Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 września 2019 r.
20:48

Lublin: Miasto powoła swoje spółki do sprzątania i remontowania ulic?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
13 26 A A
Radny PiS proponuje, by miasto powołało do życia spółkę zajmującą się m.in. utrzymaniem dróg
Radny PiS proponuje, by miasto powołało do życia spółkę zajmującą się m.in. utrzymaniem dróg

Utworzenie trzech miejskich spółek proponuje jeden z opozycyjnych radnych PiS. Tłumaczy, że dzięki temu samorząd może oszczędzić sporo pieniędzy, bo własne firmy miałyby wykonywać prace taniej, a ich zysk byłby pośrednio zyskiem miasta. Ratusz tego nie wyklucza

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Władze Lublina miały już własne spółki od sprzątania, zieleni i od dróg. Było to na początku lat 90., gdy odradzał się w Polsce lokalny samorząd. W okresie przemian gospodarczych pod skrzydła miasta przeszło wiele różnych firm, od wodociągów, przez firmy drogowe, po fabrykę elementów budowlanych i przedsiębiorstwo piekarskie. Tylko nieliczne spółki pozostają własnością miasta (w tym MPWiK, LPEC, MPK), część przestała istnieć, większość przeszła w prywatne ręce.

– Gmina Lublin przed laty doprowadziła do wyzbycia się swojego majątku przez prywatyzację – ubolewa radny Stanisław Brzozowski (PiS) w swoim piśmie do prezydenta. – W wyniku tego miasto zmuszone jest dziś płacić prywatnym firmom znacznie większe pieniądze m.in. za wywóz i zagospodarowanie odpadów, utrzymanie zieleni, oczyszczanie letnie i zimowe utrzymanie dróg, remonty ulic, czy ich bieżące utrzymanie.

Radny proponuje prezydentowi utworzenie trzech spółek komunalnych: jednej od oczyszczania miasta i wywozu śmieci, drugą od zieleni i trzecią od dróg. – Reaktywowanie miejskich przedsiębiorstw komunalnych może być przeprowadzane stopniowo i nie musi oznaczać od razu wydania gigantycznych pieniędzy na starcie ich działalności – przekonuje Brzozowski i tłumaczy, że spółki mogą korzystać z miejskich gruntów, a sprzęt mogą dzierżawić.

Zdaniem radnego utworzenie takich spółek przyniesie miastu oszczędności w czasach galopujących cen na rynku robót budowlanych i usług. – Ceny często są już nie tylko wyraźnie wyższe niż założony budżet, ale wręcz stanowią wielokrotność szacunków – zauważa Brzozowski i twierdzi, że nie jest to spowodowane wyłącznie rosnącymi kosztami materiałów i robocizny. – W grę wchodzi bowiem także zysk prywatnych firm – ocenia radny i przekonuje, że miejskie spółki mogłyby wykonywać zlecenia taniej. – Dzięki ograniczeniu zysku do minimum lub wręcz założeniu bilansowania swoich wydatków i dochodów na zadaniach realizowanych dla potrzeb miasta.

Ratusz zapewnia, że prośba radnego zostanie przekazana odpowiednim wydziałom Urzędu Miasta. – Konieczne z pewnością będzie przeprowadzenie szczegółowej analizy pod kątem zasadności utworzenia tego typu spółek – odpowiada Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta. – Przeprowadzone będzie wyliczenie, czy tworzenie takich podmiotów byłoby bardziej opłacalne od zlecania firmom zewnętrznym określonych zadań, np. z zakresu zieleni, odbioru odpadów czy oczyszczania lub prac drogowych.

