Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 listopada 2019 r.
20:01

Lublin: Tłumy i emocje na spotkaniu ws. budowy nowego cmentarza i spopielarni [zdjęcia]

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
23 96 A A

Lawinę pytań wywołało ogłoszenie przez Ratusz pomysłów na zagospodarowanie terenów pod nowy cmentarz na Sławinie. Właściciele działek chcą wiedzieć, za ile miasto wykupi ich ziemię. Sąsiedzi nie chcą tutaj spopielarni zwłok, a jeszcze inni pytają, czy nowego cmentarza nie można założyć w zupełnie innym miejscu

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wtorkowe spotkanie poświęcone nowemu cmentarzowi przyciąga spory tłum zainteresowanych, nie tylko właścicieli działek, które miasto przejmie pod kwatery z grobami. Miejscy urzędnicy przekonują, że to coraz pilniejsza potrzeba, bo miejsce na tradycyjne pochówki skończy się na Majdanku już za pięć lat. Na Sławinie wystarczy go na kolejnych 55 lat, co umożliwi pogrzebanie 120 tys. zmarłych.

Tu i nigdzie indziej

Nowe miejsce pochówków ma być wyznaczone przy skrzyżowaniu ul. Bohaterów Września i Zelwerowicza. Ratusz zapewnia, że to jedyna możliwa lokalizacja. – Przeanalizowaliśmy całe miasto – zapewnia Robert Kuryło z Wydziału Planowania w Urzędzie Miasta. Z sali pada pytanie, czy nie łatwiej byłoby powiększyć cmentarz na Majdanku, ale planiści tłumaczą, że to niemożliwe.

– Wszystkie tereny położone na wschód od Bystrzycy mają trudną budowę geologiczną – wyjaśnia Małgorzata Żurkowska, główna urbanistka miasta. Dodaje, że w tej części miasta skały są głęboko spękane i jest duże ryzyko, że toksyny z rozkładających się zwłok skaziłyby podziemne zasoby wody pitnej. Po zachodniej stronie rzeki budowa skał jest inna, a jedynym dużym miejscem nadającym się na cmentarz jest właśnie ta część Sławina.

Chcą dobrze sprzedać

Nowa nekropolia ma być nieco większa od tej na Majdanku. Miasto chce na nią przeznaczyć 50 ha gruntu. – W większości są to tereny prywatne – mówi Kuryło. Właściciele gruntów boją się, czy dostaną odpowiednią zapłatę.

– Gdyby ten teren kupił jakiś deweloper na mieszkania, cena byłaby wyższa – zauważa Zofia Dąbek. – Chcemy, żeby cena nie była radykalnie niższa od tej, jaką płaci deweloper.

Podobnych pytań jest więcej, ale w odpowiedzi nie pada żadna stawka w złotych za metr kwadratowy. Wartość przejmowanych przez miasto działek ma określać rzeczoznawca majątkowy.

– Czym się będzie kierował rzeczoznawca wyceniając grunty pod tę inwestycję? – martwi się Adam Jarosławski, który twierdzi, że ma złe doświadczenia z przejmowaniem przez miasto ziemi pod budowę ul. Bohaterów Września. Urzędnicy zapewniają, że miasto nie może wywierać żadnego nacisku na autora wycen. Właściciele działek nie wydają się przesadnie przekonani.

Nie chcą spopielarni

Wiele emocji budzi spopielarnia zwłok, która mogłaby powstać na nowym cmentarzu. Miejscy planiści wyznaczyli konkretne miejsce pod jej budowę.

– Najbliższe zabudowania są w odległości 400 metrów – mówi Kuryło. Przekonuje, że nie ma nic złego w sąsiedztwie pieca do kremacji zwłok. – Badania, które mamy, mówią, że piec, który pracuje przez cały rok, wytwarza mniej spalin niż jeden sezon ogrzewania domku jednorodzinnego.

– Dlaczego zdecydowaliście, że spopielarnia zwłok ma być w tym miejscu? Dlaczego to ma być tak blisko 40-tysięcznego Czechowa? – oburza się Sławomir Rusin, jeden z mieszkańców uczestniczących w spotkaniu.

