Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 listopada 2019 r.
21:00

Lublin: Wprowadzą droższe bilety dla osób nie płacących PIT w Lublinie?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
41 98 A A

Ratusz chce wprowadzić droższe bilety okresowe komunikacji miejskiej dla osób, które nie rozliczają się z podatku PIT w Lublinie. Mają one także stracić prawo do tańszych abonamentów parkingowych typu „M”. Trudniej będzie im również o miejsce dla dziecka w upatrzonym miejskim żłobku, przedszkolu lub podstawówce

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jako pierwsi po kieszeni mogą oberwać kierowcy. Od kwietnia ograniczone ma być grono uprawnionych do tańszych abonamentów parkingowych typu „M”. Dziś przysługują one wszystkim mieszkańcom Strefy Płatnego Parkowania. Po zmianach mają przysługiwać tylko tym spośród nich, którzy udowodnią, że składając zeznanie podatkowe PIT podali Lublin jako miejsce zamieszkania. Każda taka osoba oznacza dla kasy miasta średnio 2300 zł dochodu rocznie.

– Ci, którzy nie płacą podatku w Lublinie, do czego mają absolutne prawo, muszą ponieść nieco wyższe koszty – tłumaczy prezydent Krzysztof Żuk, sięgając po taktykę kija i marchewki. – Mówimy „płać podatki u nas, to będziesz korzystał z tych samych preferencji, co inni”.

2300 chciało do Głuska

Kij może być dotkliwy głównie dla osób, które wyniosły się za Lublin, ale nadal korzystają z wygód życia w mieście. Takich osób najwięcej przybywa gminie Głusk, do której w latach 2010-18 wyniosło się 2300 mieszkańców miasta. – Oni pracują w Lublinie, a ich dzieci uczęszczają do naszych placówek oświatowych – dodaje Żuk.

Prezydent zapowiada także zmiany w rekrutacji do miejskich żłobków, przedszkoli i szkół podstawowych. Jeśli kandydatów będzie więcej niż miejsc w danej placówce, to pierwszeństwo będą mieć dzieci mieszkańców Lublina rozliczających się tu z podatku.

Gdzie Twój PIT?

Kolejna zmiana miałaby dotyczyć komunikacji miejskiej. Prezydent chce podnieść ceny biletów osobom, które nie rozliczają się z PIT w Lublinie. – Według wstępnych analiz będzie to dotyczyło tylko biletu okresowego – mówi Żuk. Zastrzega, że można się tego spodziewać dopiero w drugiej 2020 r., chociaż szczegóły (opracowywane na podstawie doświadczeń innych samorządów) powinny być znane jeszcze przed sylwestrem. – Zarząd Transportu Miejskiego został zobligowany, by przedstawić w grudniu propozycję takiej zmiany.

Wiele wskazuje na to, że Ratusz może się zdecydować na wprowadzenie czegoś na kształt karty miejskiej. Krzysztof Żuk pisał wczoraj na Facebooku o „Karcie Lubelaka”. Miałaby ona nie tylko poświadczać prawo do tańszych biletów (ceny dla „mieszkańców-podatników” mają pozostać bez zmian), ale też m.in. tańszych biletów na miejski basen, czy imprezy kulturalne.

Ubytki, ubytki

Prezydent wprost przyznaje, że gra toczy się o pieniądze dla kasy miasta, dla której udział w podatku PIT jest największym źródłem dochodów. Co czwarta złotówka pochodzi właśnie stąd. Tym większym zmartwieniem są dla samorządu ostatnie zmiany w systemie podatkowym wprowadzane przez państwo. – Skutkują ubytkiem 65 mln zł w skali roku – mówi Irena Szumlak, skarbnik miasta. Finansowa luka może się pogłębić o kolejnych 20 mln zł wskutek proponowanych zmian w systemie emerytalnym oraz zasadach rozliczania składek. Nie pomaga też wspomniany odpływ mieszkańców, których (według danych GUS) w latach 2010-18 ubyło prawie 10 tys.

Samorządowcy skarżą się też na rosnące koszty działania miasta wynikające ze wzrostu wynagrodzeń oraz drożyzny na rynku robót i materiałów budowlanych. Skarbniczka zwraca uwagę na rokroczny rozdźwięk między kwotą, którą państwo powinno przekazywać miastu na utrzymanie szkół, a kwotą, którą faktycznie przekazuje. W tym roku różnica ma wynosić 160 mln zł. Brakujące pieniądze dokłada samorząd.

