Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 września 2019 r.
17:23

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny: Chodźcie z nami!

76 56 A A
W Lublinie o piątkowym strajku przypominają m.in. kolorowe napisy na chodnikach
W Lublinie o piątkowym strajku przypominają m.in. kolorowe napisy na chodnikach (fot. Maciej Kaczanowski)

Kręcą amatorskie filmiki, zbierają po sklepach kartony i organizują wspólne malowanie transparentów. Na szkolnych korytarzach wieszają plakaty i rozdają wzory usprawiedliwień A w piątek zerwą się z lekcji i wyjdą na główne miejskie place. – Chodźcie z nami! – apelują

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Cześć, jestem Ola. Nie chcę widoku płonących lasów i zwierząt, które w nich cierpią – mówi Aleksandra Pająk, jedna z „twarzy naszego strajku” we Włodawie. Na „spontanicznym” nagraniu jest też Julita („Zależy mi na zwierzętach, roślinach, a najbardziej na nas samych”), Gabriela (Chcę walczyć o swoją przyszłość. Przyszłość bez wojny o wodę”) i Kuba.
 
W piątek o godz. 10 zamiast na lekcje pójdą na włodawski Czworobok.
 
– Ciężko nam oszacować ile osób przyjdzie – przyznaje Gabriela Chomiczewska. – Byliśmy u burmistrza powiedzieć o strajku i poprosić, by porozmawiał z dyrektorami szkół, by nam nie utrudniali. Bo w jednym liceum dyrektorka na nas nakrzyczała i nie pozwoliła powiesić żadnego plakatu. Burmistrz powiedział, że do nas dołączy. Jako ojciec i obywatel, nie jako polityk. Będą też seniorzy, którzy spotykają się w bibliotece.
 
Burmistrz Wiesław Muszyński na swoim Facebooku: – Włodawska młodzież włączyła się w ogólnoświatową akcję ratowania klimatu, to może coś z tego będzie.
 
O piątkowej akcji młodzieży informują też napisy na chodnikach przed wejściem do szkół. – To forma promocji stosowanej również w innych miastach. Tzw. kredowanie – mówi Natasza Gawrysiak z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego w Lublinie.
 
W stolicy województwa w akcji „Nie damy zabrać sobie przyszłości” wezmą udział głównie uczniowie z liceum Królowej Jadwigi i III LO. – Z Unii zostanie zwolnione z lekcji 10 klas. Nie wiem jak oficjalnie wygląda sytuacja w innych szkołach, prawdopodobnie będzie to kwestia indywidualna – przyznaje Natasza.
 
Strajk jest w czasie lekcji. – Dlatego przygotowaliśmy wzór usprawiedliwienia. Wydrukowaliśmy go i rozprowadzamy go wśród uczniów. Wystarczy dać rodzicom do odpisania – dodaje młoda aktywistka z Włodawy.
 
Do niedawna Włodawa była (obok Szydłowca) najmniejszym miastem, w których młodzież wyjdzie na ulice domagając się od polityków konkretnych działań, ale z każdym dniem dołączają kolejne. W piątkowym „ Proteście Tysiąca Miast” bierze udział m.in. Rumia, Pszczyna czy Mikołów. Największe demonstracje odbędą się w Krakowie czy Warszawie, gdzie ze swoimi transparentami wybierają się m.in. studenci i wykładowcy wyższych uczelni, a na Pl. Defilad stanie Miasteczko klimatyczne. Przez tydzień (z przerwą na niedzielę) na warsztatach, spotkaniach, projekcjach filmowych i koncertach „dowiesz się o mechanizmach katastrofy klimatycznej, jej przyczynach i skutkach, a także jak można ją zatrzymać”.
 
Protesty przeciwko bierności polityków wobec pogłębiającego się kryzysu klimatycznego odbędą się w 130 krajach na całym świecie. W naszym regionie oprócz Lublina i Włodawy na ulice wyjdzie też młodzież w Zamościu, Chełmie i Puławach. Data 20 września jest nieprzypadkowa - to ostatni piątek przed rozpoczęciem szczytu klimatycznego ONZ w Nowym Jorku.
 
Bilet za selfie
 
Flixbus obiecuje darmowe vouchery na bilety swoim klientom, którzy w trakcie protestu zrobią sobie selfie i wyślą na adres
climatestrike@flixbus.com By dostać voucher razem z selfie trzeba wysłać bilet na podróż w dniach 19-20 września lub 26-27 do jednego z miast, w którym odbywa się strajk klimatyczny (zrzut ekranu lub PDF). Przewoźnik zapowiada, że najpóźniej do 2030 r. cała działalność firmy bedzie nieszkodliwa dla środowiska. We Francji i Niemczech Flixbus testuje własnie dalekobieżne autobusy elektryczne.
 
