Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

20 kwietnia 2009 r.
20:23
Edytuj ten wpis

Mieszkaniec Lublina wygrał z hipermarketem OBI

0 10 A A

Pięć tysięcy zł zadośćuczynienia za straty moralne ma zapłacić właściciel hipermarketu OBI. Jego pracownicy stwierdzili, że klient posługuje się fałszywym banknotem. - I potraktowali mnie jak mafioso - oskarżał Edward W.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Sklep mógł wyjaśnić wątpliwości delikatniej i w ustronnym miejscu - orzekł w poniedziałek sąd.

Edward W. w styczniu ubiegłego roku kupował z żoną w OBI przy ul. Zwycięskiej w Lublinie. Mężczyzna podał kasjerce 100 zł, które wypłacił z bankomatu. Kobieta włożyła banknot do testera i urządzenie pokazało, że setka jest fałszywa. Pojawili się ochroniarze. Banknot został sprawdzony przy drugiej kasie. Tam również wyszło, że to fałszywka. Zajściu przyglądali się klienci.

Ochroniarze zaprowadzili mężczyznę na zaplecze. Wezwani na miejsce policjanci skuli go w kajdanki i zabrali do radiowozu. Po dwóch godzinach w komisariacie wypuszczono go do domu.

Po ekspertyzie wykonanej przez Narodowy Bank Polski okazało się, że banknot jest prawdziwy. Klient, którego policja poinformowała o tym kilka miesięcy po zdarzeniu, poszedł do sądu i zażądał zadośćuczynienia za straty moralne. W poniedziałek sąd przyznał mu za to 5 tys. zł.

- Wątpliwości budziła procedura zatrzymania - powiedział w uzasadnieniu wyroku sędzia Piotr Jakubiec. - Można było uniknąć zbędnego zamieszania podczas kontroli. Można było ją przenieść w ustronne miejsce już po pierwszym sprawdzeniu banknotu i pojawieniu się wątpliwości.

- Właściciel prowadzi bardzo dużą działalność, a to powinno zobowiązywać do dbania o dobro innych - kontynuował sędzia.

Sąd stwierdził, że podejrzenie tego, że banknot był fałszywy, nie było naruszeniem prawa. Zwłaszcza że dwa urządzenia testujące pokazały, że może być fałszywy.

Odszkodowanie ma być wypłacone klientowi wraz odsetkami od 20 września 2008 roku - od czasu, kiedy złożył pozew. Edward W. żądał też od OBI publikacji przeprosin za straty moralne, ale sąd nie przyznał mu racji i stwierdził, że samo zatrzymanie było wskazane.