Budżet 2020

Krzysztof Żuk zapowiedział wczoraj, że w związku ze spodziewanym zmniejszeniem dochodów będzie zmuszony w większym stopniu posiłkować się kredytem, a część inwestycji „ulokuje na liście rezerwowej”. Co konkretnie trafi do poczekalni? Odpowiedź mamy poznać już jutro, bo na ten dzień prezydent zapowiedział ogłoszenie projektu budżetu Lublina na rok 2020.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 98

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 12 listopada 2019 r. o 21:10
+33
Brawo Żuk! Kto tu mieszka i płaci podatki ten powinien bardziej doceniony niż ci co korzystają z miejskiej infrastruktury a płacą podatki w jakichś Głuskach czy Konopnicach!
Avatar
Lublinianin / 13 listopada 2019 r. o 06:22
+26
To po co po ostatnich wyborach samorządowych zatrudniono w urzędzie miasta tyle ludzi spoza Lublina?
Avatar
Gość / 12 listopada 2019 r. o 21:12
+26
Bardzo dobrze. Mieszkasz poza daną gminą, nie dokładasz się do niej to płać więcej. Jest to zgodne z konstytucją. Taka karta funkcjonuje m.in. w Warszawie.
Avatar
Gość / 12 listopada 2019 r. o 21:08
+26
I bardzo dobrze! Nie podobało się mieszkanie w mieście to teraz trzeba ponieść tego konsekwencje - mieszkasz np. w gminie Garbów to tam wysyłaj dzieci do szkoły i przedszkola, tam rób korki i pracuj :)
Avatar
Adam z Lublina / 12 listopada 2019 r. o 21:11
+25
No i bardzo dobrze, janusze pobudowali się po okolicznych wsiach, a korzystać by chcieli z dobrodziejstw miasta
Avatar
bardzo dobry pomysł / 12 listopada 2019 r. o 21:43
+23
Nie widzę powodu dla którego ktoś kto korzysta z dobrodziejstw Lublina ale płaci podatki w innym miejscu, miałby być traktowany na równi z człowiekiem, który również korzysta z dobrodziejstw Lublina ale się na nie składa w formie różnych podatków. Jakaś sprawiedliwość musi być. Na remonty dróg, budowę basenów czy boisk, z nieba nam nie kapie.
Avatar
Pisior / 13 listopada 2019 r. o 06:55
+21
Bardzo dobry pomysł
Avatar
Ototo / 12 listopada 2019 r. o 21:09
+21
Brawo !!!!
Avatar
M / 13 listopada 2019 r. o 06:22
+20
W końcu. Nie może być tak że mieszkaniec Lublina finansuje drogi szkoły przedszkola baseny itd. A ludzie uciekają pod Lublin przed podatkami. Chcesz korzystać z miasta to płać
Avatar
Trex / 13 listopada 2019 r. o 06:20
+19
Dlaczego mam wrażenie, że ludzie zamiast zacząć płacić podatki w Lublinie, po prostu się spakują i zabiorą z tej dziury...
 Oby...! Uwielbiam okres wakacyjny kiedy ich nie ma w Lublinie. Nie ma korków, tłoku w autobusie, w galeriach, w marketach. Piękny okres. 
Avatar
_K_ / 13 listopada 2019 r. o 21:03
-1
Dziennika
Były pieniążki na świecidełka i poronione "inwestycje". To skąd teraz te żucze żale?
Dzbanie, przez poronione, populistyczne pomysły tego marionetkowego rządu Lublin i inne miasta stracą miliardy złotych
Czyli PO uważa, że podatki są ok, nie wolno ich obniżać bo np. stracą samorzady itd. Dobrze wiedzieć.  I pomyśleć, że PO startowała kiedyś do Sejmu jako partia przedsiębiorców i niskich podatków. Teraz to klasyczna socjaldemokracja.
Dziennikarze pytali się Jarosława Wałęsy dlaczego nie zakończył ślubowania słowami Tak mi dopomóż Bóg. Ten zaś odparł, że jest osobą niewierząca. Ładnies Pan z Matka Boska w klapie  wychował syna. Ps. Podobnie uczyniła 1/3 posłów KO w tym m. in Joanna Mucha, która kiedyś slubowala z Bogiem, senator Jacek  Bury  oraz senator PSL Michal Kamiński, który był kiedyś w PiS!
Od parlamentarzystów oczekuję przede wszystkim sumiennego stanowienia prawa obowiązującego wszystkich Polaków, a nie tylko katolików i pisanego nie pod dyktando kleru, bo w Polsce mają prawo żyć ludzie wierzący inaczej, bądź niewierzący wcale. Wzywanie w takiej sytuacji imienia Pana Boga (realnie nadaremno) jest więc grzechem (wbrew przykazaniu i to boskiemu, a nie kościelnemu, czyli administracyjnemu), bo parlament, to nie miejsce i nie czas na takie rzeczy.
Od parlamentarzystów oczekuję przede wszystkim sumiennego stanowienia prawa obowiązującego wszystkich Polaków, a nie tylko katolików i pisanego nie pod dyktando kleru, bo w Polsce mają prawo żyć ludzie wierzący inaczej, bądź niewierzący wcale. Wzywanie w takiej sytuacji imienia Pana Boga (realnie nadaremno) jest więc grzechem (wbrew przykazaniu i to boskiemu, a nie kościelnemu, czyli administracyjnemu), bo parlament, to nie miejsce i nie czas na takie rzeczy. rozwiń
Avatar
kazik / 13 listopada 2019 r. o 15:29
+5
I tak rabin rozgrywa i dzieli Polaków. Potem w dzielnicach obsadzą swoich.
