11 listopada obchodzimy Święto Niepodległości. Jak będziemy świętować w Lublinie i regionie?
O udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada apeluje do mieszkańców Lubelszczyzny wojewoda Przemysław Czarnek.
– Niech będzie to wyraz naszego patriotyzmu oraz wdzięczności wobec przodków, którzy własną krwią i życiem płacili za wolność Polski – czytamy w odezwie do mieszkańców regionu.
9.00 – uroczysta sesja Rady Miasta Lublin
10.00 – msza św. w katedrze lubelskiej w intencji Ojczyzny
11.30 – przemarsz na plac pod Zamkiem Lubelskim
11.45 – uroczystość na pl. Zamkowym, w tym apel pamięci i salwa honorowa, musztra paradna w wykonaniu orkiestry wojskowej i zespołu „Na granicy”, składanie wieńców i wiązanek kwiatów pod Pomnikiem Zaporczyków i tablicami Więźniów Zamku, defilada kompanii honorowych, defilada jazdy i pojazdów historycznych, prezentacja grup rekonstrukcyjnych i pojazdów historycznych.
13.30 – złożenie wiązanek kwiatów przy tablicy upamiętniającej Jerzego A. de Tramecourta – wojewodę lubelskiego w latach 1937–1939 (Lubelski Urząd Wojewódzki, ul. Spokojna 4)
14.00 – złożenie wieńców na mogiłach legionistów (cmentarz wojenny w Lublinie przy ul. Białej)
16–19.30 – bieg „Nocna Mila Niepodległości”. (dw)
Biała Podlaska
W Białej Podlaskiej uroczystości z okazji 98. rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczną się już dziś w Szkole Podstawowej nr 3, gdzie odbędzie się Festiwal Piosenki i Pieśni Patriotycznej „Raduje się serce” (godz. 10:00).
11 listopada obchody zaczną się mszą za ojczyznę w parafii Narodzenia NMP o godz. 10.00. Po niej uczestnicy przemaszerują ulicą Brzeską na plac Wolności, gdzie nastąpi podniesienie flagi państwowej i złożenie kwiatów przy pomniku Orła Niepodległości.
Narodowe Święto Niepodległości będzie także okazją do wspólnego śpiewania. Po części oficjalnej na placu Wolności odbędzie się Bialska Biesiada Patriotyczna, na której nie zabraknie znanych i lubianych melodii wojskowych.
Muzycznie będzie także w parafii Wniebowzięcia NMP przy ul. Długiej, gdzie o godz. 18.00 rozpocznie się koncert patriotyczny w hołdzie poległym za ojczyznę „O, ziemio polska”. (eb)
Chełm
Chełmskie obchody Święta Niepodległości rozpoczną się o godz. 9.30 mszą w intencji Ojczyzny w Bazylice Narodzenia NMP. Następnie jej uczestnicy złożą wieńce i wiązanki przy pomniku Prymasa Stefana Wyszyńskiego po czym pod Krzyżem Niepodległości na Górze Chełmskiej.
O godz. 11 uroczystość przeniesie się na pl. Łuczkowskiego. Przewidziane jest m.in. okolicznościowe wystąpienie prezydenta Chełma. Zgodnie z ceremoniałem wojskowym będzie też odczytany Apel Pamięci oraz oddana salwa honorowa. Po złożeniu wieńców oficjalna część uroczystości zakończy defilada wojskowa. O godz. 12 rozpocznie się program artystyczny.
W uroczystościach weźmie udział Szwadron Rekonstrukcyjny Oddziału Kawalerii II Rzeczypospolitej Chełmskiego Stowarzyszenia Miłośników Koni i Kawalerii Polskiej. Edukacja. Historia. Kultura w Janowie koło Chełma.
