Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 grudnia 2019 r.
20:52

Lublin: Piesi mają zielone, ale muszą uciekać z drogi. Bo kierowcy łamią prawo

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
44 33 A A
Nie łamiąc przepisów z ul. 1 Maja można wyjechać tylko w prawo lub lewo
Nie łamiąc przepisów z ul. 1 Maja można wyjechać tylko w prawo lub lewo (fot. Krzysztof Mazur)

Miasto zmienia organizację ruchu koło pl. Bychawskiego. Nowe oznakowanie będzie podobne do tego, które obowiązywało podczas przebudowy ronda przy Gali, gdzie jeszcze w tym roku ma być włączona sygnalizacja. Nie będzie za to zmian na ul. 1 Maja, gdzie wielu kierowców łamie prawo, jadąc wprost na pieszych

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nie łamiąc przepisów z ul. 1 Maja można wyjechać tylko w prawo (do pl. Bychawskiego) lub lewo (w ul. Wolską). Wielu kierowców nie przejmuje się znakami i jadą na wprost w ul. Kunickiego.

– Stwarza to poważne zagrożenie, ponieważ w tym samym czasie zielone światło mają piesi – alarmuje nas Czytelnik. Rzeczywiście, sygnalizacja jest zaprogramowana tak, że równocześnie z zielonym światłem dla samochodów wyjeżdżających z ul. 1 Maja zapala się zielone dla pieszych przechodzących przez ul. Kunickiego. Nie byłoby to problemem, gdyby kierowcy przestrzegali przepisów.

Zajęcie dla drogówki

Jadących na wprost jest wielu. – Kierowcy, gdy widzą dużą liczbę pieszych, zazwyczaj orientują się, co zrobili, ale i tak jest za późno – relacjonuje Czytelnik. – Byłem świadkiem, jak dwóch pieszych było prawie przejechanych. Ledwo uciekli przed maską pojazdu, a kierowca odjechał, zapewne przekonany o swojej racji. – Przyglądamy się tej ulicy i będziemy reagować na wykroczenia – deklaruje Kamil Gołębiowski, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji.

Wczoraj na ul. 1 Maja pojawili się robotnicy, którzy zdzierali z asfaltu żółte, tymczasowe oznakowanie. Ratusz zapowiada, że nie przywróci tu możliwości jazdy na wprost. – Kierowcy będą mogli skręcać w prawo lub lewo – mówi Dariusz Działo, dyrektor Wydziału Zarządzania Ruchem Drogowym i Mobilnością w Urzędzie Miasta. Tłumaczy, że umożliwiając jazdę prosto trzeba by skrócić zielone światło kierowcom wyjeżdżającym z innych ulic.

Co jeszcze tutaj zmienią

Utrzymany ma być obecny podział pasów ruchu na jezdni pl. Bychawskiego prowadzącej w stronę ul. Kunickiego. Prawy pas będzie przeznaczony dla skręcających w prawo, środkowy dla jadących w prawo lub na wprost, a lewy posłuży jadącym prosto lub w lewo. Inaczej ma być za to zaprogramowana sygnalizacja świetlna.

– Do końca roku wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu na zjeździe z pl. Bychawskiego w ul. Lubelskiego Lipca ’80 na odcinku od ul. Kunickiego – zapowiada Grzegorz Jędrek z biura prasowego w lubelskim Ratuszu. – Projekt dla tego odcinka zakłada wydłużenie wydzielonego pasa ruchu dla skręcających w lewo w ul. Lubelskiego Lipca ’80. Celem tej zmiany jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa i zwiększenie przepustowości lewoskrętu.

Mniej zadowoleni mogą być kierowcy na rondzie obok Gali. Na razie sygnalizacja działa tu w trybie pulsującego żółtego światła i ruch odbywa się płynnie. Niebawem światła mają być przełączone w tryb kolorowy. Kiedy to nastąpi? – Do końca roku – zapowiada Jędrek.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Komentarze 33