Malowanie transparentów we Włodawie (fot. czytelnik)
Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 56

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Tyle w temacie / 19 września 2019 r. o 18:35
+23
Ze szkoły się zerwać to ok jakby mieli protestować w sobotę to chętnych pewnie by zabrakło albo parę osób pojawiło by się .
Avatar
Co się dzieje? / 19 września 2019 r. o 18:07
+21
Polska bez węgla - powiedzcie czym mają ogrzewać się ludzie mieszkający na wsiach??. Hasełka łatwo wymyślać, to teraz takie "nowoczesne" i modne. Cierpiące zwierzątka w lasach, karpie wigilijne. Natomiast te ryby w wiślanych ściekach nie cierpią?. Ludzie mieszkający na królową naszych rzek nie cierpią?. Uczymy dzieci strajkować. Czy one coś zmienią?. Dalej będą wyrzucać papierki po batonikach na trawniki.
Avatar
lubelak / 20 września 2019 r. o 06:53
+19
Uprzejmie proszę o niewykorzystywanie dzieci do swoich rozgrywek propagandowych. Od dzieci wara.
Avatar
~~Lubelak / 20 września 2019 r. o 11:04
+18
A w Czajce jakoś nikt nie protestuje ? Ścieki płyną do Wisły i Bałtyku, ekoterroryści jakoś cicho siedzą ? Teraz klimat na topie, znowu kasę ktoś dał na rozróby !
Avatar
Gość / 19 września 2019 r. o 19:33
+18
Od jutra montuję panele fotowoltaiczne i solary do grzania wody importowane z Chin, które ekologię mają gdzieś:) za tydzień montuję ekologiczny piec na pelet pochodzący z niekontrolowanej wycinki drzew na Ukrainie:) A na koniec kupię auto elektryczne z którego zużyty akumulator wywiezie się do Afryki bo utylizacja w europie będzie kosztować połowę wartości nowego samochodu :)
Avatar
Gość / 19 września 2019 r. o 19:18
+18
Póki bogaci mogą eksportować zanieczyszczenia (np. produkcję i utylizację) do innych krajów wszystko wokół nich wygląda ładnie i zielono :)
Avatar
znowu zalatuje hiP0kryzją / 19 września 2019 r. o 19:12
+18
STRAJK? Pczeciwko czemu/komu ten strajk "klimatyczny"? Rosji, Chinom czy USA które nie podpisały ograniczeń klimatycznych emisji Co2 ????
Avatar
ILE EL. ATOMOWYCH MA FRANCJA ? / 19 września 2019 r. o 22:40
+17
STRAJK? Pczeciwko czemu/komu ten strajk "klimatyczny"? Rosji, Chinom czy USA które nie podpisały ograniczeń klimatycznych emisji Co2 ?
Avatar
Roland / 19 września 2019 r. o 19:31
+17
Nauka nie idzie w las, bo rośnie nam nowe pokolenie strajkujących, nic nie robiących, czekających aż ktoś za nich coś zrobi.
Avatar
Zdziwiony / 19 września 2019 r. o 20:07
+16
Nie zrozumcie mnie źle, uważam, że zmiany klimatyczne to problem, śmieci to problem, smog to problem tylko nie rozumiem przeciwko komu/czemu jest taka akcja Mam propozycję: na tydzień odłóżcie smartfony, tablety, komputery - nie trzeba byłoby ich ładować, komputery nie żarłyby prądu...
Avatar
głupie tłumaczenie / 21 września 2019 r. o 13:48
0
"Polska bez węgla" - jak się ma tyle elektrowni atomowych co Francja, USA czy Rosja to można z węgla nie korzystać.
 No to trzeba też się zająć budową elektrowni atomowych, a nie się wykręcać, że my nie mamy. No i co z tego? To trzeba zacząć coś robić, a nie się bezsensownie się tłumaczyć.
Avatar
Juliusz F / 21 września 2019 r. o 13:43
+2
''Dzieci jeśli chcą protestować, to niech wyłąćżą komórki. Nie będzie potrzeby ich łądować prądem produkowanym w elektrowniach węglowych. Niech przestaną używać komputerów. Niech zaczną wszędzie chodzić na piechotę, albo jeździć rowerami. Niech przestaną kupować i używać wszystko co jest opakowane w plastik. Niech swoje modne ciuchy zamienią na lniane zgrzebne worki. Niech zamieszkają w domach, które zimą nie są ogrzewane, a latem nie chłodzone przez wiatraki i klimatyzację. '' Co to za głupoty? Rozwiązaniem nie jest rezygnacja z dóbr wynikających z rozwoju techniki. Powinniśmy wykorzystać ten rozwój i wiedzę, aby te dobra nie były produkowane i zasilane z trujących elektrowni zasilanych węglem, ale np. najbardziej korzystnym sposobem, czyli atomem. Zwykłe bezmyślne gadanie. Logika dla Pana to chyba pojęcie nieznane.
