Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

21 listopada 2019 r.
20:55

Parkowanie w Lublinie zdrożeje. Zła wiadomość dla posiadaczy aut hybrydowych [nowe ceny]

37 88 A A
Podwyżkę zaproponował prezydent Lublina, którego zdaniem obecne ceny są tak niskie, że nie zachęcają kierowców do szybkiego zwalniania miejsc postojowych
Podwyżkę zaproponował prezydent Lublina, którego zdaniem obecne ceny są tak niskie, że nie zachęcają kierowców do szybkiego zwalniania miejsc postojowych

Miejscy radni uchwalili dziś wieczorem nowe zasady i ceny postoju w Strefie Płatnego Parkowania. Przykłady? W ścisłym centrum pierwsza godzina zdrożeje z 3 zł na 3,90 zł. Mieszkańcy strefy kupią tańszy karnet tylko pod warunkiem, że rozliczają PIT w Lublinie. A posiadacze hybryd nie będą już zwolnieni z opłat za parkowanie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dzisiejsze ceny mają być utrzymane do końca marca przyszłego roku. Do tego czasu zawarta jest umowa z obecnym operatorem strefy. Nowe stawki i nowe zasady zaczną obowiązywać 1 kwietnia 2020 r.

Tak zmienią się zasady

* Od kwietnia wydłużone będą godziny płatnego postoju. Dziś trzeba płacić od poniedziałku do piątku od godz. 8 do 17. Po zmianach do godz. 18. Przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości wnioskował o to, by nie wydłużać czasu płatnego postoju. Jego poprawka została odrzucona głosami radnych klubu prezydenta Krzysztofa Żuka.

* Płatna strefa nie będzie większa, ale będzie inaczej podzielona na części tańsze i droższe. Dzisiaj obowiązuje podział na dwie podstrefy. Od kwietnia będą trzy. Ta najdroższa nie zmieni granic. Tańsza, czyli dzisiejsza Podstrefa B, zostanie okrojona o okolice Rusałki, ul. Zamojskiej i Wesołej, które zostaną zaliczone do nowej, najtańszej podstrefy C.

* Po zajęciu miejsca parkingowego kierowca będzie mieć więcej czasu na wykupienie biletu. Dzisiaj ma na to 5 minut. Uchwała mówi, że opłatę należy uiścić „nie później niż po upływie 10 minut od zajęcia miejsca postojowego”. Sprytny kierowca będzie mógł podjechać do sklepu np. po papierosy i odjechać. Trzeba pamiętać, że 10-minutowy czas będzie obowiązywać dopiero od 1 kwietnia.

* Zmiany dla mieszkańców strefy. Nie wszyscy będą mieli prawo do zakupu tańszego abonamentu typu „M” uprawniającego do postoju na trzech ulicach wypisanych na abonamencie. Od kwietnia będą mogli z nich korzystać wyłącznie ci mieszkańcy, którzy udowodnią, że w swoim zeznaniu podatkowym PIT wpisują Lublin jako miejsce zamieszkanie. Abonament będzie wydawany na rok, ale nie dłużej niż do końca okresu zameldowania. Karnet będzie droższy, bo dzisiaj kosztuje 100 zł, a od kwietnia będzie w cenie 150 zł.

* Posiadacze hybryd nie będą już zwolnieni z opłat za parkowanie w strefie. Prezydent tłumaczy, że to z powodu dużej popularności takich samochodów. – Mamy zarejestrowanych 1100 hybryd, a miejsc parkingowych 2200 – stwierdza Krzysztof Żuk.

Posiadacze samochodów z tym napędem (ale tylko ci, którzy rozliczają się w Lublinie z podatku PIT) będą mogli wykupić nowy, stworzony specjalnie dla nich abonament typu „E” w cenie 80 zł za miesiąc na całą strefę. – Czyli niecałe 3 zł za dzień. To stawka bardzo preferencyjna – przekonuje Żuk. Dodajmy, że ulga jest ograniczona do hybryd o emisji CO2 poniżej 100 g/km.

* Samochody elektryczne, tak jak obecnie, będą parkować za darmo.

