Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

21 listopada 2019 r.
20:02

Nowy cmentarz w Lublinie ma być większy od tego na Majdanku. Planują też spopielarnię zwłok

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
42 74 A A

W czwartek poznaliśmy projekt planu zagospodarowania terenów przy ul. Bohaterów Września, gdzie ma powstać nowy cmentarz komunalny, większy niż ten na Majdanku. Miejscy planiści proponują, by powstała tu także spopielarnia zwłok. Czy to dobry pomysł? Uwagi można zgłaszać Urzędowi Miasta do 30 grudnia

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Cmentarz na Majdanku nie pomieści już zbyt wiele nowych grobów, dlatego miastu potrzebne będzie nowe miejsce pochówków. Jak prędko? – Z naszych szacunków wynika, że w ciągu pięciu lat powinien powstać nowy cmentarz, bo ten na Majdanku wypełni się w stu procentach – mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina ds. inwestycji i rozwoju.

Nowy cmentarz ma powstać na Sławinie. A dokładnie na zachód od ul. Bohaterów Września i na północ od przyszłego przedłużenia ul. Zelwerowicza do Zbożowej. O wyznaczeniu tu miejsca na groby mówi się już od dawna, ale konieczne jest do tego uchwalenie przez Radę Miasta planu zagospodarowania terenu wyznaczającego nowy cmentarz.

Projekt takiego planu został w czwartek upubliczniony przez Urząd Miasta. Pod cmentarz przeznaczony ma być obszar ok. 50 ha, czyli nieco więcej niż zajmuje nekropolia na Majdanku, która ma „tylko” 46 ha i jest największa na wschód od Wisły.

Miejscy planiści zakładają, że nowy cmentarz będzie mieć formę „założenia parkowego”. Co kryje się za tą nazwą?

– Założenie parkowe ma na celu ukształtowanie cmentarza w formie kwater w powiązaniu z projektowaną zielenią w różnej formie – wyjaśnia Robert Kuryło z Wydziału Planowania w Urzędzie Miasta i podkreśla, że na Sławinie ważne będzie wykorzystanie istniejącego ukształtowania terenu. – Przykładem nekropolii o założeniu parkowym jest Cmentarz Centralny w Szczecinie.

W ogłoszonym projekcie planu wyznaczone jest na cmentarzu miejsce pod budowę spopielarni zwłok. – Cały czas mówiliśmy, że w założeniach tam będzie takie miejsce – podkreśla zastępca prezydenta. Do planu wpisany ma być nakaz „stosowania zaawansowanych rozwiązań technologicznych kremacji minimalizujących lub eliminujących uwolnienia substancji chemicznych do środowiska” i stosowania „najlepszych dostępnych technik”. Dokładnie takie sformułowanie znalazło się w projekcie.

W dokumencie zastrzeżono, że część nowego cmentarza ma być udostępniona pod groby dopiero, gdy zlikwidowane zostaną studnie, a pobliskie domy zostaną podłączone do wodociągu. Dotyczy to nie tylko zabudowań mieszczących się w granicach Lublina, ale także tych na skraju gminy Niemce.

Kiedy samorząd miasta zacznie organizować nowe miejsce pochówków? – Na pewno nie w przyszłym, ale w 2021 roku będziemy już zlecać projektowanie cmentarza i zabezpieczenie pieniędzy na wykupy gruntów i podjęcie konkretnych prac – zapowiada Szymczyk. Co jest potrzebne, by stworzyć cmentarz? – Na pewno ogrodzenie, kaplica, obiekt na miejsce spotkań, chłodnia – wylicza.

Potrzebne będą także parkingi, które zostały już uwzględnione w projektowanym planie zagospodarowania terenu. – Miejsca parkingowe obsługujące cmentarz przewidziano w czterech lokalizacjach – wyjaśnia Kuryło. – Łączna przybliżona liczba miejsc parkingowych to 1180.

Nie tylko cmentarz
Projekt planu zagospodarowania terenu przewiduje też budownictwo jednorodzinne pomiędzy ul. Bohaterów Września a Poligonową. Natomiast wzdłuż ul. Bohaterów Września (po przeciwnej stronie jezdni niż cmentarz) miałyby powstać obiekty usługowe. Na wspomnianym obszarze wyznaczono też przebieg nowych dróg.

