Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 listopada 2019 r.
19:55

Miasto musi oddać działkę koło hali Globus. Działa tam Rodzinny Ogród Działkowy „Piastowski”

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
14 45 A A
(fot. Maciej Kaczanowski)

Miasto musi oddać spadkobiercy byłego właściciela część terenu, na którym działa Rodzinny Ogród Działkowy „Piastowski”. Mowa o gruntach koło hali Globus, które 51 lat temu państwo przejęło pod osiedle, ale ostatecznie powstały tu grządki. Warszawski sąd prawomocnie orzekł, że miasto ma oddać nieruchomość

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Sporne nieruchomości są (już niedługo) własnością miasta, ale ich faktycznym użytkownikiem są działkowcy. Kilkadziesiąt lat temu właścicielem tej ziemi była osoba prywatna, która w marcu 1968 r. sprzedała nieruchomości Skarbowi Państwa zgodnie z decyzją wywłaszczeniową. Decyzja mówiła, że grunty są potrzebne pod budowę osiedla Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. W oficjalnych planach była mowa o tym, że powstanie tu „stadion dzielnicowy/park sportowy”. Zamiast tego powstały ogrody działkowe.

Spadkobierca dawnego właściciela tej ziemi upomniał się o zwrot nieruchomości, bo prawo dawało mu taką możliwość. Zgodnie z przepisami można się ubiegać o zwrot terenów, na których w określonym czasie nie zostało zbudowane to, co zapisano w decyzjach wywłaszczeniowych. Sprawa trafiła do starosty lubelskiego, a później do wojewody, którzy uznali, że miasto powinno oddać część ziemi wskazanej we wniosku spadkobiercy.

Decyzja nakazująca zwrot ziemi została wydana przez wojewodę w styczniu 2017 r. Władze miasta oraz Polski Związek Działkowców zaskarżyły ją do sądu. Ratusz przekonywał tam, że utworzenie ogrodów działkowych jest zgodne z celem wywłaszczenia gruntu. Sąd był innego zdania.

– Ogród działkowy z urządzonymi parcelami, altanami, nasadzeniami drzew, krzewów i innych roślin nie stanowi realizacji celu budownictwa ogólnomiejskiego i zorganizowanego budownictwa mieszkaniowego – czytamy w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego sprzed dwóch lat. Wyrok został zaskarżony przez miasto i działkowców do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który kilka dni temu wydał prawomocny wyrok kończący wieloletni spór o zwrot ziemi.

Zgodnie z wyrokiem NSA miasto musi oddać ziemię spadkobiercy dawnych właścicieli. Nie może też zostawić działkowców na lodzie.

– Gmina Lublin zobowiązana została do wypłaty odszkodowania na rzecz Polskiego Związku Działkowców za składniki majątkowe jego własność, wypłaty odszkodowania na rzecz działkowców oraz odtworzenia i założenia ogrodu w terminie trzech lat od dnia, w którym decyzja starosty stanie się ostateczna – informuje Zbigniew Dubiel, koordynator radców prawnych lubelskiego Ratusza.

Na otworzenie 12 parceli ogrodowych w innym miejscu miasto ma już niedużo czasu, bo do 10 stycznia przyszłego roku. Właśnie wtedy miną trzy lata odkąd decyzja zwrotowa stała się „ostateczna”. – Nie doszło jeszcze do odtworzenia ogrodu, trwają pracę w zakresie wyznaczenia stosownego do tego terenu – przekazuje nam prawnik Ratusza.

Ogrody działkowe przy ul. Kazimierza Wielkiego mogą się skurczyć o kolejne tereny. – Toczą się jeszcze trzy postępowania o zwrot nieruchomości, łącznie dotyczą obszaru o powierzchni 0,71 ha – dodaje Dubiel. Jedno postępowanie jest jeszcze na etapie pierwszej instancji. Dwa pozostałe zaszły już do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Zgodnie z wyrokiem NSA miasto musi oddać ziemię spadkobiercy dawnych właścicieli. Nie może też zostawić działkowców na lodzie. 

