Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 listopada 2019 r.
7:51

Ranking miast dla młodych ludzi. Lublin wypadł słabo. W czym przegrywamy z innymi?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga wz
37 143 A A
(fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)

Lublin znalazł się poza pierwszą dziesiątką miast najbardziej przyjaznych młodym ludziom. Ranking objął wszystkie miasta na prawach powiatu, a jest ich 66. Jak wypadli inni przedstawiciele naszego regionu? Zamość znalazł się na 19. miejscu, Biała Podlaska na 41., zaś Chełm jest dopiero piąty od końca.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Raport został przygotowany przez fundację im. Roberta Schumana, fundację im. Konrada Adenauera i Politykę Insight. Osoby młode zdefiniowano jako mieszczące się w przedziale 16–30 lat. Miasta były oceniane w siedmiu kategoriach: • gospodarka, • edukacja, • infrastruktura, • mobilność, • kultura i rozrywka • otwartość, • zdrowie i opieka.

– Z grubsza chodziło o to, żeby uwzględnić takie wymiary życia, które jednoznacznie kojarzą się z młodością – tłumaczyła Monika Helak z Polityki Insight podczas piątkowej prezentacji raportu. – Wyniki z poszczególnych kategorii zostały uśrednione do wspólnej punktacji.

Pierwsze miejsce zajęła Warszawa, choć nie jest to mocne zwycięstwo, bo stolica zdobyła 55 punktów na 100 możliwych. Drugą pozycję, co może być prztyczkiem w nos dla Lublina, zajął Rzeszów. Trzecie są Katowice.

Lublin uplasował się dopiero na 12. pozycji w klasyfikacji generalnej. Tylko w jednej kategorii (zdrowie i opieka) znalazł się na podium, a w pierwszej dziesiątce pojawił się jeszcze tylko w kategorii mobilność.

– Metodologia wykorzystana w raporcie budzi nasze wątpliwości – komentuje Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta miasta. – Wyniki nie mają potwierdzenia w innych rankingach dotyczących jakości życia w Lublinie. Takim przykładem jest chociażby ostatni raport globalnej firmy audytorskiej PwC, który potwierdza, że Lublin jest jedną z najbardziej otwartych i przyjaznych do życia polskich metropolii.

Autorzy raportu powołują się na „liczne źródła danych”. – Przede wszystkim Główny Urząd Statystyczny, ale też składaliśmy zapytania do ministerstw, powiatowych urzędów pracy, do innych różnych instytucji publicznych, ale najważniejsza była oczywiście korespondencja z samymi miastami, które zwracały uwagę na dodatkowy wymiar, doprecyzowywały dane – wyjaśniała Helak.

Lublin i tak został oceniony znacznie lepiej niż trzy pozostałe miasta z naszego regionu. Nie udało im się zbliżyć do czołówki rankingu, bo słabo wypadały w większości kategorii (choć niekiedy lepiej od stolicy regionu). Zamość dostał dobrą notę tylko za kulturę i rozrywkę, zdecydowanie wyprzedzając w tej kategorii, co może być zaskoczeniem, nawet Lublin. Z kolei Biała Podlaska została doceniona za otwartość.

Najsłabiej wypadł Chełm, który w klasyfikacji generalnej był piąty od końca, a jeszcze niżej, bo przedostatni, w kategorii gospodarczej, w której oceniano szanse mieszkańców na szybkie znalezienie pracy i wysokość ich zarobków. Władze Chełma na razie nie komentują ogłoszonego w piątek raportu.

– Urząd Miasta zapozna się ze szczegółowymi wynikami raportu i weźmiemy je pod uwagę przy wcielaniu w życie działań naprawczych – usłyszeliśmy w chełmskim magistracie.

Spośród 66 miast na prawach powiatu (dokładnie tyle jest ich w Polsce) najwyżej znalazła się Warszawa. Lublin załapał się dopiero na 12 miejsce, a najsłabiej wypadł Chełm, który zajął piąte miejsce od końca. Na ostateczną ocenę miały wpływ wyniki z poszczególnych kategorii, którym przyglądali się autorzy ogłoszonego w piątek raportu*. Poniżej szczegółowe wyniki.

Gospodarka

Autorzy raportu sprawdzali, gdzie jest łatwo o pracę i dobre zarobki, zwracali też uwagę na bezrobocie wśród młodych. Zwycięzca jest oczywisty: Warszawa. Dalej są miasta z terenu, jak określono w raporcie, „byłego zaboru pruskiego”. Drugie miejsce zajęły Katowice, a podium zamknęły Tychy.

Lublin wylądował dopiero na 49. miejscu (wyprzedziły go nawet Suwałki i Sosnowiec), Chełm na 58., Biała Podlaska na 63., a Zamość na 65., czyli przedostatnim.

