Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 września 2019 r.
21:28

Lublin utonie w śmieciach? Zaskakująca deklaracja firmy odbierającej odpady

9 27 A A

Władze Lublina ostrzegają przed możliwym wstrzymaniem odbioru śmieci od mieszkańców miasta i powołują się na „problemy z zagospodarowaniem odpadów palnych” wysyłanych do pieca Cementowni Chełm. Władze cementowni zapewniają, że żadnych problemów nie ma: – Nie wprowadziliśmy żadnych ograniczeń.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na wysypisko trafia tylko część odpadów wyrzucanych przez mieszkańców Lublina, bo część kieruje się do recyklingu, a wydzieloną w sortowniach „frakcję palną” wywozi aż do Cementowni Chełm.

– Na terenie woj. lubelskiego nie ma innych instalacji do spalania paliw alternatywnych – wyjaśnia w oficjalnym piśmie Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina. W tej sytuacji chełmska cementownia może dyktować warunki. – Cena w tym roku jest już ponad dwukrotnie wyższa od ubiegłorocznej, co ma bezpośredni wpływ na koszty przetworzenia odpadów w zakładach i opłaty dla mieszkańców Lublina.

Ratusz twierdzi, że nie tylko opłaty są problemem, bo już w czerwcu pojawiły się sygnały o kłopotach z przyjęciem „paliwa alternatywnego”.

– Firmy świadczące usługi odbioru i zagospodarowania odpadów na terenie miasta sygnalizowały, że narastają problemy z zagospodarowaniem odpadów palnych – czytamy w piśmie Szymczyka, który twierdzi, że konsekwencje dla lublinian mogą być bardzo poważne. – W przypadku nasilenia takiej sytuacji istnieje oczywiście ryzyko, że odpady mogą nie być odbierane od mieszkańców terminowo, bądź okresowo odbiory mogłyby być wstrzymane, bo zakłady nie będą w stanie ich przetworzyć na bieżąco z uwagi na duże ilości zmagazynowanego paliwa alternatywnego.

Tymczasem cementownia zaprzecza doniesieniom o problemach. – Wywiązujemy się z zapisów umowy zawartej z firmą Kom-Eko Lublin i w żaden sposób nie ograniczamy ilości odbieranych paliw – zapewnia nas Tadeusz Radzięciak z zarządu spółki CEMEX Polska, do której należy chełmski zakład.

– Ilość paliw odbieranych z Kom-Eko w 2019 r. kształtuje się na poziomie od 4,5 tys. do 6 tys. ton miesięcznie. W sierpniu odebraliśmy rekordowe w tym roku 6 tys. ton – informuje Radzięciak. – Jedynie kwiecień był miesiącem, w którym zostało odebranych nieco ponad 1,5 tys. ton paliwa ze względu na remont linii wypału klinkieru w chełmskim zakładzie.

Na jakiej podstawie Ratusz twierdzi, że problem jest realny? – W lipcu do Urzędu Miasta Lublin wpłynęła informacja od jednej z firm świadczących usługę odbierania odpadów komunalnych o braku możliwości przekazania zmieszanych odpadów do zakładu zagospodarowania – stwierdza Olga Mazurek-Podleśna z biura prasowego Ratusza. – Przyczyną odmowy ich przyjęcia było ograniczenie mocy przerobowych instalacji związane z problemami na rynku zagospodarowania paliw alternatywnych produkowanych w dużej części ze zmieszanych odpadów komunalnych.

