Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 listopada 2019 r.
20:01

Lublin: Tłumy i emocje na spotkaniu ws. budowy nowego cmentarza i spopielarni [zdjęcia]

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
23 96 A A

Lawinę pytań wywołało ogłoszenie przez Ratusz pomysłów na zagospodarowanie terenów pod nowy cmentarz na Sławinie. Właściciele działek chcą wiedzieć, za ile miasto wykupi ich ziemię. Sąsiedzi nie chcą tutaj spopielarni zwłok, a jeszcze inni pytają, czy nowego cmentarza nie można założyć w zupełnie innym miejscu

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wtorkowe spotkanie poświęcone nowemu cmentarzowi przyciąga spory tłum zainteresowanych, nie tylko właścicieli działek, które miasto przejmie pod kwatery z grobami. Miejscy urzędnicy przekonują, że to coraz pilniejsza potrzeba, bo miejsce na tradycyjne pochówki skończy się na Majdanku już za pięć lat. Na Sławinie wystarczy go na kolejnych 55 lat, co umożliwi pogrzebanie 120 tys. zmarłych.

Tu i nigdzie indziej

Nowe miejsce pochówków ma być wyznaczone przy skrzyżowaniu ul. Bohaterów Września i Zelwerowicza. Ratusz zapewnia, że to jedyna możliwa lokalizacja. – Przeanalizowaliśmy całe miasto – zapewnia Robert Kuryło z Wydziału Planowania w Urzędzie Miasta. Z sali pada pytanie, czy nie łatwiej byłoby powiększyć cmentarz na Majdanku, ale planiści tłumaczą, że to niemożliwe.

– Wszystkie tereny położone na wschód od Bystrzycy mają trudną budowę geologiczną – wyjaśnia Małgorzata Żurkowska, główna urbanistka miasta. Dodaje, że w tej części miasta skały są głęboko spękane i jest duże ryzyko, że toksyny z rozkładających się zwłok skaziłyby podziemne zasoby wody pitnej. Po zachodniej stronie rzeki budowa skał jest inna, a jedynym dużym miejscem nadającym się na cmentarz jest właśnie ta część Sławina.

Chcą dobrze sprzedać

Nowa nekropolia ma być nieco większa od tej na Majdanku. Miasto chce na nią przeznaczyć 50 ha gruntu. – W większości są to tereny prywatne – mówi Kuryło. Właściciele gruntów boją się, czy dostaną odpowiednią zapłatę.

– Gdyby ten teren kupił jakiś deweloper na mieszkania, cena byłaby wyższa – zauważa Zofia Dąbek. – Chcemy, żeby cena nie była radykalnie niższa od tej, jaką płaci deweloper.

Podobnych pytań jest więcej, ale w odpowiedzi nie pada żadna stawka w złotych za metr kwadratowy. Wartość przejmowanych przez miasto działek ma określać rzeczoznawca majątkowy.

– Czym się będzie kierował rzeczoznawca wyceniając grunty pod tę inwestycję? – martwi się Adam Jarosławski, który twierdzi, że ma złe doświadczenia z przejmowaniem przez miasto ziemi pod budowę ul. Bohaterów Września. Urzędnicy zapewniają, że miasto nie może wywierać żadnego nacisku na autora wycen. Właściciele działek nie wydają się przesadnie przekonani.

Nie chcą spopielarni

Wiele emocji budzi spopielarnia zwłok, która mogłaby powstać na nowym cmentarzu. Miejscy planiści wyznaczyli konkretne miejsce pod jej budowę.

– Najbliższe zabudowania są w odległości 400 metrów – mówi Kuryło. Przekonuje, że nie ma nic złego w sąsiedztwie pieca do kremacji zwłok. – Badania, które mamy, mówią, że piec, który pracuje przez cały rok, wytwarza mniej spalin niż jeden sezon ogrzewania domku jednorodzinnego.

– Dlaczego zdecydowaliście, że spopielarnia zwłok ma być w tym miejscu? Dlaczego to ma być tak blisko 40-tysięcznego Czechowa? – oburza się Sławomir Rusin, jeden z mieszkańców uczestniczących w spotkaniu.

W odpowiedzi urzędnicy powtarzają, że bardziej dokuczliwe od spopielarni byłoby osiedle domów jednorodzinnych. – Jeżeli zabudowalibyśmy ten obszar budynkami jednorodzinnymi, czy byłaby mniejsza uciążliwość niż z tego jednego pieca? – pyta Kuryło.

