Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

16 maja 2019 r.
6:35

Lublin: Ulice i chodniki przy szpitalu zatarasowane, karetki mają problem z przejazdem. Apel ratownika

51 34 A A
Na zdjęciu sytuacja na parkingu przed szpitalem z wczorajszego przedpołudnia
Na zdjęciu sytuacja na parkingu przed szpitalem z wczorajszego przedpołudnia (fot. Jacek Szydłowski)

Wioząc karetką pacjenta muszę przeciskać się między autami, bo nikt nie kontroluje ile ich wjeżdża. Co jeśli będzie w stanie zagrożenia życia i nie uda mi się na czas przejechać? Kto weźmie za to odpowiedzialność? – skarży się na parking przy szpitalu przy ul. Jaczewskiego ratownik medyczny.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Największe problemy z parkowaniem przy szpitalu są rano. Nikt nie kontroluje liczby wjeżdżających aut, mimo że zawsze przekraczają one ilość miejsc parkingowych. Najwyraźniej firma, która prowadzi parking chce po prostu zarobić. Ludzie parkują na chodnikach, tarasując drogi przejazdowe – irytuje się jeden z ratowników z Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Lublinie i zaznacza, że często dwa auta jadące z przeciwnych stron ledwo się mieszczą, nie mówiąc już o karetkach.

– Karetki mają co prawda dostępny drugi wjazd od strony szpitala dziecięcego. Ale co z tego, że tam wjadę bez kolejki, jeśli potem wioząc karetką pacjenta muszę przeciskać się między samochodami. To paranoja! – denerwuje się ratownik medyczny. – Pół biedy jeśli pacjent jest w stanie stabilnym, ale co jeśli będzie w stanie zagrożenia życia i nie uda mi się na czas przejechać? Kto weźmie za to odpowiedzialność? – dodaje.

Problem jest też z miejscami wyznaczonymi dla karetek. – W wiacie przy szpitalnym oddziale ratunkowym mieszczą się tylko dwie karetki, pozostałe muszą stać na zewnątrz. Często jest tak, że przyjeżdża kolejna z pacjentem na badania – opowiada nasz rozmówca.

– Miejsca dla karetek są notorycznie zajmowane przez prywatne auta. Wielokrotnie zwracałem uwagę kierowcom, ale bez skutku. Odpowiadają, że zapłacili za wjazd, a wszystkie miejsca na parkingu są zajęte. Absurdalne jest to, że szpital nic z tym nie robi – uważa ratownik.

– Problem jest nam znany, ale niestety jego rozwiązanie nie należy do nas tylko do Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, który jest właścicielem terenu, na którym działa parking. To uczelnia organizowała przetarg na jego dzierżawę i zawarła umowę z firmą, która prowadzi parking – tłumaczy Marta Podgórska, rzeczniczka SPSK4 w Lublinie. – Jest wiele skarg na problemy z autami, ale w takich sytuacjach zawsze odsyłamy do uczelni.

Jak informuje rzecznik Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, umowa z firmą obsługującą parking wygasa wiosną przyszłego roku. 

– Doraźnie przeprowadzimy rozmowę z dzierżawcą parkingu, zgłaszając żądanie kontrolowania liczby wjeżdżających pojazdów oraz egzekwowania od kierowców prawidłowego parkowania aut – mówi Włodzimierz Matysiak, rzecznik Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. – Niedopuszczalne są zatory komunikacyjne na przyszpitalnych ciągach jezdnych, zagraża to bezpieczeństwu. Bezwzględne pierwszeństwo należne jest karetkom i co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości.

Władze uczelni nie wykluczają budowy wielopoziomowego parkingu w sąsiedztwie szpitala. – Liczba pojazdów poruszających się po drogach z roku na rok lawinowo rośnie. Docelowo, tylko budowa pojemnego parkingu wielopoziomowego w bezpośrednim sąsiedztwie SPSK 4 może rozwiązać ten problem – zaznacza Matysiak. – Od kilku lat władze uczelni poważnie się do tego przymierzają.

