Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

14 grudnia 2019 r.
20:13

"Nietolerancja trwa". Byli więźniowie Majdanka z apelem w nowym filmie muzeum [wideo]

Autor: Zdjęcie autora Patryk Pytlak
0 13 A A

- Tym filmem chcieliśmy przypomnieć tragedię tego miejsca, zarazem podkreślić misję i zadanie, jakie sobie stawiamy - mówi Krzysztof Stanek z Państwowego Muzeum na Majdanku. Film "Pamiętam" powstał z okazji 75. rocznicy likwidacji byłego niemieckiego nazistowskiego obozu KL Lublin.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

 „Pamiętam” to narracja łącząca pokolenia. Główny bohater (Wit Kasperek) występuje w podwójnej roli. Jest osobą, która żyje we współczesnym świecie, ale mówi, jak osoba, która przeżyła tę tragedię. W filmie występują również byli więźniowie obozu, z którymi muzeum współpracuje: Zdzisław Badio, Stanisława Kruszewska i Józef Psiuk.

- Chcieliśmy, aby biorący udział w tej realizacji nie tylko byli aktorami, ale osobami, które wracają do miejsc, które były częścią ich trudnej młodości – wyjaśnia Krzysztof Stanek.  

Film „Pamiętam” jest pierwszą tak emocjonalną produkcją zrealizowaną przez Państwowe Muzeum na Majdanku.  - Przypominamy, że historia to nauka na teraźniejszość i przyszłość. Chcieliśmy żeby powstał obraz, który łączy pokolenia - dodaje Stanek.

 Za obraz i realizację odpowiedzialna jest łódzka firma Motion Pikczer. Reżyseria - Michał Liszcz, scenariusz - Natalia Wesołowska, zdjęcia - Kuba Woźniak

Film był nagrywany w lipcu na terenie Muzeum na Majdanku, Muzeum i Miejsca Pamięci w Bełżcu oraz Muzeum i Miejsca Pamięci w Sobiborze.

„Pamiętam” można obejrzeć w serwisie youtube oraz na facebooku Muzeum.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 13