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 19 grudnia 2019 r. o 21:22
+19
Bardzo proszę nie włączać świateł przy Gali. Teraz jest bezpiecznie i bez korków.
Avatar
Gość / 19 grudnia 2019 r. o 21:49
+17
"Na razie sygnalizacja działa tu w trybie pulsującego żółtego światła i ruch odbywa się płynnie. Niebawem światła mają być przełączone w tryb kolorowy." - o czym to świadczy?
Avatar
Antoni / 20 grudnia 2019 r. o 10:34
+16
przejazd przez okolice Dworca PKP to owoc inżynierów-geniuszy kilku specjalności
Avatar
Gość / 20 grudnia 2019 r. o 08:58
+15
Przychodzi urzędnik i myśli przez 8 godzin co by tu jeszcze spier...
Avatar
Kierowca / 19 grudnia 2019 r. o 22:58
+15
W tym miejscu nawet policja jeździ prosto łamiąc przepisy.
Avatar
Obserwator JW / 20 grudnia 2019 r. o 06:46
+13
Ludzie. Przepisy, znaki, światła powinny być jednoznaczne, informujące jak kierowca ma jechać. Tutaj nie ma czasu na dylematy i dyskusję. Dosłownie w ułamku sekund kierujący musi podjąć decyzję. A Wy tu piszecie powinno być tak albo inaczej. Tam gdzie w grę wchodzi bezpieczeństwo pieszego ( nie ma żadnych szans w kolizji z samochodem ) sytuacja powinna być niezwykle klarowna.
Avatar
Gość / 19 grudnia 2019 r. o 22:29
+12
Tam byly w trakcie remontu żółte strzałki w prawo i lewo ale obecnje sie starły zatem za ten balagan odpowiada zarządca drogi i nie mjejcie pretensji do kierowców że nie jadą zgodnie z nieistniejącymi znakami.
Avatar
q / 19 grudnia 2019 r. o 23:09
+10
To skrzyżowanie jest tak zajebiście popieprzone... wprowadziliby tam rondo, ale większość kierowców takiego wynalazku też nie ogarnia i obawiam się, że i to by nie pomogło.
Avatar
Gość / 20 grudnia 2019 r. o 11:49
+9
Sam swego czasu tak pojechałem a potem nieświadom dzwoniłem na 112 niech sprawdzą sygnalizatory bo coś jest nie tak. Jeżdżę tamtędy raz na rok, znaków nawalone, jak się wyjeżdża można nie zauważyć najważniejszego nakazu - rzut okiem na strzałkę na wprost i człowiek na pewniaka jedzie prosto. Znaki mają się uzupełniać a nie być sprzeczne. Korekta poziomego niezbędna, dopiero z artykułu się dowiedziałem że źle zrobiłem
Avatar
Gość / 20 grudnia 2019 r. o 09:37
+9
powiedzcie mi co za geniusz wymyślił takie światła które są głównie na skrzyżowaniach..chodzi o to że jak zawczasu nie nacisnę przyciska to nie zaświeci mi się zielone ..nawet jak się spóźnię dosłownie sekundę to i tak jest czerwone mimo że obok stoją auta na swoim czerwonym i nikt się nie może ruszyć..i tak pieszy stoi kolejne kilka minut naciskając przycisk kilka razy aby mu się zaświeciło zielone kiedy obok wzdłuż auta będą jechały swoim zielonym...Dlaczego te światła nie są tak automatyczne że skoro same się zaświecają zielone czy czerwone dla samochodów to dlaczego automatycznie w tym czasie dla pieszych nie jest włączane same zielone czy czerwone tak jak jadą samochody obok... Kierowca sobie podjeżdża pod światła i czeka sobie w aucie aż się światła same zapalą a dla pieszego same światła się nie zapalą dopóki ten nie naciśnie przycisku i bywa tak że jest czerwone i dla pieszego i dla samochodów...paranoja...powinny się światła automatycznie zaświecać i dla aut i dla pieszych skoro i tak auta stoją na swoim czerwonym a pieszy nie może przejść bo mu też świeci czerwone bo się sekundę spóźnił i wtedy przycisk nie reaguje...trzeba czekać na następna zmianę świateł...
powiedzcie mi co za geniusz wymyślił takie światła które są głównie na skrzyżowaniach..chodzi o to że jak zawczasu nie nacisnę przyciska to nie zaświeci mi się zielone ..nawet jak się spóźnię dosłownie sekundę to i tak jest czerwone mimo że obok stoją auta na swoim czerwonym i nikt się nie może ruszyć..i tak pieszy stoi kolejne kilka minut naciskając przycisk kilka razy aby mu się zaświeciło zielone kiedy obok wzdłuż auta będą jechały swoim zielonym...Dlaczego te światła nie są tak automatyczne że skoro same się zaświecają zielone czy czerwo... rozwiń
Avatar
xx / 24 grudnia 2019 r. o 17:30
-2
nie wiem kto i skąd pisze "Polski kierowca to potencjalny przestepca, debil, imbecyl i cham. Najgorszy kierowca na swiecie." - protestuję
