Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 listopada 2019 r.
7:51

Ranking miast dla młodych ludzi. Lublin wypadł słabo. W czym przegrywamy z innymi?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga wz
37 143 A A
(fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)

Lublin znalazł się poza pierwszą dziesiątką miast najbardziej przyjaznych młodym ludziom. Ranking objął wszystkie miasta na prawach powiatu, a jest ich 66. Jak wypadli inni przedstawiciele naszego regionu? Zamość znalazł się na 19. miejscu, Biała Podlaska na 41., zaś Chełm jest dopiero piąty od końca.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Raport został przygotowany przez fundację im. Roberta Schumana, fundację im. Konrada Adenauera i Politykę Insight. Osoby młode zdefiniowano jako mieszczące się w przedziale 16–30 lat. Miasta były oceniane w siedmiu kategoriach: • gospodarka, • edukacja, • infrastruktura, • mobilność, • kultura i rozrywka • otwartość, • zdrowie i opieka.

– Z grubsza chodziło o to, żeby uwzględnić takie wymiary życia, które jednoznacznie kojarzą się z młodością – tłumaczyła Monika Helak z Polityki Insight podczas piątkowej prezentacji raportu. – Wyniki z poszczególnych kategorii zostały uśrednione do wspólnej punktacji.

Pierwsze miejsce zajęła Warszawa, choć nie jest to mocne zwycięstwo, bo stolica zdobyła 55 punktów na 100 możliwych. Drugą pozycję, co może być prztyczkiem w nos dla Lublina, zajął Rzeszów. Trzecie są Katowice.

Lublin uplasował się dopiero na 12. pozycji w klasyfikacji generalnej. Tylko w jednej kategorii (zdrowie i opieka) znalazł się na podium, a w pierwszej dziesiątce pojawił się jeszcze tylko w kategorii mobilność.

– Metodologia wykorzystana w raporcie budzi nasze wątpliwości – komentuje Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta miasta. – Wyniki nie mają potwierdzenia w innych rankingach dotyczących jakości życia w Lublinie. Takim przykładem jest chociażby ostatni raport globalnej firmy audytorskiej PwC, który potwierdza, że Lublin jest jedną z najbardziej otwartych i przyjaznych do życia polskich metropolii.

Autorzy raportu powołują się na „liczne źródła danych”. – Przede wszystkim Główny Urząd Statystyczny, ale też składaliśmy zapytania do ministerstw, powiatowych urzędów pracy, do innych różnych instytucji publicznych, ale najważniejsza była oczywiście korespondencja z samymi miastami, które zwracały uwagę na dodatkowy wymiar, doprecyzowywały dane – wyjaśniała Helak.

Lublin i tak został oceniony znacznie lepiej niż trzy pozostałe miasta z naszego regionu. Nie udało im się zbliżyć do czołówki rankingu, bo słabo wypadały w większości kategorii (choć niekiedy lepiej od stolicy regionu). Zamość dostał dobrą notę tylko za kulturę i rozrywkę, zdecydowanie wyprzedzając w tej kategorii, co może być zaskoczeniem, nawet Lublin. Z kolei Biała Podlaska została doceniona za otwartość.

Najsłabiej wypadł Chełm, który w klasyfikacji generalnej był piąty od końca, a jeszcze niżej, bo przedostatni, w kategorii gospodarczej, w której oceniano szanse mieszkańców na szybkie znalezienie pracy i wysokość ich zarobków. Władze Chełma na razie nie komentują ogłoszonego w piątek raportu.

– Urząd Miasta zapozna się ze szczegółowymi wynikami raportu i weźmiemy je pod uwagę przy wcielaniu w życie działań naprawczych – usłyszeliśmy w chełmskim magistracie.

Spośród 66 miast na prawach powiatu (dokładnie tyle jest ich w Polsce) najwyżej znalazła się Warszawa. Lublin załapał się dopiero na 12 miejsce, a najsłabiej wypadł Chełm, który zajął piąte miejsce od końca. Na ostateczną ocenę miały wpływ wyniki z poszczególnych kategorii, którym przyglądali się autorzy ogłoszonego w piątek raportu*. Poniżej szczegółowe wyniki.