– Kiedy buduje się w dzisiejszych czasach domki, to kupuje się piece na gaz. Proszę nie straszyć ludzi – mówi Magdalena Nosek, obecna w sali aktywistka. Zapewnia, że nie chce zabudowy tego terenu i że popiera urządzenie tu cmentarza. – Ale na innych zasadach – zastrzega, bo w jej ocenie pomysły miejskich planistów mogą zaszkodzić obecnym w tym miejscu gatunkom roślin i zwierząt.

Jest też przeciwna ulokowaniu tu pieca do kremacji. – W każdej spalarni może się zdarzyć awaria – ostrzega Nosek, znana z protestów przeciw zabudowie górek czechowskich. Przypomina, że przez teren przyszłego cmentarza wpada do miasta świeże powietrze. – Nie skazujcie mieszkańców na problemy ze zdrowiem.

Jak to zorganizują

Główne wejście do cmentarza ma powstać przy skrzyżowaniu ul. Bohaterów Września i ul. Zelwerowicza. Przed wejściem ma być plac, a za ogrodzeniem kaplica i dom pożegnań. Wąwóz przebiegający przez środek przyszłego cmentarza ma pozostać wolny od grobów. Pochówki mają być możliwe tylko na wysoczyznach.

Przy nowej nekropolii planowana jest pętla komunikacji miejskiej oraz cztery strefy parkingowe mające pomieścić prawie 1200 pojazdów. Niektórzy martwią się, czy to wystarczy, zwłaszcza w okresie Wszystkich Świętych.

– Czy nie będzie tak, jak jest w przypadku wielu cmentarzy, że nie będzie możliwości dojazdu – martwi się miejski radny Stanisław Brzozowski (PiS). Planiści twierdzą, że liczba miejsc postojowych będzie wystarczająca. – Święta mają to do siebie, że jest jednorazowe nasilenie ruchu – odpowiada Kuryło.

Pokazany przez Urząd Miasta projekt planu zagospodarowania nie przesądza, jak duża część cmentarza ma być przeznaczona pod pochówki tradycyjne, a jaka pod urnowe.

Można zgłaszać uwagi

Do 30 grudnia wszyscy zainteresowani mogą zgłaszać swoje zastrzeżenia i uwagi do proponowanego przez miasto planu zagospodarowania terenu. Dokument jest dostępny na stronach internetowych miasta (lublin.eu) oraz w siedzibie Wydziału Planowania (Wieniawska 14, XI piętro, pokój 1115, do 12 grudnia).

Uwagi wysyłane listownie należy adresować do prezydenta miasta (pl. Łokietka 1, 20-109 Lublin), można też wysłać mail na adres planowanie@lublin.eu. Trzeba pamiętać o dokładnym oznaczeniu nieruchomości, której dotyczy zgłaszana uwaga. Miasto będzie musiało odnieść się do każdej z uwag. Jeśli w efekcie projekt mocno się zmieni, zostanie jeszcze raz wyłożony do publicznego wglądu i procedura zgłaszania uwag zostanie powtórzona. Dopiero po zakończeniu tych formalności projekt trafi do Rady Miasta, do której należy ostateczna decyzja.

Nie tylko cmentarz

Projekt planu zagospodarowania terenu przewiduje też budownictwo jednorodzinne pomiędzy ul. Bohaterów Września a Poligonową. Natomiast wzdłuż ul. Bohaterów Września (po przeciwnej stronie jezdni niż cmentarz) miałyby powstać obiekty usługowe. Na wspomnianym obszarze wyznaczono również przebieg nowych dróg.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Komentarze 96