e-Wydanie

Komentarze 34

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 16 maja 2019 o 07:23
+22
Przeprowadzimy rozmowę, nie wykluczamy - i w ten piękny sposób Włodzimierz Matysiak, rzecznik Uniwersytetu Medycznego w Lublinie spuścił Panią Katarzynę dziennikarkę na drzewo z niczym.
Avatar
malkontent / 16 maja 2019 o 09:10
+19
jak na razie to kasa jest najważniejsza, 4PLN/h, wjeżdżam na ten parking biorąc bilet więc przypuszczam że mogę zaparkować, nim przecisnę się przez uliczki szukając miejsca mija więcej niż 10 min i muszę płacić. Ilu takich "oszukanych" klientów jest w ciągu dnia wie tylko zarządca parkingu. Chyba naprawdę musi się wydarzyć kilka nieszczęść by ktoś zaczął myśleć nie przez pryzmat kasy.
Avatar
Ala / 16 maja 2019 o 08:30
+19
Szanuje pana ratownika, ale apel powinien byc do wladz szpitala/miasta. Nikt tam nie  parkuje ze zlej woli, nikt tam nie idzie na zakupy do szpitala, a miejsc parkingowych krytycznie brakuje.
 Być może apel do szpitala nic nie pomógł.... czasami trzeba nagłaśiac probem żeby były jakieś efekty.... uważam, że firma obsługująca parking powinna wyznaczyć miejsca, policzyć je i sprzedawać bilety na ilość posiadanychmiejsc - byłoby to uczciwe i wniosło porządek. Ale po co..... kasa jest a gdzie kto stanie to już nie ma znaczenia no i się tarasuje co tylko można.....
 Być może apel do szpitala nic nie pomógł.... czasami trzeba nagłaśiac probem żeby były jakieś efekty.... uważam, że firma obsługująca parking powinna wyznaczyć miejsca, policzyć je i sprzedawać bilety na ilość posiadanychmiejsc - byłoby to uczciwe i wniosło porządek. Ale po co..... kasa jest a gdzie kto stanie to już nie ma znaczenia no i się tarasuje co tylko można..... rozwiń
Avatar
Gość / 16 maja 2019 o 07:28
+18
Jeździłem tam na początku lat 90 i było moźna postawić auto gdzie się chciało .Dziś teź jeźdzę do tego szpitala, ale autobusem , jeszcze troszkę a nie będzie moźna pieszo dostać sie do budynku.
Avatar
olo / 16 maja 2019 o 07:07
+18
Normalnie dzban z Kociej Wólki . Zapłaciłe to mam prawo POSTAWIĆ samochód  gdzie chcę nawet na środku uliczki i zablokować ruch . A co kto mi zabroni ZAPŁACIŁEM .
Avatar
Joker / 16 maja 2019 o 10:09
+16
Pamiętaj, że w roku 1964 (wówczas oddano do użytku główny gmach PSK 4) to były obrzeża miasta. Może nakaż wyburzyć Czechów (powstał później)?
Avatar
Joker / 16 maja 2019 o 10:09
+15
szpitale buduje się na obrzeżach miast aby był tam spokój i tereny zielone wokół a nie parkingi w centrum miast. Po co oraz dla kogo są szpitale?
Pamiętaj, że w roku 1964 (wówczas oddano do użytku główny gmach PSK 4) to były obrzeża miasta. Może nakaż wyburzyć Czechów (powstał później)?
Avatar
Gość / 16 maja 2019 o 06:43
+15
Haha. Od kilku lat się poważnie przemierzają. No i jest odpowiedź. ;)
Avatar
Gość / 16 maja 2019 o 08:19
+13
W tekście pada kluczowa informacja. Z roku na rok przybywa samochodów. I stało się, ze jest ich ZA DUŻO. nie mieszcza się w miastach. Nie ma juz miejsca na nie. Parkibg pietrowy jak powstanie, to będzie ZA MAŁY. Czas to zrozumieć, że tylko OGRANICZANIE ilości samochodów może pomóc. Bo nawet jak powstanie gigantyczny parking, to nie będzie można do niego dojechać przez korki na ulicach. A ulic nie poszerzymy.
Avatar
chrust / 16 maja 2019 o 08:14
+13
u nas na osiedlu po przeciwnej stronie szpitala wczoraj przez tych ludzi nie było możliwości zaparkowania. Jest na ul. Organowej tablica informacyjna, kto może parkować przy drugim bloku jest też tablica informacyjna. A ludzie , którzy przyjeżdżają do szpitala mają nas mieszkańców w nosie. Nie pierwsza taka sytuacja, dojdzie do tego, że wjazd na osiedle będzie ze szlabanem .
Avatar
Te / 6 dni temu o 07:09
+1
Złomowisko zachodniej europy
Avatar
Obiektyw / 6 dni temu o 06:26
0
Nie można ograniczyć wjazdu na teren szpitala bo dużo osób korzystających to niepełnosprawni, którzy sami przyjeżdżają lub są przez kogoś dowożeni. Podobnie jest z dojazdem na SOR nie tylko karetki przywożą pacjentów. I co nie wjadą bo wykorzystany został limit. To proste jest 10 minut darmowych nie znalazłem miejsca wyjeżdżam anie parkuje na trawniku bo moje auto jest najważniejsze. To ewidentna wina kierowców bo parkują nie stosując się do przepisów i znaków drogowych.
Avatar
pracownik / 16 maja 2019 o 20:58
+1
