Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 listopada 2019 r.
18:38

"My nie mieszkamy na wyspie" Raport Homo Faber o migrantach i migrantkach w Lublinie

6 12 A A
Ulotka jest dla mieszkańców, by „choć trochę obalić mity i stereotypy krążące wokół migrantów”. Dla instytucji kultury Homo Faber przygotowała listę rekomendacji.
Ulotka jest dla mieszkańców, by „choć trochę obalić mity i stereotypy krążące wokół migrantów”. Dla instytucji kultury Homo Faber przygotowała listę rekomendacji. (fot. Agnieszka Mazuś)

– Zależy, by uczestniczyć we wspólnych wydarzeniach. By nas poznawać – podkreślają autorki raportu „Niewidzialni mieszkańcy”, które przepytały mieszkających w Lublinie cudzoziemców. – Mają gigantyczną chęć poznawania Polaków. Chcą mieć tu przyjaciół.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
„W ogóle nie ma okazji, by poznać Polaków. Ukraińcy tutaj, Polacy tam. Jakbyśmy my Ukraińcy mieszkali na wyspie”
 
„Pierwszego dnia przyszliśmy na swoje piętro, każdy wybrał swoje łóżko, usiedliśmy i zaczęliśmy płakać. Każdy płakał z półtorej godziny” – tak swoje doświadczenia z Lublina opisuje dwójka cudzoziemców.
 
O potrzeby, możliwości, a przede wszystkim o uczestnictwo w życiu kulturalnym miasta, migrantów i zagranicznych studentów pytali członkowie Stowarzyszenia Homo Faber i Lubelskiej Grupy Badawczej.
– Pierwsze takie badanie robiliśmy w 2008 r. – wspomina Anna Dąbrowska z Homo Faber. – Pytaliśmy wówczas studentów z zagranicy jak korzystają z lubelskiej kultury. Nie korzystali.
 
Co się zmieniło przez 11 lat?
 
– Dziś mamy kompletnie inną sytuację migracyjną. Nie zajmowaliśmy się już tylko studentami, ale głównie dorosłymi, którzy są tu na stałe. Wielu z nich z Lublinem wiąże swoją przyszłość – tłumaczy Dąbrowska. – Słabo znają nie tylko ofertę kulturalną miasta, ale i same miejsca.
 
– Nie mają na kulturę czasu, pieniędzy, ani siły po ciężkiej pracy – wylicza Agnieszka Duda-Jastrzębska.
 
– Ale też nie czują się zaproszeni. To jest tu kluczowe – podkreśla Dąbrowska.
 
– Znają duże festiwale, dobrze się czują w przestrzeni otwartej. Wolontariusz mówiący w ich języku daje im poczucie bezpieczeństwa – dodaje Marta Nazaruk-Napora. – Raczej spacerują niż chodzą do kina czy do teatru.
 
To czego mieszkający w Lublinie migranci nie chcą na pewno, to wydarzenia kulturalne skierowane stricte do nich. A zagraniczni studenci nie chcą się ani bawić, ani mieszkać tylko we własnym towarzystwie.
 
– Niestety, ukraińskie piętra ciągle w akademikach są – przyznaje Dąbrowska. – A gettyzacja prowadzi do sytuacji przemocowych. Dużo też trudniej w takich warunkach uczą się też języka polskiego.
 
Duda-Jastrzębska: – Jedna ze studentek opowiadała, że przez pierwsze trzy miesiące nikt z roku do niej nie podszedł, nie przywitał się, nie zagadał.
 
Nazaruk-Napora: – Trafiliśmy na rodzinę, która nie ma w Lublinie żadnych znajomych. Nie mają się do kogo odezwać. Jedynym łącznikiem ze światem są dzieci, które wychodzą bawić się na podwórko.
 
Często w pracy dyskryminowani lub wykorzystywani. Często pracujący w zawodach poniżej ich kompetencji.
 
– W kraju pochodzenia ktoś grał na skrzypcach. Tu pracuje na budowie – podaje jeden z wielu przykładów Dąbrowska. I podkreśla:
 
– Kultura nobilituje. Gdy uczestniczysz w wydarzeniach kulturalnych to twoja godność zostaje zachowana.
 
Obcokrajowców zapytano także o sytuacje, w których poczuli się w naszym mieście niechciani.
 
– Czasem to komentarz, czasem to zaczepki czy nawet bójki – przyznaje Anna Dąbrowska. – Wśród 70 ankiet nie ma żadnej, gdzie takiej historii by nie było.
 