– W konsekwencji okazało się, że stajemy przed faktem braku możliwości odbioru zmieszanych odpadów z części miasta – podsumowuje Mazurek-Podleśna, ale od razu zastrzega: – Na chwilę obecną udało się zapewnić ciągłość odbioru.

e-Wydanie

Komentarze 27

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 16 września 2019 o 08:44
+22
Ludzie , kiedy my się w tym kraju przestaniemy dawać okradać, jak można płacić za coś co już zostało opłacone przez firmy wprowadzające produkt na rynek. Przecież w cenie produktu zawarta jest już oplata recyklingowa, a my płacimy znów za śmieci? za posegregowane, czyli wykonujemy robotę za kogoś bo segregujemy i jeszcze płacimy za to, no takie złodziejstwo może być tylko w Polsce. to jest tylko jeden z nielicznych przykładów jak nas doją, a te wszystkie partyjne bzdury, kto by to nie był, i tak prowadzą do wyciągania kasy z naszych kieszeni. W tym kraju zostało samo złodziejstwo wśród rządzących.
Ludzie , kiedy my się w tym kraju przestaniemy dawać okradać, jak można płacić za coś co już zostało opłacone przez firmy wprowadzające produkt na rynek. Przecież w cenie produktu zawarta jest już oplata recyklingowa, a my płacimy znów za śmieci? za posegregowane, czyli wykonujemy robotę za kogoś bo segregujemy i jeszcze płacimy za to, no takie złodziejstwo może być tylko w Polsce. to jest tylko jeden z nielicznych przykładów jak nas doją, a te wszystkie partyjne bzdury, kto by to nie był, i tak prowadzą do wyciągania kasy z naszych kiesz... rozwiń
Avatar
Gość / 15 września 2019 o 22:16
+22
recykling, gospodarka o obiegu zamkniętym, zrównoważony rozwój - wszystko to ładnie brzmi, żeby tylko na litość ułatwiało a nie utrudniało ludziom życia tak jak to było z tym idiotycznym wymogiem zakładania w domach 4-5 koszy na śmieci. Debilizm to mało powiedziane, bo się na miejscu nie chciało segregować po przywiezieniu śmieci, to trzeba było obarczyć dodatkowym obowiązkiem obywateli, dwufrakcyjny system był świetny - plastik, papier, szkło, metal razem, a co mokre/organiczne do drugiego kubełka. Jak se śmieci zabierają to na miejscu oddzielają plastik do plastiku, szkło do szkła, papier do papieru, metal do metalu. Jaki problem? A by the way co z automatami, które miały "zjadać" plastik? Będą w końcu jakieś i gdzie? Jak tak pragniemy żyć w ramach odzysku to zróbmy wszelkiej maści automaty nie tylko na plastik ale na szkło, na metal, na papier i jaki problem? - od razu ile surowców się odzyska. Papier oddaje się na makulaturę, szkło można rozbić i składować na przetop, by powstała na nowo kolejna butelka szklana czy słoik, z metalem też da się coś zrobić, a plastik najlepiej ograniczyć do minimum, bo faktycznie za dużo się go wytwarza i jest on trudny do utylizowania. A mokre/organiczne to na kompost wywalić, niech sobie zgnije albo palić i cześć.
recykling, gospodarka o obiegu zamkniętym, zrównoważony rozwój - wszystko to ładnie brzmi, żeby tylko na litość ułatwiało a nie utrudniało ludziom życia tak jak to było z tym idiotycznym wymogiem zakładania w domach 4-5 koszy na śmieci. Debilizm to mało powiedziane, bo się na miejscu nie chciało segregować po przywiezieniu śmieci, to trzeba było obarczyć dodatkowym obowiązkiem obywateli, dwufrakcyjny system był świetny - plastik, papier, szkło, metal razem, a co mokre/organiczne do drugiego kubełka. Jak se śmieci zabierają to na miejscu oddz... rozwiń
Avatar
Gość / 16 września 2019 o 03:08
+20
