Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

7 lutego 2014 r.
6:45
Edytuj ten wpis

Miliony na drogę Lublin-Rzeszów. Ekspresówka powstanie do 2019 roku?

Autor: Zdjęcie autora pp
227 40 A A

Wszystko wskazuje, że w przyszłym tygodniu dowiemy się, ile rząd wyda w tym i w przyszłym roku na budowę S17 i S19. Znamy projekt uchwały „Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Według założeń projektu uchwały, na budowę S17 od węzła Zakręt pod Warszawą do Kurowa, rząd planuje wydać w tym roku nieco ponad 42 miliony zł. Rok później będzie to już blisko 565 milionów. Cały 112-kilometrowy odcinek S17 ma kosztować prawie 5 miliardów złotych. Według rządowych planów zostanie zbudowany do 2019 roku. Jeszcze lepsze wiadomości są w przypadku drogi S19 Lublin-Rzeszów. Budowa blisko 160-kilometrów trasy ma się także zakończyć w 2019 r. Będzie kosztować blisko 6,9 miliarda złotych. W tym roku rząd zamierza wydać na tę inwestycję ponad 50 milionów, zaś w następnym ponad 608 milionów. - Dokument jest na etapie konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych, które potrwają do 13 lutego 2014 r. - dowiedzieliśmy się w biurze prasowym Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. Rząd w nowej perspektywie finansowej 2014-2020 na realizację 13 priorytetowych zadań drogowych zamierza wydać astronomiczną kwotę 62,13 mld zł. Środki pochodzić będą z Krajowego Funduszu Drogowego oraz refundacji z budżetu UE.

Komentarze 40

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
maverick / 8 lutego 2014 o 19:20
0

Szczerze to bardziej przyda nam się droga ekspresowa do Radomia i Łodzi- dzięki temu zyskujemy dojazd na zachód (A2, S8), nad morze (A1, S7) i w góry (A1, S7). A droga do Rzeszowa? To jest raczej droga dla Rzeszowa na Warszawę przez Lublin, niż dla nas.

Avatar
Arek / 8 lutego 2014 o 19:12
0

Droga na Białystok jest mocno obciążona zwłaszcza do DK 2 na Terespol/Brześć. Myślę, że droga z LUBLINA do 290 tyś. Białegostoku, północnej części Lubelszczyzny i A2 /DK2 jest ważniejsza niż do 180 tyś Rzeszowa, ale jest pewien TYMCZASOWY kompromis  wybudować odcinek między Lubartowem a Kraśnikiem 2X2, ewentualnie do okolic Stalowej Woli (z tego rejonu dużo osób dojeżdżała na uczelnie do Lublina i pracy) 2x2, a od Kraśnika / Niska 2+1, bo w tamtą stronę i tak budują 2+1 (chyba nie ma takiej potrzeby na razie) tylko kilka km przed rzeszowem jest 2x2, a tak od Niska na południe 2+1, a od Niska na północ do LUBLINA dalej do Lubartowa 2x2, a na północ od Lubartowa 2+1 do Białegostoku - wówczas S19 byłaby przejezdna z Białegostoku do LUBLINA oraz z LUBLINA do Rzeszowa

Droga na Białystok jest mocno obciążona zwłaszcza do DK 2 na Terespol/Brześć. Myślę, że droga z LUBLINA do 290 tyś. Białegostoku, północnej części Lubelszczyzny i A2 /DK2 jest ważniejsza niż do 180 tyś Rzeszowa, ale jest pewien TYMCZASOWY kompromis  wybudować odcinek między Lubartowem a Kraśnikiem 2X2, ewentualnie do okolic Stalowej Woli (z tego rejonu dużo osób dojeżdżała na uczelnie do Lublina i pracy) 2x2, a od Kraśnika / Niska 2+1, bo w tamtą stronę i tak budują 2+1 (chyba nie ma takiej potrzeby... rozwiń

Avatar
Mrom / 8 lutego 2014 o 19:10
0

Zdecydowanie droga na Białystok jest ważniejsza i nie ma co dyskutować, do rzeszowa może być w drugiej kolejności (za wyjątkiem Zachodniej Obwodnicy Lublina) która jest konieczna 

a na jesionki i inne będzie niepotrzebna droga - bo po co... ???

