Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 grudnia 2019 r.
13:38

Nowy przetarg na przebudowę Al. Racławickich i ul. Lipowej w Lublinie. Ratusz podaje nowe liczby drzew do usunięcia

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
20 109 A A
Al. Racławickie w Lublinie
Al. Racławickie w Lublinie (fot. Maciej Kaczanowski)

W środę ogłoszony ma być nowy przetarg na przebudowę Al. Racławickich oraz ul. Lipowej. Zapowiedział to we wtorek prezydent Lublina. Krzysztof Żuk przekonuje, że wycinka drzew przy ulicach będzie o wiele mniejsza niż pierwotnie zakładano. O jakich liczbach mowa?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Poprzednie przetargi na przebudowę Alej kończyły się porażką, bo zainteresowani wykonawcy chcieli więcej pieniędzy niż miasto miało do wydania. Jeżeli tym razem Ratusz zdoła wybrać wykonawcę robót, to kierowców będą czekać wielomiesięczne utrudnienia na głównej arterii. – Planowane zakończenie robót budowlanych to czerwiec 2021 roku – zapowiada Urząd Miasta.

Nie wszystko jednocześnie

Prace mają być podzielone na dwa etapy. Pierwszym z nich będzie przebudowa Al. Racławickich wraz z rondem oraz budowa nowej jezdni ul. Poniatowskiego, odsuniętej nieco od budynków mieszkalnych, dla których powstanie osobna jezdnia obsługująca ruch lokalny.

Ratusz nie rezygnuje z wydzielania buspasów na Al. Racławickich, zarówno w stronę ronda, jak też w kierunku Krakowskiego Przedmieścia. Buspasy mają też służyć kierowcom skręcającym na skrzyżowaniach w prawo. Dla skręcających w lewo dobudowane mają być dodatkowe pasy ruchu w obrębie skrzyżowań. Po obu stronach Alej przewidziano drogi rowerowe.

W drugim etapie Lipowa

– Na ul. Lipowej planowane jest pozostawienie czterech pasów ruchu, ale też wydzielenie buspasów i zastosowanie elementów uspokojenia ruchu m. in. w formie zawężonych pasów i wydzielenia azyli dla pieszych – informuje Urząd Miasta.

Na skrzyżowaniach wytyczone będą dodatkowe pasy dla skręcających w lewo. Ratusz nie precyzuje, kiedy zacznie się drugi etap. – Harmonogram prac na poszczególnych etapach inwestycji poznamy po wyłonieniu wykonawcy.

Przebudowa ma być powiązana z zakupem pięciu autobusów elektrycznych do komunikacji miejskiej. Pojazdy będą zamawiane osobno, przetarg na ich dostawę jest zapowiadany na przyszły rok.

Żuk: ograniczamy wycinkę

Ratusz przekonuje, że dzięki zmianom w projekcie znacznie zmniejszona zostanie skala wycinki przydrożnych drzew.
– Mając pełną świadomość emocji, jaką wywoływał pierwotny projekt poleciłem dokładne przeanalizowanie tej inwestycji pod kątem zieleni – poinformował we wtorek na portalu Facebook prezydent Krzysztof Żuk.

– Ostateczna wersja dokumentacji uwzględnia zmiany i stanowi kompromis. Chcemy zachować lub przesadzić możliwie największą liczbę drzew w pobliżu inwestycji, ograniczając przy tym konieczność usunięcia zieleni do absolutnego minimum – deklaruje Żuk w internecie.

W oficjalnym komunikacie prezydent przekonuje również, że przebudowa jest konieczna ze względu na stan podziemnej kanalizacji. Wspomina też o obecności gazociągu z lat 70., którego stan, jak twierdzi Żuk, „może stanowić realne zagrożenie”.

Ile będą wycinać drzew

Pierwotne plany mówiły o usunięciu 88 spośród 396 drzew rosnących wzdłuż Al. Racławickich. Teraz Urząd Miasta zapowiada, że wycinka przy Alejach obejmie 26 drzew, a 37 innych ma być przesadzonych.

Na Lipowej, przy której rośnie dziś 69 drzew, planowano początkowo wycinkę 29 z nich. Z komunikatu wynika, że ostatecznie wyciętych ma być 11, a przesadzonych 19.

Największej wycinki można się spodziewać na ul. Poniatowskiego, gdzie rosną 173 drzewa. Wcześniejsza dokumentacja przewidywała wycięcie 109, z nich, a teraz jest mowa o 73, natomiast 46 ma być przesadzonych.

