Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 września 2019 r.
20:48

Lublin: Miasto powoła swoje spółki do sprzątania i remontowania ulic?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
13 26 A A
Radny PiS proponuje, by miasto powołało do życia spółkę zajmującą się m.in. utrzymaniem dróg
Radny PiS proponuje, by miasto powołało do życia spółkę zajmującą się m.in. utrzymaniem dróg

Utworzenie trzech miejskich spółek proponuje jeden z opozycyjnych radnych PiS. Tłumaczy, że dzięki temu samorząd może oszczędzić sporo pieniędzy, bo własne firmy miałyby wykonywać prace taniej, a ich zysk byłby pośrednio zyskiem miasta. Ratusz tego nie wyklucza

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Władze Lublina miały już własne spółki od sprzątania, zieleni i od dróg. Było to na początku lat 90., gdy odradzał się w Polsce lokalny samorząd. W okresie przemian gospodarczych pod skrzydła miasta przeszło wiele różnych firm, od wodociągów, przez firmy drogowe, po fabrykę elementów budowlanych i przedsiębiorstwo piekarskie. Tylko nieliczne spółki pozostają własnością miasta (w tym MPWiK, LPEC, MPK), część przestała istnieć, większość przeszła w prywatne ręce.

– Gmina Lublin przed laty doprowadziła do wyzbycia się swojego majątku przez prywatyzację – ubolewa radny Stanisław Brzozowski (PiS) w swoim piśmie do prezydenta. – W wyniku tego miasto zmuszone jest dziś płacić prywatnym firmom znacznie większe pieniądze m.in. za wywóz i zagospodarowanie odpadów, utrzymanie zieleni, oczyszczanie letnie i zimowe utrzymanie dróg, remonty ulic, czy ich bieżące utrzymanie.

Radny proponuje prezydentowi utworzenie trzech spółek komunalnych: jednej od oczyszczania miasta i wywozu śmieci, drugą od zieleni i trzecią od dróg. – Reaktywowanie miejskich przedsiębiorstw komunalnych może być przeprowadzane stopniowo i nie musi oznaczać od razu wydania gigantycznych pieniędzy na starcie ich działalności – przekonuje Brzozowski i tłumaczy, że spółki mogą korzystać z miejskich gruntów, a sprzęt mogą dzierżawić.

Zdaniem radnego utworzenie takich spółek przyniesie miastu oszczędności w czasach galopujących cen na rynku robót budowlanych i usług. – Ceny często są już nie tylko wyraźnie wyższe niż założony budżet, ale wręcz stanowią wielokrotność szacunków – zauważa Brzozowski i twierdzi, że nie jest to spowodowane wyłącznie rosnącymi kosztami materiałów i robocizny. – W grę wchodzi bowiem także zysk prywatnych firm – ocenia radny i przekonuje, że miejskie spółki mogłyby wykonywać zlecenia taniej. – Dzięki ograniczeniu zysku do minimum lub wręcz założeniu bilansowania swoich wydatków i dochodów na zadaniach realizowanych dla potrzeb miasta.

Ratusz zapewnia, że prośba radnego zostanie przekazana odpowiednim wydziałom Urzędu Miasta. – Konieczne z pewnością będzie przeprowadzenie szczegółowej analizy pod kątem zasadności utworzenia tego typu spółek – odpowiada Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta. – Przeprowadzone będzie wyliczenie, czy tworzenie takich podmiotów byłoby bardziej opłacalne od zlecania firmom zewnętrznym określonych zadań, np. z zakresu zieleni, odbioru odpadów czy oczyszczania lub prac drogowych.

Firm było multum

Na początku lat 90. skomunalizowanych zostało wiele przedsiębiorstw. W protokołach z pierwszych posiedzeń Rady Miejskiej widnieje m.in. • Komunalne Przedsiębiorstwo Robót Drogowych, • Komunalne Przedsiębiorstwo Inżynierii Sanitarnej, • Komunalne Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych, • Lubelskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Miejskiego, • Przedsiębiorstwo Budowlano-Remontowe Handlu i Usług „Budrem”, • Fabryka Elementów Budowlanych „Faelbud”, • Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego, • Biuro Projektowo-Badawcze Budownictwa Ogólnego „Miastoprojekt” • Komunalne Przedsiębiorstwo Remontowo-Budowlane nr 1, • Komunalne Przedsiębiorstwo Remontowo-Budowlane nr 2, • Lubelskie Przedsiębiorstwo Budowlane, • Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania, • Państwowe Przedsiębiorstwo Piekarskie, • Zarząd Budownictwa Miejskiego, • Lubelskie Zakłady Przemysłu Nieorganicznego „Permedia”, • Miejskie Przedsiębiorstwo Zieleni, • Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych.

