Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

29 sierpnia 2019 r.
18:16

Nacjonalizm, rasizm i religijny fundamentalizm. Trzy plagi w Galerii Labirynt

105 44 A A
Magdalena Linkowska i Agnieszka Cieślak, kuratorki wystawy „Trzy plagi”, przy jednej z prac
Magdalena Linkowska i Agnieszka Cieślak, kuratorki wystawy „Trzy plagi”, przy jednej z prac (fot. Agnieszka Mazuś)

Nacjonalizm, rasizm i religijny fundamentalizm – to trzy największe plagi, trzy zarazy, które zagrażają światu. Przypomina o tym Galeria Labirynt i 43 artystek i artystów zaproszonych do współpracy. Wernisaż wystawy „Trzy plagi” w niedzielę, 1 września

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ryszard Kapuściński w „Imperium” pisze: „Światu grożą trzy plagi, trzy zarazy. Pierwsza – to plaga nacjonalizmu. Druga – to plaga rasizmu. Trzecia – to plaga religijnego fundamentalizmu.” Ale literackich odniesień na najnowszej wystawie Galerii Labirynt jest więcej. Nosorożec z plakatu i ulotek to z kolei odniesienie do głośnego dramatu E. Ionesco. Jego „Nosożec” z 1959 r. w metaforyczny sposób demaskuje wiele postaci totalitaryzmu.

Równie nieprzypadkowa jest data wernisażu – 80. rocznica wybuchy II wojny światowej.

– Tego dnia rozpoczynamy działania, które nazywamy Rokiem Antyfaszystowskim. To wspólna inicjatywa instytucji, organizacji i aktywistów, którzy przed rokiem na spotkaniu w naszej galerii postanowili zawiązać taką nieformalną koalicję, taki ruch antywojennych działań – tłumaczy Waldemar Tatarczuk, dyrektor Galerii Labirynt.

Rok Antyfaszystowski potrwa do 5 maja 2020 r. (75. rocznica zakończenia wojny).

Wystawa jest dwuczęściowa. W pierwszej sali zobaczymy prace studentów i absolwentów, którzy odpowiedzieli na ogłoszony przez kuratorki (Cieślak i Linkowska) open call.

– Ze 120 zgłoszeń wybraliśmy 14 – mówi Agnieszka Cieślak. – Zależało nam na tym, by artyści urodzeniu po 4 czerwca 1989 r. pokazali swój punkt widzenia na dzisiejszą rzeczywistość i swoją wizję przyszłości.

Druga część ekspozycji to filmy, fotografie czy prace dźwiękowe zaproszonych przez kuratorki artystów. Wielu z nich (malarze, rzeźbiarze) na nośnikach cyfrowych tworzyło po raz pierwszy. Specjalnie na „Trzy plagi” powstała około połowa prezentowanych prac.

– Łącznie pokażemy prace 43 artystek i artystów. Znajdziemy w nich różne wątki: feministyczne, nacjonalistyczne, kobiece – opowiada Magdalena Linkowska.

– Jest też wątek współczesnych mediów i tego jak kreują naszą rzeczywistość – dodaje Cieślak. – Młoda artystka Barbara Gryka zrobiła film w stylistyce blogerek modowych. Pakuje się na wojnę nie mając o niej najmniejszego pojęcia. To bardzo poruszające i na czasie. Z kolei kolaż fotografii Agnieszki Sejud to nieco prześmiewcza, krytyczna ocena polskiej rzeczywistości.

– Zapraszamy do kontaktu z nami. Chętnie oprowadzimy po wystawie, pokażemy konkretne wątki – zachęca Linkowska.

Obecne na wystawie prace wideo Galeria Labirynt chce też wypożyczać. – Zależy nam, by także mniejsze ośrodki włączyły się Rok Antyfaszystowski – tłumaczy kuratorka.

– Wcale nie muszą to być galerie sztuki. Możemy przekazać prace na nośniku cyfrowym, możemy przyjechać z projektorem, zorganizować wykład towarzyszący. To może odbyć się wszędzie, nie ma żadnych ograniczeń – dodaje dyr. Tatarczuk.

 

Wystawę „Trzy Plagi” w Galerii Labirynt (Lublin, ul. Popiełuszki 5) będzie można oglądać do 10 listopada.