A co mnie to obchodzi ?? Wygrali przetarg, to teraz niech się martwią. Wystarczająco dużo wyrywają odemnie pieniędzy !! Karać i puścić z torbami dziadów !!
Avatar
ty / 15 września 2019 o 21:48
+16
no przecież trzeba wyciągnąć większą kasę.A ratusz zamiast sprawdzić to tak mamy problem A śmieci będą rosnąć jak dalej sklepy nie będą odbierać butelek po piwie i jak sprzedawcy nie nauczą się odróżniać butelki a nie etyklietki.idę z Lechem po radlerze do żabki a baba niewezmie bo ma inne smaki.to samo w leclercu
Avatar
Gość / 15 września 2019 o 21:33
+13
coś kręcą ratuszowi, jak widać problemu nie ma
Avatar
coś mi to przypomina / 16 września 2019 o 08:41
+12
Na czym zarabiał Tony Soprano? Na deweloperce i na śmieciach.
Avatar
Gość / 16 września 2019 o 06:27
+11
Nie dziwię się...koszty wywozu "raptownie" wzrosły !!! No ale jak np. na ul. Bociania przyjeżdża firma kilka razy dziennie i wywozi po jednym pojemniku( a stoi ich 8) przy każdym śmietniku ....to o czym mowa !!! Zwykłe naciąganie i oszustwo !!!
Avatar
HI / 16 września 2019 o 08:17
+10
Znaczy: Cementownia dostaje paliwo (śmieci, ale jednak to rodzaj paliwa) i jeszcze trzeba im za to płacić??? To gorzej, jak kiedyś, gdy wysyłaliśmy do "bratniego kraju" nieprawdopodobne ilości węgla, a w zamian dostawaliśmy ogromne ilości butów . . . do podzelowania :(
Avatar
Gość / 16 września 2019 o 12:18
+8
Jeśli firmy śmieciowe mogą uchylić się od wypełnienia umowy z miastem, to wygląda na to, że zawarta umowa nie zabezpiecza w należyty sposób interesów miasta. Ktoś ją podpisał.
Avatar
Gość / 16 września 2019 o 07:47
+8
Prywatne spółki które początek brały z majątku społecznego czyli naszego wspólnego teraz chcą się nadmiernie obłowić. Innym elementem jest wykorzystywanie do własnej polityki instrumentów płynących z UE. Częściowo jest to wina braku grubej kreski aby nie oddawać majątku narodowego w ręce ludzi którzy nie chcą dobra wspólnego a tylko swojego własnego kosztem innych. Ludzie nie dzielą się na partie polityczne tylko na uczciwych i nie uczciwych. Tych uczciwszych jest jednak więcej po prawej stronie.
Avatar
Fakt od pracownika / 17 września 2019 o 21:48
+1
Kolego ja tam pracowałem i z tego co zauważyłem naszego prezydenta curka czy jakaś familia przyjeżdżała często do biura od starych pracowników coś słyszało się że ma ta Pani duże udziały w firmie 
Avatar
Pracownik kom ekos / 17 września 2019 o 21:45
+1
ZAMIAST KOM_EKO POWINNA BYĆ FIRMA PAŃSTWOWA, PO 2 TU SIĘ NIC NIE ZMIENI BO NASZEGO PREZYDENTA MIASTA CURKA TEŻ MA UDZIAŁY W FIRMIE KOM_EKO WIĘC NIC NIE ZROBIMY 
Avatar
Były Kierowca z komsreko / 17 września 2019 o 21:38
+1
LUDZIE SEGREGUJEMY ODPADY FAKT ALE TO KIT NA WODĘ BO W KOMEKO ONI SAMI WSZYSTKO SEGREGUJA PRACOWAŁEM TAM ROK CZASU DO NIE DAWNA ONI ROBIĄ DUŻE PIENIĄDZE BO W SMIECIACH SĄ METALE KOLOROWE ITD TEGO SIĘ NIE MUWI ŻE KOMEKO SPRZEDAJE NP. ALUMINIUM DO HUTY A NP. INNE ZECZY JAK ROBIENIE TORFU DO ZIEMI ITD. A CO DO CHEŁMA TO FAKT DŁUGO ZALEGALO NA URSUSIE PALIWO ALTERNATYWNE, COŚ SIĘ PEWNIE DOGADAĆ NIE MOGLI, JA POWIEM TAK ŻE DUŻO PŁACIMY ZA WYWUZ ŚMIECI A KOMEKO TO JEDEN WIELKI PRZEKRĘT ZA DUŻO TAM KIEROWNIKÓW POD KIEROWNIKÓW, BRYGADZISTOW ITD. PO 2 JAK TO WYŻEJ KTOŚ NAPISAŁ W DANYM PRODUKCIE JUŻ JEST OPŁATA ZA RECYKLING I GDZIE TU JEST LOGIKA TO JUŻ SAMI SOBIE WYJAŚNIĆ TRZEBA