Szczegółowa dokumentacja nie była we wtorek dostępna. Ma być opublikowana dzisiaj wraz z ogłoszeniem o przetargu.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 109

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 17 grudnia 2019 r. o 14:24
+55
Na Racławickich i tak ruch nie jest jakoś specjalnie wielki, więc te buspasy mogą być w ogóle nieodczuwalne. Tym bardziej jeśli na zrobią prawo i lewoskręty na skrzyżowaniach bo to na nich zazwyczaj kumulują się samochody.
Avatar
psychiatryk się kłania / 17 grudnia 2019 r. o 14:08
+53
szczerze współczuję kretynom którzy każdą nową inwestycję drogową próbują kojarzyć z deweloperami
Avatar
Gość / 17 grudnia 2019 r. o 14:25
+52
Racławickie są mocno sfatygowane i super że się biorą za to
Avatar
Mirek / 17 grudnia 2019 r. o 14:20
+49
No i dobrze. To co trzeba wyciąć wycinamy a co się da i można przesadzić to przesadzamy.
Avatar
farmazony / 17 grudnia 2019 r. o 14:16
+49
Można się tylko domyślać że wszystko już dawno jest ustalone z wykonawcą.  Zaliczki pobrane to teraz nie da się wycofać. 100 mln zł za remont 2 km drogi to koszt jak budowa drogi w Alpach. Jak kraść to miliony , jak kochać to księżniczkę.
 2 km drogi? Idź może lepiej sprawdź jaki jest faktyczny zakres tej inwestycji a dopiero potem pisz kolejne "mądre" komentarze bo aż się normalnie czytać nie chce tych głupot które wypisujesz
Avatar
propaganda rodem z PRL / 17 grudnia 2019 r. o 14:05
+49
Chciałbym podkreślić, że nie mamy dylematu drzewo czy rozwój miasta - uciął wszelkie wątpliwości prezydent Żuk.
 Zastanawia mnie czy PiS orgnazuje jakieś specjalne szkolenia dla swoich trolli z zakresu wyciągania z szerszego kontekstu pojedynczych zdań/propagandowych wrzutek a następnie namiętnego ich wklejania w internecie? Wygląda to tak, jakby te szkolenia prowadził sam towarzysz Piotrowicz, bo metody łudząco podobne do tych jakie stosowano za komuny.
Avatar
Gość / 17 grudnia 2019 r. o 14:08
+48
"Na jakiego wała ciągle te bus pasy kosztem pasa ruchu?? Przecież to będzie jeden wielki korek !!!" - korki to są właśnie teraz. Na ulicach z wszystkimi pasami zakorkowanymi przez osobówki. Ludzie jeżdżą w pojedynkę samochodami, bo komunikacja miejska nie jest konkurencją dla osobówki. Jeżeli autobusem będzie szybciej, to korki się zmniejszą, bo będzie mniej samochodów. W tę stronę należy iść.
Avatar
psychoza drzewna / 17 grudnia 2019 r. o 14:14
+45
Ehe, dla lokalnego brukowca najważniejsze ile drzew wytną. Nieważne co się zmieni w układzie drogowym i jakie będą dla wszystkich korzyści, grunt to w kółko smarować o drzewach, jakby w tym mieście w ogóle ludzi nie było.
Avatar
Gość / 17 grudnia 2019 r. o 14:21
+44
Rowerzysta na jezdni przeszkadza kierowcom. Na chodniku przeszkadza pieszym, oraz jest to wykroczenie i rowerzysta naraża się na mandat. Natomiast gdy ktoś protestuje przeciwko budowie drogi rowerowej to już nie wiem o co może komuś takiemu chodzić. Rower na drodze rowerowej także przeszkadza? Komu? Kierowcom czy pieszym?
Avatar
Gość / 17 grudnia 2019 r. o 14:04
+42
Na jakiego wała w centrum miasta tyle zwykłych pasów? Tam, gdzie jest możliwość powinno się robić buspasy oraz drogi rowerowe.
Avatar
Paweł / 31 grudnia 2019 r. o 12:26
0
Oglądam organizację ruchu na ul. Lipowej i już mnie krew zalewa jak widzę rozwiązanie przy Plazie do skrętu w Ofiar Katynia. Króciutki prawoskręt i i trzeba przeciąć buspas! Teraz pytanie dla inteligentów z ratusza i policji, którzy zatwierdzali projekt organizacji ruchu - gdy sznur samochodów sięga do do Skłodowskiej i dalej to gdzie kierowcy mają się ustawić? Zakorkować cały pas do jazdy na wprost i wydłużyć korek do Racławickich a nawet do Grottgera i dalej a w drugą stronę do 3 Maja i UM? bo ustawianie się na buspasie jest karane mandatem. Teraz nie ma buspasu i autobusy mknął lewym aby za skrętem do Plazy skręcić na przystanek a teraz jak samochody z lewego pasa będą przecinać buspas aby dostać się do prawoskrętu tak zblokują buspas, że autobusy będą stały całą zmianę świateł, aż samochód im odjedzie!
