Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

28 grudnia 2017 r.
6:50

Lublin w pierwszej dziesiątce najbardziej zadłużonych samorządów. Ile długu na mieszkańca?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
7 285 A A
Prezydent Krzysztof Żuk tłumaczy, że dług zaciągany jest po to, by miejska kasa miała na tzw. wkład własny do inwestycji współfinansowanych przez Unię Europejską. Na zdjęciu: oddany w tym roku do użytku most 700-lecia Lublina
Prezydent Krzysztof Żuk tłumaczy, że dług zaciągany jest po to, by miejska kasa miała na tzw. wkład własny do inwestycji współfinansowanych przez Unię Europejską. Na zdjęciu: oddany w tym roku do użytku most 700-lecia Lublina (fot. Maciej Kaczanowski)

Lublin znalazł się w pierwszej dziesiątce najbardziej zadłużonych samorządów w Polsce. Na liście uwzględniono wysokość długu w przeliczeniu na jednego mieszkańca. W Lublinie na jedną osobę przypada ponad 4 200 zł miejskiego długu

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dane o zadłużeniu samorządów ogłosiło Ministerstwo Finansów bazując na sprawozdaniach z końca trzeciego kwartału. Na podstawie tych danych powstał ranking uwzględniający to, ile długu przypada na każdego mieszkańca gminy.

Lublin znalazł się na 10. miejscu zestawienia z wynikiem 4 245 zł na mieszkańca. Dług ma jeszcze wzrosnąć, by na koniec przyszłego roku osiągnąć poziom 4 292 zł na osobę. Taki wzrost zakłada budżet Lublina uchwalony tuż przed świętami przez miejskich radnych.

– Ani ten budżet, ani żaden poprzedni nie zawierał próby poradzenia sobie z tym tematem – mówił podczas debaty Tomasz Pitucha, szef opozycyjnego klubu PiS. – Brak jest refleksji, że z tym zadłużeniem trzeba sobie radzić – oceniał Pitucha.

Ze stawianym przez opozycję zarzutem nadmiernego zadłużania Lublina nie zgadza się prezydent Krzysztof Żuk. Dodaje, że gdy obejmował urząd (jesień 2010 r.) dług miasta wynosił około 700 mln zł, a za jego rządów zwiększył się o drugie tyle.

– Z tego, mówiąc szczerze, część została spłacona – bronił się Żuk tłumacząc, że dług zaciągany jest po to, by miejska kasa miała na tzw. wkład własny do inwestycji współfinansowanych przez Unię Europejską, która pokrywa większość kosztów inwestycji. Dodał, że dług mógłby być mniejszy, gdyby rząd przekazywał odpowiednie pieniądze na oświatę i inne zadania zlecone samorządowi.

Oprócz Lublina w pierwszej dziesiątce znalazło się jeszcze jedno duże miasto. To Wrocław, gdzie dług przeliczony na jednego mieszkańca wynosi 4 410 zł, co daje miastu ósme miejsce w zestawieniu.

Pierwsze miejsce zajmuje zachodniopomorska gmina Ostrowice, której dług wynosi już 18 644 zł na osobę. Zadłużenie tej gminy przekracza już trzykrotnie jej dochody, władze pożyczały pieniądze nawet w parabankach. Sytuacja Ostrowic jest już tak fatalna, że gmina ma być zlikwidowana, a jej teren włączony do sąsiedniego Drawska Pomorskiego. Będzie to pierwszy taki przypadek w Polsce. Gminą już teraz zarządza rządowy komisarz.

Najbardziej zadłużone samorządy

Kwoty długów w przeliczeniu na mieszkańca
1. Ostrowice (woj. zachodniopomorskie): 18 644 zł
2. Rewal (woj. zachodniopomorskie): 14 924 zł
3. Byczyna (woj. opolskie): 12 060 zł
4. Dziwnów (woj. zachodniopomorskie): 5 321 zł
5. Wałbrzych (woj. dolnośląskie): 5 015 zł
6. Sulmierzyce (woj. łódzkie): 4 904 zł
7. Daszyna (woj. łódzkie): 4 651 zł
8. Wrocław (woj. dolnośląskie): 4 410 zł
9. Bielice (woj. zachodniopomorskie): 4 302 zł
10. Lublin (woj. lubelskie): 4 245 zł

Quiz: Czy rozpoznasz te miejsca w Lublinie?

Czy rozpoznasz te miejsca w Lublinie?