Avatar
tellchar / 8 lutego 2014 o 17:36
0

Droga S-19 Lublin-Rzeszów to

1) połączenie Rzeszowa z Warszawą (S19 - S17)

2) połączenie Lublina z Krakowem (S19 - A4)

3) połączenie Lublina ze Słowacją i Węgrami

4) połączenie Lublina z lotniskiem Jasionka

a komu potrzebna jest droga Lublin-Białystok?

Czy lublinianie masowo jeżdżą do Białegostoku, albo odwrotnie? Nie.

Czy na trasie jest duży ruch? Do Lubartowa tak, ale potem już nie bardzo.

Dojazd z Lublina na Mazury? Będzie szedł raczej S17 do Warszawy i dalej S7, a nie S19

Avatar
butti / 8 lutego 2014 o 13:25
0

Za doprowadzenie "Sławinka" do stanu używalności by się wzieli... Ile ludzi jeszcze ma sobie połamać, pokrzywić felgi, porozwalać opony i zawieszenia. Ale ekspresówka będzie... tylko jak na nią dojechać? Po tym "czymś"?

Avatar
Adam / 8 lutego 2014 o 09:48
0

Myślę, że droga z LUBLINA do 290 tyś. Białegostoku, północnej części Lubelszczyzny i A2 /DK2 jest ważniejsza niż do 180 tyś Rzeszowa, ale jest pewien TYMCZASOWY kompromis  wybudować odcinek między Lubartowem a Kraśnikiem 2X2, ewentualnie do okolic Stalowej Woli (z tego rejonu dużo osób dojeżdżała na uczelnie do Lublina i pracy) 2x2, a od Kraśnika / Niska 2+1, bo w tamtą stronę i tak budują 2+1 (chyba nie ma takiej potrzeby na razie) tylko kilka km przed rzeszowem jest 2x2, a tak od Niska na południe 2+1, a od Niska na północ do LUBLINA dalej do Lubartowa 2x2, a na północ od Lubartowa 2+1 do Białegostoku - wówczas S19 byłaby przejezdna z Białegostoku do LUBLINA oraz z LUBLINA do Rzeszowa

Myślę, że droga z LUBLINA do 290 tyś. Białegostoku, północnej części Lubelszczyzny i A2 /DK2 jest ważniejsza niż do 180 tyś Rzeszowa, ale jest pewien TYMCZASOWY kompromis  wybudować odcinek między Lubartowem a Kraśnikiem 2X2, ewentualnie do okolic Stalowej Woli (z tego rejonu dużo osób dojeżdżała na uczelnie do Lublina i pracy) 2x2, a od Kraśnika / Niska 2+1, bo w tamtą stronę i tak budują 2+1 (chyba nie ma takiej potrzeby na razie) tylko kilk... rozwiń

Avatar
kamil / 8 lutego 2014 o 08:16
0

Super wiadomosc! Droga do Rzeszowa jest bardzo wazna! Bialystok to kompletne zad....! Tam juz nawet wrony zawracaja.. 

Avatar
Andrzej / 7 lutego 2014 o 23:02
0

Przynajmniej powinni zrobić S-19 do Lubartowa, to naprawdę mocno poprawiłoby dojazd z/do Lubartowa

Avatar
znafca_temata / 7 lutego 2014 o 22:14
0

nas Lublinian nikt o zdanie sie nie pyta a nas nie interesuje droga do Rzeszowa tylko na Białystok przecież w stronę Lubartowa nie da sie jechać. A czego to na ekspresówkę do Rzeszowa rząd ma zamiar wydać więcej niż z Lublina do Warszawy? Nas interesują przepiękne tereny Mazurskich jezior gdzie mamy bliżej niż w Bieszczady. mam nadzieję że to w całości nie powstanie bo władze za 2 lata się zmienią i będą zmiany decyzji tak jak zawsze

S19 z Rzeszowa połączy całe Podkarpacie z Warszawą i północą Polski, więc pewnie dlatego ta część tej trasy jest dla rządu ważniejsza niż do Białegostoku - połączenia prowincjonalnych miast mogą (muszą) poczekać, zwłaszcza, że z Białegostoku też są ważniejsze kierunki do budowy w pierwszej kolejności. A dlaczego rząd wyda więcej na S19 niż S17? Pewnie dlatego, że z Rzeszowa do Lublina jest dalej niż z Kurowa do Zakrętu.