W odpowiedzi urzędnicy powtarzają, że bardziej dokuczliwe od spopielarni byłoby osiedle domów jednorodzinnych. – Jeżeli zabudowalibyśmy ten obszar budynkami jednorodzinnymi, czy byłaby mniejsza uciążliwość niż z tego jednego pieca? – pyta Kuryło.

– Kiedy buduje się w dzisiejszych czasach domki, to kupuje się piece na gaz. Proszę nie straszyć ludzi – mówi Magdalena Nosek, obecna w sali aktywistka. Zapewnia, że nie chce zabudowy tego terenu i że popiera urządzenie tu cmentarza. – Ale na innych zasadach – zastrzega, bo w jej ocenie pomysły miejskich planistów mogą zaszkodzić obecnym w tym miejscu gatunkom roślin i zwierząt.

Jest też przeciwna ulokowaniu tu pieca do kremacji. – W każdej spalarni może się zdarzyć awaria – ostrzega Nosek, znana z protestów przeciw zabudowie górek czechowskich. Przypomina, że przez teren przyszłego cmentarza wpada do miasta świeże powietrze. – Nie skazujcie mieszkańców na problemy ze zdrowiem.

Jak to zorganizują

Główne wejście do cmentarza ma powstać przy skrzyżowaniu ul. Bohaterów Września i ul. Zelwerowicza. Przed wejściem ma być plac, a za ogrodzeniem kaplica i dom pożegnań. Wąwóz przebiegający przez środek przyszłego cmentarza ma pozostać wolny od grobów. Pochówki mają być możliwe tylko na wysoczyznach.

Przy nowej nekropolii planowana jest pętla komunikacji miejskiej oraz cztery strefy parkingowe mające pomieścić prawie 1200 pojazdów. Niektórzy martwią się, czy to wystarczy, zwłaszcza w okresie Wszystkich Świętych.

– Czy nie będzie tak, jak jest w przypadku wielu cmentarzy, że nie będzie możliwości dojazdu – martwi się miejski radny Stanisław Brzozowski (PiS). Planiści twierdzą, że liczba miejsc postojowych będzie wystarczająca. – Święta mają to do siebie, że jest jednorazowe nasilenie ruchu – odpowiada Kuryło.

Pokazany przez Urząd Miasta projekt planu zagospodarowania nie przesądza, jak duża część cmentarza ma być przeznaczona pod pochówki tradycyjne, a jaka pod urnowe.

Można zgłaszać uwagi

Do 30 grudnia wszyscy zainteresowani mogą zgłaszać swoje zastrzeżenia i uwagi do proponowanego przez miasto planu zagospodarowania terenu. Dokument jest dostępny na stronach internetowych miasta (lublin.eu) oraz w siedzibie Wydziału Planowania (Wieniawska 14, XI piętro, pokój 1115, do 12 grudnia).

Uwagi wysyłane listownie należy adresować do prezydenta miasta (pl. Łokietka 1, 20-109 Lublin), można też wysłać mail na adres planowanie@lublin.eu. Trzeba pamiętać o dokładnym oznaczeniu nieruchomości, której dotyczy zgłaszana uwaga. Miasto będzie musiało odnieść się do każdej z uwag. Jeśli w efekcie projekt mocno się zmieni, zostanie jeszcze raz wyłożony do publicznego wglądu i procedura zgłaszania uwag zostanie powtórzona. Dopiero po zakończeniu tych formalności projekt trafi do Rady Miasta, do której należy ostateczna decyzja.

Nie tylko cmentarz

Projekt planu zagospodarowania terenu przewiduje też budownictwo jednorodzinne pomiędzy ul. Bohaterów Września a Poligonową. Natomiast wzdłuż ul. Bohaterów Września (po przeciwnej stronie jezdni niż cmentarz) miałyby powstać obiekty usługowe. Na wspomnianym obszarze wyznaczono również przebieg nowych dróg.

