Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

24 listopada 2019 r.
20:10

Miasto weźmie pożyczkę na nieplanowane prace w parku Ludowym

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
25 34 A A
Wskutek dodatkowych prac koszty odnowy parku Ludowego wzrosły do 36 mln zł
Wskutek dodatkowych prac koszty odnowy parku Ludowego wzrosły do 36 mln zł (fot. Krzysztof Mazur)

Milion złotych pożyczki wezmą władze Lublina, by wykonać nieplanowane wcześniej prace w parku Ludowym. Chodzi o budowę nowego odwodnienia, bo poprzednie okazało się ruiną niezdatną do remontu. Miejscy radni pozwolili prezydentowi zaciągnąć dług, ale ze strony opozycji sypały się na niego gromy krytyki

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Problem z odwodnieniem podmokłego parku wyszedł na jaw już latem. – Po odkryciu drenażu okazało się, że jego stan jest fatalny. Można powiedzieć, że go nie ma – mówiła nam we wrześniu Marzena Szczepańska, zastępca dyrektora Wydziału Inwestycji i Remontów w Urzędzie Miasta Lublin.

Szybko wyliczono, że nieplanowana wymiana podziemnych drenów będzie kosztować miasto dodatkowy milion złotych. Prezydent postanowił, że pożyczy te pieniądze na preferencyjnych warunkach od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który może umorzyć do 30 proc. długu. Do zaciągnięcia takiej pożyczki konieczna była jednak zgoda Rady Miasta, która głosowała w tej sprawie na ostatnim posiedzeniu.

Kto za, kto przeciw

Żadnych wątpliwości nie mieli radni z klubu prezydenta Żuka. – Pierwotny projekt zakładał płukanie drenażu, ale stwierdzono, że w wyniku działań natury ten drenaż jest uszkodzony – tłumaczył radny Dariusz Sadowski. – Ta sieć została zniszczona przez drzewa – podkreślała radna Jadwiga Mach i przekonywała, że dodatkowe prace są po prostu konieczne. – Nie mamy w tej chwili wyboru, żeby powiedzieć „nie dołożymy”.

Opozycyjni radni z klubu Prawa i Sprawiedliwości nie szczędzili krytyki prezydentowi. – Chcecie nam powiedzieć, że ktoś nie wykonał ekspertyzy, czy te rury są zepsute czy nie są? Nie róbmy sobie żartów – irytował się radny Piotr Breś (PiS). – Jaką mam pewność, że w przyszłym roku nie znajdziemy jeszcze jakichś problemów, które powiększą i tak już ogromny budżet parku Ludowego? – dociekał radny Robert Derewenda.

Park coraz droższy

Wskutek dodatkowych prac koszty odnowy parku Ludowego wzrosły do 36 mln zł. 

– Nie zgadzam się z tak gigantyczną kwotą – oburzał się radny Tomasz Pitucha (PiS). – Park Saski został zepsuty za 13 mln zł, a ten kosztuje już 36 mln. To jest skandal, żeby w obliczu tak gigantycznych potrzeb ludzi wydawać tyle na ten park.

– Ile będzie jeszcze kosztowało utrzymanie tego parku? – dopytywał radny Derewenda.

– To nie będzie rentowna inwestycja. Będziemy do tego dokładali, jak do komunikacji, do szkół – nie ukrywał Mariusz Banach, zastępca prezydenta miasta, choć na pytanie o koszty utrzymania parku nie odpowiedział konkretną kwotą. – Nie jestem w stanie powiedzieć, ile za dwa lata będziemy płacili za wykoszenie hektara działki. Ceny rok do roku rosną o 100 proc.
Drożej nie tylko tu

– Jest zupełnie rozregulowany rynek – wyjaśniał radnym Tadeusz Dziuba, dyrektor miejskiego Wydziału Inwestycji i Remontów. Przypomnijmy, że jego wydział spodziewał się wydać na odnowę parku Ludowego nie więcej niż 19 mln zł, ale ostatecznie nie znalazł firmy, która wzięłaby zlecenie za tę kwotę.