''Dzieci jeśli chcą protestować, to niech wyłąćżą komórki. Nie będzie potrzeby ich łądować prądem produkowanym w elektrowniach węglowych. Niech przestaną używać komputerów. Niech zaczną wszędzie chodzić na piechotę, albo jeździć rowerami. Niech przestaną kupować i używać wszystko co jest opakowane w plastik. Niech swoje modne ciuchy zamienią na lniane zgrzebne worki. Niech zamieszkają w domach, które zimą nie są ogrzewane, a latem nie chłodzone przez wiatraki i klimatyzację. '' Co to za głupoty? Rozwiązaniem nie jest rezygnacja z dóbr wynika... rozwiń
Avatar
Gość / 20 września 2019 r. o 17:30
+5
Karoń u Roli ostatecznie o globalnym ociepleniu i nabijaniu ludzi w butelkę za ogromny szmal! ***s://***youtube.com/watch?v=AmBW5bo9jV0 w związku z ocipieniem klimatu czyli klimakterium najpierw trzeba zapoznać się z faktami zaczęło się od ocieplenia klimatu a skończyło na jego zmienności wobec braku potwierdzenia stąd mamy jesień, zima, wiosna, lato chęć wagarów czy ograniczenie umysłowe uczycieli
Avatar
Belfer / 20 września 2019 r. o 16:28
-3
uczyć dzieci strajków i awantur ulicznych od najmłodszych lat - taka misja dzisiejszych nauczycieli. Kiedyś ten zawód wykonywali pedagodzy, dzisiaj w szkołach  uczą a nie wychowują marni  politykierzy spod znaku ZNP.
 W twoim przypadku nawet stara szkoła pedagogów poniosła kleske w probach edukacji.
Avatar
z żoliborza / 20 września 2019 r. o 12:51
-4
A w Czajce jakoś nikt nie protestuje ? Ścieki płyną do Wisły i Bałtyku, ekoterroryści jakoś cicho siedzą  ? Teraz klimat na topie, znowu kasę ktoś dał na rozróby !
 Scieki płyneły równym nurtem jeszcze 10 lat temu - zmień płyte i weź nowe wytyczne pisi lemingu.
Avatar
hhhh / 20 września 2019 r. o 11:46
+14
Dzieci jeśli chcą protestować, to niech wyłąćżą komórki. Nie będzie potrzeby ich łądować prądem produkowanym w elektrowniach węglowych. Niech przestaną używać komputerów. Niech zaczną wszędzie chodzić na piechotę, albo jeździć rowerami. Niech przestaną kupować i używać wszystko co jest opakowane w plastik. Niech swoje modne ciuchy zamienią na lniane zgrzebne worki. Niech zamieszkają w domach, które zimą nie są ogrzewane, a latem nie chłodzone przez wiatraki i klimatyzację.
Avatar
rrrr / 20 września 2019 r. o 11:35
+11
47 tys Polaków umiera rocznie na skutek chorób z zanieczyszczonego powietrza. Inni w Europie nie używają już węgla a u nas wydobywają, importują i jeszcze szukają nowych złóż pod Chełmem. Gdzie my żyjemy?
 Ty w ogóle wiesz o czym piszesz? Po pierwsze zanieczyszczone powietrze w Polsce to nie wynik opalanie węglem, tylko wynik palenia śmieciami i słabym węglem w kopciuchach. Nowoczesne piece tak nie kopcą, mimo, że również opalane są węglem. A co do "innych w Europie", żeby daleko nie szukać, sprawdź za naszą zachodnią granicą. Niemcy wycinają kilkusetletnie lasy po to, żeby budować odkrywkę węgla brunatnego, dużo gorszego pod względem zanieczyszczeń niż węgiel kamienny. Przestań szerzyć te swoje bzdury i trochę się doedukuj. Polska nawet gdyby całkowicie zaprzestała emisji gazów cieplarnianych, to ich emisja na świecie zmniejszyła by się o 0,5%. Takim to "strasznym trucicielem" jesteśmy.
 Ty w ogóle wiesz o czym piszesz? Po pierwsze zanieczyszczone powietrze w Polsce to nie wynik opalanie węglem, tylko wynik palenia śmieciami i słabym węglem w kopciuchach. Nowoczesne piece tak nie kopcą, mimo, że również opalane są węglem. A co do "innych w Europie", żeby daleko nie szukać, sprawdź za naszą zachodnią granicą. Niemcy wycinają kilkusetletnie lasy po to, żeby budować odkrywkę węgla brunatnego, dużo gorszego pod względem zanieczyszczeń niż węgiel kamienny. Przestań szerzyć te swoje bzdury i trochę się do... rozwiń
Avatar
xxx / 20 września 2019 r. o 11:24
+5
bydlo komunistyczne juz goni dzieci na spedy?
Avatar
Gość / 20 września 2019 r. o 11:20
-12
47 tys Polaków umiera rocznie na skutek chorób z zanieczyszczonego powietrza. Inni w Europie nie używają już węgla a u nas wydobywają, importują i jeszcze szukają nowych złóż pod Chełmem. Gdzie my żyjemy?
Avatar
~~Lubelak / 20 września 2019 r. o 11:04
+18
A w Czajce jakoś nikt nie protestuje ? Ścieki płyną do Wisły i Bałtyku, ekoterroryści jakoś cicho siedzą ? Teraz klimat na topie, znowu kasę ktoś dał na rozróby !