Mieszkańcy do połowy września mogą składać swoje uwagi do założeń nowego programu rewitalizacji miasta. Projekt ma objąć pięć rejonów Puław.
Założenia do nowego programu rewitalizacji Puław liczą prawie 180 stron. Ten obszerny raport to m.in. analiza tego, co udało się wykonać w latach 2007-2015. Dotychczas wykonano ponad połowę z blisko 90 zaplanowanych inwestycji. Dzięki rewitalizacji przebudowano m.in. Park Solidarności, Skwer Niepodległości czy Marinę. Wyremontowano Bibliotekę Miejską, zabytkowe budynki na terenie osady pałacowo-parkowej, zrobiono termomodernizację bloków na os. Kołłątaja oraz wiele innych.
Niektórych zaplanowanych inwestycji nie udało się wykonać. To np: rewitalizacja łachy wiślanej, wymiana zieleni oraz montaż małej architektury na terenie zespołu pałacowo-parkowego, remont Domku Chińskiego, Łuku Rzymskiego oraz przystosowanie Willi Samotnia do organizacji wydarzeń kulturalnych.
Nowy plan rewitalizacji obejmie okres do 2020 roku. Żeby otrzymać pieniądze na rewitalizację zdegradowanych obszarów, dany teren musi spełniać określone kryteria. Urzędnicy wstępnie wybrali te obszary miasta, które posiadają najwięcej problemów społeczno-przestrzenno-gospodarczych. Chodzi o os. Wólka Profecka, ul. Romów i Norblina na os. Włostowice, ul. Norwida, Słowackiego i Kaniowczyków, obszar pomiędzy ul. Polną, a Wróblewskiego i Niemcewicza, a także rejon ul. Piłsudskiego, Czartoryskich i Głębokiej.
Każdy z tych obszarów charakteryzuje się podobnymi problemami, od starzejącej się społeczności, po ubóstwo i stosunkowo wysoki poziom przestępczości. Rewitalizacja ma służyć nie tylko poprawie miejskiej infrastruktury, ale także przeciwdziałać zagrożeniom. Jedne z jej najważniejszych celów to rozwój gospodarczy oraz zatrzymanie odpływu z Puław ludzi młodych.
Z całym dokumentem można zapoznać się na stronie internetowej Urzędu Miasta Puławy. Mieszkańcy swoje uwagi mogą składać do połowy września (bezpośrednio w Wydziale Rozwoju Miasta, pok. 209 lub elektronicznie na inwestycje@um.pulawy.pl). Na razie urząd nie zbiera jednak konkretnych pomysłów inwestycji w poszczególnych rejonach. Na to przyjdzie czas później.
(pab)