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Komentarze 96

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Lukas / 26 listopada 2019 o 20:18
+33
czemu niby ma nie być krematorium w Lublinie? komu to przeszkadza? Ja jestem obywatelem tego miasta i chce byćskremowany i chcę aby taki obiekt był dostępny w Lublinie.
Avatar
Gość / 26 listopada 2019 o 20:24
+31
Trup w ziemi zatruwajacy wody gruntowe jest ok. Jeden komin spopielarni mając setki kominów wokół nie jest ok. Polska logika...
Avatar
Małpa / 26 listopada 2019 o 20:21
+24
Czy pani Nosek może kultywować swoje fobie gdzieś indziej? Proponuję w trosce o zdrowie przeprowadzić się gdzieś pod Włodawę, tam nic nie ma, nawet już mieszkańców. Rządam spopielarni zwłok dla Lublina, to jest potrzebne, cmentarz też gdzieś trzeba ulokować i zawsze będzie to obok kogoś.
Avatar
edek / 26 listopada 2019 o 20:20
+22
wole cmentarz nią kolejne bloki.przynajmniej ciszej i ruch mniejszy.
Avatar
Gość / 26 listopada 2019 o 21:07
+18
Niech wybudują spopielanię wtedy wystarczy mała urna i trochę miejsca w salonie a cmentarze będą niepotrzebne a tak na marginesie właściciele działek woleli by dogadać się z deweloperami bo nieźle płacą niż dać miastu na cmentarz ale niech się kiedyś nie ździwią że nie będzie miejsca na ich pochówek
Avatar
listonosz / 26 listopada 2019 o 20:45
+18
to bardzo dobra lokalizacja nowego cmentarza. Jako sędziwy już mieszkaniec pobliskiego Czechowa, niedługo wybierający się na tamten świat, chciałbym aby moi najbliżsi mogli mnie odwiedzać na cmentarzu w bliskiej odległości a nie na Majdanku. Na Lipową czy Unicką tez mnie nie stać. Siedziałem na tej sali, obserwowałem sąsiadów obok i sami nakręcali się swoimi wypowiedziami. Miasto idzie w dobrym kierunku.
Avatar
Gość / 26 listopada 2019 o 20:14
+18
Już chamy krzyczą, budować cmentarz i spopielarnie zwłok i tyle.
Avatar
po co bić pianę / 27 listopada 2019 o 08:57
+16
Cmentarz na Sławinie był planowany już w latach 80...
Avatar
Małpa / 26 listopada 2019 o 21:17
+16
Dopóki Pani Magdalena wypowiada się publicznie za wszystkich, nawet za tych co mają inne zdanie, musi się liczyć z tym, ze jej osoba i wypowiedzi będą poddane ocenom publicznym.
Avatar
. / 27 listopada 2019 o 06:36
+15
Ratusz robi interes stulecia.... podarował TBV teren poligonu a teraz zabierze prywatnym właścicielom działki na cmentarz... ale miał łeb ten co to wykombinował.
 Z tego co wiem to TBV nabył go od spółki Echo która kupiła go od AWM gdy prezydentem był pruszkowski. Nie wiem kiedy i gdzie podarowało miasto, ale od prawie 20 lat te górki są własnością prywatną.
Avatar
Jan / 30 listopada 2019 o 19:51
+1
A co mają powiedzieć mieszkający przy ul.Lipowej? Przecież tuż obok jest cmentarz i jakoś nikt się nie boi o "skażenie wód gruntowych ". Ale każdy z nich chce być pochowany w trumnie.To jest dopiero paranoja! I te protesty! A może powinni się zastanowić nad tym,że w końcu zabraknie miejsca na takie pochówki.Chcecie zachować nasze miasto dla następnego pokolenia? To powinniśmy zgodzić się na kremację i pochówek w kolumbarium które nie potrzebuje aż tyle miejsca.Tyle w temacie.
Avatar
Gość / 29 listopada 2019 o 17:32
+2
Spopielarnia już dawno powinna powstać. Szkoda, że takich emocji nie wywołuje palenie śmieci i smog.
Avatar
Xxxx / 28 listopada 2019 o 06:19
+1
Gdyby ten teren kupił jakiś deweloper na mieszkania, cena byłaby wyższa – zauważa Zofia Dąbek. – Chcemy, żeby cena nie była radykalnie niższa od tej, jaką płaci deweloper---TO PAZERNA STARA KURWA zdechnie A miasto wtedy zabierze za darmo
Avatar
Doświadczony / 27 listopada 2019 o 22:53
0
"Miasto nie może wpływać na wycenę" to jakim cudem Miasto, które samo zleca wycenę, zmusza rzeczoznawców żeby obniżyli wycenę nieruchomości i odrzuca operat jako rzekomo zawierający błędy ?????? Miasto jest zwyczajnym oszustem !!!
Avatar
km / 27 listopada 2019 o 20:35
-3
A może na górkach czechowskich taki "park naturalistyczny" urządzić. TBV raczej nic tam oprócz bloków nie wybuduje, a miejsce już jest własnością miasta
Avatar
Grace / 27 listopada 2019 o 19:28
+6
W Posdamie mieszkalam przez 14miesiecy w 2002 i 3 roku w pięknej statej ale odnowionej kamienicy, w spokojnym miejscu. Tak z 5miesuecy przed powrotem do Lublina dowiedziałam się taki elegancki duży budynek z kopułą to spalania zwłok. W ige to nie było uciążliwe! Tylko zastanawiałam się na początku dlaczego na takiej bocznej uliczce są aż 3kwiaciarnie koło siebie
Avatar
Gość / 27 listopada 2019 o 17:18
+3
Zawsze komuś nie będzie pasował teren pod cmentarz. Jak na Felinie np, to mieszkańcy z tamtych okolic będą protestować, jak na Bronowicach - to tamci, gdzie zatem ma powstać cmentarz? gdzieś musi ...
Avatar
Gość / 27 listopada 2019 o 17:07
+5
Jeśli nie macie wiedzy, to nie piszcie głupot. Teren na cmentarz w tym miejscu już był dawno temu wskazywany. To nie jest wymysł obecnej ekipy i P. K. Żuka. Wyłożenie planu teraz to efekt poprzednich decyzji
Avatar
nowa branża dla rozwoju / 27 listopada 2019 o 16:28
+3
Za 10 lat to dla bogatych z Loży Deweloperskiej i zaprzyjaźnionych polityków będą mauzolea, polityka zmumifikuja a Ty  biedaku idź do pieca.
 Dokładnie! Ludzie z Wypchanymi Portfelami nawet po śmierci nie chcą obcować z plebsem i dlatego właśnie pomysł nowego cmentarza, gdzie możliwy będzie wykup kwater premium blisko wejścia i powstanie np. aleja zasłużonych deweloperów z mauzoleami na działkach o powierzchni 10 ar. Być może także stworzone zostaną możliwości spekulacji na kwaterach.
Avatar
Puknij się... / 27 listopada 2019 o 16:07
+1
nie ma zgody na krematoria w lublinie!
 Bo ty się nie zgadzasz??????
Zobacz wszystkie komentarze 96