Mężczyzna nie chciał komentować wczoraj wyroku. Z uzasadnieniem orzeczenia zgadza się miejski rzecznik praw konsumenta w Lublinie. - Sklepy będą teraz przywiązywać większą wagę do profesjonalizmu pracowników ochrony - mówi Lidia Baran-Ćwirta. - Takie sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko, ale świadczą o poziomie obsługi w sklepach.
(er)
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
ZA MAŁO / 21 kwietnia 2009 r. o 12:37
+1
POWINIEN OTRZYMAĆ CO NAJMNIEJ 10 TYS. I PRZEPROSINY OD POLICJI I MARKETU. NA PRZYSZŁOŚĆ NIE KUPUJCIE W DZIADOWSKICH MARKETACH.
Avatar
nnn / 21 kwietnia 2009 r. o 09:24
+1
bardzo dobrze! problem leży w tym że właśnie w obi, tesco i innych marketach ochroniarze zachowują się jakby mieli podwyższony poziom testosteronu ( a może tak mają się zachowywać?). wchodząc do takiego sklepu każdy jest traktowany jak przestępca. nie daj boże jeśli pójdzie się do tesco w zakupionym tam ubraniu a kasjerka źle zdjęła zabezpieczenie...
Avatar
mgma / 21 kwietnia 2009 r. o 07:44
+1
Nie zawsze posiadacz fałszywego banknotu jest przestępcą, nawet może być nieświadomy, że posiada fałszywy banknot. Zdarzało się, że nawet bankomaty wypłacały fałszywki, a mógł mu też ktoś zapłacić fałszywym banknotem,wydać resztę, a nie każdy chodzi przecież z urządzeniem do sprawdzania banknotów.
Avatar
bart / 21 kwietnia 2009 r. o 05:40
+1
Do "nict" ... Banknot był PRAWDZIWY, więc odszkodowanie nie należy się od Narodowego Banku Polskiego, tylko od OBI, że kupuje jakieś dziadowskie testery do banknotów. Upokorzyli Bogy ducha winnego człowieka na oczach kilkudziesięciu osób. W USA by dostał fortunę po wygranym procesie zarówno od sklepu jak i od producenta tej niesprawnej zabaweczki, która nie odróżnia prawdziwego banknotu od falsa.
Avatar
ola / 20 kwietnia 2009 r. o 23:07
+1
Przeciez taka sytuacja mogla sie przytrafic kazdemu. Jak mozna od razu zakladac ze ktos jest kryminalista. To chyba tylko w bylym kraju komunistycznym jestes winny dopoki nie udowodnisz swojej niewinnosci. Brawo dla klienta ! A co jakby policjant wyjal ten banknot z bankomatu i nim zaplacil? Przyjechaliby jego koledzy go aresztowac? Nie sadze!
Avatar
nik / 20 kwietnia 2009 r. o 21:49
+1
Proszę, jak mądry wyrok to od razu i fotka sędziego i nawet nazwisko podane. Ale jak ta mafia sędziowska ewidentne przekręty zasądza, to już odwagi redaktorkom brakuje, żeby nazwisko sędzi, czy sędziego podać. Jaki z tego wniosek? Otóż, jak czytamy artykuł o jakiejś sprawie i nazwiska sędzi/sędziego nie ma - znaczy to, że sprawa kupiona, a jak jest, to normalnym trybem szła. Takie to proste przecież!
Avatar
sprzedawca stary / 21 kwietnia 2009 r. o 21:20
0
Wyrok był prawidłowy, pracownicy zachowali się prawidłowo choć głupio jak dowiódł majestat prawa i państwa w postaci sędziego.
A wystarczyło powiedzieć klientowi, że ........
Jak mi OBI zapłaci to chętnie ich poinstruję jak zachować się w takiej sytuacj.
Pozdro dla ochrony kasjerek i cwanego klienta
P.S.
Wezmę połowę stawki tego gościa za nauczkę 2500 PLN a dam gwarancję, że to działa.
oferta ograniczona czasowo
Avatar
czarek / 21 kwietnia 2009 r. o 16:03
0
No tylk ciekawe gdzie miał coś kupić jak nie mamy w Lbn. innego hipermarketu budowlanego oprócz Obi
Avatar
max / 20 kwietnia 2009 r. o 22:13
0
Brawo klient!
Avatar
nict / 20 kwietnia 2009 r. o 22:48
-1
I tacy ludzie mnie irytują. Gościu powinien żądać co najwyżej odszkodowanie od NBP za wypuszczenie takiego banknotu (takich pieniędzy). Jeśli chodzi o policje i ochroniarzy to jest ich praca, jak coś się dzieje to muszą interweniować. A z tym proszeniem na zaplecze to jakaś kpina chyba. Po co prosić kogoś od razu na stronę jak okazało by się ,że przy drugiej kasie banknot jest dobry?Pytam się - po co?! Może i zrozumiał bym tego człowieka jakby w tym czasie leżał na podłodze z rękami skutymi, ale o tym nie było w artykule. Może wtedy jego pozew byłby uzasadniony a tak to dla mnie zwykły naciągacz jest i tyle. Nic dziwnego, że później na inne sprawy czeka się bardzo długo bo sądy muszą zajmować się takimi pierdołami!!
I tacy ludzie mnie irytują. Gościu powinien żądać co najwyżej odszkodowanie od NBP za wypuszczenie takiego banknotu (takich pieniędzy). Jeśli chodzi o policje i ochroniarzy to jest ich praca, jak coś się dzieje to muszą interweniować. A z tym proszeniem na zaplecze to jakaś kpina chyba. Po co prosić kogoś od razu na stronę jak okazało by się ,że przy drugiej kasie banknot jest dobry?Pytam się - po co?! Może i zrozumiał bym tego człowieka jakby w tym czasie leżał na podłodze z rękami skutymi, ale o tym nie było w artykule. Może wtedy jego... rozwiń