 

 

e-Wydanie

Komentarze 45

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Salcie córunia znanego dewelopera / 17 listopada 2019 o 20:52
+15
Tate mówi że teraz ekologia to najlepszy biznes. I tate teraz będzie wielki ekolog i tate teraz będzie budował bloki ale bez miejsc parkingowych i garaży. Bo samochody już są niedobre. A tate kocha ekologię i pieniądze jakie można na jej zarobić.
Avatar
wey / 17 listopada 2019 o 20:39
+15
Skoro prawo każe zwracać tereny niezabudowane i wioadomo o tym od dawna, dlaczego nie podjęto dziłąń do zabudowy? Czy nie ma tu jakiejs winy KONKRETNYCH urzędnikoów?
Zabudowa terenu objętego zagrożeniem zwrotem jest sprzeczna z przepisami i grozi odpowiedzialnością cywilnoprawną gminy. Powiem więcej, urzędnik, który coś takiego chciałby zrobić, żeby po cichu wycyckać prawowitych właścicieli powinien z miejsca odpowiadać karnie. To państwo jest już wystarczająco bandyckie, nie trzeba mu podpowiadać kolejnych pomysłów jak okraść obywatela.
Zabudowa terenu objętego zagrożeniem zwrotem jest sprzeczna z przepisami i grozi odpowiedzialnością cywilnoprawną gminy. Powiem więcej, urzędnik, który coś takiego chciałby zrobić, żeby po cichu wycyckać prawowitych właścicieli powinien z miejsca odpowiadać karnie. To państwo jest już wystarczająco bandyckie, nie trzeba mu podpowiadać kolejnych pomysłów jak okraść obywatela. rozwiń
Avatar
Gość / 18 listopada 2019 o 08:13
+14
Ale rozumiem że spadkobierca odbierając grunt, zwróci również pieniądze które wypłacono jego rodzinie po dokonaniu przejęcia? Oczywiście odpowiednio zwaloryzowane za minione lata.
Avatar
Gość / 18 listopada 2019 o 06:26
+13
Przecież osoba prywatna już raz dostała pieniądze za tą działkę... A teraz chce zwrot działki? Chory kraj i pazerni ludzie....
Avatar
_K_ / 18 listopada 2019 o 07:44
+10
A ja się zastanawiam, dlaczego taka sprawa się nie przedawnia, a czyny pedofilskie - tak? Tylko nie wiem, kogo zapytać - jakiegoś sędziego, czy może raczej biskupa?
Avatar
Gość / 17 listopada 2019 o 20:32
+10
W przypadkach kiedy gruntu niewykorzystano UM powinien z miejsca oddawać, a nie ciągać ludzi po sądach. I kto tym ludziom teraz zwróci za 3 lata straconego czasu? Prawo powinno stanowić, że za przedłużenie postępowania spowodowane bezpodstawnym skarżeniem należą się odsetki ustawowe. Obecnie urzędnicy mogą skarżyć wszystko bez żadnych konsekwencji, tylko po to żeby mieć dupochron. A to że ktoś nie dożyje końca sprawy mimo że ma rację? To już ich nie obchodzi.
Avatar
Okoliczny mieszkaniec / 17 listopada 2019 o 20:48
+9
Przynajmniej nie musialem kupywac warzyw, zawsze dało sie porzyczyc czy to marchewke czy inne smakolyki z tych ogrodkow a teraz co trza bedzie na bazar zapierd..ac
Avatar
Gość / 17 listopada 2019 o 20:08
+8
Ale kto jest starym właścicielem? Tajemnica?
Avatar
dulary / 18 listopada 2019 o 12:14
+7
Przecież osoba prywatna już raz dostała pieniądze za tą działkę... A teraz chce zwrot działki? Chory kraj i pazerni ludzie....
 Kilka złotych za m2 w najlepszym przypadku i te pieniądze się ODDAJE odzyskując grunt. A jak widać wcale nie trzeba było wywłaszczać i mogła sobie przez te 50 lat sama uprawiać ten grunt i czerpać z niego korzyści. I kto teraz jej to zrekompensuje? Tekst o "pazerności"jest bezczelny, państwo popełnia błąd i wywłaszcza coś bez potrzeby, a to wina właściciela że się upomina o swoje. Już widzę jakbyś sam odpuścił swoją własność jakbyś miał farta cokolwiek mieć. Taka retoryka to przyzwolenie na łamanie prawa przez państwo. Jak ci wywłaszczą grunt niby pod autostradę a potem opchną jakiemuś lokalnemu kacykowi który sobie postawi bloki z zyskiem to zobaczysz jaka to przyjemność być wydymanym.
 Kilka złotych za m2 w najlepszym przypadku i te pieniądze się ODDAJE odzyskując grunt. A jak widać wcale nie trzeba było wywłaszczać i mogła sobie przez te 50 lat sama uprawiać ten grunt i czerpać z niego korzyści. I kto teraz jej to zrekompensuje? Tekst o "pazerności"jest bezczelny, państwo popełnia błąd i wywłaszcza coś bez potrzeby, a to wina właściciela że się upomina o swoje. Już widzę jakbyś sam odpuścił swoją własność jakbyś miał farta cokolwiek mieć. Taka retoryka to przyzwolenie na łamanie prawa przez państ... rozwiń
Avatar
zielone w złote / 18 listopada 2019 o 11:17
+5
Skoro prawo każe zwracać tereny niezabudowane i wioadomo o tym od dawna, dlaczego nie podjęto dziłąń do zabudowy? Czy nie ma tu jakiejs winy KONKRETNYCH urzędnikoów?
no właśnie są podejmowane, temat czekał tylko na najbardziej zainteresowanych deweloperów, Trzeba Beton Vylewać w tym wąwozie
