Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 listopada 2019 r.
6:21

Motor Lublin na kroplówce z miejskiej kasy. Spółka miała 2,3 mln zł straty

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
46 62 A A
W tym roku w budżecie Lublina zarezerwowano 2 mln zł na dokapitalizowanie Motoru Lublin
W tym roku w budżecie Lublina zarezerwowano 2 mln zł na dokapitalizowanie Motoru Lublin

Dopiero w czwartek poznaliśmy raport finansowy Motoru Lublin, chociaż spółka powinna go ujawnić już latem. Ratusz tłumaczy, że nowy prezes nie miał dostępu do systemu informatycznego. Motor miał 2,3 mln zł straty. Władze spółki w raporcie piszą wręcz o "ryzyku kontynuowania działalności"

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Najbardziej znana lubelska drużyna piłkarska jest niemal w pełni własnością miasta. Do gminy Lublin należy ponad 90 proc. akcji Motoru Lublin. Klub, który nie może narzekać na brak oddanych kibiców, od lat jest pod kroplówką z miejskiej kasy.

Tylko w tym roku w budżecie Lublina zarezerwowano 2 mln zł na dokapitalizowanie Motoru. W przyszłym roku, co prezydent oznajmił w czwartek, miasto ma wydać kolejne 2,3 mln zł. Nad zatwierdzeniem takiej kwoty będzie jeszcze głosować Rada Miasta, w której co pewien czas odżywa pytanie o to, kiedy pojawią się sportowe efekty tych wydatków.

– Spółka będzie rozliczana z celu, jakim jest awans – zapewnia prezydent Krzysztof Żuk, chociaż słowo „awans” pada w takim kontekście corocznie, a tymczasem klub na dobre utknął w III lidze.

Finansowe efekty też są mizerne, co potwierdza upubliczniony w czwartek bilans spółki za rok 2018. Okazuje się, że Motor zamknął rok stratą blisko 2,3 mln zł (w 2017 roku było to 2,5 mln zł).

W raporcie można przeczytać, że na koniec 2018 r. spółka miała ujemny kapitał własny (w sprawozdaniu pojawia się kwota minus 1,7 mln zł), co stwarza „ryzyko dalszego kontynuowania działalności”.

Co na to prezes Motoru, Paweł Majka? W czwartek wielokrotnie próbowaliśmy się z nim skontaktować, ale nie miał dla nas czasu. W Ratuszu usłyszeliśmy od prezydenta Żuka, że sytuacja spółki będzie tematem jednego z najbliższych posiedzeń komisji sportu Rady Miasta.

O sportowych wynikach drużyny komisja dyskutowała już we wrześniu. Posiedzenie zakończyło się stwierdzeniem, że radni „zapoznali się” z wynikami i sytuacją spółki. Ale oficjalne dane o sytuacji finansowej spółki nieprędko ujrzały światło dzienne.

Przesyłali powoli

Na upublicznienie bilansu trzeba było czekać kilka miesięcy, chociaż Motor miał obowiązek wysłać sprawozdanie do Krajowego Rejestru Sądowego 15 dni po jego zatwierdzeniu przez walne zgromadzenie akcjonariuszy.

– Sprawozdanie finansowe Motoru Lublin zostało przyjęte 26 lipca – mówi Łukasz Mazur, dyrektor Biura Nadzoru Właścicielskiego w Urzędzie Miasta. Dlaczego spółka zwlekała z wysłaniem dokumentu? – Na przełomie lipca i sierpnia doszło do zmiany w zarządzie spółki, co skutkowało utratą dostępu do konta elektronicznego przez dotychczasowego prezesa – wyjaśnia Mazur. – Sprawozdanie nie zostało skutecznie złożone z powodu błędu technicznego, który uniemożliwia nowemu prezesowi przesłanie pliku do systemu. Sytuacja została zgłoszona do obsługi technicznej – zapewniał nas w środę szef Biura Nadzoru Właścicielskiego.

Jeszcze tego samego dnia po południu dostaliśmy z Ratusza kolejny komunikat. – Właśnie dotarła do nas informacja, że spółce Motor udało się wysłać sprawozdanie w koncie elektronicznym do KRS – przekazała Dziennikowi Olga Mazurek-Podleśna z biura prasowego Ratusza.