Komentarze 285

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 28 grudnia 2017 o 08:33
+2
taaak... i mamy skutki "murem za zukiem"
Avatar
Gość / 28 grudnia 2017 o 08:01
+2
Oto do czego doprowadzily rządy Żuka - przewodniczącego Platformy w regionie lubelskim!
Avatar
Gość / 28 grudnia 2017 o 07:57
+2
Żuk się tłumaczy że był dług 700 mln jak został prezydentem. A kto był przed nim? Wasilewski który też jest z PO. Czyli PO doprowadzi do bankructwa Lublina!
Avatar
Gość / 28 grudnia 2017 o 07:49
+2
i w końcu wszyscy się dowiedzieli jakim "dobrym gospodarzem" jest przewodniczący PO na Lubelszczyźnie K. Żuk. A tyle razy mówił że zadłużenie jest niewielkie. przyjdzie nam spłacać przez wiele lat te przecinane przez Żuka wstęgi.
Avatar
Gość / 28 grudnia 2017 o 07:24
+2
Należy dodać, że temu skokowi zadłużenia towarzyszy zmasowana wyprzedaż nieruchomości przez gminę. A używanie słowa "inwestycje" jest tu całkiem nie na miejscu - większość z nich nie służy niczemu oprócz generowania dalszych kosztów eksploatacyjnych.
Avatar
UE / 28 grudnia 2017 o 09:20
+1
Nawet i bez art 7 po brexicie kolejny budżet musi być biedny. 
Avatar
Gość / 28 grudnia 2017 o 09:07
+1
Zachodniopomorskie zarządzane przez PO w czołówce samorządów najszybciej zwijających się. Lublin goni czołówkę...
Avatar
Gość / 28 grudnia 2017 o 08:34
+1
Niestety ogromna część pożyczonych pieniędzy została zmarnotrawiona, a nie mądrze zainwestowana. Następne pokolenia będą spłacać za błędne decyzje z ostatnich lat.
Avatar
Gość / 28 grudnia 2017 o 08:24
+1
Fakty mówią za siebie - tam, gdzie rządzi PO tam są braki w kasie...Skrajna niegospodarność!
Avatar
Gość / 28 grudnia 2017 o 08:17
+1
straszne zadluzenie , no pewnie wydatki na Pl. Litewski wiele innych niepotrzebnych posuniec caly Żuk, dodatkowe etaty kosztuja, koszty z wynajmem tez, oj duzo by mowic, biurowce by zbudowal dla UM, udaje kim nie jest....mysli ekonomicznie...prawda?
Avatar
Most / 23 sierpnia 2018 o 07:10
0
Zadłużenie niczym dziupla finansowa memo na ukrainie a same ktedyty sposoruje idea stąd coraz gorsze notowania na giełdzie nie ma środków finansowych na program wyborczy kandydata PO a komornik leganie zabiera odsetkti długu do swojej kieszeni a spłaca go biedny lublin
Avatar
Sosna / 1 maja 2018 o 11:05
0
Jak te drogie podróże do Izraela generują dług Lublina w postaci drogich delegacji tak ci którzy zostali wybrani w 2014 w wyborach samorządowych mieli likwidować zadłużenie spółek miejskich doprowadzili do ich ponownego zadłużenia i upadku wykorzystując mechanizm oscylatora ekonomicznego a cenę ataku troli na forach lokalnych z 2014 płacą wszyscy w postaci wysokich opłat za wodę i czynsz które ustalają radni miejscy opozycji a same zyski z opłat idą na wypłaty dywidend które przewyższają progi podatkowe zapisane w ustawie kominowej takie to są rządy opozycji w Lublinie i innych miastach... wspierane dziwnymi wydarzeniami i zgonami rodem z Litwy .
Jak te drogie podróże do Izraela generują dług Lublina w postaci drogich delegacji tak ci którzy zostali wybrani w 2014 w wyborach samorządowych mieli likwidować zadłużenie spółek miejskich doprowadzili do ich ponownego zadłużenia i upadku wykorzystując mechanizm oscylatora ekonomicznego a cenę ataku troli na forach lokalnych z 2014 płacą wszyscy w postaci wysokich opłat za wodę i czynsz które ustalają radni miejscy opozycji a same zyski z opłat idą na wypłaty dywidend które przewyższają progi podatkowe zapisane w ustawie kominowej takie to ... rozwiń
Avatar
czytelnik / 2 stycznia 2018 o 20:32
0
undefined napisał:
Chciałem tylko przypomnieć, że Lublin w latach bodajże 20 lub 30 XIX w. zaciągnął pożyczkę w wysokości około 3 mln dolarów. Te pieniądze przyczyniły się do znaczącej poprawy życia mieszkańców naszego miasta. Częściowo zelektryfikowano i skanalizowano Lublin. Położono trochę gazociągu i poprowadzono lub przebudowano system ulic. Było też sporo innych inwestycji, które dały życie temu miastu. Brać kredyty i roztrwonić kasę jest łatwo, ale mądre zainwestowanie tych środków trwale wpływa na rozwój miasta a tym samym poprawę bytu mieszkańców.
 Lata 20 i 30, ale chyba XX wieku...
 Lata 20 i 30, ale chyba XX wieku... rozwiń
Avatar
Gość / 2 stycznia 2018 o 18:16
0
GUS - Lubelskie jest na samym końcu
Avatar
Gość / 2 stycznia 2018 o 17:40
0
Chciałem tylko przypomnieć, że Lublin w latach bodajże 20 lub 30 XIX w. zaciągnął pożyczkę w wysokości około 3 mln dolarów. Te pieniądze przyczyniły się do znaczącej poprawy życia mieszkańców naszego miasta. Częściowo zelektryfikowano i skanalizowano Lublin. Położono trochę gazociągu i poprowadzono lub przebudowano system ulic. Było też sporo innych inwestycji, które dały życie temu miastu. Brać kredyty i roztrwonić kasę jest łatwo, ale mądre zainwestowanie tych środków trwale wpływa na rozwój miasta a tym samym poprawę bytu mieszkańców.
Avatar
ppp / 1 stycznia 2018 o 23:05
0
Czyli z wypowiedzi Pana Prezydenta wynika, że za czasów Jego prezydentury  (nieco ponad 3 lata )  dług wzrósł o tyle co w dziesiątkach lat poprzedników!!!! Śmieszne!!!  CIekawe kto ten dług będzie spłacał???
Avatar
Gość / 30 grudnia 2017 o 06:02
0
***wmeritum.pl/wroclaw-ma-6-mld-zl-zadluzenia-miasto-podkreca-fiskalizm/129616 (wrocław 6 mld) ***gazeta.jawnylublin.pl/dlug-lublina-historia-prawdziwa/ (lublin 1.7 mld) ponoć poznań, bydgoszcz i szczecin najwięcej mają ukrytego....co do krakowa, to się rozwija.
Avatar
Gość / 30 grudnia 2017 o 05:51
0
Dług ukryty w Lublinie: 300 mln. Dług ukryty we Wrocławiu: 3 mld zł. Ta oficjalna statystyka jest o kant dvpy otłuc. Prawdziwe dane są jak liczby zespolone. Oficjalne zadłużenie miasta plus zadłużenie miejskich spółek. W tej kategorii wiele innych miast jest niedościgniona.
Avatar
Gość / 29 grudnia 2017 o 11:36
0
To kto dzisiaj w urzędach podpisywał listy obecności - i o której godzinie ?
Avatar
Gość / 29 grudnia 2017 o 10:52
0
... a co będzie jak przyjdą uchodźcy z deklaracji podpisanej przez zuka ? Kto za nich zapłaci?
Zobacz wszystkie komentarze 285

