Od jutra, ze względu na mały ruch pojazdów, na blisko 30 skrzyżowaniach wyłączona będzie sygnalizacja świetlna. Także od jutra, z obawy przed szerzeniem się koronawirusa, przy kilkudziesięciu przejściach przez jezdnię wyłączone będą przyciski, bez których dotknięcia nie zapalało się zielone światło
O wyłączenie sygnalizacji na skrzyżowaniach prosili sami kierowcy, których zdaniem światła są niepotrzebne, skoro ruch na ulicach jest znikomy. W odpowiedzi na te apele prezydent już w zeszłym tygodniu zapewniał, że jego podwładni sprawdzają, gdzie wyłączenie sygnalizacji nie spowoduje zagrożenia. – Nie na każdym skrzyżowaniu da się to zrobić – zastrzegł Krzysztof Żuk.
Dziś Ratusz ogłosił listę skrzyżowań, na których od jutra sygnalizacja ma działać w trybie pulsującego żółtego światła. Będzie tak m.in. obok Plazy, na rondzie koło Gali, czy też na mniej ruchliwych skrzyżowaniach Drogi Męczenników Majdanka. – W przypadkach stwierdzenia takiej potrzeby, poszczególne sygnalizacje zostaną ponownie włączone w tryb trójkolorowy – zastrzega Grzegorz Jędrek z biura prasowego Ratusza.
O to, by piesi przechodzący przez jezdnię nie byli zmuszani do korzystania z przycisków, na których może się znajdować koronawirus, apelował do samorządów nawet szef polskiego rządu. – Naciskanie różnego rodzaju przycisków, chociażby przy przejściach dla pieszych, dzisiaj powinno zostać wyłączone – mówił premier Mateusz Morawiecki na poniedziałkowej konferencji prasowej.
Dziś Urząd Miasta poinformował, że na kilkudziesięciu przejściach od czwartku nie będzie trzeba korzystać z przycisków, bo zielone światło dla pieszych będzie się zapalało automatycznie. Z oficjalnej zapowiedzi rozesłanej do mediów przez Urząd Miasta wynika, że przyciski zostaną wyłączone m.in. na skrzyżowaniu al. Kraśnickiej ze Zwycięską, Jana Pawła II z Gęsią, ul. Popiełuszki z ul. Poniatowskiego, na Krańcowej obok targu, czy też obok szkoły na Muzycznej oraz na al. Warszawskiej przy Bajkowej.
Na niektórych skrzyżowaniach nadal trzeba będzie korzystać z przycisków. Chodzi o te miejsca, gdzie są zainstalowane tzw. „detektory wibracyjno-akustyczne” dla osób niewidomych. Według Ratusza wyłączenie tych urządzeń mogłoby być kłopotliwe.
– Wyłączenie detektorów wibracyjno-akustycznych uniemożliwiłoby osobom niewidomym bezpieczne korzystanie z osygnalizowanych przejść dla pieszych. Dźwiękowo służą one do naprowadzenia osób niewidomych do detektorów, informują o stanie sygnalizatora, liczbie pasów do pokonania lub występującym azylu. Z tego powodu pozostaną czynne – tłumaczy Jędrek. – Z uwagi na konieczność skorzystania z danych Braille’a umieszczonych na detektorze, firma serwisująca na bieżąco je dezynfekuje.
Wyłączone sygnalizacje na skrzyżowaniach
* Lubomelska/Czechowska, * Wieniawska/Lubomelska/Tramecourta/Leszczyńskiego * Okopowa/Chopina, * Lipowa/Okopowa/Skłodowskiej, * Lipowa/Ofiar Katynia, * al. Piłsudskiego/Dolna Panny Marii, * rondo przy Gali, * Fabryczna/Bronowicka/Kościelna * Droga Męczenników Majdanka/Garbarska, * Droga Męczenników Majdanka/Startowa, * Droga Męczenników Majdanka/Grabskiego/Sulisławicka, * Droga Męczenników Majdanka/Ordonówny, * al. Unii Lubelskiej/wyjazd z galerii handlowej, * Lubartowska/Ruska/Biernackiego, * Zelwerowicza/Choiny, * Metalurgiczna/Grygowej, * Mełgiewska/Frezerów, * Turystyczna/wyjazd z hipermarketu, * Diamentowa/Krochmalna, * Orkana/Zwycięska, * Orkana/Poznańska, * Orkana/Roztocze, * al. Warszawska/Czeremchowa, * Nałęczowska przy wiadukcie, * Wrotkowska/Inżynierska.