Raport „Niewidzialni mieszkańcy” powstał na zlecenie Urzędu Miasta Lublin. Na jego przygotowanie, a także na szereg innych działań skierowanych do cudzoziemców, jak np. kolacja w Galerii Labirynt w Dzień Niepodległości, stowarzyszenie Homo Faber dostało dofinansowanie w kwocie 20 tys. zł.
 
Co kogą zrobić instytucje kultury?
 
* Trójęzyczne plakaty, ulotki, opisy, powitania
* Na imprezach wolontariusze/ organizatorzy z plakietką - „mówię po...”
* Oznaczanie imprez: „za darmo”, „nie musisz mówić po polsku”, „film w języku angielskim”
* Niedzielne programy dla rodzin
* Wolontariat dla migrantów
* Nie liczyć na natychmiastowy sukces
* Integracja kosztuje
Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 22 listopada 2019 r. o 19:04
+25
Na ostatnim marszu LGBT Pani Prezes Homo Faber powiedziała, że czas białych, hetereseksualnych mężczyzn się kończy. Aż dziw, że nikt nie zgłosił do prokuratury mowy nienawiści. Kto nie wierzy, niech zobaczy nagrania z marszu w Dzienniku Wschodnim.
Avatar
Gość / 22 listopada 2019 r. o 18:45
+22
To dziwne. Europa Zachodnia ma inne doświadczenia i imigrantami. Nawet w 3 pokoleniu nie integrują się i mają gdzieś europejską kulturę i wartości. Powinni karać za takie manipulacje.
Avatar
Jj / 22 listopada 2019 r. o 20:01
+21
Niech Homo Faber pogada z romami w Puławach, to się dowi, jacy oni nieszczęśliwie i uciśnieni
Avatar
Sineco / 22 listopada 2019 r. o 22:39
+19
Cyt.  „W ogóle nie ma okazji, by poznać Polaków. Ukraińcy tutaj, Polacy tam. Jakbyśmy my Ukraińcy mieszkali na wyspie” To może niech szoszony zaczną się uczyć polskiego i starać się być bardziej komunikatywnym? Każdy kto z nimi pracował wie że tłumaczy im się co mają zrobić, zrozumią piąte przez dziesiąte a potem nawijają po swojemu między sobą klnąć że polaki złe i nieodbre i pracować każą.
Avatar
Gość / 22 listopada 2019 r. o 21:56
+19
Cyt.: "Często w pracy dyskryminowani lub wykorzystywani. Często pracujący w zawodach poniżej ich kompetencji. – W kraju pochodzenia ktoś grał na skrzypcach. Tu pracuje na budowie – podaje jeden z wielu przykładów Dąbrowska." - alez ja majac doktorat pracowalem w UK m.inn. na zmywaku i nie narzekalem, chcialem poprostu zarobic pieniedze na zycie a w tamtym czasie o jakakolwiek prace w Polsce bylo bardzo trudno. Zadna brytyjska organizacja moim losem sie nie interesowala a wiec lepiej niech siedza cicho, tym bardziej, ze Ukraina nie nalezy do UE a wiec nie powinni miec prawa do legalnej pracy w Polsce.
Cyt.: "Często w pracy dyskryminowani lub wykorzystywani. Często pracujący w zawodach poniżej ich kompetencji. – W kraju pochodzenia ktoś grał na skrzypcach. Tu pracuje na budowie – podaje jeden z wielu przykładów Dąbrowska." - alez ja majac doktorat pracowalem w UK m.inn. na zmywaku i nie narzekalem, chcialem poprostu zarobic pieniedze na zycie a w tamtym czasie o jakakolwiek prace w Polsce bylo bardzo trudno. Zadna brytyjska organizacja moim losem sie nie interesowala a wiec lepiej niech siedza cicho, tym bardziej, ze Ukraina nie... rozwiń
Avatar
NIc z przypadku / 22 listopada 2019 r. o 19:17
+19
Znowu mącą te marksistowskie agendy sponsorowane przez zydoglobalistow NWO... /np. fundacje Sorosowe i inne "otwarte" lewackie jajeczka/
Avatar
House / 23 listopada 2019 r. o 08:03
+14
Na co dzień pracuje z obcokrajowcami, także z Ukrainy i powiem jedno: takich bzdur jak w tym pseudoraporcie, dawno nie czytałem. HF opisało chyba najbardziej jednostkowe i skrajne przypadki i na tym chce budować tezę o kulturze. Nie tędy droga. Nie taka jest prawda. To stowarzyszenie coraz mniej ma wspólnego z otwartością a coraz więcej z manipulacja.
Avatar
Adolf tusk / 23 listopada 2019 r. o 07:17
+10
Przyglupy z homo zjeber jak tak bardzo kochacie pederastow to przytulcie jeszcze zboczonych ksiezy,zapewnijcie im wsparcie
Avatar
Ojciec Hetero / 22 listopada 2019 r. o 21:54
+7
HOMO Father niby tak się troszczy o imigrantów i muzułmanów, a to co oni robią z kobietami, Żydami na zachodzie Europy im nie przeszkadza. Że o homoseksualistach nie wspomnę  
Avatar
Adolf / 22 listopada 2019 r. o 19:28
+7
Za dużo kolorowych ostatnio w Lublinie. Kto to wpuścił do Polski? Trzeba zrobić z tym porządek.
Avatar
Piotr / 23 listopada 2019 r. o 16:36
+2