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Obserwator JW / 14 grudnia 2019 r. o 22:21
+15
Do Śnią. Bardzo ciekawe spostrzeżenie. Ja bym to ujął w szerszej formie. To jest tak straszne i szokujące dla zwiedzających miejsce że nie można już tam nic dodawać. Żadnych, ale to żadnych artystycznych instalacji. Żadnych multimedialnych prezentacji a to się dzieje obecnie. Żadnych dźwięków. CISZA. Jedynie zdjęcia i dokumenty swoją treścią wiejące już straszliwym przesłaniem. Jeszcze raz to jest CMENTARZ!!!. Byłem tam tego lata z wnuczką i to co zobaczyłem do głębi mną poruszyło stąd słowa krytyki. Niech opiekunowie tego miejsca się opamiętają i nie przeszkadzają zwiedzającym i uszanują spokój tam zamordowanych.
Do Śnią. Bardzo ciekawe spostrzeżenie. Ja bym to ujął w szerszej formie. To jest tak straszne i szokujące dla zwiedzających miejsce że nie można już tam nic dodawać. Żadnych, ale to żadnych artystycznych instalacji. Żadnych multimedialnych prezentacji a to się dzieje obecnie. Żadnych dźwięków. CISZA. Jedynie zdjęcia i dokumenty swoją treścią wiejące już straszliwym przesłaniem. Jeszcze raz to jest CMENTARZ!!!. Byłem tam tego lata z wnuczką i to co zobaczyłem do głębi mną poruszyło stąd słowa krytyki. Niech opiekunowie tego miejsca się opamię... rozwiń
Avatar
Gość / 14 grudnia 2019 r. o 21:25
+13
Z 1600 osobowej niemieckiej załogi KL LUBLIN tylko ponad 100 stanęło przed sądem. O skandalicznie łagodnych wyrokach lepiej nie wspominać
Avatar
lll / 14 grudnia 2019 r. o 21:18
+10
75 lat temu niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny KL Lublin wcale nie został zlikwidowany ale płynnie został przekształcony w rosyjski komunistyczny obóz koncentracyjny. I w niemieckim i w rosyjskim w olbrzymiej większości więzieni i mordowani byli obywatele polscy.
Avatar
Gość / 14 grudnia 2019 r. o 20:44
+9
Zachowanie pamięci trzeba zacząć od zmiany SKANDALICZNEJ nazwy Państwowe Muzeum na Majdanku. Pytanie, a jakiego to Państwa jest to Muzeum? Ano Polskiego!!! Oficjalna nazwa powinna brzmieć Były Niemiecki Obóz Zagłady. Nazwa powinna być widoczna i na obiekcie i we wszelkiego typy informacjach. To nie jest żadne Muzeum. To jest Cmentarz, miejsce śmierci tysięcy ludzi wymordowanych przez Niemców. Jeszcze raz Były Niemiecki Obóz Zagłady.
Avatar
Gość / 15 grudnia 2019 r. o 09:20
+5
pytam kiedy zydzi przeprosza polakow za kolaboracje z niemcami
Avatar
Gość / 14 grudnia 2019 r. o 20:58
+4
Moim zdaniem lepiej nazistoski zamiast niemiecki. W końcu nie wszyscy Niemcy byli nazistami a wśród nazistów były też inne narodowości. Taka prawda.
Avatar
Gość / 15 grudnia 2019 r. o 08:24
+2
Do większości komentujących--widać że marzy się wam być jeszcze lepszymi od dawnych nazistów, ciągle żądania a zero budowania i myślenia do przodu, to typowe dla,, biednych ludzi,,...
Avatar
Trikol / 15 grudnia 2019 r. o 03:52
+2
Tego gościa co tak broni szkopów i pisze o nazistach z innych narodowości nominować do Nagrody Nobla. Minęło tyle lat jak świat rozprawił się PO aliancku ze szkopami ( 4 mocarstwa w tym Francja ) ściągnęli od szkopów złoto, dzieła sztuki i wybitnych naukowców od śmierci a tu w zadupiu UE siedzi gość i bawi się w mecenasa szkopów. A mośki zamiast taki link wyrzucić do kosza publikują.
Avatar
Laureck / 15 grudnia 2019 r. o 02:57
+2
Ciekawi mnie Kto finansował sklecenie tego filmu (??). Czy czasem nie Ci co uświetniają newsami życie Lublinian poprzez napastliwe dla Polski teksty w KL. Od lat klepią o handlu w niedziele. POdkreślają do n tej POtęgi drobne niedoskonałości a przemilczają osiągnięcia Polski i Polaków.
Avatar
Warszawa jak Hiroshima / 14 grudnia 2019 r. o 21:39
+2
Kiedy reparacje od Angeli?
Avatar
wqww / 15 grudnia 2019 r. o 09:49
-2
pytam kiedy zydzi przeprosza polakow za kolaboracje z niemcami
 a kiedy polacy przeproszą za szmelcowników?
Avatar
Gość / 15 grudnia 2019 r. o 09:20
+5
pytam kiedy zydzi przeprosza polakow za kolaboracje z niemcami
Avatar
Gość / 15 grudnia 2019 r. o 08:24
+2
Do większości komentujących--widać że marzy się wam być jeszcze lepszymi od dawnych nazistów, ciągle żądania a zero budowania i myślenia do przodu, to typowe dla,, biednych ludzi,,...
Avatar
Trikol / 15 grudnia 2019 r. o 03:52
+2
Tego gościa co tak broni szkopów i pisze o nazistach z innych narodowości nominować do Nagrody Nobla. Minęło tyle lat jak świat rozprawił się PO aliancku ze szkopami ( 4 mocarstwa w tym Francja ) ściągnęli od szkopów złoto, dzieła sztuki i wybitnych naukowców od śmierci a tu w zadupiu UE siedzi gość i bawi się w mecenasa szkopów. A mośki zamiast taki link wyrzucić do kosza publikują.