Gospodarka

Autorzy raportu sprawdzali, gdzie jest łatwo o pracę i dobre zarobki, zwracali też uwagę na bezrobocie wśród młodych. Zwycięzca jest oczywisty: Warszawa. Dalej są miasta z terenu, jak określono w raporcie, „byłego zaboru pruskiego”. Drugie miejsce zajęły Katowice, a podium zamknęły Tychy.

Lublin wylądował dopiero na 49. miejscu (wyprzedziły go nawet Suwałki i Sosnowiec), Chełm na 58., Biała Podlaska na 63., a Zamość na 65., czyli przedostatnim.

Edukacja

W tej kategorii liczyła się nie tylko liczba szkół i uczelni wyższych w stosunku do liczby młodych mieszkańców, czy też bliskość podstawówek. Oceniano także to, czy samorządy wspierają finansowo zdolną młodzież. Wygrał Rzeszów, m.in. ze względu na duże stypendia dla licealistów. – Według naszego rankingu oferuje największe możliwości – podkreślała Monika Helak z Polityki Insight. Drugi jest Poznań, a trzecie Katowice.

Z naszego regionu najwyżej znalazł się Zamość (12. miejsce), Lublin uplasował się dwa miejsca niżej, Chełm na 29. miejscu, a Biała Podlaska na 52.

Infrastruktura

Przy ocenie miast brano pod uwagę średnią powierzchnię mieszkaniową przypadającą na jedną osobę, dostępność do mieszkań, stopień zazielenienia miasta, dbałość o czyste powietrze (doceniano sieć stacji pomiarowych) i dostępność darmowego internetu. – Zwyciężyło zdecydowanie Świnoujście, następny był Sopot. To dwa miasta, które przy okazji są bardzo zielone – tłumaczyła Helak.
Słabo oceniony Chełm (43. miejsce) dostał kilka ciepłych słów. – Należy do czołówki miast pod względem wielkości publicznie finansowanej sieci internetowej – czytamy w raporcie. Zamość zajął 17. miejsce, Biała Podlaska 34., najdalej wylądował Lublin, dopiero na 51. pozycji.

Mobilność

Tu oceniano łatwość w dojeździe do miasta i wyjeździe w podróż. Liczyły się też systemy rowerów, buspasy, ścieżki rowerowe i komunikacja miejska. – Ale też finansowa dostępność rozumiana jako relacja ceny biletu miesięcznego do przeciętnej pensji – tłumaczyła Helak.

Pierwsze miejsce zajął Rzeszów, lider pod względem buspasów (prawie 4 proc. przy średniej 0,005 proc.), chwalony też za rower miejski, który można zostawiać poza stacjami. Na drugim miejscu jest Warszawa, podium zamyka Gdańsk.

To pierwsza kategoria, w której udało nam się wbić do pierwszej dziesiątki. 8 miejsce zajął Lublin, Zamość jest dopiero 48., Biała 59., a Chełm 62.

Kultura i rozrywka

Na ocenę w tej kategorii wpływała nie tylko kultura wysoka, ale też mnogość wydarzeń, imprez masowych, festiwali, wydatki samorządów na kulturę i liczba klubów sportowych w przeliczeniu na mieszkańców. Wygrał Kraków, drugi był Sopot (mocno pomogły mu kluby sportowe), Warszawa jest dopiero trzecia, chociaż sami autorzy przyznają, że tygodniowo ma najwięcej wydarzeń.

Do pierwszej dziesiątki dostał się Zamość zajmując 6. miejsce. Lublin ma 42. pozycję, dał się wyprzedzić Białej Podlaskiej (21. miejsce) i Chełmowi (41. pozycja).

Otwartość

W tej kategorii premiowano miasta, których władze wsłuchują się w głos mieszkańców przy podejmowaniu decyzji. Liczył się też odsetek miejskich radnych do 30. roku życia i otwartość na cudzoziemców. Wygrał Gdańsk, który ma młody samorząd. – Aż jedna trzecia radnych nie skończyła 31. roku życia – zauważają autorzy. Podkreślają też, że do pracy w Gdańsku lgnie wielu obcokrajowców. Na drugim miejscu jest Warszawa, na trzecim Opole.

Biała Podlaska zajęła 5. miejsce, zostawiając w tyle Lublin (26. pozycja), Chełm (44. miejsce) oraz Zamość (46.).

