Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 września 2015 r.
16:54

Miasto chce odnowić park Ludowy. Prace pochłoną ok. 18 mln zł

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 25 A A

W przyszłym roku miasto ma się zabrać za odnowienie parku Ludowego – deklaruje prezydent. Park powinien być odnowiony na Europejską Konwencję Żonglerską, która po raz drugi odbędzie się tu latem 2017 r.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W parku uzupełniony ma być układ alejek, planowane są nowe elementy małej architektury, mowa jest też o nasadzeniach nowej roślinności i zabiegach pielęgnacyjnych już rosnących tu drzew. Ratusz ma wykorzystać propozycje z powstałej trzy lata temu społecznej koncepcji.

W koncepcji tej mowa była m.in. o siedziskach, interaktywnym placu zabaw, toaletach, częściowo zadaszonych ścieżkach dających schronienie przed deszczem, jak również o widokowych kładkach na wysokości koron drzew. Autorzy przyznali, że proponują więcej atrakcji, niż może pomieścić park, by można było wybrać to, co najciekawsze. Czytamy tu zatem o ścieżkach rowerowych i ścieżkach dla rolkarzy, restauracji, ściankach wspinaczkowych, ściance do squasha, skateparku, makietach roślin, pawilonach parkowych, a nawet zbiorniku wodnym.

Co z tego wybierze miasto?

W przyszłym miesiącu Ratusz może zaprezentować gotową koncepcję, która stanie się podstawą do opracowania projektów wykonawczych.

– W przyszłym roku przystąpimy do rewitalizacji tej przestrzeni – zapowiada Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. Koszt prac został wstępnie oszacowany na 18 milionów zł. Miasto liczy na 85-procentową dotację z funduszy europejskich. Inwestycja jest uwzględniona na liście projektów przeznaczonych do sfinansowania w ramach Zintegrowanych Projektów Terytorialnych.

Rewitalizacja parku miałaby się zakończyć w połowie 2017 r. Tak, by wszystko było gotowe na przyjazd uczestników Europejskiej Konwencji Żonglerskiej, która ma się tu odbywać od 22 do 30 lipca 2017 r. – Spodziewamy się około 3 tys. odwiedzających nas sztukmistrzów – mówi Jakub Szwed z Fundacji Sztukmistrze. – Przywiozą do Lublina blisko milion złotych.

Park Ludowy już po raz drugi będzie miejscem tej konwencji, a Lublin będzie czwartym miastem goszczącym to wydarzenie więcej niż raz. Kontrkandydatem Lublina były portugalskie Azory. Poprzednio żonglerzy stacjonowali u nas w roku 2012, a przed ich przyjazdem miasto odnowiło główne asfaltowe alejki parku. Konwencja planowana w Lublinie będzie już czterdziestą z rzędu, wcześniejsze organizowane były m.in. w Londynie, Atenach i Kopenhadze

Park Ludowy

Powstał w latach 50. ubiegłego stulecia, budowany był w czynie społecznym przez mieszkańców. Drzewa nie mają tu najlepszych warunków do wegetacji ze względu na to, że jest to teren podmokły. Kilkanaście lat temu sytuację poprawiło nieco wybudowanie rowów odwadniających, które odprowadzają wodę do Bystrzycy.

Czytaj więcej o:

Komentarze 25

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
agatajas / 26 stycznia 2016 o 11:37
0

No bez przesady żeby na park wydać 18mln lepiej te pieniądzy by wykorzystać aby utworzyć więcej miejsc pracy w Lublinie chociażby w szkolnictwie jako nauczyciel portugalski gdzie praca jest jak na lekarstwo w Preply http://preply.com/pl/lublin/oferty-pracy-dla-nauczycieli-języka-portugalskiego

Avatar
Gość / 16 września 2015 o 12:47
0
Trzeba było go nie kroić na ćwirci.
Avatar
ast / 16 września 2015 o 10:21
0

Park Ludowy był OK zanim postawiono na nim parking dla firmy Targi Lublin S.A, która w żaden sposób nie służy przeciętnemu mieszkańcu Lublina.

