Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

23 lipca 2019 r.
6:14

Młodość szturmuje szkoły z zawodem. Coraz więcej chętnych na technika

19 26 A A

Rok nauki dłużej, ale w zamian możliwość pójścia do dobrze płatnej pracy zaraz po skończeniu szkoły – taką drogę wybiera coraz więcej młodych ludzi. Do drzwi techników z roku na rok puka coraz więcej absolwentów podstawówek i gimnazjów. Z myślą o nich tworzone są nowe kierunki

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– W niektórych klasach techników mieliśmy w tegorocznej rekrutacji po trzech kandydatów na jedno miejsce. W ubiegłym roku po dwóch – mówi Elżbieta Sękowska, dyrektor Zespół Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie. – Sprawiło to też, że znacznie wzrósł próg punktowy, który gwarantował dostanie się do szkoły. Tym razem było to 140 punktów, a mamy uczniów nawet ze 176 punktami. Z takim wynikiem mogliby dostać się do najbardziej prestiżowych liceów ogólnokształcących, ale są u nas i nie myślą o zmianie szkoły.

– W tym roku o miejsce w klasie przygotowującej do zdobycia tytułu teleinformatyka mieliśmy cztery osoby na jedno miejsce. Progi były dosyć wysokie. Elektronik – 146 punktów, a teleinformatyk – 143 pkt. Z niższymi można dostać się do wielu ogólniaków – dodaje Elżbieta Hanc, dyrektor lubelskiego „elektronika”.

Zainteresowanie technikami jest ogromne, mimo że nauki jest znacznie więcej niż w ogólniakach.

– Oprócz wszystkich przedmiotów, które są w liceum ogólnokształcącym, są także przedmioty zawodowe i praktyki. W drugiej klasie uczniowie mają 32 godziny lekcyjne tygodniowo, a w trzeciej już 38. Z tego 9 godzin tygodniowo to zajęcia praktyczne – mówi Zenon Hałas, wiceprezes Stowarzyszenia Szansa i dyrektor prowadzonego przez nie Technikum Leśnego w Lublinie. – Technikum daje konkretny zawód. Absolwent może iść do pracy i dobrze zarabiać. Po Technikum Leśnym na stażu ma około 3 tys. zł.

Jednocześnie może zaocznie studiować. Mieliśmy wielu takich uczniów. Wśród nich są dzisiejsi adwokaci, inżynierowi, lekarze, farmaceuci, notariusz. Jak ktoś chce się uczyć, to może uczyć się wszędzie.

Dyrektorzy techników przyznają, że pracodawcy są zainteresowani zatrudnieniem absolwentów. – Miałem telefony z nadleśnictw, przez które w ostatnich latach przeszły wichury. Chcą zatrudniać naszych absolwentów, bo cieszą się dobrą opinią – podkreśla z dumą Hałas. – Miałem też telefon z informacją, że na Lubelszczyźnie jest zapotrzebowanie na archiwistów. Reagujemy na to i od września uruchamiamy taki kierunek.

– Po naszej szkole jest możliwość szybkiego zatrudnienia – mówi dyrektor Elżbieta Hanc. – Większość absolwentów idzie na studia, w naszym przypadku kierunkowe, politechniczne, ale są już wykwalifikowanymi specjalistami w danych branżach. Są bardzo poszukiwani na rynku pracy i nie muszą się martwić o znalezienie pracy.