Spotkaj się z planistami
Na najbliższy wtorek (26 listopada) zaplanowane jest w Ratuszu otwarte spotkanie dla wszystkich zainteresowanych planami nowego cmentarza i zagospodarowaniem przyległych terenów. Na spotkaniu będzie można porozmawiać z autorami planu, spytać o szczegóły, wyrazić swoją opinię lub zgłosić uwagi. Początek o godz. 16 w sali nr 24 na najwyższym piętrze Ratusza.

Można zgłaszać uwagi
Do 30 grudnia Urząd Miasta będzie przyjmować uwagi do projektu planu zagospodarowania, który to dokument dostępny jest na stronach internetowych miasta (lublin.eu) oraz w siedzibie Wydziału Planowania (Wieniawska 14, XI piętro, pokój 1115, do 12 grudnia). Uwagi wysyłane listownie należy adresować do prezydenta miasta (pl. Łokietka 1, 20-109 Lublin), można też wysłać mail na adres planowanie@lublin.eu. Trzeba tylko pamiętać o dokładnym oznaczeniu nieruchomości, której dotyczy zgłaszana uwaga.

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Komentarze 74

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
extremista / 21 listopada 2019 o 20:37
+38
Miałem przyjemność podglądać proces spalania zwłok w spalarni Nekropolis w Skarzysku Kamiennej. Żadnego smrodu, dymu czy innych uciążliwości. Jedynie przy samym piecu lekki zapach jakby się wytapiało słoninę. Zwłoki spala się w specjalnej komorze, z całego ciała zostaje ok 5 litrów popiołu, które przekazuje się w urnie bliskim. We wszystkich cywilizowanych krajach spalarnie to norma, ale u nas będą przecież przeszkadzały, bo kury się przestaną nieść..
Avatar
Gość / 21 listopada 2019 o 20:59
+32
Ciekawe kiedy ciemny lud przestanie myśleć wyłącznie o sobie i zacznie o przyszłych pokoleniach. Jak dalej wszyscy będą chowani w tradycyjnych wielkich grobach, to w przyszłości 3/4 powierzchni miasta będą stanowić cmentarze.
Avatar
Gość / 21 listopada 2019 o 20:36
+28
Przyszłością jest spopielanie i urny. Nie można połowy planety zająć cmentarzami.
Avatar
Gość / 21 listopada 2019 o 20:11
+28
Lepiej mieć po sąsiedzku cmentarz, niż np. market. Tym bardziej, że ma być on otoczony zielenią (lapidarium też będzie?). Na pewno najwięcej kontrowersji wzbudzi spalarnia, ale z drugiej strony, chyba lepiej jak powstanie, niż jak będzie jak dotychczas, gdzie z ciałem trzeba jeździć x km.
Avatar
Max / 21 listopada 2019 o 23:58
+26
Mam nadzieję, że razem z budową cmentarza szybko powstanie również od dawna zapowiadane przedłużenie ul. Zelwerowicza do Zbożowej, co odciążyłoby w końcu ul. Willową, która z roku na rok, wraz z rozrastaniem się Botanika jak i dogęszczaniem zabudowy na Sławinie, w Marysinie i Natalinie, staje się coraz bardziej niewydolna.
Avatar
Gość / 21 listopada 2019 o 20:35
+22
ja tam wolę zostać spopielony i dołożyć małą cegiełkę do tego, żeby Lublin w 2222 roku nie wyglądał jak jeden wielki cmentarz
Avatar
Z. / 21 listopada 2019 o 20:19
+19
Spopielarnia, nie spalarnia. Zwłok nie spala się w ogniu, tylko "podgrzewa" w temperaturze.
Avatar
Vvvvvv / 21 listopada 2019 o 21:02
+15
50 lat temu wszystkich chwali na Lipowej albo Unickiej i wszyscy się mieścili, a teraz i Majdabek zapełniony. Coś mi nie pasuje w tej układance.
 Tylko 50 lat temu Lublin był 3 razy mniejszy.
Avatar
Cek / 22 listopada 2019 o 12:27
+14
Pamietam że w latach 70u.w mówiło się o cmentarzu. Pod koniec lat 90 kiedy rozpatrywano powiększenie cmentarza na Majdanku wiceprezydent Stefaniak wskazywał że nowy cmentarz w rejonie poligonowej a droga do przytoczna będzie cmentarz i tam ma powstać spalarnia zwłok bo na Majdanku jest nie do zaakceptowania.
Avatar
_K_ / 22 listopada 2019 o 11:15
+14
Tak myślę, że co by w tym mieście nie powstało, może poza kolejnym kościołem, to zaraz banda trolli, nieudaczników i innych takich zaraz na forum zaczyna swoje ujadanie wszędzie wciskając "PO", deweloperów i Żunia. Jesteście nieogarniętymi tłuczkami, które niczego nie rozumieją? Wszyscy przy tym jesteście nieśmiertelni, tak? Weźcie się do jakiejś roboty, zamiast bezczynnie przesiadywać przed kompem czekając na kolejną wypłatę 500+! Każdy, kto zminusuje ten wpis, potwierdzi, że jest właśnie taki, jak napisałem :-)
