Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 czerwca 2014 r.
22:02
Edytuj ten wpis

Lublin świętuje 100. urodziny Jana Karskiego

O lubelskich obchodach setnej rocznicy urodzin Jana Karskiego mówi Jacek Woźniak, sekretarz Towarzystwa Jana Karskiego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W Lublinie będziemy obchodzić 100 rocznicę urodzin bohatera Polski, Stanów Zjednoczonych i Izraela. Kiedy?

- 23 i 24 czerwca br. Tego drugiego dnia przypada dokładnie stulecie, kiedy przyszedł na świat.

Czego możemy się spodziewać?

- Wspólnie z Uniwersytetem Marii Curie Skłodowskiej i jego Wydziałem Politologii przygotowaliśmy konferencję "Jan Karski. Misja kompletna”. Jej pierwszy dzień przebiegać będzie w Jeszywie Mędrców Lublina. Zaplanowano wystąpienia dotyczące motywów żydowskich w biografii bohatera, o których będą traktować wystąpienia m.in. profesora Richarda Pipesa z Harvard University, laureata Nagrody Orła Jana Karskiego, która zostanie właśnie w Jeszywie wręczona.

Planujemy także wystąpienia i prezentacje wystąpień o Janie Karskim. Odtworzony zostanie unikalny zapis wideo nieżyjącego już rabina z Jedwabnego Jacoba Bakera oraz podobny zapis przewodniczącego International Society for Yad Vashem Elie Zborowskiego, który odszedł od nas przed rokiem.

O "świętości” Jana Karskiego mówić będzie profesor Michael Szporer z University of Maryland, dla którego Jan Karski był mentorem i z którym się przyjaźnił. Niewątpliwie interesującego wystąpienia można spodziewać się po profesorze Feliksie Tychu, długoletnim dyrektorze Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie, który, mimo nie najlepszego zdrowia, chce dotrzeć na konferencję.

Podobnie - profesor Jerzy Holzer, wybitny historyk Uniwersytetu Warszawskiego i promotor doktoratu Jana Karskiego w tej uczelni. Będzie Andrzej Rosner, wydawca polskiej wersji słynnego bestselleru wojennego Jana Karskiego "Tajne państwo”. Wystąpi autor opracowania i przekładu tej książki na język polski, biograf Bohatera - Waldemar Piasecki.
Po sesji udamy się do Nałęczowa, gdzie w willi "Gioia” należącej niegdyś do ministra spraw zagranicznych II RP Józefa Becka i jego małżonki Jadwigi, a obecnie profesora Stanisława Burzyńskiego z Houston odbędzie się debata Okrągłego Stołu, na temat tego, co nam pozostawił w swym intelektualnym i duchowym przekazie Jan Karski. Wezmą w nim udział także członkowie najbliższej rodziny Bohatera.

Co w dniu następnym?

- Miejscem obrad drugiego dnia będzie Zamek Lubelski. To miejsce, które Jan Karski znał bardzo dobrze, bo odbywały się tu promocje jego dwóch książek "Wielkich mocarstw wobec Polski” i "Tajnego państwa”. Tak samo, jak z jego udziałem, tak teraz obrady potoczą się w sali malarstwa polskiego z monumentalną "Unią Lubelską” Jana Matejki i innym obrazem mistrza "Przyjęciem Żydów do Polski”, bardzo lubianym przez Jana Karskiego.

Zapowiedziano już wystąpienia, referaty i posłania m.in. Elie Wiesela, noblisty i przyjaciela Bohatera, Aleksandra Kwaśniewskego, rektora Georgtown University z czasów profesury Karskiego - Ojca Prof. Leo O'Donovana, rektora UMCS prof. Stanisława Michałowski, prezydenta RP, córki chrzestnej i bratanicy Jana Karskiego - dr Wiesławy Kozielewskiej-Trzaski i jego siostry ciotecznej Edwardy Natkańskiej.