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 października 2018 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 października 2018 roku 0 0

Bialska Onkologia. Nowa inwestycja szpitala

Bialska Onkologia. Nowa inwestycja szpitala 0 1

Nowy budynek powstaje przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej. Inwestycja ma być gotowa w sierpniu 2020 roku

"Nie mam z czego żyć". Przedsiębiorca rozpoczął strajk głodowy. Astaldi nie wypłaciło pieniędzy

"Nie mam z czego żyć". Przedsiębiorca rozpoczął strajk głodowy. Astaldi nie wypłaciło pieniędzy 42 15

Okupacyjny protest głodowy rozpoczął w środę jeden z przedsiębiorców pokrzywdzonych przez włoską firmę Astaldi, która nie płacąc podwykonawcom porzuciła przebudowę torów z Lublina do Dęblina. W czwartek może dojść do blokady dróg przez innych przedsiębiorców, którzy też czekają na zapłatę za swoją pracę

Azoty Puławy – Arka Gdynia 35:22. Nie mieli problemów

Azoty Puławy – Arka Gdynia 35:22. Nie mieli problemów 8 0

W spotkaniu 8. kolejki Azoty Puławy pokonały na swoim terenie outsidera tabeli Arkę Gdynia 35:22

Lublin - Łęczna. Nowe rondo na drodze. Tak ma wyglądać

Lublin - Łęczna. Nowe rondo na drodze. Tak ma wyglądać 0 13

Osiedle Borek w gminie Wólka już za rok będzie mieć nowe, wygodniejsze połączenie z drogą krajową numer 82. Skorzystają też kierowcy na trasie Lublin–Łęczna.