Edukacja

W tej kategorii liczyła się nie tylko liczba szkół i uczelni wyższych w stosunku do liczby młodych mieszkańców, czy też bliskość podstawówek. Oceniano także to, czy samorządy wspierają finansowo zdolną młodzież. Wygrał Rzeszów, m.in. ze względu na duże stypendia dla licealistów. – Według naszego rankingu oferuje największe możliwości – podkreślała Monika Helak z Polityki Insight. Drugi jest Poznań, a trzecie Katowice.

Z naszego regionu najwyżej znalazł się Zamość (12. miejsce), Lublin uplasował się dwa miejsca niżej, Chełm na 29. miejscu, a Biała Podlaska na 52.

Infrastruktura

Przy ocenie miast brano pod uwagę średnią powierzchnię mieszkaniową przypadającą na jedną osobę, dostępność do mieszkań, stopień zazielenienia miasta, dbałość o czyste powietrze (doceniano sieć stacji pomiarowych) i dostępność darmowego internetu. – Zwyciężyło zdecydowanie Świnoujście, następny był Sopot. To dwa miasta, które przy okazji są bardzo zielone – tłumaczyła Helak.
Słabo oceniony Chełm (43. miejsce) dostał kilka ciepłych słów. – Należy do czołówki miast pod względem wielkości publicznie finansowanej sieci internetowej – czytamy w raporcie. Zamość zajął 17. miejsce, Biała Podlaska 34., najdalej wylądował Lublin, dopiero na 51. pozycji.

Mobilność

Tu oceniano łatwość w dojeździe do miasta i wyjeździe w podróż. Liczyły się też systemy rowerów, buspasy, ścieżki rowerowe i komunikacja miejska. – Ale też finansowa dostępność rozumiana jako relacja ceny biletu miesięcznego do przeciętnej pensji – tłumaczyła Helak.

Pierwsze miejsce zajął Rzeszów, lider pod względem buspasów (prawie 4 proc. przy średniej 0,005 proc.), chwalony też za rower miejski, który można zostawiać poza stacjami. Na drugim miejscu jest Warszawa, podium zamyka Gdańsk.

To pierwsza kategoria, w której udało nam się wbić do pierwszej dziesiątki. 8 miejsce zajął Lublin, Zamość jest dopiero 48., Biała 59., a Chełm 62.

Kultura i rozrywka

Na ocenę w tej kategorii wpływała nie tylko kultura wysoka, ale też mnogość wydarzeń, imprez masowych, festiwali, wydatki samorządów na kulturę i liczba klubów sportowych w przeliczeniu na mieszkańców. Wygrał Kraków, drugi był Sopot (mocno pomogły mu kluby sportowe), Warszawa jest dopiero trzecia, chociaż sami autorzy przyznają, że tygodniowo ma najwięcej wydarzeń.

Do pierwszej dziesiątki dostał się Zamość zajmując 6. miejsce. Lublin ma 42. pozycję, dał się wyprzedzić Białej Podlaskiej (21. miejsce) i Chełmowi (41. pozycja).

Otwartość

W tej kategorii premiowano miasta, których władze wsłuchują się w głos mieszkańców przy podejmowaniu decyzji. Liczył się też odsetek miejskich radnych do 30. roku życia i otwartość na cudzoziemców. Wygrał Gdańsk, który ma młody samorząd. – Aż jedna trzecia radnych nie skończyła 31. roku życia – zauważają autorzy. Podkreślają też, że do pracy w Gdańsku lgnie wielu obcokrajowców. Na drugim miejscu jest Warszawa, na trzecim Opole.

Biała Podlaska zajęła 5. miejsce, zostawiając w tyle Lublin (26. pozycja), Chełm (44. miejsce) oraz Zamość (46.).

Zdrowie i opieka

To jedyna kategoria, w której zdobyliśmy podium. Trzecie miejsce zajął Lublin, uznany za jedno z najbardziej opiekuńczych miast. Liczyła się dostępność do kadry medycznej, oddziały położnicze, czy dostępność miejsc w publicznych żłobkach i przedszkolach. Na pierwszym miejscu są Katowice, na drugim Rzeszów.

Na siódme miejsce zapracował Zamość, na 21. znalazła się Biała Podlaska, Chełm dopiero na 60.

* „Ranking miast dla młodych ludzi” fundacji im. Roberta Schumana, fundacji im. Konrada Adenauera i Polityki Insight

Quiz: Mieszkasz w Lublinie? Powinieneś to wiedzieć! [2]

Mieszkasz w Lublinie? Powinieneś to wiedzieć! [2]
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wycięli duży dąb. Teraz wreszcie rozpoczęli sadzenie drzew na osiedlu Poręba
LUBLIN

Wycięli duży dąb. Teraz wreszcie rozpoczęli sadzenie drzew na osiedlu Poręba

Na prywatnej działce przy ul. Bursztynowej i Perłowej, gdzie w 2021 roku wycięto duży dąb, w końcu rozpoczęło się sadzenie nowych drzew. Proces ten miał zostać zakończony do końca listopada 2024 roku, jednak pierwsze nasadzenia zobaczyliśmy dopiero dzisiaj.