Proszę nie pisać bzdur o tym że 99% to auta pracowników. Mniej niż 50% miejsc przeznaczonych jest na abonamenty pracownicze, w tej chwili kolejka na miejsce parkingowe trwa ponad 2 lata. Piszę to jako pracownik.... Poza tym pracownicy w większości parkują z tyłu a uniwersytet ma własny kawałek parkingu za budynkiem kliniki pulmonologii
Avatar
hmmm / 16 maja 2019 o 20:44
-1
Nikt do szpitala nie przyjeżdża dla przyjemności - nie każdy pacjent, albo jego rodzina to mieszkańcy Lublina. Gdzie mają postawić samochód, w jakiej odległości od szpitala? Na plecach mają przynosić chorą osobę? Niech ratownik med. postawi się w sytuacji tych ludzi. Jeśli jakieś pretensje to do parkingowych, bo skoro ja zapłaciłam to mam prawo postawić samochód. Ostatnio często tam byłam i widziałam, że samochody stoją na trawnikach w błocie, ale...... i tu jak wyżej.
Ćwoki wnet zażądają miejsc parkingowych na salach operacyjnych. Szpital dla "mądrych inaczej" jest w Abramowicach - tam parkujcie, a przy Jaczewskiego przestańcie zagrażać życiu i zdrowiu ludzkiemu. Co w tej sprawie zrobiłi: Wojewoda Lubelski i podległy mu Wydział Zarządzania Kryzysowego oraz Policja? Czy zamknięto "na dołek" Jego Magnificencję Rektora lub szefostwo równie pazernego jak uczelnia dzierżawcy, a przynajmniej parkingowych oraz tarasujących dojazd karetkom przestępców? Ile trzeba zapłacić (np. za wjazd na parking przyszpitalny), żeby uniknąć odpowiedzialności karnej, a przynajmniej za poważne wukroczenie?
 cóż... zanim napiszesz komentarz doucz się. Nie wypisuj bzdur. W abramowicach jest oddział udarowy. Uważasz, że tamtym karetkom można zastawiać drogę? jest też neurologia, interna. Ech, ludzie, ludzie. Uważasz, że życiu jednym można zagrażać, a innym nie? bo psk4 tak?
 cóż... zanim napiszesz komentarz doucz się. Nie wypisuj bzdur. W abramowicach jest oddział udarowy. Uważasz, że tamtym karetkom można zastawiać drogę? jest też neurologia, interna. Ech, ludzie, ludzie. Uważasz, że życiu jednym można zagrażać, a innym nie? bo psk4 tak? rozwiń
Avatar
realnie patrząc / 16 maja 2019 o 20:44
+1
Dlatego nie dziwię się POsłance Musze która chce rozbudowywać PSK-1 w Centrum Lublina ponieważ logiczne myślenie nie jest jej najmocniejszą stroną - gdzie przy tym szpitalu zaparkują swoje auta odwiedzający chorych ? Jak przy tym szpitalu zostanie rozwiązany ten problem ?
Avatar
Romek / 16 maja 2019 o 20:07
+1
To jest parking dla lekarzy i obsługi szpitala a nie dla chorych.
 A co ma zrobić lekarz jak dyżur w szpitalu ma do 15-tej a w swoim gabinecie na osiedlu przyjmuje od 13-tej? Czymś musi się teleportować.
Avatar
Nina / 16 maja 2019 o 14:38
0
Więc gdzie pracownicy mają parkować? 
Avatar
Gość / 16 maja 2019 o 12:49
+5
do Anka ---> Co ma Straż Miejska do prywatnego parkingu przy szpitalu?
Avatar
Gość / 16 maja 2019 o 10:23
+5
przede wszystkim wprowadzić system zliczający samochody z tolerancją ujemną 10 % i chwilowo może się poprawi ; jedyne wyjście to budowa wielopoziomowych PODZIEMNYCH parkingów - dotyczy to całego tego miasteczka ...
Avatar
Gość / 16 maja 2019 o 10:13
+10
99 % samochodów, to auta pracowników uniwersytetu i szpitala. Poza tym parkują jak chcą. Mimo wyznaczonych linii na konkretne miejsce, zajmują dwa, no bo po co się przestawić drugi nie musi parkować. Najgorzej jest od strony kasy biletowej, zajęty chodnik i połowa drogi tak, że dwa samochody się nie wyminą, a Ci co jadą do kasy mają pierwszeństwo, bo chodnik po lewej, a normalne miejsca po prawej. Robi się zator, może kolejnym rozwiązaniem byłaby dodatkowa kasa biletowa przy wjeździe od strony traktu operacyjnego? Pewnego razu, gdy było wolne miejsce pod medycyną nuklearną, samochodzik pyk parkujemy i ze złością i kompletnym brakiem kultury wyskakuje Pan Portier z nuklearnej, że to miejsce dla pracowników, a nie dla pacjentów. Jakież było moje zdziwienie. Poza tym dla niepełnosprawnych jedno wyznaczone miejsce pod polikliniką, przecież to jakaś kpina.
99 % samochodów, to auta pracowników uniwersytetu i szpitala. Poza tym parkują jak chcą. Mimo wyznaczonych linii na konkretne miejsce, zajmują dwa, no bo po co się przestawić drugi nie musi parkować. Najgorzej jest od strony kasy biletowej, zajęty chodnik i połowa drogi tak, że dwa samochody się nie wyminą, a Ci co jadą do kasy mają pierwszeństwo, bo chodnik po lewej, a normalne miejsca po prawej. Robi się zator, może kolejnym rozwiązaniem byłaby dodatkowa kasa biletowa przy wjeździe od strony traktu operacyjnego? Pewnego razu, gdy było woln... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 34