Avatar
MajorDamage / 21 grudnia 2019 r. o 16:20
+5
Jeżeli były gliniarz organizuje tu ruch to tylko patrzeć kiedy ktoś zginie.
Avatar
Gość / 20 grudnia 2019 r. o 13:04
+6
"Przygladamy się tej ulicy..." i co? Czejacie az ktos zginie? Na Zemborzyckiej tez jezdzą na czerwonym na masę.
Avatar
Gość / 20 grudnia 2019 r. o 12:38
+6
W Polsce stawia się za dużo znaków. Jak się ma w polu widzenia kilkanaście znaków to najczęściej do żadnego się nie zastosuje. Dodatkowym dowodem skretynienia są znaki ograniczenia prędkości (czasami o kilkadziesiąt km) a za 20-30 metrów odwołane.
Avatar
gosc / 20 grudnia 2019 r. o 12:30
+2
Drodzy kierowcy, sytuacja była klarowna, oznakowanie pionowe i poziome barwy żółtej było tożsame, należy mieć też na uwadze że oznakowanie pionowe jest nadrzędne- poziome jest uzupełniające, więc tłumaczenia że kierowca ma mało czasu na zorientowanie jest co najmniej nie na miejscu. Patrzmy na znaki i jedzmy wolnej, wtedy będzie bezpieczniej.
Avatar
Gość / 20 grudnia 2019 r. o 11:49
+9
Sam swego czasu tak pojechałem a potem nieświadom dzwoniłem na 112 niech sprawdzą sygnalizatory bo coś jest nie tak. Jeżdżę tamtędy raz na rok, znaków nawalone, jak się wyjeżdża można nie zauważyć najważniejszego nakazu - rzut okiem na strzałkę na wprost i człowiek na pewniaka jedzie prosto. Znaki mają się uzupełniać a nie być sprzeczne. Korekta poziomego niezbędna, dopiero z artykułu się dowiedziałem że źle zrobiłem
Avatar
Mieszkaniec85 / 20 grudnia 2019 r. o 11:11
+2
Pierwszeństwo znaków pionowych nad poziomymi wynika z przepisów. Znaki poziome nie zamalowane jak należy i ślepi kierowcy jeżdżący na pamięć robią swoje. Wymiana sygnalizatorów na takie z oznaczeniami skrętów bezkolizyjnych mogłyby pomóc, zastanowiłby się jeden z drugim "dlaczego mi się świeci na zielono strzałka jak ja chcę prosto?" Do tego patrol policji regularnie na przystanku. Nauka by była i wpływy do kasy też.
Avatar
Antoni / 20 grudnia 2019 r. o 10:34
+16
przejazd przez okolice Dworca PKP to owoc inżynierów-geniuszy kilku specjalności
Avatar
Gość / 20 grudnia 2019 r. o 09:52
+4
Polski kierowca to potencjalny przestepca, debil, imbecyl i cham. Najgorszy kierowca na swiecie.
Avatar
Gość / 20 grudnia 2019 r. o 09:37
+9
powiedzcie mi co za geniusz wymyślił takie światła które są głównie na skrzyżowaniach..chodzi o to że jak zawczasu nie nacisnę przyciska to nie zaświeci mi się zielone ..nawet jak się spóźnię dosłownie sekundę to i tak jest czerwone mimo że obok stoją auta na swoim czerwonym i nikt się nie może ruszyć..i tak pieszy stoi kolejne kilka minut naciskając przycisk kilka razy aby mu się zaświeciło zielone kiedy obok wzdłuż auta będą jechały swoim zielonym...Dlaczego te światła nie są tak automatyczne że skoro same się zaświecają zielone czy czerwone dla samochodów to dlaczego automatycznie w tym czasie dla pieszych nie jest włączane same zielone czy czerwone tak jak jadą samochody obok... Kierowca sobie podjeżdża pod światła i czeka sobie w aucie aż się światła same zapalą a dla pieszego same światła się nie zapalą dopóki ten nie naciśnie przycisku i bywa tak że jest czerwone i dla pieszego i dla samochodów...paranoja...powinny się światła automatycznie zaświecać i dla aut i dla pieszych skoro i tak auta stoją na swoim czerwonym a pieszy nie może przejść bo mu też świeci czerwone bo się sekundę spóźnił i wtedy przycisk nie reaguje...trzeba czekać na następna zmianę świateł...
powiedzcie mi co za geniusz wymyślił takie światła które są głównie na skrzyżowaniach..chodzi o to że jak zawczasu nie nacisnę przyciska to nie zaświeci mi się zielone ..nawet jak się spóźnię dosłownie sekundę to i tak jest czerwone mimo że obok stoją auta na swoim czerwonym i nikt się nie może ruszyć..i tak pieszy stoi kolejne kilka minut naciskając przycisk kilka razy aby mu się zaświeciło zielone kiedy obok wzdłuż auta będą jechały swoim zielonym...Dlaczego te światła nie są tak automatyczne że skoro same się zaświecają zielone czy czerwo... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 33