Otwarcie wystawy: 01.09.2019 (niedziela), godz. 18.00; wernisaż tłumaczony na polski język migowy (Ewelina Lachowska) oraz na język angielski (Krystian Kamiński)
Wystawa czynna do 10.11.2019 (wt.-niedz., godz. 12.00-19.00)
Wstęp: 1 zł.

Spotkanie z artystami i artystkami: 01.09.2019 (niedziela), godz. 15.00; prowadzenie: Edwin Bendyk; wydarzenie tłumaczone na polski język migowy (Ewelina Lachowska)

Zaproszeni artyści i artystki:
Paweł Althamer, Ewa Axelrad, Mirosław Bałka, Anna Baumgart, Tomasz Bielak, Przemek Branas, Karolina Breguła, Hubert Czerepok, Elżbieta Jabłońska, Anna Konik, Jarosław Kozłowski, Katarzyna Kozyra, Robert Kuśmirowski, Zbigniew Libera, Goshka Macuga, Jacek Malinowski, Dorota Nieznalska, Dorota Podlaska, Agnieszka Polska, Karol Radziszewski, Joanna Rajkowska, Jadwiga Sawicka, Janek Simon, Mariusz Tarkawian, Marek Wasilewski, Wojciech Wilczyk, Wspólnota międzygatunkowa, Monika Zadurska-Bielak, Artur Żmijewski.

Artyści i artystki wybrane w otwartym naborze:
Pamela Bożek, Sylwia Brzyszczyk, Marianna Grabska, Barbara Gryka, Magdalena Hoffa, Łukasz Horbów, Daniel Kotowski, Piotr Krzymowski, Justyna Lach, Aleksandra Liput, Gustaw Maj, Agnieszka Mastalerz, Dominika Piętak, Agnieszka Sejud

