Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

5 grudnia 2012 r.
14:19
Edytuj ten wpis

Obraz z ludzkich prochów ofiar Majdanka. Sztuka czy profanacja? Zobacz zdjęcie

0 9 A A
Do powstania tego obrazu miały zostać wykorzystane prochy zamordowanych więźniów. (sydsvenskan.se)
Do powstania tego obrazu miały zostać wykorzystane prochy zamordowanych więźniów. (sydsvenskan.se)

Szwedzki artysta namalował obraz popiołem z obozu koncentracyjnego na Majdanku. – Jesteśmy zszokowani i oburzeni – komentuje lubelskie muzeum.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Obraz miał zostać namalowany popiołem zebranym z pieców krematoryjnych. Został pokazany w Martin Bryder Gallery w szwedzkim Lundzie. Jego autor Carl Michael Von Hausswolff na stronie internetowej galerii wyjaśnił, że prochy zebrał podczas wizyty w muzeum na Majdanku w 1989 r.

Wtedy nie wykorzystał popiołu. W 2010 r., wrócił do pomysłu, gdy „prochy wysypał ze słoika i zmieszał je z wodą”. W ten sposób powstała „farba”, którą namalował niewielki prostokątny obraz przedstawiający szaro-brązowe linie. – Ukazały mi się postacie, jakby popiół zawierał energię, wspomnienia lub dusze ludzi, ludzi torturowanych, dręczonych i mordowanych przez innych ludzi w jednej z najbardziej bezwzględnych wojen XX wieku – tak autor opisuje swoje „dzieło”.

– Jesteśmy zszokowani i oburzeni doniesieniami o powstaniu obrazu namalowanego rzekomo przy użyciu prochów ofiar obozu na Majdanku – oświadczyło wczoraj muzeum. – Być może jest to artystyczna prowokacja zasługująca wyłącznie na potępienie. Pewne jest, że szwedzki malarz nie wszedł w posiadanie popiołów z Majdanka w sposób legalny.

Wystawienie obrazu wzbudziło w Szwecji kontrowersje. Właściciel galerii Martin Bryder powiedział, że „nie sądzi, aby artysta pozyskał popiół w wyniku przestępstwa”. Sam autor jest nieuchwytny.

Artysta z Lublina Robert Kuśmirowski uważa, że kluczowe jest poznanie jego intencji. – Być może chciał zbudować ikonę i dotrzeć z nią do ludzi, którzy nie mają pojęcia o Holocauście – twierdzi Kuśmirowski. – Jeśli jednak te prochy pochodzą z grabieży, a jedyną intencją było wzbudzenie zainteresowania, ocenię to jako tanią prowokację.

– Nie mieści mi się to w głowie. Nikomu normalnemu by się nie mieściło – mówi z kolei Roman Litman, przedstawiciel społeczności żydowskiej w Lublinie. Janina Buczek-Różańska, była więźniarka obozu, jest bardziej ostrożna. – Muszę wiedzieć więcej na ten temat.

Muzeum przypomina, że po wojnie wszystkie prochy ofiar zostały zebrane, po czym usypano z nich kopiec, a w 1969 r. zostały złożone w mauzoleum. – Mamy nadzieję, że szwedzkie organy ścigania szybko ustalą, czy doszło do kradzieży i profanacji szczątków ofiar obozu – czytamy w oświadczeniu. – Byłby to kolejny niepojęty akt barbarzyństwa po kradzieży napisu z bramy dawnego KL Auschwitz.