Ok-to ten park nie jest juz od 20-stu lat....Jest nadzieja,że coś sie tam zmieni.

W chwili obecnej trudno nazwać TO parkiem.

Avatar
Gość / 16 września 2015 o 10:20
0
Miasto już odnowiło park ludowy zezwalając na budowę budynku targów
Avatar
mika / 16 września 2015 o 10:06
0

Ciekawe ile drzew zostanie wyciętych przy okazji tej rewitalizacji. Bo słowo rewitalizacja w ustach prezydenta Żuka brzmi dziwnie niebezpiecznie. Co to znaczy makiety roślin? W parku mają być prawdziwe rośliny, głównie drzewa. Żeby tylko nie było tak, że zostanie wyciętych dużo drzew a w ich miejscach posadzą jakieś rachityczne krzewy i inne roślinki. Po za tym Park Ludowy i tak wystarczająco ucierpiał w wyniku budowy ulicy Stadionowej, kiedy to, przypominam to właśnie obecne władze miasta wycięły prawie 400 drzew i to w okresie lęgowym ptaków. Także ja bym się z tej rewitalizacji tak nie cieszył bo nie wiadomo co zastaniemy w parku po jej zakończeniu.

Czy autor  w/w  wpisu wie jak to było z parkiem ! czy widział ten teren zanim rozpoczęto w czynie społecznym jego urządzanie !!! Człowieku to teren na którym nie powinno być parku tylko zalew lub staw !  dzisiaj ktoś bez pojęcia wznieca swoim bełkotem i woła o litość dla drzew, które tam wegetują od posadzenia ! Dzisiaj duży staw który będzie jako retencja dało by efekt, że nowe nasadzenia będą rosły. Tekst w/w jest bełkotem typa bez pojęcia zwanego pseudo ekolog za moje pieniądze do sracza z nim

Czy autor  w/w  wpisu wie jak to było z parkiem ! czy widział ten teren zanim rozpoczęto w czynie społecznym jego urządzanie !!! Człowieku to teren na którym nie powinno być parku tylko zalew lub staw !  dzisiaj ktoś bez pojęcia wznieca swoim bełkotem i woła o litość dla drzew, które tam wegetują od posadzenia ! Dzisiaj duży staw który będzie jako retencja dało by efekt, że nowe nasadzenia będą rosły. Tekst w/w jest bełkotem typa bez pojęcia zwanego pseudo ekolog za moje pieniądze do sracza z nim

rozwiń
Avatar
Gość / 16 września 2015 o 09:53
0

Ha ha ha 18 mln!!!

Już remontowali SASKI...

Kto tym razem i ile domów sobie wystawi?

Avatar
Dr_Aqula / 16 września 2015 o 09:46
0

JEDYNY trzeźwy i rozsądny głos w sprawoie, przestańcie glorywikować łysego

Jeb...j się w opakowanie na móżg...

Avatar
Gość / 16 września 2015 o 08:53
0
Zrobią super alejki jak w Saskim, a wcześniej zamkną go na półtorej roku :P Patrząc na remont Saskiego to aż się pragnie zmian, co? ;)
Avatar
Gość / 16 września 2015 o 08:42
0
Niech odnowią amfiteatr. Bo tylko on woła o rewitalizację, ba o wielki remont. Tylko on straszy tam swym wyglądem. Ale o nim ani słowa w planach. Cyrk chcą zrobić z parku? To ja podziękuję. Bez remontu amfiteatru ani rusz.
Avatar
Gość / 16 września 2015 o 07:58
0

Ciekawe ile drzew zostanie wyciętych przy okazji tej rewitalizacji. Bo słowo rewitalizacja w ustach prezydenta Żuka brzmi dziwnie niebezpiecznie. Co to znaczy makiety roślin? W parku mają być prawdziwe rośliny, głównie drzewa. Żeby tylko nie było tak, że zostanie wyciętych dużo drzew a w ich miejscach posadzą jakieś rachityczne krzewy i inne roślinki. Po za tym Park Ludowy i tak wystarczająco ucierpiał w wyniku budowy ulicy Stadionowej, kiedy to, przypominam to właśnie obecne władze miasta wycięły prawie 400 drzew i to w okresie lęgowym ptaków. Także ja bym się z tej rewitalizacji tak nie cieszył bo nie wiadomo co zastaniemy w parku po jej zakończeniu.

