Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 listopada 2020 r.
13:49

Lublin: Tak podzielono budżet obywatelski. Pełna lista zwycięskich projektów

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
23 1 A A
Zalew Zemborzycki
Zalew Zemborzycki (fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

Dziś ogłoszone zostały wyniki głosowania nad podziałem budżetu obywatelskiego na rok 2021. Zwyciężyło 9 projektów ogólnomiejskich i 31 dzielnicowych. Spośród ogólnomiejskich najwięcej głosów zebrał plan urządzenia okolic Zalewu Zemborzyckiego, a spośród dzielnicowych przebudowa chodników na Czubach

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W tym roku do podziału było 12 mln 150 tys. zł. O przeznaczeniu tych pieniędzy zdecydowało ponad 18 tys. mieszkańców miasta. Tyle osób wzięło udział w trwającym dwa tygodnie głosowaniu.

Które pomysły zebrały najwięcej głosów?

Projekty ogólnomiejskie

W tej kategorii największe poparcie zebrała propozycja zmian nad Zalewem Zemborzyckim. Projekt wyceniany na 1,5 mln zł przewiduje remont 1,4 km alejek. Odnawiane mają być głównie alejki na Marinie (ok. 950 m), ale też dojście od ul. Nałkowskich do al. Bryńskiego (droga z zaporą) i dalej w kierunku wyciągu nart wodnych. Dodatkowo wzdłuż Bystrzycy mają stanąć trzy mapy rowerowe. Na takie udogodnienia głosowało 3729 osób.

Drugie miejsce w tej kategorii, z wynikiem 2238 głosów, zajął pomysł posadzenia drzew w każdej z dzielnic Lublina. Konkretne lokalizacje mają być ustalone z Biurem Miejskiego Architekta Zieleni. Wartość projektu to nieco ponad 1 mln zł.

Trzecie miejsce na liście zwycięskich projektów ogólnomiejskich zajął pomysł zainstalowania na terenie Lublina aż tysiąca budek dla jerzyków w miejscach wskazanych przez rady dzielnic. Pomysłodawca zakłada, że na zakup i montaż tysiąca budek wystarczy 67 tys. zł, a wszystko uda się zrobić do końca marca. Propozycję poparło 2003 mieszkańców.

Powyższa trójka wyczerpała całą pulę pieniędzy (ponad 2,5 mln zł) na ogólnomiejskie projekty „twarde”, czyli związane z inwestycjami. Kolejne 1,2 mln zł zarezerwowano na pomysły „miękkie”, dotyczące np. zajęć sportowych czy kulturalnych. Żaden z nich nie mógł kosztować więcej niż 200 tys. zł.

Wśród projektów „miękkich” najwięcej głosów (1248) zebrał projekt „Aktywny Lublin” (koszt 200 tys. zł) przewidujący zajęcia sportowe dla mieszkańców w różnym wieku.

1163 mieszkańców zagłosowało za wydaniem 200 tys. zł na sterylizację i kastrację psów i kotów mających właścicieli oraz kotów wolno żyjących, na znakowanie zwierząt wszczepianymi pod skórę mikroprocesorami oraz promowanie adopcji czworonogów ze schroniska. Kolejne 200 tys. zł na takie same zabiegi u zwierząt ma pochodzić z drugiego, podobnego projektu, który poparło 1052 głosujących.

Z sukcesu mogą się cieszyć również pomysłodawcy Rezerwatu Dzikich Dzieci. Dzięki głosom 1101 osób miasto ma wyłożyć w przyszłym roku 200 tys. zł na urządzenie miejsca do nieskrępowanych zabaw dziecięcych na części terenu użytkowanego niegdyś przez Lubelski Klub Jeździecki.

Na liście miejskich wydatków znaleźć ma się również 200 tys. zł na zajęcia sportowo-rekreacyjne dla młodych mieszkańców Lublina. Mają to być regularne treningi, dwa razy w tygodniu po półtorej godziny, organizowane od lutego do czerwca oraz od września do grudnia. Pomysł zebrał 1025 głosów.

