Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 kwietnia 2017 r.
15:04

Majowy weekend bez zakupów? Szykują protest w dyskontach i hipermarketach

0 31 A A
Właściciel Biedronki utrzymuje, że sprzedawca-kasjer z trzyletnim stażem pracy zatrudniony na pełny etat zarabia 2750 zł brutto
Właściciel Biedronki utrzymuje, że sprzedawca-kasjer z trzyletnim stażem pracy zatrudniony na pełny etat zarabia 2750 zł brutto (fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

W długi majowy weekend możemy mieć problem ze zrobieniem zakupów. Na 2 maja planowany jest ogólnopolski protest pracowników dyskontów i hipermarketów. Sprzedawcy chcą manifestować przeciwko niskim pensjom.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– W tej chwili zbieramy informacje o tym, w których sklepach odbędą się protesty. Tym razem nie jest to bowiem akcja, którą organizuje nasz związek – zastrzega Alfred Bujara, przewodniczący sekcji handlu w NSZZ „Solidarność”. – To sami pracownicy, często nie będący nawet członkami związków zawodowych, organizują akcję, a nas poproszono jedynie o skoordynowanie tego dużego i wszystko wskazuje, że ogólnopolskiego protestu.

O tym, w których sklepach będzie prowadzony strajk, dowiemy się najprawdopodobniej już jutro. Na razie wiadomo, że pomysł przeprowadzenia akcji zrodził się wśród pracowników sieci „Biedronka”.

– Bezpośrednim powodem działań pracowników ma być protest przeciwko warunkom pracy – dodaje Bujara. – Z doniesień medialnych inspirowanych przez pracodawców dowiadują się, że ich pensje rosną i otrzymują godziwe wynagrodzenie. W rzeczywistości jest jednak inaczej i to ich bardzo denerwuje.

Na razie nie wiadomo jeszcze jaką formę przybierze strajk. Rozważane są dwa scenariusze. Pierwszy zakłada, że część pracowników weźmie urlop, w tym na żądanie, lub pójdzie na zwolnienia lekarskie. W drugim mówi się o strajku włoskim, czyli wykonywaniu przez pracowników wszystkich czynności znacznie wolniej i dużo bardziej drobiazgowo.

– Oba rozwiązanie będą dokuczliwe dla klientów, ale mamy nadzieję, że większość ludzi zrozumie nasze racje – mówi pracownica jednego z lubelskich dyskontów. O swoich zarobkach mówić nie chce. Z rezygnacją macha tylko rękę. – Szkoda gadać. Jeśli strajk dojdzie do skutku, będziemy informować wszystkich o naszych płacach.

Co ciekawe nie wszyscy pracownicy tej sieci dyskontów o strajku słyszeli. – Pierwsze słyszę – mówi inna pracownica. – Zarobki jakie są, takie są. Nikt pracować nam nie każe. To nasza decyzja, więc nie można marudzić. W każdej chwili można się zwolnić.

– Uważam, że strajk jest niepotrzebny. Eksperci „Lewiatana” i kancelarii „Sedlak” przewidują, że w tym roku wzrost wynagrodzeń w handlu wniesie 4 proc., czyli przekroczy próg inflacji – mówi z kolei Dariusz Jodłowski, szef lubelskiego „Lewiatana” skupiającego prywatnych przedsiębiorców.

Co na temat strajku mówi właściciel Biedronek? – Podkreślamy, że Biedronka od lat sukcesywnie podnosi wynagrodzenia pracowników. W ciągu ostatniego roku firma Jeronimo Martins Polska podniosła wynagrodzenia trzykrotnie, ostatnio 1 kwietnia tego roku. Na ostatnich podwyżkach skorzysta co najmniej 80% pracowników – czytamy w oświadczeniu przesłanym przez biuro prasowe JMP.

Firma dodaje, że sprzedawca-kasjer z trzyletnim stażem pracy zatrudniony na pełny etat zarabia 2750 zł brutto (kwota uwzględnia dodatek za brak nieplanowanych nieobecności w wysokości 350 zł).