Avatar
123 / 13 listopada 2019 r. o 14:00
-2
Były pieniążki na świecidełka i poronione "inwestycje". To skąd teraz te żucze żale?
Dzbanie, przez poronione, populistyczne pomysły tego marionetkowego rządu Lublin i inne miasta stracą miliardy złotych
Czyli to źle, że ludzie będą mieć więcej w kieszeni....
 Garstka kosztem większości
Avatar
45tgy7 / 13 listopada 2019 r. o 13:44
+2
Dziennika
Były pieniążki na świecidełka i poronione "inwestycje". To skąd teraz te żucze żale?
Dzbanie, przez poronione, populistyczne pomysły tego marionetkowego rządu Lublin i inne miasta stracą miliardy złotych
Czyli PO uważa, że podatki są ok, nie wolno ich obniżać bo np. stracą samorzady itd. Dobrze wiedzieć.  I pomyśleć, że PO startowała kiedyś do Sejmu jako partia przedsiębiorców i niskich podatków. Teraz to klasyczna socjaldemokracja.
Dziennikarze pytali się Jarosława Wałęsy dlaczego nie zakończył ślubowania słowami Tak mi dopomóż Bóg. Ten zaś odparł, że jest osobą niewierząca. Ładnies Pan z Matka Boska w klapie  wychował syna. Ps. Podobnie uczyniła 1/3 posłów KO w tym m. in Joanna Mucha, która kiedyś slubowala z Bogiem, senator Jacek  Bury  oraz senator PSL Michal Kamiński, który był kiedyś w PiS!
 Co mają poglądy ojca do poglądów syna?
 Co mają poglądy ojca do poglądów syna? rozwiń
Avatar
Franek / 13 listopada 2019 r. o 13:39
0
Dziennika
Były pieniążki na świecidełka i poronione "inwestycje". To skąd teraz te żucze żale?
Dzbanie, przez poronione, populistyczne pomysły tego marionetkowego rządu Lublin i inne miasta stracą miliardy złotych
Czyli PO uważa, że podatki są ok, nie wolno ich obniżać bo np. stracą samorzady itd. Dobrze wiedzieć.  I pomyśleć, że PO startowała kiedyś do Sejmu jako partia przedsiębiorców i niskich podatków. Teraz to klasyczna socjaldemokracja.
  Dziennikarze pytali się Jarosława Wałęsy dlaczego nie zakończył ślubowania słowami Tak mi dopomóż Bóg. Ten zaś odparł, że jest osobą niewierząca. Ładnies Pan z Matka Boska w klapie  wychował syna. Ps. Podobnie uczyniła 1/3 posłów KO w tym m. in Joanna Mucha, która kiedyś slubowala z Bogiem, senator Jacek  Bury  oraz senator PSL Michal Kamiński, który był kiedyś w PiS!
  Dziennikarze pytali się Jarosława Wałęsy dlaczego nie zakończył ślubowania słowami Tak mi dopomóż Bóg. Ten zaś odparł, że jest osobą niewierząca. Ładnies Pan z Matka Boska w klapie  wychował syna. Ps. Podobnie uczyniła 1/3 posłów KO w tym m. in Joanna Mucha, która kiedyś slubowala z Bogiem, senator Jacek  Bury  oraz senator PSL Michal Kamiński, który był kiedyś w PiS! rozwiń
Avatar
Adam z Lublina / 13 listopada 2019 r. o 13:23
+4
Wszystko sprawka deweloperów. Żuk chce poszerzyć granice Lublina, bo chcą tego deweloperzy, którzy poszukują nowych terenów inwestycyjnych. Cześć mieszkańców okolicznych gmin jest na nie, więc Żuk chce ich do tego za wszelką cenę skłonić. Gdzie mają do szkoły chodzić dzieci kiedy np. w gminach Konopnica, Głusk nie ma ani jednego liceum? Jak go nie kijem to go pałką.
 To jak nie ma w Konopnicy to do Bełżyc, jak nie ma w Głusku to do Bychawy. Macie swój powiat i w nim licea ogólnokształcące.
Avatar
Gość / 13 listopada 2019 r. o 13:21
+3
ja widząc te wszystkie "machloje" ratusza i układy ze "swoimi kolesiami sam świadomie przeniosłem działalność poza Lublin aby nie płacić tu podatków i nie marnować kasy. Może inna gmina lepiej zagospodaruje moje podatki.
Avatar
Dominik / 13 listopada 2019 r. o 13:21
0
Były pieniążki na świecidełka i poronione "inwestycje". To skąd teraz te żucze żale?
Dzbanie, przez poronione, populistyczne pomysły tego marionetkowego rządu Lublin i inne miasta stracą miliardy złotych
 Czyli to źle, że ludzie będą mieć więcej w kieszeni.... 
Avatar
wolnorynkowiec / 13 listopada 2019 r. o 13:19
+2
Były pieniążki na świecidełka i poronione "inwestycje". To skąd teraz te żucze żale?
Dzbanie, przez poronione, populistyczne pomysły tego marionetkowego rządu Lublin i inne miasta stracą miliardy złotych
 Czyli PO uważa, że podatki są ok, nie wolno ich obniżać bo np. stracą samorzady itd. Dobrze wiedzieć.  I pomyśleć, że PO startowała kiedyś do Sejmu jako partia przedsiębiorców i niskich podatków. Teraz to klasyczna socjaldemokracja. 
Avatar
123 / 13 listopada 2019 r. o 13:12
-5
Były pieniążki na świecidełka i poronione "inwestycje". To skąd teraz te żucze żale?
 Dzbanie, przez poronione, populistyczne pomysły tego marionetkowego rządu Lublin i inne miasta stracą miliardy złotych
Zobacz wszystkie komentarze 98