JEDYNY trzeźwy i rozsądny głos w sprawoie, przestańcie glorywikować łysego

JEDYNY trzeźwy i rozsądny głos w sprawoie, przestańcie glorywikować łysego

rozwiń
Avatar
agatajas / 26 stycznia 2016 o 11:37
0

No bez przesady żeby na park wydać 18mln lepiej te pieniądzy by wykorzystać aby utworzyć więcej miejsc pracy w Lublinie chociażby w szkolnictwie jako nauczyciel portugalski gdzie praca jest jak na lekarstwo w Preply http://preply.com/pl/lublin/oferty-pracy-dla-nauczycieli-języka-portugalskiego

Avatar
Gość / 16 września 2015 o 12:47
0
Trzeba było go nie kroić na ćwirci.
Avatar
ast / 16 września 2015 o 10:21
0

Park Ludowy był OK zanim postawiono na nim parking dla firmy Targi Lublin S.A, która w żaden sposób nie służy przeciętnemu mieszkańcu Lublina.

Ok-to ten park nie jest juz od 20-stu lat....Jest nadzieja,że coś sie tam zmieni.

W chwili obecnej trudno nazwać TO parkiem.

Avatar
Gość / 16 września 2015 o 10:20
0
Miasto już odnowiło park ludowy zezwalając na budowę budynku targów
Avatar
mika / 16 września 2015 o 10:06
0

Ciekawe ile drzew zostanie wyciętych przy okazji tej rewitalizacji. Bo słowo rewitalizacja w ustach prezydenta Żuka brzmi dziwnie niebezpiecznie. Co to znaczy makiety roślin? W parku mają być prawdziwe rośliny, głównie drzewa. Żeby tylko nie było tak, że zostanie wyciętych dużo drzew a w ich miejscach posadzą jakieś rachityczne krzewy i inne roślinki. Po za tym Park Ludowy i tak wystarczająco ucierpiał w wyniku budowy ulicy Stadionowej, kiedy to, przypominam to właśnie obecne władze miasta wycięły prawie 400 drzew i to w okresie lęgowym ptaków. Także ja bym się z tej rewitalizacji tak nie cieszył bo nie wiadomo co zastaniemy w parku po jej zakończeniu.

Czy autor  w/w  wpisu wie jak to było z parkiem ! czy widział ten teren zanim rozpoczęto w czynie społecznym jego urządzanie !!! Człowieku to teren na którym nie powinno być parku tylko zalew lub staw !  dzisiaj ktoś bez pojęcia wznieca swoim bełkotem i woła o litość dla drzew, które tam wegetują od posadzenia ! Dzisiaj duży staw który będzie jako retencja dało by efekt, że nowe nasadzenia będą rosły. Tekst w/w jest bełkotem typa bez pojęcia zwanego pseudo ekolog za moje pieniądze do sracza z nim

Czy autor  w/w  wpisu wie jak to było z parkiem ! czy widział ten teren zanim rozpoczęto w czynie społecznym jego urządzanie !!! Człowieku to teren na którym nie powinno być parku tylko zalew lub staw !  dzisiaj ktoś bez pojęcia wznieca swoim bełkotem i woła o litość dla drzew, które tam wegetują od posadzenia ! Dzisiaj duży staw który będzie jako retencja dało by efekt, że nowe nasadzenia będą rosły. Tekst w/w jest bełkotem typa bez pojęcia zwanego pseudo ekolog za moje pieniądze do sracza z nim

rozwiń
Avatar
Gość / 16 września 2015 o 09:53
0

Ha ha ha 18 mln!!!

Już remontowali SASKI...

