 2019". Oto najlepsze firmy w województwie lubelskim [na żywo]

Dziennik Wschodni nagrodził najlepsze lubelskie firmy. Już po raz XXIV przygotowaliśmy ranking Złota Setka.

MKS Perła kontra KPR Gminy Kobierzyce, czyli poprzeczka idzie w górę

MKS Perła kontra KPR Gminy Kobierzyce, czyli poprzeczka idzie w górę

W piątek o godz. 17.15 MKS Perła Lublin zmierzy się na wyjeździe z KPR Gminy Kobierzyce

Centrum Nauki na Felinie nie powstanie w tym roku. Zerwana umowa z firmą

Centrum Nauki na Felinie nie powstanie w tym roku. Zerwana umowa z firmą

Lubelski Park Naukowo – Technologiczny zerwał umowę z firmą, która miała urządzić w Lublinie Centrum Nauki. To oznacza, że nie powstanie ono do końca tego roku.

Koronawirus. Uczniowie V LO w Lublinie objęci kwarantanną

Koronawirus. Uczniowie V LO w Lublinie objęci kwarantanną

Informacje o koronawirusie w liceum im. Marii Skłodowskiej-Curie podała dyrekcja placówki. Sprawa dotyczy jednej klasy.

Rzecznik dyscyplinarny KUL nie chce karać posła PiS Przemysława Czarnka

Rzecznik dyscyplinarny KUL nie chce karać posła PiS Przemysława Czarnka

Rzecznik dyscyplinarny katolickiej uczelni odmawia podjęcia postępowania dyscyplinarnego wobec posła PiS, Przemysława Czarnka. Uniwersytet zastrzega, że formalnie sprawa nadal jest w toku.

Motor Lublin - Garbarnia Kraków, czyli wygrać wreszcie u siebie
film

Motor Lublin - Garbarnia Kraków, czyli wygrać wreszcie u siebie

Już w piątek kolejny mecz ligowy rozegrają piłkarze Motoru. Tym razem rywalem będzie Garbarnia Kraków. Trzeci raz w tym sezonie podopieczni Mirosława Hajdy wystąpią przed własną publicznością. I mają nadzieję, że sprawdzi się powiedzenie do trzech razy sztuka, bo jeszcze nie wygrali na Arenie Lublin. Początek spotkania o godz. 19.30.

Zderzyły się dwa szkolne autobusy. 11 osób rannych, w tym 8 dzieci
zdjęcia
galeria

Zderzyły się dwa szkolne autobusy. 11 osób rannych, w tym 8 dzieci

11 osób – w tym 8 dzieci – zostało rannych w wypadku na Śląsku. Zderzyły się tam dwa szkolne autobusy.

Nowy trener Stali Kraśnik

Nowy trener Stali Kraśnik

Działacze niebiesko-żółtych zdecydowali się na zmianę szkoleniowca. Stal w czwartek poinformowała o rozwiązaniu umowy z Bohdanem Bławackim. Nowym szkoleniowcem ekipy z Kraśnika został Marcin Wróbel, który poprzednio pracował z piłkarzami KSZO Ostrowiec Świętokrzyski.

Lublin, Biała Podlaska. Wiele szkół i przedszkoli w regionie ewakuowanych

Lublin, Biała Podlaska. Wiele szkół i przedszkoli w regionie ewakuowanych

Około godziny 14 do wielu placówek w województwie lubelskim przyszedł mail, że w budynkach znajdują się chemiczne bomby.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.