LUDZIE SEGREGUJEMY ODPADY FAKT ALE TO KIT NA WODĘ BO W KOMEKO ONI SAMI WSZYSTKO SEGREGUJA PRACOWAŁEM TAM ROK CZASU DO NIE DAWNA ONI ROBIĄ DUŻE PIENIĄDZE BO W SMIECIACH SĄ METALE KOLOROWE ITD TEGO SIĘ NIE MUWI ŻE KOMEKO SPRZEDAJE NP. ALUMINIUM DO HUTY A NP. INNE ZECZY JAK ROBIENIE TORFU DO ZIEMI ITD. A CO DO CHEŁMA TO FAKT DŁUGO ZALEGALO NA URSUSIE PALIWO ALTERNATYWNE, COŚ SIĘ PEWNIE DOGADAĆ NIE MOGLI, JA POWIEM TAK ŻE DUŻO PŁACIMY ZA WYWUZ ŚMIECI A KOMEKO TO JEDEN WIELKI PRZEKRĘT ZA DUŻO TAM KIEROWNIKÓW POD KIEROWNIKÓW, BRYGADZISTOW ITD. PO ... rozwiń
Avatar
Gość / 16 września 2019 o 21:09
+3
Tak to jest jak krzykacze lubelscy "zabronili" budowy spalania paliw alternatywnych na terenie byłej Fabryki Samochodów. A tak byłoby taniej i byłyby nowe miejsca pracy...
Avatar
zorro / 16 września 2019 o 14:52
+2
co znaczy wstrzymanie odbioru śmieci? Jest Umowa gwarantująca odbiór czy jej nie ma. A co firma zabierająca śmieci z nimi zrobi to nie problem Ratusza i mieszkańców.
Avatar
Gość / 16 września 2019 o 12:18
+8
Jeśli firmy śmieciowe mogą uchylić się od wypełnienia umowy z miastem, to wygląda na to, że zawarta umowa nie zabezpiecza w należyty sposób interesów miasta. Ktoś ją podpisał.
Avatar
Gość / 16 września 2019 o 10:53
-4
Nos mi podpowiada, że Chełm próbuje się wybielać po poprzednim artykule, który stawiał ich w niekorzystnym świetle
Avatar
Gość / 16 września 2019 o 09:53
-7
Niektórzy z cwaniaków tu piszacych zaklamują rzeczywistość przed wyborami. Prawda jest taka ze to PiSowska dobra zmiana w 2016 roku wprowadzila przepisy uniemożliwiające wywóz takich odpadów na wysypisko a jednocześnie zezwolila na spalanie tego w naszym regionie tylko przez prywatną cementownie Chełm. Do tego od 3 lat nic z tym nie robi. Gromadzą się hudy tego tzw.paliwa na sortowniach potem się palą tak jak w Bełżycach a kilku wykupionych hejterow zasuwa na poprzednikow. To chyba pisowski sposób na ugotowanie samorządów i walkę z nimi.
Avatar
czyściocha / 16 września 2019 o 09:19
0
brawo " najlepszy" z osobników zarządzających miastem. Dlaczego łysol nie ustanowi stołka wysokopłatnego oficera śmieciowego. Wzorem managera śródmieścia lub oficera rowerowego mógłby trzepać niezła kasę. SM nie potrafi zlikwidować w środku miasta siedliska szczurów, bo po prostu boi się właściciela posesji. Dzielnicowy opowiada głupoty,że muszą dotrzymać standardów. Czyżby ?
Avatar
Gość / 16 września 2019 o 08:44
+22
Ludzie , kiedy my się w tym kraju przestaniemy dawać okradać, jak można płacić za coś co już zostało opłacone przez firmy wprowadzające produkt na rynek. Przecież w cenie produktu zawarta jest już oplata recyklingowa, a my płacimy znów za śmieci? za posegregowane, czyli wykonujemy robotę za kogoś bo segregujemy i jeszcze płacimy za to, no takie złodziejstwo może być tylko w Polsce. to jest tylko jeden z nielicznych przykładów jak nas doją, a te wszystkie partyjne bzdury, kto by to nie był, i tak prowadzą do wyciągania kasy z naszych kieszeni. W tym kraju zostało samo złodziejstwo wśród rządzących.
Ludzie , kiedy my się w tym kraju przestaniemy dawać okradać, jak można płacić za coś co już zostało opłacone przez firmy wprowadzające produkt na rynek. Przecież w cenie produktu zawarta jest już oplata recyklingowa, a my płacimy znów za śmieci? za posegregowane, czyli wykonujemy robotę za kogoś bo segregujemy i jeszcze płacimy za to, no takie złodziejstwo może być tylko w Polsce. to jest tylko jeden z nielicznych przykładów jak nas doją, a te wszystkie partyjne bzdury, kto by to nie był, i tak prowadzą do wyciągania kasy z naszych kiesz... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 27