W 1943 roku bardzo dobrze nas poznali łącznie z naszą anatomią,rozpruwajac brzuchy ciężarnych kobiet,rozrywajac niemowlęta gołymi rękami o reszcie okrucieństw nie wspominając.
Avatar
Gość / 23 listopada 2019 r. o 15:05
+2
W 1943 roku poznali nas dokładnie, nawet naszą anatomię od środka kiedy w prymitywny sposób wyrżnęli 160 tysięcy polskich niemowląt, dzieci, matek, ojców, starców . Może z poznaniem polskiej mowy mieli problem bo dość często swoim ofiarom obcinali języki . Moja mama, jako wtedy 8-letnie dziecko przespała kilka miesięcy ukrywając się z rodzicami po prymitywnych leśnych ziemiankach. Obawiali się aby nie spłonąć żywcem w jakiejś komórce ,co miało miejsce w sąsiedniej wsi gdzie całą polską rodzinę ,włącznie z malutkim dzieckiem zamknęli w komórce a tą podpalili.
W 1943 roku poznali nas dokładnie, nawet naszą anatomię od środka kiedy w prymitywny sposób wyrżnęli 160 tysięcy polskich niemowląt, dzieci, matek, ojców, starców . Może z poznaniem polskiej mowy mieli problem bo dość często swoim ofiarom obcinali języki . Moja mama, jako wtedy 8-letnie dziecko przespała kilka miesięcy ukrywając się z rodzicami po prymitywnych leśnych ziemiankach. Obawiali się aby nie spłonąć żywcem w jakiejś komórce ,co miało miejsce w sąsiedniej wsi gdzie całą polską rodzinę ,włącznie z malutkim dzieckiem zamknęli w komór... rozwiń
Avatar
House / 23 listopada 2019 r. o 08:03
+14
Na co dzień pracuje z obcokrajowcami, także z Ukrainy i powiem jedno: takich bzdur jak w tym pseudoraporcie, dawno nie czytałem. HF opisało chyba najbardziej jednostkowe i skrajne przypadki i na tym chce budować tezę o kulturze. Nie tędy droga. Nie taka jest prawda. To stowarzyszenie coraz mniej ma wspólnego z otwartością a coraz więcej z manipulacja.
Avatar
Adolf tusk / 23 listopada 2019 r. o 07:17
+10
Przyglupy z homo zjeber jak tak bardzo kochacie pederastow to przytulcie jeszcze zboczonych ksiezy,zapewnijcie im wsparcie
Avatar
Sineco / 22 listopada 2019 r. o 22:39
+19
Cyt.  „W ogóle nie ma okazji, by poznać Polaków. Ukraińcy tutaj, Polacy tam. Jakbyśmy my Ukraińcy mieszkali na wyspie” To może niech szoszony zaczną się uczyć polskiego i starać się być bardziej komunikatywnym? Każdy kto z nimi pracował wie że tłumaczy im się co mają zrobić, zrozumią piąte przez dziesiąte a potem nawijają po swojemu między sobą klnąć że polaki złe i nieodbre i pracować każą.
Avatar
Gość / 22 listopada 2019 r. o 21:56
+19
Cyt.: "Często w pracy dyskryminowani lub wykorzystywani. Często pracujący w zawodach poniżej ich kompetencji. – W kraju pochodzenia ktoś grał na skrzypcach. Tu pracuje na budowie – podaje jeden z wielu przykładów Dąbrowska." - alez ja majac doktorat pracowalem w UK m.inn. na zmywaku i nie narzekalem, chcialem poprostu zarobic pieniedze na zycie a w tamtym czasie o jakakolwiek prace w Polsce bylo bardzo trudno. Zadna brytyjska organizacja moim losem sie nie interesowala a wiec lepiej niech siedza cicho, tym bardziej, ze Ukraina nie nalezy do UE a wiec nie powinni miec prawa do legalnej pracy w Polsce.
Cyt.: "Często w pracy dyskryminowani lub wykorzystywani. Często pracujący w zawodach poniżej ich kompetencji. – W kraju pochodzenia ktoś grał na skrzypcach. Tu pracuje na budowie – podaje jeden z wielu przykładów Dąbrowska." - alez ja majac doktorat pracowalem w UK m.inn. na zmywaku i nie narzekalem, chcialem poprostu zarobic pieniedze na zycie a w tamtym czasie o jakakolwiek prace w Polsce bylo bardzo trudno. Zadna brytyjska organizacja moim losem sie nie interesowala a wiec lepiej niech siedza cicho, tym bardziej, ze Ukraina nie... rozwiń
Avatar
Ojciec Hetero / 22 listopada 2019 r. o 21:54
+7
HOMO Father niby tak się troszczy o imigrantów i muzułmanów, a to co oni robią z kobietami, Żydami na zachodzie Europy im nie przeszkadza. Że o homoseksualistach nie wspomnę  
Avatar
Jj / 22 listopada 2019 r. o 20:01
+21
Niech Homo Faber pogada z romami w Puławach, to się dowi, jacy oni nieszczęśliwie i uciśnieni
Avatar
Adolf / 22 listopada 2019 r. o 19:28
+7
Za dużo kolorowych ostatnio w Lublinie. Kto to wpuścił do Polski? Trzeba zrobić z tym porządek.
Avatar
NIc z przypadku / 22 listopada 2019 r. o 19:17
+19
Znowu mącą te marksistowskie agendy sponsorowane przez zydoglobalistow NWO... /np. fundacje Sorosowe i inne "otwarte" lewackie jajeczka/
Zobacz wszystkie komentarze 12