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kaczyński w Rykach o Euro i wyborach do PE. "Rozstrzygające o przyszłości naszej cywilizacji"

Kaczyński w Rykach o Euro i wyborach do PE. "Rozstrzygające o przyszłości naszej cywilizacji" 0 5

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński oraz posłanka Elżbieta Kruk pojawili się w czwartek w Rykach. Na finiszu kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego szef partii rządzącej zachęcał do udziału w głosowaniu. Przekonywał, że głos na PiS to brak euro i szybszy wzrost gospodarczy.

Protest w Warszawie. Fizjoterapeuci z Lublina wrócili do pracy

Protest w Warszawie. Fizjoterapeuci z Lublina wrócili do pracy 0 1

Fizjoterapeuci zaostrzyli protest. Od wtorku razem z diagnostami laboratoryjnymi prowadzą głodówkę w warszawskim szpitalu przy ul. Żwirki i Wigury. Od początku brali w niej udział pracownicy z jednego z lubelskich szpitali (na razie jako jedyni z województwa lubelskiego), ale w czwartek wrócili do pracy.

Cofanie liczników w samochodach. Kiedy ustawa wejdzie w życie?

Cofanie liczników w samochodach. Kiedy ustawa wejdzie w życie? 0 3

25 maja miały wejść w życie przepisy zaostrzające kary za cofanie liczników. Za sprawą legislacyjnego bałaganu, tak się jednak nie stanie.

Stadion w Białej Podlaskiej ze znakiem zapytania

Stadion w Białej Podlaskiej ze znakiem zapytania 0 1

Wciąż nie wiadomo, w jakiej koncepcji miasto przebuduje stadion. Póki co odbyło się tylko spotkanie z podwykonawcami.

Kolejna trąba powietrzna w woj. lubelskim? Zjawisko uchwycili nasi czytelnicy [wideo, zdjęcia]
film

Kolejna trąba powietrzna w woj. lubelskim? Zjawisko uchwycili nasi czytelnicy [wideo, zdjęcia] 47 13

W czwartek przez woj. lubelskie, najprawdopodobniej przeszła kolejna trąba powietrzna. Zdjęcia przysłał nam czytelnik Miłosz Sulowski

Zbudują szerokie tory w Terespolu. Ważna inwestycja na granicy

Zbudują szerokie tory w Terespolu. Ważna inwestycja na granicy 0 0

Zwiększą się możliwości przeładunku towarów na przygranicznej stacji Terespol. Wszystko dzięki nowej inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych

Strażacka defilada na przebudowanym placu w Świdniku [zdjęcia]
galeria

Strażacka defilada na przebudowanym placu w Świdniku [zdjęcia] 0 8

Plac Konstytucji 3 Maja w Świdniku jest już otwarty. Po gruntownej przebudowie miejsce to bardzo się zmieniło. W czwartek świętowali tam strażacy.