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Jest nowy dyrektor CSK. Informacja nazwana "fake newsem" okazała się prawdą

Jest nowy dyrektor CSK. Informacja nazwana "fake newsem" okazała się prawdą 1 3

Katarzyna Lewandowska-Sienkiewicz została pełniącym obowiązki dyrektorem Centrum Spotkania Kultur. Zastąpiła w tej roli odwołanego we wtorek Grzegorza Orzełowskiego.

Obywatel Ukrainy znalazł portfel z pieniędzmi i odniósł go na policję

Obywatel Ukrainy znalazł portfel z pieniędzmi i odniósł go na policję 0 3

Wzorową postawą wykazał się obywatel Ukrainy, który znalazł wczoraj leżący na ulicy portfel. Uczciwy znalazca przyniósł zgubę wraz z całą zawartością dokumentów i pieniędzy do dyżurnego chełmskiej komendy

Puławy: Młodzież chce więcej zieleni i wody

Puławy: Młodzież chce więcej zieleni i wody 4 3

Zielone parki, skwery, fontanny - to wszystko pozytywnie wpływa nie tylko na samopoczucie mieszkańców, ale także na ich zdrowie. W ramach Dnia Krajobrazu puławska młodzież wysłuchała wykładu eksperta z SGGW. Uczniowie przygotowali także makiety zielonego Placu Chopina.

Schował się pod pierzyną. Żona powiedziała, że go nie zna

Schował się pod pierzyną. Żona powiedziała, że go nie zna 0 1

Za kradzież samochodu osobowego odpowie 31-letni mieszkaniec Warszawy. Ukrył się przed policjantami na strychu pod pierzyną, a jego żona stwierdziła, że go nie zna

W szpitalu w Lublinie do ciężko chorej pacjentki: Nie rozumiemy języka ćpunów

W szpitalu w Lublinie do ciężko chorej pacjentki: Nie rozumiemy języka ćpunów 88 21

"Co ona ćpa, że taka pokłuta?" Takie słowa miały paść pod adresem 40-letniej pacjentki w szpitalu przy ul. Herberta w Lublinie. Kobieta choruje na stwardnienie zanikowe boczne, ma niedowład czterokończynowy, oddycha z pomocą respiratora i z trudem mówi. Wróciła do domu bez badań i z posiniaczoną ręką

MKS Perła zmierzy się dziś na wyjeździe z KPR Gminy Kobierzyce

MKS Perła zmierzy się dziś na wyjeździe z KPR Gminy Kobierzyce 0 1

Dla lublinianek jest to okazja do poprawienia sobie humorów po pogromie w Bukareszcie

Krewetki z bąbelkami, czyli Forum Miłośników Win Musujących i Szampanów w Hotelu Alter