Avatar
mieszkanka tej dzielnicy / 28 listopada 2019 o 14:50
0
Niech Pani przyjedzie na dzielnicę Sławin w Lublinie i zobaczy Pani dzielnicę pomiędzy ul. Willową a ul. Północną, gdzie od 70 lat nie ma dróg dojazdowych do domów (są wertepy) brak oświetlenia, brak wodociągów i kanalizacji a wieczorem jest to dzielnica gdzie diabeł mówi dobranoc.I ma czelność Pani pisać, ze Pan Prezydent to taki wyśmienity gospodaż.Proszę zwrócić się do Pana Prezydenta Żuka i zaprosić go na spacer po tej dzielnicy wieczorem.
Avatar
Krajan / 26 listopada 2019 o 09:40
+2
Czas na grobowce rodzinne i kremację zwłok, a nie co pogrzeb to nowy grób i pomnik. Porównajcie ile urn złożyć można do jednego grobu, a ile trumien. Czas na zmiany.
Avatar
Gość / 23 listopada 2019 o 12:55
+1
Najlepszą alternatywą jest utworzenie. na wzór innych krajów Cmemtarza Leśnego, bez betonu,sztucznych kwiatów.
Avatar
Gość / 22 listopada 2019 o 14:21
-4
Domyślam się że działki tam są prywatne i będą wykupowane. Ciekawe kto jest właścicielem działek i dlaczego je wcześniej wykupił za dużo niższe pieniądze.
Avatar
thanatos / 22 listopada 2019 o 13:58
-5
Krematoria powinny byc powszechne; niestety nie zgodzi sie na to polski kosciol katolicki, ktory uwaza splanie zwlok za grzech ale juz w gnicie w betonowym sarkofagu jest swiete a tym bardziej, ze na tym zarabia ksiezulek.
Avatar
córka grabarza / 22 listopada 2019 o 13:43
-1
O,to trzeba jak najszybciej umierać,aby być pochowanym wśród znajomych.Kiedyś mówiono,że kto pierwszy zostanie pochowany na cmentarzu Majdanek,to otrzyma talon na Fiata.Nie wiem czy taki zmarły otrzymał,ale teraz chyba zaoferują jakiś talon na Maybacha (zabierze go Rydzyk) dla nieboszczyka,który pierwszy zostanie pochowany na nowym cmentarzu.A swoją drogą powinno być jakieś rozporządzenie (zalecenie),aby wszystkich zmarłych spopielać lub grzebać w pozycji pionowej.Ileż to miejsca się zaoszczędzi.A i pochowani w pozycji pionowej (kuczki?) wcześnie staną na sąd ostateczny.Przy obecnej polityce,cmentarze niebawem będą powierzchniowo większe niż cała lubelska aglomeracja
O,to trzeba jak najszybciej umierać,aby być pochowanym wśród znajomych.Kiedyś mówiono,że kto pierwszy zostanie pochowany na cmentarzu Majdanek,to otrzyma talon na Fiata.Nie wiem czy taki zmarły otrzymał,ale teraz chyba zaoferują jakiś talon na Maybacha (zabierze go Rydzyk) dla nieboszczyka,który pierwszy zostanie pochowany na nowym cmentarzu.A swoją drogą powinno być jakieś rozporządzenie (zalecenie),aby wszystkich zmarłych spopielać lub grzebać w pozycji pionowej.Ileż to miejsca się zaoszczędzi.A i pochowani w pozycji pionowej (kuczki?) wcz... rozwiń
Avatar
Cek / 22 listopada 2019 o 12:27
+14
Pamietam że w latach 70u.w mówiło się o cmentarzu. Pod koniec lat 90 kiedy rozpatrywano powiększenie cmentarza na Majdanku wiceprezydent Stefaniak wskazywał że nowy cmentarz w rejonie poligonowej a droga do przytoczna będzie cmentarz i tam ma powstać spalarnia zwłok bo na Majdanku jest nie do zaakceptowania.
Avatar
_K_ / 22 listopada 2019 o 11:15
+14
Tak myślę, że co by w tym mieście nie powstało, może poza kolejnym kościołem, to zaraz banda trolli, nieudaczników i innych takich zaraz na forum zaczyna swoje ujadanie wszędzie wciskając "PO", deweloperów i Żunia. Jesteście nieogarniętymi tłuczkami, które niczego nie rozumieją? Wszyscy przy tym jesteście nieśmiertelni, tak? Weźcie się do jakiejś roboty, zamiast bezczynnie przesiadywać przed kompem czekając na kolejną wypłatę 500+! Każdy, kto zminusuje ten wpis, potwierdzi, że jest właśnie taki, jak napisałem :-)
Avatar
Emeryt / 22 listopada 2019 o 09:54
-3
"Nowy cmentarz w Lublinie ma być większy od tego na Majdanku. Planują też spopielarnię zwłok"+++ Nic, tylko umierać . . . :(
Avatar
Gość / 22 listopada 2019 o 09:42
0
śmierć nie jest straszna gdy jest się zbawionym w JEZUSIE PANU ZBAWICIELU ________ Google : "athanasia chrześcijanie będą mieć nowe niezniszczalne ciała "
Zobacz wszystkie komentarze 74