Wynagrodzenie pracownika rozpoczynającego pracę w Biedronce na pełny etat na stanowisku sprzedawca-kasjer wynosi natomiast 2450 zł brutto również przy uwzględnieniu brak nieplanowanych nieobecności.

Komentarze 31

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
szczery zenek / 20 kwietnia 2017 o 12:21
0
skad sie biora ci "eksperci" z Lewiatana. Czutam od paru lat wypociny tych Januszy-biznesu i nie wiadomo czy śmiać sie czy płakać.
Avatar
takjest / 20 kwietnia 2017 o 07:59
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Pracownicy mają rację! W każdym domu jest lodówka, więc nie problem zrobić zapasy na 2 dni.
Avatar
Gal Anonim / 20 kwietnia 2017 o 01:36
0
tym co obrażają ludzi ciężko pracujących,lub chcą zatrudniać obcokrajowców,stanowcze ***cie się lamusy.moja żona panie uczony od ukończenia studiów histori pracuję w biedronce,prawie dziesięć lat,i nie jest jeśli chodzi o wykształcenie odosobniona,tak że nie masz pojęcia o czym piszesz,kto ma dziś posadki,chyba pisać nie trzeba,a tych co chcą obcokrajowców zatrudniać żeby własnych rodaków gnębić,powinno się usunąć z kraju
Avatar
Gość / 20 kwietnia 2017 o 01:12
0
i co dalej
Avatar
Skory / 19 kwietnia 2017 o 21:52
0
Prostak jesteś i ignorant! Pewnie, że pracę można zmienić. Pytanie czy kolejna pracada nam coś więcej niż najniższą krajową? Pracuję jako kierowca i mam doświadczenie w całej europie zarówno na ciężarówkach jak i na autobusach. Co z tego? Każdy z pracodawców oferuje to samo! Ba! Nie ważne czy to firma polska, niemieckaa, holenderska... Jedyna szansa na wyższe zarobki to Anglia czy Norwegia, ale trzeba tam się przenieść. Już tam byłem i nie chce wracać. Co to ma wspólnego z cytuję: "tylko trzeba coś sobą reprezentować"? Mam doświadczenie, umiejętności i predyspozycje. Co z tego skoro wszyscy pracodawcy oferują to samo.  Proszę tylko żeby nikt za chwilę nie wyjeżdżał z tekstem w Holandii czy Niemczech zarobisz o 1000zł więcej (a ile więcej wydasz za mieszkanie 3-5 tygodni w kabinie?). Byłem, widziałem, wróciłem... Dlaczego więc wyjeżdzasz z takim tekstem? Jesteś małolatem, któremu udało się znaleźć dobrze płatną pracę (która nie jest do emerytury. Pamiętaj!) albo pracujesz u tatusia czy mamusi czy innego wujka. Życzę Ci w takim razie poszukiwania pracy na rynku jednocześnie spłacając jakiś "kredycik" i oby wtedy konkurencja była duża.
Prostak jesteś i ignorant! Pewnie, że pracę można zmienić. Pytanie czy kolejna pracada nam coś więcej niż najniższą krajową? Pracuję jako kierowca i mam doświadczenie w całej europie zarówno na ciężarówkach jak i na autobusach. Co z tego? Każdy z pracodawców oferuje to samo! Ba! Nie ważne czy to firma polska, niemieckaa, holenderska... Jedyna szansa na wyższe zarobki to Anglia czy Norwegia, ale trzeba tam się przenieść. Już tam byłem i nie chce wracać. Co to ma wspólnego z cytuję: "tylko trzeba coś sobą reprezentować"? Mam doświadc... rozwiń
Avatar
obywatel gorszego sortu / 19 kwietnia 2017 o 21:07
0
Podpisywaliście umowy o pracę ? Pisało jakie warunki i ile będziecie zarabiać? Pracę zawsze można zmienić, tylko trzeba coś sobą reprezentować.
Avatar
Kolo / 19 kwietnia 2017 o 20:45
0
Było zostać nauczycielem i mieć "letsza"pracę.haha
Avatar
Gość / 19 kwietnia 2017 o 20:22
0
dopóki klient robi zakupy w marketach, a sara plynie do wlascicieli,to szeregowy pracownik ma gó...,do powiedzenia.Strajk nic nieda.Dadzą podwyzke-zabiorą premie,każą robić wiecej,itd.itp.
Avatar
temis / 19 kwietnia 2017 o 20:14
0
mają rację!!!!!!!!!! BARDZO CIĘŻKO HARUJĄ ZA MARNĄ KASĘ  !!!!powinni dostać najmniej 200 zł NETTO PODWYŻKI   ---- markety to wredne hieny !
Avatar