e-Wydanie

Komentarze 26

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Witek / 5 dni temu o 20:57
+12
No i fajnie trzy nowe spółki trzech nowych prezesów trzy nowe rady nadzorcze będzie dobrze podwyższy się koszty wywozu śmieci nowe ceny dostarczenia wody wyższy podatek od nieruchomości i starczy na nowe spółki
Avatar
Gość / 5 dni temu o 20:55
+12
I to jest dobry pomysł - robimy przetarg na remont ulicy i firmy zagraniczne znacząco przekraczają określony budżet - wtedy przekazujemy z automatu do miejskiej spółki:) Pięknie ale niestety okaże się że to niemożliwe :( Nie po to wszystko "prywatyzowano" aby pieniądze z zysków i oszczędności zostawały w kieszeni mieszkańców zamiast jechać np. do Francji, Niemiec, Hiszpanii ....
Avatar
Waste Whistleblower  / 4 dni temu o 08:08
+11
W krajach Unii Europejskiej gospodarka odpadami domowymi to zadanie dla municypalnych służb publicznych działających nie dla zysku ale dla ochrony środowiska i dla dobra mieszkańców. U nas zajmują się z reguły tym operatorzy kręcenia lodów na comiesięcznych opłatach polskich rodzin których wyłaniają w drodze przetargów urzędy samorządowe, które także prowadzą dla nich windykację comiesięcznych opłat… Polska to Eldorado dla mafii śmieciowych polskich i zagranicznych! Wstydliwą sprawą jest wieloletnie olbrzymie marnotrawstwo pieniędzy publicznych - portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/prawdopodobnie-zmarnowalismy-miliardy-na-instalacje-do-odpadow-quot-skutecznosc-10-proc-quot,93708.html … Przez cztery lata „dobrej zmiany” niewiele zrobiono aby zmienić tą sytuację! Wszystko zmierza więc nie do gospodarki „obiegu zamkniętego” poprzez przyjęcie unijnych zasad systemowych tej dziedziny municypalnej – ale raczej do realizacji czarnego scenariusza… pb.pl/czarna-wizja-smieciowa-691523
W krajach Unii Europejskiej gospodarka odpadami domowymi to zadanie dla municypalnych służb publicznych działających nie dla zysku ale dla ochrony środowiska i dla dobra mieszkańców. U nas zajmują się z reguły tym operatorzy kręcenia lodów na comiesięcznych opłatach polskich rodzin których wyłaniają w drodze przetargów urzędy samorządowe, które także prowadzą dla nich windykację comiesięcznych opłat… Polska to Eldorado dla mafii śmieciowych polskich i zagranicznych! Wstydliwą sprawą jest wieloletnie olbrzymie marnotrawstwo pieniędzy publiczn... rozwiń
Avatar
HI / 4 dni temu o 08:29
+9
Wprowadźcie dla urzędników "piątki z miotłą". Gdyby każdy "miotłowy" popracował trochę na "swoim odcinku", byłoby czyściej w mieście i zdrowiej dla urzędników :)
Avatar
Gość / 5 dni temu o 21:02
+9
Nie chodzi o to aby robić taniej !!!! Chodzi o to aby było drożej i o to kto ma "zarobić" pod tzw. stołem!!!
Avatar
Rura / 4 dni temu o 06:31
+8
Dziś UM Lublin płaci bardzo słabo co potęguje coraz większą ucieczka pracowników. Pracownik na wejście ma praktycznie pensję minimalną. Nikt do takiej spółki nie pójdzie za minimum bo już nie prywaciarzy nie ma ludzi. A płacenie nowym ludziom większych stawek niż starym zrobi konflikt
Avatar
Gość / 4 dni temu o 07:29
+7
Zarządy takich spółek i rady nadzorcze będą następnym łupem znajomych króliczka, mieszkańcy nie będą mieli żadnego pożytku z takich spółek, tylko będą płacić następną daninę na wydumkę wadzy.
Avatar
Gość / 5 dni temu o 21:01
+7
Zunio nie wyklucza, ale w jego wersji POmysł skończy się na jednej sPÓłce rychtującej drogi deweloperom oraz drugiej d/s wyrębu drzew. Zasady organizowania haraczu śmieciowego POzostaną bez zmian, oprócz stawek, które wkrótce wzrosną.
Avatar
jo / 4 dni temu o 09:07
+6
P. Brzozowski już jesxt jedną nogą w w PRL-u, bo te przedsiębiorstwa wtedy istniały i trzeba było szybko je zniszczyć bo były be. Pracowałam w czasach PRL i potem po przemianach i dobrze pamiętam zniszczenia majątku wypracowanego przez te firmy i kto się wzbogacał wcale nie nomenklatura tylko cwaniaczki
Avatar
Quo vadis?-na zasilek. / 5 dni temu o 21:50
+6
Zarząd weźmie swoje, potem dyrektor, nastepny bedzie zastepca i sekretarki, w kolejce po kase beda tez kierownicy, a reszta bedzie zap.... lac.
Avatar
Gość / 4 dni temu o 22:22
+2
Świetny pomysł. A ile byłoby etatów do upychania dwóch pociotków . Takie spółki całkowicie zabezpieczyłyby potrzeby godziwej pracy dla wszelakiej maści radnych .
Avatar
HI / 4 dni temu o 11:42
+2
Trzy spółki = 3szt prezesów + vice + sekretarki + rady nadzorcze, które wzajemnie sobie będą wypłacały kasę. Oto PiS i jego program "Koryto+"
Jak to robić nauczyli się od PO, SLD i PSL
 Oraz od innych "trzech liter" :)
Avatar
. / 4 dni temu o 11:16
+2
Jestem za. Radni będą zobowiązani w nich do pracy społczenej w ramach diet jakie pobierają z ratusza !!
Avatar
Janek / 4 dni temu o 10:57
+5
Jak Gmina Lublin nie ma pieniędzy, to niech Zarząd Dróg i Mostów wyprowadzi się z prywatnych budynków przy ulicy Krochmalnej ! Ile milionów złotych poszło za wynajem do prywatnej kieszeni przez te lata kiedy tam siedzą ?
Avatar
Gość / 4 dni temu o 10:31
+2
Żadnych kolejnych spółek i podnoszenia kosztów tylko rozszerzenie kompetencji Zarządu Dróg i Mostów lub MPKIW. Nie ma sensu pomnazac kolejnych stanowisk dla prezesów
Avatar
Gość / 4 dni temu o 09:49
+3
Kolejny skok na kasę
Avatar
Kotrea / 4 dni temu o 09:16
+4
Nowe Spółki nowi prezesi oczywiście swoi np. z klubu Wspólny Lublin tam sami fachowcy lub też zrobią z prezesa Siemińskiego prezesa wszystkich spółek takie ma osiągnięcia jako prezes LPGK spółka nie zarabia same straty a prezesik kasuje co miesiąc 15 tysięcy alleluja i do przodu wszyscy tacy sami
Avatar
sygnalista / 4 dni temu o 09:08
+2
licznych wyznawców ma ratuszowy rządca, trzeba się im zrewanżować
Avatar
jo / 4 dni temu o 09:07
+6
P. Brzozowski już jesxt jedną nogą w w PRL-u, bo te przedsiębiorstwa wtedy istniały i trzeba było szybko je zniszczyć bo były be. Pracowałam w czasach PRL i potem po przemianach i dobrze pamiętam zniszczenia majątku wypracowanego przez te firmy i kto się wzbogacał wcale nie nomenklatura tylko cwaniaczki
Avatar
HI / 4 dni temu o 08:29
+9
Wprowadźcie dla urzędników "piątki z miotłą". Gdyby każdy "miotłowy" popracował trochę na "swoim odcinku", byłoby czyściej w mieście i zdrowiej dla urzędników :)
Zobacz wszystkie komentarze 26