Krewetki z bąbelkami, czyli Forum Miłośników Win Musujących i Szampanów w Hotelu Alter 0 1

Tomasz Prange-Barczyński, wybitny znawca win i redaktor magazynu „Ferment. Pismo o winie” poprowadzi seminaria oraz degustacje dla fanów win musujących i szampanów w  kuchni i nie tylko. W piątek w Hotelu Alter spotkają się restauratorzy, hotelarze oraz miłośnicy dobrego wina w kuchni. To jedyna w swoim rodzaju okazja, żeby poznać się z winami musującymi i nauczyć się wykorzystywać je w kuchni.

Lublin: To już kolejna niebezpieczna sytuacja na tym skrzyżowaniu [wideo]
alarm24
film

Lublin: To już kolejna niebezpieczna sytuacja na tym skrzyżowaniu [wideo] 7 75

Rowerzysta przejeżdżający ścieżką przez przejście i samochód, wjeżdżający na skrzyżowanie. Niewiele brakowało, a mogło dojść do poważnego wypadku. To już kolejna taka niebezpieczna sytuacja w tym miejscu

Jakie mięso jest najzdrowsze dla dzieci?
film

Jakie mięso jest najzdrowsze dla dzieci? 0 1

Jakie mięso jest najzdrowsze dla dzieci? Wyjaśniła to Anna Radowicka. - Mięso, które należy dzieciom podawać, to jest mięso lekkostrawne, czyli indyk, kurczak, cielęcina, królik – powiedziała dietetyk. Ile mięsa tygodniowo powinno jeść dziecko?

Coraz mniej dzieci korzysta z nauczania indywidualnego

Coraz mniej dzieci korzysta z nauczania indywidualnego 1 4

Niemal o połowę zmniejszyła się w ciągu roku liczba uczniów korzystających z nauczania indywidualnego. Mowa o dzieciach chorych i borykających się z nerwicami lub depresją. Nie oznacza to jednak, że problem zniknął, a zdrowie młodzieży jest lepsze

Górnik Łęczna "odczarował" stadion w Siedlcach

Górnik Łęczna "odczarował" stadion w Siedlcach 0 1

Górnik Łęczna, po prawdziwym futbolowym dreszczowcu, wygrał Pogonią w Siedlcach. Dla łęcznian było to tym cenniejsze zwycięstwo gdyż tamtejszy stadion nie kojarzył im się ostatnio najlepiej

Zabarykadowali się w mieszkaniu, lokatorka spędziła noc na korytarzu
film

Zabarykadowali się w mieszkaniu, lokatorka spędziła noc na korytarzu 57 28

Wyrzucona z mieszkania z dwoma synami i zwierzętami - spędziła noc na klatce schodowej. W mieszkaniu zabarykadował się jego nowy właściciel. Wraz z dwoma mężczyznami wszedł do mieszkania gdy lokatorki - pani Magdy - nie było w domu. Drzwi zabarykadował i oświadczył, że lokalu nie opuści.

Akustyczny rap w Próba Cafe. Koncert Dolar & Marcin Kruk
24 października 2019, 20:00

Akustyczny rap w Próba Cafe. Koncert Dolar & Marcin Kruk 0 0

Próba Cafe (ul. Grodzka 5a) zaprasza na drugą odsłonę nowego cyklu Współnuty. W czwartek, 24 października o godz. 20 na scenie instytucji z koncertem akustycznym wystąpią Dolar i Marcin Kruk.

Napaść i oszustwa. Kolejne problemy szefa kancelarii z Lublina

Napaść i oszustwa. Kolejne problemy szefa kancelarii z Lublina 4 19

Tomasz P., właściciel kancelarii prawnej z Lublina, usłyszał kolejne zarzuty. Odpowie m.in. za napaść oraz próbę wyłudzenia 2,8 tys. zł zwrotu kosztów za dojazd na przesłuchanie. Wcześniej został już oskarżony o oszustwa.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 23.10.2019

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 23.10.2019 0 0

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.