– Rzeczywiste koszty prac ostatnio dość często mocno przewyższają kosztorysy – przyznał Dziuba, jako przykład podając ostatni przetarg na przebudowę bocznicy kolejowej przy Wyścigowej, gdzie Urząd Miasta spodziewał się wydać najwyżej 539 tys. zł, a dostał ofertę na ponad 1,2 mln zł. Wzrost cen widać też na przykładzie dwóch szkół. – Szkoła na Sławinie była wybudowana wraz z wyposażeniem pięć lat temu za 2,5 tys. zł za mkw., a szkoła przy Berylowej bez wyposażenia kosztuje 5,5 tys. zł za mkw.

Ostatecznie Rada Miasta pozwoliła prezydentowi na zaciągnięcie podwyżki na budowę drenażu w parku.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 34

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 25 listopada 2019 r. o 02:23
+19
A czemu drożeje? Bo się PiS dorwał do władzy i swoją polityką powoduje podwyżki dosłownie wszystkiego!!! Pytanie za 100 pkt. co potaniało odkąd PiS przejął władzę? Podpowiem: NIC, bo wszystko drożeje. Przypadek? Nie sądzę. Myśleliście naiwniaki, że na ten rozbuchany socjal Jarek wyciągnie pieniądze ze swojej kieszeni?
Avatar
lube / 25 listopada 2019 r. o 02:20
+19
Była firma która chciała wykonać ten park za niecałe 19 mln, ale była "niekoszerna" i decydowano się odrzucić jej ofertę. Organizowano dotąd te przetargi aż ofertę złożyła wiadoma firma. Gdyby pierwotny faworyt też musiał odbudować ten drenaż w ramach prac dodatkowych za 1 mln, to na dziś koszt parku wyniósłby 20 mln złotych, a tak wyniesie 36+1 = 37 mln złotych. I to nie ostatnie słowo wiodącego wykonawcy.
 Szkoda, że nie wspominasz z jakiego powodu odrzucono ofertę "niekoszernej" firmy, panie demagog.
Avatar
Gosc / 25 listopada 2019 r. o 15:33
+14
Po przeczytaniu komentarzy, wniosek jest jeden,do lubelskiego Ratusza powinno zawitać CBA.
Avatar
Gość / 25 listopada 2019 r. o 10:37
+13
Jak widać miasto nie ma fachowców którzy by przygotowywali inwestycje.Powinno być ustalone na etapie przygotowania czy drenaż należy przepłukać czy też wykonać od nowa.Idzie się po ciemku i robi to co nakazuje wykonawca.Jeżeli jest tak z innymi inwestycjami na zasadzie zaprojektuj i wykonaj to miasto pewnie traci środki.
Avatar
Gość / 25 listopada 2019 r. o 10:08
+13
Mnie ciekawi ile kosztuje utrzymanie 1 ara (100m2) tego parku? W artykule jest mowa o 1 ha. Jeśli tak jest to policzmy; 37 mln : 100a = 370 000zł/a. Nawet gdyby było tam 2 ha to i tak byłby to najdroższy park nie tylko w Polsce. W terenie podmokłym, bagiennym robić drenaż to jest ryzyko wyrzucenia pieniędzy w błoto. No, może nie zupełnie bo ktoś na tym zarobił (projekt, wykonawstwo).Zamiast drenażu może lepiej by było wykonać odwodnienie powierzchniowe - kanaliki, mostki. Prezydent powinien podać do wiadomości publicznej przy tej okazji na jaką kwotę jest zadłużony Lublin.