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 17.09.2019

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 17.09.2019 0 0

Był stalowy szkielet na Czubach, będą stalowe żurawie. Jest wniosek o pozwolenie na budowę

Był stalowy szkielet na Czubach, będą stalowe żurawie. Jest wniosek o pozwolenie na budowę 10 17

Trzy budynki mieszkalne mają powstać na terenie, na którym przez 30 lat stał szkielet niedoszłej hali sportowej rozebrany wiosną tego roku. Do Urzędu Miasta wpłynął wniosek o pozwolenie na budowę bloków

Pociągi Lublin-Warszawa wrócą z objazdu przez Łuków za trzy miesiące

Pociągi Lublin-Warszawa wrócą z objazdu przez Łuków za trzy miesiące 43 12

Za trzy miesiące dalekobieżne pociągi z Lublina do Warszawy mają wrócić z objazdu przez Łuków na trasę przez Puławy i Dęblin – zapowiada PKP Intercity. Wcześniej, ale nie tak prędko jak planowano, ma być wznowiony ruch pociągów regionalnych do Dęblina, które mają stawać na nowym przystanku Lublin Zachód

Sukces lubelskich speed-ballistów na Mistrzostwach Polski w Chełmie

Sukces lubelskich speed-ballistów na Mistrzostwach Polski w Chełmie 0 1

Lubelscy zawodnicy wrócili z trzema medalami z czwartych Mistrzostw Polski w speed-ballu, które w weekend gościły w Chełmie. Co więcej, jeden ze speed-ballistów wywalczył sobie również kwalifikację na październikowe Mistrzostwa Świata we Francji

Rekonstrukcja bitwy pod Tomaszowem Lubelskim. Tłumy chciały zobaczyć historię sprzed 80 lat [zdjęcia]
galeria
film

Rekonstrukcja bitwy pod Tomaszowem Lubelskim. Tłumy chciały zobaczyć historię sprzed 80 lat [zdjęcia] 14 8

W niedzielę rekonstruktorzy przypomnieli zdarzenia, które rozegrały się 18 września 1939 w okolicach Szarowoli i w czasie zdobywania wzgórza 318.