Gość / 19 kwietnia 2017 o 19:08
0
Pracownicy mają rację! W każdym domu jest lodówka, więc nie problem zrobić zapasy na 2 dni.
Avatar
szczery zenek / 20 kwietnia 2017 o 12:21
0
skad sie biora ci "eksperci" z Lewiatana. Czutam od paru lat wypociny tych Januszy-biznesu i nie wiadomo czy śmiać sie czy płakać.
Avatar
takjest / 20 kwietnia 2017 o 07:59
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Pracownicy mają rację! W każdym domu jest lodówka, więc nie problem zrobić zapasy na 2 dni.
Avatar
Gal Anonim / 20 kwietnia 2017 o 01:36
0
tym co obrażają ludzi ciężko pracujących,lub chcą zatrudniać obcokrajowców,stanowcze ***cie się lamusy.moja żona panie uczony od ukończenia studiów histori pracuję w biedronce,prawie dziesięć lat,i nie jest jeśli chodzi o wykształcenie odosobniona,tak że nie masz pojęcia o czym piszesz,kto ma dziś posadki,chyba pisać nie trzeba,a tych co chcą obcokrajowców zatrudniać żeby własnych rodaków gnębić,powinno się usunąć z kraju
Avatar
Gość / 20 kwietnia 2017 o 01:12
0
i co dalej
Avatar
Skory / 19 kwietnia 2017 o 21:52
0
Prostak jesteś i ignorant! Pewnie, że pracę można zmienić. Pytanie czy kolejna pracada nam coś więcej niż najniższą krajową? Pracuję jako kierowca i mam doświadczenie w całej europie zarówno na ciężarówkach jak i na autobusach. Co z tego? Każdy z pracodawców oferuje to samo! Ba! Nie ważne czy to firma polska, niemieckaa, holenderska... Jedyna szansa na wyższe zarobki to Anglia czy Norwegia, ale trzeba tam się przenieść. Już tam byłem i nie chce wracać. Co to ma wspólnego z cytuję: "tylko trzeba coś sobą reprezentować"? Mam doświadczenie, umiejętności i predyspozycje. Co z tego skoro wszyscy pracodawcy oferują to samo.  Proszę tylko żeby nikt za chwilę nie wyjeżdżał z tekstem w Holandii czy Niemczech zarobisz o 1000zł więcej (a ile więcej wydasz za mieszkanie 3-5 tygodni w kabinie?). Byłem, widziałem, wróciłem... Dlaczego więc wyjeżdzasz z takim tekstem? Jesteś małolatem, któremu udało się znaleźć dobrze płatną pracę (która nie jest do emerytury. Pamiętaj!) albo pracujesz u tatusia czy mamusi czy innego wujka. Życzę Ci w takim razie poszukiwania pracy na rynku jednocześnie spłacając jakiś "kredycik" i oby wtedy konkurencja była duża.
Prostak jesteś i ignorant! Pewnie, że pracę można zmienić. Pytanie czy kolejna pracada nam coś więcej niż najniższą krajową? Pracuję jako kierowca i mam doświadczenie w całej europie zarówno na ciężarówkach jak i na autobusach. Co z tego? Każdy z pracodawców oferuje to samo! Ba! Nie ważne czy to firma polska, niemieckaa, holenderska... Jedyna szansa na wyższe zarobki to Anglia czy Norwegia, ale trzeba tam się przenieść. Już tam byłem i nie chce wracać. Co to ma wspólnego z cytuję: "tylko trzeba coś sobą reprezentować"? Mam doświadc... rozwiń
Avatar
obywatel gorszego sortu / 19 kwietnia 2017 o 21:07
0
Podpisywaliście umowy o pracę ? Pisało jakie warunki i ile będziecie zarabiać? Pracę zawsze można zmienić, tylko trzeba coś sobą reprezentować.
Avatar
Kolo / 19 kwietnia 2017 o 20:45
0
Było zostać nauczycielem i mieć "letsza"pracę.haha
Avatar
Gość / 19 kwietnia 2017 o 20:22
0
dopóki klient robi zakupy w marketach, a sara plynie do wlascicieli,to szeregowy pracownik ma gó...,do powiedzenia.Strajk nic nieda.Dadzą podwyzke-zabiorą premie,każą robić wiecej,itd.itp.
Avatar
temis / 19 kwietnia 2017 o 20:14
0
mają rację!!!!!!!!!! BARDZO CIĘŻKO HARUJĄ ZA MARNĄ KASĘ  !!!!powinni dostać najmniej 200 zł NETTO PODWYŻKI   ---- markety to wredne hieny !
Avatar
Gość / 19 kwietnia 2017 o 19:08
0
Pracownicy mają rację! W każdym domu jest lodówka, więc nie problem zrobić zapasy na 2 dni.
Zobacz wszystkie komentarze 31