Mnie ciekawi ile kosztuje utrzymanie 1 ara (100m2) tego parku? W artykule jest mowa o 1 ha. Jeśli tak jest to policzmy; 37 mln : 100a = 370 000zł/a. Nawet gdyby było tam 2 ha to i tak byłby to najdroższy park nie tylko w Polsce. W terenie podmokłym, bagiennym robić drenaż to jest ryzyko wyrzucenia pieniędzy w błoto. No, może nie zupełnie bo ktoś na tym zarobił (projekt, wykonawstwo).Zamiast drenażu może lepiej by było wykonać odwodnienie powierzchniowe - kanaliki, mostki. Prezydent powinien podać do wiadomości publicznej przy tej okazji na j... rozwiń
Avatar
Ewa / 25 listopada 2019 r. o 10:52
+11
Weźmy kredyt to przecież i tak nie my będziemy sp£acać tylko nasze dzieci i wnuki, chyba że prędzej wyjadą z tego bagna.
Avatar
Gość / 25 listopada 2019 r. o 02:24
+9
pisowskie miernoty dokładać nie chcą, ale jak będzie otwarcie to pierwsi przybiegną przecinać wstęgi i pozować przed fotoreporterami ha ha ha
Avatar
urzędnik / 25 listopada 2019 r. o 10:22
+8
Skoro drzewa zniszczyły drenaż to chyba jasne jest że należy je wszystkie wyciąć.W zamian można ustawić kilkaset drzew plastikowych(wśród nich mogą być nawet palmy),One drenażu nie zniszczą,a co więcej-co jakiś czas można by je przestawiać w inne miejsca.
Avatar
Kirk / 24 listopada 2019 r. o 20:20
+8
Niech jeszcze znajdą kasę na izbę wytrzeźwień z prawdziwego zdarzenia i o rozmiarach takich aby miejsc nie brakło w sobotę o godzinie 17.00. już.
Avatar
q / 24 listopada 2019 r. o 22:07
+7
"Problem z odwodnieniem podmokłego parku wyszedł na jaw już latem. – Po odkryciu drenażu okazało się, że jego stan jest fatalny. Można powiedzieć, że go nie ma – mówiła nam we wrześniu Marzena Szczepańska, zastępca dyrektora Wydziału Inwestycji i Remontów w Urzędzie Miasta Lublin." Czyli źle, beznadziejnie przeprowadzona ekspertyza i idąca za tym wycena, koszt rewitalizacji parku. Płacą za to oczywiście podatnicy, mieszkańcy lublina... dziękuję P. Ż.
Avatar
koserwatysta / 25 listopada 2019 r. o 17:51
0
Skoro drzewa zniszczyły drenaż to chyba jasne jest że należy je wszystkie wyciąć.W zamian można ustawić kilkaset drzew plastikowych(wśród  nich mogą być nawet palmy),One drenażu nie zniszczą,a co więcej-co jakiś czas można by je przestawiać w inne miejsca.
 Tak masz rację drzewa proponowałbym zrobić z wyrzucanych butelek plstykowych i szklanych małpek. Tyle się tego znajduje na wszelkich trawnikach, a tak patologia używająca tych opakowań przydałaby się do stworzenia śmiecio-parku.
Avatar
POtaniało / 25 listopada 2019 r. o 17:47
+2
A czemu drożeje? Bo się PiS dorwał do władzy i swoją polityką powoduje podwyżki dosłownie wszystkiego!!! Pytanie za 100 pkt. co potaniało odkąd PiS przejął władzę? Podpowiem: NIC, bo wszystko drożeje. Przypadek? Nie sądzę. Myśleliście naiwniaki, że na ten rozbuchany socjal Jarek wyciągnie pieniądze ze swojej kieszeni?
 Co POtaniało???. Napewno honor, patriotyzm. Uczciwość, mądrość pewnej grupy (już dużo wcześniej). PiS przyczynił się do tego pośrednio - bo wygrał wybory.
Avatar
Gosc / 25 listopada 2019 r. o 15:33
+14
Po przeczytaniu komentarzy, wniosek jest jeden,do lubelskiego Ratusza powinno zawitać CBA.
Avatar
Kamil / 25 listopada 2019 r. o 11:11
-9