 Bardzo prawdopodobne. Dewelo-planiści już zapewne dostali zlecenie przygotowania terenu pod beton, a właściciel - ofertę nie do odrzucenia od tego, kto "opiekuje się" rewirem LSM.
Avatar
Mikołaj / 19 listopada 2019 o 16:44
+1
Może i dostaną zwrot tyle że te  tereny są w MPZP oznaczone jako zieleń wiec będą mogli sadzić tam pietruszkę najwyżej.   Milionów na tym nie zrobią. Ni chyba że odkupi to TBV to wtedy wiadomo - zmiana planu i akademiki.
 Niestety nie jest tak pięknie. Prezydent Żuk obiecał chyba ze dwa lata temu działkowcom, że zmieni plan tak, by tam były tereny zielone, ale jakoś... coś...
Avatar
Stefan / 19 listopada 2019 o 11:33
0
Miasto nie powinno tworzyć nowych ogrodów. Niech zażąda informacji z Leszczyńskiego ile działek w istniejących ogrodach dziś leży odłogiem i tylko rosną tam chwasty.
Avatar
NWA / 18 listopada 2019 o 21:43
-1
Jak mogą odzyskać grunty wywłaszczone pod drogi jeśli drogi na nich powstały... chodzi o teren odebrany pod budowę osiedla mieszkaniowego, inwestycja nie została zrealizowana i prawo mówi, że w takim przypadku właściciel może ubiegać się o zwrot.  
Avatar
PIsdziory / 18 listopada 2019 o 21:43
+1
Murem za Zyskiem
 Przecież oddali te nagrody niby na caritas.
Avatar
NWA / 18 listopada 2019 o 21:41
-1
Oczywiście, że zwraca. Odszkodowanie ówcześnie warte było tyle co nic, wywłaszczali Cię i nic nie miałeś do powiedzenia i nie za takie sumy jak teraz.
Avatar
Duda / 18 listopada 2019 o 20:52
0
Trzeba szybko oglosic referendum i szybko zmienic plany zagospodarowania, najlepiej o 3.00 w nocy jak wszyscy mieszkancy śpią.
Idelna pora na podpisywanie ustaw na kolanie co nie pisiorki.
 Ja wam wszystko podpisze.
Avatar
beka / 18 listopada 2019 o 18:39
+1
Jeden bękart pisowski to już widze od rana natłukł z 6 komentarzy, chyba dziś jest dobry przelicznik od prezesa za bełkotliwe wpisy.
Wprost symboliczny przykład bezwzględności liberalnych terrorystów, którzy dla zysku (a nawet jego mirażu) są gotowi niszczyć, w tym wyzywać, innych ludzi. Ten zbrodniczy system narzucono Polakom przed nieco ponad 30 laty. W Lublinie mamy prawdziwe "sanktuarium", związane z narzuceniem Polakom liberalizmu - masa "świątków" (pomink, obrazy, talbice) ku czci Karola Wojtyły na posesji parafialnej "u Świętej Rodziny" - przy ul. (nomen omen) Jana Pawła II. Większość tych "świątków" została sfinansowana przez ofiary liberalizmu - to także jest przejawem oszukaństwa liberalnych drani.
 Czesc trolli pracuje dla zysku a czesc po prostu bo lubi i ku chwale prezesa. Z cała reszta 100 % racji.
li pracuje dla zysku a czesc po prostu bo lubi i ku chwale prezesa. Z cała reszta 100 % racji. rozwiń
Avatar
Piotrowicz / 18 listopada 2019 o 18:12
-2
Jeden bękart pisowski to już widze od rana natłukł z 6 komentarzy, chyba dziś jest dobry przelicznik od prezesa za bełkotliwe wpisy.
 No a 2 pisowskie tłuki z 2 zmiany nawet dały po minusie, niby to puste i tępe ale chociaż tresowane.
Avatar
Prezes / 18 listopada 2019 o 18:02
-1
Skoro prawo każe zwracać tereny niezabudowane i wioadomo o tym od dawna, dlaczego nie podjęto dziłąń do zabudowy? Czy nie ma tu jakiejs winy KONKRETNYCH urzędnikoów?
no właśnie są podejmowane, temat czekał tylko na najbardziej zainteresowanych deweloperów, Trzeba Beton Vylewać w tym wąwozie
 Beton partyjny to nasza specjalność - ja wam tam postawie srebrna tower.
Avatar
Japolan / 18 listopada 2019 o 16:21
0
Jeden bękart pisowski to już widze od rana natłukł z 6 komentarzy, chyba dziś jest dobry przelicznik od prezesa za bełkotliwe wpisy.
Wprost symboliczny przykład bezwzględności liberalnych terrorystów, którzy dla zysku (a nawet jego mirażu) są gotowi niszczyć, w tym wyzywać, innych ludzi. Ten zbrodniczy system narzucono Polakom przed nieco ponad 30 laty. W Lublinie mamy prawdziwe "sanktuarium", związane z narzuceniem Polakom liberalizmu - masa "świątków" (pomink, obrazy, talbice) ku czci Karola Wojtyły na posesji parafialnej "u Świętej Rodziny" - przy ul. (nomen omen) Jana Pawła II. Większość tych "świątków" została sfinansowana przez ofiary liberalizmu - to także jest przejawem oszukaństwa liberalnych drani.
Wprost symboliczny przykład bezwzględności liberalnych terrorystów, którzy dla zysku (a nawet jego mirażu) są gotowi niszczyć, w tym wyzywać, innych ludzi. Ten zbrodniczy system narzucono Polakom przed nieco ponad 30 laty. W Lublinie mamy prawdziwe "sanktuarium", związane z narzuceniem Polakom liberalizmu - masa "świątków" (pomink, obrazy, talbice) ku czci Karola Wojtyły na posesji parafialnej "u Świętej Rodziny" - przy ul. (nomen omen) Jana Pawła II. Większość tych "świątków" została... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 45