 

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Komentarze 62

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 15 listopada 2019 o 07:34
+21
2 mln na klub 3 ligii? 200 tys rocznie to max, ile powinni dostawać. Tysiąc złotych dla piłkarza miesięcznie x11, a reszta dla szkoleniowców.
Avatar
Gość / 15 listopada 2019 o 07:54
+18
Nina pieniędzy to rozwiązać ten twór !!!!Bo to nie ma nic wspólnego z Motorem. To Śparagus Siarowola !!! Awans w 2030r..
Avatar
Gość / 15 listopada 2019 o 06:32
+16
Ani grosza więcej...to studnia bez dna. Lepiej dać na remont Racławickich lub ciepłe posiłki dla dzieci
Avatar
realista / 15 listopada 2019 o 06:52
+15
Powrót do Socjalizmu - Przedsiębiorstwo upada - miasto dotuje go cały czas. Tylko sprzedaż w prywatne ręce ratuje !
Avatar
Gość / 15 listopada 2019 o 11:15
+14
Pytanie jest proste: kto pod***ił i co roku pod***a 2,5 mln złotych? Jest też inne : kto to nadzoruje w Urzędzie Miasta i dlaczego co roku pozwala na jawną kradzież naszych podatków? A jeżeli prezes nie umie zalogować się do systemu to za co bierze pieniądze *** mać? To jakby ślepy kierował taksówką!!! Kpina z ludzi, kibiców i piłkarzy!! Sprawa w linii prostej dla prokuratora.
Avatar
Roman / 15 listopada 2019 o 11:03
+14
"...utratą dostępu do konta elektronicznego przez dotychczasowego prezesa – wyjaśnia Mazur. – Sprawozdanie nie zostało skutecznie złożone z powodu błędu technicznego..." Oni myślą, że ludzie to idioci i się nabiorą na takie bzdury. Jeżeli nawet tak było to taki problem jest do załatwienia w 1 dzień !
Avatar
Gość / 15 listopada 2019 o 08:12
+14
Przpelacanie piłkarzy drenuje budżet. Na 4 poziomie rozgrywkowym zawodnicy zarabiają nawet po 10 tysięcy miesięcznie. Tymczasem ich rywale często zaraz po meczu uda do roboty na drugą druga albo trzecia zmianę
Avatar
Gość / 15 listopada 2019 o 08:28
+13
JAKI JEST SENS UTRZYMYWANIA TAKIEGO PASOŻYTA ?.
Avatar
Życzliwy / 15 listopada 2019 o 07:43
+13
A mnie kto dosponsoruje? Potrzebuję
 Idż do roboty próżniaku.
Avatar
Gość / 15 listopada 2019 o 07:33
+13
Żąania płacowe zawodników to paranoja!
Avatar
poznaniak z lub.... / 19 listopada 2019 o 12:51
+1
Jeżeli miasta dużego     jak  Lublin  było stać na stadion za 136 mil złotych to miasto powinno dać 3 miliony złotych tak TYLE DOSTAJE WARTA  POZNAN i jest na 1 miejscu w 1 lidze ,gdzie Warta gra nie w Poznaniu a w Grodzisku Wielkopolskim ,ale Warta gra w dzień bez jupiterów może     pezydend Żuk zapyta jak w Poznaniu gospodarzą i  są wyniki .Panie Majka przestań pan opowiadać bajek że Lublin nie stać na 2 lige po nauke do Warty Poznan lub dać 50 procent akcji prywatneu inwetorowi ,gdzie w Lublinie jest głud piłki choćby drugoligowej
Avatar
Japolan / 16 listopada 2019 o 13:49
+4
Może niech TBV zacznie sponsorować Motor?
"Motor - Górki Czechowskie" - to byłaby nazwa!
Avatar
Gość / 15 listopada 2019 o 20:59
+2
Dlaczego Żuk wraz z większością Rady Miasta, która go wspiera, przeznaczają duże pieniądze na klub, który od wielu lat nie odniósł żadnego sukcesu?! Miasto wojewódzkie i czwarta klasa rozgrywkowa to wstyd. Co roku piłkarze Motoru marnują szanse na awans do II ligi i to jest kolejny wstyd, bo raz może się nie udać, ale nie co roku.
Avatar
ja / 15 listopada 2019 o 20:49
+1
Gdyby nie głupie przepisy, łączenie grupy poskarpacko-lubelskiej z malopolsko-swietokrzyska,  baraż z Olimpią Elbląg, Motor już dawno by grał w II lidze. A awansować z II do I (awans przynajmniej 3 zespołów, 4 drużyna gra baraz=mniejsze ciśnienie, łatwiej niż z III do II). Taka prawda. Kto awansuje. Korona nie może, Siarka już w tabeli za Motorem, Hutnik ma swoje problemy. Wisłoka Dębica albo Wolczanka Wólka?
  A niby dlaczego Korona nie moża????? Jeśli pierwsza Korona utrzyma sie w Ex to w czym problem??
Avatar
RB / 15 listopada 2019 o 18:30
+3
Są też inne sporty które rozwijają się lublinie czemu wszystko idzie na MOTOR jeśli nie ma efektów .....
Avatar
Gościu / 15 listopada 2019 o 18:02
-2
Finansowanie profesjonalnego sportu z publicznych pieniedzy powinno byc ustawowo zakazane.
 To jest amatorska liga
Avatar
Zmora / 15 listopada 2019 o 16:45
-2
W tym sezonie MOTOR winien wejść do 2 ligi. Problemem wg mnie może być Wisłoka Dębica. O ile Pan Brzostowski jeszcze na stare lata zajmuje się piłką to będzie trudno nam awansować. Były Prezes PZPN i Prezes Iglopolu w życiu i pracy odnosił same sukcesy. Tylko, że piłka jest okrągła a bramki są 2. Jedno jest pewne : drużyna, ktora zdobędzie najwięcej pkt. w rozgrywkach na pewno skoczy do 2 ligi. Mam nadzieję, że nasz trener z Galicji poprowadzi nasz klub dobrą drogą.
Avatar
Gość / 15 listopada 2019 o 16:25
+4
Pogonić tych nieudaczników i oddać klub inwestorowi. Ten klub trzeba zbudować od nowa.
Avatar
karr / 15 listopada 2019 o 15:02
+7
Motor srotor!! .... badziewna drużyna, która nigdy nie dojdzie do I ligi. Tylko wstyd dla miasta....
Avatar
kibic / 15 listopada 2019 o 14:52
-3
Jeszcze będą w 1 lidze :) trzeba być optymistą na dobre i na złe..
 Nieważne w której są lidze. Motor to swietość i całe życie dla prawdziwego kibica. Nawet jak będą w ostatniej lidze to wierni kibice i tak bedą na meczach. Bez Motoru nie ma przyszłości dla Lublina.
Zobacz wszystkie komentarze 62