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Lukas / 26 listopada 2019 r. o 20:18
+33
czemu niby ma nie być krematorium w Lublinie? komu to przeszkadza? Ja jestem obywatelem tego miasta i chce byćskremowany i chcę aby taki obiekt był dostępny w Lublinie.
Avatar
Gość / 26 listopada 2019 r. o 20:24
+31
Trup w ziemi zatruwajacy wody gruntowe jest ok. Jeden komin spopielarni mając setki kominów wokół nie jest ok. Polska logika...
Avatar
Małpa / 26 listopada 2019 r. o 20:21
+24
Czy pani Nosek może kultywować swoje fobie gdzieś indziej? Proponuję w trosce o zdrowie przeprowadzić się gdzieś pod Włodawę, tam nic nie ma, nawet już mieszkańców. Rządam spopielarni zwłok dla Lublina, to jest potrzebne, cmentarz też gdzieś trzeba ulokować i zawsze będzie to obok kogoś.
Avatar
edek / 26 listopada 2019 r. o 20:20
+22
wole cmentarz nią kolejne bloki.przynajmniej ciszej i ruch mniejszy.
Avatar
Gość / 26 listopada 2019 r. o 21:07
+18
Niech wybudują spopielanię wtedy wystarczy mała urna i trochę miejsca w salonie a cmentarze będą niepotrzebne a tak na marginesie właściciele działek woleli by dogadać się z deweloperami bo nieźle płacą niż dać miastu na cmentarz ale niech się kiedyś nie ździwią że nie będzie miejsca na ich pochówek
Avatar
listonosz / 26 listopada 2019 r. o 20:45
+18
to bardzo dobra lokalizacja nowego cmentarza. Jako sędziwy już mieszkaniec pobliskiego Czechowa, niedługo wybierający się na tamten świat, chciałbym aby moi najbliżsi mogli mnie odwiedzać na cmentarzu w bliskiej odległości a nie na Majdanku. Na Lipową czy Unicką tez mnie nie stać. Siedziałem na tej sali, obserwowałem sąsiadów obok i sami nakręcali się swoimi wypowiedziami. Miasto idzie w dobrym kierunku.
Avatar
Gość / 26 listopada 2019 r. o 20:14
+18
Już chamy krzyczą, budować cmentarz i spopielarnie zwłok i tyle.
Avatar
po co bić pianę / 27 listopada 2019 r. o 08:57
+16
Cmentarz na Sławinie był planowany już w latach 80...
Avatar
Małpa / 26 listopada 2019 r. o 21:17
+16
Dopóki Pani Magdalena wypowiada się publicznie za wszystkich, nawet za tych co mają inne zdanie, musi się liczyć z tym, ze jej osoba i wypowiedzi będą poddane ocenom publicznym.
Avatar
. / 27 listopada 2019 r. o 06:36
+15
Ratusz robi interes stulecia.... podarował TBV teren poligonu a teraz zabierze prywatnym właścicielom działki na cmentarz... ale miał łeb ten co to wykombinował.
 Z tego co wiem to TBV nabył go od spółki Echo która kupiła go od AWM gdy prezydentem był pruszkowski. Nie wiem kiedy i gdzie podarowało miasto, ale od prawie 20 lat te górki są własnością prywatną.
Avatar
Jan / 30 listopada 2019 r. o 19:51
+1
A co mają powiedzieć mieszkający przy ul.Lipowej? Przecież tuż obok jest cmentarz i jakoś nikt się nie boi o "skażenie wód gruntowych ". Ale każdy z nich chce być pochowany w trumnie.To jest dopiero paranoja! I te protesty! A może powinni się zastanowić nad tym,że w końcu zabraknie miejsca na takie pochówki.Chcecie zachować nasze miasto dla następnego pokolenia? To powinniśmy zgodzić się na kremację i pochówek w kolumbarium które nie potrzebuje aż tyle miejsca.Tyle w temacie.
Avatar
Gość / 29 listopada 2019 r. o 17:32
+2
Spopielarnia już dawno powinna powstać. Szkoda, że takich emocji nie wywołuje palenie śmieci i smog.
Avatar
Xxxx / 28 listopada 2019 r. o 06:19
+1
Gdyby ten teren kupił jakiś deweloper na mieszkania, cena byłaby wyższa – zauważa Zofia Dąbek. – Chcemy, żeby cena nie była radykalnie niższa od tej, jaką płaci deweloper---TO PAZERNA STARA KURWA zdechnie A miasto wtedy zabierze za darmo
Avatar
Doświadczony / 27 listopada 2019 r. o 22:53
0
"Miasto nie może wpływać na wycenę" to jakim cudem Miasto, które samo zleca wycenę, zmusza rzeczoznawców żeby obniżyli wycenę nieruchomości i odrzuca operat jako rzekomo zawierający błędy ?????? Miasto jest zwyczajnym oszustem !!!
Avatar
km / 27 listopada 2019 r. o 20:35
-3
A może na górkach czechowskich taki "park naturalistyczny" urządzić. TBV raczej nic tam oprócz bloków nie wybuduje, a miejsce już jest własnością miasta
Avatar
Grace / 27 listopada 2019 r. o 19:28
+6
W Posdamie mieszkalam przez 14miesiecy w 2002 i 3 roku w pięknej statej ale odnowionej kamienicy, w spokojnym miejscu. Tak z 5miesuecy przed powrotem do Lublina dowiedziałam się taki elegancki duży budynek z kopułą to spalania zwłok. W ige to nie było uciążliwe! Tylko zastanawiałam się na początku dlaczego na takiej bocznej uliczce są aż 3kwiaciarnie koło siebie
Avatar
Gość / 27 listopada 2019 r. o 17:18
+3
Zawsze komuś nie będzie pasował teren pod cmentarz. Jak na Felinie np, to mieszkańcy z tamtych okolic będą protestować, jak na Bronowicach - to tamci, gdzie zatem ma powstać cmentarz? gdzieś musi ...
Avatar
Gość / 27 listopada 2019 r. o 17:07
+5
Jeśli nie macie wiedzy, to nie piszcie głupot. Teren na cmentarz w tym miejscu już był dawno temu wskazywany. To nie jest wymysł obecnej ekipy i P. K. Żuka. Wyłożenie planu teraz to efekt poprzednich decyzji
Avatar
nowa branża dla rozwoju / 27 listopada 2019 r. o 16:28
+3
Za 10 lat to dla bogatych z Loży Deweloperskiej i zaprzyjaźnionych polityków będą mauzolea, polityka zmumifikuja a Ty  biedaku idź do pieca.
 Dokładnie! Ludzie z Wypchanymi Portfelami nawet po śmierci nie chcą obcować z plebsem i dlatego właśnie pomysł nowego cmentarza, gdzie możliwy będzie wykup kwater premium blisko wejścia i powstanie np. aleja zasłużonych deweloperów z mauzoleami na działkach o powierzchni 10 ar. Być może także stworzone zostaną możliwości spekulacji na kwaterach.
Avatar
Puknij się... / 27 listopada 2019 r. o 16:07
+1
nie ma zgody na krematoria w lublinie!
 Bo ty się nie zgadzasz??????
Zobacz wszystkie komentarze 96