Stawki w podstrefie A

* pierwsza godzina: 3,90 zł

* druga godzina: 4,60 zł

* trzecia godzina: 5,50 zł

* każda następna: 3,90 zł

* bilet 24-godzinny: 25 zł

* bilet miesięczny: 220 zł

* bilet półroczny: 1 000 zł

* bilet roczny: 1 800 zł

* koperta: 1 000 zł/miesiąc

Stawki w podstrefie B

* pierwsza godzina: 2,50 zł

* druga godzina: 3 zł

* trzecia godzina: 3,60 zł

* każda następna: 2,50 zł

* bilet 24-godzinny: 20 zł

* bilet miesięczny: 180 zł

* bilet półroczny: 850 zł

* bilet roczny: 1 500 zł

* koperta: 700 zł/miesiąc

Stawki w podstrefie C

* pierwsza godzina: 2 zł

* druga godzina: 2,40 zł

* trzecia godzina: 2,80 zł

* każda następna: 2 zł

* bilet 24-godzinny: 15 zł

* bilet miesięczny: 150 zł

* bilet półroczny: 750 zł

* bilet roczny: 1 300 zł

* koperta: 600 zł/miesiąc

Po co te podwyżki?

Podwyżkę zaproponował prezydent Lublina, którego zdaniem obecne ceny są tak niskie, że nie zachęcają kierowców do szybkiego zwalniania miejsc postojowych. Liczy także na to, że mieszkańcy będą coraz rzadziej jeździć po Lublinie własnym samochodem, a coraz częściej autobusem.

– Jeżeli komuś bardziej się opłaca wziąć samochód i zostawić go na cały dzień, niż zapłacić za bilet w dwie strony, to go zostawia – tłumaczył radny Bartosz Margul z klubu prezydenta Żuka. Opozycyjni radni PiS krytykowali podwyżkę. – Miasto przestaje być przyjazne dla studentów – twierdził radny Eugeniusz Bielak (PiS). – Wiemy, ile tysięcy młodych ludzi mieszka tutaj, studentów, którzy się poruszają samochodami i będziemy dalej czyścić im kieszenie.

Bat na gapowicza

Od kwietnia podniesiona zostanie także opłata za postój bez ważnego biletu. Niemal w ostatniej chwili prezydent zrezygnował z podniesienia jej z obecnych 50 na 150 zł. Ostatecznie uznał, że wystarczy kara 100-złotowa. Zdaniem szefa opozycyjnego klubu 150 zł „to było zdzierstwo”, a 100 zł to również za dużo.

Szansa na zniżkę

Od kwietnia obowiązywać ma też zasada, że kierowca, który przekroczy opłacony czas parkowania i dostanie w związku z tym wezwanie do zapłaty 100 zł, będzie potraktowany łagodniej, jeżeli zapłaci karę w ciągu 7 dni od otrzymania wezwania. W takim przypadku kara zostanie zmniejszona o połowę, czyli wyniesie 50 zł.

Car sharing po nowemu

W tabeli opłat pojawi się też nowa pozycja. To opłata zryczałtowana za pojazd działający w systemach car sharingu, czyli wynajmu na minuty, o ile jest wyposażony w silnik hybrydowy z napędem o emisji CO2 poniżej 100 g/km. Opłata będzie wynosić 200 zł rocznie za całą strefę.

