Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

1 września 2019 r.
16:39

Lublin: Na tym osiedlu koszą trawę codziennie. "Działalność spółdzielni jest dla mnie niezrozumiała"

43 92 A A
Trawa na ul. Kryształowej ma zaledwie kilka centymetrów wysokości. W piątek pana z kosiarką nie spotkaliśmy, ale trawniki były świeżo skoszone
Trawa na ul. Kryształowej ma zaledwie kilka centymetrów wysokości. W piątek pana z kosiarką nie spotkaliśmy, ale trawniki były świeżo skoszone (fot. Maciej Kaczanowski)

– W każdy pogodny dzień pracownik gospodarczy spółdzielni chwyta za kosiarkę i kosi. Robi to codziennie. Po co? – pyta mieszkanka jednego z bloków przy ul. Kryształowej. – Naszym obowiązkiem jest utrzymywać nasze osiedla w stanie niepogorszonym – tłumaczą władze spółdzielni AZS

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pracownik spółdzielni AZS przemierza z kosiarką osiedle przy ul Kryształowej praktycznie codziennie. – Zazwyczaj między godz. 8 i 12 chwyta za kosiarkę i kosi coś, co jego lub spółdzielni zdaniem, wygląda jak trawa. Tu utnie ździebełko, przejdzie kilka metrów pod balkonem brzęcząc kosiarką i znów coś skosi. I tak krąży kilka godzin po trawnikach – opisuje pani Dorota, która mieszka w jednym z bloków przy ul. Kryształowej. – Codzienne wysłuchiwanie dźwięku kosiarki pod oknem jest nie do wytrzymania.

Mieszkanka skarży się nie tylko na hałas. – Działalność spółdzielni jest dla mnie niezrozumiała. Bo jaki jest stan osiedlowych trawników przy obecnej suszy? Opłakany. Są pożółknięte od słońca lub szare od kurzu. Jest zwyczajnie brzydko.

W piątek po godz. 11 byliśmy na opisywanym osiedlu. Trawa na ul. Kryształowej ma zaledwie kilka centymetrów. Pana z kosiarką nie spotkaliśmy, ale trawniki były świeżo skoszone.

– W gazetach czytamy jak w innych miastach zmienia się podejście do dbania o zieleń, ale na naszym osiedlu tego nigdy nie doczekamy – komentuje Czytelniczka. – Ta sprawa jest totalnie ignorowana przez spółdzielnię, interwencje telefoniczne nic nie dają. Ta sytuacja powtarza się od 2013 roku.

– Pierwsze słyszę, by ktoś się skarżył na zbyt częste koszenie. Absolutnie nigdy żadnych takich sygnałów nie było – zapewnia Wiesława Prusak, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej AZS. I tłumaczy: – Naszym obowiązkiem jest utrzymywanie osiedla w stanie niepogorszonym. A nikt nie chce gaju pod oknem, każdy chce, by było zadbane. Jest jeden gospodarz, który dba o to, by trawniki były na czas wykoszone, gałęzie podcięte, a liście zebrane. To sześć budynków i 2 hektary terenu, tego nie da się wykosić jednego dnia.

Ratusz: Kosimy mniej

Coraz bardziej świadomi zmian klimatycznych Polacy już nie domagają się od władz równo przyciętych trawników. Wręcz przeciwnie. Od wypalonego słońcem równego trawniczka coraz częściej wolą naturalną roślinność, która lepiej sobie radzi z brakiem wody. A urzędnicy zaczynają ich słuchać. Pod koniec czerwca nawet lubelski ratusz wstrzymał koszenie zieleni wzdłuż wybranych ulic. – To reakcja na prośby mieszkańców zachwycających się kwiatami, które wyrosły na trawnikach – tłumaczyła Olga Mazurek-Podleśna z biura prasowego Ratusza. – Podobnie jak inne duże miasta opóźniamy lub w niektórych wypadkach wstrzymujemy koszenie niektórych terenów. Prekursorami tego trendu są największe polskie miasta, jak Warszawa czy Wrocław.