S19 z Rzeszowa połączy całe Podkarpacie z Warszawą i północą Polski, więc pewnie dlatego ta część tej trasy jest dla rządu ważniejsza niż do Białegostoku - połączenia prowincjonalnych miast mogą (muszą) poczekać, zwłaszcza, że z Białegostoku też są ważniejsze kierunki do budowy w pierwszej kolejności. A dlaczego rząd wyda więcej na S19 niż S17? Pewnie dlatego, że z Rzeszowa do Lublina jest dalej niż z Kurowa do Zakrętu.

rozwiń
Avatar
kazik / 7 lutego 2014 o 21:51
0

Dramatem jest przejad z lublina do lubartow w godzinach rannyvh i popołudniowych. Dlaxzego Źmijan, Karpinski, Kucharski, Gąsior , Mucha i inni nie wstawią sie za lubartowiakami?

Mieliście bronka lewarta i was olał  więc odwalcie się od Rzeszowa i expresówki

Avatar
maverick / 8 lutego 2014 o 19:20
0

Szczerze to bardziej przyda nam się droga ekspresowa do Radomia i Łodzi- dzięki temu zyskujemy dojazd na zachód (A2, S8), nad morze (A1, S7) i w góry (A1, S7). A droga do Rzeszowa? To jest raczej droga dla Rzeszowa na Warszawę przez Lublin, niż dla nas.

Avatar
Arek / 8 lutego 2014 o 19:12
0

Droga na Białystok jest mocno obciążona zwłaszcza do DK 2 na Terespol/Brześć. Myślę, że droga z LUBLINA do 290 tyś. Białegostoku, północnej części Lubelszczyzny i A2 /DK2 jest ważniejsza niż do 180 tyś Rzeszowa, ale jest pewien TYMCZASOWY kompromis  wybudować odcinek między Lubartowem a Kraśnikiem 2X2, ewentualnie do okolic Stalowej Woli (z tego rejonu dużo osób dojeżdżała na uczelnie do Lublina i pracy) 2x2, a od Kraśnika / Niska 2+1, bo w tamtą stronę i tak budują 2+1 (chyba nie ma takiej potrzeby na razie) tylko kilka km przed rzeszowem jest 2x2, a tak od Niska na południe 2+1, a od Niska na północ do LUBLINA dalej do Lubartowa 2x2, a na północ od Lubartowa 2+1 do Białegostoku - wówczas S19 byłaby przejezdna z Białegostoku do LUBLINA oraz z LUBLINA do Rzeszowa

Droga na Białystok jest mocno obciążona zwłaszcza do DK 2 na Terespol/Brześć. Myślę, że droga z LUBLINA do 290 tyś. Białegostoku, północnej części Lubelszczyzny i A2 /DK2 jest ważniejsza niż do 180 tyś Rzeszowa, ale jest pewien TYMCZASOWY kompromis  wybudować odcinek między Lubartowem a Kraśnikiem 2X2, ewentualnie do okolic Stalowej Woli (z tego rejonu dużo osób dojeżdżała na uczelnie do Lublina i pracy) 2x2, a od Kraśnika / Niska 2+1, bo w tamtą stronę i tak budują 2+1 (chyba nie ma takiej potrzeby... rozwiń

Avatar
Mrom / 8 lutego 2014 o 19:10
0

Zdecydowanie droga na Białystok jest ważniejsza i nie ma co dyskutować, do rzeszowa może być w drugiej kolejności (za wyjątkiem Zachodniej Obwodnicy Lublina) która jest konieczna 

a na jesionki i inne będzie niepotrzebna droga - bo po co... ???