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Tragedia podczas remontu. Znaleźli przy betoniarce syna i ojca
film

Tragedia podczas remontu. Znaleźli przy betoniarce syna i ojca 2 0

Grodków, woj. opolskie. 15-letni chłopak i jego ojciec zostali porażeni prądem w Grodkowie.

Dachowanie na prostym odcinku drogi. Kierująca i pasażerka w szpitalu
galeria

Dachowanie na prostym odcinku drogi. Kierująca i pasażerka w szpitalu 0 2

Do groźnego zdarzenia doszło w piątkowe południe w Dębowej Kłodzie (pow. parczewski).

Pomysł na biznes: 10 hektarów rodzinnej zabawy
Złota Setka

Pomysł na biznes: 10 hektarów rodzinnej zabawy 0 0

Na pomysł otworzenia tematycznego parku rozrywki trójka przedsiębiorców wpadła 8 lat temu. Dzisiaj to jedno z największych i najbardziej znanych miejsc tego typu w naszych kraju. Do Magicznych Ogródów koło Janowca w sezonie ściągają prawdziwe tłumy.

Awantura podczas festiwalu. Zaatakowali ochroniarza

Awantura podczas festiwalu. Zaatakowali ochroniarza 1 0

Do zdarzenia doszło w piątek wieczorem podczas festiwalu Kolory Muzyki w Parku Miejskim w Chełmie.

Zakupy po pijanemu z małym dzieckiem to zły pomysł. Przyjechał "Przyjazny Patrol"

Zakupy po pijanemu z małym dzieckiem to zły pomysł. Przyjechał "Przyjazny Patrol" 7 0

W sobotę przed godz. 20 dyżurny policji otrzymał zgłoszenie od pracowników jednego z marketów przy Al. Tysiąclecia w Lublinie. Z przekazanej informacji wynikało, że na zakupy z malutkim dzieckiem przyszła nietrzeźwa kobieta.

Upalny dzień w PRL. Dla ochłody napój dla imperialistów czy syfon z wodą sodową?
Magazyn

Upalny dzień w PRL. Dla ochłody napój dla imperialistów czy syfon z wodą sodową? 16 0

W PRL-u nie trzeba było baru czy restauracji, aby ugasić pragnienie. Coca-colę okrzyknięto w latach 50. napojem imperialistów. W sklepach królowała oranżada, a na ulicy popularna „gruźliczanka” - woda sodowa z sokiem (droższa) i bez soku (tańsza), sprzedawana z saturatorów.