Przybędzie z Waszyngtonu student Profesora, a dziś sam profesor i znany politolog amerykański Joshua Muravchik z Johns-Hopkins University, polscy profesorowie: Iwona Hofman, Zbigniew Gnat-Wieteska, Adam Redzik, Wojciech Skóra, Mariusz Maszkiewicz oraz dr hab. Adrian Tyszkiewicz, ojciec dr Stanisław Cieślak, dr Ihor Zeman ze Lwowa oraz Mikołaj Siekierski, poseł Ryszard Kalisz, Janusz Potępa, red. Waldemar Piasecki.
Spodziewamy się także obecności naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha i księdza biskupa profesora Tadeusza Pieronka.

Będzie to próba sportretowania Jana Karskiego od młodości, poprzez studia, służbę wojskową i służbę dyplomatyczną, czyli wszystko to, co przygotowało go do późniejszej misji wojennej. Będzie o jego związkach z jezuitami trwającymi od dziecka po jezuicki Georgetown University oraz o związkach z ruchem rotariańskim.

Wręczone zostaną także Nagrody Orła Jana Karskiego

- Tak. Jedna oczekująca - dla prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego oraz dwie tegoroczne dla Rodziny Kozielewskich, która wydała na świat Bohatera i Rotary International.

Konferencja ma bardzo zacnych patronów honorowych.

- Są nimi laureat Pokojowej Nagrody Nobla Elie Wiesel, Aleksander Kwaśniewski, Mosze Kantor, prezydent Europejskiego Kongresu Żydów, Michael Schudrich, naczelny rabin Polski i prezydent Lublina Krzysztof Żuk. Rozmawiamy także z dwoma innymi bardzo poważnymi uczestnikami w tej roli.
Prezydent Lublina Krzysztof Żuk podejmuje gości konferencji uroczystym obiadem.

- Tak. To znaczący gest, za który jesteśmy wdzięczni. Jako Towarzystwo strzegące pamięci Jana Karskiego odbieramy go jak wstęp do dalszej współpracy z miastem w dziele dokumentowania związku Jana Karskiego z Lublinem. To wartość sama w sobie.

Najważniejsze elementy tej wartości?

- Pochodzą z okresu wojennego i licznych konspiracyjnych przyjazdów do samego Lublina, jak i innych miejscowości: Puław (i okolic), Izbicy. Związek z Kazimierzem Dolnym jeszcze sprzed wojny, co dokumentuje m.in. tablica pamiątkowa na kamienicy Sarzyńskich. Doktorat honorowy UMCS w 1995 roku. Honorowe członkostwo Kazimierskiego Klubu Rotary. Ulica Jana Karskiego w Lublinie.

Wreszcie Towarzystwo Jana Karskiego, jakie założyliśmy tu, a nie gdzie indziej parę miesięcy po Jego śmierci. Nie mówiąc o wizytach Jana Karskiego w Lublinie i Kazimierzu ilekroć przybywał do Polski. Teraz obchodzimy tu w postaci konferencji 100. rocznicę urodzin. Jest na czym budować i być może napotkamy w tej materii większy poziom partnerstwa.

Rozmawiał Patryk Małecki

Pozostałe informacje

Premier Donald Tusk

Donald Tusk w orędziu: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków, super silną i nowoczesną – armię do wygrywania

Czasy są trudne, do polityki światowej wraca niepewność, brutalność i egoizm; wojna przestała być abstrakcją - podkreślił w czwartkowym orędziu telewizyjnym orędziu premier Donald Tusk. – Czy mamy się bać? Nie. My mamy być silni – dodał. Zapewnił też: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków.

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Rozmowa z Hansem Nielsenem, legendarnym żużlowcem Motoru Lublin

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej usłyszał ojciec oraz syn, którzy mieli zaatakować ratowników medycznych na oddziale ratunkowym w Łukowie. Według ustaleń byli zniecierpliwieni długim oczekiwaniem na udzielenie pomocy. Obaj byli trzeźwi.

Lutnia Piszczac zainkasowała komplet punktów w spotkaniu z Unią Żabików

W środę i czwartek rozegrane zostały mecze 23. kolejki bialskiej klasy okręgowej

Podział punktów w spotkaniu LZS Sielczyk z Az-Bud Komarówka Podlaska. Orlęta Łuków z nowym trenerem rozbiły Absolwenta Domaszewnica. Victoria Parczew lepsza od Orła Czemierniki

Uciekać przed komendantem – zły pomysł
Kraśnik

Uciekać przed komendantem – zły pomysł

Dynamiczny pościg za przestępcą po ulicach  Kraśnika – sceny jak z filmu akcji miały dziś miejsce przed południem w tym mieście. Uciekał przestępca poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. W bezpośrednim pościgu uczestniczył funkcjonariusz w cywilu oraz zastępca komendanta powiatowego policji w Kraśniku, który jako pierwszy ujął 30-letniego rzezimieszka.