e-Wydanie

Komentarze 26

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 23 lipca 2019 o 07:37
+20
Ja ukończyłem 8 lat temu tech elektr i kumple mówili, że zle robie że tylko ogolniak i studia. Dzis naprawiam elektryke w autach na etacie w salonie z pensja 7 000 tys i w domu po godzinach wyciągam drugie tyle. Moi koledzy w najlepszym wypadku siedzą po urzedach za najniższą krajową
Avatar
Gość / 23 lipca 2019 o 07:07
+13
I bardzo dobrze - nareszcie mądrzy ludzie, idą do szkoły które coś dają. A tak po liceum to - bezrobotny mało-wykształcony.
Avatar
Hahaha / 23 lipca 2019 o 07:54
+10
Zapotrzebowanie na archiwistow ? To chyba ci ktoś żart przez telefon zrobił albo nie doslyszales że było "architektów" buahahaha a nikt nie dzwonił z zapotrzebowaniem na filozofów przyrody nieozywionej buahahaha albo socjologów?
Avatar
Gość / 23 lipca 2019 o 09:06
+8
A socjologom dalej wydaje się, że są kimś lepszym jak ludzie po technikum. Taka prawda, że powinny na uczelniach zostać kierunki z politechniki, medyczne i ekonomia, prawo, filologie i inne potrzebne. A resztę okroić do 10 miejsc, bo po co co roku kulturoznawstwo ma w całej Polsce kończyć 1000 osób? Pracy w zawodzie nie będzie, a studia to koszt dla Państwa, a później koszt zasiłków dla takich absolwentów. 10 osób to w sam raz żeby poszli najlepsi i pasjonaci. Reszta na przydatne kierunki albo do techników a nie dzieciństwo przedłużać na koszt podatnika (mówię o darmowych studiach + stypendiach socjalnych).
A socjologom dalej wydaje się, że są kimś lepszym jak ludzie po technikum. Taka prawda, że powinny na uczelniach zostać kierunki z politechniki, medyczne i ekonomia, prawo, filologie i inne potrzebne. A resztę okroić do 10 miejsc, bo po co co roku kulturoznawstwo ma w całej Polsce kończyć 1000 osób? Pracy w zawodzie nie będzie, a studia to koszt dla Państwa, a później koszt zasiłków dla takich absolwentów. 10 osób to w sam raz żeby poszli najlepsi i pasjonaci. Reszta na przydatne kierunki albo do techników a nie dzieciństwo przedłużać na kos... rozwiń
Avatar
zdziwiony / 23 lipca 2019 o 11:31
+5
Rozumiem technika, które dają "twarde" umiejętności (np. analityk po technikum chemicznym, mechanik, elektryk, elektronik). A jakież to świetlane perspektywy czekają na techników reklamy, techników ekonomistów, techników handlowców? Druga rzecz, teraz każde technikum ma 1,2 albo 3 klasy o specjalności technik informatyk - wątpię w jakość kształcenia - po prostu jest moda bo przecież pokutuje przekonanie, że po informatyce to się zarabia 10 tys. zł
Avatar
Profesor_PolLub / 23 lipca 2019 o 11:52
+4
Więcej takich artykułów. Młodzież do techników. Szkoda, że aby być księgową, czy urzędnikiem niższego szczebla należy mieć magistra, teraz tyle się tego produkuje.
Avatar
HI / 23 lipca 2019 o 11:25
+4
cyt.: "Ja ukończyłem 8 lat temu tech elektr i kumple mówili, że zle robie że tylko ogolniak i studia. Dzis naprawiam elektryke w autach na etacie w salonie z pensja 7 000 tys i w domu po godzinach wyciągam drugie tyle. Moi koledzy w najlepszym wypadku siedzą po urzedach za najniższą krajową" Ale przyznaj że robota przy autach jest fizyczna i do domu wracasz brudny i śmierdzący (np. smarami). A pan urzędnik, nie. Ma czyste ręce i paznokcie. I jest pachnący, nie tak jak ty. I tez zarabia 7k lub więcej.
 "Ale przyznaj że robota przy autach jest fizyczna (...)"*** To coś złego? ==="A pan urzędnik (...). Ma czyste ręce (...)" ***Każdy???
 "Ale przyznaj że robota przy autach jest fizyczna (...)"*** To coś złego? ==="A pan urzędnik (...). Ma czyste ręce (...)" ***Każdy??? rozwiń
Avatar
Biol-chem / 23 lipca 2019 o 10:48
+4
Na medycynę po technikum to akurat ciężko.
Avatar
Podpis / 23 lipca 2019 o 10:45
+3
Akurat Niepubliczne Technikum Leśne w Lublinie to kiepskie technikum. Radzę sprawdzić wyniki matury. Szkola musi mieć bazę itp. Prawdziwy "Lesnik" jest w Biłgoraju.
Avatar
Czerepach / 23 lipca 2019 o 07:44
+3
Źle nie zarabiam ok. 3 koła na rękę, ale ile musze się przy tym orobić. We wrześniu urodzi mi się trzecie dziecko, także będę miał 1500 pln. Drugie tyle zarobie na fuchach na czarno, leżąc w łużku do 9. I bedę miał swoje 3 koła. Obecny szef niech sobie szuka naiwnych do roboty, trzeba się szanować.
