Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 grudnia 2019 r.
13:38

Nowy przetarg na przebudowę Al. Racławickich i ul. Lipowej w Lublinie. Ratusz podaje nowe liczby drzew do usunięcia

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
20 109 A A
Al. Racławickie w Lublinie
Al. Racławickie w Lublinie (fot. Maciej Kaczanowski)

W środę ogłoszony ma być nowy przetarg na przebudowę Al. Racławickich oraz ul. Lipowej. Zapowiedział to we wtorek prezydent Lublina. Krzysztof Żuk przekonuje, że wycinka drzew przy ulicach będzie o wiele mniejsza niż pierwotnie zakładano. O jakich liczbach mowa?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Poprzednie przetargi na przebudowę Alej kończyły się porażką, bo zainteresowani wykonawcy chcieli więcej pieniędzy niż miasto miało do wydania. Jeżeli tym razem Ratusz zdoła wybrać wykonawcę robót, to kierowców będą czekać wielomiesięczne utrudnienia na głównej arterii. – Planowane zakończenie robót budowlanych to czerwiec 2021 roku – zapowiada Urząd Miasta.

Nie wszystko jednocześnie

Prace mają być podzielone na dwa etapy. Pierwszym z nich będzie przebudowa Al. Racławickich wraz z rondem oraz budowa nowej jezdni ul. Poniatowskiego, odsuniętej nieco od budynków mieszkalnych, dla których powstanie osobna jezdnia obsługująca ruch lokalny.

Ratusz nie rezygnuje z wydzielania buspasów na Al. Racławickich, zarówno w stronę ronda, jak też w kierunku Krakowskiego Przedmieścia. Buspasy mają też służyć kierowcom skręcającym na skrzyżowaniach w prawo. Dla skręcających w lewo dobudowane mają być dodatkowe pasy ruchu w obrębie skrzyżowań. Po obu stronach Alej przewidziano drogi rowerowe.

W drugim etapie Lipowa

– Na ul. Lipowej planowane jest pozostawienie czterech pasów ruchu, ale też wydzielenie buspasów i zastosowanie elementów uspokojenia ruchu m. in. w formie zawężonych pasów i wydzielenia azyli dla pieszych – informuje Urząd Miasta.

Na skrzyżowaniach wytyczone będą dodatkowe pasy dla skręcających w lewo. Ratusz nie precyzuje, kiedy zacznie się drugi etap. – Harmonogram prac na poszczególnych etapach inwestycji poznamy po wyłonieniu wykonawcy.

Przebudowa ma być powiązana z zakupem pięciu autobusów elektrycznych do komunikacji miejskiej. Pojazdy będą zamawiane osobno, przetarg na ich dostawę jest zapowiadany na przyszły rok.

Żuk: ograniczamy wycinkę

Ratusz przekonuje, że dzięki zmianom w projekcie znacznie zmniejszona zostanie skala wycinki przydrożnych drzew.
– Mając pełną świadomość emocji, jaką wywoływał pierwotny projekt poleciłem dokładne przeanalizowanie tej inwestycji pod kątem zieleni – poinformował we wtorek na portalu Facebook prezydent Krzysztof Żuk.

– Ostateczna wersja dokumentacji uwzględnia zmiany i stanowi kompromis. Chcemy zachować lub przesadzić możliwie największą liczbę drzew w pobliżu inwestycji, ograniczając przy tym konieczność usunięcia zieleni do absolutnego minimum – deklaruje Żuk w internecie.

W oficjalnym komunikacie prezydent przekonuje również, że przebudowa jest konieczna ze względu na stan podziemnej kanalizacji. Wspomina też o obecności gazociągu z lat 70., którego stan, jak twierdzi Żuk, „może stanowić realne zagrożenie”.

Ile będą wycinać drzew

Pierwotne plany mówiły o usunięciu 88 spośród 396 drzew rosnących wzdłuż Al. Racławickich. Teraz Urząd Miasta zapowiada, że wycinka przy Alejach obejmie 26 drzew, a 37 innych ma być przesadzonych.

Na Lipowej, przy której rośnie dziś 69 drzew, planowano początkowo wycinkę 29 z nich. Z komunikatu wynika, że ostatecznie wyciętych ma być 11, a przesadzonych 19.

Największej wycinki można się spodziewać na ul. Poniatowskiego, gdzie rosną 173 drzewa. Wcześniejsza dokumentacja przewidywała wycięcie 109, z nich, a teraz jest mowa o 73, natomiast 46 ma być przesadzonych.