Zdrowie i opieka

To jedyna kategoria, w której zdobyliśmy podium. Trzecie miejsce zajął Lublin, uznany za jedno z najbardziej opiekuńczych miast. Liczyła się dostępność do kadry medycznej, oddziały położnicze, czy dostępność miejsc w publicznych żłobkach i przedszkolach. Na pierwszym miejscu są Katowice, na drugim Rzeszów.

Na siódme miejsce zapracował Zamość, na 21. znalazła się Biała Podlaska, Chełm dopiero na 60.

* „Ranking miast dla młodych ludzi” fundacji im. Roberta Schumana, fundacji im. Konrada Adenauera i Polityki Insight

Quiz: Mieszkasz w Lublinie? Powinieneś to wiedzieć! [2]

Mieszkasz w Lublinie? Powinieneś to wiedzieć! [2]
e-Wydanie

Komentarze 143

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 12 listopada 2019 o 08:15
+48
"Kultura i rozrywka" Zamość na 6 pozycji, Lublin 36 oczek niżej, przecież to jakaś kpina
Avatar
Gość / 12 listopada 2019 o 08:20
+45
jeśli Zamość pokonuje nas w kategorii Kultura to znaczy, że ten śmieszny ranking nie jest wart funta kłaków
Avatar
Gość / 12 listopada 2019 o 08:19
+45
Zamość wszędzie wysoko, trochę to dziwne, bo to raczej stamtąd ludzie emigrują do Lublina za pracą i nauką, a nie na odwrót!
Avatar
ale bzdury / 12 listopada 2019 o 08:23
+42
Buahahaha Biała Podlaska przed Lublinem w kategorii Infrastruktura a Zamość stolica kulturalna województwa. Ci co to tworzyli, muszą brać mocny towar.
Avatar
as / 12 listopada 2019 o 08:17
+41
12 miejsce w Polsce na 66 to jeszcze nie tak strasznie. Ale ranking musi być głupkowaty skoro w kulturze Lublin został tak nisko sklasyfikowany.
 Dokładnie. Większych idiotyzmów dawno już nie czytałem.
Avatar
Gość / 12 listopada 2019 o 08:24
+40
kompletny bullshit
Avatar
Toro / 12 listopada 2019 o 08:12
+38
12 miejsce w Polsce na 66 to jeszcze nie tak strasznie. Ale ranking musi być głupkowaty skoro w kulturze Lublin został tak nisko sklasyfikowany.
Avatar
i wszystko jasne / 12 listopada 2019 o 08:26
+37
"składaliśmy zapytania do ministerstw" no to już wiadomo czemu pisowskie zacofane zaścianki z regionu są tak wysoko w tym przekomicznym rankingu a np: stolica województwa tak nisko
Avatar
Gość / 12 listopada 2019 o 08:27
+35
Dajta spokój z takimi oderwanymi od rzeczywistości rankingami
Avatar
Gość / 12 listopada 2019 o 08:29
+34
Lublin ofertą kulturalną bije na łeb Zamość. Ten raport nadaje się jedynie do śmietnika.
Avatar
Gość / 18 listopada 2019 o 21:52
0
Ten ranking jest tak samo obiektywny jak wiadomości na tvp :)))
Avatar
MIASTO BIERURA BUCZKA i JÓŹWIAKA / 16 listopada 2019 o 20:25
+1
bo miasto "inspiracji" jest dla kadr P0litycznych i develo cwaniaków, a nie dla młodych
Avatar
Zorro / 16 listopada 2019 o 13:55
+1
Wniosek jest jeden. Ten ranking stworzył zespół ignorantów i idiotów.
 I tak jest lepszy niż "badania" TBV na temat Górek Czechowskich :-P
Avatar
Radek / 14 listopada 2019 o 20:50
0
Zamość dwucyfrowe bezrobocie, praca dla młodych za 2250zł brutto (w Lublinie średnio 3000-4000 zł brutto na początek), Zamość dwucyfrowe bezrobocie, Lublin ok. 5%, Zamość brak mieszkań dla młodych, w Lublinie mieszkania sprzedają się na pniu, Zamość denna i niska rozrywka (disco polo i te sprawy), Lublin teatry, kina ,CSK i te sprawy, Lublin uczelnie wyższe z prawdziwego zdarzenia i dobre szkoły średnie, Zamośc oświata beznadzieja,  Lublinbezpośrednie połączenia kolejowe do Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Żamość jedynie kilka szynobusów do Lublina,  Lublin obwodnice,  S17 do Warszawy, S19 Rzeszów- Białystok, S17 do Zamościa i granicy mgliste mżonki.
Niby gdzie takie wysokie płace? Jak zaczynałem tu pracę po studiach 2 lata temu to albo wymagania na początek z kosmosu, albo oferowana jedynie część etatu, a max na umowie to te 2600 brutto. Teraz zarabiam delikatnie wyżej ale 3000 brutto to jest wszystko, co na początek można dostać w większości firm, nawet dla osób z politechniki. Chyba, że jesteś programistą, ale wtedy 4000 brutto to dalej żałosna kwota. Jestem z Zamościa i paradoksalnie rozważam powrót, bo różnice w płacach są w zasadzie nic nieznaczące, jeśli muszę opłacić mieszkanie, co w ogóle stawia pod znakiem zapytania opłacalność pracy w Lublinie. Pora się wynieść. Jeden kolega już sobie kupuje mieszkanie w Rzeszowie i załatwia przeniesienie wewnątrz firmy, a drugi po prostu do Rzeszowa wyjechał bez żalu. Większość mojego rocznika po studiach wyjechała od razu, kilka osób załapało się do roboty w marnych korpo za średnio dwa tysiące na rękę, jak ja. Po nowym roku i kolejnym wzroście płacy minimalnej jaki będzie sens pozostania w Lublinie?