 zapisz się jeszcze do ZSL - wtedy dopiero bedziesz miał niesutające wakacje
Avatar
Bierut0wo / 23 lipca 2019 o 20:34
0
I pomyśleć, że to właśnie Lublinianin, syn sekretarz PZPR absolwent lubelskiego  liceum,  (przez 10 lat ścigany za przestępstwa gospodarcze) rozp w pył najlepsze polskie firmy.
 Inny lubelski urzednik z wyrokiem NSA wzial kase z panstwowych spolek i PALI GLOOPA
Avatar
Kazik / 23 lipca 2019 o 19:14
0
Ja jestem Prezydentem i uczę się cały czas... zarabiam więcej od Was. Mieszanie w głowach młodym ludziom to przestępstwo - jak można przez tak skonstruowany system oświaty cokolwiek robić - oczekiwania są maksymalne umiejętności minimalne. Ściągamy siłę roboczą z zagranicy, bo potencjalni pracownicy siedzą w szkołach, które praktycznie nic nie uczą, bo potem trzeba od roku do trzech poświęcić na doszkolenie pracownika. Nowy system oświaty tak wykształci ludzi, że znowu pracodawcy będą musieli łożyć na dokształcenie pracowników. Uczelnie zresztą też i wykładowcy narzekają, że muszą organizować korepetycje dla studentów...pieniądze idą za uczniem - lepiej barana douczyć i przepchnąć niż wywalić ze studiów - żeby uczelnia nie straciła, sorry taki mamy system, Teraz mamy tylu magistrów...tak wykształconych - światłość bije z Polski. Inny problem to brak fachowców - w jednej ze szkół lubelskich na zajęciach zawodowych jest katecheta - no to powinszować- pomodlą się aby nauczyć się zawodu... potem konsumenci będą się modlić przed posiłkiem. Każdy czy kucharz, czy fryzjer, czy stolarz, czy budowlaniec więcej zarobi w biznesie niż szkole. Z całym szacunkiem, ale czy w-f powinno być wynagradzane jak nauka zawodu? Niestety od lat w ministerstwach siedzą historycy, poloniści, socjolodzy. Powinni zasiadać tam ludzie, którzy znają się na biznesie i nauce.
Ja jestem Prezydentem i uczę się cały czas... zarabiam więcej od Was. Mieszanie w głowach młodym ludziom to przestępstwo - jak można przez tak skonstruowany system oświaty cokolwiek robić - oczekiwania są maksymalne umiejętności minimalne. Ściągamy siłę roboczą z zagranicy, bo potencjalni pracownicy siedzą w szkołach, które praktycznie nic nie uczą, bo potem trzeba od roku do trzech poświęcić na doszkolenie pracownika. Nowy system oświaty tak wykształci ludzi, że znowu pracodawcy będą musieli łożyć na dokształcenie pracowników. Uczelnie zre... rozwiń
Avatar
Engineer / 23 lipca 2019 o 17:47
+2
Po liceum też można mieć dobrą pracę. Ja jestem po liceum, ale poszedłem później na Politechnikę. I nie żałuję, bo na Polibudzie i tak idzie się wszystkiego nauczyć, także technikum przedtem nie potrzebne, a jest rok krócej, więc szybciej wchodzę na rynek pracy jako inżynier. Nie wspomnę że po 2 roku większość i tak na zaoczne się przenosi i już w zawodzie pracuje.
Już ja znam tych "inżynierów" po liceum... napiszę krótko: DRAMAT. Jak ktoś kończył technikum (a jeszcze lepiej ZSZ i technikum) to od razu to widać- inna rozmowa, fachowa. Po liceum nic nie wiedzą i mają pretensje do całego świata (właśnie np. na takiej polibudzie) że trudności, że kłody pod nogi im rzuca się etc. A z tymi przenosinami na zaoczne po 2 roku dziennych to pierwsze słyszę (przypadek być może jeden na ileśtam), więc bredzisz.
Masz rację co do różnicy umiejętności, ale to nie studentów wina, tylko systemu edukacji. Głupotą jest wciskanie jednych i drugich do tych samych grup. Ja sam jestem po liceum, potem PL. Na rynku pracy odnalazłem się bardzo dobrze, także poza granicami Polski, ale do dziś mam za złe "systemowi" polskiemu, że musiałem tak się męczyć na 1. i 2. roku studiów zwłaszcza. To szkodliwe dla jednych i drugich, bo technicy marnowali ten czas zamiast uczyć się nowych rzeczy.
Masz rację co do różnicy umiejętności, ale to nie studentów wina, tylko systemu edukacji. Głupotą jest wciskanie jednych i drugich do tych samych grup. Ja sam jestem po liceum, potem PL. Na rynku pracy odnalazłem się bardzo dobrze, także poza granicami Polski, ale do dziś mam za złe "systemowi" polskiemu, że musiałem tak się męczyć na 1. i 2. roku studiów zwłaszcza. To szkodliwe dla jednych i drugich, bo technicy marnowali ten czas zamiast uczyć się nowych rzeczy. rozwiń