e-Wydanie

Komentarze 92

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
XD / 1 września 2019 o 17:54
+14
Szkoda, że zimą tak gorliwie nie odśnieżają jak latem koszą... spółdzielnia jak zwykle zaskoczona. 
Avatar
anka / 1 września 2019 o 17:49
+12
Tak jest na Kryształowej, tak jest na Gęsiej i zapewne w wielu innych miejscach. Zamiast pięknej trawy z polnymi kwiatami widać ziemię i resztki wypalonej słońcem trawy. Przynajmniej raz na tydzień, góra dwa tygodnie biega człowiek przez kilka godzin i kosi miejscami odrastającą trawę. Druga spraw to co to za trawa? Jak uda się jej jakimś cudem podrosnąć to widać w wielu miejscach po prostu chwasty. Szkoda było pieniędzy na obsianie trawą wyznaczonych na trawniki miejscach i rośnie byle co. Na Węglinie Południowym brak nie tylko pięknych, zadbanych trawników, ale i wysokich drzew. Na te pierwsze jest szansa, a na te drugie nie ma żadnej, bo trawa jest na dachach podziemnych garaży i nie tam się nigdy zasadzić drzew, które by się niezwykle przydały w upalne lato.
Tak jest na Kryształowej, tak jest na Gęsiej i zapewne w wielu innych miejscach. Zamiast pięknej trawy z polnymi kwiatami widać ziemię i resztki wypalonej słońcem trawy. Przynajmniej raz na tydzień, góra dwa tygodnie biega człowiek przez kilka godzin i kosi miejscami odrastającą trawę. Druga spraw to co to za trawa? Jak uda się jej jakimś cudem podrosnąć to widać w wielu miejscach po prostu chwasty. Szkoda było pieniędzy na obsianie trawą wyznaczonych na trawniki miejscach i rośnie byle co. Na Węglinie Południowym brak nie tylko pięknych, za... rozwiń
Avatar
Przedszkolanka / 2 września 2019 o 08:35
+10
Na bank ganiają tego gospodarza, na Kryształowej mają małe biuro i pewnie kogoś drażni jak obrobiony z robotą, siedzi i gazetę czyta.
Avatar
Nieznany / 1 września 2019 o 22:21
+10
A co ta prezes ma powiedzieć? Uczciwie przyznac, że jej sekretarka olewa mieszkańców? Przecież to byłaby osobista kompromitacja. Koszenie jest uciążliwe i zbyt częste. Popieram kobietę, która odważyła się zgłosić temat do gazety.
Avatar
Zośka z trzeciego / 1 września 2019 o 22:04
+10
Mieszkam na osiedlu Rudnik, obok Kryształowej z AZS, codziennie rano ze swojego balkonu widzę tego gościa z kosiarka i zastanawiam się co on w zasadzie kosi i czyj to wymysł? Spokój jest tylko wtedy gdy pada, a wiadomo jakie lato mieliśmy tego roku. Współczuję mieszkańcom parterów.
Avatar
Gość / 1 września 2019 o 17:52
+10
zamiast kosic niech posadza cos ładnego co nie trzeba kosic,
Avatar
Gaga / 1 września 2019 o 17:20
+10
Może ta Pani zamiast codziennie siedzieć i słuchać niech idzie do pracy. Tyle bloków i tylko jeden lokator się skarży.....dziwne troche
A może ta pani chce spokoju  po pracy, bo np. pracuje na noce? Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Koszenie jest zmorą lata w mieście.
Avatar
Mieszkaniec / 1 września 2019 o 22:11
+9
Pani prezes powinna pomieszkac na Kryształowej chociaż tydzień, żeby zauważyła jak przyjemnie się tu żyje. Żeby przejść do sklepu trzeba przejść przez dwie "furtki". Bo to niby takie bezpieczne. Nie mamy żadnego miejsca do wypoczynku, możemy jedynie postać pod blokiem lub na parkingu. Projekt osiedla coś tam zakładał, ale dziwnym trafem nie wyszło. Codzienne koszenie to nie są bzdury, to brutalna rzeczywistość " nowoczesnego" osiedla.
Avatar
ArtDeco / 1 września 2019 o 22:19
+8
A ja chciałabym jak to mówi pani prezes "gaj pod oknem". Nikt nigdy nas o to nie pytał czego chcemy, skąd więc takie wnioski? Czasy się zmieniają, rozumienie zieleni także. Warto iść z duchem czasu i zamiast codziennego koszenia dosadzic jakieś rośliny.
