(archiwum)
Nowe radio będzie nadawać w Lublinie. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji uwolniła właśnie częstotliwość 93,8 MHz. Jej przejęciem zainteresowanych jest pięciu nadawców. Kto z nich będzie miał szansę ubiegania się o koncesję, dowiemy się wiosną.
O uwolnienie fali prosiło Krajową Radę Radiofonii i Telewizji sześciu nadawców. To radio PiN, radio Chilli Zet, RMF Maxxx, radio WAWA. W tej sprawie do KRRiT wpłynęło też pismo Radia Jasna Góra – prowadzący je zakon ojców paulinów chce uruchomić nowe rozgłośnie w kilku dużych miastach. Swą prośbę kierował też właściciel radia RMF Classic, ale w międzyczasie wygrał konkurs na objęcie częstotliwości 107,7 MHz i już na niej nadaje.
Wykaz dostępnych częstotliwości na wniosek rady poszerzył Urząd Komunikacji Elektronicznej. Teraz KRRiT musi ogłosić konkurs na przyznanie koncesji na nadawanie na tej fali. W ogłoszeniu może określić specyfikę nowego programu. Może w nim zastrzec, że ma być to np. radio jazzowe, publicystyczne czy religijne.
– Jak zawsze przed ustaleniem treści ogłoszenia będziemy analizować charakterystykę programów, które już są dostępne na danym rynku, w tym przypadku w Lublinie – wyjaśnia Agnieszka Ogrodowczyk, dyrektor Departamentu Koncesyjnego w KRRiT. – Na tej podstawie zdecydujemy, z jaką zawartością i do jakiej grupy odbiorców mógłby być skierowany nowy program, by stanowił nową ofertę, uzupełniając już istniejącą.
Którzy z zainteresowanych nadawców rzeczywiście oferują coś nowego? W Lublinie dostępne jest już radio archidiecezjalne oraz Radio Maryja, przez co ojcowie paulini mogą mieć małe szanse. Podobnie jak RMF Maxx nadające muzykę zbliżoną do tej, którą emituje Radio Eska i działające od niedawna Radio Freee.
Na placu boju pozostaje Radio PiN grające muzykę chill-outową (gatunek muzyczny, w którego skład wchodzi wiele spokojnych stylów tworzonych przez artystów i producentów sceny muzyki elektronicznej – przyp. red.) oraz tzw. lo-fi (podgatunek indie rocka, cechuje się niską amatorską jakością nagrań, wynikającą z ograniczeń finansowych lub przemyślanej koncepcji artystycznej.
Jako źródła stylistyki lo-fi najczęściej wskazuje się nagrania Beach Boys, The Beatles i Buddy'ego Holly – przyp. red.) i kładące w swych serwisach nacisk na ekonomię oraz nadające spokojną muzykę Chilli Zet i specjalizujące się w polskiej muzyce radio WAWA.
Ta ostatnia oferta – jak mówi się w branży radiowej – może być niemile widziana, ponieważ WAWA była już dostępna w Lublinie, ale jej nadawca wolał wejść na tę częstotliwość ze swoim drugim programem Eską Rock, a w Lublinie słychać już dwa jego radia. WAWA byłaby trzecim.
– Charakter nowego programu ustalimy do końca pierwszego kwartału i wtedy ogłosimy konkurs koncesyjny – zapowiada Ogrodowczyk. Nowy nadawca może być znany na przełomie lata i jesieni.