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

5 listów gończych i ucieczka z więzienia na koncie. Mieszkaniec Lublina wpadł na Śląsku

5 listów gończych i ucieczka z więzienia na koncie. Mieszkaniec Lublina wpadł na Śląsku

28-latek został zatrzymany we wspólnej akcji kryminalnych z Lublina i z Sosnowca.

W Wenecji stanęła choinka złożona z… ekranów. Mieszane reakcje mieszkańców
film

W Wenecji stanęła choinka złożona z… ekranów. Mieszane reakcje mieszkańców

„Cyfrowa choinka” rozświetliła plac św. Marka w Wenecji. Choinka składa się z ponad 80 ekranów LED.

Płatne parkowanie w Puławach? Ale nie dla każdego

Płatne parkowanie w Puławach? Ale nie dla każdego

Miejskie karty działają już m.in. w Lublinie, Bydgoszczy, czy Rzeszowie. Zdaniem radnego Mariusza Cytryńskiego karta upoważniająca mieszkańców do zniżek na wybrane usługi, powinna zostać uruchomiona także w Puławach. Według samorządowca warto wprowadzić również płatne parkingi - dla przyjezdnych.

Minister Czarnek zapowiada wolność nauki. Zmiany mają objąć wszystkich naukowców

Minister Czarnek zapowiada wolność nauki. Zmiany mają objąć wszystkich naukowców

W tym miesiącu ma być gotowy „pakiet wolnościowy”, który ma zapewnić wolność nauki. Minister Przemysław Czarnek zapewnia, że wprowadzane zmiany nie będą dotyczyły ochrony tylko naukowców o konserwatywnych poglądach.

Ekspert: liczba przypadków COVID-19 spada w normalnym tempie; zasady sanitarne "działają"

Ekspert: liczba przypadków COVID-19 spada w normalnym tempie; zasady sanitarne "działają"

Liczba przypadków COVID-19 spada w normalnym tempie - powiedział wirusolog prof. Włodzimierz Gut. Nie mamy 27 tys. nowych zakażeń, jak bywało niedawno, ale z tego okresu mamy jeszcze zgony - dodał. Zaznaczył, że zasady sanitarne "działają".