Naukowcy chcą dyscyplinarki dla wojewody lubelskiego. "Jest dla nas wręcz niewiarygodne..."

Naukowcy chcą dyscyplinarki dla wojewody lubelskiego. "Jest dla nas wręcz niewiarygodne..." 52 44

Wszczęcia postępowania dyscyplinarnego wobec Przemysława Czarnka domagają się od rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przedstawiciele środowisk naukowych. Ich zdaniem wojewoda, pracownik KUL, publicznie zaprzecza powszechnie przyjętym wartościom konstytucyjnym, jakimi są poszanowanie praw mniejszości i zakaz dyskryminacji

Pszczółki przegrały z Wisłą CanPack Kraków 56:66

Pszczółki przegrały z Wisłą CanPack Kraków 56:66 0 13

Na nic zdał się zryw lublinianek w ostatniej kwarcie. Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS przegrała na własnym parkiecie z Wisłą CanPack Kraków 56:66

Kandydat na prezydenta Lublina: Więcej miejsc parkingowych wzdłuż ulic

Kandydat na prezydenta Lublina: Więcej miejsc parkingowych wzdłuż ulic 0 4

Bezpłatne udostępnienie miejsc parkingowych wzdłuż ulic zapowiedział Marian Kowalski, kandydat komitetu „My z Lublina” na prezydenta miasta.

Radnym PiS nie podobają się billboardy

Radnym PiS nie podobają się billboardy 0 7

Cykl konferencji PiS zaczęli o godz. 10 radni starający się o kolejną kadencję. Nie podobają im się billboardy wymierzone w ich kandydata na prezydenta.

Stawiasz 1 zł, wygrywasz 10 tys. zł jeśli ten kandydat na prezydenta Lublina wygra

Stawiasz 1 zł, wygrywasz 10 tys. zł jeśli ten kandydat na prezydenta Lublina wygra 47 1

Rafał Trzaskowski, Jacek Majchrowski i Hanna Zdanowska to faworyci w wyścigu o fotel prezydenta w Warszawie, Krakowie i Łodzi. Do zmiany gospodarza powinno dojść w Gdańsku i Kielcach wynika z przewidywań analityków legalnego bukmachera TOTALbet.

Rowerem po Starym Mieście? Obietnica kandydata na prezydenta

Rowerem po Starym Mieście? Obietnica kandydata na prezydenta 0 4

Zezwolenie na jazdę rowerami po Starym Mieście zapowiada poseł Jakub Kulesza kandydujący na prezydenta miasta z komitetu „Kukiz, Wolność, Lubelscy Patrioci i Ruchy Miejskie”. W środę zobowiązał się również do tego, że wszelkie projekty dróg rowerowych będzie uzgadniać z samymi zainteresowanymi.

Obietnice Żuka. Co dostaną dzielnice?

Obietnice Żuka. Co dostaną dzielnice? 0 16

Kolejne obietnice złożył Krzysztof Żuk. Wrotków ma dostać szkołę i przedszkole. Szkoła „15” halę sportową, szkoła „30” nowe boiska. Mowa o odnowie Domu Kultury Kolejarza, rewitalizacji doliny Czerniejówki i okolic zalewu, planach zagospodarowania Głuska i Zemborzyc oraz asfalcie dla Kośminka.

Franciszek Smuda: Powrót do Górnika Łęczna jest realny

Franciszek Smuda: Powrót do Górnika Łęczna jest realny 4 4

ROZMOWA Z Franciszkiem Smudą, byłym trenerem Górnika Łęczna

Odmulą dno Zalewu Zemborzyckiego bez spuszczania wody? Za 40 mln zł
galeria

Odmulą dno Zalewu Zemborzyckiego bez spuszczania wody? Za 40 mln zł 105 28

Odmulenie dna Zalewu Zemborzyckiego bez konieczności spuszczania wody zakłada wstępna koncepcja rewitalizacji akwenu przedstawiona przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Nie jest jednak jeszcze przesądzone, czy ten wariant zostanie zrealizowany.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.