Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

10 kwietnia 2019 r.
17:25

"Obiboki" i "nieroby". Ksiądz z Lublina na dywaniku u arcybiskupa za słowa o nauczycielach

Autor: Zdjęcie autora aa
1889 152 A A

Czują się urażeni słowami proboszcza lubelskiej parafii z ul. Nałkowskich, który miał ich nazwać „obibokami” i „nierobami”. Protestujący nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 30 napisali skargę do arcybiskupa Stanisława Budzika. Podpisało ją 75 osób. Metropolita lubelski będzie rozmawiał w tej sprawie z duchownym.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na wstępie pisma do metropolity lubelskiego jego sygnatariusze podkreślają, że decyzja o strajku była dla nich decyzją trudną. „W ten sposób walczymy o szacunek dla naszej pracy i powołania. O lepszą przyszłość powierzanych nam dzieci” – zaznaczają autorzy skargi.

Nauczyciele przytaczają wypowiedzi proboszcza, które miały paść w czasie ogłoszeń duszpasterskich po mszy w kościele Miłosierdzia Bożego.

"Padły obrażające nas słowa, w których ksiądz proboszcz Eugeniusz Szymański określił nas mianem obiboków i nierobów" – piszą w skardze do metropolity lubelskiego pracownicy szkoły. "Twierdził, że nauczyciel, który strajkuje, to nie nauczyciel oraz, że powinniśmy tak, jak kiedyś oddawać życie za uczniów i za ich nauczanie nie pobierać wynagrodzenia. Jest nam z tego powodu bardzo przykro".

Nauczyciele wyrażają też nadzieję, że "takie stwierdzenia nie są oficjalnym stanowiskiem Kościoła katolickiego w Polsce".

O kontrowersyjnych wypowiedziach duchownego pisaliśmy we wtorkowym wydaniu Dziennika Wschodniego. W poniedziałek, po sygnale od czytelniczki, pojechaliśmy na rekolekcje dla uczniów klas VII, VIII i gimnazjalistów. Pod koniec mszy świętej na prośbę proboszcza wierni odmówili modlitwę "Zdrowaś Maryjo". Modlili się "o opamiętanie nauczycieli, którzy w tej chwili bezpodstawnie protestują i o mądrość dla Polaków, żeby ta sytuacja konfliktowa została jakoś zgodnie z Bożą wolą rozwiązana". Po tych słowach proboszcza kilka osób opuściło kościół.

Pismo od pracowników Szkoły Podstawowej przy ul. Nałkowskich metropolita lubelski otrzymał dzisiaj.

– Ksiądz arcybiskup przeprowadzi rozmowę z proboszczem na temat wypowiedzi podczas rekolekcji – mówi ks. Adam Jaszcz, rzecznik prasowy archidiecezji lubelskiej. – Niektóre opinie i oceny nie znajdują akceptacji przełożonych księdza. Jeśli brzmienie intencji modlitwy wywołuje kontrowersje, nawet wśród osób obecnych w kościele, znaczy to, że jest ona sformułowana źle i należy to w roztropny sposób skorygować. Duchowny zabierający publicznie głos, szczególnie w kwestiach budzących niepokój społeczny, musi ważyć wypowiadane słowa. Zadaniem duszpasterzy w tej sytuacji jest uspokajanie i tak już napiętej atmosfery. Wypowiedzi, które 75 osób odbiera jako obraźliwe, bardziej szkodzą niż pomagają.