Firm było multum

Na początku lat 90. skomunalizowanych zostało wiele przedsiębiorstw. W protokołach z pierwszych posiedzeń Rady Miejskiej widnieje m.in. • Komunalne Przedsiębiorstwo Robót Drogowych, • Komunalne Przedsiębiorstwo Inżynierii Sanitarnej, • Komunalne Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych, • Lubelskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Miejskiego, • Przedsiębiorstwo Budowlano-Remontowe Handlu i Usług „Budrem”, • Fabryka Elementów Budowlanych „Faelbud”, • Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego, • Biuro Projektowo-Badawcze Budownictwa Ogólnego „Miastoprojekt” • Komunalne Przedsiębiorstwo Remontowo-Budowlane nr 1, • Komunalne Przedsiębiorstwo Remontowo-Budowlane nr 2, • Lubelskie Przedsiębiorstwo Budowlane, • Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania, • Państwowe Przedsiębiorstwo Piekarskie, • Zarząd Budownictwa Miejskiego, • Lubelskie Zakłady Przemysłu Nieorganicznego „Permedia”, • Miejskie Przedsiębiorstwo Zieleni, • Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 26

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Witek / 12 września 2019 r. o 20:57
+12
No i fajnie trzy nowe spółki trzech nowych prezesów trzy nowe rady nadzorcze będzie dobrze podwyższy się koszty wywozu śmieci nowe ceny dostarczenia wody wyższy podatek od nieruchomości i starczy na nowe spółki
Avatar
Gość / 12 września 2019 r. o 20:55
+12
I to jest dobry pomysł - robimy przetarg na remont ulicy i firmy zagraniczne znacząco przekraczają określony budżet - wtedy przekazujemy z automatu do miejskiej spółki:) Pięknie ale niestety okaże się że to niemożliwe :( Nie po to wszystko "prywatyzowano" aby pieniądze z zysków i oszczędności zostawały w kieszeni mieszkańców zamiast jechać np. do Francji, Niemiec, Hiszpanii ....
Avatar
Waste Whistleblower  / 13 września 2019 r. o 08:08
+11
W krajach Unii Europejskiej gospodarka odpadami domowymi to zadanie dla municypalnych służb publicznych działających nie dla zysku ale dla ochrony środowiska i dla dobra mieszkańców. U nas zajmują się z reguły tym operatorzy kręcenia lodów na comiesięcznych opłatach polskich rodzin których wyłaniają w drodze przetargów urzędy samorządowe, które także prowadzą dla nich windykację comiesięcznych opłat… Polska to Eldorado dla mafii śmieciowych polskich i zagranicznych! Wstydliwą sprawą jest wieloletnie olbrzymie marnotrawstwo pieniędzy publicznych - portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/prawdopodobnie-zmarnowalismy-miliardy-na-instalacje-do-odpadow-quot-skutecznosc-10-proc-quot,93708.html … Przez cztery lata „dobrej zmiany” niewiele zrobiono aby zmienić tą sytuację! Wszystko zmierza więc nie do gospodarki „obiegu zamkniętego” poprzez przyjęcie unijnych zasad systemowych tej dziedziny municypalnej – ale raczej do realizacji czarnego scenariusza… pb.pl/czarna-wizja-smieciowa-691523
W krajach Unii Europejskiej gospodarka odpadami domowymi to zadanie dla municypalnych służb publicznych działających nie dla zysku ale dla ochrony środowiska i dla dobra mieszkańców. U nas zajmują się z reguły tym operatorzy kręcenia lodów na comiesięcznych opłatach polskich rodzin których wyłaniają w drodze przetargów urzędy samorządowe, które także prowadzą dla nich windykację comiesięcznych opłat… Polska to Eldorado dla mafii śmieciowych polskich i zagranicznych! Wstydliwą sprawą jest wieloletnie olbrzymie marnotrawstwo pieniędzy publiczn... rozwiń
Avatar
HI / 13 września 2019 r. o 08:29
+9
Wprowadźcie dla urzędników "piątki z miotłą". Gdyby każdy "miotłowy" popracował trochę na "swoim odcinku", byłoby czyściej w mieście i zdrowiej dla urzędników :)
Avatar
Gość / 12 września 2019 r. o 21:02
+9