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Tomek / 6 grudnia 2012 o 10:53
0
Macie rację
Avatar
Gość / 6 grudnia 2012 o 08:57
0
Redakcjo ! Dlaczego w głosowaniu na poczatku artykułu nie ma punktu "deb***" ?
Avatar
wnuk / 6 grudnia 2012 o 07:52
0
A może potraktowac to jako Obraz Pamięci?Niech ten obraz z prochów wróci na Majdanek ,tu gdzie jest jego miejsce .Postarajmy sie o to!
Ale pomysł z obrazem mnie w żaden sposób nie obraża ani nie bulwersuje.Uważam,że nawet lepiej,że prochy przetrwają w takiej formie niźli miałyby leżeć "odłogiem"w piecu,przez wielu zapominane.
Taki obraz może stać się przypomnieniem, ponownym spojrzeniem na historię i według mnie hołdem.
Nie oszukujmy się-dla wielu Majdanek to juz tylko to miejsce wycieczek a nie kaźni i mordu.
Taki obraz może prędzej "przemówi" do nich(?!?).Każda forma jest dobra,jeśli nie pozwoli zapomnieć....
.
A może potraktowac to jako Obraz Pamięci?Niech ten obraz z prochów wróci na Majdanek ,tu gdzie jest jego miejsce .Postarajmy sie o to!
Ale pomysł z obrazem mnie w żaden sposób nie obraża ani nie bulwersuje.Uważam,że nawet lepiej,że prochy przetrwają w takiej formie niźli miałyby leżeć "odłogiem"w piecu,przez wielu zapominane.
Taki obraz może stać się przypomnieniem, ponownym spojrzeniem na historię i według mnie hołdem.
Nie oszukujmy się-dla wielu Majdanek to juz tylko to miejsce wycieczek a nie kaźni i mor... rozwiń
Avatar
Levi78 / 5 grudnia 2012 o 18:07
0
To że mówi i mieszka ten pożal się "artysta" w Szwecji nie znaczy ,że to jest Szwed !
Zwykłego Szweda raczej nie obchodzi polska historia !
Wiadomo kto urządza najliczniejsze wycieczki do obozów koncentracyjnych.

Takich "artystów" jest dużo na świecie.
Swoimi działaniami prowokują i skłócają narody.
To jest ich główna rola za którą dostają pieniądze a nie rzadko nagrody w międzynarodowych konkursach.
Avatar
Gosc23 / 5 grudnia 2012 o 17:38
0
To jest gorsze niz profanacja - to po prostu kanibalizm.
Avatar
PO-tworek / 5 grudnia 2012 o 16:05
0
deb***?!
Avatar
RkS / 5 grudnia 2012 o 16:00
0
Z prochów swoich przodków niech sobie farbę robi i obrazy maluje a nie z mojego dziadka - Polaka. Barbarzyńca a nie artysta. Prochów z byłego nazistowskiego niemieckiego obozu koncentracyjnego inaczej pozyskać nie można jak tylko w wyniku przestępstwa.
Avatar
Gość / 5 grudnia 2012 o 15:22
0
niech sobie robi takie rzeczy ze swoich szwedzkich historii
Avatar
bala / 5 grudnia 2012 o 15:00
0
Jeden z poprzednich dyrektorów kazał pracownikowi zakopywać śmieci z Muzeum, na terenie Obozu za barakami. Wtedy nikt nie protestował i nie było profanacji !!!
Avatar
Tomek / 6 grudnia 2012 o 10:53
0
Macie rację
Avatar
Gość / 6 grudnia 2012 o 08:57
0
Redakcjo ! Dlaczego w głosowaniu na poczatku artykułu nie ma punktu "deb***" ?
Avatar
wnuk / 6 grudnia 2012 o 07:52
0
A może potraktowac to jako Obraz Pamięci?Niech ten obraz z prochów wróci na Majdanek ,tu gdzie jest jego miejsce .Postarajmy sie o to!
Ale pomysł z obrazem mnie w żaden sposób nie obraża ani nie bulwersuje.Uważam,że nawet lepiej,że prochy przetrwają w takiej formie niźli miałyby leżeć "odłogiem"w piecu,przez wielu zapominane.
Taki obraz może stać się przypomnieniem, ponownym spojrzeniem na historię i według mnie hołdem.
Nie oszukujmy się-dla wielu Majdanek to juz tylko to miejsce wycieczek a nie kaźni i mordu.
Taki obraz może prędzej "przemówi" do nich(?!?).Każda forma jest dobra,jeśli nie pozwoli zapomnieć....
.
A może potraktowac to jako Obraz Pamięci?Niech ten obraz z prochów wróci na Majdanek ,tu gdzie jest jego miejsce .Postarajmy sie o to!
Ale pomysł z obrazem mnie w żaden sposób nie obraża ani nie bulwersuje.Uważam,że nawet lepiej,że prochy przetrwają w takiej formie niźli miałyby leżeć "odłogiem"w piecu,przez wielu zapominane.
Taki obraz może stać się przypomnieniem, ponownym spojrzeniem na historię i według mnie hołdem.
Nie oszukujmy się-dla wielu Majdanek to juz tylko to miejsce wycieczek a nie kaźni i mor... rozwiń
Avatar
Levi78 / 5 grudnia 2012 o 18:07
0
To że mówi i mieszka ten pożal się "artysta" w Szwecji nie znaczy ,że to jest Szwed !
Zwykłego Szweda raczej nie obchodzi polska historia !
Wiadomo kto urządza najliczniejsze wycieczki do obozów koncentracyjnych.