Chce pomóc na własny koszt, urzędnicy zwlekają z decyzją. "Czekam od marca"

Chce pomóc na własny koszt, urzędnicy zwlekają z decyzją. "Czekam od marca" 0 14

Paweł Romański, prezes puławskiego Towarzystwa Szkolnego „Nauka i Praca” chce na własny koszt wykonać podjazd dla osób niepełnosprawnych. Od marca czeka na decyzję miejskich urzędników.

21-latka robiła sobie selfie, spadła z klifu

21-latka robiła sobie selfie, spadła z klifu 40 12

Do tragedii doszło u wybrzeża Oregonu w Stanach Zjednoczonych. 21-letnia Michelle Casey zmarła po upadku z klifu

Dzień Dziecka w Teatrze Andersena
1 czerwca 2019, 10:00

Dzień Dziecka w Teatrze Andersena 0 0

1 czerwca Teatr Andersena (CSK, plac Teatralny 1) zaprasza na dzień pełen atrakcji dla małych widzów. Będą warsztaty dla całych rodzin i spektakl "do zjedzenia".

Wybory 2019: W woj. lubelskim PiS ma szansę na dwa mandaty, a KE na jeden
Sondaż

Wybory 2019: W woj. lubelskim PiS ma szansę na dwa mandaty, a KE na jeden 3 14

W województwie lubelskim Prawo i Sprawiedliwość wygra z dużą przewagą nad Koalicją Europejską, a trzeci w kolejności będzie Kukiz'15 - tak wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Radia Lublin. PiS ma szansę na uzyskanie dwóch mandatów w Parlamencie Europejskim.

Mogli mieć nawet kilkanaście milionów złotych przychodów. Zmarły cztery osoby
galeria
film

Mogli mieć nawet kilkanaście milionów złotych przychodów. Zmarły cztery osoby 9 3

Zatrzymano kolejnych członków gangu, podejrzanych o handel dopalaczami na masową skalę. Ich przychody szacowane są na kilkanaście milionów złotych. Towar, który sprzedawali zabił już przynajmniej cztery osoby – ustalili śledczy.

Food Trucki wracają do Lublina. Rozpoczęcie sezonu w Atrium Felicity
24 maja 2019, 0:00
galeria

Food Trucki wracają do Lublina. Rozpoczęcie sezonu w Atrium Felicity 0 0

Już w najbliższy weekend, w dniach 24-26 maja na parkingu przy Atrium Felicity rozpocznie się tegoroczny sezon na Food Trucki w Lublinie. Organizacja Futraki zaprasza na trzydniowy rodzinny piknik, pełen ulicznym smaków z całego świata.

Wielkie świętowanie na Jubileusz 40-lecia Zespołu Pieśni i Tańca UM
25 maja 2019, 0:00

Wielkie świętowanie na Jubileusz 40-lecia Zespołu Pieśni i Tańca UM 0 0

Założony w 1979 roku Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Medycznego w Lublinie świętuje w tym roku Jubileusz 40-lecia działalności artystycznej. Z tej okazji już 25 maja zorganizowane zostaną uroczystości: uhonorowanie członków, koncert galowy i bankiet.

Na czym polega inteligentne sterowanie oświetleniem?

Na czym polega inteligentne sterowanie oświetleniem? 0 2

Rozwiązania przewidziane dla inteligentnego domu może wykorzystać każdy z nas. Dzięki kompatybilności smart urządzeń i doskonale zaprojektowanemu systemowi, nie musimy od razu wdrażać szeregu rozwiązań – wystarczy jedynie postawić na te produkty, które będą odpowiadać naszym potrzebom. Jednym z takich aspektów inteligentnego domu, który warto zainstalować w pierwszej kolejności, jest bez wątpienia zestaw do sterowania oświetleniem, umożliwiający nam pełne wykorzystanie jego potencjału i dostosowanie go do naszych potrzeb. Tworzenie odpowiedniego nastroju i błyskawiczne zmienianie oświetlenia jeszcze nigdy nie było tak proste.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!