Nie chodzi o to aby robić taniej !!!! Chodzi o to aby było drożej i o to kto ma "zarobić" pod tzw. stołem!!!
Avatar
Rura / 13 września 2019 r. o 06:31
+8
Dziś UM Lublin płaci bardzo słabo co potęguje coraz większą ucieczka pracowników. Pracownik na wejście ma praktycznie pensję minimalną. Nikt do takiej spółki nie pójdzie za minimum bo już nie prywaciarzy nie ma ludzi. A płacenie nowym ludziom większych stawek niż starym zrobi konflikt
Avatar
Gość / 13 września 2019 r. o 07:29
+7
Zarządy takich spółek i rady nadzorcze będą następnym łupem znajomych króliczka, mieszkańcy nie będą mieli żadnego pożytku z takich spółek, tylko będą płacić następną daninę na wydumkę wadzy.
Avatar
Gość / 12 września 2019 r. o 21:01
+7
Zunio nie wyklucza, ale w jego wersji POmysł skończy się na jednej sPÓłce rychtującej drogi deweloperom oraz drugiej d/s wyrębu drzew. Zasady organizowania haraczu śmieciowego POzostaną bez zmian, oprócz stawek, które wkrótce wzrosną.
Avatar
jo / 13 września 2019 r. o 09:07
+6
P. Brzozowski już jesxt jedną nogą w w PRL-u, bo te przedsiębiorstwa wtedy istniały i trzeba było szybko je zniszczyć bo były be. Pracowałam w czasach PRL i potem po przemianach i dobrze pamiętam zniszczenia majątku wypracowanego przez te firmy i kto się wzbogacał wcale nie nomenklatura tylko cwaniaczki
Avatar
Quo vadis?-na zasilek. / 12 września 2019 r. o 21:50
+6
Zarząd weźmie swoje, potem dyrektor, nastepny bedzie zastepca i sekretarki, w kolejce po kase beda tez kierownicy, a reszta bedzie zap.... lac.
Avatar
Gość / 13 września 2019 r. o 22:22
+2
Świetny pomysł. A ile byłoby etatów do upychania dwóch pociotków . Takie spółki całkowicie zabezpieczyłyby potrzeby godziwej pracy dla wszelakiej maści radnych .
Avatar
HI / 13 września 2019 r. o 11:42
+2
Trzy spółki = 3szt prezesów + vice + sekretarki + rady nadzorcze, które wzajemnie sobie będą wypłacały kasę. Oto PiS i jego program "Koryto+"
Jak to robić nauczyli się od PO, SLD i PSL
 Oraz od innych "trzech liter" :)
Avatar
. / 13 września 2019 r. o 11:16
+2
Jestem za. Radni będą zobowiązani w nich do pracy społczenej w ramach diet jakie pobierają z ratusza !!
Avatar
Janek / 13 września 2019 r. o 10:57
+5
Jak Gmina Lublin nie ma pieniędzy, to niech Zarząd Dróg i Mostów wyprowadzi się z prywatnych budynków przy ulicy Krochmalnej ! Ile milionów złotych poszło za wynajem do prywatnej kieszeni przez te lata kiedy tam siedzą ?
Avatar
Gość / 13 września 2019 r. o 10:31
+2
Żadnych kolejnych spółek i podnoszenia kosztów tylko rozszerzenie kompetencji Zarządu Dróg i Mostów lub MPKIW. Nie ma sensu pomnazac kolejnych stanowisk dla prezesów
Avatar
Gość / 13 września 2019 r. o 09:49
+3
Kolejny skok na kasę
Avatar
Kotrea / 13 września 2019 r. o 09:16
+4
Nowe Spółki nowi prezesi oczywiście swoi np. z klubu Wspólny Lublin tam sami fachowcy lub też zrobią z prezesa Siemińskiego prezesa wszystkich spółek takie ma osiągnięcia jako prezes LPGK spółka nie zarabia same straty a prezesik kasuje co miesiąc 15 tysięcy alleluja i do przodu wszyscy tacy sami
Avatar
sygnalista / 13 września 2019 r. o 09:08
+2
licznych wyznawców ma ratuszowy rządca, trzeba się im zrewanżować
Avatar
jo / 13 września 2019 r. o 09:07
+6
P. Brzozowski już jesxt jedną nogą w w PRL-u, bo te przedsiębiorstwa wtedy istniały i trzeba było szybko je zniszczyć bo były be. Pracowałam w czasach PRL i potem po przemianach i dobrze pamiętam zniszczenia majątku wypracowanego przez te firmy i kto się wzbogacał wcale nie nomenklatura tylko cwaniaczki
Avatar
HI / 13 września 2019 r. o 08:29
+9
Wprowadźcie dla urzędników "piątki z miotłą". Gdyby każdy "miotłowy" popracował trochę na "swoim odcinku", byłoby czyściej w mieście i zdrowiej dla urzędników :)
Zobacz wszystkie komentarze 26