Lubelski wieniec na podium na dożynkach prezydenckich w Spale
galeria

Lubelski wieniec na podium na dożynkach prezydenckich w Spale 0 0

Wieniec dożynkowy przygotowany przez Stowarzyszenie Zagrody Razem z gminy Żyrzyn jest jednym z najpiękniejszych w Polsce. Gospodynie z miejscowości Zagrody z dożynek prezydenckich w Spale wróciły do domu z drugą nagrodą.

"Bombardowanie włóczką". Trolejbus miękki jak sweterek [zdjęcia]
galeria

"Bombardowanie włóczką". Trolejbus miękki jak sweterek [zdjęcia] 1 8

To one robią setki mikołajowych czapeczek, ubrały dłoń koło Centrum Kultury, robią dzianinowe prezenty dla najmłodszych pacjentów. Teraz panie z „Bombardowania włóczką” dziergały na rzecz Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu

Worki na zwłoki przed Ratuszem w Lublinie. Aktywiści chcą zwężenia pasów jezdni
galeria
film

Worki na zwłoki przed Ratuszem w Lublinie. Aktywiści chcą zwężenia pasów jezdni 67 98

Czarne worki na zwłoki zaległy w poniedziałek przed schodami Ratusza. Worków było 13, czyli tyle, ile śmiertelnych ofiar zeszłorocznych wypadków drogowych na ulicach Lublina. O zapobieżenie kolejnym tragediom apelowali w ten sposób aktywiści Porozumienia Rowerowego

Mistrzowie w ratownictwie medycznym są z Chełma

Mistrzowie w ratownictwie medycznym są z Chełma 2 3

38 zespołów z kraju i zagranicy wzięło udział w zorganizowanych w Legnicy XVIII Mistrzostwach Polski w Ratownictwie Medycznym. Bezkonkurencyjni okazali się ratownicy ze Stacji Ratownictwa Medycznego w Chełmie i to właśnie oni – Kamil Kociubiński, Daniel Kania i Andrzej Kawka – odebrali puchar mistrzów z rąk marszałek Sejmu Elżbiety Witek.

Powstał film o unitach. Sfinansował go senator Grzegorz Bierecki

Powstał film o unitach. Sfinansował go senator Grzegorz Bierecki 4 10

Gotowy jest już film "Modlitwa o Polskę – z ziemi podlaskiej" o błogosławionych męczennikach z Pratulina. Premiera w weekend. Film sfinansowała m.in. fundacja Kocham Podlasie senatora Grzegorza Biereckiego (PiS).

Padwa Zamość wygrywa ostatni sparing przed ligą

Padwa Zamość wygrywa ostatni sparing przed ligą 0 0

MKS Padwa Zamość pokonała na wyjeździe Wisłę Sandomierz 40:29

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Interweniował śmigłowiec LPR

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Interweniował śmigłowiec LPR 6 2

Samochód osobowy i ciężarówka zderzyły się na obwodnicy Lubartowa.

Ksiądz Walerian S. z Lublina pozbawiony orderu. "Bardzo się cieszę"
aktualizacja

Ksiądz Walerian S. z Lublina pozbawiony orderu. "Bardzo się cieszę" 26 12

Ks. prof. Walerian S. z Lublina, były wykładowca KUL, stracił Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Informacja pojawiła się na stronie prezydent.pl

 Efektowna wygrana Ruchu nad Orłem. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Efektowna wygrana Ruchu nad Orłem. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej 0 8

Podział punktów w spotkaniu w Krasnymstawie. Ruch Izbica rozbił Orła Srebrzyszcze 5:0

Cztery Sokoły lecą na remont do PZL Świdnik. Podpisano kontrakt warty 99,5 mln zł [zdjęcia]
galeria

Cztery Sokoły lecą na remont do PZL Świdnik. Podpisano kontrakt warty 99,5 mln zł [zdjęcia] 114 32

99,5 miliona złotych będzie kosztować budżet państwa remont czterech wojskowych sokołów. W poniedziałek w PZL Świdnik podpisano kontrakt z Inspektoratem Uzbrojenia Wojska Polskiego na realizacje tego zlecenia.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.