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Interaktywna wystawa "Star Wars" w Nowym Jorku. Przed wejściem tłumy fanów
film

Interaktywna wystawa "Star Wars" w Nowym Jorku. Przed wejściem tłumy fanów 0 0

Nowy Jork, Stany Zjednoczone. W piątek (06.12) odbyło się oficjalne otwarcie interaktywnej wystawy "Star Wars" w nowojorskim Dolby SoHo.

Ulice i place w Świdniku z nowym oświetleniem? Urzędnicy chcą wymienić tysiąc opraw lamp

Ulice i place w Świdniku z nowym oświetleniem? Urzędnicy chcą wymienić tysiąc opraw lamp 0 0

Urząd Miasta Świdnik chce wymienić 1001 opraw lamp oświetleniowych na nowoczesne i energooszczędne. Urzędnicy zapowiadali, że w piątek złożą wniosek do Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Tragedia nad zalewem. Sobotnia akcja poszukiwawcza już się zakończyła [zdjęcia]
galeria

Tragedia nad zalewem. Sobotnia akcja poszukiwawcza już się zakończyła [zdjęcia] 18 4

Sobotnie poszukiwania prowadzone przez strażaków na Zalewie Zemborzyckim w Lublinie już się zakończyły. Niestety nie udało się odnaleźć młodszego z wędkarzy, w wieku 37 lat. Ciało starszego z mężczyzn - 60-latka z Lublina zostało odnalezione w wodzie przed południem.

Sobota na Zachodnim. Trwają prace na nowym przystanku PKP [zdjęcia]
galeria

Sobota na Zachodnim. Trwają prace na nowym przystanku PKP [zdjęcia] 22 11

Mimo chłodu trwają prace na nowym przystanku kolejowym Lublin Zachodni, na którym - przynajmniej teoretycznie - już w następną niedzielę (15 grudnia) powinien stanąć pierwszy pociąg osobowy

"Na placu budowy panuje straszny bałagan". Budują wiadukt, ale śmiecić nie powinni
Alarm 24
galeria

"Na placu budowy panuje straszny bałagan". Budują wiadukt, ale śmiecić nie powinni 0 6

Po naszej interwencji PKP-PLK wezwało wykonawcę modernizacji linii kolejowej nr 7 do oczyszczenia terenu przy wiadukcie w Czesławicach z zalegających w tym miejscu odpadów. Informację o problemie z utrzymaniem czystości otrzymaliśmy od czytelnika.