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Senator KO z Lublina znów funduje stypendia za pieniądze z Senatu

Senator KO z Lublina znów funduje stypendia za pieniądze z Senatu

Jacek Bury ogłasza start trzeciej edycji swojego funduszu stypendialnego. Do tej pory fundacja polityka wypłaciła 43,2 tys. zł.

Opole Lubelskie otworzyło odnowione drogi powiatowe w 10 miejscowościach za jednym cięciem wstęgi

Opole Lubelskie otworzyło odnowione drogi powiatowe w 10 miejscowościach za jednym cięciem wstęgi

Nie jedna, ale kilkanaście inwestycji na raz – taką strategię przyjęła gmina Opole Lubelskie w zakresie remontu dróg lokalnych i współpracy przy odnowie dróg powiatowych. Opole w ciągu dwóch lat wyremontowało łącznie 11,5 kilometra dróg, w 10 miejscowościach. Jak na budżet tej gminy jest to spory wysiłek. Te 10 odcinków symbolicznie otworzono jednym cięciem.

Hetman na nowych billboardach chce walczyć z „propagandą posłów PiS"

Hetman na nowych billboardach chce walczyć z „propagandą posłów PiS"

Lider lubelskiego PSL nagłaśnia kwestię obrony chrześcijaństwa w Parlamencie Europejskim. Krzysztof Hetman mówi, że akcja ma na celu walkę z propagandą polityków PiS.

Zawód: informatyk - jak to wygląda i czy warto być specjalistą w usługach IT?

Zawód: informatyk - jak to wygląda i czy warto być specjalistą w usługach IT?

Przy wyborze szkół myślimy nad zawodem, którym możemy się trudnić w przyszłości. Nie jest to wiążący wybór, lecz odpowiednie wykształcenie predysponuje nas do konkretnego zawodu. Im szybciej zaczniemy się edukować w stronę wymarzonej pracy, tym lepiej. W ostatnich latach kierunek informatyczny zaczął się cieszyć coraz większym zainteresowaniem. jest popularny, ale czy opłacalny? W tym artykule rozwiejemy wszystkie wątpliwości na temat usług IT.

Mateusz Morawiecki: Chcemy uniknąć kolejnego "lockdownu" w związku z koronawirusem

Mateusz Morawiecki: Chcemy uniknąć kolejnego "lockdownu" w związku z koronawirusem

Chcemy uniknąć kolejnego lockdownu, chcemy utrzymać równowagę pomiędzy siłą gospodarki, tempem wychodzenia z kryzysu, a dbałością o wszystkie sprawy związane ze zdrowiem publicznym - powiedział w Brukseli premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu premierów V4 z szefową KE.