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 2 grudnia 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 2 grudnia 2020 r.

LUK Politechnika Lublin – Lechia Tomaszów Mazowiecki 3:0

LUK Politechnika Lublin – Lechia Tomaszów Mazowiecki 3:0

W zaległym spotkaniu szóstej kolejki LUK Politechnika Lublin pokonała Lechię Tomaszów Mazowiecki 3:0

Creative Jam w Warsztatach Kultury
4 grudnia 2020, 17:30

Creative Jam w Warsztatach Kultury

Warsztaty Kultury zapraszają do udziału w spotkaniach online pt. "Creative Jam", które zostaną poświęcone szeroko pojętej kreatywności, szczególnie w sektorze kultury. Spotkania odbędą się 4 i 11 grudnia o godz. 17.30.

Tlen medyczny dla szpitala tymczasowego w Targach Lublin już jest, łóżka jadą

Tlen medyczny dla szpitala tymczasowego w Targach Lublin już jest, łóżka jadą

Jutro mają być już gotowe zbiorniki tlenu, które od dzisiaj w szpitalu tymczasowym w Targach Lublin montuje firma Messer Polska. Kolejny krok to odbiór instalacji tlenowej wewnątrz budynku i przyłączy.

Puławy: Największy, najdroższy i prawie gotowy plac zabaw [zdjęcia]
galeria

Puławy: Największy, najdroższy i prawie gotowy plac zabaw [zdjęcia]

Prace przy budowie nowego placu zabaw, który powstaje pomiędzy osiedlem Atrium, ul. Pileckiego i Miejskim Przedszkolem nr 3, dobiegają końca. To będzie największy i najdroższy obiekt tego rodzaju w Puławach. Jego koszt to 1,41 mln zł.

