W środę ogłoszony został oficjalny program obchodów 450. rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej.
Związane z tą datą akcenty mają się pojawiać podczas: Nocy Kultury (będą goście z Wilna), Jarmarku Jagiellońskiego, czy festiwalu Inne Brzmienia albo Europejskiego Festiwalu Smaku. W programie można znaleźć nawet młodzieżowy mundial, którego dziewięć meczów rozegranych będzie na Arenie Lublin na przełomie maja i czerwca.
Nie zabraknie również niespodzianek, chociażby… lalkowej wersji słynnego obrazu Jana Matejki „Unia Lubelska” oraz plenerowego spektaklu lalkowego o unii, który zostanie przygotowany przez Teatr Andersena. W planie jest także rekonstrukcja uczty, która odbyła się po zawarciu unii między Koroną a Litwą. Uczta ma być jedną z atrakcji wrześniowego XX Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich.
W multimedialnej fontannie na pl. Litewskim będzie można oglądać nowy pokaz „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej”, który wyreżyseruje Łukasz Witt-Michałowski. Chętni będą mogli się ustawić w kolejce (bo kolejki są bardziej niż pewne) po kolekcjonerską monetę, srebrną 20-złotówkę, którą 25 czerwca wyda Narodowy Bank Polski. Niewiele później, bo w lipcu jubileusz Unii Lubelskiej trafi na znaczki pocztowe.
Od 28 czerwca do 4 lipca bardzo łatwo będzie spotkać w śródmieściu... szlachtę. Grupy rekonstrukcyjne przygotują nam dwa obozy: szlachty polskiej i litewskiej. Z kolei 1 lipca na Błoniach pod Zamkiem przewidziano duży rodzinny piknik, a wieczorem widowisko multimedialne. Ci, którzy zechcą uzupełnić swoją wiedzę o unii, będą mogli skorzystać ze specjalnego portalu szykowanego przez Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN, który szykuje też wydawnictwo „Elementarz Unii Lubelskiej”.
Dokładny program można znaleźć na specjalnej stronie internetowej unia.lublin.eu.