Listę zwycięskich projektów ogólnomiejskich zamyka wyceniana na 133 tys. zł akcja „Goń komara”, która ma się sprowadzać do przeprowadzenia oprysków przeciw komarom na popularnych terenach zielonych w obrębie Lublina.

Projekty dzielnicowe

W tej kategorii na listę zwycięzców załapało się 31 projektów. Na pierwsze miejsce wstrzelił się pomysł promowany przez niezwykle skuteczną w tej kwestii Spółdzielnię Mieszkaniową „Czuby”, która tym razem zapewniła sobie 350 tys. zł na osiedlowe chodniki. Optymistycznie założyła, że wystarczy to na remont chodników w ul. Dziewanny, Jutrzenki i Różanej oraz na oświetlenie przy Biedronki i Tymiankowej 3. Projekt zebrał 1873 głosy.

Drugie miejsce na podium też wywalczyły Czuby, tylko południowa ich część. Dzięki poparciu 1449 mieszkańców za 350 tys. zł odnowiony ma być parking w ul. Szmaragdowej. Na trzecim miejscu (1437 głosów) znalazł się pomysł urządzenia parku centralnego na Felinie.

Co jeszcze wywalczyły poszczególne dzielnice?

* Abramowice: asfalt na ul. Świętochowskiego (250 tys. zł), brakujący odcinek drogi rowerowej w ul. Abramowickiej (100 tys. zł).

* Bronowice: oświetlenie boiska piłkarskiego za szkołami przy Słowiczej (350 tys. zł).

* Czechów Południowy: ścieżka rowerowa wzdłuż al. Solidarności od Kosmowskiej do okolic al. Smorawińskiego (350 tys. zł).

* Czechów Północny: łąka kwietna w ul. Zelwerowicza po przeciwnej stronie niż ekrany akustyczne (50 tys. zł).

* Głusk: projekt obejmujący asfalt i pięć latarni na Przepiórczej, urządzenia na plac zabaw przy Sieciecha, naprawa chodników oraz próg zwalniający w ul. Sieciecha, przeniesienie przystanku autobusowego (350 tys. zł).

* Hajdów-Zadębie: 20 latarni hybrydowych na Hajdowską, Zadębie, Jarmarczną (240 tys. zł).

* Kalinowszczyzna: budowa 35 miejsc parkingowych przy Krzemienieckiej (160 tys. zł).

* Konstantynów: remont ul. Namysłowskiego obejmujący nowy asfalt na 1,2 km drogi, remont chodników, regulacja studzienek (pomysłodawcy twierdzą, że wystarczy na to 350 tys. zł).

* Kośminek: chodnik wzdłuż ul. Franczaka „Lalka” od Doświadczalnej do Skalskiego i od Skalskiego do Inkubatora Przedsiębiorczości (180 tys. zł), drugi zwycięski projekt obejmuje remont ul. Dulęby, chodników ul. Żelaznej, Wspólnej i Elektrycznej obok szkoły, zagospodarowanie terenów zielonych przy Długiej (160 tys. zł).

* Ponikwoda: plac zabaw przy Bluszczowej (306 tys. zł), remont chodnika ul. PCK (44 tys. zł).

* Rury: projekt obejmujący miejsca parkingowe wzdłuż dojazdu do budynku przy Pana Wołodyjowskiego 5, siłownię i tyrolkę obok Orlika przy Wajdeloty, siłownię obok hali sportowej LO przy Wajdeloty oraz boisko obok szkoły przy Balladyny (350 tys. zł).

* Sławin: remont ul. Sempołowskiej od Sławinkowskiej do Jodłowej (350 tys. zł).