Oglądam organizację ruchu na ul. Lipowej i już mnie krew zalewa jak widzę rozwiązanie przy Plazie do skrętu w Ofiar Katynia. Króciutki prawoskręt i i trzeba przeciąć buspas! Teraz pytanie dla inteligentów z ratusza i policji, którzy zatwierdzali projekt organizacji ruchu - gdy sznur samochodów sięga do do Skłodowskiej i dalej to gdzie kierowcy mają się ustawić? Zakorkować cały pas do jazdy na wprost i wydłużyć korek do Racławickich a nawet do Grottgera i dalej a w drugą stronę do 3 Maja i UM? bo ustawianie się na buspasie jest karane mandate... rozwiń
Avatar
Gość / 18 grudnia 2019 r. o 12:44
+2
Najpierw Bierut, Hempel, Raabe, prostalinowskie PKWN w uczelniach, absolwenci WUML, TOP DESTRUKTOR GOSPODARCZY aaron lANGMANN, tam z Polską Wschodnią, hejtbrowarnik biłgorayski, BETONIARZ z wyrokiem NSA, ZSLowczyk LOBBYSTA w KE, puczystka z 3ciej liga hokeja... .. region to jednak nie ma farta do reprezentantów.
Avatar
uwaga na propagandowe wpisy: / 18 grudnia 2019 r. o 10:05
-1
polskatimes.pl/prawo-i-sprawiedliwosc-kroluje-w-polskim-internecie-pomaga-w-tym-zdyscyplinowana-armia-trolli/ar/8866523
Avatar
Gość / 18 grudnia 2019 r. o 10:04
-2
dobra wiadomość
Avatar
centrala płaci PO 5gr za każdy zamieszczony POst / 18 grudnia 2019 r. o 10:01
-6
Przepraszam, że tak spamuję ale jestem trollem wynajętym przez PiS i za to mi partia płaci. POtrzebuję POd każdym artykułem dodać odPOwiednią liczbę hejterskich, antyżukowych, wpisów, bo jeśli tego nie zrobię, to centrala mi nie zapłaci. Moje wpisy łatwo rozPOznać, zbitkę liter "po" zawsze piszę z wielkich liter, żeby centrala mogła łatwo rozPOznać ile konkretnie komentarzy dodałem i mi za wszystkie zapłacić. POza tym dostałem rozkazy, żeby cały czas używać słów: "Zunio", "bizancjum", "wypchane POrtfele", "ubogacanie korporacji", "Detroit Wschodu", "Fuchmistrzunio", "dewelo-rozwój", "dewelo-prezydent", "dewelo-sułtan", "dewelo-kamerdyner", "dewelo-macki", "dewelo-geszeft", "dewelo-cwaniaki", "dewelo-targowica". Za wpisy z tymi wyrazami dostaję PO prostu więcej pieniędzy.
Przepraszam, że tak spamuję ale jestem trollem wynajętym przez PiS i za to mi partia płaci. POtrzebuję POd każdym artykułem dodać odPOwiednią liczbę hejterskich, antyżukowych, wpisów, bo jeśli tego nie zrobię, to centrala mi nie zapłaci. Moje wpisy łatwo rozPOznać, zbitkę liter "po" zawsze piszę z wielkich liter, żeby centrala mogła łatwo rozPOznać ile konkretnie komentarzy dodałem i mi za wszystkie zapłacić. POza tym dostałem rozkazy, żeby cały czas używać słów: "Zunio", "bizancjum", "wypchane POrtfele&quo... rozwiń
Avatar
. / 18 grudnia 2019 r. o 10:00
-10
Przez kilku ustawionych dewelocwaniaków, którym potrzeba wymienić sieci podziemne, niegdyś reprezentacyjna aleja miasta zostanie przemieniona w pustynię najeżoną gąszczem słupów ze światłami do prawo- i lewo-skrętów, a ruch zostanie całkowicie sparaliżowany.
 A co na to twój lekarz? Zalecił już konsultację psychiatryczną? Zwykłe leki jak widać nie skutkują.
Avatar
Gość / 18 grudnia 2019 r. o 09:27
+7
DLACZEGO NIE MOŻNA BYŁO PRZYJĄĆ DLA SKRZYŻOWANIA Racławickie - Sowińskiego ROZWIĄZANIA W POSTACI PŁYTKI ALA TUNEL JAK NA KUNICKIEGO PRZY WIADUKCIE KOLEJOWYM ??? !!!!!!!!!!!!! KOLEJNY POKAZ NIECHCIEJESTWA.
Avatar
REFERENDUM / 18 grudnia 2019 r. o 09:17
+3
WYROK NSA
Avatar
To może ja zadzwonię do Żuka? / 18 grudnia 2019 r. o 08:44
+4
Może Piotrek dzisiaj wyskoczy? Jutro byłby na opłatku u ''kandydat do Sejmu tego Państwa'' z ramienia poręczynili...
Avatar
Gość / 18 grudnia 2019 r. o 08:39
+12
A GDZIE konkretnie będą te drzewa przesadzone np. z Lipowej? Bo jak poza te ulice to nie ma to żadnego sensu. Drzewa są potrzebne na tych ulicach na których rosną teraz. W Śródmieściu brak zieleni a nie nad Zalewem.