Jak widać miasto nie ma fachowców którzy by przygotowywali inwestycje.Powinno być ustalone na etapie przygotowania czy drenaż należy przepłukać czy też wykonać od nowa.Idzie się po ciemku i robi to co nakazuje wykonawca.Jeżeli jest tak z innymi inwestycjami na zasadzie zaprojektuj i wykonaj to miasto pewnie traci środki.
 No nie do końca masz rację. Na etapie "przygotowania" nie ma w zasadzie szans, żeby zbadać w jakim faktycznie stanie jest drenaż. Dopiero rozkopanie całego terenu pozwala ocenić stan faktyczny.
Avatar
Ewa / 25 listopada 2019 r. o 10:52
+11
Weźmy kredyt to przecież i tak nie my będziemy sp£acać tylko nasze dzieci i wnuki, chyba że prędzej wyjadą z tego bagna.
Avatar
Gość / 25 listopada 2019 r. o 10:37
+13
Jak widać miasto nie ma fachowców którzy by przygotowywali inwestycje.Powinno być ustalone na etapie przygotowania czy drenaż należy przepłukać czy też wykonać od nowa.Idzie się po ciemku i robi to co nakazuje wykonawca.Jeżeli jest tak z innymi inwestycjami na zasadzie zaprojektuj i wykonaj to miasto pewnie traci środki.
Avatar
urzędnik / 25 listopada 2019 r. o 10:22
+8
Skoro drzewa zniszczyły drenaż to chyba jasne jest że należy je wszystkie wyciąć.W zamian można ustawić kilkaset drzew plastikowych(wśród nich mogą być nawet palmy),One drenażu nie zniszczą,a co więcej-co jakiś czas można by je przestawiać w inne miejsca.
Avatar
Gość / 25 listopada 2019 r. o 10:08
+13
Mnie ciekawi ile kosztuje utrzymanie 1 ara (100m2) tego parku? W artykule jest mowa o 1 ha. Jeśli tak jest to policzmy; 37 mln : 100a = 370 000zł/a. Nawet gdyby było tam 2 ha to i tak byłby to najdroższy park nie tylko w Polsce. W terenie podmokłym, bagiennym robić drenaż to jest ryzyko wyrzucenia pieniędzy w błoto. No, może nie zupełnie bo ktoś na tym zarobił (projekt, wykonawstwo).Zamiast drenażu może lepiej by było wykonać odwodnienie powierzchniowe - kanaliki, mostki. Prezydent powinien podać do wiadomości publicznej przy tej okazji na jaką kwotę jest zadłużony Lublin.
Mnie ciekawi ile kosztuje utrzymanie 1 ara (100m2) tego parku? W artykule jest mowa o 1 ha. Jeśli tak jest to policzmy; 37 mln : 100a = 370 000zł/a. Nawet gdyby było tam 2 ha to i tak byłby to najdroższy park nie tylko w Polsce. W terenie podmokłym, bagiennym robić drenaż to jest ryzyko wyrzucenia pieniędzy w błoto. No, może nie zupełnie bo ktoś na tym zarobił (projekt, wykonawstwo).Zamiast drenażu może lepiej by było wykonać odwodnienie powierzchniowe - kanaliki, mostki. Prezydent powinien podać do wiadomości publicznej przy tej okazji na j... rozwiń
Avatar
Gość / 25 listopada 2019 r. o 09:42
-5
drenaż to poważna sprawa, jak jest niesprawny to przy każdym większym opadzie woda będzie stać i nie da się suchą nogą przejść także lepiej niech go zrobią bo od lat Ludowy bardziej przypomina Zalew Zemborzycki niż park
Avatar
Gość / 25 listopada 2019 r. o 09:31
-8
Ciekawe o jakie gigantyczne potrzeby chodzi? o dokarmianie przymierającego głodem Rydzyka?
Zobacz wszystkie komentarze 34