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Interaktywna wystawa "Star Wars" w Nowym Jorku. Przed wejściem tłumy fanów
film

Interaktywna wystawa "Star Wars" w Nowym Jorku. Przed wejściem tłumy fanów 0 0

Nowy Jork, Stany Zjednoczone. W piątek (06.12) odbyło się oficjalne otwarcie interaktywnej wystawy "Star Wars" w nowojorskim Dolby SoHo.

Ulice i place w Świdniku z nowym oświetleniem? Urzędnicy chcą wymienić tysiąc opraw lamp

Ulice i place w Świdniku z nowym oświetleniem? Urzędnicy chcą wymienić tysiąc opraw lamp 0 0

Urząd Miasta Świdnik chce wymienić 1001 opraw lamp oświetleniowych na nowoczesne i energooszczędne. Urzędnicy zapowiadali, że w piątek złożą wniosek do Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Tragedia nad zalewem. Sobotnia akcja poszukiwawcza już się zakończyła [zdjęcia]
galeria

Tragedia nad zalewem. Sobotnia akcja poszukiwawcza już się zakończyła [zdjęcia] 18 4

Sobotnie poszukiwania prowadzone przez strażaków na Zalewie Zemborzyckim w Lublinie już się zakończyły. Niestety nie udało się odnaleźć młodszego z wędkarzy, w wieku 37 lat. Ciało starszego z mężczyzn - 60-latka z Lublina zostało odnalezione w wodzie przed południem.

Sobota na Zachodnim. Trwają prace na nowym przystanku PKP [zdjęcia]
galeria

Sobota na Zachodnim. Trwają prace na nowym przystanku PKP [zdjęcia] 22 11

Mimo chłodu trwają prace na nowym przystanku kolejowym Lublin Zachodni, na którym - przynajmniej teoretycznie - już w następną niedzielę (15 grudnia) powinien stanąć pierwszy pociąg osobowy

"Na placu budowy panuje straszny bałagan". Budują wiadukt, ale śmiecić nie powinni
Alarm 24
galeria

"Na placu budowy panuje straszny bałagan". Budują wiadukt, ale śmiecić nie powinni 0 6

Po naszej interwencji PKP-PLK wezwało wykonawcę modernizacji linii kolejowej nr 7 do oczyszczenia terenu przy wiadukcie w Czesławicach z zalegających w tym miejscu odpadów. Informację o problemie z utrzymaniem czystości otrzymaliśmy od czytelnika.