* Sławinek: zaprojektowanie ścieżki rowerowej po parzystej stronie al. Warszawskiej od ronda do skansenu i budowa pierwszej części, rocznie miałoby powstawać ok. 280 m trasy (350 tys. zł).

* Stare Miasto: remont i iluminacja Baszty Półokrągłej (300 tys. zł).

* Szerokie: pierwszy projekt obejmuje oświetlenie dojścia od ul. Wygon do pętli przy Wojciechowskiej oświetlenie przejścia od ul. Dąbrówki do ul. Świętego Wojciecha oraz oświetlenie ścieżek do boiska, dodatkowo sześć koszy na śmieci (272 tys. zł), drugi projekt obejmuje oświetlenie ul. Światowida (78 tys. zł).

* Śródmieście: posadzenie drzew przy ul. Ewangelickiej i ul. Zesłańców Sybiru (10 tys. zł), budowa ścieżki rowerowej wzdłuż al. Solidarności między ul. Prusa a zjazdem do PZMot (340 tys. zł).

* Tatary: poszerzenie bocznej jezdni ul. Gospodarczej między budynkami nr 14 i 16 kosztem nieużywanego chodnika wraz z wymianą nawierzchni (350 tys. zł).

* Węglin Południowy: oświetlony ciąg pieszo-rowerowy od Kryształowej do Jantarowej (350 tys. zł).

* Węglin Północny: projekt „Węglin Arena” zakłada wymianę urządzeń placu zabaw przy Judyma 1, wykonanie stałych urządzeń do gry (tenis, teqball, szachy, piłkarzyki), zakup ciągnika-kosiarki do utrzymania boisk, postawienie garażu na ciągnik i wyposażenie boisk w sprzęt (350 tys. zł).

* Wieniawa: budowa parkingu przy skrzyżowaniu ul. Zuchów z Puławską (350 tys. zł).

* Za Cukrownią: budowa brakującego odcinka chodnika i poszerzenie już istniejącego od parkingu przy boiskach Areny Lublin w kierunku Bystrzycy (350 tys. zł).

* Zemborzyce: wiata obok miejsca kąpieli „morsów” przy Bystrzycy tuż za zaporą, rozbudowa pomostu i podestu, stojaki rowerowe, monitoring, ławki, wieszaki, oświetlenie, grill, drzewa, trawnik (350 tys. zł).

Teraz jest skromniej

W tym roku mieszkańcy mieli do wyboru o wiele mniej projektów niż ostatnio. W ubiegłorocznym głosowaniu o pieniądze rywalizowało 149 pomysłów, teraz tylko 91. Mniejsze było też zainteresowanie samym głosowaniem: w zeszłym roku uczestniczyło w nim udział niemal 24 tys. mieszkańców, w tym ponad 18 tys.

Znacznie okrojono też pulę pieniędzy do podziału, bo w ostatnich latach było to 15 mln zł, w tym roku 12 mln 150 tys. zł. – Ze względu na stan epidemii finanse miasta są znacząco obciążone, dlatego zmuszeni byliśmy do zmniejszenia środków przeznaczonych na budżet obywatelski – wyjaśnia Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępczyni prezydenta miasta.

Co wyniknie z wygranej?

Projekty, które wygrały w zakończonym niedawno głosowaniu powinny być wpisane do budżetu Lublina na rok 2021. Teoretycznie każdy z nich powinien być w przyszłym roku zrealizowany, ale zwykle część z nich nie zostaje nawet rozpoczęta. W przypadku niektórych projektów okazuje się też, że ich koszty zostały niedoszacowane. Ponadto wiele pomysłów, które miały być wykonane w tym roku, zostało przez Ratusz „zawieszonych” z powodu „trudnej sytuacji finansowej” miasta. - Zależy nam na zrealizowaniu wszystkich zaległych projektów – deklaruje Urząd Miasta.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 1