e-Wydanie

Komentarze 152

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Mily / 10 kwietnia 2019 o 17:40
+32
Księże Eugeniuszu pora na zasłużona emeryturę... Chyba czas dokonywać rotacji proboszcza co kilka lat. Niektórzy chyba się zasiedzieli w jednym miejscu....
Avatar
żenada / 10 kwietnia 2019 o 19:33
+29
"Twierdził, że nauczyciel, który strajkuje, to nie nauczyciel oraz, że powinniśmy tak, jak kiedyś oddawać życie za uczniów i za ich nauczanie nie pobierać wynagrodzenia. Jest nam z tego powodu bardzo przykro" ...... powiedział ten co bez zapłaty nie udzieli chrztu, ślubu czy pogrzebu :D
Avatar
Nauczyciel / 10 kwietnia 2019 o 17:51
+29
Popieram księdza w 100% dla mnie nauczyciel będzie mógł protestować tylko w momencie kiedy będzie pracował tyle co każdy zwykły szary człowiek nie będzie miał wakacji, ferii, weekendów i wszystkich swiąt wolnych. Dodatkowo 13 i 14 na dzień nauczyciela. Za co? nie wspomnę o chorym rocznym urlopie na podratowanie zdrowia. Za co? za to że po 18 godzinach w tygodniu dorabia 2 razy tyle na korepetycjach które sam sugeruje uczniom którym wcześniej wstawi 1. Nie mam nic do nauczycieli jako ludzi ale spójrzcie obiektywnie na wymiar waszej pracy i to ile macie wolne w stosunku do innych ludzi którzy też mają wyższe wykształcenie a zarabiają na pełnym etacie albo na zleceniu połowe tego co macie wy.
 @Zwykly szry człowiek  ODPOWIEDŹ MI PROSZĘ NA PYTANIA TYLKO SZCZERZE 1.Czy każdy nauczyciel udziela korepetycji? 2. Czy udaje się ułożyć plan aby nauczyciel nie miał tzw. okienka i pracował jak piszesz 18 godzin tygodniowo? 3. Co to są wakacje, dla kogo i po co? 4. Czy inne grupy zawodowe nie mają przywilejów tylko nauczyciele? 5. Ile ksiądz pracuje dziennie i za jaką stawkę? 
 @Zwykly szry człowiek  ODPOWIEDŹ MI PROSZĘ NA PYTANIA TYLKO SZCZERZE 1.Czy każdy nauczyciel udziela korepetycji? 2. Czy udaje się ułożyć plan aby nauczyciel nie miał tzw. okienka i pracował jak piszesz 18 godzin tygodniowo? 3. Co to są wakacje, dla kogo i po co? 4. Czy inne grupy zawodowe nie mają przywilejów tylko nauczyciele? 5. Ile ksiądz pracuje dziennie i za jaką stawkę?  rozwiń
Avatar
Eks parafianka / 10 kwietnia 2019 o 17:57
+28
O tym ksiedzu mozna by duzo opowiadac, skutecznie zniechecil mnie do kosciola. Do tego zaangazowany w polityke, na ogrodzeniu kosciola wisialy plakaty wyborcze p. TUŁAJEWA. Zawsze pouczal wiernych, rowniez na koledzie. Do dzis pamietam jego wizyte, ostatnia na szczescie. Jak ktos taki smie pouczac normalnych ludzi? Czy on ma jakiekolwiek problemy? Autorytet zaden.
Avatar
Robert / 10 kwietnia 2019 o 17:31
+28
No i co z tego??? Wylał pomyje na uczciwych, pracowitych ludzi. Nie wie że słowa są jak kamienie? Ten tzw pasterz dla mnie nie istnieje. Nie uważam go za kogoś wartościowego. To zwykły prymityw.
Avatar
kokoloko / 10 kwietnia 2019 o 20:46
+24
Skoro to jest oficjalne stanowisko Kościoła to mam nadzieję że od jutra skończy się chore finansowanie religii w szkołach i katecheci będą pracować za darmo. W końcu są jak Apostołowie, a Ci głosili Słowo Boże bez wynagrodzenia
Avatar
hehe / 10 kwietnia 2019 o 18:45
+24
gość robi świetną robotę by kościoły pustoszały ! brawo on !!!
Avatar
Gosc7 / 10 kwietnia 2019 o 21:12
+23
Skoro nauczyciele maja pracowac zadarmo to ksieza zadarmo niech udzielaja chrztu slubu pogrzeb. A nie jeszcze robia problem z sakramentami bo ktos za malo dal
Avatar
gość / 10 kwietnia 2019 o 19:46
+20