Francuscy organiści w Puławach
23 lipca 2018, 19:00

Francuscy organiści w Puławach 6 0

W poniedziałek, 23 lipca o godz. 19 w Kościele pw. św. Brata Alberta w Puławach wystąpi duet organistów z Francji - Eric Lebrun oraz Marie-Ange Leurent. Wydarzenie odbędzie się w ramach trwającego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej.

Lewart Lubartów – Orlęta Łuków 3:3. Dużo goli i dużo testów

Lewart Lubartów – Orlęta Łuków 3:3. Dużo goli i dużo testów 1 0

Do przerwy w starciu Lewartu z Orlętami Łuków padła tylko jedna bramka. W drugiej połowie obie ekipy się rozstrzelały i ostatecznie zawody zakończyły się remisem 3:3. Zarówno Łukasz Mierzejewski, jak i Robert Różański mieli w składach wiele nowych twarzy

Obława na agresywnie jeżdżących kierowców w Lublinie. 90 kontroli, 60 wykroczeń

Obława na agresywnie jeżdżących kierowców w Lublinie. 90 kontroli, 60 wykroczeń 31 12

Lubelscy policjanci skontrowali blisko 90 pojazdów oraz ujawnili 60 wykroczeń w ruchu drogowym.

Nieruchomości w dwóch częściach Puław na sprzedaż. Co może tam powstać?

Nieruchomości w dwóch częściach Puław na sprzedaż. Co może tam powstać? 2 11

Grunty w dwóch częściach Puław chce sprzedać Urząd Miasta. Chodzi o trzy działki pod usługi przy ul. Sosnowej oraz jedną większą nieruchomość położoną w strefie ekonomicznej przy ul. Komunalnej.

Wieczorny maraton na rolkach po Lublinie. Tym razem w nietypowych strojach [zdjęcia]
galeria

Wieczorny maraton na rolkach po Lublinie. Tym razem w nietypowych strojach [zdjęcia] 14 3

To był już czwarty w tym roku przejazd rolkarzy przez Lublin. Tym razem część z nich pojawiła się w przebraniach zwierząt.

Żniwowanie w Muzeum Wsi Lubelskiej
22 lipca 2018, 11:00

Żniwowanie w Muzeum Wsi Lubelskiej 7 0

Co Gdzie Kiedy. Muzeum Wsi Lubelskiej zaprasza na kolejną odsłonę wakacyjnych pokazów dawnego rzemiosła. W niedzielę, 22 lipca o godz. 11 w Skansenie rozpoczną się pokazy żniwowania.

Poradnia Leczenia Ran Przewlekłych powstała w bialskim szpitalu

Poradnia Leczenia Ran Przewlekłych powstała w bialskim szpitalu 0 1

Przy szpitalu w Białej Podlaskiej zaczęła funkcjonować Poradnia Leczenia Ran Przewlekłych. Placówka podpisała umowę z lubelskim NFZ.

Pieszy zginął po potrąceniu przez ciężarówkę. Szedł niewłaściwą stroną drogi, bez odblasków

Pieszy zginął po potrąceniu przez ciężarówkę. Szedł niewłaściwą stroną drogi, bez odblasków 8 1

Do tragicznego wypadku doszło po godz. 1 w nocy na drodze krajowej nr 19 w miejscowości Firlej.

Wraca Puławskie Kino Samochodowe
27 lipca 2018, 0:00

Wraca Puławskie Kino Samochodowe 8 3

Co Gdzie Kiedy. Gratka dla miłośników kina w Puławach. W dniach 27-29 lipca odbędzie się kolejna już edycja Puławskiego Kina Samochodowego, nawiązującego do amerykańskiej tradycji seansów.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!