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 2 grudnia 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 2 grudnia 2020 r.

LUK Politechnika Lublin – Lechia Tomaszów Mazowiecki 3:0
galeria

LUK Politechnika Lublin – Lechia Tomaszów Mazowiecki 3:0

W zaległym spotkaniu szóstej kolejki LUK Politechnika Lublin pokonała Lechię Tomaszów Mazowiecki 3:0

Creative Jam w Warsztatach Kultury
4 grudnia 2020, 17:30

Creative Jam w Warsztatach Kultury

Warsztaty Kultury zapraszają do udziału w spotkaniach online pt. "Creative Jam", które zostaną poświęcone szeroko pojętej kreatywności, szczególnie w sektorze kultury. Spotkania odbędą się 4 i 11 grudnia o godz. 17.30.

Tlen medyczny dla szpitala tymczasowego w Targach Lublin już jest, łóżka jadą

Tlen medyczny dla szpitala tymczasowego w Targach Lublin już jest, łóżka jadą

Jutro mają być już gotowe zbiorniki tlenu, które od dzisiaj w szpitalu tymczasowym w Targach Lublin montuje firma Messer Polska. Kolejny krok to odbiór instalacji tlenowej wewnątrz budynku i przyłączy.

Puławy: Największy, najdroższy i prawie gotowy plac zabaw [zdjęcia]
galeria

Puławy: Największy, najdroższy i prawie gotowy plac zabaw [zdjęcia]

Prace przy budowie nowego placu zabaw, który powstaje pomiędzy osiedlem Atrium, ul. Pileckiego i Miejskim Przedszkolem nr 3, dobiegają końca. To będzie największy i najdroższy obiekt tego rodzaju w Puławach. Jego koszt to 1,41 mln zł.