e-Wydanie

Komentarze 88

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 21 listopada 2019 o 21:04
+40
powinni w ogóle zakazać wjazdu do centrum dla samochodów, wyłączyć z tego dostawców towarów, niepełnosprawnych i kilka innych grup, opcjonalnie wjazd dla wszystkich ale na maksymalnie 1-2h, tak żeby zrobić zakupy albo załatwić sprawę w urzędzie i nara
Avatar
nie kumam / 21 listopada 2019 o 21:14
+38
Wszyscy się pchają do tego centrum swoimi samochodami, jakby po okazaniu dowodu rejestracyjnego wypłacali tam jakiś zasiłek.
Avatar
lubelak / 21 listopada 2019 o 21:19
+37
Wszystko w Lublinie drożeje. Wiecie chociaż czyja to wina? Głosowaliście na niego z uśmiechem na ustach rok temu 21 października, wygrał w I turze. Czy nadal macie uśmiech na ustach?
 Tak wiemy co sugerujesz. Gdyby rządził Tułajew, to wszystko by taniało, z kranów lałby się szampan a każdy mieszkaniec dostawałby z codziennie rano porcję świeżych truskawek dostarczoną osobiście przez prezydenta. Do tego każde auto miałoby zapewnione dedykowane miejsce parkingowe w Śródmieściu.
Avatar
Gość / 21 listopada 2019 o 21:16
+37
Za mała podwyżka. Rotacja może i się zwiększy ale w znikomym stopniu i dalej trzeba będzie krążyć godzinami w poszukiwaniu wolnego miejsca. Ludzie się nauczyli wygody i nawet kilkaset metrów do sklepu po bułki jadą furą. Jakby im ktoś nogi poobcinał...
Avatar
e tam / 21 listopada 2019 o 21:09
+37
Miasto w gangsterski sposób promuje wypożyczalnię aut na minuty. Nie trudno zauważyć, że to właśnie te samochody stoją masowo bezużytecznie na płatnych (dla innych) miejscach parkingowych.
 Pieprzysz jak potłuczony, ja ciągle widzę jak są w użyciu. Tak poza tym jeden prywatny samochód to jeden właściciel i jeden kierowca. Jeden wypożyczony to kilkanaście, kilkadziesiąt kierowców w ciągu dnia. Dalej nie czujesz różnicy?
Avatar
Gość / 21 listopada 2019 o 21:02
+35
Bardzo dobrze. W tej chwili nie da się normalnie zaparkować w centrum bo wszystko zajęte.
Avatar
he he / 21 listopada 2019 o 21:21
+34
Wszystko w Lublinie drożeje. Wiecie chociaż czyja to wina? Głosowaliście na niego z uśmiechem na ustach rok temu 21 października, wygrał w I turze. Czy nadal macie uśmiech na ustach?
Tak wiemy co sugerujesz. Gdyby rządził Tułajew, to wszystko by taniało, z kranów lałby się szampan a każdy mieszkaniec dostawałby z codziennie rano porcję świeżych truskawek dostarczoną osobiście przez prezydenta. Do tego każde auto miałoby zapewnione dedykowane miejsce parkingowe w Śródmieściu.
 Do tego zniknęłyby korki, słońce świeciłoby cały rok a ludzie przestaliby umierać!
 Do tego zniknęłyby korki, słońce świeciłoby cały rok a ludzie przestaliby umierać! rozwiń
Avatar
lu / 21 listopada 2019 o 21:07
+34
Władze Lublina walczą z turystami i gośćmi, a przecież to oni utrzymują Lublin w wegetacji, bo mieszkańców Lublina  stale  ubywa.
 Ubywa w Lublinie ale przybywa w Konopnicy, Głusku i Wólce. Mieszkają pod Lublinem, a pracują, robią zakupy i spędzają wolny czas w Lublinie, więc tak na dobrą sprawę, tak jakby mieszkali w Lublinie.
Avatar
Gość / 21 listopada 2019 o 21:05
+33
Mniej blachosmrodów to czystsze powietrze! Przesiadać się do autobusów i nie marudzić!
Avatar
Gość / 21 listopada 2019 o 21:32
+31
w innych miastach też wszystko drożeje, jeśli ktoś sądził że te wszystkie programy socjalne albo zmiany podatkowe nic nie kosztują jest skończonym naiwniakiem, samorządy są ogołacane z pieniędzy i tylko podwyżki mogą uratować ich budżety, PiS nie miał, nie ma i mieć nie będzie żadnych swoich pieniędzy, rozdaje wam wasze pieniądze okrojone o pensje dla tych wszystkich misiewiczów a wy się cieszycie jak ruski z roweru
Avatar
W końcu / 22 listopada 2019 o 13:31
0
Co na to lokalny PSL przecież uderzy to też w mieszkańców  okolicznych gmin. Pan Hetman poparł Żuka. Może Pan Jan Łopata zabierze głos.
 Uporzadkowanie ruchu w centrum jest na reke wiekszosci mieszkańców.
Avatar
farma troli / 22 listopada 2019 o 13:27
-3
Wszystko w Lublinie drożeje. Wiecie chociaż czyja to wina? Głosowaliście na niego z uśmiechem na ustach rok temu 21 października, wygrał w I turze. Czy nadal macie uśmiech na ustach?
Tak wiemy co sugerujesz. Gdyby rządził Tułajew, to wszystko by taniało, z kranów lałby się szampan a każdy mieszkaniec dostawałby z codziennie rano porcję świeżych truskawek dostarczoną osobiście przez prezydenta. Do tego każde auto miałoby zapewnione dedykowane miejsce parkingowe w Śródmieściu.
Do tego zniknęłyby korki, słońce świeciłoby cały rok a ludzie przestaliby umierać!
Ale czego się spodziewać, skoro w dogorywajacym  Lublinie kolejna kadencja to PO, a wiadomo co mówi PO: 'piniendzy, nima, i ni będzie,' TE maja sie znaleść w kieszeniach Polaków.
 Pisowskie burki czy nie widzicie, że wasza mowa pogardy i nienawiści przynosi odwrotny skutek, niż planowali wasi mocodawcy od propagandy?
 Pisowskie burki czy nie widzicie, że wasza mowa pogardy i nienawiści przynosi odwrotny skutek, niż planowali wasi mocodawcy od propagandy? rozwiń
Avatar
xxx / 22 listopada 2019 o 13:23
-4
Władze Lublina walczą z turystami i gośćmi, a przecież to oni utrzymują Lublin w wegetacji, bo mieszkańców Lublina  stale  ubywa.
 A co na to twój psychoterapeuta?
Avatar
. / 22 listopada 2019 o 12:31
+1
hahaha nawet w Warszawie jest taniej:    pierwsza godzina – 3,00 zł,    druga godzina – 3,60 zł,    trzecia godzina – 4,20 zł,    czwarta i kolejne godziny – po 3,00 zł.
 W Warszawie już zapowiedziano, że w przyszłym roku będą podwyżki za parkowanie w SPP i wcale nie będzie taniej niż w Lublinie.
Avatar
Lubelak / 22 listopada 2019 o 12:18
+3
Chore miasto, chore decyzje. Dajcie mi wypłatę jak w Warszawie czy Krakowie to będe płacić . Zarobki głodowe a ceny europejskie. I jeszcze podatek od nieruchomosci od stycznia 2020 w górę !!!! Paranoja !!!! Ojjj to będzie ostatnia kadencja .... będzie bolało ojjj będzie
Avatar
Osa / 22 listopada 2019 o 11:56
+2
czy w nast kadencji bury zastąpi zuka ?
 Nie. Mucha.
Avatar
Gość / 22 listopada 2019 o 11:41
+2
czy w nast kadencji bury zastąpi zuka ?
Avatar
sprawa honoru / 22 listopada 2019 o 10:48
+4
"do wyroku jestem prezydentem" - a P0 wyroku ?
Avatar
. / 22 listopada 2019 o 10:02
0
Ciekawe jak będą to sprawdzać. Mogę być zameldowany w Lublinie i mieć auto zarejestrowane na teścia albo szwagra, którzy mieszkają poza Lublinem.
 Mylisz się i to bardzo... Wtedy to nie ty masz auto, a twój teść lub szwagier jest właścicielem. Swoją drogą śmierdzi to przekrętem i ukrywaniem dochodu przed US.
Avatar
Gość / 22 listopada 2019 o 10:01
+4
To jest ostatnia kadencja zuka i może robić co chce.
Zobacz wszystkie komentarze 88