Avatar
Gość / 23 lipca 2019 o 14:38
-3
Ja na szczęście skończyłam liceum dwujęzyczne i mam magistra z logistyki, także cieplutko pozdrawiam z Wawki z menedżerskiego stanowiska :)
Avatar
Profesor_PolLub / 23 lipca 2019 o 11:52
+4
Więcej takich artykułów. Młodzież do techników. Szkoda, że aby być księgową, czy urzędnikiem niższego szczebla należy mieć magistra, teraz tyle się tego produkuje.
Avatar
Es / 23 lipca 2019 o 11:42
0
Rozumiem technika, które dają "twarde" umiejętności (np. analityk po technikum chemicznym, mechanik, elektryk, elektronik). A jakież to świetlane perspektywy czekają na techników reklamy, techników ekonomistów, techników handlowców? Druga rzecz, teraz każde technikum ma 1,2 albo 3 klasy o specjalności technik informatyk - wątpię w jakość kształcenia - po prostu jest moda bo przecież pokutuje przekonanie, że po informatyce to się zarabia 10 tys. zł
 W pewnym sensie zgoda. Np. Technikum Ekonomiczne. Dziś by zostać księgową to trzeba mieć magistra. Dziewczyny po licencjatach na kasach w Biedronce siedzą. To nie lata 60te XX wieku, że miałeś skończone liceum ekonomiczne lub średnie wykształcenie i szles pracować do urzędu.
 W pewnym sensie zgoda. Np. Technikum Ekonomiczne. Dziś by zostać księgową to trzeba mieć magistra. Dziewczyny po licencjatach na kasach w Biedronce siedzą. To nie lata 60te XX wieku, że miałeś skończone liceum ekonomiczne lub średnie wykształcenie i szles pracować do urzędu. rozwiń
Avatar
zdziwiony / 23 lipca 2019 o 11:31
+5
Rozumiem technika, które dają "twarde" umiejętności (np. analityk po technikum chemicznym, mechanik, elektryk, elektronik). A jakież to świetlane perspektywy czekają na techników reklamy, techników ekonomistów, techników handlowców? Druga rzecz, teraz każde technikum ma 1,2 albo 3 klasy o specjalności technik informatyk - wątpię w jakość kształcenia - po prostu jest moda bo przecież pokutuje przekonanie, że po informatyce to się zarabia 10 tys. zł
Avatar
HI / 23 lipca 2019 o 11:25
+4
cyt.: "Ja ukończyłem 8 lat temu tech elektr i kumple mówili, że zle robie że tylko ogolniak i studia. Dzis naprawiam elektryke w autach na etacie w salonie z pensja 7 000 tys i w domu po godzinach wyciągam drugie tyle. Moi koledzy w najlepszym wypadku siedzą po urzedach za najniższą krajową" Ale przyznaj że robota przy autach jest fizyczna i do domu wracasz brudny i śmierdzący (np. smarami). A pan urzędnik, nie. Ma czyste ręce i paznokcie. I jest pachnący, nie tak jak ty. I tez zarabia 7k lub więcej.
 "Ale przyznaj że robota przy autach jest fizyczna (...)"*** To coś złego? ==="A pan urzędnik (...). Ma czyste ręce (...)" ***Każdy???
 "Ale przyznaj że robota przy autach jest fizyczna (...)"*** To coś złego? ==="A pan urzędnik (...). Ma czyste ręce (...)" ***Każdy??? rozwiń
Avatar
Ryszard / 23 lipca 2019 o 11:22
+2
cyt.: "Ja ukończyłem 8 lat temu tech elektr i kumple mówili, że zle robie że tylko ogolniak i studia. Dzis naprawiam elektryke w autach na etacie w salonie z pensja 7 000 tys i w domu po godzinach wyciągam drugie tyle. Moi koledzy w najlepszym wypadku siedzą po urzedach za najniższą krajową" Ale przyznaj że robota przy autach jest fizyczna i do domu wracasz brudny i śmierdzący (np. smarami). A pan urzędnik, nie. Ma czyste ręce i paznokcie. I jest pachnący, nie tak jak ty. I tez zarabia 7k lub więcej.
 Ani koleś nie wyciąga na etacie 7k, ani nie zarabia tyle urzędnik (chyba, że na kierowniczym stanowisku). Koleś na etacie może mieć co najwyżej 3,5 i drugie tyle wyciągać po godzinach pracy. Czyli w sumie 7. Tu się zgodzę. Ale nie 14. Poza tym mechanikiem samochodowym to jest się raczej po samochodowe, a nie technikum elektrycznym.
 Ani koleś nie wyciąga na etacie 7k, ani nie zarabia tyle urzędnik (chyba, że na kierowniczym stanowisku). Koleś na etacie może mieć co najwyżej 3,5 i drugie tyle wyciągać po godzinach pracy. Czyli w sumie 7. Tu się zgodzę. Ale nie 14. Poza tym mechanikiem samochodowym to jest się raczej po samochodowe, a nie technikum elektrycznym. rozwiń
Avatar
HI / 23 lipca 2019 o 11:21
-2
Co zrobić.  Widać, że społeczeństwo chamieje. Tylko liceum.
 No, nie tylko. Wszędzie ich można spotkać . . .
Zobacz wszystkie komentarze 26