Szczegółowa dokumentacja nie była we wtorek dostępna. Ma być opublikowana dzisiaj wraz z ogłoszeniem o przetargu.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 109

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 17 grudnia 2019 r. o 14:24
+55
Na Racławickich i tak ruch nie jest jakoś specjalnie wielki, więc te buspasy mogą być w ogóle nieodczuwalne. Tym bardziej jeśli na zrobią prawo i lewoskręty na skrzyżowaniach bo to na nich zazwyczaj kumulują się samochody.
Avatar
psychiatryk się kłania / 17 grudnia 2019 r. o 14:08
+53
szczerze współczuję kretynom którzy każdą nową inwestycję drogową próbują kojarzyć z deweloperami
Avatar
Gość / 17 grudnia 2019 r. o 14:25
+52
Racławickie są mocno sfatygowane i super że się biorą za to
Avatar
Mirek / 17 grudnia 2019 r. o 14:20
+49
No i dobrze. To co trzeba wyciąć wycinamy a co się da i można przesadzić to przesadzamy.
Avatar
farmazony / 17 grudnia 2019 r. o 14:16
+49
Można się tylko domyślać że wszystko już dawno jest ustalone z wykonawcą.  Zaliczki pobrane to teraz nie da się wycofać. 100 mln zł za remont 2 km drogi to koszt jak budowa drogi w Alpach. Jak kraść to miliony , jak kochać to księżniczkę.
 2 km drogi? Idź może lepiej sprawdź jaki jest faktyczny zakres tej inwestycji a dopiero potem pisz kolejne "mądre" komentarze bo aż się normalnie czytać nie chce tych głupot które wypisujesz
Avatar
propaganda rodem z PRL / 17 grudnia 2019 r. o 14:05
+49
Chciałbym podkreślić, że nie mamy dylematu drzewo czy rozwój miasta - uciął wszelkie wątpliwości prezydent Żuk.
 Zastanawia mnie czy PiS orgnazuje jakieś specjalne szkolenia dla swoich trolli z zakresu wyciągania z szerszego kontekstu pojedynczych zdań/propagandowych wrzutek a następnie namiętnego ich wklejania w internecie? Wygląda to tak, jakby te szkolenia prowadził sam towarzysz Piotrowicz, bo metody łudząco podobne do tych jakie stosowano za komuny.
Avatar
Gość / 17 grudnia 2019 r. o 14:08
+48
"Na jakiego wała ciągle te bus pasy kosztem pasa ruchu?? Przecież to będzie jeden wielki korek !!!" - korki to są właśnie teraz. Na ulicach z wszystkimi pasami zakorkowanymi przez osobówki. Ludzie jeżdżą w pojedynkę samochodami, bo komunikacja miejska nie jest konkurencją dla osobówki. Jeżeli autobusem będzie szybciej, to korki się zmniejszą, bo będzie mniej samochodów. W tę stronę należy iść.
Avatar
psychoza drzewna / 17 grudnia 2019 r. o 14:14
+45
Ehe, dla lokalnego brukowca najważniejsze ile drzew wytną. Nieważne co się zmieni w układzie drogowym i jakie będą dla wszystkich korzyści, grunt to w kółko smarować o drzewach, jakby w tym mieście w ogóle ludzi nie było.
Avatar
Gość / 17 grudnia 2019 r. o 14:21
+44
Rowerzysta na jezdni przeszkadza kierowcom. Na chodniku przeszkadza pieszym, oraz jest to wykroczenie i rowerzysta naraża się na mandat. Natomiast gdy ktoś protestuje przeciwko budowie drogi rowerowej to już nie wiem o co może komuś takiemu chodzić. Rower na drodze rowerowej także przeszkadza? Komu? Kierowcom czy pieszym?
Avatar
Gość / 17 grudnia 2019 r. o 14:04
+42
Na jakiego wała w centrum miasta tyle zwykłych pasów? Tam, gdzie jest możliwość powinno się robić buspasy oraz drogi rowerowe.
Avatar
Paweł / 31 grudnia 2019 r. o 12:26
0
Oglądam organizację ruchu na ul. Lipowej i już mnie krew zalewa jak widzę rozwiązanie przy Plazie do skrętu w Ofiar Katynia. Króciutki prawoskręt i i trzeba przeciąć buspas! Teraz pytanie dla inteligentów z ratusza i policji, którzy zatwierdzali projekt organizacji ruchu - gdy sznur samochodów sięga do do Skłodowskiej i dalej to gdzie kierowcy mają się ustawić? Zakorkować cały pas do jazdy na wprost i wydłużyć korek do Racławickich a nawet do Grottgera i dalej a w drugą stronę do 3 Maja i UM? bo ustawianie się na buspasie jest karane mandatem. Teraz nie ma buspasu i autobusy mknął lewym aby za skrętem do Plazy skręcić na przystanek a teraz jak samochody z lewego pasa będą przecinać buspas aby dostać się do prawoskrętu tak zblokują buspas, że autobusy będą stały całą zmianę świateł, aż samochód im odjedzie!