Avatar
tellchar / 8 lutego 2014 o 17:36
0

Droga S-19 Lublin-Rzeszów to

1) połączenie Rzeszowa z Warszawą (S19 - S17)

2) połączenie Lublina z Krakowem (S19 - A4)

3) połączenie Lublina ze Słowacją i Węgrami

4) połączenie Lublina z lotniskiem Jasionka

a komu potrzebna jest droga Lublin-Białystok?

Czy lublinianie masowo jeżdżą do Białegostoku, albo odwrotnie? Nie.

Czy na trasie jest duży ruch? Do Lubartowa tak, ale potem już nie bardzo.

Dojazd z Lublina na Mazury? Będzie szedł raczej S17 do Warszawy i dalej S7, a nie S19

Avatar
butti / 8 lutego 2014 o 13:25
0

Za doprowadzenie "Sławinka" do stanu używalności by się wzieli... Ile ludzi jeszcze ma sobie połamać, pokrzywić felgi, porozwalać opony i zawieszenia. Ale ekspresówka będzie... tylko jak na nią dojechać? Po tym "czymś"?

Avatar
Adam / 8 lutego 2014 o 09:48
0

Myślę, że droga z LUBLINA do 290 tyś. Białegostoku, północnej części Lubelszczyzny i A2 /DK2 jest ważniejsza niż do 180 tyś Rzeszowa, ale jest pewien TYMCZASOWY kompromis  wybudować odcinek między Lubartowem a Kraśnikiem 2X2, ewentualnie do okolic Stalowej Woli (z tego rejonu dużo osób dojeżdżała na uczelnie do Lublina i pracy) 2x2, a od Kraśnika / Niska 2+1, bo w tamtą stronę i tak budują 2+1 (chyba nie ma takiej potrzeby na razie) tylko kilka km przed rzeszowem jest 2x2, a tak od Niska na południe 2+1, a od Niska na północ do LUBLINA dalej do Lubartowa 2x2, a na północ od Lubartowa 2+1 do Białegostoku - wówczas S19 byłaby przejezdna z Białegostoku do LUBLINA oraz z LUBLINA do Rzeszowa

Myślę, że droga z LUBLINA do 290 tyś. Białegostoku, północnej części Lubelszczyzny i A2 /DK2 jest ważniejsza niż do 180 tyś Rzeszowa, ale jest pewien TYMCZASOWY kompromis  wybudować odcinek między Lubartowem a Kraśnikiem 2X2, ewentualnie do okolic Stalowej Woli (z tego rejonu dużo osób dojeżdżała na uczelnie do Lublina i pracy) 2x2, a od Kraśnika / Niska 2+1, bo w tamtą stronę i tak budują 2+1 (chyba nie ma takiej potrzeby na razie) tylko kilk... rozwiń

Avatar
kamil / 8 lutego 2014 o 08:16
0

Super wiadomosc! Droga do Rzeszowa jest bardzo wazna! Bialystok to kompletne zad....! Tam juz nawet wrony zawracaja.. 

Avatar
Andrzej / 7 lutego 2014 o 23:02
0

Przynajmniej powinni zrobić S-19 do Lubartowa, to naprawdę mocno poprawiłoby dojazd z/do Lubartowa

Avatar
znafca_temata / 7 lutego 2014 o 22:14
0

nas Lublinian nikt o zdanie sie nie pyta a nas nie interesuje droga do Rzeszowa tylko na Białystok przecież w stronę Lubartowa nie da sie jechać. A czego to na ekspresówkę do Rzeszowa rząd ma zamiar wydać więcej niż z Lublina do Warszawy? Nas interesują przepiękne tereny Mazurskich jezior gdzie mamy bliżej niż w Bieszczady. mam nadzieję że to w całości nie powstanie bo władze za 2 lata się zmienią i będą zmiany decyzji tak jak zawsze

S19 z Rzeszowa połączy całe Podkarpacie z Warszawą i północą Polski, więc pewnie dlatego ta część tej trasy jest dla rządu ważniejsza niż do Białegostoku - połączenia prowincjonalnych miast mogą (muszą) poczekać, zwłaszcza, że z Białegostoku też są ważniejsze kierunki do budowy w pierwszej kolejności. A dlaczego rząd wyda więcej na S19 niż S17? Pewnie dlatego, że z Rzeszowa do Lublina jest dalej niż z Kurowa do Zakrętu.