Imprezami towarzyszącymi będzie 1 Chełmski Bieg Niepodległości oraz organizowany przez Chełmską Grupę Rowerową VI Chełmski Rajd Niepodległościowy. Biegacze spotkają się o godz. 9 w Parku Miejskim, a rowerzyści o godz. 10 na pl. Łuczkowskiego. (bar)
Krasnobród
9.00 – msza św. w intencji Ojczyzny (Kościół NNMP) poprzedzona programem patriotycznym uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Krasnobrodzie. Po mszy przemarsz pod pomnik Powstańców Styczniowych, a następnie Żołnierzy Września 1939
15.00 – okolicznościowy koncert zespołu „Sonata” i przedstawienie (Krasnobrodzki Dom Kultury). (ask)
Kraśnik
Uroczystości rozpoczną się o godz. 10.30 od mszy w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Po nabożeństwie uczestnicy przejdą na rynek pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie zostaną złożone kwiaty. W tym punkcie programu zaplanowane jest też przemówienie burmistrza miasta.
O godz. 13 ruszy Sztafeta Niepodległości, w której pobiegną m.in. uczniowie kraśnickich szkół.
Dalsza część obchodów będzie mieć już miejsce w Centrum Kultury i Promocji. Podczas uroczystej gali o godz. 16 zostanie przyznany tytuł Kraśniczanina Roku.
Później będzie można obejrzeć zaś widowisko pt. „Jest takie miejsce, taki kraj”. (aa)
Krężnica Jara k. Lublina
Stowarzyszenie Mieszkańców Gminy Niedrzwica Duża Nasza Niedrzwica po raz trzeci organizuje Gminny Piknik Niepodległościowy. Początek o godz. 11 – msza w intencji ojczyzny w kościele pw. Św. Floriana w Krężnicy Jarej.
Później zaplanowano część plenerową w ośrodku Malibu w Krężnicy Jarej. – Nasza uroczystość to połączenie patriotycznych występów młodzieży i lokalnych grup artystycznych z piknikiem rodzinnym – zachęca do udziału Mariusz Zgórka, prezes stowarzyszenia.
W programie m.in. konkursy wiedzy o symbolach narodowych i występy zespołów artystycznych – m.in. Zespołu Śpiewaczego ze Strzeszkowic, Zespołu Śpiewaczego z Wojcieszyna, zespołu Wiolinki z Krężnicy Jarej, Zespołu Wokalno- Instrumentalnego SP ze Strzeszkowic. Gwiazdą wieczoru będzie lubelski zespół RAVEN.
Będzie też grill i kuchnia polowa, a także przygotowany specjalnie na tę okazję biało-czerwony tort. (aa)
Lubartów
Obchody rozpocznie msza święta o godz. 10.30 w kościele Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. O 12 nastąpi złożenie wieńców pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego. O 17 w OCK wystąpi Andrzej Rosiewicz (wstęp za wejściówkami). (pp)
Łęczna
Obchody odbędą się w parafii p.w. św. Barbary. Początek o godz. 11.10. Zaczną się mszą świętą, później nastąpi przemarsz na plac Powstań Narodowych, gdzie nastąpi dalszy ciąg uroczystości. (pp)
Niedrzwica Duża
W ramach obchodów Święta Niepodległości zaplanowano Charytatywny Bieg Patriotyczny pod hasłem „Biegnij dla Weroniki”. Rozpocznie się o godz. 12. przy cmentarzu wojennym przy ul. Przemysłowej. – Chcemy w ten sposób oddać hołd wszystkim poległym rodakom walczącym w różnych armiach w czasie I wojny światowej oraz wszystkim, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości 98 lat temu – zaznacza Bartosz Dąbrowski, zastępca wójta gminy Niedrzwica Duża.
Organizatorzy chcą włączyć się też w pomoc mieszkance gminy Weronice Przybycień, która doznała udaru mózgu, a teraz wymaga intensywnej opieki medycznej i profesjonalnej rehabilitacji neurologicznej. Zbiórka na jej rehabilitację odbędzie się podczas biegu. (aa)
Opole Lubelskie
Obchody zaczną się o godz. 12 w kościele p.w. Wniebowzięcia NMP. O godz. 13.30 w Opolskim Centrum Kultury rozpocznie się inscenizacja patriotyczna, czyli występ Chóru Cantata, prezentacja potyczki z 1831 r. pod Opolem Lubelskim, przygotowana przez Stowarzyszenie „Nasza Historia” oraz quiz historyczny „Znasz-li ten kraj...”.