Kto tym razem i ile domów sobie wystawi?

Avatar
Dr_Aqula / 16 września 2015 o 09:46
0

JEDYNY trzeźwy i rozsądny głos w sprawoie, przestańcie glorywikować łysego

Jeb...j się w opakowanie na móżg...

Avatar
Gość / 16 września 2015 o 08:53
0
Zrobią super alejki jak w Saskim, a wcześniej zamkną go na półtorej roku :P Patrząc na remont Saskiego to aż się pragnie zmian, co? ;)
Avatar
Gość / 16 września 2015 o 08:42
0
Niech odnowią amfiteatr. Bo tylko on woła o rewitalizację, ba o wielki remont. Tylko on straszy tam swym wyglądem. Ale o nim ani słowa w planach. Cyrk chcą zrobić z parku? To ja podziękuję. Bez remontu amfiteatru ani rusz.
Avatar
Gość / 16 września 2015 o 07:58
0

Ciekawe ile drzew zostanie wyciętych przy okazji tej rewitalizacji. Bo słowo rewitalizacja w ustach prezydenta Żuka brzmi dziwnie niebezpiecznie. Co to znaczy makiety roślin? W parku mają być prawdziwe rośliny, głównie drzewa. Żeby tylko nie było tak, że zostanie wyciętych dużo drzew a w ich miejscach posadzą jakieś rachityczne krzewy i inne roślinki. Po za tym Park Ludowy i tak wystarczająco ucierpiał w wyniku budowy ulicy Stadionowej, kiedy to, przypominam to właśnie obecne władze miasta wycięły prawie 400 drzew i to w okresie lęgowym ptaków. Także ja bym się z tej rewitalizacji tak nie cieszył bo nie wiadomo co zastaniemy w parku po jej zakończeniu.

JEDYNY trzeźwy i rozsądny głos w sprawoie, przestańcie glorywikować łysego

JEDYNY trzeźwy i rozsądny głos w sprawoie, przestańcie glorywikować łysego

rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 25

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Śmigłowiec LPR zmieni bazę. Trwa budowa nowego hangaru

Śmigłowiec LPR zmieni bazę. Trwa budowa nowego hangaru 0 0

W pobliże lotniska w Świdniku przeniesiona zostanie baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, które stacjonuje teraz w podlubelskim Radawcu.

Lublin: Skarpa i Górki bez ciepłej wody

Lublin: Skarpa i Górki bez ciepłej wody 0 0

Tysiące mieszkańców osiedli Skarpa i Górki będą przez trzy dni pozbawieni ciepłej wody w kranach.

Wyrzucił psa z auta i odjechał. Gdy wpadł, próbował się tłumaczyć

Wyrzucił psa z auta i odjechał. Gdy wpadł, próbował się tłumaczyć 7 1

Mężczyzna wyrzucił psa z auta i odjechał. Udało się go odnaleźć, bo całe zdarzenie widział inny kierowca.

Łęczna: 18-latka zdenerwowała dziewczyna, nietypowo odreagował

Łęczna: 18-latka zdenerwowała dziewczyna, nietypowo odreagował 1 2

18-latek po kłótni z dziewczyną uszkodził kilka samochodów. Teraz grozi mu do 5 lat więzienia

20. rocznica śmierci Zbigniewa Herberta. Uroczystości w lubelskim IPN
27 lipca 2018, 16:00

20. rocznica śmierci Zbigniewa Herberta. Uroczystości w lubelskim IPN 1 1

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 27 lipca o godz. 16 w lubelskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej (ul. Wodopojna 2) odbędą się obchody upamiętniające 20. rocznicę śmierci Zbigniewa Herberta.