Oglądam organizację ruchu na ul. Lipowej i już mnie krew zalewa jak widzę rozwiązanie przy Plazie do skrętu w Ofiar Katynia. Króciutki prawoskręt i i trzeba przeciąć buspas! Teraz pytanie dla inteligentów z ratusza i policji, którzy zatwierdzali projekt organizacji ruchu - gdy sznur samochodów sięga do do Skłodowskiej i dalej to gdzie kierowcy mają się ustawić? Zakorkować cały pas do jazdy na wprost i wydłużyć korek do Racławickich a nawet do Grottgera i dalej a w drugą stronę do 3 Maja i UM? bo ustawianie się na buspasie jest karane mandate... rozwiń
Avatar
Gość / 18 grudnia 2019 r. o 12:44
+2
Najpierw Bierut, Hempel, Raabe, prostalinowskie PKWN w uczelniach, absolwenci WUML, TOP DESTRUKTOR GOSPODARCZY aaron lANGMANN, tam z Polską Wschodnią, hejtbrowarnik biłgorayski, BETONIARZ z wyrokiem NSA, ZSLowczyk LOBBYSTA w KE, puczystka z 3ciej liga hokeja... .. region to jednak nie ma farta do reprezentantów.
Avatar
uwaga na propagandowe wpisy: / 18 grudnia 2019 r. o 10:05
-1
polskatimes.pl/prawo-i-sprawiedliwosc-kroluje-w-polskim-internecie-pomaga-w-tym-zdyscyplinowana-armia-trolli/ar/8866523
Avatar
Gość / 18 grudnia 2019 r. o 10:04
-2
dobra wiadomość
Avatar
centrala płaci PO 5gr za każdy zamieszczony POst / 18 grudnia 2019 r. o 10:01
-6
Przepraszam, że tak spamuję ale jestem trollem wynajętym przez PiS i za to mi partia płaci. POtrzebuję POd każdym artykułem dodać odPOwiednią liczbę hejterskich, antyżukowych, wpisów, bo jeśli tego nie zrobię, to centrala mi nie zapłaci. Moje wpisy łatwo rozPOznać, zbitkę liter "po" zawsze piszę z wielkich liter, żeby centrala mogła łatwo rozPOznać ile konkretnie komentarzy dodałem i mi za wszystkie zapłacić. POza tym dostałem rozkazy, żeby cały czas używać słów: "Zunio", "bizancjum", "wypchane POrtfele", "ubogacanie korporacji", "Detroit Wschodu", "Fuchmistrzunio", "dewelo-rozwój", "dewelo-prezydent", "dewelo-sułtan", "dewelo-kamerdyner", "dewelo-macki", "dewelo-geszeft", "dewelo-cwaniaki", "dewelo-targowica". Za wpisy z tymi wyrazami dostaję PO prostu więcej pieniędzy.
Przepraszam, że tak spamuję ale jestem trollem wynajętym przez PiS i za to mi partia płaci. POtrzebuję POd każdym artykułem dodać odPOwiednią liczbę hejterskich, antyżukowych, wpisów, bo jeśli tego nie zrobię, to centrala mi nie zapłaci. Moje wpisy łatwo rozPOznać, zbitkę liter "po" zawsze piszę z wielkich liter, żeby centrala mogła łatwo rozPOznać ile konkretnie komentarzy dodałem i mi za wszystkie zapłacić. POza tym dostałem rozkazy, żeby cały czas używać słów: "Zunio", "bizancjum", "wypchane POrtfele&quo... rozwiń
Avatar
. / 18 grudnia 2019 r. o 10:00
-10
Przez kilku ustawionych dewelocwaniaków, którym potrzeba wymienić sieci podziemne, niegdyś reprezentacyjna aleja miasta zostanie przemieniona w pustynię najeżoną gąszczem słupów ze światłami do prawo- i lewo-skrętów, a ruch zostanie całkowicie sparaliżowany.
 A co na to twój lekarz? Zalecił już konsultację psychiatryczną? Zwykłe leki jak widać nie skutkują.
Avatar
Gość / 18 grudnia 2019 r. o 09:27
+7
DLACZEGO NIE MOŻNA BYŁO PRZYJĄĆ DLA SKRZYŻOWANIA Racławickie - Sowińskiego ROZWIĄZANIA W POSTACI PŁYTKI ALA TUNEL JAK NA KUNICKIEGO PRZY WIADUKCIE KOLEJOWYM ??? !!!!!!!!!!!!! KOLEJNY POKAZ NIECHCIEJESTWA.
Avatar
REFERENDUM / 18 grudnia 2019 r. o 09:17
+3
WYROK NSA
Avatar
To może ja zadzwonię do Żuka? / 18 grudnia 2019 r. o 08:44
+4
Może Piotrek dzisiaj wyskoczy? Jutro byłby na opłatku u ''kandydat do Sejmu tego Państwa'' z ramienia poręczynili...
Avatar
Gość / 18 grudnia 2019 r. o 08:39
+12
A GDZIE konkretnie będą te drzewa przesadzone np. z Lipowej? Bo jak poza te ulice to nie ma to żadnego sensu. Drzewa są potrzebne na tych ulicach na których rosną teraz. W Śródmieściu brak zieleni a nie nad Zalewem.
Zobacz wszystkie komentarze 109

