Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

30 stycznia 2019 r.
20:04

Lublin: To będzie gorący czwartek w Radzie Miasta. O czym zdecydują radni?

Autor: Zdjęcie autora drs
0 22 A A

Wyjątkowo burzliwie zapowiada się dzisiejsze posiedzenie Rady Miasta Lublin. Ma zapaść decyzja o przeprowadzeniu referendum w sprawie zagospodarowania górek czechowskich, ale nie jest to jedyna sprawa, którą mają się zająć radni. Przed nimi także kilka innych, ważnych decyzji

Aktualizacja artykułu: 31 stycznia 2019 r. 9:03
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Budżet obywatelski:

Prezydent prosi o zatwierdzenie nowych zasad. Zamiast podziału na projekty małe i duże proponuje podział na dzielnicowe (warte do 300 tys. zł) i ogólnomiejskie. Koszt projektu ogólnomiejskiego nie mógłby przekraczać 1,2 mln w przypadku inwestycji lub 300 tys. w przypadku innych działań (np. zajęć sportowych). Każdy mieszkaniec miały do dyspozycji cztery głosy (dwa na projekty dzielnicowe, dwa na pozostałe).

• Ciszej tam!

Również dziś radni mają zatwierdzić plan walki z hałasem opracowany na zlecenie Urzędu Miasta za 309 tys. zł przez krakowską firmę Ekkom. Dokument zakłada przede wszystkim ograniczanie hałasu ulicznego, dzieląc zadania na bardziej, mniej i najmniej pilne. Wśród metod wyciszania dróg wskazuje m.in. wymianę nawierzchni, ograniczenia ruchu, progi zwalniające, czy też sadzenie szpalerów zieleni.

• Przeprowadzki:

Urząd Miasta chce przenieść dwie placówki oświatowe. Na Diamentową 2 miałaby trafić Szkoła Podstawowa Specjalna nr 56 z ul. Kosmonautów 51 oraz Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii z Zakładowej 11. Jeśli radni zgodzą się wstępnie na te zmiany, potrzebna będzie jeszcze zgoda kuratorium.

• Dworek Grafa:

Ratusz ma nowy pomysł na sprawienie, że budynek zacznie przynosić dochód miejskiej kasie. Dotychczas urzędnicy próbowali go sprzedać, ale nie było chętnych kupców. Teraz nie chcą już go sprzedawać, tylko poszukać dzierżawcy, ale najpierw musieliby się na to zgodzić radni.

• Będą podwyżki:

Prezydent wnioskuje o podniesienie opłat za korzystanie z szaletów na pl. Litewskim, przy Gazowej (koło dworca PKP) i obok Zamku. Zamiast 1 zł płaciłoby się wszędzie 2 zł. Ponadto od kwietnia szalet w Ogrodzie Saskim przestałby być darmowy, również tam opłata wynosiłaby 2 zł. Urząd Miasta chce także podnieść opłaty za miejsca pod pochówki na cmentarzach komunalnych na Majdanku oraz przy ul. Białej.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 22