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
kronikidewelorozwoju / 12 listopada 2020 r. o 18:06
-25
A jak POdzielono budżet deweloperski? Wiemy, że zależy wam na "zrealizowaniu wszystkich projektów", ale wobec braku jelonków chętnych na apartamĘty i wobec trudności w zaciąganiu chwilówek przez miasto-wydmuszkę, jakaś selekcja była jak mniemam konieczna? Którzy cwaniacy dostali wszystko co chcieli, a których zadowolono częściowo? Np. raczej nie ma szans na realziację nowego stadionu do czarnego pseudo-sportu, który mial zwolnić pod pato-deweloperkę tereny przy zygmuntowskich. (masz srom_K_ jeszcze minusiki?)
Avatar
kronikidewelorozwoju / 12 listopada 2020 r. o 18:06
-25
A jak POdzielono budżet deweloperski? Wiemy, że zależy wam na "zrealizowaniu wszystkich projektów", ale wobec braku jelonków chętnych na apartamĘty i wobec trudności w zaciąganiu chwilówek przez miasto-wydmuszkę, jakaś selekcja była jak mniemam konieczna? Którzy cwaniacy dostali wszystko co chcieli, a których zadowolono częściowo? Np. raczej nie ma szans na realziację nowego stadionu do czarnego pseudo-sportu, który mial zwolnić pod pato-deweloperkę tereny przy zygmuntowskich. (masz srom_K_ jeszcze minusiki?)
Zobacz wszystkie komentarze 1
Temat zamknięty
Nie można dodawać nowych komentarzy.

Pozostałe informacje

Tu zginęli Daria, Damian i Kacper.  Po wypadku policja chce zmian na drodze
galeria

Tu zginęli Daria, Damian i Kacper. Po wypadku policja chce zmian na drodze

Po śmiertelnym wypadku w Opatkowicach (gm. Puławy), w którym 11 listopada zginęło troje młodych ludzi, puławska policja sporządziła wniosek o zmiany w oznakowaniu i zabezpieczeniu felernego odcinka gminnej drogi.

Za cztery lata w Lublinie ma być 3 tys. pojazdów elektrycznych

Za cztery lata w Lublinie ma być 3 tys. pojazdów elektrycznych

Za cztery lata w Lublinie ma być 3 tys. pojazdów elektrycznych – prognozują miejscy urzędnicy, którzy pochwalili się swoim projektem „Strategii rozwoju elektromobilności” na najbliższych 16 lat. Dokument zakłada też zakup elektrobusów i zbudowanie im zajezdni. Do 14 grudnia każdy może zgłosić uwagi do tych planów.

Urzędy Skarbowe w województwie lubelskim. Gdzie załatwić sprawę?

Urzędy Skarbowe w województwie lubelskim. Gdzie załatwić sprawę?

Położone na wschodzie Polski województwo lubelskie posiada 22 oddziały Urzędu Skarbowego, z czego aż 4 zlokalizowane są na terenie Lublina. Powodem tego, jest spora liczba mieszkańców, która musi zostać obsłużona. Kilka oddziałów na terenie całego miasta może skutecznie ograniczyć powstawanie kolejek, które nie są na rękę petentom, ale również Urzędowi Skarbowemu.

Tomografia komputerowa czy rezonans - które badanie wybrać?

Tomografia komputerowa czy rezonans - które badanie wybrać?

Tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny to dwa zupełnie różne badania, które często są mylone przez pacjentów. Przyczyną zapewne jest podobny sposób wykonywania oraz skomplikowane nazwy. Zobacz, kiedy lepszy będzie rezonans, a kiedy zrobić tomografię komputerową.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 1 lutego 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 1 lutego 2020 r.

Izolatorium w Wólce Cycowskiej już działa

Izolatorium w Wólce Cycowskiej już działa

W izolatorium w Wólce Cycowskiej przygotowano 36 miejsc w pokojach jedno- i dwuosobowych.