S19 z Rzeszowa połączy całe Podkarpacie z Warszawą i północą Polski, więc pewnie dlatego ta część tej trasy jest dla rządu ważniejsza niż do Białegostoku - połączenia prowincjonalnych miast mogą (muszą) poczekać, zwłaszcza, że z Białegostoku też są ważniejsze kierunki do budowy w pierwszej kolejności. A dlaczego rząd wyda więcej na S19 niż S17? Pewnie dlatego, że z Rzeszowa do Lublina jest dalej niż z Kurowa do Zakrętu.

rozwiń
Avatar
kazik / 7 lutego 2014 o 21:51
0

Dramatem jest przejad z lublina do lubartow w godzinach rannyvh i popołudniowych. Dlaxzego Źmijan, Karpinski, Kucharski, Gąsior , Mucha i inni nie wstawią sie za lubartowiakami?

Mieliście bronka lewarta i was olał  więc odwalcie się od Rzeszowa i expresówki

Zobacz wszystkie komentarze 40

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kapsuła życia będzie służyć pacjentom z woj. lubelskiego. Takiego sprzętu jeszcze u nas nie było

Kapsuła życia będzie służyć pacjentom z woj. lubelskiego. Takiego sprzętu jeszcze u nas nie było 0 0

Daje możliwość całkowitej izolacji chorego od otoczenia. Ma też własne zasilanie, dzięki czemu transport pacjenta zakażonego np. wirusem Ebola do specjalistycznego szpitala będzie łatwiejszy. Od czwartek Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe na nowy sprzęt. To kapsuła życia.

W piątek w Lublinie ruszają 94 PZLA Mistrzostwa Polski

W piątek w Lublinie ruszają 94 PZLA Mistrzostwa Polski 1 0

Od piątku w naszym mieście kibice będą mieli okazję obserwować zmagania najlepszych lekkoatletów w kraju. Na stadionie przy al. Piłsudskiego do rywalizacji przystąpi ponad 400 zawodników

Wernisaż wystawy "Tam gdzie teraz 2018" w Galerii Labirynt
21 lipca 2018, 17:00

Wernisaż wystawy "Tam gdzie teraz 2018" w Galerii Labirynt 2 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 21 lipca o godz. 17 w Galerii Labirynt (ul. Popiełuszki 5) odbędzie się wernisaż wystawy Tam gdzie teraz 2018.

Nowe perony i krótsza podróż. Po wakacjach otworzą przebudowywaną linię z Lublina
galeria

Nowe perony i krótsza podróż. Po wakacjach otworzą przebudowywaną linię z Lublina 8 1

Bez opóźnień powinna się zakończyć przebudowa linii kolejowej między Lublinem a Kraśnikiem. Na szlaku budowane są nowe perony: wygodniejsze dla pasażerów i dostępne dla osób niepełnosprawnych. Po wakacjach robotnicy przeniosą się na odcinek między Kraśnikiem a Zaklikowem.

W Lubliniance ze składem mogło być gorzej

W Lubliniance ze składem mogło być gorzej 1 1

Trener Lublinianki Dariusz Bodak buduje w lecie nowy zespół. Cieszy się jednak, że w klubie zostało kilku zawodników ze „starej” gwardii

Zwolnili pracownika, a teraz brakuje im ludzi. Zaskakujące słowa kierownika

Zwolnili pracownika, a teraz brakuje im ludzi. Zaskakujące słowa kierownika 0 1

Miało być ogłoszenie wyroku w głośnej sprawie Grzegorza Cybulskiego, ale sąd niespodziewanie wezwał ponownie na świadka Franciszka Afaltowskiego, kierownika działu eksploatacji w Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Białej Podlaskiej. Zwolniony pracownik walczy o przywrócenie do pracy w miejskiej spółce.