Takich "artystów" jest dużo na świecie.
Swoimi działaniami prowokują i skłócają narody.
To jest ich główna rola za którą dostają pieniądze a nie rzadko nagrody w międzynarodowych konkursach.
Avatar
Gosc23 / 5 grudnia 2012 o 17:38
0
To jest gorsze niz profanacja - to po prostu kanibalizm.
Avatar
PO-tworek / 5 grudnia 2012 o 16:05
0
deb***?!
Avatar
RkS / 5 grudnia 2012 o 16:00
0
Z prochów swoich przodków niech sobie farbę robi i obrazy maluje a nie z mojego dziadka - Polaka. Barbarzyńca a nie artysta. Prochów z byłego nazistowskiego niemieckiego obozu koncentracyjnego inaczej pozyskać nie można jak tylko w wyniku przestępstwa.
Avatar
Gość / 5 grudnia 2012 o 15:22
0
niech sobie robi takie rzeczy ze swoich szwedzkich historii
Avatar
bala / 5 grudnia 2012 o 15:00
0
Jeden z poprzednich dyrektorów kazał pracownikowi zakopywać śmieci z Muzeum, na terenie Obozu za barakami. Wtedy nikt nie protestował i nie było profanacji !!!
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

"Na placu budowy panuje straszny bałagan". Budują wiadukt, ale śmiecić nie powinni
Alarm 24
galeria

"Na placu budowy panuje straszny bałagan". Budują wiadukt, ale śmiecić nie powinni 0 0

Po naszej interwencji PKP-PLK wezwało wykonawcę modernizacji linii kolejowej nr 7 do oczyszczenia terenu przy wiadukcie w Czesławicach z zalegających w tym miejscu odpadów. Informację o problemie z utrzymaniem czystości otrzymaliśmy od czytelnika.

Kto korzystał z darmowej reklamy w kinie? Dyrektor Chełmskiego Domu Kultury tłumaczyła się z nieprawidłowości

Kto korzystał z darmowej reklamy w kinie? Dyrektor Chełmskiego Domu Kultury tłumaczyła się z nieprawidłowości 0 0

Po raz pierwszy w historii chełmskiego samorządu sprawa takiego kalibru została wprowadzona na obrady sesji Rady Miasta, a głos zabrała sama zainteresowana Małgorzata Paździor-Król. Dyrektor ChDK tłumaczyła się z porozumień z kontrahentami domu kultury, którym placówka zapewniała przez ostatnie lata reklamę w kinie.

Ruch Społeczny Kobiet na Działalności kontra ZUS. Przedsiębiorcze matki postawiły się urzędnikom
Magazyn

Ruch Społeczny Kobiet na Działalności kontra ZUS. Przedsiębiorcze matki postawiły się urzędnikom 20 2

Nawet kilkaset tysięcy złotych musiałyby zwrócić właścicielki firm - także z naszego województwa - po tegorocznych kontrolach ZUS. Zdaniem urzędników korzystały ze świadczeń, które im się nie należały.

Spektakl dla dzieci "Skejciołek" w Warsztatach Kultury
8 grudnia 2019, 14:30

Spektakl dla dzieci "Skejciołek" w Warsztatach Kultury 0 0

Warsztaty Kultury (ul. Grodzka 5a) zapraszają najmłodszych widzów wraz z opiekunami na pokaz spektaklu "Skejciołek", który odbędzie się 8 grudnia o godz. 14.30.

