W poniedziałek prezentacja nowego portalu „Lublin. Pamięć Miejsca - Miasto Żydowskie” i spotkanie poświęcone przedwojennej kulturze lubelskich Żydów. Wstęp gratis, a dla pierwszych 50 uczestników – pamiątka z przeszłości.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
W trakcie spotkania opowiemy o tym jak wyglądało bogate życie kulturalne Żydów lubelskich.
Zaprezentujemy również maszynę do pisania z hebrajskimi czcionkami, która znajdowała się w redakcji przedwojennej gazety “Lubliner Tugblat” oraz oryginalny egzemplarz tej gazety z 1929 roku – zachęcają organizatorzy z Ośrodka „Brama Grodzka - Teatr NN” i zapraszają 9 listopada na godz. 17 (ul. Grodzka 21) osoby, które dużo wiedzą na temat historii Lublina jak i te, które dopiero zaczynają interesować się tą tematyką.
W poniedziałek będzie okazja zapoznać się z pierwszymi informacjami, które będą gromadzone na portalu „Lublin. Pamięć Miejsca - Miasto Żydowskie”.
– Poprzez zagadnienia takie jak - Kina, teatry i widowiska, Literatura, Prasa, publicystyka i radio, Drukarstwo, Muzyka i Sport staramy się przybliżyć dorobek kulturalny żydowskich mieszkańców naszego miasta. Kolejne podstrony portalu będą prezentowane sukcesywnie do końca 2017 roku – tłumaczą autorzy zagadnień ilustrowanych stworzonymi specjalnie na potrzeby portalu rysunkami i infografikami, materiałami edukacyjnymi i multimedialnymi: filmami, fotografiami, nagraniami wspomnień mieszkańców Lublina, mapami, trójwymiarowymi makietami miasta, rycinami, wycinkami prasowymi.
Treści portalu powstały w oparciu o monografie, artykuły i opracowania naukowe oraz popularnonaukowe, a także artykuły prasowe, różnego rodzaju afisze informacyjne i literaturę piękną. Użytkownik znajdzie tu definicje trudnych terminów, ciekawostki i biogramy ważnych postaci.
Na pierwszych pięćdziesięciu uczestników spotkania czeka pamiątkę: przetłumaczony na polski numer „Lubliner Tugblat” z dnia 2 grudnia 1929 roku.