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 30 stycznia 2019 r. o 22:11
+22
płatny szalet to czysty szalet... prawda stara jak świat, te darmowe zazwyczaj wyglądają i pachną jak ... sami wiecie
Avatar
psycholog / 30 stycznia 2019 r. o 23:06
+17
myślę, że załatwianie się po krzakach to stan umysłu - gdyby wprowadzić program szalet + dla "najubuoższych w kulturę osobistą"  i np. dawać  50 zł miesięcznie, to i tak te osoby pakowały by po krzakach, bo to po prostu element ich tożsamości kulturowej, a nie kwestia zamożności. Ps. A jakaż satysfakcja  z zaoszczędzenia na cebularze
Avatar
heheszki / 30 stycznia 2019 r. o 20:30
+15
Podwyzka WC to ksiazkowy przyklad dzialan Platformy  - dokopac tym najbardziej potrzebujacym zwyklym obywatelom. Moze by tak w ratuszu platne WC zrobic?
 No też słyszałem, że tam gdzie rządzi PiS to za sikanie w szaletach jeszcze ci dopłacają. Podobno można dostać 500 zł za każde oddanie moczu.
Avatar
Gość / 30 stycznia 2019 r. o 20:23
+12
No to ostatni punkt w sam raz do poziomu tej rady. Miejmy nadzieje ze glosowanie nad szaletami nie przerosnie mozliwosci radnych.
Avatar
Gość / 31 stycznia 2019 r. o 00:54
+11
Debata w sprawie szaletów miejskich zgodna z hasłem Lublin miasto inspiracji. Inspiruje nas ...
Avatar
Gość / 30 stycznia 2019 r. o 21:24
+11
ależ się produkują pisowskie trolle :) będzie premia!
Avatar
and / 31 stycznia 2019 r. o 08:00
+9
do Gość: Na LSM przy targu na Zana jest szalet bezpłatny utrzymywany w idealnej czystości. Jak zauważyłem, obsługa co chwilę sprawdza czy ktoś nie nabroił, czyści i przeciera podłogę koło pisuarów itp. I nic nie śmierdzi. A na gazowej pani siedzi sobie przy biureczku i tylko kasę zbiera.
Avatar
walet / 30 stycznia 2019 r. o 23:43
+9
Jak szaleć, to szalet!
Avatar
Gość / 30 stycznia 2019 r. o 20:36
+8
Za 2 zł. to odlejemy się obok kibla a na piwo nam zostanie. I kto na tym zyska?
Avatar
Gosc / 31 stycznia 2019 r. o 09:00
+7
Najlatwiej podniesc oplaty za pochowek na Majdanku, ale juz zadbac o to zeby ludzie mogli dojsc do grobow to trudno. Na Majdanku w dalszej czesci grzeznie sie w glinie, a wladza ma to gdzies.
Avatar
Nuda / 31 stycznia 2019 r. o 20:28
0
Jaki gorący ? Koalicja ma większość zrobi co PKŻ zechce i nakaże - żadnej w tym dyskusji nie będzie chyba że o detalach typu szalety - nuuuda do końca kadencji .... Bo koalicja z miną besserwisera "wiemy lepiej niż ciemny lud" - będzie realizować swoje plany. Zgodnie z resztą z życzeniem mieszkańców wyrażonym podczas wyborów, którzy już niedługo doświadczą dobrodziejstwa ograniczania ruchu samochodów w w centrum, zwężania dróg cztero-jezdniowych do dwu na buspasy i innych wynalazków typ P+R
Avatar
Gość / 31 stycznia 2019 r. o 09:32
0
Jak.Kochanowski pisał "Drożej sram niźli jadam , złe to obyczaje".
Avatar
Gosc / 31 stycznia 2019 r. o 09:00
+7
Najlatwiej podniesc oplaty za pochowek na Majdanku, ale juz zadbac o to zeby ludzie mogli dojsc do grobow to trudno. Na Majdanku w dalszej czesci grzeznie sie w glinie, a wladza ma to gdzies.
Avatar
Krasnal / 31 stycznia 2019 r. o 08:52
+7
Pozytywne jest to że obok podwyżki za sikanie będą nasadzenia drzew w celu wyciszenia i przeniesienia miejsca gdzie potrzebujący pójdzie.No co drzewom też podlewanie się należy.
Avatar
Gość / 31 stycznia 2019 r. o 08:29
-7
TBV manipulanci od 2 lat stoi najwiekszy bilboard w Polsce przy Willowej z napisem : "tu powstanie park 700 lecia z milosci do Lublina" ,no wiekszosc Lubelakw juz wie ze z milosci do pieniedzy z tej machlojki. Cba lub inny organ powinien sprawdzic powiazania tbv z echo investment poniewaz w Warszaie rowniez kupili ogrodki dzialkowe i licza na zmiane zagospodarowania,sprawdzic czy rzuk nie ma korzysci od nich bo jawnie mowil do kamer w progranie interwencja ze on "musi" zmienic plan bo prywatny wlasciciel tak chce, natomiast prezes tbv jawnie mowi do kamer ze kupienie tego tereni jest ryzykiem wiec zrobmy wszystko aby nie zarobil kilku miliardow !!!!!!!! tak,tak teren kupiony za 10mln po wybudowaniu tysiecy mieszkan da zarobek kilku miliardow !!!!!!!!!!!!!!!!czyli wiadomo o co chodzi? nie dopouscmy do refrendum bo bedzie pozamiatane ! a jesli juz to niech pytania uloza spece niezalezni od wladz ratusza! pytanie czy chcesz aby powstal tu park jest jawna manipulacja! i ktos kto nie wie nadal o co chodzi to oczywiscie odpowie tak,niech bedzie np " czy chcesz zabetonowac chronione tereny i zwiekszyc smog w miescie"? lub "czy chcesz zalegalizowac uklad rzuk-tbv"? Niech miasto odkupi te tereny i po sprawie.