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 44

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
xxx / 29 sierpnia 2019 r. o 19:26
+25
Największą plagą jest poprawność polityczna.
Avatar
Gość / 29 sierpnia 2019 r. o 18:42
+25
No to widzę, że w tym mieście wszystko po staremu, latorośle znanych nazwisk w placówkach kulturalnych bawią się w czerwoną ideologię za publiczne pieniądze. "Antyfaszyzm" w 2019 roku, dobre! Pod tą stalinowską nomenklaturą ukrywa się jak zwykle modelowanie ludzi w niechęci do narodowej tradycji i dziedzictwa. Co z antyreligijnym fanatyzmem? Nie istnieje? Bo w praktyce przyniósł więcej ofiar (ZSRR, maoistyczne Chiny, Kambodża, czerwony terror). A co z sowieckim internacjonalizmem? To już nie był zbrodniczy totalitaryzm? Jak zwykle lewacki bełkot. I co szczególnie bezczelne, to że strojący się w humanitarne szaty. Gdyby przedmiotem wystawy był sprzeciw wobec wszystkich totalitaryzmów to nie można być mieć zastrzeżeń - ale tu wyraźnie widać, że z rozmysłem pominięto wszelkie konotacje lewicowe.
No to widzę, że w tym mieście wszystko po staremu, latorośle znanych nazwisk w placówkach kulturalnych bawią się w czerwoną ideologię za publiczne pieniądze. "Antyfaszyzm" w 2019 roku, dobre! Pod tą stalinowską nomenklaturą ukrywa się jak zwykle modelowanie ludzi w niechęci do narodowej tradycji i dziedzictwa. Co z antyreligijnym fanatyzmem? Nie istnieje? Bo w praktyce przyniósł więcej ofiar (ZSRR, maoistyczne Chiny, Kambodża, czerwony terror). A co z sowieckim internacjonalizmem? To już nie był zbrodniczy totalitaryzm? Jak zwykle ... rozwiń
Avatar
Gość / 29 sierpnia 2019 r. o 18:29
+22
Kapucha zapomniał jeszcze o dwóch plagach czyli antypolonizm i ateizm - komunizam.
Avatar
Gość / 29 sierpnia 2019 r. o 18:59
+21
W Lublinie jest jeszcze czwarta plaga czyli deweloperyzm.
Avatar
zyzio / 29 sierpnia 2019 r. o 18:38
+19
w Galerii lLabirynt najpierw rozprawilbym sie z głupotą
Avatar
Gość / 29 sierpnia 2019 r. o 19:05
+17
Weźcie się lewacy za jakąś konkretną robotę. Sadownicy szukają ludzi do pracy przy zbiorach malin, jabłek itp. Tyle, że praca od poniedziałku do soboty. Niedziela wolna - objaw religijnego fanatyzmu, czemu nie np. środa? Zatrudniają Polaków, czy ewentualnie Ukraińców, a to są przecież biali ludzie, gdzie murzyni, mulaci, metysi, azjaci? No i swoją pracą przyczyniają się do rozwoju polskiej gospodarki, a od tego już tylko krok do nacjonalizmu. W sumie to nie moglibyście pracować u takich faszystów. Jedyne co nieroby umiecie to kleić badziewne "instalacje artystyczne" i przy okazji prowokować.
Weźcie się lewacy za jakąś konkretną robotę. Sadownicy szukają ludzi do pracy przy zbiorach malin, jabłek itp. Tyle, że praca od poniedziałku do soboty. Niedziela wolna - objaw religijnego fanatyzmu, czemu nie np. środa? Zatrudniają Polaków, czy ewentualnie Ukraińców, a to są przecież biali ludzie, gdzie murzyni, mulaci, metysi, azjaci? No i swoją pracą przyczyniają się do rozwoju polskiej gospodarki, a od tego już tylko krok do nacjonalizmu. W sumie to nie moglibyście pracować u takich faszystów. Jedyne co nieroby umiecie to kleić badziewne... rozwiń
Avatar
Gość / 29 sierpnia 2019 r. o 23:08
+16
Zakamuflowane pranie mózgów i tyle. Ja widzę tych plag więcej i zupełnie inaczej, plagami, swoistymi zarazami są LGBTQ+, feminizm, antykapitalizm, zamiłowanie do komunizmu, promowanie aborcji, eutanazji, antykoncepcji, usilna walka z wiarą i kościołem. chęć zniszczenia rodziny, tradycji i konserwatywnego myślenia przedstawiając to jako zaścianek, średniowiecze itp. "Zależało nam na tym, by artyści urodzeniu po 4 czerwca 1989 r. pokazali swój punkt widzenia na dzisiejszą rzeczywistość i swoją wizję przyszłości." - Serio myślicie, że ludzie urodzeni w latach 90-tych w Polsce są tak oczadzeni polityczną poprawnością? Ja także należę do urodzonych w latach 90-tych i doskonale dostrzegam, kto chce budować, a kto rujnować otaczającą mnie rzeczywistość i bynajmniej nie jest to prawica, którą oskarża się o antyfeminizm, rasizm, ksenofobię, nacjonalizm, nietolerancję. Ja chcę być patriotą, nie kosmopolitą, który twierdzi, że jego ojczyzną jest Europa, Polska jest tą matczyną i jedyną ojczyzną, Europa to tylko kontynent do którego przynależymy. Nie chcę gardzić i wypinać się na przeszłość moich przodków bo wiem, że zawdzięczam im to, że dziś w Polsce mogę bezpiecznie żyć, powstańcy ginęli w powstaniach, Polska ucierpiała najwięcej podczas II wojny światowej, skala zniszczeń i cierpienia ludzkiego była nieprawdopodobna, na to nie można być obojętnym i absolutnie jeszcze tym pogardzać. Lubię i cenię jedność w narodzie, nie chcę różnorodności i wymieszania, które jest celowe - zobaczmy jak negatywnie polityka migracyjna odbiła się na Niemcach czy Francji, o Szwecji już nie mówiąc. Nie lubię kreowania sztucznych podziałów i konfliktów, w czym lubuje się lewica, przecież oni doskonale wiedzą, że Polacy odznaczają się wybitną awersją do propagowania LGBTQ+ a jednak to robią - po to by wywołać jatkę, by zrobić ofiary i męczenników i pokazać pod publikę jaki w Polsce to jest zamordyzm i faszyzm. Feminizm? Toż to kolejna głupota - co? Może nagle płeć żeńska ma być bardziej uprzywilejowana przy jednoczesnym znoszeniu jej obowiązków a mężczyźni mają być przedstawiani jako ci źli, jako konkurencja w samorealizacji, a za jakąkolwiek krytykę można ich śmiało