Premier Donald Tusk (z prawej) w towarzystwie posła Michała Krawczyka

Dziś o godzinie 20 premier Donald Tusk wygłosi orędzie

Premier Donald Tusk wygłosi w czwartek o godzinie 20 orędzie – potwierdza podsekretarz stanu w kancelarii premiera Agnieszka Rucińska.

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

Pierwszy mecz finału play-off z Mickiewiczem Kluczbork w piątek o godzinie 17.30

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem Internetu, bardzo dobrze wiesz, że czat wideo nie jest już nowym formatem randek online. Pierwsze losowe wideo czaty Omegle i Chatroulette zostały uruchomione w 2009 roku i szybko zyskały popularność. Nie tylko dzięki temu, że są one wygodne, ale także dlatego że to zupełnie sposób na randkę.

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trwa długi, majowy weekend. Nad bezpieczeństwem na drogach czuwają policjanci ruchu drogowego. Nawet częste kontrole nie zastąpią rozsądku kierowców. Przekonali się o tym dwaj szoferzy. Tuż przed majówką jeden z nich „zarobił” jednorazowo 24 punkty karne, a drugi stracił prawo jazdy.

21 lat w Unii
galeria

21 lat w Unii

1 maja obchodzimy 21. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji przed budynkiem LUW przy ul. Spokojnej w Lublinie nastąpiło uroczyste podniesienie na maszty flag oraz odegranie hymnów Polski i UE.

W sobotę 24 maja wieczorem centrum miasta Puławy zamieni się w rajdowy odcinek specjalny
Puławy

Zbliża się Rajd Nadwiślański. Ściganie wraca na ulice Puław

W sobotę i niedzielę, 24 i 25 maja, odbędzie się Rajd Nadwiślański. Jeden z odcinków specjalnych, tak jak przed laty, poprowadzony zostanie ulicami Puław. Na kibiców czekać będzie również strefa artystyczno-gastronomiczno-piknikowa.

Briefing prezydent Michała Litwiniuka

"Haniebny happening Grzegorza Brauna". Prezydent Białej Podlaskiej potępia zdjęcie flagi Ukrainy

Prezydent Michał Litwiniuk (PO) potępia „haniebny happening” Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej i zapowiada, że flaga Ukrainy ponownie zawiśnie na fasadzie ratusza. W środę na wiecu wyborczym zwolennicy kontrowersyjnego polityka za jego namową przy użyciu drabiny ściągnęli flagę z budynku urzędu.

Grzegorz Braun (z prawej) ma kłopoty. Uchylenia jego immunitetu domaga się szef resortu sprawiedliwości
polityka

Adam Bodnar chce ukarania Grzegorza Brauna. Za zabranie ukraińskiej flagi

Ekscesy Grzegorza Brauna nie pozostaną bezkarne - oświadczył dzisiaj minister sprawiedliwości Adam Bodnar, odnosząc się do zachowania polityka w szpitalu w Oleśnicy oraz na wiecu w Białej Podlaskiej.

Grafika stworzona przy użyciu SI
magazyn

"Umiem rozmawiać o sensie życia i tworzyć sonety"

O tym czy jest sztuczna inteligencja, do czego służy, jak widzi ludzi i przyszłość społeczeństwa rozmawiamy ze...sztuczną inteligencją. Na nasze pytania odpowiada Chat GPT w wersji 4.o - najpopularniejszy model językowy na świecie.

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas
przyroda

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas

Tuż przed długim weekendem majowym do Janowca wróciły owce. Jest ich 43, a ich zadaniem jest pielęgnacja zamkowego krajobrazu poprzez poprawę tzw. bioróżnorodności parku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

Wyważanie dynamiczne wentylatorów-wałów maszyn inż. mechanik dojazd

Lublin

350,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

33,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Komunikaty