Dziś Międzynarodowy Dzień Wolontariatu

Dziś Międzynarodowy Dzień Wolontariatu

5 grudnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. To dobra okazja, żeby podziękować ochotnikom i organizacjom zajmującym się wolontariatem, za ich zaangażowanie oraz chęć niesienia pomocy. Dzięki nim świat staje się lepszy, bardziej przyjazny i pełen nadziei.

Górnik Polkowice - Motor Lublin 1:0 (relacja na żywo)

Górnik Polkowice - Motor Lublin 1:0 (relacja na żywo)

Zapraszamy na relację na żywo z meczu Górnik Polkowice - Motor Lublin. Spotkanie rozpocznie się o godz. 14.

Łęczna: Kładka z niczego donikąd
galeria

Łęczna: Kładka z niczego donikąd

Jest już gotowa, kosztowała dwa miliony, ale co tak naprawdę ma połączyć? Niektórzy nawet określają, że jest to połączenie „z niczego, donikąd”. Ratusz ripostuje, że to pierwszy tak widoczny efekt rewitalizacji Rynku II, a z oceną trzeba poczekać do zakończenia inwestycji

Ciężarna nie musi na sali porodowej zakrywać nosa i ust

Ciężarna nie musi na sali porodowej zakrywać nosa i ust

Na sali porodowej rodząca kobieta nie musi zakrywać nosa i ust. Noszenie maski w aktywnej fazie porodu może stanowić znaczne utrudnienie powodujące trudności w oddychaniu.

Droga rowerowa ze Świdnika do Lublina. Czytelnicy pytają o konkrety
Alarm24

Droga rowerowa ze Świdnika do Lublina. Czytelnicy pytają o konkrety

O to kiedy w końcu będzie gotowa najkrótsza droga łącząca Lublin ze Świdnikiem, przez ul. Dworcową, z której będą mogli korzystać rowerzyści dopytuje nasz Czytelnik. Niestety na razie żadna konkretna data nie pada.

Rolnicy przez kilka godzin blokowali ciągnikami skrzyżowanie. Domagają się pomocy od rządu
film

Rolnicy przez kilka godzin blokowali ciągnikami skrzyżowanie. Domagają się pomocy od rządu

Kilkanaście traktorów zablokowało skrzyżowanie ulicy Płockiej z Kasprzaka w Warszawie. Rolnicy domagają się wsparcia od rządu i dopłat dla rolników i producentów, którzy produkują żywność po cenach skupu poniżej progu opłacalności.

Olbrzymie straty w handlu po lockdownie

Olbrzymie straty w handlu po lockdownie

Listopadowy lockdown przyniósł gospodarce ok. 8 mld zł strat z handlu – podały Polska Rada Centrów Handlowych i Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług. Organizacje poinformowały, że liczba odwiedzających galerie w sobotę po otwarciu sklepów była ok. 30 proc. niższa rok temu.

Ekspert: testy antygenowe na SARS-CoV-2 mogą być różnej jakości. Trzeba uważać

Ekspert: testy antygenowe na SARS-CoV-2 mogą być różnej jakości. Trzeba uważać

Nowe testy antygenowe na koronawirusa mają zupełnie inną jakość, niż te z początku pandemii. A i tak tylko część z nich spełnia kryteria WHO - mówi prof. Robert Flisiak. Dodaje, że wykonywanie testów antygenowych ma sens, kiedy występują objawy COVID-19.

Powiat opolski: woda w niektórych domach nadaje się tylko do spuszczania toalet

Powiat opolski: woda w niektórych domach nadaje się tylko do spuszczania toalet

W ujęciu przekroczono parametry mikrobiologiczne. Takiej wody nie można pić, ani myć w niej rąk. Mieszkańcy muszą korzystać z wody dostarczanej przez beczkowozy.

Stanisław Żmijan: „Pomysł otwarcia biura PO w Białej Podlaskiej nie podobał się prezydentowi”

Stanisław Żmijan: „Pomysł otwarcia biura PO w Białej Podlaskiej nie podobał się prezydentowi”

Rozmowa ze Stanisławem Żmijanem (PO), byłym posłem, wiceprzewodniczącym Zarządu Regionalnego Lubelskiego PO.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.