nazywać mizoginami, antyfeministami, tyranami, despotami? Chwalić można, a nawet trzeba, krytykować nie wolno, od mężczyzn trzeba wymagać zawsze i wszędzie, od kobiet nie wolno. Bardzo sprawiedliwe to traktowanie. "Nowoczesne" "wyzwolone" damy robią kariery, bogacą się, imprezują, dają cztery litery na lewo i prawo - a dom, rodzina? toż to zbędne obowiązki, średniowiecze, zaścianek - taki przekaz płynie z różnych czasopism i treści internetowych w działach dla kobiet. A jak zaciąży to powinna usunąć ciążę - bo to w karierze i samorealizacji przeszkodzi, a ''damę'' nie powinno nic ograniczać. Od "damy" nie należy wymagać, to ona wymaga księcia z bajki, który zarabia minimum 5000zł miesięcznie, jeździ atrakcyjną bryką, ma willę z basenem i do tego przystojny wygląd. Na kasę i social to się leci po to by się lenić i nic nie robić. A jak nie ma takiego dzianego gościa to nie przeszkadza, grunt, że ona się samorealizuje i żyje po swojemu, pretensje pojawiają się dopiero po latach, a potem jest złość i pretensje do wszystkich byle nie do siebie samej, a potem taka staje się feministycznym babsztylem i truje umysły młodym dziewczynom i kobietom a tamte (jeśli mało inteligentne) to posłuchają i se życie spartolą. Bo to jest takie podejście - skoro ja popełniłam błędy to niech te młode dziewczęta i kobiety także. Taka to jest babska solidarność - jak jedna widzi, że innej się powodzi i jest bliska okazji ku sformalizowaniu związku, bo relacje tak dobrze zakiełkowały to w ramach "ratowania" koleżanki gotowa jest skłócić ze sobą chłopaka z dziewczyną i spowodować to w taki sposób by dziewczyna trzymała stronę dziewczyny a chłopak wyszedł na podłego, złego drania, że to on zawinił. Jeśli dziewczyna jest w związku z chłopakiem powinna uważać na singielki w swoim otoczeniu, one czują się gorzej przez to, że nie mają drugiej połówki i mogą mieć zakusy by zepsuć relację.
Zakamuflowane pranie mózgów i tyle. Ja widzę tych plag więcej i zupełnie inaczej, plagami, swoistymi zarazami są LGBTQ+, feminizm, antykapitalizm, zamiłowanie do komunizmu, promowanie aborcji, eutanazji, antykoncepcji, usilna walka z wiarą i kościołem. chęć zniszczenia rodziny, tradycji i konserwatywnego myślenia przedstawiając to jako zaścianek, średniowiecze itp. "Zależało nam na tym, by artyści urodzeniu po 4 czerwca 1989 r. pokazali swój punkt widzenia na dzisiejszą rzeczywistość i swoją wizję przyszłości." - Serio myślicie, że... rozwiń
Avatar
Pewnie hejter / 29 sierpnia 2019 r. o 18:52
+16
Jeszcze jedna plaga: "etatyzm galeryjny". Jak śpiewał znany zespół "Money for nothing".
Avatar
r / 30 sierpnia 2019 r. o 10:36
+15
Zapomniały panie o najgorszej pladze jaką jest komunizm. To komunizm przyniósł światu najwiwcej ofiar, więcej niż pozostałe trzy "plagi" razem wzięte.
Avatar
Tomko / 30 sierpnia 2019 r. o 09:38
+14
Przykro stwierdzać coś co jest oczywiste, ale w dobie odwracania kota ogonem należy powiedzieć z pełną stanowczością: "COŚ ŚMIERDZI TU LEWACTWEM". Całe szczęście że lewi mają pusto w głowach i bardzo łatwo ich zaorać :)
Avatar
Templar / 2 września 2019 r. o 19:37
0
Trzy współczesne plagi to: aborcja, lgbt i hedonizm
Avatar
Gość / 31 sierpnia 2019 r. o 22:42
+1
Geje,transwestyci, lesbijki itp... To jest plaga. STOP LGBT. Nie wyobrażenie co by te środowiska mogły adoptować dzieci !!!
Avatar
Hector / 31 sierpnia 2019 r. o 20:47
+1
Komunizm - najbardziej morderczy system świata który ma na sumieniu najwięcej ofiar ludzkich, lewactwo i ich totalna głupota, oraz nadzwyczaj zakłamana poprawność polityczna. Oto trzy największe plagi naszych czasów, i albo te 43 artystki są aż tak głupie aby o tym nie krzyczeć, albo są wielce załganymi ignorantkami, że odwracają od prawdziwych plag a nie wymyślonych.
Avatar
Piotr / 31 sierpnia 2019 r. o 09:54
+4
Największym zagrożeniem jest POPRAWNOŚĆ POLITYCZNA czyli myślenie grupowe.
Avatar
Gość / 30 sierpnia 2019 r. o 21:26
+1
Fakt - 4. Głupota łachudr na koszt podatnika w imię lepszego świata.
Avatar
Adolf tusk / 30 sierpnia 2019 r. o 15:39
-4
Na szczescie my w wiekszosci jak to mowia i krzycza pedzie i inne dewianty jestesmy Faszystami. Uf co za szczescie, rok temu czaskowskie,timermansy i inne niedorajdy mowili o nas nazisci, ciekawe co wymysla za rok?
Avatar
Jan Białopiotrowicz / 30 sierpnia 2019 r. o 14:17
+3
"Taki ruch antywojennych działań" w rocznicę wybuchu II wojny światowej uderza w "nacjonalizm, rasizm i religijny fundamentalizm". To ciekawe, bo za tę wojnę odpowiada przede wszystkim nazizm i komunizm. Jeżeli poziom artystyczny wyznaczają tam państwo Kozyra, Nieznalska i Żmijewski, to nie dziwię się, że poziom historycznych nawiązań jest taki, jaki jest.
Avatar
Gość / 30 sierpnia 2019 r. o 10:57
+5
widze ,że wszystkie powiązania tych nowych ruchaczy równości z soroszem są usuwane, ciekawe czemu?
Avatar
r / 30 sierpnia 2019 r. o 10:36
+15
Zapomniały panie o najgorszej pladze jaką jest komunizm. To komunizm przyniósł światu najwiwcej ofiar, więcej niż pozostałe trzy "plagi" razem wzięte.
Avatar
Gość / 30 sierpnia 2019 r. o 09:51
+9
A co jest złego w nacjonalizmie?? Zlikwidujmy państwa narodowe w Europie, bo siłą przewodnią jest i ma być IV Rzesza, tak?? A won z takimi pomysłami. Kapuściński był oszustem intelektualnym i oszustem faktycznym, część swoich reportaży wyssał z palcem. PS. Co to za gówniary na zdjęciu?
Zobacz wszystkie komentarze 44