Avatar
sprzedawca stary / 21 kwietnia 2009 r. o 21:20
0
Wyrok był prawidłowy, pracownicy zachowali się prawidłowo choć głupio jak dowiódł majestat prawa i państwa w postaci sędziego.
A wystarczyło powiedzieć klientowi, że ........
Jak mi OBI zapłaci to chętnie ich poinstruję jak zachować się w takiej sytuacj.
Pozdro dla ochrony kasjerek i cwanego klienta
P.S.
Wezmę połowę stawki tego gościa za nauczkę 2500 PLN a dam gwarancję, że to działa.
oferta ograniczona czasowo
Avatar
czarek / 21 kwietnia 2009 r. o 16:03
0
No tylk ciekawe gdzie miał coś kupić jak nie mamy w Lbn. innego hipermarketu budowlanego oprócz Obi
Avatar
ZA MAŁO / 21 kwietnia 2009 r. o 12:37
+1
POWINIEN OTRZYMAĆ CO NAJMNIEJ 10 TYS. I PRZEPROSINY OD POLICJI I MARKETU. NA PRZYSZŁOŚĆ NIE KUPUJCIE W DZIADOWSKICH MARKETACH.
Avatar
nnn / 21 kwietnia 2009 r. o 09:24
+1
bardzo dobrze! problem leży w tym że właśnie w obi, tesco i innych marketach ochroniarze zachowują się jakby mieli podwyższony poziom testosteronu ( a może tak mają się zachowywać?). wchodząc do takiego sklepu każdy jest traktowany jak przestępca. nie daj boże jeśli pójdzie się do tesco w zakupionym tam ubraniu a kasjerka źle zdjęła zabezpieczenie...
Avatar
mgma / 21 kwietnia 2009 r. o 07:44
+1
Nie zawsze posiadacz fałszywego banknotu jest przestępcą, nawet może być nieświadomy, że posiada fałszywy banknot. Zdarzało się, że nawet bankomaty wypłacały fałszywki, a mógł mu też ktoś zapłacić fałszywym banknotem,wydać resztę, a nie każdy chodzi przecież z urządzeniem do sprawdzania banknotów.
Avatar
bart / 21 kwietnia 2009 r. o 05:40
+1
Do "nict" ... Banknot był PRAWDZIWY, więc odszkodowanie nie należy się od Narodowego Banku Polskiego, tylko od OBI, że kupuje jakieś dziadowskie testery do banknotów. Upokorzyli Bogy ducha winnego człowieka na oczach kilkudziesięciu osób. W USA by dostał fortunę po wygranym procesie zarówno od sklepu jak i od producenta tej niesprawnej zabaweczki, która nie odróżnia prawdziwego banknotu od falsa.
Avatar
ola / 20 kwietnia 2009 r. o 23:07
+1
Przeciez taka sytuacja mogla sie przytrafic kazdemu. Jak mozna od razu zakladac ze ktos jest kryminalista. To chyba tylko w bylym kraju komunistycznym jestes winny dopoki nie udowodnisz swojej niewinnosci. Brawo dla klienta ! A co jakby policjant wyjal ten banknot z bankomatu i nim zaplacil? Przyjechaliby jego koledzy go aresztowac? Nie sadze!
Avatar
nict / 20 kwietnia 2009 r. o 22:48
-1
I tacy ludzie mnie irytują. Gościu powinien żądać co najwyżej odszkodowanie od NBP za wypuszczenie takiego banknotu (takich pieniędzy). Jeśli chodzi o policje i ochroniarzy to jest ich praca, jak coś się dzieje to muszą interweniować. A z tym proszeniem na zaplecze to jakaś kpina chyba. Po co prosić kogoś od razu na stronę jak okazało by się ,że przy drugiej kasie banknot jest dobry?Pytam się - po co?! Może i zrozumiał bym tego człowieka jakby w tym czasie leżał na podłodze z rękami skutymi, ale o tym nie było w artykule. Może wtedy jego pozew byłby uzasadniony a tak to dla mnie zwykły naciągacz jest i tyle. Nic dziwnego, że później na inne sprawy czeka się bardzo długo bo sądy muszą zajmować się takimi pierdołami!!
I tacy ludzie mnie irytują. Gościu powinien żądać co najwyżej odszkodowanie od NBP za wypuszczenie takiego banknotu (takich pieniędzy). Jeśli chodzi o policje i ochroniarzy to jest ich praca, jak coś się dzieje to muszą interweniować. A z tym proszeniem na zaplecze to jakaś kpina chyba. Po co prosić kogoś od razu na stronę jak okazało by się ,że przy drugiej kasie banknot jest dobry?Pytam się - po co?! Może i zrozumiał bym tego człowieka jakby w tym czasie leżał na podłodze z rękami skutymi, ale o tym nie było w artykule. Może wtedy jego... rozwiń
Avatar
max / 20 kwietnia 2009 r. o 22:13
0
Brawo klient!
Avatar
nik / 20 kwietnia 2009 r. o 21:49
+1
Proszę, jak mądry wyrok to od razu i fotka sędziego i nawet nazwisko podane. Ale jak ta mafia sędziowska ewidentne przekręty zasądza, to już odwagi redaktorkom brakuje, żeby nazwisko sędzi, czy sędziego podać. Jaki z tego wniosek? Otóż, jak czytamy artykuł o jakiejś sprawie i nazwiska sędzi/sędziego nie ma - znaczy to, że sprawa kupiona, a jak jest, to normalnym trybem szła. Takie to proste przecież!