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

W pożarze stracili wszystko. Rodzina Michalskich z Miłocina potrzebuje pomocy

W pożarze stracili wszystko. Rodzina Michalskich z Miłocina potrzebuje pomocy 0 0

Straciliśmy wszystko, nawet wspomnienia poszły z dymem – mówi Angelika Michalska, dorosła córka pani Beaty. W czwartek samotnej matce z Miłocina spłonął dom. Sąsiedzi, urzędnicy, strażacy pospieszyli z pomocą

Zdewastowane samochody na Czechowie. Czytelniczka prosi o pomoc w znalezieniu sprawców
galeria

Zdewastowane samochody na Czechowie. Czytelniczka prosi o pomoc w znalezieniu sprawców 7 2

Dziś po południu nieznany sprawca uszkodził szyby i lusterka w dwóch zaparkowanych pojazdach.

Czyj anioł najpiękniejszy? W Trzydniku Dużym rusza konkurs plastyczny

Czyj anioł najpiękniejszy? W Trzydniku Dużym rusza konkurs plastyczny 0 1

Można brać udział w konkursie „Anioły, gwiazdy, szopki i stroiki”. Autorzy prac mają jeszcze czas do 13 grudnia by dostarczyć je organizatorom

Szymon Hołownia będzie kandydować na prezydenta Polski

Szymon Hołownia będzie kandydować na prezydenta Polski 146 15

Szymon Hołownia dziś na deskach Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku podjął decyzję w sprawie startu w wyborach. Były prowadzący Mam Talent zdecydował, że będzie ubiegał się o fotel prezydenta RP.