Avatar
Laureck / 15 grudnia 2019 r. o 02:57
+2
Ciekawi mnie Kto finansował sklecenie tego filmu (??). Czy czasem nie Ci co uświetniają newsami życie Lublinian poprzez napastliwe dla Polski teksty w KL. Od lat klepią o handlu w niedziele. POdkreślają do n tej POtęgi drobne niedoskonałości a przemilczają osiągnięcia Polski i Polaków.
Avatar
Andrzej / 14 grudnia 2019 r. o 23:53
+1
 Już to widzę jak grupa młodzieży włącza YouTube, ogląda prawie dwie minuty i analizuje co "poeta miał na myśli" oraz skrzętnie wypisuje zastosowane przez artystę w filmie środki wyrazu .  Napisanie dobrego, krótkiego, sensownego tekstu to podstawa i to robota dla copywritera, który ma na oku odbiorcę. Tu widać, że to jakiś "artysta" popełnił dzieło a odbiór to już nie ma znaczenia.
Avatar
Obserwator JW / 14 grudnia 2019 r. o 22:21
+15
Do Śnią. Bardzo ciekawe spostrzeżenie. Ja bym to ujął w szerszej formie. To jest tak straszne i szokujące dla zwiedzających miejsce że nie można już tam nic dodawać. Żadnych, ale to żadnych artystycznych instalacji. Żadnych multimedialnych prezentacji a to się dzieje obecnie. Żadnych dźwięków. CISZA. Jedynie zdjęcia i dokumenty swoją treścią wiejące już straszliwym przesłaniem. Jeszcze raz to jest CMENTARZ!!!. Byłem tam tego lata z wnuczką i to co zobaczyłem do głębi mną poruszyło stąd słowa krytyki. Niech opiekunowie tego miejsca się opamiętają i nie przeszkadzają zwiedzającym i uszanują spokój tam zamordowanych.
Do Śnią. Bardzo ciekawe spostrzeżenie. Ja bym to ujął w szerszej formie. To jest tak straszne i szokujące dla zwiedzających miejsce że nie można już tam nic dodawać. Żadnych, ale to żadnych artystycznych instalacji. Żadnych multimedialnych prezentacji a to się dzieje obecnie. Żadnych dźwięków. CISZA. Jedynie zdjęcia i dokumenty swoją treścią wiejące już straszliwym przesłaniem. Jeszcze raz to jest CMENTARZ!!!. Byłem tam tego lata z wnuczką i to co zobaczyłem do głębi mną poruszyło stąd słowa krytyki. Niech opiekunowie tego miejsca się opamię... rozwiń
Avatar
Warszawa jak Hiroshima / 14 grudnia 2019 r. o 21:39
+2
Kiedy reparacje od Angeli?
Avatar
Śnią / 14 grudnia 2019 r. o 21:32
+1
Ten film to żenada. Czy autorzy zadali sobie pytanie po co robią ten film? Dla kogo ?Jaką wiedzę ma przekazać i jakie myślenie wywołać w widzu? kto go będzie oglądać, gdzie, jaką obecnie ma wiedzę i co zrozumie. Po prostu bezmyślnie zrobili film bo to teraz modne. Film absolutnie bez pomysłu i wizji. Za długi. Przegadany, przeładowany pustym słowem tekst lektor, bez konkretnego, jasnego, zrozumiałego dla masowego odbiorcy przesłania, zwłaszcza dla młodzieży. Zdjęcia abstrakcyjne, emocjami nie kierują do przesłania bo jasnego przesłania nie ma. Być może jakies głębokie jest ale czy obecny widz zada sobie trud żeby do niego dotrzeć? Wątpię . Film wg twórców jest emocjonalny bo ... dali smutna muzykę. Kompletnie nie jest emocjonalny. Jedyną emocją jaka budzi to konsternacja- o co w nim chodzi. Zapytajcie jakiegoś licealisty o czym jest ten film I jaki ma sens? Jeżeli ktoś nie był na Majdanku to nawet nie zczai ze to był film o obozie hitlerowskim. To trudny i wyjątkowy temat. Nie można go oddawać amatorom. Filmy o takiej tematyce są bardzo potrzebne. Zwłaszcza teraz. Muszą uświadamiać, edukować , ostrzegać. Szczególnie młodzież. Muszą to robić z rozmysłem, świadomością współczesnej kultury i środków przekazu. Szkoda pieniędzy, czasu i wysiłku na takie coś co obejrzy 5000 osób, nikogo to nie pobudzi do myślenia. Nie stworzy fermentu. Szkoda bo można było zrobić piękna, wzruszająca i przejmująca historie.
Ten film to żenada. Czy autorzy zadali sobie pytanie po co robią ten film? Dla kogo ?Jaką wiedzę ma przekazać i jakie myślenie wywołać w widzu? kto go będzie oglądać, gdzie, jaką obecnie ma wiedzę i co zrozumie. Po prostu bezmyślnie zrobili film bo to teraz modne. Film absolutnie bez pomysłu i wizji. Za długi. Przegadany, przeładowany pustym słowem tekst lektor, bez konkretnego, jasnego, zrozumiałego dla masowego odbiorcy przesłania, zwłaszcza dla młodzieży. Zdjęcia abstrakcyjne, emocjami nie kierują do przesłania bo jasnego przesłania nie... rozwiń
Avatar
Gość / 14 grudnia 2019 r. o 21:25
+13
Z 1600 osobowej niemieckiej załogi KL LUBLIN tylko ponad 100 stanęło przed sądem. O skandalicznie łagodnych wyrokach lepiej nie wspominać