Projekt Galerii Staromiejskiej trzeba poprawić. Specjaliści od ochrony zabytków odrzucili plan przebudowy kamienic wzdłuż ul. Olejnej. Projekt okazał się zbyt nowoczesny. Inwestor nie rezygnuje i zapowiada korekty.
Według pierwszego projektu, cały kompleks miał przykryć szklany dach. Elewacje budynków miały się łączyć w jedną formę. Nie zgodził się na to konserwator zabytków. Poszło przede wszystkim o dach, który nijak się miał, do charakteru zabudowy starówki.
Arkady przygotowały nową propozycję. W poniedziałek zajęła się nią Wojewódzka Rada Ochrony Zabytków. Projekt wzbudził sporo kontrowersji i ponownie odesłano go do poprawki.
– Były uwagi zarówno do nowych kubatur, jak i do planów przebudowy istniejących kamienic – mówi Dariusz Kopciowski, zastępca wojewódzkiego konserwatora zabytków. – Chodzi o to, by podejść do nich w sposób zachowawczy. Zależy nam na utrzymaniu klimatu staromiejskich ulic.
Arkady wprowadziły już sporo poprawek. Zniknął jeden dach nad całym kompleksem.
Zaprojektowano osobne elewacje. Jak wiadomo nieoficjalnie, właśnie one wzbudziły najwięcej kontrowersji.
Fronton jednego z budynków przy ul. Olejnej miałby zyskać duże szklane elementy i szklany łącznik. To nie spodobało się radzie. Sprzeciw wywołał również nowy projekt przebudowy kamienic przy ul. Bramowej. Tam również zaplanowano nowoczesne elementy. Pierwszy wariant zakładał, że front jednego z budynków zostanie w całości pokryty szklaną taflą. Okna miały być otoczone kamieniem. Druga z propozycji zakładała przeszklenie parteru. Trzeci wariant mówił o dwóch pionowych pasach ze szkła, biegnących przez całą kondygnację.
– Rzeczywiście, przedstawiliśmy trzy warianty. Teraz czekamy na wytyczne od konserwatora – mówi Marek Woliński, przedstawiciel inwestora. – Nie zamierzamy upierać się przy dotychczasowych projektach. Zależy nam na szybkim uzgodnieniu planu i rozpoczęciu budowy.
W tym tygodniu spółka otrzyma nowe wskazówki konserwatora i zabierze się za poprawki. Budowa Galerii Staromiejskiej powinna ruszyć w przyszłym roku. Ma być oddana do użytku jesienią 2012 roku wraz z parkingiem przy ul. Świętoduskiej.