Mistrzostwa Polski w lekkoatletyce. Lublin dał radę! [zdjęcia]
galeria

Mistrzostwa Polski w lekkoatletyce. Lublin dał radę! [zdjęcia] 3 3

Na nowym stadionie przy al. Piłsudskiego odbyły się 94 mistrzostwa Polski. Padło wiele bardzo dobrych wyników. Sam obiekt też spisał się znakomicie, a jego bieżnia należy do najszybszych w kraju

Wpadli autem do rowu i poszli na piwo. Kierowca miał 3 promile

Wpadli autem do rowu i poszli na piwo. Kierowca miał 3 promile 0 2

Kierowca wpadł autem do rowu. Nie przejął się i razem z pasażerami postanowił pójść na piwo do pobliskiego sklepu. Mężczyzna miał 3 promile, a jego koledzy po 4.

Szpitale mogą zostać bez badań. W Lubelskiem szykują się kolejne protesty

Szpitale mogą zostać bez badań. W Lubelskiem szykują się kolejne protesty 35 15

Po lekarzach rezydentach oraz pielęgniarkach podwyżek zażądali szpitalni technicy wykonujący badania tomografem, USG, EKG, rezonans i prześwietlenia oraz wymierzone w raka zabiegi radioterapii. W szpitalu przy al. Kraśnickiej weszli w spór z dyrekcją, tak jak ich koledzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego w Lublinie i z Kraśnika. Szykują się do tego także w innych placówkach

Energia Kozienice – Wisła Puławy 2:3. Na zmęczeniu też można wygrywać

Energia Kozienice – Wisła Puławy 2:3. Na zmęczeniu też można wygrywać 6 1

Chociaż brakowało sił z powodu ciężkich treningów, to piłkarze Jacka Magnuszewskiego zaliczyli w kolejne sparingowe zwycięstwo. Tym razem Wisła pokonała na wyjeździe czwartoligową Energię Kozienice 3:2. I to na boisku rywala

"Doktor Murek" i "Przełęcz Ocalonych" w Kinie w Bramie
27 lipca 2018, 21:00

"Doktor Murek" i "Przełęcz Ocalonych" w Kinie w Bramie 2 0

Co Gdzie Kiedy. Fundacja Ruchu Solidarności Rodzin zaprasza na ostatnie lipcowe projekcje w ramach plenerowego Kina w Bramie (ul. Królewska 3). W dniach 27-28 lipca zobaczymy klasyczną polską produkcję Doktor Murek oraz oscarowe, epickie kino Mela Gibsona Przełęcz Ocalonych.

Chciała uniknąć zderzenia z dzikiem, wjechała w drzewo [zdjęcia]

Chciała uniknąć zderzenia z dzikiem, wjechała w drzewo [zdjęcia] 0 9

Pięć osób trafiło do szpitala po tym, jak kierująca BMW straciła panowanie nad autem i uderzyła w drzewo. Próbowała uniknąć zderzenia z dzikiem

Motocyklista zderzył się z kombajnem, zginął na miejscu [zdjęcia]
galeria

Motocyklista zderzył się z kombajnem, zginął na miejscu [zdjęcia] 30 10

Tragiczny wypadek na drodze Józefów - Hamernia w powiecie biłgorajskim. Nie żyje 48-letni motocyklista

We trzech pobili 31-latka z Lublina

We trzech pobili 31-latka z Lublina 0 3

Trzech bandytów pobiło mieszkańca Lublina. 31-latek przebywa w szpitalu

Lublin: Nowe autobusy mają pod górkę. Do tej pory nie dostarczono ani jednego

Lublin: Nowe autobusy mają pod górkę. Do tej pory nie dostarczono ani jednego 0 7

Do piątku spodziewana jest dostawa ośmiu nowych autobusów zamówionych przez miasto w lubelskim Ursusie. Taki termin podał miastu dostawca pojazdów, który zgodnie z umową powinien je przekazać do 29 maja. Umowa dawała mu dodatkowy czas do 29 czerwca, ale i ten termin został przekroczony.

Jacek Bąk: Jerzy Brzęczek zaczyna pracę z czystą kartą

Jacek Bąk: Jerzy Brzęczek zaczyna pracę z czystą kartą 0 0

Rozmowa z Jackiem Bąkiem, byłym piłkarzem, 96-krotnym reprezentantem Polski

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!