Avatar
Ogrodnik / 1 września 2019 o 18:39
+8
W tym roku i tak kosi później, w zeszłym roku cały sezon zaczynał przed 8... Irytujące jest wmawianie ludziom, że wyplane słońcem ogolone do zera klepisko jest czym estetycznym.
Avatar
**** / 6 września 2019 o 13:03
+2
Na Rubinowej to samo....kosiarka, podkaszarka i dmuchawa trawy chodzą non stop!!!! ludzie dajcie tej trawie podrosnąć bo odrobina więcej słońca i wszystko wychnie na wiór, 1 raz w tygodniu, dać 3 pracowników na jedną połać niech zaczną i skończą jednym dniem nie napier....codziennie , tego szumu nie można po prostu znieść, ani okna otworzyć ani z dzieckiem na spacer, to jest chore......
Avatar
Gość / 5 września 2019 o 16:29
+2
no kosić ale codzienne??? sama bym chyba zwariowała a presez niech sam sobie kosi codzienne i kurzy, nie mieszkam tam ale sama by się wk...ila gdyby tak na moim osiedlu pierdzili pod oknem dzien w dzien.
Avatar
Gość / 5 września 2019 o 11:12
+1
swiadomi zmian klimatycznych? Jakich ??? roztooione lodowce to wiecej wody w obiegu, dlaczego pustynia w Libii kiedys byla morzem? Dlaczego Sahara byla zielona? Dlaczego wody opadowe(deszczowka ) nie nawadnia trawnikow na osiedlu tylko odplywa kanalizacja? Dlaczego wszedzie sa krawezniki a nie ma dolka do zbierania wody z ulicy
Avatar
Gość / 4 września 2019 o 12:22
-1
Dokładnie, jak chcą mieć zielone trawniki to niech wygonią z nich dzieci i zaczną od siebie czegoś wymagać, a nie narzekają na wszystko a siebie uważają za idealnych. Typowa polska mentalność. Byłoby nie skoszone to by pojawił się kolejny mądry artykuł o tym że nikt nie kosi
Avatar
Źle / 3 września 2019 o 19:58
-1
Kupić mieszkanko za miastem i nie narzekać Polaczki. W tych czasach nikt nie pochwali tylko się przypi****. Nie wykoszone źle. Wykoszone źle. Nie wykosisz bo pranie wisi źle, bo zaraz zadzwoni komuch że źle. Siedza całe dnie w oknach i tylko dzwonią . Bo kur.ła wszystko źle.
Avatar
mm / 3 września 2019 o 16:17
0
Spóldzielnia Nałkowskich też ciągle kosi trawniki .Trawa 5 cm i na dodatek wyschnięta ale wyjeżdżają kosiarki i podkaszarki i koszą .Szkoda paliwa !
Avatar
Gość / 3 września 2019 o 14:43
0
Filantrop zgadzam się, nigdzie nie powiedziałem że są potrzebne bo mi też przeszkadzają. Ale skoro są niszczone przez mieszkańców to mogą oni mieć pretensje tylko i wyłącznie do swojego lenistwa, bo szkoda im sekundy żeby przytrzymać i zamknąć jak człowiek. Skoro im szkoda to niech nie narzekają że potrzebne są naprawy
Avatar
kajka / 3 września 2019 o 06:16
+2
Mieszkam od roku w tej spółdzielni( wynajmuję mieszkanko) na Rubinowej. To samo - pan kosi , głównie chwasty=chwaściki i ...gołą ziemię na "trawnikach " - nie wiem kiedy tu była prawdziwa trawa . Kurzy niemiłosiernie, strach wieszać pranie na balkonie przy słonecznej pogodzie, bo a nuż zacznie jak pójdę do pracy?
Avatar
Filantrop / 2 września 2019 o 23:19
+2
To nie jest skandal, sami niszczycie te furtki. Co spółdzielnia przychodzi i je niszczy żeby wzrosły koszty? Zamki, choć tanie i gowniane nie niszczylyby się gdyby człowiek świadomy przytrzymał ja przed uderzeniem z całym impetem
Potrzebne te furtki jak zającu dzwonek na polowaniu... Komiczne pozory "bezpieczeństwa". Ogrodzenia, furteczki, brameczki, płotki i inne zasieki, po co to wszystko? Żeby trzódka z podwórka nie wylazła? To jest dopiero typowo wiejska naleciałość.
Avatar
Janek / 2 września 2019 o 20:16
+2
Świadoma spółdzielnia nie kupiłaby byle czego