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Interaktywna wystawa "Star Wars" w Nowym Jorku. Przed wejściem tłumy fanów
film

Interaktywna wystawa "Star Wars" w Nowym Jorku. Przed wejściem tłumy fanów 0 0

Nowy Jork, Stany Zjednoczone. W piątek (06.12) odbyło się oficjalne otwarcie interaktywnej wystawy "Star Wars" w nowojorskim Dolby SoHo.

Ulice i place w Świdniku z nowym oświetleniem? Urzędnicy chcą wymienić tysiąc opraw lamp

Ulice i place w Świdniku z nowym oświetleniem? Urzędnicy chcą wymienić tysiąc opraw lamp 0 0

Urząd Miasta Świdnik chce wymienić 1001 opraw lamp oświetleniowych na nowoczesne i energooszczędne. Urzędnicy zapowiadali, że w piątek złożą wniosek do Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Tragedia nad zalewem. Sobotnia akcja poszukiwawcza już się zakończyła [zdjęcia]
galeria

Tragedia nad zalewem. Sobotnia akcja poszukiwawcza już się zakończyła [zdjęcia] 18 4

Sobotnie poszukiwania prowadzone przez strażaków na Zalewie Zemborzyckim w Lublinie już się zakończyły. Niestety nie udało się odnaleźć młodszego z wędkarzy, w wieku 37 lat. Ciało starszego z mężczyzn - 60-latka z Lublina zostało odnalezione w wodzie przed południem.

Sobota na Zachodnim. Trwają prace na nowym przystanku PKP [zdjęcia]
galeria

Sobota na Zachodnim. Trwają prace na nowym przystanku PKP [zdjęcia] 22 11

Mimo chłodu trwają prace na nowym przystanku kolejowym Lublin Zachodni, na którym - przynajmniej teoretycznie - już w następną niedzielę (15 grudnia) powinien stanąć pierwszy pociąg osobowy

"Na placu budowy panuje straszny bałagan". Budują wiadukt, ale śmiecić nie powinni
Alarm 24
galeria

"Na placu budowy panuje straszny bałagan". Budują wiadukt, ale śmiecić nie powinni 0 6

Po naszej interwencji PKP-PLK wezwało wykonawcę modernizacji linii kolejowej nr 7 do oczyszczenia terenu przy wiadukcie w Czesławicach z zalegających w tym miejscu odpadów. Informację o problemie z utrzymaniem czystości otrzymaliśmy od czytelnika.