Mateusz Dziemba (MKS Start Lublin): Nie ma żadnych limitów, ale wskazana jest pokora

Mateusz Dziemba (MKS Start Lublin): Nie ma żadnych limitów, ale wskazana jest pokora 0 1

Rozmowa z Mateuszem Dziembą, koszykarzem Startu Lublin

Grają w piłkę na rolkach. Reprezentacja Polski w rollballu zaprezentowała się w Lublinie
galeria

Grają w piłkę na rolkach. Reprezentacja Polski w rollballu zaprezentowała się w Lublinie 0 0

Pokaz rollballu w Centrum Handlowym E. Leclerc Tomasza Zana. W sobotę zaprezentowała się drużyna, która uczestniczyła w ostatnich mistrzostwach świata w tej dyscyplinie w Indiach.

Koncert "Idą Święta. Inkluzja w tańcu" w DK LSM
9 grudnia 2019, 18:00

Koncert "Idą Święta. Inkluzja w tańcu" w DK LSM 0 0

We wtorek, 9 grudnia o godz. 18 w Domu Kultury LSM (ul. Wallenroda 4a) zaprezentowane zostanie muzyczno-taneczne widowisko "Idą Święta" w wykonaniu Formacji Tańca Towarzyskiego Gamza.

Wrażenia, wzruszenia i uniesienia. Jazz zahipnotyzował Lublin
galeria

Wrażenia, wzruszenia i uniesienia. Jazz zahipnotyzował Lublin 3 0

W weekend ściany Centrum Kultury wypełniła muzyka jazzowa. Ta, w klasycznym rozumieniu i nowa, eksperymentalna. Koncerty zachwycały, wzruszały, a nawet hipnotyzowały.

Jak zdrowo oddychać. Zielony wolontariat w "Paderewskim"
Magazyn
galeria

Jak zdrowo oddychać. Zielony wolontariat w "Paderewskim" 0 2

Kupili aparat do mierzenia jakości powietrza i prowadzą codzienne pomiary. Mowa o uczniach Szkoły Podstawowej nr 43 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Lublinie, którzy są laureatami naszego ekologicznego konkursu

Niewygodni rywale i mile widziani sąsiedzi. Polska poznała rywali, z którymi będzie grała podczas Euro 2020
Magazyn

Niewygodni rywale i mile widziani sąsiedzi. Polska poznała rywali, z którymi będzie grała podczas Euro 2020 0 0

30 listopada odbyło się losowanie grup przyszłorocznych mistrzostw Europy, które po raz pierwszy w historii nie będą mieć jednego lub dwóch państw gospodarzy, a mecze będą rozsiane po całej Europie. Jakie szanse na przyszłorocznym czempionacie kadra narodowa prowadzona przez Jerzego Brzęczka i kogo najbardziej należy się obawiać?

Orszak św. Mikołaja przeszedł ulicami Lublina [zdjęcia]
galeria

Orszak św. Mikołaja przeszedł ulicami Lublina [zdjęcia] 9 6

Orszak św. Mikołaja jest dla mieszkańców Lublina okazją, by się rozerwać. Pełni też funkcję edukacyjną. Dzieci - oprócz tego, że dostaną prezenty - dowiadują się kim był święty Mikołaj.

LUK Politechnika Lublin – Lechia Tomaszów Mazowiecki 3:2 [zdjęcia]
galeria

LUK Politechnika Lublin – Lechia Tomaszów Mazowiecki 3:2 [zdjęcia] 0 0

Na zakończenie pierwszej rundy sezonu zasadniczego Krispol 1. Ligi Siatkarzy LUK Politechnika Lublin pokonała Lechię Tomaszów Mazowiecki 3:2

5. urodziny dziecięcej oparzeniówki w Łęcznej [zdjęcia]
galeria

5. urodziny dziecięcej oparzeniówki w Łęcznej [zdjęcia] 10 1

– Odwróciłam się dosłownie na kilka sekund i wtedy córka zrzuciła na siebie kubek z gorącą herbatą. Byłam w szoku – opowiada Agnieszka Niewęgłowska z Radzynia Podlaskiego. Jej trzyletnia córka Amelia z poważnym oparzeniem brzucha trafiła w ubiegłym roku do „oparzeniówki” w Łęcznej. – Córka była w szpitalu niecały tydzień, na szczęście wszystko się dobrze zagoiło.