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 8 marca 2021 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 8 marca 2021 r.

Przeprosiny za 8 milionów złotych? Sąd nie odpuszcza byłej radnej PiS

Przeprosiny za 8 milionów złotych? Sąd nie odpuszcza byłej radnej PiS

Lubelski sąd oddalił wniosek o wstrzymanie wykonania wyroku, dotyczącego Anny Jaśkowskiej. Była radna PiS musi więc publicznie przeprosić za nazwanie Tadeusza Mazowieckiego „stalinowcem i agentem NKWD”. Opublikowanie przeprosin może kosztować nawet 8 mln zł - ocenia jej pełnomocnik.

Ojciec uratował dzieci, teraz chce remontować dom. Ale pożar zabrał nawet narzędzia
galeria

Ojciec uratował dzieci, teraz chce remontować dom. Ale pożar zabrał nawet narzędzia

W środę 3 marca w ogniu stanął ich cały świat. Życie pana Pawła z Chełma i jego dwójki małych dzieci uratował czujnik gazu, który ostrzegł przed pożarem. Przybyli na pomoc strażacy wynieśli z płonącego domu tylko plecak z książkami 8-latka. Pomoc dla rodziny pana Pawła organizuje Stowarzyszenie Tak Niewiele. Ale brakuje wszystkiego.

Chcą zakazu pokazywania zdjęć martwych płodów w Lublinie. Rusza zbiórka podpisów
galeria

Chcą zakazu pokazywania zdjęć martwych płodów w Lublinie. Rusza zbiórka podpisów

Około 150 osób wzięło udział w sobotniej 5. Manifie Lubelskiej. A już w poniedziałek w Lublinie zostanie powołany komitet inicjatywy uchwałodawczej, który stawia sobie za cel usunięcie z przestrzeni publicznej drastycznych treści związanych z prezentacją zdjęć martwych płodów.

Kolejny odcinek A2 do Białej Podlaskiej krok od budowy
galeria

Kolejny odcinek A2 do Białej Podlaskiej krok od budowy

Rząd podpisze umowę z wykonawcą na kolejny odcinek autostrady A2. Chodzi o fragment drogi w kierunku granicy, między miejscowością Malinowiec, a węzłem Łukowisko.

Lublin. Dobre wiadomości dla Starego Gaju. "Kolejny krok należy do urzędu i radnych"
galeria

Lublin. Dobre wiadomości dla Starego Gaju. "Kolejny krok należy do urzędu i radnych"

Sukces ekologów w walce o zaprzestanie wycinki drzew w Dąbrowie i Starym Gaju. Na początku stycznia jako pierwsi nagłośniliśmy sprawę wycinania drzew przez Lasy Państwowe. Po artykule ruszyła lawina protestów – mieszkańców Lublina, ekologów i polityków. Leśnicy ugięli się pod presją i w ramach konsultacji społecznych do projektu Planu Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Świdnik zrobili krok wstecz. O sprawie rozmawiamy z Krzysztofem Gorczycą, prezesem lubelskiego Towarzystwa dla Natury i Człowieka.