Uwaga na ogromne korki w okolicach zamkniętego placu Zamkowego w Lublinie
Alarm 24
galeria

Uwaga na ogromne korki w okolicach zamkniętego placu Zamkowego w Lublinie 0 8

Na placu Zamkowym w Lublinie trwają przygotowania do sobotniego koncertu "Siła kobiet". Już jednak dzisiaj przejazd przez plac jest niemożliwy.

Lublin: Urządzą skwer na osiedlu Świt

Lublin: Urządzą skwer na osiedlu Świt 0 0

Nie dłużej niż do końca listopada ma potrwać urządzanie skweru między ul. Szczecińską i Warmińską (os. Świt).

Koncert Fonie Lublina w Trybunale Koronnym
21 lipca 2018, 18:00

Koncert Fonie Lublina w Trybunale Koronnym 2 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 21 lipca o godz. 18 w Trybunale Koronnym w Lublinie odbędzie się koncert z cyklu Fonie Lublina pt. Kamienica Rynek 17 - Bracia Wieniawscy.

Pieszym na miasteczku akademickim w Lublinie będzie wygodniej. Plany remontowe UMCS

Pieszym na miasteczku akademickim w Lublinie będzie wygodniej. Plany remontowe UMCS 0 0

Wakacyjne remonty planuje UMCS na terenie miasteczka akademickiego. Uczelnia szuka wykonawcy, który wyremontuje zniszczone chodniki i schody w okolicach akademików.

Podlasie straciło dwóch ważnych piłkarzy, decyzje w Chełmiance w sobotę

Podlasie straciło dwóch ważnych piłkarzy, decyzje w Chełmiance w sobotę 2 0

Dwa mocne ciosy spadły w ostatnich dniach na trenerów i kibiców Podlasia. Kamil Kocoł zdecydował się na transfer do Chełmianki, a Przemysław Grajek postanowił zawiesić buty na kołku

Alarm 24: Co to za samolot lata nad Lublinem? Czytelnik przysyła zdjęcia
galeria

Alarm 24: Co to za samolot lata nad Lublinem? Czytelnik przysyła zdjęcia 49 19

Zdjęcia samolotu przysłał do nas Czytelnik.

"Głusza" i "Zaklęte rewiry" w Kinie Perła. Repertuar na weekend
20 lipca 2018, 21:00

"Głusza" i "Zaklęte rewiry" w Kinie Perła. Repertuar na weekend 1 0

Co Gdzie Kiedy. Kanadyjski thriller Głusza, kultowe Zaklęte rewiry Majewskiego i komedia Za jakie grzechy, dobry Boże? to propozycje Kina Perła na najbliższy weekend. Projekcje o godz. 21 przy ul. Bernardyńskiej 15.

Grozili śmiercią i zgwałceniem matki? Ruszył proces Cyganów, którzy mieli pobić kucharzy
galeria

Grozili śmiercią i zgwałceniem matki? Ruszył proces Cyganów, którzy mieli pobić kucharzy 31 11

Rozpoczął się proces pięciu Romów, oskarżonych o pobicie kucharzy z puławskiej pizzerii „Desperado”. Wszyscy odpowiadają za napaść z powodu przynależności narodowej. Mieli również grozić swoim ofiarom i ich rodzinom.

Nie będzie płotu wzdłuż wschodniej granicy. Minister rezygnuje z pomysłu poprzednika

Nie będzie płotu wzdłuż wschodniej granicy. Minister rezygnuje z pomysłu poprzednika 3 15

Nie będzie płotu wzdłuż wschodniej granicy, który miał być zaporą przed dzikami roznoszącymi ASF. Z pomysłu swojego poprzednika ostatecznie zrezygnował czwartek obecny minister rolnictwa Krzysztof Ardanowski.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!