Łukasz Łukawski (z piłką) to lider 4tego Piętra
NA PARKIECIE

Pod Koszami Dziennika Wschodniego: Problemy 4tego Piętra

4te Piętro miało potężne problemy z pokonaniem Quattro Tech w ramach kolejnej serii gier rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego .

Daniel Obajtek zarekomendował mieszkańcom Puław fuzję miejscowego kombinatu z Orlenem, którym zarządzał w czasie rządów PiS. Obecne władze Grupy Azoty stanowczo odcinają się od takich sugestii, nazywając ich potencjalne skutki osłabianiem polskiej branży chemicznej
POMYSŁY i MILIARDY

Daniel Obajtek i jego pomysły na "Puławy". Grupa Azoty odpowiada

Daniel Obajtek skrytykował sposób zarządzania Grupą Azoty. Stwierdził, że porzucony po wyborach plan fuzji z Orlenem, byłby najlepszym rozwiązaniem dla Zakładów Azotowych. Na te słowa odpowiedziała rzecznik tarnowskiego przedsiębiorstwa.

Lublin jest jednym z dziewięciu miast w Polsce, które otrzymało zaproszenie do udziału w projekcie „Urban Lab – Miasto dla Młodych” oraz pierwszym z podpisaną umową na dofinansowanie.
URBAN LAB

Lublin to pierwsze takie miasto w Polsce. Miasto dla młodych

Miasto Lublin jako pierwsze miasto w Polsce podpisało umowę na dofinansowanie w ramach projektu „Urban Lab – Miasto dla Młodych”.

Szach i mat: Czas na Międzypokoleniowy Turniej Szachowy
GONIEC NA G7

Szach i mat: Czas na Międzypokoleniowy Turniej Szachowy

Kiedy? 14 grudnia. Gdzie? Arena Lublin. Będą pojedynki w najlepszej grze świata, będzie współpraca i będzie wsparcie dla potrzebujących.

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Rozpoczął się nabór uczestników do nowej placówki przy ul. Poturzyńskiej 1 w Lublinie. Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne zapewni wsparcie 20 osobom z niepełnosprawnościami.

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm podejmie PZL Leonardo Avię Świdnik

ChKS Chełm znowu zagra z PZL Leonardo Avią Świdnik, tym razem w Tauron Pucharze Polski

ChKS Chełm zmierzy się z PZL Leonardo Avią Świdnik w trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski. Początek spotkania w środę o godzinie 19

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Trzy osoby trafiły do szpitala po zdarzeniu drogowym w m. Szopinek w gminie Zamość. Kierująca toyotą 70-latka uderzyła w jadącego przed nią citroena. Jak wstępnie ustaliła policja, kobieta nie zachowała właściwej odległości od jadącego przed nią pojazdu.

Oskarżony nie był obecny na ogłoszeniu wyroku

Potrącił policjanta i uciekał przez całe miasto. Dzisiaj kibol usłyszał wyrok

Jechał samochodem, biegł i był w stanie zrobić wszystko, aby uciec przed wymiarem sprawiedliwości. W tle sprawy porachunki kibiców Motoru Lublin.

Po porażce z Ostrovią Ostrów Wielkopolski i Górnikiem Zabrze puławscy liczą, że ich drużyna w końcu wywalczy komplet punktów

Azoty Puławy kontra Gwardia Opole. Chcą w końcu wygrać u siebie

Rywalem Azotów Puławy będzie COROTOP Gwardia Opole. Środowe spotkanie w hali przy ul. Lubelskiej rozpocznie się o godzinie 18. Będzie to mecz drugiej kolejki rundy rewanżowej.

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Koleżanki Wanda, Janina i Teresa z Poniatowej zginęły w sierpniu ubiegłego roku w wypadku samochodowym w Chodlu. W opolskim sądzie ruszył proces dwóch oskarżonych kierowców.

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?
film

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?

Okres przedświąteczny to czas wzmożonej pracy dla policji. Większy ruch na drogach, tłumy w galeriach handlowych i ryzyko kradzieży to wyzwania, z którymi mierzą się funkcjonariusze. Rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Lublinie opowiada o planach na najbliższe tygodnie.

Radosław Muszyński prowadził Lewart od 27 września do 10 grudnia

Lewart Lubartów znowu zmienia trenera

Niespodziewane wieści z Lubartowa. Tamtejszy Lewart zdecydował się na kolejną zmianę trenera. Sezon na ławce rozpoczynał Grzegorz Białek, który wywalczył z drużyną awans do III ligi. Rundę kończył za to Radosław Muszyński. We wtorek działacze ekipy beniaminka poinformowali jednak, że zdecydowali się podziękować szkoleniowcowi.

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia
ZDJĘCIA
galeria

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia

Gdy dzień staje się coraz krótszy i chłodniejszy, Lublin ubiera się w iluminację, tworząc wyjątkowy klimat w całym mieście. Od Bramy Krakowskiej po Centrum Spotkania Kultur – każdy zakątek emanuje magią Bożego Narodzenia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Inne
Aktywni +

Aktywni +

Lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

159,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

73,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Komunikaty