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Mur oporowy skarpy zabytkowego kościoła zaczął się sypać. Odkryje nieznaną historię Lublina?
galeria

Mur oporowy skarpy zabytkowego kościoła zaczął się sypać. Odkryje nieznaną historię Lublina? 0 0

Proboszcz parafii przy ul. Bernardyńskiej 5 w Lublinie apeluje do darczyńców o pomoc w naprawie sypiącego się zabytkowego muru oporowego. Co może się za nim kryć? – Dużą zbrodnią byłoby położenie tynku bez przeprowadzania jakichkolwiek badań – podkreśla Jacek Węcławowicz, archeolog i badacz historii.

Unia Hrubieszów - Kryształ Werbkowice 0:1. Zmarnowali trzy "patelnie"

Unia Hrubieszów - Kryształ Werbkowice 0:1. Zmarnowali trzy "patelnie" 0 0

Mecz walki można było w niedzielę obejrzeć w Hrubieszowie. Tamtejsza Unia uległa Kryształowi Werbkowice 0:1.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 26 sierpnia 2019 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 26 sierpnia 2019 r. 0 0

Lublinianka – Łada Biłgoraj 0:1. Falstartu ciąg dalszy

Lublinianka – Łada Biłgoraj 0:1. Falstartu ciąg dalszy 0 1

Trzeci mecz z rzędu bez strzelonej bramki, a co za tym idzie bez zwycięstwa. Lublinianka niespodziewanie w niedzielę przegrała u siebie z Ładą Biłgoraj 0:1.

Tomasovia - Granit Bychawa 2:1. Przeciętny, ale bramkowy debiut

Tomasovia - Granit Bychawa 2:1. Przeciętny, ale bramkowy debiut 0 0

Tomasovia pokonała w niedzielę Granit Bychawa 2:1. Jednego z goli dla gospodarzy zdobył Wesley Cain – Kanadyjczyk i najnowszy nabytek niebiesko-białych

Lekarze z woj. lubelskiego wystawiają najwięcej elektronicznych recept

Lekarze z woj. lubelskiego wystawiają najwięcej elektronicznych recept 0 2

Blisko 2,5 miliony elektronicznych recept wystawili od początku roku lekarze w całej Polsce. W województwie lubelskim było ich blisko 560 tysięcy.