Przodownik pracy - ksiądz proboszcz Eugeniusz Szymański - pracuje za co łaska :)
Avatar
Katolik ( normalny). / 10 kwietnia 2019 o 21:39
+19
Nałkowskich przeprasza za " księdza" Szymańskiego. Już niewielu parafian mu zostało , same pisiory . Mało kto chodzi do tego siedliska pisu.
Avatar
Wanda Sułkowska / 6 dni temu o 06:15
0
Do nauczycielskiego zawodu wiedzie droga poprzez studia uniwersyteckie, potem długa droga awansowa. Praca w stresie, z 30 osobową grupą dzieci, roszczeniowymi rodzicami i histerycznym dyrektorem. Pobory polskiego nauczyciela są najniższe wśród państw UE.
Avatar
pracownik szkoły / 16 kwietnia 2019 o 14:27
0
Prawdę powiedział. Popieram, bo znam ten cały oświatowy bajzel od środka.
Avatar
hehe / 15 kwietnia 2019 o 20:13
-2
"Obiboki" i "nieroby".  odezwał sie pier..ony pracownik pier... winnicy panskiej,co w tych starych głupich  łbach siedzi?
 siedzi główne wyznanie wiary ; złoto srebro i dolary
Avatar
ojciec gimnazjalistki / 15 kwietnia 2019 o 13:11
-1
No nareszcie - choć jeden odważny powiedział prawdę. Bo mój proboszcz milczy jak grób. Brawo dla tego księdza - taka jest prawda.
Avatar
Gość / 12 kwietnia 2019 o 20:58
-8
"Obiboki" i "nieroby". odezwał sie pier..ony pracownik pier... winnicy panskiej,co w tych starych głupich łbach siedzi?
Avatar
alleluja i do przodu / 12 kwietnia 2019 o 15:59
-5
Dajcie już Księdzu spokój, prawdę powiedział a ta zawsze boli
Z jakiego powodu napisałeś nazwę tego zawodu z dużej litery? Też w szkole nie uważałeś?
 Nie wiesz, że Ksieciunio to dla pisowskiego ciemnogrodu wyrocznia.
Avatar
ccc / 12 kwietnia 2019 o 08:10
-1
Gdy katabas zapuka wam do drzwi lapcie za kij i goncie ssyna az do samej nory.
 Tak nam dopomoz Bog.
Avatar
głos sumienia / 11 kwietnia 2019 o 22:18
+5
O sobie mówił !
Avatar
K / 11 kwietnia 2019 o 15:19
+6
Dajcie już Księdzu spokój, prawdę powiedział a ta zawsze boli
Z jakiego powodu napisałeś nazwę tego zawodu z dużej litery? Też w szkole nie uważałeś?
Avatar
K / 11 kwietnia 2019 o 15:16
+17
Prawde powiedział. Nauczyciel pracuje 18x0,45min =8.1 godź. tygodniowo. To tyle co normalny człowiek dziennie! Do tego wakacje, święta, prezenty od rodziców, darmowe wycieczki z uczniami na koszt rodziców, korepetycje. Pensja 6.5 tyś/mc. i jeszcze im mało?
Nie jestem nauczycielem, ani nawet żadnego nie mam w rodzinie, ale matematyki, to Ty się musisz nauczyć. 18 * 45 min = 13,5 h. Do tego nie da się ukryć, że w czasie przerw też nauczyciele pracują. A te 6,5 tys. to chyba z TVP wziąłeś. Osobiście uważam, że nauczycielskie wynagrodzenia nie są niskie, a w środowiskach małomiasteczkowych, wiejskich, czy w Polsce B są nawet dość wysokie, ale nie sądzę, by z pracy na jednym nauczycielskim etacie ktoś wyciągał te Twoje 6,5 tys. zł. A wycieczki, to dla nauczycieli praca i odpowiedzialność za cudze dzieci, a nie przyjemność i turystyka. Podsumowując - guzik wiesz, a się wypowiadasz.
Nie jestem nauczycielem, ani nawet żadnego nie mam w rodzinie, ale matematyki, to Ty się musisz nauczyć. 18 * 45 min = 13,5 h. Do tego nie da się ukryć, że w czasie przerw też nauczyciele pracują. A te 6,5 tys. to chyba z TVP wziąłeś. Osobiście uważam, że nauczycielskie wynagrodzenia nie są niskie, a w środowiskach małomiasteczkowych, wiejskich, czy w Polsce B są nawet dość wysokie, ale nie sądzę, by z pracy na jednym nauczycielskim etacie ktoś wyciągał te Twoje 6,5 tys. zł. A wycieczki, to dla nauczycieli praca i odpowied... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 152