Niby gdzie takie wysokie płace? Jak zaczynałem tu pracę po studiach 2 lata temu to albo wymagania na początek z kosmosu, albo oferowana jedynie część etatu, a max na umowie to te 2600 brutto. Teraz zarabiam delikatnie wyżej ale 3000 brutto to jest wszystko, co na początek można dostać w większości firm, nawet dla osób z politechniki. Chyba, że jesteś programistą, ale wtedy 4000 brutto to dalej żałosna kwota. Jestem z Zamościa i paradoksalnie rozważam powrót, bo różnice w płacach są w zasadzie nic nieznaczące, jeśli muszę opł... rozwiń
Avatar
Red / 14 listopada 2019 o 10:22
0
Przede wszystkim przegrywamy bardzo kiepską władzą lokalną, działającą raczej przeciwko swoim mieszkańcom, sprzyjającej małej grupie.
 A WSPANIAŁY I KICZOWATY PL 
Avatar
serio / 13 listopada 2019 o 14:41
-3
Wniosek jest jeden. Ten ranking stworzył zespół ignorantów i idiotów.
Avatar
kom / 13 listopada 2019 o 12:53
-1
I Zamość i Lublin to miasta bez przyszłości i taka jest prawda !
Avatar
Gość / 13 listopada 2019 o 09:14
+2
Wniosek jest jeden. Pora się pakować i wynosić z tego miasta emerytów.
Avatar
ekos / 13 listopada 2019 o 07:22
0
Jestem Zamościaninem z wyboru, kocham to miasto mam mieszkanie w W-wie ale wolę mieszkać tu i zarabiać na poziomie Londynu. To mozliwe tylko trzeba mieć głowę na karku.  W W-wie każdy śmieć znajdzie robotę w korpo bo tam nic nie trzeba umieć tylko pokornie wykonywać rozkazy. Na prowincji żeby zaistnieć trzeba mieć łeb na karku i nie mieć kompleksów. Dziwi mnie wysoka pozycja mojego miasta, które jest fatalnie rządzone od wielu już lat i nie wykorzystuje swojego potencjału.  Jeszcze bardziej mnie dziwi zachowanie komentujących Lubelaków, którzy oburzają się, że Zamość jest w kilku kategoriach wyżej niż Lublin. To zachowanie typowe dla "elitarnego Lublina",  który jest wielką zakompleksioną wsią. Lublin jest ciężarem dla całego województwa bo ciągnie go w dół zachowując się jak pies ogrodnika. Jakże inaczej wygląda to w podlaskim i podkarpackim . Stolice tych województw słuśznie biją Lublin na głowę ale i inne miasta z tych regionów ładnie się rozwijają Suwałki , Krosno , Łomża były 30 lat temu w tyle za Zamościem - teraz wyprzedzają go o kilka długości.  W tym dziwnym rankingu tego nie widać ale .... w Suwałkach rośnie liczba mieszkańców w Zamościu odwrotnie.  
 Jako osoba 20-letnia która zwiedziła już kawał polski z racji chociażby swojej pracy i poznała naprawdę masę ludzi mogę napisać, że przede wszystkim to jest kwestia mentalności sporej części społeczeństwa którego starsza część zastrzymała się metalnie gdzieś chyba u schyłku komunizmu a młodsza czyli ta bliżej mojego wieku no też jest ciężko. Tutaj nawet do dziewczyny trudniej zagadać niż w takiej małopolsce czy śląsku no chyba, że akurat przyjechała na studia. Naprawdę to ciągłe wywyższanie się na zasadzie ''ja jestem ze stolicy województwa a ty co osiągnęłeś w życiu'' jest śmieszne i patrzenie się z pogardą na ludzi z mniejszych miejscowości. Nawet na studentów bez których to miasto byłoby pustinią albo drugimi Puławami 
 Jako osoba 20-letnia która zwiedziła już kawał polski z racji chociażby swojej pracy i poznała naprawdę masę ludzi mogę napisać, że przede wszystkim to jest kwestia mentalności sporej części społeczeństwa którego starsza część zastrzymała się metalnie gdzieś chyba u schyłku komunizmu a młodsza czyli ta bliżej mojego wieku no też jest ciężko. Tutaj nawet do dziewczyny trudniej zagadać niż w takiej małopolsce czy śląsku no chyba, że akurat przyjechała na studia. Naprawdę to ciągłe wywyższanie się na zasadzie ''ja jestem ze stol... rozwiń
Avatar
Palermo / 13 listopada 2019 o 06:57
+4
Cóż miasto deweloperów musiało tak nędznie zakończyć swoje aspiracje.
Zobacz wszystkie komentarze 143