Kto korzystał z darmowej reklamy w kinie? Dyrektor Chełmskiego Domu Kultury tłumaczyła się z nieprawidłowości

Kto korzystał z darmowej reklamy w kinie? Dyrektor Chełmskiego Domu Kultury tłumaczyła się z nieprawidłowości 0 6

Po raz pierwszy w historii chełmskiego samorządu sprawa takiego kalibru została wprowadzona na obrady sesji Rady Miasta, a głos zabrała sama zainteresowana Małgorzata Paździor-Król. Dyrektor ChDK tłumaczyła się z porozumień z kontrahentami domu kultury, którym placówka zapewniała przez ostatnie lata reklamę w kinie.

Ruch Społeczny Kobiet na Działalności kontra ZUS. Przedsiębiorcze matki postawiły się urzędnikom
Magazyn

Ruch Społeczny Kobiet na Działalności kontra ZUS. Przedsiębiorcze matki postawiły się urzędnikom 29 19

Nawet kilkaset tysięcy złotych musiałyby zwrócić właścicielki firm - także z naszego województwa - po tegorocznych kontrolach ZUS. Zdaniem urzędników korzystały ze świadczeń, które im się nie należały.

Spektakl dla dzieci "Skejciołek" w Warsztatach Kultury
8 grudnia 2019, 14:30

Spektakl dla dzieci "Skejciołek" w Warsztatach Kultury 0 0

Warsztaty Kultury (ul. Grodzka 5a) zapraszają najmłodszych widzów wraz z opiekunami na pokaz spektaklu "Skejciołek", który odbędzie się 8 grudnia o godz. 14.30.

Mirosław Hajdo (Motor Lublin): Możemy pójść tylko w dobrym kierunku

Mirosław Hajdo (Motor Lublin): Możemy pójść tylko w dobrym kierunku 0 7

Rozmowa z Mirosławem Hajdą, trenerem Motoru Lublin

Wypadek pod Puławami. Mężczyzna przygnieciony przez pień upadającego drzewa
galeria

Wypadek pod Puławami. Mężczyzna przygnieciony przez pień upadającego drzewa 16 6

W piątek w Bronowicach (gm. Puławy) 45-letni mężczyzna został przygnieciony przez pień upadającego drzewa. W ciężkim stanie trafił do szpitala.

W Zalewie Zemborzyckim znaleziono ciało zaginionego mężczyzny. Strażacy i policjanci szukają drugiego
galeria

W Zalewie Zemborzyckim znaleziono ciało zaginionego mężczyzny. Strażacy i policjanci szukają drugiego 45 10

Trwa akcja poszukiwawcza na Zalewie Zemborzyckim. Policjanci i strażacy szukali tam od rana dwóch zaginionych mężczyzn. Ciało jednego z nich już udało się znaleźć.

Tragedia w Szczyrku. Kto odpowie za śmierć ośmiu osób?
Wideo
film

Tragedia w Szczyrku. Kto odpowie za śmierć ośmiu osób? 0 0

Wybuch gazu zrównał ich dom z ziemią. Zginęło osiem osób - dwa małżeństwa oraz czwórka dzieci. Najmłodsze z nich miało trzy lata. Co było przyczyną tragedii, która wstrząsnęła całym krajem?

Lubelskie: Martwy mężczyzna znaleziony w altance działkowej

Lubelskie: Martwy mężczyzna znaleziony w altance działkowej 47 2

Jeden z policjantów włodawskiej komendy odnalazł podczas czynności służbowych mężczyznę, który nie dawał oznak życia.

Wisła i Azoty Puławy wzięły udział w akcji Szlachetna Paczka [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Wisła i Azoty Puławy wzięły udział w akcji Szlachetna Paczka [zdjęcia, wideo] 0 2

Kluby sportowe z Puław ponownie przyłączyły się do akcji Szlachetna Paczka. Zakupy dla potrzebujących robili zarówno szczypiorniści Azotów Puławy, jak i piłkarze Wisły.

Ofiar szukali w gazecie z ogłoszeniami. Jeden ze skazanych to były policjant i kandydat na radnego

Ofiar szukali w gazecie z ogłoszeniami. Jeden ze skazanych to były policjant i kandydat na radnego 10 9

Zakończył się proces grupy, oskarżonej o wyłudzanie mieszkań od ludzi w trudnej sytuacji finansowej. Wszyscy zostali skazani na kary więzienia. Wśród oskarżonych jest były policjant i kandydat na radnego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?