Śmiertelny wypadek koło Łukowa. Kierowcy dachującego VW nie udało się uratować
galeria

Śmiertelny wypadek koło Łukowa. Kierowcy dachującego VW nie udało się uratować

Volkswagen na zakręcie zjechał do rowu i dachował. Kiedy na miejsce 51-letni kierowca nie żyje.

Jak odzyskać dane z uszkodzonego dysku lub telefonu?

Jak odzyskać dane z uszkodzonego dysku lub telefonu?

Urządzenia elektroniczne takie jak telefony komórkowe, komputery, laptopy czy tablety stanowią obecnie niezbędne narzędzia do gromadzenia danych, zarówno tych prywatnych, jak i potrzebnych do pracy czy nauki. Kiedy wypadek losowy spowoduje uszkodzenie nośnika, pojawia się ryzyku utraty cennych informacji czy zdjęć, zapisanych na karcie SIM lub dysku. Czy odzysk danych jest możliwy i jak go przeprowadzić?

Piłkarze nożni Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej akademickimi wicemistrzami Polski

Piłkarze nożni Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej akademickimi wicemistrzami Polski

To największy sukces w historii startów drużyny w tych rozgrywkach. Najlepszym strzelcem turnieju został Maciej Welman, który zdobył pięć bramek

Szkoły wzięły najwięcej z tegorocznego budżetu obywatelskiego w Lubartowie

Szkoły wzięły najwięcej z tegorocznego budżetu obywatelskiego w Lubartowie

W tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego zagłosowało 3124 mieszkańców – to najlepszy wynik od początku funkcjonowania BO w Lubartowie. Do realizacji zostaną skierowane cztery projekty. Dwa z nich to inicjatywy miejscowych szkół.

Wykład Bartosza Kokosińskiego w Kazimierzu
26 września 2020, 12:00

Wykład Bartosza Kokosińskiego w Kazimierzu

Fundacja KZMRZ (ul. Tyszkiewicza 8) zaprasza na wykład Bartosza Kokosińskiego "Wspólnota wyobrażeń o gęstości". Wydarzenie odbędzie się 26 września o godz. 12.

Recykling i numerologia. Pokaz mody w DDK Czuby Południowe
galeria

Recykling i numerologia. Pokaz mody w DDK Czuby Południowe

– Jedyne tej jesieni kosmiczne wydarzenie modowe – tak DDK Czuby Południowe zapraszał na prezentację dzieł stworzonych przez uczestniczki warsztatów krawieckich.

Koronawirus w DPS-ie w Krzesimowie. Zakażony jeden z podopiecznych

Koronawirus w DPS-ie w Krzesimowie. Zakażony jeden z podopiecznych

Jest pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w Domu Opieki Społecznej w Krzesimowie (powiat świdnicki) – dowiedzieliśmy się nieoficjalnie. Chodzi o jednego z podopiecznych tego domu.

Ukradły kosmetyki warte niemal 4 tys. zł. Część z nich zastawiły w lombardzie

Ukradły kosmetyki warte niemal 4 tys. zł. Część z nich zastawiły w lombardzie

Do 5 lat więzienia grozi dwóm mieszkankom Chełma za kradzież kosmetyków i perfum z drogerii. Część ze zdobytych w ten sposób łupów kobiety zastawiły w lombardzie.

Naukowcy: Tylko jedna piąta zakażonych koronawirusem nie ma objawów
Badanie

Naukowcy: Tylko jedna piąta zakażonych koronawirusem nie ma objawów

Najnowsze badania sugerują, że większość osób zakażonych koronawirusem przynajmniej po jakimś czasie wykazuje objawy COVID-19. Zaledwie jedna piąta z nich nie ma żadnych dolegliwości.

Biała Podlaska: Prezydent Michał Litwiniuk trafił na kwarantannę

Biała Podlaska: Prezydent Michał Litwiniuk trafił na kwarantannę

Prezydent Białej Podlaskiej znalazł się na kwarantannie. Przypadek koronawirusa potwierdzono w szkole, do której uczęszczają jego dzieci.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.