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Aż 60 nowych zakażeń koronawirusem w regionie. Najwięcej w Lublinie i powiecie puławskim

Aż 60 nowych zakażeń koronawirusem w regionie. Najwięcej w Lublinie i powiecie puławskim

Wczoraj było 59, dziś 60. Lubelski Urząd Wojewódzki poinformował w sobotę rano o nowych i potwierdzonych – w ciągu ostatniej doby, przypadkach zakażenia koronawirusem w naszym regionie.

Kolejny dzień z ogromną liczbą zakażeń koronawirusem. Zmarły 32 osoby, najmłodsza miała 38 lat

Kolejny dzień z ogromną liczbą zakażeń koronawirusem. Zmarły 32 osoby, najmłodsza miała 38 lat

Sobota jest kolejnym dniem z wysoką liczbą nowych zakażeń koronawirusem w Polsce. Ministerstwo Zdrowia informuje o 1 584 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia. Zmarły 32 osoby z infekcją COVID-19.

Czegoś nam brakuje, czyli opinie po meczu Motor Lublin – Garbarnia Kraków

Czegoś nam brakuje, czyli opinie po meczu Motor Lublin – Garbarnia Kraków

Bez przełamania w Lublinie. Motor w trzecim meczu przed własną publicznością ponownie nie potrafił wywalczyć kompletu punktów. Tym razem żółto-biało-niebiescy zremisowali z Garbarnią Kraków 1:1. Jak zawody oceniają trenerzy obu drużyn?

Student z Wietnamu konstruuje batmobil. "Robię ten pojazd, bo kocham Batmana"
film

Student z Wietnamu konstruuje batmobil. "Robię ten pojazd, bo kocham Batmana"

Hanoi, Wietnam. Nguyen Dac Chung, student architektury z Wietnamu, niemal cały wolny czas spędza w garażu, gdzie konstruuje... batmobil.

Brutalny atak na pracowników sklepu w Radomiu. 37-latek odpowie za usiłowanie zabójstwa
Uwaga! TVN
film

Brutalny atak na pracowników sklepu w Radomiu. 37-latek odpowie za usiłowanie zabójstwa

Minimum 8 lat, a nawet dożywocie, grozi 37-latkowi, który zaatakował pracowników jednego ze sklepów w Radomiu. Mężczyzna pobił ekspedientkę, tylko dlatego, że nie sprzedała mu papierosów po zamknięciu kasy.

Polska śmieje się z Kraśnika. O co chodzi z petycją o sieci 5G?
galeria

Polska śmieje się z Kraśnika. O co chodzi z petycją o sieci 5G?

Kraśnik stał się pośmiewiskiem w mediach. Miasto ostatnio aż trzykrotnie trafiło na stronę „ASZdziennika” – satyrycznego serwisu, który pisał m.in. o „Akcji GROM-u w Kraśniku, który uwolni „mieszkańców z rąk radnych terroryzujących głupotą”. Wszystko przez ostatnie decyzje rady miasta. O co dokładnie chodzi?

Pomagała psom i kotom, ale też innym zwierzętom. I przez to ma teraz problemy

Pomagała psom i kotom, ale też innym zwierzętom. I przez to ma teraz problemy

– Ktoś doniósł, że nie mam odpowiednich warunków – żali się pani Aniela z miejscowości Zaberbecze (gmina Leśna Podlaska). Bezdomne psy i koty trafiały do niej na mocy umowy z samorządem Białej Podlaskiej. Ale pani Aniela pomocy nie odmawiała też bocianom czy sarnie. I teraz ma problemy.

Biała Podlaska: Dziewięć pomysłów na miasto. Jest też propozycja od księdza

Biała Podlaska: Dziewięć pomysłów na miasto. Jest też propozycja od księdza

Dziewięć projektów zgłoszonych przez mieszkańców doczeka się realizacji w ramach budżetu obywatelskiego. Większość z nich to propozycje radnych miejskich, ale jedną ze zwycięskich inicjatywy zgłosił też ksiądz.