Mirosław Hajdo (Motor Lublin): Możemy pójść tylko w dobrym kierunku

Mirosław Hajdo (Motor Lublin): Możemy pójść tylko w dobrym kierunku 0 3

Rozmowa z Mirosławem Hajdą, trenerem Motoru Lublin

Wypadek pod Puławami. Mężczyzna przygnieciony przez pień upadającego drzewa
galeria

Wypadek pod Puławami. Mężczyzna przygnieciony przez pień upadającego drzewa 10 5

W piątek w Bronowicach (gm. Puławy) 45-letni mężczyzna został przygnieciony przez pień upadającego drzewa. W ciężkim stanie trafił do szpitala.

W Zalewie Zemborzyckim znaleziono ciało zaginionego mężczyzny. Strażacy i policjanci szukają drugiego
galeria

W Zalewie Zemborzyckim znaleziono ciało zaginionego mężczyzny. Strażacy i policjanci szukają drugiego 26 6

Trwa akcja poszukiwawcza na Zalewie Zemborzyckim. Policjanci i strażacy szukali tam od rana dwóch zaginionych mężczyzn. Ciało jednego z nich już udało się znaleźć.

Tragedia w Szczyrku. Kto odpowie za śmierć ośmiu osób?
Wideo
film

Tragedia w Szczyrku. Kto odpowie za śmierć ośmiu osób? 0 0

Wybuch gazu zrównał ich dom z ziemią. Zginęło osiem osób - dwa małżeństwa oraz czwórka dzieci. Najmłodsze z nich miało trzy lata. Co było przyczyną tragedii, która wstrząsnęła całym krajem?

Lubelskie: Martwy mężczyzna znaleziony w altance działkowej

Lubelskie: Martwy mężczyzna znaleziony w altance działkowej 40 1

Jeden z policjantów włodawskiej komendy odnalazł podczas czynności służbowych mężczyznę, który nie dawał oznak życia.

Wisła i Azoty Puławy wzięły udział w akcji Szlachetna Paczka [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Wisła i Azoty Puławy wzięły udział w akcji Szlachetna Paczka [zdjęcia, wideo] 0 1

Kluby sportowe z Puław ponownie przyłączyły się do akcji Szlachetna Paczka. Zakupy dla potrzebujących robili zarówno szczypiorniści Azotów Puławy, jak i piłkarze Wisły.

Ofiar szukali w gazecie z ogłoszeniami. Jeden ze skazanych to były policjant i kandydat na radnego

Ofiar szukali w gazecie z ogłoszeniami. Jeden ze skazanych to były policjant i kandydat na radnego 7 8

Zakończył się proces grupy, oskarżonej o wyłudzanie mieszkań od ludzi w trudnej sytuacji finansowej. Wszyscy zostali skazani na kary więzienia. Wśród oskarżonych jest były policjant i kandydat na radnego.

Marcin Wroński gościem DDK Węglin
8 grudnia 2019, 17:00

Marcin Wroński gościem DDK Węglin 0 1

W ramach cyklu "Spis Treści", 8 grudnia o godz. 17 w Dzielnicowym Domu Kultury Węglin (ul. Judyma 2a) zorganizowane zostanie spotkanie z autorem kryminałów Marcinem Wrońskim.

Charytatywny Bieg Mikołajów w Puławach
8 grudnia 2019, 11:00

Charytatywny Bieg Mikołajów w Puławach 0 0

Fundacja BezMiar zaprasza na Charytatywny Bieg Mikołajów, który odbędzie się 8 grudnia o godz. 11 w Puławach. Start przy Pałacu Czartoryskich.

Kierowca opla jechał bardzo dziwnie. Błyskawiczna reakcja, policjant zajechał mu drogę

Kierowca opla jechał bardzo dziwnie. Błyskawiczna reakcja, policjant zajechał mu drogę 4 5

Szybka i zdecydowana reakcja policjanta z Komendy Miejskiej Policji w Lublinie zakończyła niebezpieczną jazdę pijanego kierowcy.

To koniec Tesco w Puławach. Ludzie stracą pracę
galeria

To koniec Tesco w Puławach. Ludzie stracą pracę 62 31

Około 30 pracowników hipermarketu brytyjskiej sieci Tesco w Puławach straci pracę. Niepewny jest również los pozostałych punktów usługowo-handlowych w budynku przy Dęblińskiej. W tym miejscu ma powstać nowa galeria polskiej sieci handlowej „Karuzela”.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!