Zmiany na stołkach Biomed Lublin, producenta leku na Covid-19. "Sytuacja jest stabilna"

Zmiany na stołkach Biomed Lublin, producenta leku na Covid-19. "Sytuacja jest stabilna"

Na czele lubelskiej spółki, która pracuje nad „polskim lekiem na Covid-19”, nie stoi już Marcin Piróg. W poniedziałek Biomed Lublin poinformował o rezygnacji prezesa ze stanowiska, a on sam przestał wypowiadać się w mediach

Akademia Zamojska nie odzyskuje blasku. Spór wykonawcy z miastem

Akademia Zamojska nie odzyskuje blasku. Spór wykonawcy z miastem

Problem z remontem zabytkowego gmachu Akademii Zamojskiej. Miasto, które jest inwestorem i wykonawca prac konserwatorskich są w sporze. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zostało poinformowane o sytuacji

Pierwszy spacer w lubartowskim Parku Miejskim wczesną wiosną

Pierwszy spacer w lubartowskim Parku Miejskim wczesną wiosną

Na terenie Parku Miejskiego w Lubartowie kończą się prace rewitalizacyjne. W tej chwili wykonawca utwardza alejki.

Lublin: Miasto jest przygotowane do zimy. Na opady śniegu czeka kilkadziesiąt maszyn

Lublin: Miasto jest przygotowane do zimy. Na opady śniegu czeka kilkadziesiąt maszyn

Kilkudziesięcioma maszynami do odśnieżania i solenia jezdni będzie dysponować tej zimy Zarząd Dróg i Mostów, który odpowiada za stan lubelskich ulic. Drogi jak zwykle podzielono na kilka „kolejności utrzymania”, a na tych najważniejszych luźny śnieg będzie mógł zalegać do dwóch godzin po ustaniu opadów

Spektakle z programu Konfrontacji Teatralnych dostępne w Internecie
5 grudnia 2020, 19:00

Spektakle z programu Konfrontacji Teatralnych dostępne w Internecie

Centrum Kultury w Lublinie zaprosi w dniach 5-8 grudnia na internetowe premiery czterech postpandemicznych spektakli o nadziei z cyklu "I co teraz?", pierwotnie prezentowanych w ramach tegorocznej edycji Konfrontacji Teatralnych.

Biała Podlaska: Po kolejce został most. Radny ostrzega przed niebezpieczeństwem

Biała Podlaska: Po kolejce został most. Radny ostrzega przed niebezpieczeństwem

Dawny most kolejki wąskotorowej w Białej Podlaskiej jest w złym stanie technicznym. Zdaniem radnego Zjednoczonej Prawicy nie jest odpowiednio oznaczony. Władze miasta obiecują to poprawić.

Poczta Polska szuka pracowników przed świętami. W sortowni można zarobić od 17 do 25 zł

Poczta Polska szuka pracowników przed świętami. W sortowni można zarobić od 17 do 25 zł

Ludzi do sezonowej pracy w sortowni paczek i doręczaniu przesyłek szuka przed świętami Poczta Polska. Rekrutacja wciąż trwa. Sporo pracy przy paczkach z Azji mają też celnicy i służbowe psy

Gęsta mgła przyczyną tragedii. W zderzeniu furgonetki z autobusem zginęło 13 osób, a 15 zostało rannych
film

Gęsta mgła przyczyną tragedii. W zderzeniu furgonetki z autobusem zginęło 13 osób, a 15 zostało rannych

Sekhupura, Pakistan. Trzynaście osób zginęło, a piętnaście zostało rannych w wypadku drogowym, do którego doszło w poniedziałek (30 listopada) w Sekhupurze w prowincji Pendżab w Pakistanie.

Wyprawy poza utartym szlakiem. "Podczas podróżowania przechodzę na inny poziom świadomości"
Magazyn

Wyprawy poza utartym szlakiem. "Podczas podróżowania przechodzę na inny poziom świadomości"

Rozmowa z Celiną Lisek-Lewicką, autorką bloga „Cel w podróży”. Podróżniczka pochodzi z Rejowca Fabrycznego, obecnie mieszka w Warszawie. Odwiedziła ponad 50 krajów. Ostatnio reprezentowała Lubelszczyznę w konkursie „Turystyczne Mistrzostwa Blogerów”

Na znak protestu w Lublinie wyłączono część oświetlenia
galeria

Na znak protestu w Lublinie wyłączono część oświetlenia

W ramach protestu wyłączona została na godzinę iluminacja pl. Litewskiego. W ten sposób samorządy miast sprzeciwiają się zmianom w polskim prawie mogącym uszczuplić ich dochody oraz protestują przeciw zapowiedzianemu przez rząd zawetowaniu budżetu Unii Europejskiej

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.