Nowy trener Stali Kraśnik: zmiany mają być na lepsze

Nowy trener Stali Kraśnik: zmiany mają być na lepsze

Dwa treningi i od razu trudny mecz. W sobotę o godz. 15 Marcin Wróbel zadebiutuje w roli trenera Stali Kraśnik. Kilka dni temu 45-letni szkoleniowiec zastąpił na ławce niebiesko-żółtych Bohdana Bławackiego. Rywalem jego nowej drużyny będzie niepokonany Sokół Sieniawa

Motor Lublin – Garbarnia Kraków 1:1. Na Arenie ciągle bez zwycięstwa [zdjęcia]
galeria

Motor Lublin – Garbarnia Kraków 1:1. Na Arenie ciągle bez zwycięstwa [zdjęcia]

Trzeci mecz na Arenie Lublin i znowu nie ma zwycięstwa. Motor ponownie nie potrafił wykorzystać atutu własnego boiska. Podopieczni Mirosława Hajdy tylko zremisowali z Garbarnią Kraków 1:1. Trzeba też dodać, że powinni być zadowoleni z punktu, bo w drugiej połowie to goście mogli przechylić szalę na swoją stronę.

"Jezus stałby z nami". W Kraśniku było "tęczowe milczenie dla radnych" [ZDJĘCIA]
galeria

"Jezus stałby z nami". W Kraśniku było "tęczowe milczenie dla radnych" [ZDJĘCIA]

"Jezus stałby z nami", "Miłość to nie grzech", "Mamy już dość". Z takimi hasłami przyszli na dzisiejszy protest mieszkańcy Kraśnika, który chcieli publicznie wyrazić swój sprzeciw wobec wtorkowej decyzji radnych. Chodzi o utrzymanie "stanowiska dotyczącego powstrzymania ideologii LGBT przez wspólnotę samorządową".

Miasto za nową halę zapłaci z pieniędzy od premiera Mateusza Morawieckiego
ZDJĘCIA
galeria

Miasto za nową halę zapłaci z pieniędzy od premiera Mateusza Morawieckiego

Wiadomo już, jak wykorzystane zostaną środki, które Puławy otrzymały w ramach rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Ponad 11 mln zł zostanie przekazane na budowę nowej hali sportowo-widowiskowej przy ul. Lubelskiej. Taka sama kwota trafi na lokatę długoterminową.

Koronawirus w Lubelskiem. Jest nowe ognisko. Związane z DPS-em

Koronawirus w Lubelskiem. Jest nowe ognisko. Związane z DPS-em

Do 20 wzrosła liczba ognisk epidemicznych w Lubelskiem. "W minionej dobie na terenie województwa lubelskiego zarejestrowano jedno nowe ognisko COVID-19, w Domu Pomocy Społecznej przy ul Archidiakońskiej 7 w Lublinie” – podała wieczorem Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lublinie.

KPR Gminy Kobierzyce – MKS Perła 24:28. Lepsza druga połowa

KPR Gminy Kobierzyce – MKS Perła 24:28. Lepsza druga połowa

Mistrzynie Polski musiały się mocno napracować na trzecie ligowe zwycięstwo. Już w piątek MKS Perła wygrała na wyjeździe z KPR Gminy Kobierzyce 28:24. Lublinianki przegrywały do przerwy, ale po zmianie stron spisały się zdecydowanie lepiej.

Lublin. Mężczyzna szarpał 12-latkę. Próbował wyciągnąć ją z autobusu

Lublin. Mężczyzna szarpał 12-latkę. Próbował wyciągnąć ją z autobusu

Policjanci zatrzymali obywatela Ukrainy, który dziś po południu siłą próbował zmusić 12-letnią dziewczynę by wysiadła z nim z autobusu. Mężczyzna był pijany. Trzeźwieje w pomieszczeniu dla osób zatrzymanych, gdzie został osadzony.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.