Kto korzystał z darmowej reklamy w kinie? Dyrektor Chełmskiego Domu Kultury tłumaczyła się z nieprawidłowości

Kto korzystał z darmowej reklamy w kinie? Dyrektor Chełmskiego Domu Kultury tłumaczyła się z nieprawidłowości 0 6

Po raz pierwszy w historii chełmskiego samorządu sprawa takiego kalibru została wprowadzona na obrady sesji Rady Miasta, a głos zabrała sama zainteresowana Małgorzata Paździor-Król. Dyrektor ChDK tłumaczyła się z porozumień z kontrahentami domu kultury, którym placówka zapewniała przez ostatnie lata reklamę w kinie.

Ruch Społeczny Kobiet na Działalności kontra ZUS. Przedsiębiorcze matki postawiły się urzędnikom
Magazyn

Ruch Społeczny Kobiet na Działalności kontra ZUS. Przedsiębiorcze matki postawiły się urzędnikom 29 19

Nawet kilkaset tysięcy złotych musiałyby zwrócić właścicielki firm - także z naszego województwa - po tegorocznych kontrolach ZUS. Zdaniem urzędników korzystały ze świadczeń, które im się nie należały.

Spektakl dla dzieci "Skejciołek" w Warsztatach Kultury
8 grudnia 2019, 14:30

Spektakl dla dzieci "Skejciołek" w Warsztatach Kultury 0 0

Warsztaty Kultury (ul. Grodzka 5a) zapraszają najmłodszych widzów wraz z opiekunami na pokaz spektaklu "Skejciołek", który odbędzie się 8 grudnia o godz. 14.30.

Mirosław Hajdo (Motor Lublin): Możemy pójść tylko w dobrym kierunku

Mirosław Hajdo (Motor Lublin): Możemy pójść tylko w dobrym kierunku 0 8

Rozmowa z Mirosławem Hajdą, trenerem Motoru Lublin

Wypadek pod Puławami. Mężczyzna przygnieciony przez pień upadającego drzewa
galeria

Wypadek pod Puławami. Mężczyzna przygnieciony przez pień upadającego drzewa 16 6

W piątek w Bronowicach (gm. Puławy) 45-letni mężczyzna został przygnieciony przez pień upadającego drzewa. W ciężkim stanie trafił do szpitala.

W Zalewie Zemborzyckim znaleziono ciało zaginionego mężczyzny. Strażacy i policjanci szukają drugiego
galeria

W Zalewie Zemborzyckim znaleziono ciało zaginionego mężczyzny. Strażacy i policjanci szukają drugiego 45 10

Trwa akcja poszukiwawcza na Zalewie Zemborzyckim. Policjanci i strażacy szukali tam od rana dwóch zaginionych mężczyzn. Ciało jednego z nich już udało się znaleźć.

Tragedia w Szczyrku. Kto odpowie za śmierć ośmiu osób?
Wideo
film

Tragedia w Szczyrku. Kto odpowie za śmierć ośmiu osób? 0 0

Wybuch gazu zrównał ich dom z ziemią. Zginęło osiem osób - dwa małżeństwa oraz czwórka dzieci. Najmłodsze z nich miało trzy lata. Co było przyczyną tragedii, która wstrząsnęła całym krajem?

Lubelskie: Martwy mężczyzna znaleziony w altance działkowej

Lubelskie: Martwy mężczyzna znaleziony w altance działkowej 47 2

Jeden z policjantów włodawskiej komendy odnalazł podczas czynności służbowych mężczyznę, który nie dawał oznak życia.

Wisła i Azoty Puławy wzięły udział w akcji Szlachetna Paczka [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Wisła i Azoty Puławy wzięły udział w akcji Szlachetna Paczka [zdjęcia, wideo] 0 2

Kluby sportowe z Puław ponownie przyłączyły się do akcji Szlachetna Paczka. Zakupy dla potrzebujących robili zarówno szczypiorniści Azotów Puławy, jak i piłkarze Wisły.

Ofiar szukali w gazecie z ogłoszeniami. Jeden ze skazanych to były policjant i kandydat na radnego

Ofiar szukali w gazecie z ogłoszeniami. Jeden ze skazanych to były policjant i kandydat na radnego 10 9

Zakończył się proces grupy, oskarżonej o wyłudzanie mieszkań od ludzi w trudnej sytuacji finansowej. Wszyscy zostali skazani na kary więzienia. Wśród oskarżonych jest były policjant i kandydat na radnego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.