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nauczyciele odpuścili, strajk zawieszony. "Teraz wszyscy będą się z nas tylko śmiać"

Nauczyciele odpuścili, strajk zawieszony. "Teraz wszyscy będą się z nas tylko śmiać" 0 34

Strajk nauczycieli zawieszony, po weekendzie pedagodzy wrócą do klas. – Walka o lepszą szkołę wcale się nie zakończyła – grzmią związkowcy. Nie wszyscy jednak w to wierzą. – Mieliśmy gigantyczne wsparcie ze strony uczniów i ich rodziców, protest powinien trwać. Teraz wszyscy będą się z nas już tylko śmiać – komentuje jeden z nauczycieli

Pierwsze urodziny Wielokranu Browaru Zakładowego. Impreza na patio
26 kwietnia 2019, 19:00

Pierwsze urodziny Wielokranu Browaru Zakładowego. Impreza na patio 0 0

Grill, muzyka, leżaki i duuużo piwa rzemieślniczego. W piątek Browar Zakładowy Wielokran, czyli lokal firmowy browaru z Poniatowej świętuje 1. urodziny.

Ogromne emocje w sejmiku. Radni PiS i PSL przeciwko "ideologii LGBT"
galeria

Ogromne emocje w sejmiku. Radni PiS i PSL przeciwko "ideologii LGBT" 0 17

Sejmik województwa lubelskiego zaprotestował w sprawie „wprowadzania ideologii LGBT” do wspólnot samorządowych. Projekt PiS poparli także radni PSL

Lublin: Był stok narciarski, a jest tor rowerowy. Pierwsza impreza już w niedzielę

Lublin: Był stok narciarski, a jest tor rowerowy. Pierwsza impreza już w niedzielę 0 30

Nowy tor do jazdy rowerem ma być otwarty od przyszłego tygodnia na górce Globus w miejscu stroku narciarskiego. Już w niedzielę odbędzie się tu pierwsza impreza sportowa, później trasy powinny być dostępne dla wszystkich chętnych rowerzystów – bez ograniczeń i bez opłat

Rolnicy rozmawiają o ciężkiej sytuacji. Zaprosili ministra, ale nie przyjechał

Rolnicy rozmawiają o ciężkiej sytuacji. Zaprosili ministra, ale nie przyjechał 0 15

Rolnicy z powiatu bialskiego debatowali wczoraj o tym, jak wyjść z dramatycznej sytuacji, w której się znaleźli. Zaprosili ministra rolnictwa, ale ten nie przyjechał

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 26-28 kwietnia

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 26-28 kwietnia 0 0

Wydarzeniem weekendu będzie gala KSW 48, która w sobotni wieczór odbędzie się w hali Globus przy ul. Kazimierza Wielkiego 8.

Nowa przeszkoda dla pieszych. Krzyż wmurowany na środku chodnika

Nowa przeszkoda dla pieszych. Krzyż wmurowany na środku chodnika 0 14

W Białej Podlaskiej trwa budowa ścieżek rowerowych. Jednak na ulicy Brzeskiej można się natknąć na architektoniczną przeszkodę.

Weekend majowy 2019. Lublin pełen darmowych atrakcji. Co będzie się działo? [lista wydarzeń]

Weekend majowy 2019. Lublin pełen darmowych atrakcji. Co będzie się działo? [lista wydarzeń] 0 6

Żeby w majowy weekend nudzić się w Lublinie, trzeba będzie się mocno uprzeć. Wiele darmowych atrakcji będzie czekać na mieszkańców i gości od 26 kwietnia do 5 maja. Można będzie pójść na koncert, potańcówkę lub jedną z wielu wycieczek tematycznych. Poniżej spis wydarzeń, na które można się wybrać za darmo bez wcześniejszych zapisów

Pobił Banglijczyka bo ten przez przypadek go dotknął? 49-latek przed sądem

Pobił Banglijczyka bo ten przez przypadek go dotknął? 49-latek przed sądem 0 10

Mieszkaniec Białej Podlaskiej zwyzywał i pobił młodego mężczyznę z Bangladeszu. Wszystko dlatego, że ten przed przypadek dotknął go podczas imprezy w klubie – dowodzą śledczy. Napastnik uderzył również Polaka, który bronił obcokrajowca.