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Interaktywna wystawa "Star Wars" w Nowym Jorku. Przed wejściem tłumy fanów
film

Interaktywna wystawa "Star Wars" w Nowym Jorku. Przed wejściem tłumy fanów 0 0

Nowy Jork, Stany Zjednoczone. W piątek (06.12) odbyło się oficjalne otwarcie interaktywnej wystawy "Star Wars" w nowojorskim Dolby SoHo.

Ulice i place w Świdniku z nowym oświetleniem? Urzędnicy chcą wymienić tysiąc opraw lamp

Ulice i place w Świdniku z nowym oświetleniem? Urzędnicy chcą wymienić tysiąc opraw lamp 0 0

Urząd Miasta Świdnik chce wymienić 1001 opraw lamp oświetleniowych na nowoczesne i energooszczędne. Urzędnicy zapowiadali, że w piątek złożą wniosek do Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Tragedia nad zalewem. Sobotnia akcja poszukiwawcza już się zakończyła [zdjęcia]
galeria

Tragedia nad zalewem. Sobotnia akcja poszukiwawcza już się zakończyła [zdjęcia] 12 3

Sobotnie poszukiwania prowadzone przez strażaków na Zalewie Zemborzyckim w Lublinie już się zakończyły. Niestety nie udało się odnaleźć młodszego z wędkarzy, w wieku 37 lat. Ciało starszego z mężczyzn - 60-latka z Lublina zostało odnalezione w wodzie przed południem.

Sobota na Zachodnim. Trwają prace na nowym przystanku PKP [zdjęcia]
galeria

Sobota na Zachodnim. Trwają prace na nowym przystanku PKP [zdjęcia] 20 9

Mimo chłodu trwają prace na nowym przystanku kolejowym Lublin Zachodni, na którym - przynajmniej teoretycznie - już w następną niedzielę (15 grudnia) powinien stanąć pierwszy pociąg osobowy

"Na placu budowy panuje straszny bałagan". Budują wiadukt, ale śmiecić nie powinni
Alarm 24
galeria

"Na placu budowy panuje straszny bałagan". Budują wiadukt, ale śmiecić nie powinni 0 6

Po naszej interwencji PKP-PLK wezwało wykonawcę modernizacji linii kolejowej nr 7 do oczyszczenia terenu przy wiadukcie w Czesławicach z zalegających w tym miejscu odpadów. Informację o problemie z utrzymaniem czystości otrzymaliśmy od czytelnika.