TBV manipulanci od 2 lat stoi najwiekszy bilboard w Polsce przy Willowej z napisem : "tu powstanie park 700 lecia z milosci do Lublina" ,no wiekszosc Lubelakw juz wie ze z milosci do pieniedzy z tej machlojki. Cba lub inny organ powinien sprawdzic powiazania tbv z echo investment poniewaz w Warszaie rowniez kupili ogrodki dzialkowe i licza na zmiane zagospodarowania,sprawdzic czy rzuk nie ma korzysci od nich bo jawnie mowil do kamer w progranie interwencja ze on "musi" zmienic plan bo prywatny wlasciciel tak chce, natomia... rozwiń
Avatar
and / 31 stycznia 2019 r. o 08:00
+9
do Gość: Na LSM przy targu na Zana jest szalet bezpłatny utrzymywany w idealnej czystości. Jak zauważyłem, obsługa co chwilę sprawdza czy ktoś nie nabroił, czyści i przeciera podłogę koło pisuarów itp. I nic nie śmierdzi. A na gazowej pani siedzi sobie przy biureczku i tylko kasę zbiera.
Avatar
Warszawiak / 31 stycznia 2019 r. o 00:59
+4
No lubelaki niedosc że jesteście najtańsza siła robocza w UE to jeszcze najwięcej placicie. Ale dobrze wam tak ciemnogrodzie
Avatar
Gość / 31 stycznia 2019 r. o 00:54
+11
Debata w sprawie szaletów miejskich zgodna z hasłem Lublin miasto inspiracji. Inspiruje nas ...
Avatar
xyz / 31 stycznia 2019 r. o 00:04
-2
Jutro głosowanie w sprawie Górek Czechowskich, a ścislej - "piłatowego" referendum. Pilatowego, bo organizowanego aby "ratuszowcy", jawnie dotychczas popierający interesy TBV, mogli obłudnie stwierdzić "to nie my, to lud tak chciał..." Jaką potężną skuteczność ma opłacona przez TBV kampania dezinformacyjna można się przekonać obserwując przyrosty czerwonych "łapek" przy wypowiedziach osób sprzeciwiających się wybudowaniu na Górkach osiedla większego niż Felin pod płaszczykiem niby-parku, odkłamujących wypowiedzi o "sralni dla psów", "chaszczach", „zdegradowanym terenie” czy "prawie właściciela do zabudowy 30 ha". O sile rażenia developerskiej propagandy przekonałem się dwa dni temu podczas krótkiego przejazdu taksówką - taksówkarz był święcie przekonany, że TBV zamierza na górkach stworzyć WYŁĄCZNIE park, bowiem widział wystawiony przez developera gigantyczny bilboard przy Willowej z sielankową wizją - w 100% kłamliwą! - takiego zagospodarowania Górek... Pomysł referendum wypłynął znienacka "z potrzeby chwili", aby ratować twarz podczas kampanii wyborczej - aby przykryć fakt, iż od ponad dwu lat, praktycznie od samego początku, prezydent Żuk i podlegli mu ratuszowi urzędnicy bezwstydnie - wbrew oczywistemu interesowi Lublinian - popierali i lansowali pomysły developera! Tak jak napisał autor jednej z powyższych wypowiedzi, cytuję: "Niestety, referendum w istocie ma służyć głównie temu, żeby jego POmysłodawcy "zabezpieczyć tyły". Absurdem jest poddawanie głosowaniu (a już zwłaszcza takiemu, o którym WIADOMO, że nie uzyska quorum) kwestii, które już obecnie regulują tak krajowe jak i unijne przepisy w zakresie ochrony środowiska. Tych kolizji nie da się tak łatwo zamieść POd dywan, a pieniążki na organizację tego pseudo-plebiscytu pójdą na zmarnowanie, podobnie jak te, wydane na organizację Panelu społecznego, którego ustalenia również miały być wiążące, ale - jako sprzeczne z celem POmysłodawcy - zostały, mimo deklaracji, zignorowane." A szczytem wszystkiego była ubiegłotygodniowa wypowiedź p. Żuka, że jeśli nawet frekwencja referendalna będzie niższa niż 30%, to on podporządkuje się wynikowi. No, ożesz k..! Samorządowiec od ładnych kilku dziesięcioleci i niby to nie wie - tego, czego uczą sie już uczniowie 8 klasy podstawówki - iż warunkiem sine qua non WAŻNOŚCI referendum samorządowego jest osiągnięcie minimum 30% frekwencji?!! To dopiero Himalaje kłamstwa i świadomej manipulacji!
Jutro głosowanie w sprawie Górek Czechowskich, a ścislej - "piłatowego" referendum. Pilatowego, bo organizowanego aby "ratuszowcy", jawnie dotychczas popierający interesy TBV, mogli obłudnie stwierdzić "to nie my, to lud tak chciał..." Jaką potężną skuteczność ma opłacona przez TBV kampania dezinformacyjna można się przekonać obserwując przyrosty czerwonych "łapek" przy wypowiedziach osób sprzeciwiających się wybudowaniu na Górkach osiedla większego niż Felin pod płaszczykiem niby-parku, odkłamu... rozwiń
Avatar
walet / 30 stycznia 2019 r. o 23:43
+9
Jak szaleć, to szalet!