Zaćmienie księżyca rozpocznie się o godz. 21.30 i potrwa rekordowo długo: godzinę i prawie 43 minuty. Księżyc będzie widoczny w pobliżu Jowisza, któremu towarzyszy rekordowa liczba widocznych na niebie innych planet. Rozmowa z prof. dr. hab. Krzysztofem Murawskim z Zakładu Astrofizyki i Teorii Grawitacji UMCS
• W najbliższy piątek będziemy mogli podziwiać najdłuższe zaćmienie Księżyca w XXI wieku. Co szczególnego będzie w tym zjawisku?
– Samo zjawisko zaćmienia Księżyca może nie jest aż tak niezwykłe. Zdarza się ono o wiele częściej niż zaćmienie Słońca, które jest zdarzeniem bardzo rzadkim i szczególnym, bo nagle w środku dnia zapadają egipskie ciemności. Zaćmienia Księżyca zdarzają się nawet pięć razy w ciągu roku. Ziemia znajduje się wtedy na torze między Słońcem a Księżycem. Tym razem, szczęśliwie dla nas, Księżyc znajdzie się w pasie cienia naszej planety przez dłuższy czas.
• Jak długi?
– Zaćmienie rozpocznie się o godz. 21.30 i potrwa rekordowo długo: godzinę i prawie 43 minuty. Księżyc będzie widoczny w pobliżu Jowisza, któremu towarzyszy rekordowa liczba widocznych na niebie innych planet.
• Na co szczególnie warto zwrócić uwagę?
– Pojawią się bardzo ciekawe kolory. Światło słoneczne nie jest białe ani żółte, jak może nam się wydawać. Składa się z wielu kolorów. Światło, które przejdzie przez naszą atmosferę, ulegnie rozszczepieniu. Księżyc będzie miał wtedy barwę czerwoną, jaką często możemy zaobserwować przy zachodzie Słońca. Niebieska barwa zostanie rozproszona w różne kierunki i stąd jej mniejsza ilość w wysyłanym przez Słońce świetle sprawi, że będziemy widzieli dominującą barwę czerwoną.
• Czy będzie nam dane obejrzeć kolejne tak długie zaćmienie Księżyca?
– Raczej nie. Tak długie zjawisko zdarza się bardzo rzadko, około raz na sto lat. Kolejne takie zaćmienie jest przewidywane dopiero na 2123 rok.
• A jaki sposób będzie można oglądać to piątkowe?
– Najlepiej wyszukać przed zaćmieniem tarczę Księżyca. Do obserwacji nie będą potrzebne żadne narzędzia optyczne. Na Słońce nie wolno patrzeć gołym okiem, ale w przypadku Księżyca to światło jest odbite i zaćmienie będzie można oglądać bez obaw o wzrok. Warto zadbać o to, by być w nieoświetlonym miejscu, by nie przeszkadzało nam sztuczne światło, na przykład z latarni.