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

W pożarze stracili wszystko. Rodzina Michalskich z Miłocina potrzebuje pomocy

W pożarze stracili wszystko. Rodzina Michalskich z Miłocina potrzebuje pomocy 1 3

Straciliśmy wszystko, nawet wspomnienia poszły z dymem – mówi Angelika Michalska, dorosła córka pani Beaty. W czwartek samotnej matce z Miłocina spłonął dom. Sąsiedzi, urzędnicy, strażacy pospieszyli z pomocą

Zdewastowane samochody na Czechowie. Czytelniczka prosi o pomoc w znalezieniu sprawców
galeria

Zdewastowane samochody na Czechowie. Czytelniczka prosi o pomoc w znalezieniu sprawców 14 10

Dziś po południu nieznany sprawca uszkodził szyby i lusterka w dwóch zaparkowanych pojazdach.

Czyj anioł najpiękniejszy? W Trzydniku Dużym rusza konkurs plastyczny

Czyj anioł najpiękniejszy? W Trzydniku Dużym rusza konkurs plastyczny 0 1

Można brać udział w konkursie „Anioły, gwiazdy, szopki i stroiki”. Autorzy prac mają jeszcze czas do 13 grudnia by dostarczyć je organizatorom

Szymon Hołownia będzie kandydować na prezydenta Polski

Szymon Hołownia będzie kandydować na prezydenta Polski 184 19

Szymon Hołownia dziś na deskach Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku podjął decyzję w sprawie startu w wyborach. Były prowadzący Mam Talent zdecydował, że będzie ubiegał się o fotel prezydenta RP.

Mateusz Dziemba (MKS Start Lublin): Nie ma żadnych limitów, ale wskazana jest pokora

Mateusz Dziemba (MKS Start Lublin): Nie ma żadnych limitów, ale wskazana jest pokora 0 1

Rozmowa z Mateuszem Dziembą, koszykarzem Startu Lublin

Grają w piłkę na rolkach. Reprezentacja Polski w rollballu zaprezentowała się w Lublinie
galeria

Grają w piłkę na rolkach. Reprezentacja Polski w rollballu zaprezentowała się w Lublinie 0 0

Pokaz rollballu w Centrum Handlowym E. Leclerc Tomasza Zana. W sobotę zaprezentowała się drużyna, która uczestniczyła w ostatnich mistrzostwach świata w tej dyscyplinie w Indiach.