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kiedyś młode wilki, dziś polityczni wyjadacze. Tak zmienili się lubelscy politycy PO
Stare Zdjęcia
galeria

Kiedyś młode wilki, dziś polityczni wyjadacze. Tak zmienili się lubelscy politycy PO

Platforma Obywatelska obchodzi 20. urodziny. Jest kilka miesięcy starsza od Prawa i Sprawiedliwości. Przez lata przez PO przewinęło się mnóstwo osób. Jedni przychodzili i już zostali w partii. Inni już ją opuścili. Zobaczcie, jak zmienili się przez lata obecni i byli politycy PO.

Abp Skworc: szczepienie to sprawa poczucia odpowiedzialności za siebie i za bliźnich

Abp Skworc: szczepienie to sprawa poczucia odpowiedzialności za siebie i za bliźnich

Metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc zachęca do szczepienia się przeciwko Covid-19 i oświadczył, że sam przyjmie szczepionkę, kiedy przyjdzie jego kolej. "To kwestia poczucia odpowiedzialności za siebie innych" – podkreślił.

Rynek nieruchomości. Co nas czeka w nowym roku
Magazyn

Rynek nieruchomości. Co nas czeka w nowym roku

Wbrew wcześniejszym spekulacjom rynek nieruchomości w ubiegłym roku okazał się stabilny i odporny na pandemiczny kryzys. Ceny mieszkań nie spadły, jedynie rosły wolniej. Czego należy się spodziewać w kolejnych miesiącach?

Lewart Lubartów – Victoria Żmudź 4:2. Na razie bez nowych twarzy

Lewart Lubartów – Victoria Żmudź 4:2. Na razie bez nowych twarzy

Pierwszy mecz kontrolny mają za sobą piłkarze Tomasza Bednaruka. Lewart pokonał u siebie czwartoligową Victorię Żmudź 4:2. Szkoleniowiec ekipy z Lubartowa na razie nie zaprosił na testy żadnego zawodnika.

Słowacja: materiał do testów na koronawirusa pobierany przez płukanie gardła

Słowacja: materiał do testów na koronawirusa pobierany przez płukanie gardła

Od soboty na Słowacji materiał do badań genetycznych na obecność koronawirusa metodą PCR można też pobierać przez płukanie gardła. Na laboratoryjne wyniki tych badań nadal trzeba czekać 48 godzin, ale sama forma przeprowadzenia testu może być mniej dokuczliwa.