Od godz. 13 na skwerku i w holu OCK będzie można zobaczyć obóz powstańczy przygotowany przez grupę rekonstrukcji historycznej „Niezłomni 1945” z Sandomierza. O godz. 19.30 organizatorzy zapraszają na spektakl Bal Polski cz. 2 w wykonaniu grupy teatralnej OCK Pokolenie. (pp)
Poniatowa
Uroczystości rozpoczną się o godz. 10 mszą świętą w kościele p.w. Ducha Świętego. Po celebrze nastąpi przemarsz i złożenie wieńców pod pomnikami. Uroczysty koncert odbędzie się o godz. 12.30 w Centrum Kultury, Promocji i Turystyki. (pp)
Puławy
Obchody rozpoczną się o godz. 9 mszą świętą w kościele pw. św. Józefa na Włostowicach.
O godz. 10 przy pomniku Odzyskania Niepodległości będą miały miejsce okolicznościowe wystąpienia oraz złożenie kwiatów. Godzinę później spod hali MOSiR w Puławach wyruszy Niepodległościowy Rajd Rowerowy.
O godz. 16 w sali widowiskowej POK „Dom Chemika” odbędzie się koncert laureatów XIII Przeglądu Poezji i Pieśni Niepodległościowej „Żeby Polska była Polską…”. Wstęp na wydarzenie jest wolny.
Ostatnia impreza związana z obchodami Święta odbędzie się w niedzielę, 12 listopada. O godz. 9 w hali MOSiR rozegrany zostanie Turniej Piłki Siatkowej. (dw)
Świdnik
Prezydent Andrzej Duda będzie jutro śpiewać pieśni patriotyczne wspólnie z mieszkańcami Świdnika. Koncert „Patriotyczne Śpiewanie” na pl. Konstytucji 3 Maja zacznie się po południu. Natomiast uroczystości Święta Niepodległości z udziałem władz państwowych i miejskich na głównym miejskim placu rozpoczną się już rano o godz. 9.15. Zaś o godz. 10.30 uczestnicy uroczystości będą modlić się podczas mszy w kościele pw. NMP Matki Kościoła.
W programie uroczystości znalazła się także m.in. wystawa modeli z biało-czerwoną szachownicą. Ekspozycję w Centrum Kultury będzie można oglądać od godz. 11. W samo południe wystartują zaś Uliczne Biegi Niepodległości.
Koncert na pl. Konstytucji 3 Maja rozpocznie się o godz. 17. Na scenie wystąpią m.in. przedszkolaki i uczniowie świdnickich szkół. Godzinę później zaprezentują się m.in. Helicopters Brass Orchestra, Chór z Parafii św. Kingi, Chór Arion.
W tym czasie do grona uczestników ma dołączyć prezydent Andrzej Duda, który wspólnie z mieszkańcami będzie śpiewać pieśni patriotyczne. W repertuarze znalazły się m.in. takie utwory jak – „Przybyli ułani”, „Jak to na wojence”, „Pierwsza brygada”.
Podczas plenerowego koncertu zaplanowano również pokaz sprzętu wojskowego. Będzie też wojskowa grochówka. (aa)
Tomaszów Lubelski
11.00 – podniesienie flagi państwowej (plac przed dawnym Sejmikiem Powiatowym)
11.30 – msza św. w intencji Ojczyzny, program słowno-muzyczny, wystąpienia okolicznościowe (Kośció p.w. Najświętszego Serca Jezusa)
13.00 – przemarsz pod płytę upamiętniającą pobyt Marszałka Józefa Piłsudskiego w Tomaszowie Lubelskim
17.00 – koncert „Jeszcze nie zginęła” chór Tarna-Vox (sala teatralna TDK). (ask)
Zamość
9.15 – Zamojski Marsz Niepodległości (parking przy ul. Partyzantów)
10.00 – msza św. w intencji Ojczyzny (Katedra Zamojska)
11.15 – manifestacja patriotyczna (Rynek Wielki)
12.30 – uroczysta sesja Rady Miasta Zamość (sala Consulatus)
14.00 – wernisaż wystawy „Ilustrowana historia Zamościa 1580-2016” (Morandówka)
15.00 – Gra Miejska (Zespół Staromiejski)
17.00 – „Ognisko patriotyzmu” – śpiewanie pieśni patriotycznych (boisko Zespołu Szkół Katolickich)
17.00 – koncert „W żołnierskiej pieśni” (Zamojski Dom Kultury). (ask)