Koncert "Idą Święta. Inkluzja w tańcu" w DK LSM
9 grudnia 2019, 18:00

Koncert "Idą Święta. Inkluzja w tańcu" w DK LSM 0 0

We wtorek, 9 grudnia o godz. 18 w Domu Kultury LSM (ul. Wallenroda 4a) zaprezentowane zostanie muzyczno-taneczne widowisko "Idą Święta" w wykonaniu Formacji Tańca Towarzyskiego Gamza.

Wrażenia, wzruszenia i uniesienia. Jazz zahipnotyzował Lublin
galeria

Wrażenia, wzruszenia i uniesienia. Jazz zahipnotyzował Lublin 6 0

W weekend ściany Centrum Kultury wypełniła muzyka jazzowa. Ta, w klasycznym rozumieniu i nowa, eksperymentalna. Koncerty zachwycały, wzruszały, a nawet hipnotyzowały.

Jak zdrowo oddychać. Zielony wolontariat w "Paderewskim"
Magazyn
galeria

Jak zdrowo oddychać. Zielony wolontariat w "Paderewskim" 0 2

Kupili aparat do mierzenia jakości powietrza i prowadzą codzienne pomiary. Mowa o uczniach Szkoły Podstawowej nr 43 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Lublinie, którzy są laureatami naszego ekologicznego konkursu

Niewygodni rywale i mile widziani sąsiedzi. Polska poznała rywali, z którymi będzie grała podczas Euro 2020
Magazyn

Niewygodni rywale i mile widziani sąsiedzi. Polska poznała rywali, z którymi będzie grała podczas Euro 2020 0 0

30 listopada odbyło się losowanie grup przyszłorocznych mistrzostw Europy, które po raz pierwszy w historii nie będą mieć jednego lub dwóch państw gospodarzy, a mecze będą rozsiane po całej Europie. Jakie szanse na przyszłorocznym czempionacie kadra narodowa prowadzona przez Jerzego Brzęczka i kogo najbardziej należy się obawiać?

Orszak św. Mikołaja przeszedł ulicami Lublina [zdjęcia]
galeria

Orszak św. Mikołaja przeszedł ulicami Lublina [zdjęcia] 9 7

Orszak św. Mikołaja jest dla mieszkańców Lublina okazją, by się rozerwać. Pełni też funkcję edukacyjną. Dzieci - oprócz tego, że dostaną prezenty - dowiadują się kim był święty Mikołaj.

LUK Politechnika Lublin – Lechia Tomaszów Mazowiecki 3:2 [zdjęcia]
galeria

LUK Politechnika Lublin – Lechia Tomaszów Mazowiecki 3:2 [zdjęcia] 0 0

Na zakończenie pierwszej rundy sezonu zasadniczego Krispol 1. Ligi Siatkarzy LUK Politechnika Lublin pokonała Lechię Tomaszów Mazowiecki 3:2

5. urodziny dziecięcej oparzeniówki w Łęcznej [zdjęcia]
galeria

5. urodziny dziecięcej oparzeniówki w Łęcznej [zdjęcia] 11 1

– Odwróciłam się dosłownie na kilka sekund i wtedy córka zrzuciła na siebie kubek z gorącą herbatą. Byłam w szoku – opowiada Agnieszka Niewęgłowska z Radzynia Podlaskiego. Jej trzyletnia córka Amelia z poważnym oparzeniem brzucha trafiła w ubiegłym roku do „oparzeniówki” w Łęcznej. – Córka była w szpitalu niecały tydzień, na szczęście wszystko się dobrze zagoiło.

Inaczej przejedziemy przez ul. Diamentową

Inaczej przejedziemy przez ul. Diamentową 0 6

W poniedziałek zmieniona ma być organizacja ruchu pod przebudowywanym wiaduktem kolejowym nad ul. Diamentową.

Poziom II Charytatywnego Turnieju w Siatkonogę będzie wyższy niż przed rokiem

Poziom II Charytatywnego Turnieju w Siatkonogę będzie wyższy niż przed rokiem 0 0

Wielkimi krokami zbliża się II Charytatywny Turniej w Siatkonogę. Jeżeli ktoś chce wziąć w nim udział, to musi się spieszyć, bo zgłosiło się już kilkanaście drużyn. Ponownie gospodarzem zawodów będzie hala im. Arkadiusz Gołasia w Kraśniku, a impreza odbędzie się 21 grudnia.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.