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 17-19 września

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 17-19 września

W weekend każdy fan sportu powinien znaleźć coś dla siebie. Piłkarzy Motoru Lublin i Wisły Puławy czekają kolejne domowe spotkania. Już w piątek MKS FunFloor Perła zmierzy się za to w hali Globus z ekipą Młyny Stoisław Koszalin. W niedzielę zagra za to Polski Cukier Pszczółka Start, a walkę o złoty medal z Betard Spartą Wrocław rozpoczną także żużlowcy Motoru. Ciekawych wydarzeń będzie jednak więcej.

Przegląd tygodnia, czyli w puszczy jak w rodzinie

Przegląd tygodnia, czyli w puszczy jak w rodzinie

Autorski przegląd wydarzeń tygodnia.

Budżet Lublina 2022. Które opłaty w górę?

Budżet Lublina 2022. Które opłaty w górę?

Ratusz chce podnieść w przyszłym roku podatek od nieruchomości, czynsze za mieszkania komunalne i podatek od środków transportowych. Zamrożone mają być opłaty za wywóz odpadów i parkowanie. Takie plany na 2022 r. ogłosił wczoraj prezydent.

Pierwsza strona Dziennika w piątek 17 września

Pierwsza strona Dziennika w piątek 17 września

Koło Lublina Amstafy rozszarpały maltańczyka. Wśród mieszkańców wrócił strach [drastyczne naganie]
wideo
film

Koło Lublina Amstafy rozszarpały maltańczyka. Wśród mieszkańców wrócił strach [drastyczne naganie]

Boimy się, że to się powtórzy – mówią mieszkańcy podlubelskiej Elizówki, gdzie cztery rozwścieczone amstafy rozszarpały małego maltańczyka. Prokuratura zwróciła psy właścicielce. – Ona nie panuje nad tymi zwierzętami – twierdzą zaniepokojeni mieszkańcy.

W weekend Święto Roweru w Lubartowie
19 września 2021, 8:00

W weekend Święto Roweru w Lubartowie

Święto Roweru znów w Lubartowie! Impreza sportowa, która od lat cieszy się ogromną popularnością, odbędzie się już po raz 27. Na uczestników czeka aż 6 tras o zróżnicowanej trudności. W tym roku wydarzenie odbędzie się 19 września. Start na parkingu PSB Mrówka (ul. Nowodworska 34).

Niemieckie wojsko już zbliża się do Tomaszowa Lubelskiego
zdjęcia
galeria

Niemieckie wojsko już zbliża się do Tomaszowa Lubelskiego

Od czwartku do miasta zbliża się grupa zabytkowych pojazdów. To pierwsi uczestnicy tegorocznych obchodów 82 rocznicy Bitew pod Tomaszowem. Są jeszcze wejściówki na niedzielną rekonstrukcję.

Sukces Polek na Mistrzostwach Świata w Rosji. Tarnowianka ze złotem, a lublinianka z brązem

Sukces Polek na Mistrzostwach Świata w Rosji. Tarnowianka ze złotem, a lublinianka z brązem

Złotego medalu nie było, ale lublinianka Aleksandra Mirosław zdobyła brązowy medal Mistrzostw Świata we wspinaczce sportowej w Moskwie w konkurencji na czas. Triumfatorką imprezy została tarnowianka Natalia Kałucka, a srebro trafiło w ręce Rosjanki Iulii Kapliny

MKS FunFloor Perła - Młyny Stoisław Koszalin. Wreszcie u siebie

MKS FunFloor Perła - Młyny Stoisław Koszalin. Wreszcie u siebie

MKS FunFloor Perła Lublin zagra w piątek z Młynami Stoisław Koszalin. To pierwszy mecz w tym sezonie, który odbędzie się w hali Globus. Początek zawodów zaplanowano na godz. 18

Bury na białym koniu. Czy senator będzie kandydował na prezydenta Lublina?
zdjęcia

Bury na białym koniu. Czy senator będzie kandydował na prezydenta Lublina?

Oni żalili mu się na Ratusz, on przytakiwał i podsuwał recepty: po pół miliona rocznie i większy wpływ na decyzje. Tak wyglądało spotkanie senatora Jacka Burego z przedstawicielami lubelskich rad dzielnic. Czy to wstęp do wyścigu po władzę w mieście?

W Lublinie jest darmowa wypożyczalnia rowerów

W Lublinie jest darmowa wypożyczalnia rowerów

Przez miesiąc ma działać bezpłatna wypożyczalnia rowerów uruchomiona przez miasto obok Zalewu Zemborzyckiego - obok alejki prowadzącej z nowej pętli autobusowej do zalewu.

Czy lubelski PiS się ugnie ws. LGBT? Wiceminister pisze do marszałka

Czy lubelski PiS się ugnie ws. LGBT? Wiceminister pisze do marszałka

Członek rządu odpowiedzialny za fundusze unijne pisze do samorządowców. Uczula, że przyjęte przez nich prawo może zaszkodzić. Chodzi o miliardy z UE. Lubelskie ma tzw. uchwałę anty-LGBT.

Padwa Zamość i AZS AWF Biała Podlaska zaczynają nowy sezon

Padwa Zamość i AZS AWF Biała Podlaska zaczynają nowy sezon