Zmiany na stołkach Biomed Lublin, producenta leku na Covid-19. "Sytuacja jest stabilna"

Zmiany na stołkach Biomed Lublin, producenta leku na Covid-19. "Sytuacja jest stabilna"

Na czele lubelskiej spółki, która pracuje nad „polskim lekiem na Covid-19”, nie stoi już Marcin Piróg. W poniedziałek Biomed Lublin poinformował o rezygnacji prezesa ze stanowiska, a on sam przestał wypowiadać się w mediach

Akademia Zamojska nie odzyskuje blasku. Spór wykonawcy z miastem

Akademia Zamojska nie odzyskuje blasku. Spór wykonawcy z miastem

Problem z remontem zabytkowego gmachu Akademii Zamojskiej. Miasto, które jest inwestorem i wykonawca prac konserwatorskich są w sporze. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zostało poinformowane o sytuacji

Pierwszy spacer w lubartowskim Parku Miejskim wczesną wiosną

Pierwszy spacer w lubartowskim Parku Miejskim wczesną wiosną

Na terenie Parku Miejskiego w Lubartowie kończą się prace rewitalizacyjne. W tej chwili wykonawca utwardza alejki.

Lublin: Miasto jest przygotowane do zimy. Na opady śniegu czeka kilkadziesiąt maszyn

Lublin: Miasto jest przygotowane do zimy. Na opady śniegu czeka kilkadziesiąt maszyn

Kilkudziesięcioma maszynami do odśnieżania i solenia jezdni będzie dysponować tej zimy Zarząd Dróg i Mostów, który odpowiada za stan lubelskich ulic. Drogi jak zwykle podzielono na kilka „kolejności utrzymania”, a na tych najważniejszych luźny śnieg będzie mógł zalegać do dwóch godzin po ustaniu opadów

Spektakle z programu Konfrontacji Teatralnych dostępne w Internecie
5 grudnia 2020, 19:00

Spektakle z programu Konfrontacji Teatralnych dostępne w Internecie

Centrum Kultury w Lublinie zaprosi w dniach 5-8 grudnia na internetowe premiery czterech postpandemicznych spektakli o nadziei z cyklu "I co teraz?", pierwotnie prezentowanych w ramach tegorocznej edycji Konfrontacji Teatralnych.

Biała Podlaska: Po kolejce został most. Radny ostrzega przed niebezpieczeństwem

Biała Podlaska: Po kolejce został most. Radny ostrzega przed niebezpieczeństwem

Dawny most kolejki wąskotorowej w Białej Podlaskiej jest w złym stanie technicznym. Zdaniem radnego Zjednoczonej Prawicy nie jest odpowiednio oznaczony. Władze miasta obiecują to poprawić.

Poczta Polska szuka pracowników przed świętami. W sortowni można zarobić od 17 do 25 zł

Poczta Polska szuka pracowników przed świętami. W sortowni można zarobić od 17 do 25 zł

Ludzi do sezonowej pracy w sortowni paczek i doręczaniu przesyłek szuka przed świętami Poczta Polska. Rekrutacja wciąż trwa. Sporo pracy przy paczkach z Azji mają też celnicy i służbowe psy

Gęsta mgła przyczyną tragedii. W zderzeniu furgonetki z autobusem zginęło 13 osób, a 15 zostało rannych
film

Gęsta mgła przyczyną tragedii. W zderzeniu furgonetki z autobusem zginęło 13 osób, a 15 zostało rannych

Sekhupura, Pakistan. Trzynaście osób zginęło, a piętnaście zostało rannych w wypadku drogowym, do którego doszło w poniedziałek (30 listopada) w Sekhupurze w prowincji Pendżab w Pakistanie.

Wyprawy poza utartym szlakiem. "Podczas podróżowania przechodzę na inny poziom świadomości"
Magazyn

Wyprawy poza utartym szlakiem. "Podczas podróżowania przechodzę na inny poziom świadomości"

Rozmowa z Celiną Lisek-Lewicką, autorką bloga „Cel w podróży”. Podróżniczka pochodzi z Rejowca Fabrycznego, obecnie mieszka w Warszawie. Odwiedziła ponad 50 krajów. Ostatnio reprezentowała Lubelszczyznę w konkursie „Turystyczne Mistrzostwa Blogerów”

Na znak protestu w Lublinie wyłączono część oświetlenia
galeria

Na znak protestu w Lublinie wyłączono część oświetlenia

W ramach protestu wyłączona została na godzinę iluminacja pl. Litewskiego. W ten sposób samorządy miast sprzeciwiają się zmianom w polskim prawie mogącym uszczuplić ich dochody oraz protestują przeciw zapowiedzianemu przez rząd zawetowaniu budżetu Unii Europejskiej

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.