Spektakle, warsztaty, spotkania. Startuje nowy sezon w Teatrze Andersena
26 sierpnia 2019, 0:00

Spektakle, warsztaty, spotkania. Startuje nowy sezon w Teatrze Andersena 0 0

Przedstawienia dla dzieci w różnym wieku, premiery, spotkania z artystami i warsztaty tematyczne - to wszystko czeka na gości Teatru Andersena w nadchodzącym sezonie, który rozpocznie się już we wrześniu.

Szeryf na drodze ukarze cię srodze. Zajeżdżają drogę i wymierzają „sprawiedliwość”
Alarm 24

Szeryf na drodze ukarze cię srodze. Zajeżdżają drogę i wymierzają „sprawiedliwość” 14 18

Zajeżdżają drogę i wymierzają „sprawiedliwość”. Na drogach zaroiło się od samozwańczych „szeryfów”

AZS UMCS Lublin zdominował mistrzostwa Polski w Radomiu!

AZS UMCS Lublin zdominował mistrzostwa Polski w Radomiu! 0 0

Mistrzostwa Polski w Radomiu dla akademików. Klub z Lublina wygrał klasyfikację medalową z dorobkiem ośmiu krążków, w tym aż pięciu złotych

Świdniczanka – Avia 8:0. Pozostałe wyniki lubelskiej klasy okręgowej

Świdniczanka – Avia 8:0. Pozostałe wyniki lubelskiej klasy okręgowej 0 6

Świdniczanka Świdnik Mały rozgromiła kolejnego rywala. Tym razem w meczu derbowym rozbiła rezerwy Avii Świdnik aż 8:0

Tęcza Bełżyce – MKS Ryki 2:1. Piękny sen beniaminka

Tęcza Bełżyce – MKS Ryki 2:1. Piękny sen beniaminka 0 1

Beniaminek z Bełżyc zaliczył fantastyczny start i po trzech kolejkach ma komplet punktów. W sobotę wygrał z MKS Ryki, choć kończył mecz w dziewiątkę

Pogoń – Igros 3:3. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Pogoń – Igros 3:3. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej 0 0

Wielkie emocje w meczu beniaminków z Krasnobrodu i Łaszczówki. Losy meczu zmieniały się jak w kalejdoskopie i gdy wydawało się że po wygraną sięgną miejscowi goście w ostatnich sekundach doprowadzili do remisu

Lublin: W tym miejscu dochodziło do śmiertelnych wypadków. Jest nowa organizacja ruchu, miasto liczy na fotoradar

Lublin: W tym miejscu dochodziło do śmiertelnych wypadków. Jest nowa organizacja ruchu, miasto liczy na fotoradar 18 11

Na najbardziej niebezpiecznym odcinku ul. Nadbystrzyckiej wprowadzona została nowa organizacja ruchu. Na obu jezdniach pojawiło się oznakowanie mające skłonić kierowców do wolniejszej jazdy. Wprowadzono też ograniczenie prędkości. Zbyt szybka jazda jest tu główną przyczyną śmiertelnych wypadków.

3 000 osób powiedziało: Nie dla spalarni śmieci w Zamościu

3 000 osób powiedziało: Nie dla spalarni śmieci w Zamościu 48 11

Tyle podpisów zebrał społeczny komitet „Nie dla spalarni śmieci w Zamościu”. To przeciwnicy inwestycji Veolii Wschód, która chce rozbudować ciepłownię. W poniedziałek na sesji też będzie mowa o terenie przy ul. Hrubieszowskiej. Chodzi o zmiany, które uniemożliwią tu utylizację odpadów komunalnych.

Jaka sieć handlowa przejmie Tesco w Lublinie? Wyprzedaż w hipermarkecie napędza klientów małym sklepom

Jaka sieć handlowa przejmie Tesco w Lublinie? Wyprzedaż w hipermarkecie napędza klientów małym sklepom 7 11

Od początku sierpnia w Tesco trwa wielka wyprzedaż towaru. Sprzedawcy części małych sklepów działających na terenie centrum handlowego obawiają się, że jeśli główna hala sprzedaży zostanie zlikwidowana to klienci przestaną odwiedzać galerię przy ul. Orkana. Reszta jednak uspokaja: teraz klientów jest nawet więcej niż w ostatnich miesiącach.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.