Lublin. 800 osób przez dwa dni odwiedziło to miejsce. Kiedy zwiedzanie za darmo?
galeria

Lublin. 800 osób przez dwa dni odwiedziło to miejsce. Kiedy zwiedzanie za darmo?

Od soboty, po ponad dwuletniej przerwie, muzeum Zamku Lubelskiego znów jest otwarte dla zwiedzających. Pierwszego dnia i drugiego, nowe ekspozycje przyszło zobaczyć ponad 800 osób.

BAS Białystok – Polski Cukier Avia Świdnik 1:3. Pną się w górę tabeli

BAS Białystok – Polski Cukier Avia Świdnik 1:3. Pną się w górę tabeli

Polski Cukier Avia Świdnik pokonała na wyjeździe BAS Białystok 3:1. MVP wybrany został przyjmujący świdniczan Karol Rawiak. Po tym zwycięstwie drużyna trenera Witolda Chwastyniaka awansowała na piąte miejsce w klasyfikacji.

LUK Politechnika – Exact Systems Norwid 3:0. Wygrali bez problemów

LUK Politechnika – Exact Systems Norwid 3:0. Wygrali bez problemów

LUK Politechnika Lublin dopisała do dorobku kolejny komplet punktów. O sile gospodarzy przekonała się rewelacja obecnych rozgrywek Exact Systems Norwid Częstochowa, która przegrała w Lublinie w trzech setach.

Lwów, Lublin, Paryż i miłość z sąsiedztwa
Magazyn

Lwów, Lublin, Paryż i miłość z sąsiedztwa

– Siostra mojego taty, Kazimiera, młodziutka farmaceutka, odprowadzała swojego narzeczonego Stefana Burnatowicza na dworzec kolejowy we Lwowie. Stefan był w AK, musiał uciekać z miasta zimą 1940. Wsiadł do pociągu popatrzył, w oczy dziewczynie i powiedział: wsiadaj. Ciocia wpatrzona w błękitne pełne miłości oczy wskoczyła do pociągu. Wtedy widziała Lwów po raz ostatni – rozmowa z Elżbietą Łazowską-Cwalinową, romanistką, aktywistką kultury z Lublina.

Po śmierci kobiety w Austrii wstrzymano szczepienia z użyciem partii preparatu AstraZeneca

Po śmierci kobiety w Austrii wstrzymano szczepienia z użyciem partii preparatu AstraZeneca

Władze Austrii zdecydowały w niedzielę o wstrzymaniu szczepień przeciw Covid-19 z użyciem jednej z partii preparatu AstraZeneca po śmierci 49-letniej kobiety oraz wystąpieniu zatoru płuc u drugiej. Decyzja została podjęta mimo braku dowodów na bezpośredni związek ze szczepieniem.

Lód na zalewie wciąż gruby? "Miejscami jedynie 2-3 centymetry"
galeria

Lód na zalewie wciąż gruby? "Miejscami jedynie 2-3 centymetry"

Mimo wyższych w ostatnich dniach temperatur są osoby, które wchodzą na zamarznięte nadal zbiorniki wodne.

KS Wiązownica – Chełmianka Chełm 3:1. Słupki i poprzeczki zamiast goli

KS Wiązownica – Chełmianka Chełm 3:1. Słupki i poprzeczki zamiast goli

Mnóstwo zmarnowanych sytuacji i fatalne pomyłki w defensywie. Brzmi znajomo? Na pewno dla kibiców Chełmianki. Piłkarze Tomasza Złomańczuka musieli w niedzielę uznać wyższość beniaminka z Wiązownicy, który pokonał biało-zielonych 3:1.

To on likwidował posterunki milicji na Lubelszczyźnie. 72. lata temu zginął "Zapora"
galeria

To on likwidował posterunki milicji na Lubelszczyźnie. 72. lata temu zginął "Zapora"

Z okazji 72. rocznicy śmierci majora Hieronima Dekutowskiego "Zapory" w bełżyckim kościele parafialnym pw. Nawrócenia św. Pawła Apostoła odbyła się uroczysta msza święta. Po mszy zgromadzeni udali się pod Pomnik Niepodległości, gdzie złożono wieńce i zapalono znicze.

GKS Górnik Łęczna – LKS Rolnik B. Głogówek 8:0. Strzelanina na inaugurację

GKS Górnik Łęczna – LKS Rolnik B. Głogówek 8:0. Strzelanina na inaugurację

Górnik Łęczna w znakomitym stylu rozpoczął rundę wiosenną. Podopieczne Piotra Mazurkiewicz rozgromiły LKS Rolnik B. Głogówek

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.