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska – Węgry 26:30. Ćwierćfinał nie dla Polaków
film

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska – Węgry 26:30. Ćwierćfinał nie dla Polaków

W sobotę Biało-Czerwoni ulegli Węgrom 26:30 na mistrzostwach świata w piłce ręcznej i tym samym nie zdołają awansować do fazy pucharowej mundialu

Prof. Paweł Misiuna "Chirurgia to było to"
Magazyn

Prof. Paweł Misiuna "Chirurgia to było to"

Lekarzem został „trochę przypadkiem”. Miał być księdzem, interesowało go aktorstwo i polityka. Prof. Paweł Misiuna poświęcił się jednak medycynie. Dla lubelskich chirurgów jest mistrzem.

Stal Stalowa Wola – Stal Kraśnik 0:1. Wielkie testy i dobry prognostyk na przyszłość

Stal Stalowa Wola – Stal Kraśnik 0:1. Wielkie testy i dobry prognostyk na przyszłość

Przed tygodniem niewiele dobrego można było powiedzieć o występie Stali Kraśnik w sparingi z Bronią Radom (1:4). Tym razem podopieczni Marcina Wróbla pokazali się jednak z dużo lepszej strony. Nie tylko pokonali swoją imienniczkę ze Stalowej Woli, ale momentami ich gra naprawdę mogła się podobać. Co ciekawe, w zespole niebiesko-żółtych pojawiło się aż dziewięciu testowanych zawodników.

Motycz: A jednak nie zamkną dzisiaj przejazdu

Motycz: A jednak nie zamkną dzisiaj przejazdu

Nie dojdzie dzisiaj do zamknięcia przejazdu kolejowego w Motyczu

Kraska o obostrzeniach od 1 lutego: myślę, że jakieś poluzowania wystąpią

Kraska o obostrzeniach od 1 lutego: myślę, że jakieś poluzowania wystąpią

Sytuacja pod względem dziennej liczby zakażeń na koronawirusa jest stabilna, więc myślę, że od lutego jakieś poluzowania w obostrzeniach wystąpią - poinformował w sobotę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że "być może od lutego będą uruchomione galerie handlowe".

Puławy: Rośnie bezrobocie. Zwalniają sprzedawców i pracowników restauracji

Puławy: Rośnie bezrobocie. Zwalniają sprzedawców i pracowników restauracji

Na koniec 2020 roku liczba bezrobotnych w powiecie puławskim wyniosła 3235 osób. To najgorszy grudzień od czterech lat. Najwięcej zwolnień notuje gastronomia, sprzedaż i hotelarstwo. Niestety, wygląda na to, że styczeń będzie jeszcze gorszy. Stopa bezrobocia prawdopodobnie przekroczyła już 6,5 procent.

Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin wygrywa na trudnym terenie w Sosnowcu

Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin wygrywa na trudnym terenie w Sosnowcu

Pewne zwycięstwo zanotowały w sobotę koszykarki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin. Podopieczne Krzysztofa Szewczyka pokonały w Sosnowcu CTL Zagłębie 94:79. Akademiczki spisały się świetnie w ostatniej kwarcie

Skoki Narciarskie. Polacy z 30-tym podium w konkursie drużynowym w historii
film

Skoki Narciarskie. Polacy z 30-tym podium w konkursie drużynowym w historii

Reprezentacja Polski zajęła drugie miejsce w konkursie drużynowym na skoczni w fińskim Lahti. Biało-Czerwoni oddali siedem bardzo dobrych skoków i okazali się słabsi jedynie od Norwegów

MKS Perła Lublin – Nantes Atlantique Handball 26:31
galeria

MKS Perła Lublin – Nantes Atlantique Handball 26:31

W trzecim meczu fazy grupowej Ligi Europejskiej EHF MKS Perła Lublin po zaciętym spotkaniu przegrał z francuskim Nantes Atlantique Handball 26:31

Ważna wiadomość dla wyjeżdżających do Norwegia: rząd zamyka Oslo

Ważna wiadomość dla wyjeżdżających do Norwegia: rząd zamyka Oslo

Rząd Norwegii ogłosił w sobotę zamknięcie Oslo oraz dziewięciu okolicznych miejscowości w związku z wykryciem w gminie Nordre Follo ogniska brytyjskiego szczepu koronawirusa. Na skutek zakażenia tym wariantem zmarły dwie osoby.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.