Konflikt w Biomed-Lublin. Zaskakująca rezygnacja prezesa

Konflikt w Biomed-Lublin. Zaskakująca rezygnacja prezesa

O rezygnacji prezesa „Biomed-Lublin” Marcina Piróga poinformowała dzisiaj spółka. Akcje lubelskiej spółki potaniały na giełdzie.

Wulgaryzmy na meblach, a w szafce odchody. To właścicielka mieszkania zastała po lokatorach

Wulgaryzmy na meblach, a w szafce odchody. To właścicielka mieszkania zastała po lokatorach

Wynajmowanie mieszkania bywa loterią, na której niestety można też wiele przegrać. Dobrze przekonała się o tym mieszkanka Chełma, której po lokatorce zostało zadłużone i zdewastowane mieszkanie.

Drogowcy zaskoczyli grudzień. Nowe utrudnienia w centrum Lublina

Drogowcy zaskoczyli grudzień. Nowe utrudnienia w centrum Lublina

W środę zmieni się organizacja ruchu na ul. Lipowej, gdzie nowe utrudnienia koło cmentarza mogą trwać do początku lutego. Natomiast w piątek drogowcy zajmą kolejny fragment Al. Racławickich, gdzie powinni się uwinąć z pracą do Wigilii.

Dziergają szaliki i czapki dla dzieci z dworca Brześć

Dziergają szaliki i czapki dla dzieci z dworca Brześć

Jedna babcia powiedziała drugiej i tak pocztą pantoflową rozpoczęła się akcja dziergania szalików, czapek i rękawiczek dla dzieci z dworca Brześć.

Siatkarki Tomasovii wygrały już dziewięć meczów z rzędu i są liderkami w swojej grupie

Siatkarki Tomasovii wygrały już dziewięć meczów z rzędu i są liderkami w swojej grupie

Najstarsi górale nie pamiętają tak udanego początku sezonu w wykonaniu Tomasovii. Drużyna Stanisława Kaniewskiego w weekend odniosła wygrane numer osiem i dziewięć w obecnych rozgrywkach. Trzeba dodać, że niebiesko-białe nadal są niepokonane.

Klientów nie ma, koty zostały. "Na naszych gości oraz miłośników zwierząt zawsze można liczyć"

Klientów nie ma, koty zostały. "Na naszych gości oraz miłośników zwierząt zawsze można liczyć"

Kocia kawiarnia Mrau Cafe z ul. Okopowej potrzebuje wsparcia. W związku z pandemią goście nie mogą jej odwiedzać, by cieszyć się smacznym deserem i towarzystwem zwierząt. Koty z ich potrzebami zostały.

Górnik Łęczna jedzie do Olsztyna po drugą wyjazdową wygraną w tym sezonie

Górnik Łęczna jedzie do Olsztyna po drugą wyjazdową wygraną w tym sezonie

Po domowym zwycięstwie nad ŁKS Łódź piłkarze Górnika Łęczna zmierzą się w Olsztynie z tamtejszym Stomilem i powalczą o drugą wygraną na wyjeździe w tym sezonie

Jak dorobić, żeby nie stracić? Ważne informacje dla pracujących emerytów i rencistów

Jak dorobić, żeby nie stracić? Ważne informacje dla pracujących emerytów i rencistów

Od grudnia będzie można więcej dorobić do świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wzrosną kwoty limitów, na jakie muszą uważać pracujący renciści oraz emeryci, którzy nie ukończyli jeszcze wieku emerytalnego.

"Bez kontaktu z pacjentem się nie da". Kolejni studenci wracają do zajęć stacjonarnych
galeria

"Bez kontaktu z pacjentem się nie da". Kolejni studenci wracają do zajęć stacjonarnych

Kolejna grupa studentów Uniwersytetu Medycznego w Lublinie wznowiła dzisiaj zajęcia w trybie stacjonarnym. Mimo trwającej pandemii, uczelnia tłumaczy, że jest to konieczne do skutecznego kształcenia.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.