Kto korzystał z darmowej reklamy w kinie? Dyrektor Chełmskiego Domu Kultury tłumaczyła się z nieprawidłowości

Kto korzystał z darmowej reklamy w kinie? Dyrektor Chełmskiego Domu Kultury tłumaczyła się z nieprawidłowości 0 6

Po raz pierwszy w historii chełmskiego samorządu sprawa takiego kalibru została wprowadzona na obrady sesji Rady Miasta, a głos zabrała sama zainteresowana Małgorzata Paździor-Król. Dyrektor ChDK tłumaczyła się z porozumień z kontrahentami domu kultury, którym placówka zapewniała przez ostatnie lata reklamę w kinie.

Ruch Społeczny Kobiet na Działalności kontra ZUS. Przedsiębiorcze matki postawiły się urzędnikom
Magazyn

Ruch Społeczny Kobiet na Działalności kontra ZUS. Przedsiębiorcze matki postawiły się urzędnikom 29 19

Nawet kilkaset tysięcy złotych musiałyby zwrócić właścicielki firm - także z naszego województwa - po tegorocznych kontrolach ZUS. Zdaniem urzędników korzystały ze świadczeń, które im się nie należały.

Spektakl dla dzieci "Skejciołek" w Warsztatach Kultury
8 grudnia 2019, 14:30

Spektakl dla dzieci "Skejciołek" w Warsztatach Kultury 0 0

Warsztaty Kultury (ul. Grodzka 5a) zapraszają najmłodszych widzów wraz z opiekunami na pokaz spektaklu "Skejciołek", który odbędzie się 8 grudnia o godz. 14.30.

Mirosław Hajdo (Motor Lublin): Możemy pójść tylko w dobrym kierunku

Mirosław Hajdo (Motor Lublin): Możemy pójść tylko w dobrym kierunku 0 7

Rozmowa z Mirosławem Hajdą, trenerem Motoru Lublin

Wypadek pod Puławami. Mężczyzna przygnieciony przez pień upadającego drzewa
galeria

Wypadek pod Puławami. Mężczyzna przygnieciony przez pień upadającego drzewa 16 6

W piątek w Bronowicach (gm. Puławy) 45-letni mężczyzna został przygnieciony przez pień upadającego drzewa. W ciężkim stanie trafił do szpitala.

W Zalewie Zemborzyckim znaleziono ciało zaginionego mężczyzny. Strażacy i policjanci szukają drugiego
galeria

W Zalewie Zemborzyckim znaleziono ciało zaginionego mężczyzny. Strażacy i policjanci szukają drugiego 45 10

Trwa akcja poszukiwawcza na Zalewie Zemborzyckim. Policjanci i strażacy szukali tam od rana dwóch zaginionych mężczyzn. Ciało jednego z nich już udało się znaleźć.

Tragedia w Szczyrku. Kto odpowie za śmierć ośmiu osób?
Wideo
film

Tragedia w Szczyrku. Kto odpowie za śmierć ośmiu osób? 0 0

Wybuch gazu zrównał ich dom z ziemią. Zginęło osiem osób - dwa małżeństwa oraz czwórka dzieci. Najmłodsze z nich miało trzy lata. Co było przyczyną tragedii, która wstrząsnęła całym krajem?

Lubelskie: Martwy mężczyzna znaleziony w altance działkowej

Lubelskie: Martwy mężczyzna znaleziony w altance działkowej 47 2

Jeden z policjantów włodawskiej komendy odnalazł podczas czynności służbowych mężczyznę, który nie dawał oznak życia.

Wisła i Azoty Puławy wzięły udział w akcji Szlachetna Paczka [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Wisła i Azoty Puławy wzięły udział w akcji Szlachetna Paczka [zdjęcia, wideo] 0 2

Kluby sportowe z Puław ponownie przyłączyły się do akcji Szlachetna Paczka. Zakupy dla potrzebujących robili zarówno szczypiorniści Azotów Puławy, jak i piłkarze Wisły.

Ofiar szukali w gazecie z ogłoszeniami. Jeden ze skazanych to były policjant i kandydat na radnego

Ofiar szukali w gazecie z ogłoszeniami. Jeden ze skazanych to były policjant i kandydat na radnego 10 9

Zakończył się proces grupy, oskarżonej o wyłudzanie mieszkań od ludzi w trudnej sytuacji finansowej. Wszyscy zostali skazani na kary więzienia. Wśród oskarżonych jest były policjant i kandydat na radnego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.