Kto korzystał z darmowej reklamy w kinie? Dyrektor Chełmskiego Domu Kultury tłumaczyła się z nieprawidłowości

Kto korzystał z darmowej reklamy w kinie? Dyrektor Chełmskiego Domu Kultury tłumaczyła się z nieprawidłowości 0 6

Po raz pierwszy w historii chełmskiego samorządu sprawa takiego kalibru została wprowadzona na obrady sesji Rady Miasta, a głos zabrała sama zainteresowana Małgorzata Paździor-Król. Dyrektor ChDK tłumaczyła się z porozumień z kontrahentami domu kultury, którym placówka zapewniała przez ostatnie lata reklamę w kinie.

Ruch Społeczny Kobiet na Działalności kontra ZUS. Przedsiębiorcze matki postawiły się urzędnikom
Magazyn

Ruch Społeczny Kobiet na Działalności kontra ZUS. Przedsiębiorcze matki postawiły się urzędnikom 28 19

Nawet kilkaset tysięcy złotych musiałyby zwrócić właścicielki firm - także z naszego województwa - po tegorocznych kontrolach ZUS. Zdaniem urzędników korzystały ze świadczeń, które im się nie należały.

Spektakl dla dzieci "Skejciołek" w Warsztatach Kultury
8 grudnia 2019, 14:30

Spektakl dla dzieci "Skejciołek" w Warsztatach Kultury 0 0

Warsztaty Kultury (ul. Grodzka 5a) zapraszają najmłodszych widzów wraz z opiekunami na pokaz spektaklu "Skejciołek", który odbędzie się 8 grudnia o godz. 14.30.

Mirosław Hajdo (Motor Lublin): Możemy pójść tylko w dobrym kierunku

Mirosław Hajdo (Motor Lublin): Możemy pójść tylko w dobrym kierunku 0 7

Rozmowa z Mirosławem Hajdą, trenerem Motoru Lublin

Wypadek pod Puławami. Mężczyzna przygnieciony przez pień upadającego drzewa
galeria

Wypadek pod Puławami. Mężczyzna przygnieciony przez pień upadającego drzewa 16 6

W piątek w Bronowicach (gm. Puławy) 45-letni mężczyzna został przygnieciony przez pień upadającego drzewa. W ciężkim stanie trafił do szpitala.

W Zalewie Zemborzyckim znaleziono ciało zaginionego mężczyzny. Strażacy i policjanci szukają drugiego
galeria

W Zalewie Zemborzyckim znaleziono ciało zaginionego mężczyzny. Strażacy i policjanci szukają drugiego 44 10

Trwa akcja poszukiwawcza na Zalewie Zemborzyckim. Policjanci i strażacy szukali tam od rana dwóch zaginionych mężczyzn. Ciało jednego z nich już udało się znaleźć.

Tragedia w Szczyrku. Kto odpowie za śmierć ośmiu osób?
Wideo
film

Tragedia w Szczyrku. Kto odpowie za śmierć ośmiu osób? 0 0

Wybuch gazu zrównał ich dom z ziemią. Zginęło osiem osób - dwa małżeństwa oraz czwórka dzieci. Najmłodsze z nich miało trzy lata. Co było przyczyną tragedii, która wstrząsnęła całym krajem?

Lubelskie: Martwy mężczyzna znaleziony w altance działkowej

Lubelskie: Martwy mężczyzna znaleziony w altance działkowej 47 2

Jeden z policjantów włodawskiej komendy odnalazł podczas czynności służbowych mężczyznę, który nie dawał oznak życia.

Wisła i Azoty Puławy wzięły udział w akcji Szlachetna Paczka [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Wisła i Azoty Puławy wzięły udział w akcji Szlachetna Paczka [zdjęcia, wideo] 0 2

Kluby sportowe z Puław ponownie przyłączyły się do akcji Szlachetna Paczka. Zakupy dla potrzebujących robili zarówno szczypiorniści Azotów Puławy, jak i piłkarze Wisły.

Ofiar szukali w gazecie z ogłoszeniami. Jeden ze skazanych to były policjant i kandydat na radnego

Ofiar szukali w gazecie z ogłoszeniami. Jeden ze skazanych to były policjant i kandydat na radnego 10 9

Zakończył się proces grupy, oskarżonej o wyłudzanie mieszkań od ludzi w trudnej sytuacji finansowej. Wszyscy zostali skazani na kary więzienia. Wśród oskarżonych jest były policjant i kandydat na radnego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.